OOSTWEST AFRIKA BEST? Duiise gezinnen na vechtpartij over de grens gezet Twee doden Auto verbrand bij botsing in Apeldoorn Nieuwe ruimtekoerier Miljard jonge vissen naar de Noordzee Schroot van een ..lelijk eendje 2 Ernstig gewonden bij botsing te Leimuiden VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA M1/ Woensdag: is een groep Kongolese studenten uit Brussel naar Leopoldstad teruggekeerd. Foto: enige leden van de groep begeven zich hier op de nationale luchthaven van Brussel naar hun vliegtuig. Een andere groep van circa vijftig Kongolese studenten is om politieke redenen in Brussel gebleven en zal België ook niet verlaten. Wandelkaart geweigerd BENOEMINGEN BIJ DE KRUISHEREN VERKWIKKEN De prior provinciaal der Kruishe ren, dr H. van de Ven, heeft be noemd de weleerw. heer Th. Scheer der tot kapelaan te Rotterdam; de weleerw. heer D. Boereboom tot aanstichter van die vechtpartij werd godsdienstleraar aan het college van later geboeid naar Westkapelle ge- het H. Kruis te Uden; de weleerw. voerd. Een van de Duitse rs gaf toe heer A. van de Wijst tot magister de eerste klap te hebben gegeven. spirituals van het college van het De burgemeester van Domburg h. Kruis te Uden; de weleerw. heer vond, dat het gebeurde niet door de <jrs Th. Copray tot moderator-gods- Na een gevecht met een boswach- beugel kon en dat de Duitsers zich dienstleraar dan het Constantijncol- ter zijn twee Duitse gezinnen op last hadden schuldig gemaakt aan straf- lege afd. HBS te Amersfoort; de wel- J bare feiten waarvoor zij zullen wor- eprw heer H. *an Casteren voor het van de burgemeester van Domburg, den vervolgd. De uitgewezen Duit- klooster te Bussum; de weleerw. mr. W. J. E. Crommelin, door de po- sers hebben zich inmiddels beklaagd heer J. Eering tot socius van de no- litie de grens overgezet. De Duitsers, bij de consul-generaal van de West- vicenmeester te Neeritter, met ge- duitse bondsrepubliek in Rotterdam lüktiidie eervol ontslag aan de wel de gezinnen L. en G. uit Wupperthal, die binnenkort een gesprek met de eerw heer J. van Hengstum uit de waren op het landgoed Berkenbosch burgemeester van Domburg over het genoemde functie, by Domburg door do boswachter A. voorgevallene zal hebben. Door de magister-generaal der r iu KI,,!..,,, Orde, mgr dr W. van Hees, is tot aangehouden. De Duitsers bleken secretaris van de magister-generaal niet in het bezit van wandelkaarten I r.(\nl/nr>r>hf mpJ benoemd de weleerw. heer dr J. LtUUpAIlCCII I 11IC-L Heuvelmans met gelijktijdig eervol ontslag aan de weleerw. heer drs Th. te zijn. Een van de Duitsers had ge- zegd geen prijs op een wandelkaart jj mille Op Stap te stellen en was tegen de boswach- ter uitgevallen: „Jullie hebben «is Sinds gistermorgen is de 18-jarige NIECWE KEKK LN AMSTERDAM al jarenlang afgezet en dat willen loopjongen P. J. uit Breda er met we niet langer meer.'' —'iU? '!,en YfI"?00r; ,was werk- A architect ir G. J. v. d. Grin- Img benzme en olie te„, winnaar van de Prix de Rome De Duitsers hadden zich na dit X farmaceutische groothandel voor de architectuur, is opdracht ge- voorval verwijderd maar toen de en ietr°de aan de Spoorstraat. geVen voor het ontwerp van een boswachter hen na enige tijd weer tien uur kreeg nieUwe kerk in Amsterdam-Zuid van tegenkwam nog steedss op het e 0Pdracht elfduizend gulden te de Paters Dominicanen, landgoed ontstond een handige- faai} stoften op het spoorwegpost- meen, waarbij de boswachter tegen kantoor in de buurt. de grond werd gewerkt. De gewaar- .r°en de jongeman om elf uur nog De Belgische afdeling