(K>g LEXINGTON Se Zin ende Zwammen Nederland is't vuilnisvat voor buitenlandse autowrakken Brand in kermiskraam De gehangen Vrouw die slager en de schreeuwt Is de Echo ballon lek? Vlag uil „Ontdekker' DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSF COURANT PAGINA 8 A.N.W.B. dringt aan op aantekening in kentekenbewijs Te veel kneusies op de weg De ANWB is van mening, dat maatregelen moeten worden geno men om import van gebruikte auto's uit de buurlanden te beperken. Naar schatting zullen er dit jaar ongeveer tienduizend uit Duitsland en België worden ingevoerd. Ze worden hier opgeknapt maar vertonen veelal voor het lekenoog moeilijk te constateren mankementen. De ANWB meent, dat de bezwaren kunnen worden onder vangen door een tweetal maatrege- Aetherklanken VRIJDAG 19 AUGUSTUS HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 V. d. jeugd. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Gram. 10.30 De grote stap, gesprek over emigratie. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Pianore cital. 11.40 Orgelspel. 12.00 Jazzmuz. 12.20 Regeringsuitz.: V. d. landbouw. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Piano spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus. muz. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Dameskoor. 14.30 Voordr. 14.50 Holland Festival 1960: Caril lonbespeling. 15.05 Gevar. progr. 16.00 Gram. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.25 Versierde vakan tietips. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Gevar. muz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Hammond orgelspel. 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 Op bezoek bij ande ren, medische lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Het amateu risme en de moderne film, lezing. 20.20 Hongaarse zigeunermuz. met comm. 20.35 Indrukken over het Ar- minius-congres. 20.50 Volksontwik keling in België, lezing. 21.00 Quiz. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. 22.40 Zorg om de mens, gesprek. 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Muz. revue. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 3.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 V. d. jeugd. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Kath. nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Gram. 14.30 Chansons. 14.45 Gram. 15.00 V. d. jeugd. 15.35 V d. zieken. 16.30 Gram. 17.00 V. d. kind. 17.15 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.10 Vaticaanse act. of gram. 18.25 Lichte muz. 18.50 Rege ringsuitz.: Emigratierubr.: Emigra tiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.30 Pol. lezing 1940 Gram. 20.25 Zang en harp. 20.45 Dubbelkwartet. 21.00 Licht progr. 21.30 Rotterdams Fil- harm. ork. en soliste. 22.25 Boek bespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Echt le ven, lezing. 22.50 Gevar. progr. 23.55 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00—20.30 Weekjournaal. NCRV: 20.30 Attentie. 21.00 Docu mentaire. 21.20 Documentaire. 21.45 TV-film. 22.10 Dagsluiting. Grammofoonpl. progr. Draadomroep (over de 4de lijn) van 1820 uur I. Richard Wagner: fragmenten uit 1. „Tannhöuser"; 2. „Lohengrin"; 3. „Die Meistersinger van Nürnberg". II. Richard Strauss: „Arabella" (le bedrijf). Opera in 3 bedrijven op tekst van Hugo van Hofmannsthal. VATIKAANSE RADIO (25.67 m.; 31.10 m.; 48.47 m.; 196 m.) 22.15 uur Vraaggesprek met pa ter A. v. d. Weijden over de Augus tijnermissie op Nieuw-Guinea. len, t.w. een duidelijk zichtbare aan tekening op het na keuring verstrek