GROTE SHOW 19601961 op 30 en 31 augustus en 1 en 2 september a.s. LANGEZAAL STILLE R,JN 34 naaimachine monteur Vari-Typer-Typiste zit- en een slaapkamer DANSEN DANSEN TANK WERKSTERS kussenlcast Ons evenwichtszintuig ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1960 DE LETPSE COTTRANT in de grote zaal van den Burcht. Geopend van 2 uur ni m. tot 10.30 uur n. m. Haarden Kachels Oliestook Radio Tele/is>e Bandrecorders Wasmachines Gasfornuizen Koelkasten Kinderwagens Woninginrichting enz. Lnn VL t n n l., nodigt u hiervoor gaarne VRIJ TOEGANG DEMONSTRATIES MUZIEK FILM ENZ. ENZ. Te koop aangeboden, wegens sterfgeval, een prima MelK- en Zuivelzaak in een der buitenwijken te 's Gravenhage dichtbij zee en bos. Melkomzet 3500 liter per week. Laag bouw. Jaaromzet 180.000.—. Hoekpand met 3-ka- merwoning en spoellokaal zonder woningruil di rect te aanvaarden. Vraagprijs billijk. Brieven onder no. 2766 aan bureau van dit blad. HOLLAND1A TRICOTTAGE N.V. vraagt voor haar bedrijf te Alphen a. d. Rijn een ervaren Sollicitanten vrijgesteld van militaire dienst plicht of deze reeds vervuld hebbend genieten de voorkeur. Diploma L.T.S. strekt tot aanbeveling. Sollicitaties te richten aan: Holandia Tricot n.v., Van Foreestlaan 1 Alphen aan den Rijn. Mondelinge aanmelding dagelijks van 7.45 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17.30 uur, behalve op zaterdag. Welk meisje, in het bezit van Mulo-diploma bij voorkeur A, (met wiskunde) en diploma typen, heeft interesse om opgeleid te worden tot een gespecialiseerde, goed betaalde betrekking. In ons zeer modern bedrijf is hiervoor de gele genheid. Inlichtingen: Druco Drukkerijbedrijven MIDDELSTEGRACHT 16 LEIDEN Gemeente Leidschendam De burgemeester van Leid schendam brengt ter open bare kennis, dat Gedepu teerde Staten der provincie Zuid-Holland bij besluiten d.d. 13 juni 1960 hebben goedgekeurd de bij raadsbe sluiten d.d. 11 augustus 1959 vastgestelde uitbreidings plannen in onderdelen „Prin senhof", „Amstelwijk", „de Zijde" en „Duivenvoorde". Bovengenoemde plannen lig ger. ter gemeentesecretarie (afdeling II) voor een ieder ter inzage. Leidschendam, 13 aug. 1960 De burgemeester voor noemd, BANNING. Gevraagd een voor een heer liefst met gebruik van garage, in Leiden of om geving. Pension eventueel na overleg. Br. onder no. 2728 aan hét bureau van dit blad. Aanbesteding Het Gemeentebestuur van Alkemade is voornemens aan te besteden op maandag 5 september I960 te 11 uur ten Raadhuize te Roelofarends- veen: het leveren en leggen van een stamriool ter lengte van 1500 m met bijkomende werken in de Googerpolder. Bestek en tekening zijn van af 16 augustus a.s. verkrijg baar aan het Raadhuis te Roelofarendsveen tegen be taling van 10,Franco per post 10,50. Bij onge schonden inlevering kan res titutie plaats hebben van 2,50. Gevraagd: BAKKERSBEDIENDE (15 16 jaar) WINKELMEISJE (alleen voor de zaterdag) Brood- en Banketbakkerij J. Th. van Cassel, De Ge- nestetstr. 