ROME MAAKT ZICH OP VOOR DE SPELEN Jagers op souvenirs reeds actief Henk Nijdam geopereerd WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 Duizenden vlaggen en feeërieke verlichting wat kost het? De0lymp.Spelenkostenltaliëca380miljoengld. De „Olympische koorts" heeft zich niet opeens van Rome meester gemaakt. Het is een proces, dat zich veeleer in verschillende fazen voltrekt alhoewel een duidelijke versnelling in tempo valt waar te nemen. Wat het allereerst de aandacht trekt is de transformatie van de straten en de boulevards, van de pleinen en van de monumenten in de Italiaanse hoofdstad. Duizenden vlaggen zijn gehesen, vlag gen !n de Romeinse kleuren: violet en goud, voorts Olympische vlaggen met de vijf ineengestrengelde ringen op een witte achtergrond, dan natuurlijk Ita liaanse vlaggen en tenslotte de vlaggen van alle deelnemende landen. Deze veelkleurige banieren hebben de Itali aanse politie reeds enige zorg veroor zaakt. Jagers op Olympische souvenirs zijn nl. begonnen op verschillende pun ten vlaggen weg te nemen en hun voor keur schijnt uit te gaan naar de Olym pische symbolen met de vijf ringen. Romeinse wolvin. Tal van aanplakbiljetten, die even eens voorzien zijn van het Olympische embleem en waarop vaak de Romeinse wolvin is afgebeeld, herinneren in vele talen aan de eer, welke de Eeuwige Stad ten deel is gevallen. Het Piazza Venezia is in volle tooi en voor de' ven sters van de historische gebouwen han gen prachtige tapisserieën. In de avond zullen straten en pleinen een werkelijk feeërieke aanblik krijgen door de ver lichting van monumenten en paleizen, waarvoor een bedrag van meer dan 3'/t miljard lire is uitgetrokken. Alleen al rond het collosseum zijn 300 schijn werpers geïnstalleerd. Speciale maatregelen zijn genomen voor de route-aanwijzing, waarin niet slechts de voornaamste Olympische cen tra zjjn betrokken, maar ook de grote pleinen van de stad en de beroemde monumenten. De sportliefhebbers, die voornamelijk naar Rome zijn gekomen voor de Spelen zullen als het ware bij de hand worden genomen en gebracht naar die gedenktekenen en die histo rische overblijfselen, welke de Eeuwige Stad hun ook wil tonen. Verkeer verbeterd. Deze route-aanduiding is overigens slechts een onderdeel van het bestel van maatregelen, die sedert tal van jaren worden genomen met het oog op de Spelen en die ten doel hebben het uitermate drukke verkeer in de stad te verbeteren. Ondergrondse passages zijn in de stad geconstrueerd en ook is een autoweg van verscheidene kilometers lengte, en bestemd om de noordelijke en zuidelijke zone van de Olympische Spelen met elkaar te verbinden, aange legd. Vele van „de wegen, die naar Rome leiden", die antieke consulaire heirbanen zijn aanzienlijk verbreed en verbeterd en dit was.temeer nodig om dat het Romeinse verkeer, dpt eigenlijk reeds te druk was voor de bestaande straten en boulevards, tijdens de Spelen ook nog belast zal worden met de hon derden auto's die ter beschikking van de atleten, de officials en de journalis ten zullen worden gesteld en met de duizenden wagens van de toeristen, die de Eeuwige Stad in deze periode komen bezoeken. In weerwil van de grote ver beteringen, die reeds zijn verwerkelijkt kan men toch voorspellen dat de Ro meinse verkeersagenten, die op de kruispunten geposteerd zijn in hun witte In Stockholm is eergisteren het elfde Wereld Ruimtecongres geopend. Meer dan 700 afgevaardigden uit 33 landen zijn hier bijeengekomen op het con gres, dat het grootste is, dat ooit gehouden is. Op de foto zien we de Amerikaanse rakettendeskundige dr. Wernher von Braun (rechts), die vriendelijk lachend de hand drukt van zijn Russische collega, professor Lejnid Sedov, die president van het congres is. WIELRENNEN F. Marinkelle en