Oostelijk Flevoland is reeds voor veertig procent ontgonnen »De Vluchteling van Cayenne« Dokter Claudia (143) VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Satmind kaï&n in ptaati man u-iiAeW en netten Vakmanschap zonder de Franse slag Dit jaar nog het eerste dorp Sinds 1957 is in de IJsselmeerpol- der Oostelijk Flevoland 20.000 hec tare, dat is veertig procent van de totale oppervlakte, ontgonnen. Dit jaar zal 11.500 hectare landbouw- produkten opleveren en het bouw plan voor 1960 omvat 16.600 hectare, namelijk: wintertarwe 5800, zomer- gerst 4000, haver 1300, koolzaad 3300, luzerne 1400 en vlas 800 hectare. De graanoogst 1960 is, hoewel door het regen weer bepaald niet begun stigd, in volle gang. Men is nu bezig met de zomergerst. Van de 2093 hec tare moest woensdag jl. nog 800 ha. gemaaid worden. Daarna volgen nog de wintertarwe (4416 ha.), de haver (892 ha.) en de Komertarwe (231 ha.). Het oogsten gebeurt met negentig maaidorsmachines met opgebouwde graantank, een methode die gevolgen heeft gehad voor de gehele verdere behandeling van het graan in de pol der. De machines moeten kunnen doorwerken en dat betekent, dat de graantank geleegd moet kunnen worden zo gauw zij is volgeoogst. Om dat mogelijk te maken worden per machine zes wagens gebruikt, die ieder 21 ton gedorst graan kun nen bergen. Over de wijze waarop de ontgin ningstechniek in Oostelijk Flevoland zich sinds 1957 heeft kunnen ont wikkelen is men bij de directie van de Wieringermeer zeer tevreden. Aanvangsmoeilijkheden zijn over wonnen en de hectares vruchtbare landbouwgrond worden nu als het ware aan de lopende band geprodu ceerd. Zowel het graven van de greppels als het leggen van dè plas tic kopakkerbuizen waardoor het water van de greppels naar de slo ten moet afvloeien geschiedt vol ledig machinaal. Nog in eigen hand. Voor de staat zijn er verschillende redenen om de landbouwkundige ex ploitatie van de eenmaal ontgonnen gronden nog enige jaren in eigen hand te houden. De vernietiging van onkruid vereist nog veel aandacht en het riet, ingezaaid om dat onkruid te bestrijden, zal men ook weer kwijt moeten raken. Ook de ontwa tering blijft de eerste jaren na de ontginning nog een voorwerp van bijzondere zorg. Zij kan bevorderd worden door de verbouw van cul tuurgewassen, die bovendien de grond tegen structuurverval bescher men en van organische stof voorzien, en de staat wil die taak, die voor de zelfstandige boer nogal riskant zou zijn, op zich nemen. Verder wil de directie van de Wieringermeer de door haar ontgonnen grond nog een tijdje intensief observeren en moge lijke afwijkingen in de grond verbe teren. Aan de andere kant is het zaak, de De burgemeester van Gouda, mr dr K. F. O. James, heeft gister morgen in Rotterdam aan een van zijn jeugdige ingezetenen de eerste prijs uitgereikt van de jaarlijkse vakwedstrijd stichting landelijke vakopleiding schildersbedrijf. Het was de 19-jarig J. P. M. v. d. Nieu- wendijk, die pas zijn gezeldiploma behaald heeft. Hij kreeg een gereed schapskist met inhoud en een per soonlijk geschenk van de burgemees ter. Van de 911 deelnemers uit het gehele land hebben er 40 een prijs behaald. De opgave was een letter- opschrift te maken met de woorden: Rotterdam Europoort 19591960, vandaar dat de prijsuitreiking in de Maasstad plaatsvond. De Ereprijs voor de school ging naar de lagere technische school aan de Graaf Flo- risstraat in Gouda. De heer van Lent vertelde, dat er op het ogenblik 2376 leerlingen en 516 gezellen bij de stichting zijn on dergebracht. staatsexploitatie niet te lang voort te zetten. De eenzijdigheid van het hui dige bouwplan van granen, koolzaad