2c, Leiden, tel. 25179. Maandag 15 augustus Maria Hemelvaart Muziek: DE VROLIJKE VRIJBUITERS Van 7.30 tot 11.30 uur. J. A. DE RIJK Marktplein 17 Uithoorn LeidenRij nsburg Noord wijkLisse MARGARINE allerfijnste Q| nu 3 pak voor Ol 45 SPINAZIE nieuwe oogst literblik nu GEBRADEN GEHAKT fotkoopje 00 spotl 150 gram HELE RIJST 44 Gevraagd een Leerling gevorderd leerling Nieuwveen Aanvang 8 uur Zaal open half acht. Muziek: THE LUCKY STARS Gevraagd een flinke bakkersbedende In- of extern. Hoog loon E. J. AUGUSTINUS Dorpsstraat 60 Nieuwkoop Zware plaatstalen staande tank aangeboden compleet met onderstel en bronzen kraan, inhoud 1100 liter. Aann. en Hand.bedr. J. J van den Akker Korevaar- straat 31, Leiden. Voor al uw schouw en tege'werk naar: W. J. van Rooyen. Steenwqklaan 298, Den Haag, tel. 070—660527. Gemeente Wassenaar gevraagd voor het schoon houden van kantoor- en schoollokalen buiten de diensturen. Voorwaarden nader over een te komen. Aanmelden mondeling of schriftelijk, Raadhuis laan 4 te Wassenaar. Teletoonties Flinke r.k. werkster ge vraagd, 3 ochtenden in de week van 8 tot 12 uur. Mevr. Oltheten, Rijnsburgerweg 33 Leiden. 52» Beschaafd kindermeisje voor dagelijks 86 uur ge vraagd in r.k. familie. Leef tijd vanaf 18 jaar. Mevr. Hartog, Groen van Prinste- rerlaan 13, Wassenaar. Meisje gevraagd voor huishouding of huishouding en w.nkel, hele of halve da gen. Mevr. Oudshoorn, Haar lemmerstraat 160. Bloemistknecht biedt zich aan, 16 jaar. J. Akerboom, Narcisstr. 23, Roelofarends veen. 52» Gevraagd in r.k. dokters gezin, een jongedame als hulp in de huishouding, die tevens bereid is, in de prak tijk behulpzaam te zijn. In tern, leeftijd boven 21 jaar, zelfst. kunnende werken. Mevr. Tonino, Voorstraat 23 Voorschoten. 2* DU-NY de enige ^eep- loze toiletzeep haalt net vuil van de huid en uit de poriën. Dus minder over hemden en blouses was sen. Scooterverhuur en scooterrijles met 't nieuw ste materiaal. J L. Uljee, Julianalaan 59, Voorhout, tel 02532—7245 2 Overhemdenreparatie Boorden en manchetten enz vernieuwen onder ga rantie ook no-iron Smits overhemden en kousenreparatiebedrijf Nieuwe Rijn 94 tel 25391 2 Markiezen: ï.lscher- men: al. jaloezieën Grout ste sortering zonwering Prima afwerking. Vraagt inlichtingen en prijs bij het verkoopkantoor van Melchers' Markiezenfa- briel. C E Jedeloo Oegst- geest, Juffermansstraat 23 tel 01710—31165. 2 Keuze uit 500 schilde rijen Dressoirmaat. Vanaf 19 75. op doek compleet met lijst Etsen, platen enz. Artistieke omlijstin gen voor uw platen en foto's. Voorheen Herreur Haarlemmerstraat 162, tel 26519. 2 Verhuur van nieuwe luxe automobielen oa Mercedes. Opel Simra V W en DAF Bierman'^ Automobielbedrijf Oude Singel 66. Leiden, telef 34403 2 Gevraagd tegen 15 sep tember in klein r.k. gezin, een flinke hulp in de huis houding voor hele of halve dagen. Brieven onder no. 6794 bureau van dit blad. 2 Net meisje gevraagd als hulp in de huishouding voor de dag. Meer hulp aanwezig. Aanmelden 's avonds na 5 u. Van Slingelandtlaan 10, Lei den. 2 Gevraagd voor Ruteck's Lunchroom, Stationsweg 11- 17 te Leiden: Werkster (voor hele of halve dagen), knecht in alg. dienst. Sollicitanten kunnen zich dagelijks mel den bij de Gérant op boven staand adres. >14- 7? Denkt U 't nooit te kunnen leren?? U mag het bij ons met een proefles proberen!! Rijschool Frans Goddijn Madoerastraat 29 of Ga ren markt 5, Leiden tel 34430. Lest met Opel 1960. 