op de Flo- schuwde politie heeft de Duitsers niet teruS was> belde de heer Smits riade, een der grootste inzendingen voor een verhoor naar het gemeen- het Postkantoor op, waar hij de me- op deze internationale tuinbouwten- tehuis van Domburg gebracht- de d?delinS kreeg, dat zijn loopknecht toonstelling, zal vrijdag 2 sept in het met was komen opdagen. De politie middelpunt van de belangstelling heeft gisteravond de fiets van de staan. De Floriade viert dan de „Bel- knaap in de stalling van het station gische dag", die midden in de hoofd- EEN TAAK VOOR DE JONGEREN ge^onden- bloeiperiode valt van de ruim 100.000 De 54-jarige mevrouw Nussbaum uit Amsterdam en de 23-jarige D. Lub uit Israël, een logé van mevrouw Nussbaum, zijn gisteravond omgeko men bij een verkeersongeval op rijksweg 1, ter hoogte van de kruit fabriek. Mevrouw Nussbaiam zat naast de heer Lub in de auto en was op weg naar Amsterdam. Door niet opgehel derde oorzaak ging de wagen, die door de heer Lub bestuurd werd, aan het slingeren, vlak nadat een ande re wagen was ingehaald. De slinge rende wagen schaapte even langs een aanhangwagen, achter een per sonenwagen, die uit A'dam kwam. Deze raakte ook aan-het slingeren, hetgeen nog verergerd werd door hard remmen van de bestuurder. De wagen sloeg enkele malen over de kop, maar de bestuurder kwam met de schrik vrij. De wagen van de heer Lub raakte vervolgens een per sonenwagen, die uit de richting Am sterdam kwam, bestuurd door de heer J. Post. Bij deze botsing wer den beide auto's geheel vernield. Mevrouw Nussbaum-Weireb werd op slag gedood. De heer Lub over leed op weg naar het ziekenhuis. De heer Post werd levensgevaarlijk ge wond overgebracht naar het O.L.V. Gasthuis in Amsterdam. Het verkeer op dit punt liep volkomen in de war. P. J. is nog nooit met de politie uit de streek van Gent in aanraking geweest. knolbegonia's. VOOR DE BLINDEN De vereniging „Le Sage ten Broek" voor de jongeren vrijwel geheel on bekend, bestaat thans 42 jaar. Deze vereniging stelt zich ten doel aan blinden en daarvoor in aanmer king komende indere personen van alle gezindten lectuur te verschaf fen door middel van Braille- en ge sproken boeken, alsmede aan Dlinden het brailleschrift te onderrichten. Op de in juni j.l. gehouden alge mene ledenvergadering bleek, dat deze vereniging nog een fantastische activiteit vertoont, maar, zo zei de voorzitter, de heer J. A. Duynstee, ons bestand van medewerkers moet dringend aangevuld worden met jongeren. Ook de plaatselijke bestu ren hebben direct aanvulling nodig om de toenemende secretariaats werkzaamheden te verzetten. Om een paar cijfers te noemen: de blindenbibliotheek te Grave be schikt over 62.000 bralllebanden en meer dan 600 gesproken boeken. In 1959 werden 29.632 bralllebanden uitgeleend en meer dan 70.000 ge luidsbanden. In 1959 werden 3.245 nieuwe bralllebanden aangemaakt. Jongeren, aan u de beslissing of dit mooie werk in voldoende mate kan worden voortgezet. In elke plaats van Nederland heeft de Vereniging uw initiatief en uw werkkracht no dig. De directeur van de „Le Sage ten Broek Bibliotheek" te Grave, Frater Faustinus zal gaarne alle inlichtin gen verstrekken, terwijl het secre tariaat, Zonnebloemstraat 143, 's-Gra- venhage, eveneens gaarne uw hulp zei aanvaarden. Siaalssecrelaris opende nieuwe ambienarenwoning De staatssecretaris van algemene zaken, de heer W. K. N. Schmelzer, heeft gistermiddag de eerste gereed gekomen woning in het plan, „eigen woningbezit ambtenaren" in de nieu we Haagse wijk „Mariahoeve" officieel geopend,. Ben