en een geringe oppervlakte andere gewassen zou zich dan gaan wreken in plantenziekten, uitputting van de grond en toeneming van onkruid. Er zal op den duur een ruimere vrucht wisseling moeten komen, waarbij ook aardappelen, suikerbieten en erwten die zich minder goed voor vergaande mechanisatie lenen dan de granen, een plaats moeten krij gen. Uitgifte. Hoe de uitgifte zal gaan en hoe groot de bedrijven zullen worden staat nu nog niet vast. De regering moet daarover nog beslissen. Bij de directie van de Wieringermeer zou men het wel toejuichen als de maxi mum bedrijfsgrootte van 48 ha., zo als die in de noordoostpolder geldt, tot bijvoorbeeld 60 ha. zou worden verruimd. Het is de bedoeling, dit jaar te be ginnen met de bouw van het eerste van de vijf dorpen in Oostelijk Fle voland: Dronten. Staatsbosbeheer legt in de nieuwe polder 5000 hectare bos aan, en langs het Veluwemeer tussen Elburg en Kampen grenst daaraan een recreatiestrook. De El- burgers, die in eigen gemeente niet op zondag mogen zwemmen, hebben in dit onder geen gemeentelijke auto nomie vallende gebied al een moge lijkheid ontdekt, aan dat verbod te ontkomen. Half september zal de directie van de Wieringermeer in Dronten een opleidingscentrum openen, waar de nieuwe werknemers van het staats- landbouwbedrijf het nodige zullen leren over de machines die zij krij gen te bedienen. Wetenschapsmensen houden zich bezig met de kaartering van Ooste lijk Flevoland, van het nog onder water liggende zuidelijk Flevoland, en van het aan de nieuwe polders grenzende oude land. Men wil na melijk zo gauw mogelijk weten hoe de sluizen en gemalen van zuide lijk Flevoland het best gebouwd kunnen worden en men wil alles doen om het wegzuigen van water uit de randgebieden zoals dat in het oude land langs de noordoost polder is gebeurd te voorkomen. Kerkuilen werden torenvalken In het nieuw-gewonnen oos telijk Flevoland is een man be zig de beste manier te zoeken om muizenplagen te voorkomen en te bestrijden. In de polder zijn hier en daar houten kastjes op palen geplaatst, bedoeld als huisvesting voor kerkuilen, die met muizen nogal goed raad weten. In plaats van kerkuilen zijn er torenvalken komen opda gen. Omdat die ook muizen lus ten is men over dit speelsigheid- je van de natuur in de polder niet erg ontdaan. Een bijzonder transport trekt door Frankrijk: een grote fractioneerkolom van 31 meter lang, meter in door snede met een gewicht van 50 ton. Het gevaarte wordt vervoerd op een speciale wagen. Bij het bekijken van deze foto valt het niet moeilijk zich voor te stellen welke eisen aan chauffeurs-vakmanschap voor dit transport gesteld worden. Boekhouder verloor 25.000 gulden Angstige degen waren het voor een dat ,r"ee|!Lwe.rkt „ha?; ^"^edeTe^'mt S Aetherklanken 600 H.A. NIEUW BOS BIJ EDE Een caravan, die op de Velser- weg losgeraakt was van een uit de Het weer heeft gisteren niet mee- richting Amsterdam komende per- gewerkt om de opening van het sonenauto, reed tegen een uit de te- Roekelse bos bij Harskamp tot een genovergestelde richting komende feestelijke plechtigheid te maken. auto. Er deden zich geen persoon- Burgemeester H. M. Oldenhof van lijke ongelukken voor. Ede sprak er zijn vreugde over uit, Hij stelde de stationschef in zijn woonplaats en de politie op de hoog te. Ook de stationschefs van Eindho- gulden inhoud in de trein liet etaan. Bloemera commissaró Hii stelde de stationschef in ziin der ko,?ing;n ln Gelderland, sprak over „bezitsvorming door de ge meente Ede,- waarna de behoefte aan HILVERSUM I - 402 m. IC. DUh Uc 5ldlIUIloLilClS Vdll IjIILUIIU- *4 »l 1 44 boekhoudende dZV*a"nb1el VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA boekhouder de tas was kwytge- nnh1jaIr LEVEN IETS DUURDER Het landelijk prijsindexcijfer voor de kosten van levensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbei ders, zoals dat maandelijks door het C.B.S. wordt samengesteld op basis 1951 100, liej. van medio juni tot medio juli met 1 punt op. Het indexcij'er inclusief AOW steeg van 126 tot 127 en het index cijfer exclusief AOW van 121 tot 122. De stijging deed zich hoofdzakelijk voor in de sector „voeding", waar voor het indexcijfer steeg van 122 tot 125. Binnen deze sector daalde het indexcijfer voor aardappelen. Voor groenten en fruit steeg het daarentegen, terwijl ook de prijs voor eieren opliep. De 47-jarige M. J. van Dijk uit Roermond is gisteren dodelijk ver ongelukt bij werkzaamheden bij de afbraak van een steenfabriek onder de gemeente Roermond. De heer v. Dijk was bezig met het slopen van de ringoven, toen een stutbalk naar beneden kwam. Op de punt van de ze stutbalk viel een massa puin, waardoor de balk opwipte en hem trof. Hij was vrijwel op slag dood. Het slachtofer was gehuwd en va der. raakt, werden gewaarschuwd. Gis- d*nS 1Pub"fk ~kd« "?re" 19'30 VPR0; 20'00-2400 VARA teren kreee de man bericht, dat een zltsspreiding zo zei mr. Bloemers. 7.80 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. CaJluna XVII - de heidekomngm 8 M Nieuws. 8.18 Gram. 8 30 Voor die onder een paraplu de gasten de j d 8 M Voor y en Uw j stond op te wachten, bood mr Bloe- praatie. 9ifl0 Gym. v00r de vrouw. mers een potje honing aan, dat nog 9 10 Gram (9.35-10.OO Waterstanden), van de oogst van verleden jaar was 10 00 gamen thui lezi 10 „5 Mor. omdat „de oogst van 1960 door de senwijdfag. jo.jo Gevar progr. 11.36 regens niet beschikbaar was. Gram. 12.00 Lichte muz. 12.M Land- en tuinbouw meded. 12.33 Orgelspel. 7FFPOST 13-0° Nws. 13.15 Voor de teenagers. 14.15 Streekuitz. 14.40 Diletanten-ork. Met de volgende schepen kan zee- 15.00 Gram. 15.15 Omr. ork. en so- post worden verzonden. De data, list. 16.20 Boekbespr. 16.40 Versierde waarop de correspondentie uiterlijk vakantietips. 17.05 Jazzmuziek. 17.30 ter post moet zijn bezorgd, staan, Weekjournaal. 18.00 Nws en comm. y tussen haakjes, achter de naam van 18.20 Operamuziek. 19.00 Kunstact. ♦Jqi ingang september a.s. het schip vermeld. 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Chris- tot 31 augustus 1961 zal de strijd te- Argentinië: ms Zaanland (24-8); tus, Zijn leerlingen en de mensen, gen abortus Bang, een gevaarlijke Australië: ss Rhexenor (22-8), ss lezing. 19.55 Deze week, lezing. 20.00 besmettelijke ziekte voor koeien, een woodarra (24-8), ss Strathmore Nieuws. 20.05 Metropole-orkest. 20.40 hoogtepunt bereiken door het op- (25-8); Brazilië: ms Zaanland (24-8); Voordracht. 21.00 Lichte muz. 21.25 ruimen van alle koeien, die met de Canada: ss Lulof Oldendorff (21-8),' Soc. comm. 21.40 Lichte muziek. 22.05 ziekte besmet zijn of hiervan ver- ss Rijndam (23-8), ms Byklefjell Sportuitz. 22.30 Nieuws. 22.40 Gram. "J*.1orden. He-tbetre:ft hier rmm (25-8); Chili: ms Bieberstein (27-8); m. comm. 23.10 Gram. 23.55-24.00 20.000 dieren. 1 September a.s. treedt Ned. Antillen: ms Prins der Neder- Nieuws het slachtvergoedingsbesluit in wer- ianden (23 8); Ned. Nw. Guinea: ss king. Ook veehouders van wie de Rondo (25-8); Nieuw Zeeland: ss De vrijwillige brandweer van Jisp veestapel nog niet abortusvrij is ver- Herthford (21-8)- Suriname: in Ha Tlannctrpplr Hip vanovnnfJ Hp t.i3 1ï.t teren kreeg de man bericht, dat een hoofdconducteur de tas gevonden heeft. Hij kreeg zijn bezit terug. Hoogtepunt in strijd tegen abortus Bang (Advertentie) BRANDWEER STOND KLAAR in de Zaanstreek, die vanavond de kïaard, komen a wekelijkse oefenavond had, stond een herstelbetaling bij het oprui- juist geheel gereed om uit te ruk- men Van besmette of verdachte run ken, toen de melding kwam van deren, brand in de boerderij van de heer Th. de Bruine. Kreeg elke veehouder per ge- Hoewel men bijzonder snel ter slacht rund tot nu toe 250,na plaatse was, kon niet worden voor- 1 september zal een aanmerking voor Daphnis (22-8); Unie van Z. Afrika u„ u,.