te kentekenbewijs, waaruit blijkt dat de auto gebruikt is ingevoerd, en een drastische beperking van het aantal grensovergangen tot enkele kantoren aan de oost- en zuidgrens. Hierdoor wordt bereikt dat men ge makkelijker een controle kan uit oefenen op de hoedanigheid van deze voertuigen. De ANWB, zo zei de heer Boost, AGM directeur, acht het voorts ge wenst dat de kentekenbewijzen van bij een verkeersongeval zwaar be schadigde motorrijtuigen door rijks- of gemeentepolitie worden ingeno men en aan de rijksdienst voor het wegverkeer worden overhandigd. Deze maatregel acht de ANWB noodzakelijk omdat de rijksdienst al leen op deze wijze zich ervan kan overtuigen of na een eventuele her stelling het voertuig aan de wette lijke eisen voldoet en veilig aan het verkeer kan deelnemen. Er is momenteel een aantal du bieuze kentekenbewijzen in omloop hetgeen een gerede aanleiding tot knoeien kan vormen, aangezien de ze kunnen worden gebruikt o.m. om opgeknapte auto's zonder keuring door de rijksdienst weer in de han del te brengen." zo zei de heer Boost. Hij voegde daaraan toe dat de con ditie van vele ge"mporteerde bescha digde auto's wordt aangepast aan de gegevens die op het kentekenbewijs staan vermeld. 180.000 per jaar In Nederland wisselen momenteel per jaar 180.000 gebruikte auto's van eigenaar. Daarentegen eerden in 1959 pl.m. 77.000 nieuwe automobie len verkocht. De handel in gebruik te auto's is dus belangrijk, maar de laatste jaren neemt ook da import van gebruikte auto's uit Duitsland en België in omvang toe. Dit jaar zullen het er naar verwachting 10.000 zijn. Ongeluk of misdrijf bij Horst? Moord wordt niet uitgesloten geacht In samenwerking met de Belgische politie onderzoekt de rijkspolitie te Horst de omstandigheden, waaronder de 50.jarige landbouwer en hande laar M. Cleven in de nacht van 8 op 9 juni zó ernstig gewond raakte, dat bij een week later in het ziekenhuis te Horst is overleden. Cleven werd met een schedelbasisfractuur 's nachts aangetroffen langs de provinciale weg Horst-Venlo. Zijn bromfiets lag naast hem. Gebleken is, dat hij 's middags zijn woning had verlaten om in Rog gel een betaling te doen. Later is Cleven in het Belgische grensplaats je Kinrooy aangekomen, waar hij een café heeft bezocht, dat hij rond middernacht heeft verlaten. Vastgesteld is, dat de caféhoudster, die Cleven reeds lang kende, heeft verteld dat de Horstenaar een groot geldbedrag bij zich had, hetgeen mo gelijk aan andere cafébezoekers niet is ontgaan. Na het ongeluk werden slechts tien gulden en een Belgisch muntstuk op het slachtoffer aange troffen. Enige dagen na de dood van Cleven heeft diens dochter een telefoonge sprek aangenomen van iemand, die sprak met een Vlaams accent. Toen deze vernam, dat Cleven dood was, heeft hij het gesprek zondermeer af gebroken. Het slachtoffer is in het ziekenhuis vrijwel niet bij bewustzijn geweest, maar uit enkele opmerkin gen zou ook de mogelijkheid moeten worden afgeleid, dat hij niet het slachtoffer van een ongeval is ge weest. De politie gaat thans na, welke wegen Cleven op de noodlottige dag heeft gevolgd en met wie hij in con tact is geweest. Cleven was vader van elf kinderen. Op 1 september zal de twee mil joenste ton compost sinds de op richting van het compostbedrijf te Wijster worden afgeleverd. Bij die gelegenheid zullen de commissaris der Koningin in de provincie Dren the, mr J Cramer, de voorzitter van de raad van commissarissen Van de n.v. Vuilafvoer Maatschappij, „VAM" mr dr R. H. baron De Vos van Steenwijk, en de directeur van