2 Herenhoeden stompn modelleren nieuw lint nieuw leer eventueel ver groten of verkleinen Voor vakwerk: v Velzen hoe- denkliniek Donker«t°eg 3 2 Accordeon gitaai mandoline banjo trompet sax klarinet en drumcur sus Instrument direci mee naar huis en aan oei einde van de .cursus uw eigendom Vraagt grato prospectus Muziek school Zwaag, Korevaar straat 5. tel 24358 2 Gevraagd flinke betrouw- bare werkster voor dinsdag-, donderdag, en zaterdagoch tend van 912 uur. Aanmel den na 7 uur 's avonds Oude Singel 248a. 2 2e Bediende gevraagd. per 5 sept. a.s. Banketbak kerij Jac. F. Meijer Hoofd straat 115, Sassenheim. 2 Gevr.: herenkapper. G. C Wijfjes, Kapper, De Kwakel. Stationsweg 19, tel. 21239 2 R.K. boerenzoon, 29 jr, in bezit van boerderij, zoekt serieuze kennismaking met boerendochter, 22 tot 27 jr. Brieven met foto, welke on der erewoord retour worden gezonden onder no. 6789 bu reau van dit blad. 2 Credietcn t.m f3000.— (voor iedereen) voor aan koop meubelen en wo- r'ngtextiel, direct van .a- briek enorme keuze en besparing: uiterst soepele betalingsregeling en strik te geheimhouding Vraagt vrijblijvend imchtingen* Postbus 538. Den Haag 2 Aangeboden: sinaas appelenkisten, jaffa kop stukken. alle maten plank jes J J Rodewijk. Zuid einde 111a. RA Veen 2 Rotan meubelen w»e gen, mandenwerk koopt U het voordeligst bii Fa Van der Vaart Lange Pie- 'erskerkkoorsteeg 24 tel 30534 Speciaal adres voor reparaties en bekleden van wiegen 2 Helpt mee een kerk bouwen ter ere van St Jo zef Elk dubbeltje is wel kom giro: 227223 A A J Buys, bouw-pastoor, Leid schendam 2 Te koop: 2e hands da mes-, heren- en kinderrij wielen Alles gemoffeld er onder garantie. Rijwiel handel A Grimbergen Dubbelebuurt 11. Rijns- burg. tel 01718—2967 2 Sierteeltvertrunnlneen Voor in- en verkoop, huur en verhuur, ook voor kor te tijd huur. J. Eist geest Roelofarendsveen, tel. 291 —01713. 2 Aardbeienplanten. Wie volgend jaar aardbeien uit eigen tuin wil eten moet in de maand augus tus planten. Wij hebben 7 s-orten, alle A gekeurd. Vraag folder voor prijzen en beschrijvingen. J. F. 2 Automatische fotoser vice. Rolfilms. kleirbeeld films, kleurenfilms, witte en blauwe flitslampen thans ook verkrijgbaar via onze automaat in de hal van het Station Fotore- portagebedrijf-Fotohandel N v d Horst Doezastraat 39 tel 24702 Zie ook on ze automaten Doezastraai en Bevrijdingsplein. 2 Uw adres voor het hu ren van 1ste klas bruids toilet compleet met petiv coat kapi° sluier tasje «r handschoenen, in de nieuwste mode.ien, is ai leen fa Sloos. Stille F.ijr 1 tel 20868 2 Autohoezen, kannen pyama's complete bekle dingen. sponsrubbei zittin gen. asbakken, spiegeis jashaken. bloemvaasies armsteunen. zonneklep oen, rubbermaties. vloer matten, kaplak, ruiten sloten tochtrubbers Th van Kuijk Autobekiede' Morsstraat 46. tel. 30552 Leiden 2 Een diei kwijt? Een dier gevo iden? Stichting Amivedi mevr J Brons geest Zeeman laan 57 te. 22982 helpt kosteloos dier .1 eigenaar opsporen A aivedi neemt geen die ren op. 2 De Sleutelkoning. Bij maken van alle sleutels repareren, veranderen en openen van elk slot Haar- lemmerstr. 