*. en Z.W. Afrika: ms Stirling Castle (21-8), ms Ommenkerk (23-8), ss Rooibok (27-8). De 21-jarige mej. L. B. Kreune HILVERSUM II - 298 m. 7.00-24.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. komen, dat de boerderij geheel uit- worden gegeven gelijk aan 90 pro- aangereden en met ernstige verwon- ,«33 Gram 12 55 Katholiek nieuws brandde. De inboedel kon worden cent van de getaxeerde gebruiks- dingen aan haar hoofd in het Diaco- m. 13 15 Lnnewhzer 13 20 gered. Men schat de schade - op het waarde van het rund, verminderd nessenhuis opgenomen. In de na- "J? eerste gezicht op 80.000.met de getaxeerde slachtwaarde. middag is zij overleden. Platennieuws. 13.30 Gram. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Amateurorkest. 14.20 Kunstkroniek. 14.50 Metropole orkest, solist en koor. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Promenade ork. en solist. 19.00 Nieuws 19.10 Act. 19.25 Omr. ork. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Amus. progr. 21.00 Gram. 21,10 De Hel ligt niet ver van de Hemel, hoorspel. 22.10 Gram. 22.25 Boekbe spreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Jong- oud-eeuwig, gesprekken. 23.2400 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. VARA: 20.20 Act. progr. 20.50 Jazz muziek. 21.20 Film. 21.50 Licht pro gramma. DOOR OTTWELL BINNS 48) Terwijl hij haar, leunend op zijn stok, stond aan te staren, scheen het hem toe of zij degene was, waar hij zijn hele leven naar gezocht had en dat zij slechts op hem gewacht kon hebben en dat deze maagdelijke plek in het ongerepte oerwoud voorbe stemd was om getuige te zijn van hun eerste omhelzing. Hij bemerkte hoe ook zij stond te beven en zag hoe haar lippen zijn naam vormden. Zij wend de haar ogen half naar hem toe, don ker en hartstochtelijk, alsof de zon weerkaatste in een onmetelijk diep water. Al haar koelheid was als bij toverslag verdwenen. Haar lippen, rood als het bloed dat in haar binnen ste wild bruiste, opende zich om te spreken, maar de woorden kwamen niet over haar lippen, want op het zelfde ogenblik verscheen er een uit gelaat, en zich snel omdraaiend, ont dekte hij wat de oorzaak daarvan was. Een kano kwam langzaam de rivier opvaren voortbewogen door twee inboorlingen, terwijl een blanke het roer hield. Enkele seconden staarde Langdon verbaasd naar de onverwachte ver schijning, maar hij werd opgeschrikt door de uitroep van Mimi: „O, 't is Pedro!" Dudley Langdon herinnerd zich de naam als toebehorend aan een der mannen, die verantwoordelijk waren voor haar ontvoering en keek haar snel aan. „Ben je daar zeker van, Mimi?" „Hoe zou ik me kunnen vergissen. O vlug, laten we ons ergens verber gen. De anderen zullen ook wel in de nabijheid zijn, begrijpt u „Maar, Sondy wij hebben geen enkel wapen. En u bent bovendien veel te zwak om met die kerel daar te vechten. Hij is even gevaarlijk als een tijger en de Indi anen „Natuurlijk je hebt gelijk. Het eni ge wat we kunnen doen, is het bos in te vluchten. Kom, vlug. Hij heeft ons reeds ontdekt, dus hoeven we geen moeite meer te doen om...." „Hallo, hallo!" Pedro riep hen vanuit de boot aan, maar zij schonken hem geen aan dacht