het bedrijf, ir W. A. G. Weststrate, toe spraken houden. In Wij ster worden de afvalstoffen verwerkt van Groningen, Amers foort, Zandvoort en Den Haag. HERBEGRAFENIS OORLOGS SLACHTOFFERS Donderdag 8 en vrijdag 9 septem ber zal op de centrale begraafplaats van de Oorlogsgravenstichting in Loenen op de Veluwe het stoffelijk overschot worden herbegraven van zestien Nederlanders, die in het con centratiekamp Dachau zijn omgeko men. De oorlogsslachtoffers zijn geïden tificeerd door de gravendienst van het departement van defensie, in sa menwerking met de Franse mission de recherches des victimes de guerre. Hun namen zijn: J. L. Kautz (Den Haag), W. Nauta (Almelo), ds. G. C. H. Plantagie (Dieren), dr. H. B. Wiar- di Beekman (Overveen), burgemees ter L. J. J. M. Ficq (Grave), J. C. M. Kloet-Kösters (Amsterdam), L. Mut- saers (Haarlem), P. J. A. Teunissen (Rotterdam), J. D. Bootsma (Amster dam), L. J. H. Emmerij (Rotterdam), A. F. Huizinga (Den Helder), J. van Loggem (Amsterdam), M. Olinga (Groningen), H. Pool (Enschede), A. Rampf (Rotterdam) en W. van 't Veer (Krommenie). Donderdag zal een protestantse kerkdienst worden gehouden en vrij dag een katholieke. Eigenaar en 5 kinderen gewond Gisteravond heeft zich Op de ker mis te Vierlingsbeek een ongeluk voorgedaan, waarbij een volwassene én vijf kinderen ernstige brandwon den opliepen. Omstreeks half zeven wilde de eigenaar van een kermiskraam, de heer P. Willems, de gastoestellen aansteken om zijn zaak te kunnen openen. Daarbij ontstond een grote steekvlam, die di kleren van de heer Willems en vijf kinderen, die bij hem stonden, in brand deed geraken. On middellijk schoot hulp toe, o.m. van de burgemeester van Vierlingsbeek, de heer Van Heusden, die toevallig op het kermisterrein aanwezig was. Men slaagde er snel in het vuur te doven, doch de zes personen waren intussen brandend over het kermis terrein gevlucht. De slachtoffers zijn naar het zie kenhuis te Boxmeer vervoerd. Een van de kinderen is ernstig aan ar men en benen gewond. Speelautomaten in Doornspijk verdwijnen De speelautomaten in de gemeente Doornspijk op de Veluwe zullen ver dwijnen. De gemeenteraad besloot deze automaten te verbieden, nadat zij hiervoor 'n verzoek had gekregen van de officier van Justitie te Zwol le, die meedeelde dat chauffeurs tot stelen waren gekomen, wanneer zij geheel of gedeeltelijk hun loon had den vergokt. Door een ontploffing in een fa briek, waar raketbrandstof wordt gemaakt in Indian Head aan de rivier Potomac, ongeveer dertig km ten zuiden van Washington is woensdag één persoon gedood. Veer tien mensen liepen verwondingen op. Over de oorzaak van de ont ploffing is niets bekend. wereldmerk from America's Best Tobaccos (Advertentie) Sinds kort is Den Haag een toeristische attractie rijker, waarvan nog afge wacht moet worden of ze inderdaad aantrekkelijk genoeg zal blijken om le vensvatbaar te zijn, maar waarvan het bestaan toch reeds is gesignaleerd in de buitenlandse pers. Het zijn nachtelijke zgn. spook- of mysterieritten door de oude binnenstad en de om geving, waarbij behalve al of niet bekende „spook huizen" als „De gehangen slager", of „De vrouw, die schreeuwt" of (erger nog) „De overweldigde bruid", enkele etablissementen worden bezocht van min der geheimzinnig gehalte. Het is de schrijver van detective-verhalen Pim Hondorp ook genaamd Kierdorf („Moord in Mi niatuur"), die er de men tor en de leider van is.