»De Vluchteling van Cayenne« Benoemingen in het Bisdom Rotterdam Se Zingende Zwammen Benoemingen in het Bisdom Haarlem visie op televisie MAANDAG 22 AUGUSTUS 1960 DE LE1I SE t'IIUi'ANI PAGINA S Mgr M. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft de volgende weleer waarde heren benoemd tot kape laan: te Voorburg (O. L. Vrouw Hemel vaart) met de opdracht de oprich ting van een nieuwe parochie voor te bereiden aan de Prinses Marian- nelaan te Voorburg: G. J. P. van der Bijl; te Rotterdam (H. Familie): J. J. Kerklaan; te Poeldijk (H. Bartholomeus): A. W. C. Heyster, neomist; te Rotterdam (Christus Koning) inet de opdracht de oprichting van een nieuwe parochie in Schiebroek- Zuid voor te bereiden: J. J. Betjes; te Rotterdam (O. L. Vrouw van Lourdes en H.H. Martelaren van Gorkum): J. J. H. van Geest; te Lisse (Onbevlekt Hart van Ma ria): Th. H. J. van Kester, neomist; te Zwijndrecht (H. Hart van Je zus), met speciale opdracht voor de zielzorg te Hendrik Ido Ambacht en Kort-Ambacht: P. W. A. Hillebrand; te Den Haag (H.H. Engelbewaar ders): W. F. Perquin; te Rotterdam (H. Theresia van 't Kindje Jezus): W. Oostveen; te Dordrecht (H. Antonius van Pa dua): J. J. Verlaan; te Den Haag (O. L. Vr. van Fati- ma): W. H. de Munck, die kapelaan was te Zwijndrecht (H. Hart van Je zus). Tot kapelaan te Den Haag (O. L. Vr. van Altijddurende Bijstand): A. H. H. Kester; te Leidschendam (H.H. Petrus en Paulus): E. A. H. Planken, neomist; te Den Haag (Pius X): P. F. G. van den Bosch; te Middelharnis (O. L. Vr. Hemel vaart): A. J. W. Groenewegen, neo mist; te Rotterdam Hoogvliet (Onbevl. Hart van Maria): J. J. J. van Haas ter; te Pijnacker (H. Johannes de Do per): J. A. Visser. Tot kapelaan te Dordrecht (H. Bo- nifacius): Th. G. P. te Mey; te Den Haag-Scheveningen (H. Antonius Abt): N. A. M. v. d. Waart; te Hillegom (H. Jozef): J. G. M. Zuidgeest, die kapelaan was te Ha- zerswoude (H.H. Engelbewaarders) te Den Haag (H. Familie): J. Th. J. Drost; te Rotterdam (H. Jozef): J. W. Braakman: te Nootdorp (H. Bartholomeus): P. J. M. Lansbergen, neomist; te Rotterdam (H. Elizabeth): P. J. Heynen; te Alphen a. d. Rijn (H. Bonifa- cius): A. A. M. van der Kolk; te Kwintsheul (H. Andreas): A. D. B. Kortmann, neomist; te Rotterdam (H. Lambertus): L. Chr. J. Wüst; te Den Haag (H. Hart): J. M Boe lens; te Rotterdam (H. Laurentius en Ignatius): Th. J. W. Naastepad; Schiedam (O. L. Vrouw Visitatie): B. J. I. Truyens; te Leiden (H. Petrus): W. de Klerk; te Dordrecht (O. L. Vrouw): J. A. Kruunenberg; te Monster (H. Machutius): J. G. M. van der Kan, neomist; te Zoeterwoude-Leiderdorp (O. L. Vr. Onbevlekt Ontv.): J. B. M. Wer ner, neomist; te Vlaardingen (H. Geest): N. P. Velzeboer; te Rotterdam (H. Paulus): F. J. van Zeeland; te Honselersdijk (O. L. Vr. van Goede Raad): J. M. J. Groeneveld, neomist; te Dordrecht (H. Ant. v. Padua): C. J. van der Voort; te Langeraar (H. Hadrianus): H. P. Meyer, neomist; te Oegstge°st (H. Willibrord): G. M. F. van Slobbe, neomist; te Noordwijk ,H. Jeroen): J. A. A. Breukel, neomist; te Wateringen (H. Joh. de Doo- per): A. H. C. van Eyck, neomist; te Roelofarendsveen (St. Petrus Banden): Fl. Bergen Henegouwen, neomist, als opvolger van kapelaan H. P. Warmerdam, die door de Bis schop van Haarlem, op voordracht van de Bisschop van Rotterdam, be noemd is tot leraar aan het semina rie Hageveld te Heemstede; tot assistent te 's-Gravenhage (H. Jos.): H. M. Litjens, neomist; te 's-Gravenhage (H. Paulus), op voordracht van de Provinciaal van de Priesters van het H. Hart: p. J. Jacobs, S.C.J., die assistent was te Oegstgeest. De weleerw. heef