H. v. d. Wegmej. Versnel en Baard 6-3, 9-7; mej. Weur- man en Biesheuvelmevr. Roolker en Stoop 6-3, "0-6, 6-3; mej. Marinkelle en W. Marismej. Fikenscher en Bruininga 6-4, 6-0; mej. Seven en Gorismej. Pieksma en Koster 6-0, 6-0. PAARDESPORT* TWEE NEDERLANDSE DRAVERS NAAR DUITSLAND Twee driejarige Nederlandse dravers IJsselmonde en Yrma Dunst, met als pikeurs P. M. Smit en D. S. Bolwijn nemen zondag a.s. deel aan de interna tionale klassieke koers om de „Grosser Preis der Freien und Hanzenstadt Ham burg" op de drafbaan van Hamburg- Farmsen. De race gaat over 1900 meter (autostart) en is gedoteerd met 25.000 Mark. uniform met tropenhelm, de handen vol zullen krijgen om enige orde te schep pen in een verkeer, dat ongetwijfeld een schrikbarende dichtheid zal bereiken. Waarbij dan nog komen, om him taak te verzwaren, de vermaarde of beruchte staaltjes van rijkunst der Romeinse chauffeurs en de besluiteloosheid van de buitenlandse toeristen, die hieraan nog zullen moeten wennen. Steeds meer bui tenlandse sportlui ziet men reeds door de straten van Rome flaneren, aange gaapt door de Romeinse jeugd, die an ders toch wel gewend is aan bezoek uit den vreemde. Maar het is toch niet da gelijks voorgekomen tot nu toe, dat zij in de straten Philippijnen, Koreanen, Somalie's, Afghanezen konden zien voor bijtrekken. Twee polen. Zo organiseert Rome zich tussen de twee polen, die bijna drie weken lang zwaartepunten zullen zijn van de spor tieve activiteit, de noordelijke zone, aan geduid als Flaminiozone, waar zich on der meer het Olympisch Stadion, het marmeren stadion, het zwemstadion, het kleine sportpaleis en het Falminiosta- dion voor voetbalwedstrijden bevinden. De zuidelijke zone is die van de vroe gere wereldtentoonstelling en waar on der meer nog een zwembad, het grote sportpaleis en het wielerstadion ge bouwd zijn. In het eigenlijke centrum Meer en meer wordt Rome de Olym pische stad 1960. Op de foto een be kende winkelstraat de Via Frattina bij de Spaanse trappen versierd met de vlaggen van alle deelnemende lan- van de stad zullen alleen op de Piazza di Sienna de hippische wedstrijden, in basiliek van Maxentius het worsteltoex- nooi en in de termen van Cracalla de gymnastiekwedstrijden worden gehou den. ZWEMMEN Met vallen en opstaan Huisvrouw gaat onder water naar Engeland De Amerikaanse Jane Baldasare, een 24-jarige huisvrouw uit New York, die onder water zwemmend het Kanaal wil oversteken, is hedenmorgen om 10 mi nuten over 5 bij Cap Gris Nez gestart- Zij zal tijdens haar poging op een diepte van 4 meter zwemmen. De zwemster heeft een kikvors-pak van zwart rubber aan. Ook haar hand schoenen en beenbekleedsels zijn zwart. Tijdens de overtocht, die naar schatting 35 a 40 uur zal duren, zal zij de zuur stof gebruiken, die_ ze in een fles op haar rug draagt, als voedsel dienen half- vloeibare, levensmiddelen, die ze door middel van een soepel slangetje tot zich zal nemen. Jane Baldasare wordt gevolgd door vijf boten, waarin zich behalve journa listen en fotografen ook haar echtgenoot bevindt, en tevens enkele duikers in kikvorspakken, die om het half uur de fles zuurstof op haar rug voor een nieu we zullen vervangen. Vóór de start van de New Yorkse zijn reeds drie andere zwemmers vertrok ken, t.w. de Libanees Fakreldine Ade el Mouniem, die 23 jaar oud is en in Bey routh handel drijft, de 35-jarige Ier Jac Macclelland, en de 22-jarige Duitser Hans Neukirchen. CAMARERO OVER HET KANAAL De 29-jarige Argentijnse televisiehan delaar Alfredo Camarero is als tweede van dit jaar er in geslaagd het Nauw van Calais zwemmend over te steken. Camarero startte bij Kaap Gris Nez en ging 12 uur en 22 minuten later bij St. Margarets Bay aan land. DUIVENSPORT LEIDSE CONCOURSCOMMISSIE Wedvlucht met oude duiven vanaf Bordeaux. Aantal vogels 371, gelost te 12 uur met z.z.w. wind. Nulpunt 896.152 km., Ie duif te 13.16.47 uur (maandag). G. Oude Elferink 1, 9; H. de Haas 2, 8; A. v. d. Hulst 3; N. Hoogervorst 4; W. de Haas 5; P. Warmerdam 6; C. v. d. Berg 7; A. Siera 10. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Vilvoorde. Aantal vogels 2945, gelost te 7 uur met kalme z.w. wind. Nulpunt 137.678 km., Ie duif te 8.51 uur. B. F. Oskam 1; J. Star 2; R. Pet 3: J. v. Al phen 4; J. Janseh 5; C. Parlevliet 6; J. Kukler 7; C. Zwaan 8; T. v. Santen 9; M. Noordervliet 10. Leldse Postduiven Club Wedvlucht vanaf Tergnier. Afstand 290.598 km. In concours 645 vogels, gelost te 6.45 uur met o.wind, le duif te 11.20.04 uur. D. Mossevelt 1: P. Groenendijk 2. 3; H. v. Riet 4, 5; D. v. d. Nieuwendijk 6; de Lange-Hendriks 7, 8; T. van As 9; v. d. Voort-Koome 10. LPV de Vriendenclub In concours 182 vogels; le duif te 11.33.28 uur. J. J. Mulder 1; L. Gijsman 2, 4; W. Klink 3; C. Vlaardingerbroek 5; H. Mooten 6, 10; C. P. Gijsman 7; J. Rietbroek 8, 9. Een Canadese uitvinder heeft een paar ski-schoenen geconstrueerd, waar mee het mogelijk is op het water te lopen. Het is een bijzondere sensatie, al is enige ervaring wel nodig... (Foto boven): Heeft men echter de kunst vèsscTur*(maandag" 18.16.11 uur; 2. C. onder de knie, dan wandelt men rustig en wel over de golfjes. Oasteüjn (dinsdag) 12.30.06 uur. Uitslag wedvlucht Bordeaux 1. De amateur-wielrenner Henk Nydam uit Eelderwolde, die maandagavond reeds verstek moest laten bij de revan ches voor de wereldkampioenschappen, Is gistermiddag nog vrij onverwacht voor een abces aan zyn voet geopereerd. Z(jn kansen om deel te nemen aan de Olympische Spelen zijn hierdoor zeker niet van de baan. De KNWU-arts dr. Tetzner heeft hem een goede kans op een vlug herstel gegeven, zodat hij nog met de ploeg naar Rome kan gaan. waar hij uitkomt in de ploegachtervolging. De Bruyne en Vanni'sen hadden aanrijding De Belgische wielrenners Alfred de Bruyne en Willy Vannitsen kwamen gistermiddag in het Bois de Boulogne met hun Mercedes in botsing met een andere wagen, waarvan de bestuurder ernstig werd gewond. De beide Belgen werden eveneens naar een ziekenhuis overgebracht, waar bleek dat De Bruyne zijn armen op ver scheidene plaatsen had gebroken en verwondingen aan beide benen had op gelopen. Vannitsen kon na verbonden te zijn het ziekenhuis weer verlaten. TENNIS Nederlandse kampioenschappen Met steun van bij uitstek geschikt tennisweer is de wedstrijdleiding van het toernooi om de nationale tennis kampioenschappen op de Mets-banen te Scheveningcn erin geslaagd, de maandag door de regen opgelopen achterstand, op een ronde gemengd-dubbelspel na, weg te werken. In de enkelspelen en het ge mengd-dubbelspel kwam men tot de laatste zestien, in het dames- en heren- dubbelspcl tot de laatste acht. De belangrijkste uitslagen waren: Heren-enkelspel, 2e ronde: Van Eys- denToe Water 7-5, 8-6; Van Toor Stradmeijer 6-1, 6-3; KuijpersBaard 6-1, 6-3; GorisMarre 6-3, 7-5; Biesheu velA. Maris 6-2, 6-2; W. Maris—Stef- felaar 7-5, 6-3; Menko jr.Brouwer 6-1, 7-5; Van DalsumT. Okker 6-3, 6-4; FrederikseNieland 6-4, 6-2; Guro- witschTulp 6-1, 6-2. Dames-enkelspel: 2e ronde: mevr. Thungmej. Schepens 6-1, 6-3; mevr. v. d. Wildenbergmej. Koster 7-5, 6-3; mej. Weurmanmej. v. Rijn 3-6, 6-2, 7-5; mej. Commandeurmej. Seven 6-3, 6-4; mej. Ruinenmej. Visser 7-9, 6-4, 7-5; mej. J. Marinkellemej. Harms 2-6, 6-1, 6-1; mej. F. Marinkellemej. Le- poutre 6-3, 7-5; mej. Rollin Couquerque mej. Ok^er 6-2, 6-4; mej. M. Tervoort —mej. Onnes 2-6. 