van hen, dihr A. J. v.d. Toorn zal met zijn gezin dit eerste huis gaan bewonen. De komende maanden zal hij dat hui6 ter bezichtiging nog openstellen. De andere initiatiefne mer was de heer J. B. de Römph. Op de Amerikaanse raketbasis Cape Canaveral monteert een technicus Deze ambtenaren hebben het mitia- onderdelen in een nieuwe satelliet de „Koerier". Deze satelliet heeft een tief genomen tot dit project van 62 lading van 300 (Engelse) ponden aan elektronische apparatuur aan boord, wefte gevoed wordt door sonne-oellen. Op de ^chter|rond staat een „Koe- afkomstige Voorruii auto sprong Jongens wierpen lucifer in benzinetank Een Cadillac-1930, uit de collectie van de verzamelaar van oude auto's, dr. P. A. Jens te Apeldoorn, is ver brand doordat twee jongens, een van 12 en een van 13 jaar, een brandende lucifer in de benzinetank van de wagen gooiden. De tank sprong uit elkaar, de wagen vloog in brand en werd geheel vernield. De auto stond achter een garage aan de Arnhemseweg en was tot dus verre een kostbare bezienswaardig heid. Personeel van de garage, dat de ontploffing hoorde, snelde nog toe maar konden niet verhinderen dat het museumstuk geheel uitbrandde. Plan van Engelse biologen: Naar Un. Press meldt willen Engel se biologen een miljard jonge vissen uitzetten in de Noordzee om de vis stand van dit drukst beviste gebied te verbeteren. Naar schatting zal dit plan, als het in z'n geheel wordt uitgevoerd, 30 miljoen gulden kosten, maar, zeggen de biologen, dat is het waard want de vangst in de Noordzee brengt nu het dubbele van dit bedrag per jaar op. Met het uitzetten van vijfhonderd duizend drie-maands-schollen willen dè Engelsen beginnen. Uit proefne mingen in een centrum voor weten schappelijk onderzoek van de Engel se Marine is namelijk gebleken dat er van de tien in zee geboren schol len één volwassen wordt. Tot nu toe nam men algemeen aan dat het er slechts één op de duizend was. Door een ontploffing in een hoogoven te San Antonio in de Bra ziliaanse staat Minas Gerais, zijn ze ventien mensen om het leven geko men en tien ernstig gewond. Prins Bernhard ontvangt „Europapr ijs' Aan prins Bernhard is de Europe se prijs van de algemene assemblée van de Raad van Europa toegekend. De prijs, groot 9100 gulden, is de Prins verleend op grond van zijn in spanningen voor de eenwording van Europa. De jury stond onder leiding van prof. M. Brugmans, directeur van het Europa-college te Brugge. Vijf jaar geleden werd de prijs in gesteld door een familie uit Ham burg die onbekend wenste te blij ven. De prijs wordt de VFS-prijs ge noemd naar de initialen van hun naam. Conflict bij Te Elfder Ure" Kernredactie afgetreden Nadat enkele maanden geleden reeds mevr. dr. K. Hahn-Hahn en drs. D. de Lange uit de redactie van het tijdschrift „Te Elfder Ure" wa ren getreden, is hun voorbeeld thans gevolgd door de kernredactie van het tijdschrift, bestaande uit drs. A. H. Bredero, dr. E. Brongersma, dr. B. M. L Delfgauw, pater S. Jelsma MSC en mr. J. C. M. Let en. Het stichtingsbestuur, waarin onder meer zitting hebben minister dr. Marga Klompé en de kamerleden Th. D. J. M. Koerssen (KVP) en J. M. Wil- lems (Kath. Werkgemeenschap Pvd A), tracht een nieuwe redactiestaf te vinden. De afgetreden kernredac tie heeft het voornemen binnenkort met een eigen tijdschrift uit te ko men. Er zijn reeds geruime tijd moei lijkheden tussen bestuur en redactie. Deze bereikten een hoogtepunt naar aanleiding van een in het blad ge publiceerd artikel over Nederl. Nw Guinea. In het eerstvolgende nummer van „T.E.U." zal het bestuur een verkla ring over het gebeurde doen opne men. Amerikanen gaan bij Katwijk onder water Hoe stroomt bezinksel? Bij de golf paal in de Noordzee bui ten Katwijk zullen in de loop van de volgende week geleerden van het Woods Hole Oceanogafisch Insti tuut (Woods Hole, Massachutts), daarbij geassisteerd door rijkswater staat, een onderzoek instellen naar de invloed van golven op het trans port van bezinksel in ondiep zeewa ter. Het onderzoek, mogelijk gemaakt door eeen gift van de national Science Foundaion, staat onder lei ding van dr. John Ziegler, Geoloog by het WHO istituut. Dr Ziegler, die thans deelneemt aan het internatio nale geologische congres in Kopen hagen wordt begin volgende week in Nederland verwacht. Andere medewerkers bij de on derzoekingen bij Katwijk zijn onder meer de onderwaterfotograaf David M Owen en de Nederlander Bernard Oostdam, die na het beëindigen van zijn studie aan de Mcgill Universi teit in Montreal (Canada) thans stu deert aan het Woods Hole Instituut. De heer Oostdam vertoeft thans reeds in Nederland om de nodige voorbereidngen voor de onderzoe kingen te treffen. De Nederlandse Rijkswaterstaat heeft de Amerikanen een sleepboot en bijbehorend personeel ter beschik king gesteld. De onderzoekingen zullen een pe riode van ongeveer vier weken in be slag nemen. De resultaten zullen ook voor Nederland in het bijzonder voor de Deltawerken van belang zijn. Gisteravond omstreeks half zeven vond op de provinciale weg nabij het dorp Leimuiden een ernstig on geval plaats. Van een personenauto, een Opel, sprong de voorruit waar door de bestuurder, de 39-jarige heer J. H. Voskuil uit Amsterdam, de macht over het stuur verloor. De auto slingerde over de weg en reed met grote snelheid frontaal tegen een zandauto, die uit tegenoverge- steldé richting kwam. De chauffeur van de Opel raakte in zijn wagen bekneld. Hij had een gebroken been, verschillende kwet suren aan de armen en een shock. Zijn verloofde, de 29-jarige mej. A. Oskam uit Gouda, die naast hem zat werd uit de auto geslingerd en kwam ernstig gewond in de berm terecht. Dr. Brinkhorst en enige EHBO-ers behandelden de slachtoffers ter plaat se. De beide inzittenden van de auto werden naar het Academisch zieken huis te Leiden overgebracht. Van morgen was mej. Oskam nog niet bij bewustzijn. De personenauto kwam vernield op het rijwielpad terecht. Even na dit ongeval passeerde een bromfietser, de heer Willems uit Oude-Wetering, de plaats des onheils Hij had al zijn aandacht bij hetgeen er op de weg te zien was en reed tegen een motor aan die op het fiets pad geparkeerd stond. Ook de brom fietser moest door dr. Brinkhorst be handeld worden. Op de Bosscheweg te Vught is donderdagmorgen ter hoogte van restaurant ,,De Witte" een vracht auto waarvan de chaufeur de macht over het stuur had verloren, een wo ning binnengereden. Zowel de gevel van de woning, als de vrachauto werd ernstig beschadigd. Uit de Dommel te 's-Hertogen- bosch is donderdagmiddag in de na bijheid van de Wilhelminabrug het stoffelijk overschot opgehaald van de 28-jarige Bosschenaar E. D. Om- Gisteravond vond op de oude rijksweg Amsterdam-Utrecht ter hoogte van trent de omstandigheden, waaron- de brug bij Maarssen een ernstig auto-ongeluk plaats. Een „lelijk eendje" der hfl te water is geraakt wordt werd gegrepen door een tegenligger en veranderde in luttele seconden in door de pofcfee oen orakazoek ktgp- een hoop tchrooi. De beeiewder, een Ihwomt ven Ma&raeen weid crmtig

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5