R. G. W. Huys- mans. die kapelaan was te Zoeter woude-Leiderdorp. ontving de op dracht de studie in het kerkelijk en Romeins recht voort te zetten te Rome. Zijn adres wordt: Collegio Pontificio Olandese, Via Ercole Rosa I, Rome. De weleerw. heer R. M. Kuypers, die kapelaan was te Vlaardingen (H. Geest) ontving opdracht zijn studie in de muziek voort te zetten aan het Conservatorium in Den Haag; zijn adres wordt: R.K. Pastorie, Schenk- kade 117, Den Haag. De weleerw. heer J. A. A. Schoen makers, moderator van de R.K. Stu dentenvereniging „St. Laurentius", is tevens benoemd tot 2e godsdienst leraar aan het R.K. Lyceum voor Meisjes te Rotterdam; zijn adres blijft: Mathenesserlaan 305, te Rot terdam. Duitser in Zandvoort verdronken bij poging zoontje te redden Zaterdagmiddag is op het noorde lijk strand van Zandvoort de 35-ja- rige Duitser Richard Kujawski uit Gressenich door verdrinking om het leven gekomen. Hij probeerde zijn 9-jarig zoomje, dat in levensgevaar verkeerde, te redden. Toen het kind door een omstande r was gered, bleek de vader in de golven ver dwenen te zijn. Korte tijd later spoelde zijn lichaam aan. Pogingen om de levensgeesten op te wekken mislukten. Hij logeerde met vrouw en twee kinderen in een irekkers- kamp. In het Wantij te Dordrecht is gis teren verdronken de driejarige Kees je Cheret, gewoond hebbende Waal straat 25 in Dordrecht. Het kind was aan de waterkant aan het spelen met zijn zesjarig broertje en een vier jarig vriendje. Een van deze jonge tjes zou een stok in het water heb ben gegooid, die Keesje had willen grijpen. De bisschop van Haarlem, mgr dr H. van Dodewaard, heeft opdracht verleend de stichting van nieuwe pa rochies voor te bereiden aan de vol gende weleerw. heren: te Zaandam-Zuid J. J. A. vai. der Zalm, die rector was te Alkmaar (Pius-stichting) te Volendam. V J. F. de Lange, die kapelaan v as te Haarlem (ka thedraal); te Purmerend: B. A. M. van der Steen, die kapelaan was te Laren (St. Jan); te Alkmaar: N. Tromp, die kape laan was te Alkmaar (H. Lauren tius); te Heiloo: J. Schmidt, die kape laan was te Amsterdam (O. L. Vrouw v. Altijdd. Bijstand); De zeereer.v. heer C. Visser, die kapelaan was te Amsterdam (H. Ni- colaas en Barbara) ontving opdracht de mogelijkheden van de stichting van een nieuwe parochie of bijkerk te onderzoeken te Zaandam 't Kalf, in de uitbreiding Kogerveld, met te vens de benoeming tot assistent in die parochie. De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot rector van de Pius-stich ting te Alkmaar de zeereerw. heer G. J. P. van Reicen, die kapelaan was te Haarlem (kathedraal). Benoemd zijn tot kapelaan de vol gende weleerw. heren: Haarlem (kathedraal): B. J. M. Quant; Amsterdam (H. Vincenius): H. J. Wortmann; Hilversum (H. Clemens): Th. B. van der Linden; Warmond: G. H. W. Mols, neom.; Huizen: W. J C. Wijnands; Alkmaar (H. Laurentius): H. W. M. Kampschoër; Beverwijk (C. L. Vr. van Goede Raad): G. Tol; Wormer: S. C. Tol, neomist; Amsterdam (O. L. Vr. v. Altijdd. Bijstand): B. J. van der Spek; Haarlem (O. L. Vr. Rozenkrans): C. A. M. Steins Bisschop; Spanbroek: C. A. M. Backx, neo mist; Amsterdam (H. Nic. en Barbara): W. D. Miedema; Volendam: G. A. A. Velzeboer, neomist; Amsterdam (H. Lucas): P. Zoon, neomist; Vogelenzang: J. Swart, neomist; Amsterdam (O. L. Vr. Koningin des Vredes): Th. H. van der Vos sen, neomist; Bussum (H. Vitus): J. J. M. Ag- terof; Heemstede (H. Bavo): J. J. Laan; .Badhoevedorp: J. F. Bloem; Hoogkarspel: J[. H. van Duin, neo mist; Castricum: M. J. de Groot, neom.; Sloten (H. Pancratius): J. M. Veldt, neomist; Laren (St. Jan): E. H. M. Ham- mann; Lutjebroek: A. M. J. Doodeman; Heiloo, St. Willibrord-stichting, conrector: p. A. Kellner, S.M.A.; Bakkum, zielzorger Prov. Zieken huis: J. P. M. van Adrichem; Hilversum (Verrijzeniskerk): C. J. Kuik; - Wervershoof: H. C. A. Schaap herder, neomist; •Hoorn (H. Cyriacus): tot assistent: J. W. M. Levelt; Amsterdam (Verrijzenis): D. C. J. de Vries; Naarden (H. Vitus): Th. P. M. Bosma, neomist; Bennebroek: H. C. M. Peet, neom.; Overveen: J. H. F. Heikens, neo mist; Haarlem (St. Jan de Doper): H. J. Kempes; Obdam: P. J. Hink, neomist; Beverwijk (Si. Jos.): G. H. J. van den Berg; Enkhuizen: J. H. M. Koopman; Den Burg (Texel): J. C. Tuyn, neomist. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot leraar van het semina rie Hageveld de weleerw. heren C. N. M. de Groot, J. A. Schut, H. P. Warmerdam en J. L. Wenneker (ka pelaan te Bakkum). Op voordracht van de provinciaal van de Montfortanen heeft de bis schop benoemd tot rector van het rectoraat O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo pater J. P. H. Bertrand, met gelijktijdig eervol ontslag als zodanig aan p. F. J. M. Knibbelaar. Op voordracht van de provinciaal van de Missionarissen van de H. Fa milie is benoemd tot zielzorger voor de gerepatrieerden te Amsterdam pater H. P. van Hek. Verlovingsring teruggevonden na 44 jaar Dezer dagen vond een elf jarige jongen op de landerijen van de landbouwer Feddes in Wildervank een gladde gouden ring. Aangezien de veenkoloniale akkers vroeger met huisvuil uit de stad Groningen werden be mest, kwamen dergelijke vond sten wel meer voor. Het was ech ter onwaarschijnlijk, dat de ring uit die stad afkomstig zou zijn, aangezien hij een inscriptie droeg met de datum „29-3-'16". Men was in 1916 reeds lang op kunstmest overgegaan. De ring werd als gevonden voorwerp op het politiebureau gedeponeerd. Dezer dagen Kon hij weer aan de rechtmatige eige nares worden teruggegeven. Het bleek dat in 1916 mej. Anne- chien Strating als dienstbode op de bewuste boerderij gewerkt had, waar zij op zekere dag haar verlovingsring verloor. Een jaar later trad zij in het huwelijk. Het jonge paar vestigde zich in Wil dervank en bleef daar tot op he den wonen. Mevr. Joosten-Stra- ting heeft nu haar gouden ver lovingsring, na vierenveertig jaar, teruggekregen. Slachtoffer van gokauiomaien Nader blijkt, dat de ambtenaar van de cultuurtechnische dienst van Zie- rikzee G. de W., die donderdag op verdenking van het plegen van frau de is aangehouden, zichzelf bij de politie heeft aangegeven. Bij het vooronderzoek is ge-bleken dat de man, die ongehuwd is en bij zijn superieuren bijzonder gunstig bekend staat, slachtoffer is geworden van gokautomaten. De W. was be last met de uitkering aan op Schou- wen-Duiveland wonende landbou wers van in het kader van herver kavelingswerkzaamheden toegekende vergoedingen. Het kwam voor dat landbouwers, die zulk een vergoeding hadden ont vangen, een bepaald bedrag hiervan moesten terugstorten, wanneer bleek dat het land aan meer dan een land bouwer toebehoorde. De W., die eveneens belast was met de ontvangst van deze gelden, heeft aanvankelijk kleine bedragen hier van verduisterd. Nadien kwam het voor, dat hij aan landbouwers, die een bedrag terug stortten, geen kwi tantie daarvoor uitreikte. Toen het verduisterde bedrag tot ongeveer ƒ3.500was opgelopen zag hij geen uitweg meer. en meldde hij zich bij de politie. Vandaag wordt hij voor de officier van justitie in Middelburg voorge leid. DUITSE MATROOS BEROOFD De 36-jarige Duitse matroos A. Hennicke, opvarende van het Rijn schip „Kluckner" is zaterdagnacht op Katendrecht door twee Duitse jongens neergeslagen en beroofd van een portemonnaie met 45,—. Het slachtoffer moest met verschillende hoofdwonden en twee dichtgeslagen ogen naar het havenziekenhuis wor den vervoerd. De politie zoekt de daders. (Van onze t.v.