6-0, 6-1; mevr. Baars mej. Kramer 8-6, 6-0. Heren-dubbelspel, 2e ronde: Van Dal sum en Van EysdenBreukink en Men ko jr. 4-6, 6-0, 6-2; Taminiau en Beukers A. Maris en v. d. Straaten 9-7, 3-6, 6-4; E. Schneider en H. v. d. WegKuy- pers en Weijerman 3-6, 6-3, 6-3; Rinkel en Van SwolUrlus en Weidema 6-1, 6-3; Maris en FrederikseGurowitsch en Nieland 7-5, 6-3; Van Meegeren en ScholtzBitter en F. Koerts 9-7, 8-6; Goris en HerokBruininga en J. Koerts 6-3, 6-1. Dames-dubbelspel, 2e ronde: mej. F. en J. Marinkellemej. v. Dongen en mej. Rinkel 1-6, 6-3, 6-1; mevr. Baars en mej. v. Rijn—mej. Moritz en mej. Ruinen 6-3, 6-1; mej. Seven en mej. Weurmanmej. v. Beest en mej. Wil mink 7-5, 7-5; mevr. Eerenvelt en mevr. Thungmej. Groenman en mej. Onnes 6-4, 2-6, 6-4. Gemengd dubbelspel, le ronde: mej. Auslra'ische zwemploeg gaat medailles grossieren zegt hun trainer Gisteren is de Australische Olympische zwemploeg, die enkele weken geleden verscheidene wereldrecords verbeterde, teruggekeerd uit het trainingskamp van Townsville. In Australië verwacht men algemeen, dat de ploeg in Rome de zwemwedstrijden zal winnen al zal zij de Amerikanen en Japanners slechts met „neuslengte" kloppen. Harry Gallagher, de trainer van het team, voorspelde na een overzicht te hebben gegeven van de tijden die de Australische en andere Olympische de laatste weken hebben ge maakt drie zekere gouden medailles: Dawn Fraser op de 100 meter vrije slag, Jon Könrads op de 1500 meter vrije slag en de 4x200 meter wisselslag esta fette ploeg. Gallagher zei verder dat Dawn Fra ser, die het wereldrecord 100 meter vrije slag met 60.2 seconden op haar naam heeft staan, in de finale van dit nummer zeker de minuutbarrière zal doorbreken. Verdere vooruitzichten op gouden medailles nog steeds volgens Gallag her zijn: 4x100 wisselslag estafette dames, Neville Hayyes op de 200 meter vlinder-slag en Marray Rose of Jon Konrads op de 400 meter vrije slag heren. Dawn Fraser en Ilsa Konrads tipte hij als de grote favorieten voor dc 400 meter vrije slag dames. De Australische zwemmers vertrek ken morgen per vliegtuig naar Rome. 0lymp:sch goud voor Paus Johannes Bij de audiënties, die Paus Johannes XXIII ter gelegenheid van de Olym pische Spelen verleent, zullen verschei dene geschenken worden uitgewisseld. Op de vooravond van de Olympische Spelen ontvangt de Paus, zoals bekend is, de atleten. Dan zal de Italiaanse Jezuiet Genovesi de Paus een luxe uit gave aanbieden van een Latijns gedicht, dat hij ter gelegenheid van de Olym pische Spelen heeft gemaakt. Op 29 augustus komen in Castel Gandolfo de leidende sportfunctionarissen uit de meeste landen ter wereld bij de Paus op bezoek. Zij zullen de Paus een cassette met gouden Olympische medailles aanbieden. De Paus van zijn kant geeft al zijn be zoekers een medaille, die Giuseppe Manzu voor deze gelegenheid ontworpen heeft. Een van de jongste mannelijke deelnemers zo niet de jongste aan de Olympische Spelen zal zijn de 13- jarige Roger Miroea, stuurman van de Roemeense „vier-met". De vijfvoudige kampioene speer werpen van Duitsland en deelneemster aan de Spelen 1952 te Helsinki, Inge Bausenwein, keert in een geheel andere functie in de Olympische arena terug, namelijk als arts van de Duitse dames- ploeg. „OLYMPISCHE" KLEDING Piet van der Lans, de amateur-wielrenner uit Sassenheim, die maandag a.s. met de Olympische ploeg naar Rome vertrekt, „showde" gisteravond het Nederlandse Olympische kostuum voor ons. Het colbert is in blauw uitgevoerd, terwijl de pantalon lichtgrijs is. Hierbij wordt een oranje strop das gedragen. Voor de dames bestaat de kleding uit een dito rok en jasje. De totale uitrusting van de deelnemers omvat, behalve de overige kleding, nog vele andere nuttige artikelen, van een zonnebril tot een plastic jas toe. Wij hopen voor de jongens en meisjes, dat ze vaak het eerste artikel nodig hebben en geen enkele maal het laatste. (foto Leidse Courant)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6