aan zijn geroep en glipten haas tig weg tussen de lianen en verdwe nen in het woud. In minder dan een minuut waren zij geheel uit het ge zicht verdwenen, veilig verborgen tussen het dichte geboomte. Vanuit de rivier drong het driftige geluid van Pedro tot hen door, die de In dianen tot groter spoed trachtte aan te zetten en in haar angst haastte het T «rjifinn wopr vonrwaartu „U weet niet, wat een verschrikke lijke man hij is. Hij is tot alles in staat. En die anderen, Philibert en die vrouw. In haar grote angst vergat zij dat Langdon nog slechts zeer zwak ter been was, zodat zij hem geheel uit putte. Plotseling bleef zijn voet haken achter een verraderlijke kruipplant en viel hij voorover op de grond. Verschrikt riep Mimi uit: „O, u is gewond „Neen," antwoordde hij, met van pijn verwrongen gelaatstrekken, „het is niets." Hij trachtte weer op te staan maar was te zwak en viel weer neer. Ogen blikkelijk boog het meisje zich met 'n uitroep van medelijden over hem heen en probeerde hem omhoog te helpen. Haar kracht verbaasde hem, maar meer dan dat trof hem de on eindig diepe zorg voor hem, die haar ogen hem verraadden. Toen hij weer rechtop stond, duizelig op haar leu nend, en haar armen om zijn lichaam voelde, voelde hij zich opnieuw met onweerstaanbare kracht door haar schoonheid aangetrokken. Op dit ogenblik vergat hij al het andere, het gevaar waarin zij verkeerden, en fluisterend zoals straks aan de oever, nnornHp hH haar naorw „Mimi." Haar donkere ogen, even myste rieus als het oerwoud, keken een on deelbaar ogenblik recht in de zijne. Een felle gloed schitterde erin, het volgende ogenblik verdoofd door op komende tranen. „Oh, mijn liefste." Haar fluisterend antwoord deed Dudley trillen van ontroering, de zachte druk van haar armen bracht hem buiten zichzelf. Hij was meer dan een hoofd groter dan zij, zodat hij zich daarover moest bukken. Eni ge seconden ontmoetten hun lippen elkaar, toen werd hun zalige ontroe ring verbroken door het geluid van Pedro's ruwe stem: „Achtervolg hen, idioten." „Daar komt hij," fluisterde het meisje en maakte zich snel uit zijn omarming los. „Vlug, mijnheer." „Mijnheer, Mimi! Dat' is geen ma nier van doen!" „Goed, vlug dan, liefste. Als Pedro ons vindt, zijn we verloren." Zij legde zijn arm rond haar schou ders„Ik ben sterk, leun maar stevig op mij." Weer haastten zij zich voorwaarts, terwijl dicht achter hen de stem van Pedro weerklonk, die aanwijzingen schreeuwde tot zijn Indianen. Mimi angstig. „Vlugger!' Zo snel zij konden, spoedden zij zich voorwaarts, tot zij een plek bereik ten, waar sporen van menselijke ar beid te zien waren. Langdon vermoedde, dat er vroeger een Indiaans dorp geweest moest zijn, waarvan evenwel niet meer te bekennen viel. Jonge bomen schoten welig op in de open ruimte en de bo men aan de rand van het woud, ge vangen in de dodelijke greep van de wijnranken, die alle levenssappen uit hun stammen zogen, waren overdekt met een schitterend bloesemdek. Hier viel een orchidee als een waterval van vuur, van de kronen der stammen naar beneden, ginds werd een grote plek groen onderbroken door een reusachtige bloem in de vorm van een fel gekleurde vlinder. Op deze open plek, waar de zon met onverminder de kracht haar stralen neerzond, werd de ene vorm van leven overwoekerd door de andere, in een eindeloze stroom van prachtige tinten. Terwijl zij hier een ogenblik stil hielden, ontwaarden Langdon's ogen evenwel niets van al dit schoons. Zijn ogen die gericht waren op het meisje aan zijn zij, blikten neer op een schoonheid, die de glans van het oer woud verre overtrof.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6