-medewerker) VPRO op zondag De pianisten George van Renesse en Cor Lemaire, ieder van een eigen allure, hebben zondag voor de VPRO een muziekcauserie gehouden, die lang genoeg duurde om interessante dingen naar voren te brengen. On der de titel „Blijf maar thuis in bed" ging een korte uitzending vooraf over het „noodzakelijk kwaad" van het vacantiehouden. Cees Nooteboom en Simon Vinkenoog waren de woordvoerders en het weerbericht van de jongste zomerweken was stil le getuige van het meteorologisch effect van deze verregende zomer op de naar het buitenleven snakkende vacantiegangers. Van meer ernstige aard was de vijde aflevering in de rubriek „Ontmoeting met het Oos ten". In de KRO-gids had mr. Mom- mersteeg, commentator op het bui tenlands radio-nieuws, een inleiding geschreven, die de kijker verhelde rend tegemoet trad. Actualiteiten Met 325 meter wordt de nieuwe t.v.-toren in Lopik het hoogste bouw werk in Europa. Hoe hoog dat hoge wel is en hoe ver men gevorderd is met de kostbare bouw van dit gi gantische werk, heeft het NTS-jour- naal zaterdag in beeld gebracht. Wil lem Vogt, voorzitter van de Nozema, dat is de Zendermaatschappij, drukte beneden op een knop en heel in de hoogte ontplooide zich een vlag. De Vara had zaterdag de camera's ge richt op de ponnyschool te Voorscho ten, waar mej. Guus Stuurman de scepter zwaait en waar het kennelijk aangenaam paardrijden is. Een an dere sportvrouwe op het scherm was Mary Kok, de twintigjarige Tj'ilver- sumse kampioene prof.-zwenster, die in de studie werd uitgehoord over haar moedige Kanaaltocht. Mary heeft in alle blijmoedigheid en ver trouwen in haar zaak over de zwem- sport gesproken. Vara-amusement In de botenloods van de Jachtha ven te Loosdrecht werd een con cours gehouden door prijswinnaars amateur-jazzmusici en varieté-artis- ten. Voor de liefhebbers werd menig echt nummertje jazz weggegeven. En om deze uitzending van een half uur te vullen, was er een jury die ons deskundig in de geheimen van de moderne muziek heeft ingewijd. Stellig met veel spanning is het eigen programma van Rudy Carrell „Heeft U dat nou ook?" afgewacht. We hadden ons er meer van voorge steld dan het is geworden. Wel het grappigst was de kolderieke voetbal reportage met enkele politieke grap jes. Rudy had verder begrip voor de actualiteit en bracht een vervaarlij ke bom ten tonele als het ware aan sluitend bij het voorafgegane film pje van Interpol over de gevaarlijke demontering van een tijdbom. Met opzet, zoals hij zeide, wilde hij geen herhaling geven van zijn Festival liedje „Wat een geluk" want zo zei Rudy: daar is al genoeg geknokt. Een spectaculair nummertje bracht Rudy's vader André, die als gast be wees, dat hij gerust naast en met zijn zoon kon optreden. Even be woog Rudy zich op de zelfkant, toen hij te kennen gaf het er niet op te wagen een gewaagd grapje los te la ten hoe graag hij het doen zou.... Komende uitzendingen Dinsdag wordt onder de titel „We gaan naar Parijs" een film vertoond, waarin Ray Ventura en enige ande re bekenden optreden. Woensdag presenteert de Avto Nieuwe Oogst en „muzikanten van nabij". Men den- ke er aan dat donderdag kwart over vieren de eerste eurovisie-uitzending van de Olympische Spelen in Rome plaats heeft. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8-00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 V. d. kind. 8.40 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Wa- terst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boek- bespr. 10.00 Gram. 10.50 v. d. kleu ters. 11.00 Hammondorgelspel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Klarinet, cello en piano. 14.50 De dierenwereld en wij, lezing 15.00 Licht progr. 15.30 Hoe voeden wij voor de komende maatschappij op?, lezing. 15.45 Sopr. en piano. 16.15 Gram. 17.00 Idem. 17.30 Operette- muz. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.05 Gram. 19.45 Act. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.40 Luigi Tarissio, hoorsp. 22.00 Pianorecital. 22.30 Nws., beursber. v. New York en S.O.S.-ber. 22.45 De Nieuwste Wereld, lezing. 23.00 Lichte muz. 23.35 Gram. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 V. d. kind. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Licht baken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Katholiek nws. 13.00 Nws. 13.15 Zon newijzer. 13.20 Platennws. 13.35 Dansmuz. 14.00 Klein radiokoor. 14.10 Gram. 14.30 V. d. plattelands vrouwen. 14.40 Waar is Mr. Milburry hoorsp. 15.20 Gram. 16.00 V. d. zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Gesproken brief uit de Nederlandse Antillen, door Henk Dennert. 18.00 Gram. 18.20 Rege- ringsuitz.: De nieuwe brug tussen fa brikant en consument. Een praatje, verzorgd door het N.I.V.E. over marktonderzoek, naar aanleiding van het congres van de European Socie ty for Opinion Surveys and Market Research. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.55 Peter Grimes, opera. 22.25 Boekbe- spr. 22.30 Nws. 22.40 Kerk en Missie in Congo, vraaggespr. 23.00 Gram. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Film. 20.35—22.15 Muzikale hoofdfilm. DOOR QTTWELL BINNS 50) „Daar ben ik ook bang voor", stemde Langdon toe. „Maar het betekent nog veel meer, het betekent dat hij ons reeds ge vonden heeft ook!" „Bedoel je, dat hij op weg is, om de hele bende op ons dak te sturen?" „Dat is vanzelfsprekend zou ik zeggen." „En als zij komen? Verdraaid, wat zal Philibert woest zijn!" De Schot dacht ernstig na. Ze zijn met z'n drieën of vieren en wij hebben maar een geweer, want ik was zo dwaas die geweren van Phili bert tegen de hut te laten staan, waar hij ze de volgende dag natuur lijk gevonden heeft terwijl ik van plan was geweest ze mee te nemen. Het is 'n verduiveld ongelijke kans, een buks tegen drieen ze zullen zeker schieten als het nodig is, die smeerlap schoot op het eerste ge zicht op me." „Bedoel je, dat we maar moesten maken dat we wegkwamen?" „Wacht even kereltje, jij moet be slissen. Er is nog een ding waarvan je op de hoogte gebracht moet wor den, iets dat ik zelf nog niet wist, totdat Mimi het mij vertelde op de dag dat je de koorts kwijtraakte. Jij zult volkomen veilig zijn bij die boeven." „Hoe bedoel je dat?" Sandy legde het hem uit. „Ginds in Cayenne is een of andere kameraad van je, die die kerels een hoge bé- loning heeft uitgeloofd, als ze je le vend aan hem afleveren „Maar wie kan dat zijn?" infor meerde Langdon. „Een Amerikaan", antwoordde Mi mi haastig. „Harborough!" riep Langdon ver heugd uit. „Dat kan zijn, ik weet er niets van. Maar te oordelen naar hetgeen Mimi me vertelde, zul je volkomen veilig zijn, toen ik dacht dat die boeven je weer naar die hel van een gevangenis zouden voeren, maakte ik een grote vergissing. Zij zullen je geen haar op je hoofd krenken, en Mimi hier „Je vergeet Philibert, Sandy!" „Dat is waar ook, die vent heeft haar om haar hand gevraagd „En hij probeerde jou die nacht te doden!" „Dat heb ik