-Hij brengt de op iets-anders- dan-anders beluste vreem delingen, die er overigens het niet te verwaarlozen bedrag van 32,50 voor over hebben, per luxe auto's naar de nachtelijke binnenstad, naar pittores ke straatjes en pleinen. Hij laat ze ergens genie ten van een panorama van een stad-bij-nacht en ver telt daarbij veel wetens waardigs, want hij is een man die zeer veel van de residentie afweet. Daarbij last hij enkele voor velen aantrekkelijke intermezzi in als een be zoek aan enkele ateliers van kunstenaars, waar een kroes wijn wordt gedron ken en aan een exclusief kaasrestaurant. Tenslotte wordt een bezoek gebracht aan een overigens te goe der naam en faam beken de nachtclub in Scheve- ninge) Een bezoek aar een „Verbrecherkeller" (waar een Duits blad over schreef) moet naar het rijk der fantasie worden verwezen. De schrijver daarvan heeft blijkbaar gedacht aan 'n zgn. chauf feurscafé, waar inderdaad in de nachtelijke uren wel eens wat louche volk komt en waar de spookliefheb- bende toeristen een kop koffie gaan gebruiken. Al met al is het een evene ment waar men met een gerust geweten zelfs oude en kuise Amerikaanse da mes mee naar toe kan ne men. Maar zoals ge zegd het spel is nog te kort aan de gang; we kun nen dus nog niet zeggen dat het nu juist dat is waar Den Haag en de toe risten reeds lang op heb ben gewacht. De menin gen er over zijn verschil lend, maar Engelsen schij nen er nogal wèg van te zijn. „KAREL DOORMAN"NAAR JAPAN Doorman" de haven van Jokohama binnenloopt voor een bezoek van 8 Het Japanese ministerie van buiten- tot 12 september, landse zaken heeft er donderdag zijn De Indonesische regering had zich goedkeuring aan gehecht, dat het Ne- langs diplomatieke weg tegen dit be- derlandse vliegkampschip „Karei zoek verzet. Rimmtfimm mm mie mm. ittwmif roer sum oom een uresis umenemma ueertememiM tutui reeiutijma HHittreene/tone- wen Dr A. L. Jones, directeur van de laboratoria vn de Amerikaanse olie maatschappij Standard Oil of Ohio heeft meegedeled, dat uit het onre gelmatig vluchtverloop van de „Ra- diospiegel" Echo-1 kan worden af geleid, dat er een lek is ontstaan in deze 30 meter hoge ballon. Bovendien kon uit de weerspie geling, zoals die met behulp van te lescopen werd opgemeten, worden afgeleid dat de vorm van de ballon veranderd is. Als het lek zich niet sluit, zal de ballon plat worden, maar in een sa- tellietbaan om de aarde blijven draaien. De geluid- en lichtreflectie zal dan echter minder sterk worden dan bij een geheel gevulde ballon, aldus dr Jones. Van de dertien mensen die tenge volge van een instorting in een goud mijn op anderhalve kilometer af stand van het centrum van Johan nesburg ingesloten waren geraakt twaalf Afrikanen en de vijftigja rige blanke J. H. Pieterse is er woensdagochtend één naar boven gebracht, een Afrikaan. De andere elf negers en de blanke mijnwerker heeft men niet meer kunnen red den. Zij bleken allen om het leven te zijn gekomen. Een Italiaans-Israëlisch gezel schap van onderzoekers heeft te Tel Gat in Zuid Israel versterkingen op gegraven, die tot drieduizend jaar vóór Christus dateren. Men vond tal rijke stukken aardewerk, waaruit 't bestaan van nauwe betrekkingen met Egypte van die dagen bleek. President Eisenhower toont de Amerikaanse vlag, die in de capsule (rechts) van de „Ontdekker" vorige week een reis door de ruimte heeft gemaakt en die bij Hawaii werd geborgen. In het midden staat de staf-chef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Thomas D. White en rechts (voor een deel onzichtbaar) kolonel Charles G. Mathison, onder wiens leiding de „capsule-jacht" plaats vond.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8