Dudley allemaal al verteld." „Hij is een slechte man, hij zal het niet vergeten zijn; u zult in groot gevaar komen te verkeren, en ik „Sandy Muir, waarvoor zie je me aan?" vroeg Langdon scherp. „Ik zou nog liever door de alligator opgegeten worden, den een vriend te verlaten. Jij hebt mij verzorgd toentoen.kerel, ik zou een ploert zijn, als ik je in de steek liet, ik blijf bij je, onverschillig wat er gebeurt, wees daarvan verzekerd." De Schot lachte breed. „Daar heb ik geen ogenblik aan getwijfeld, Dudley, maar ik vond het niet meer dan eerlyk, jou je kans van veilig heid te verzekeren." „Maar ik ben geen deserteur!" „Nee, dat weet ik, maar Mimi „Ikzij brak af. Een zwak rood overtrok haar. gezichtje. „Ik ga waarwaar „Waar je man gaat, natuurlijk, dat hoort zo, het staat zelfs in de bijbel. Waar gij gaat, zal ik gaan; uw yolk zal mijn volk zijn!" „Dat laatste ben ik", hij lachte. „Tenminste voor het ogenblik. Ik ge loof dat wij verstandig doen, nu on derhand eens te zorgen dat we weg komen. Wie weet hoe dichtbij de rest van de bende is. „Hoe vlugger we vertrekken hoe beter!" „Dan zullen we maar geen tijd verloren laten gaan we kunnen bin nen vijf minuten verdwijnen!" Zij keerden terug naar het kamp, en gingen korte tijd later weer op weg terwijl de Schot pagaaide, on dertussen zijn mening over de toe stand ten beste gevend. „Ik denk dat Pedro spoedig nadat wij zijn twee lieve vrienden in hun kamp achterlieten, teruggekomen is van zijn tocht. Ze zijn ons natuurlijk nagegaan. Vermoedelijk hebben ze deze rivier in het eerst over het hoofd gezien terwijl ze zo spoedig mogelijk de hoofdrivier afzochten, waarna ze zich verdeeld hebben om alle zij rivieren af te speuren. Tenzij de bende juist deze stroom opgevaren is, zal het Pedro nog al heel wat tijd kosten eer hij hen weer bereikt heeft, zodat het goed mogelijk is dat we een dag of twee voorsprong hebben. In dat geval zullen wij zorgen, dat we in die tijd een flinke afstand af leggen, en als je je over een poosje fit genoeg voelt om een pagaai vast te houden, zullen we des te harder opschieten „Weet je waar deze rivier heen voert Sandy?" „Ik heb er helemaal geen notie van. Ik voer hier op goed geluk in, omdat ik rust verlangde voor jou maar ze ker is het, dat het onze enigste weg is voor het ogenblik. Als we terug gaan, vallen we de schurken wel al te gemakkelijk in de handen. Mis schien vinden we ergens een mooie aftakking, zodat we de honden een poets kunnen bakken, als ze ons blij ven achtervolgen." „Ik wilde dat ik je kon helpen roeien." „Houd je voorlopig maar kalm, dat is het beste." Urenlang volgden zij de loop van de rivier, zonder een gelegenheid te vinden, hun spoor uit te wissen. La ter op de dag verbreedde het rivier tje zich tot een langgerekt moeras, in een grote, laaggelegen vlakte, be grensd door dicht beboste heuvels. Na dit moeras enige kilometers ge volgd te hebben, kwamen ze aan een plek waar een heuvelrij een wig vormde in het water, waarlangs aan iedere kant een modderige rivier stroomde. De Schot bekeek ze on derzoekend. „We zullen de rechtse volgen", meende hij. „En laten we hopen, dat, als ze ons achterna komen, ze de linkse nemen." Hij roeide verder tot het moe ras verder achter hen lag, en eea uur voor zonsondergang landden ze en begonnen het kamp klaar te ma ken. De duisternis viel snel. Korte tijd nadat de avondmaaltijd veror berd was, begon het weer te regenen, de stortbui was zo hevig dat het vuur er geheel door werd geblust, en de rivier in een uur tijd steeg tot ze gelijk met de oever stond. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5