273, tel 33958 (bij de Overdekte) Leve ring aan Rijk en Gemeen te Maandagmorgen geslo ten. 2 Onze merk school vul penhouders met 14" met fouden oen. 1 iaar earan ie 3 95 Alle wereldmer ken voorradig: Parker Botterman, Mon-Blanc, Osnia. A A. Verhoog en Zn tel. 22197 en 25374 2 Onze schoolattractie, geldig tol 15 aug a.s Bh aankoop van onze beken de school-vulpenhouders transparant-vulling ï.20 een prima kladbloc. 20 hiz cadeau! A A Verhoog en Zn. tel 22197 en 25374. 2 Werkjasjes, sportjas jes, werkbroeken, kamga- ren kostuums, regenjas sen. Dit alles heeft Groe- rr wegen zeer voordelig en van prima kwaliteit De speciaalzaak van Lei den en omstreken sinds 1910. Inkoop en verkoop. Telef. 23759. Hogewoerd 127. 2* Voor kweken van drui ven en onderhoud v. drui- venkasie liefhebber ge zocht door particulier m directe omgeving van Lei den, onder nader overeen te komen voorwaarden Br. onder no. 2695 bur. v. d. blad. 2 10 Autorijlessen vooi 47.50 Nieuwe Opel Re- kord Erkend en gedipt instructeur. Autorijschool „Irene". Boddens Hosang weg 52. Woubrugge, telef 286; tel Leiden 26753 2 Lips brandkast. 2-pers. saapbank. ameublemen ten, 4 fauteuils, divan, boekenkast, dressoirs ta fels. opklapbedden, kin derledikant, kapokmatras sen, sjoelbak, toonbank. Wenerstoelen voor club huis. tuinbank. Pluym Hookgewoerd, koopt in boedels. Tel. 21266. 2 Een nieuwe batterij voor zo laag mogp'.likf prijs? Vraagt dan uw »8 ragehouder onze revisie batterij Indien niet voor radig vraagt dan recti' streeks Accu -servic< Groenen. Nieuwe Rijn 10i Leiden, tel 23140 2* Nieuwe auto's zonde chauffeur Ford Consu Taunus 17M. Opel Rekorn Volkswagens en Volkswa genbusie Werkhoven Garagebedrijf. Marediik 34a tel 32735 en 22300 2* c.v N. Bakker Hzn Roelofarendsveen K 17'.' -487 in Groentenieeitver gunningen en Sierteelt vergunningen 2 Auto's met rechtsge. dige schriftelijke garantie bewijzen Financiering ie een 5% Elk merk autr kan geleverd worden Var den Berg. Hoogl Kerker 42 Leiden, tel 30692 2 Bremmer vraagt antie ke meubelen koperwerk kristal, porseleinen "roe- pen goud. zilver Verdei alle soorten antiek Brem mer. Goegerritst 1. telef 22^91 2* 10 rillessen 60 min voor 47 50. in nieuwe Peu geot 403 Erkende bonds autorijschool „Joop Groe nendijk", p a J J Bemel man, Morswee 135 Leiden tel 01710—31283. 2 Biedt zich aan: meisje voor de dag, 15 jaar. Brie ven onder no. 2719 bureau van dit blad. 2 R-K. Arbeider, 39 jaar. zoekt kennismaking met nette r.k. jonge vrouw. Brie ven onder no. 2718 bureau van dit blad. 2 Te koop aangeboden: Groenedaalse herders, 10 wk. oud. Na 6 uur te be vragen Jul. v. Stolberghof 3, Leiden. 2 Te koop een In goede staat zijnde lange bergspil. N. M. van der Salm, Wei- poortseweg 97, Zoeterwoude. 2 Kinderwagen te koop aangeboden en box. Nassau- laan 2, Oegstgeest. Wegens vertrek te koop aangeboden 2 nieuwe Etna kachels, oliekachel enz. enz. Kievits, Leidseweg 289 Voor schoten. 2 Moderne kinderwagen te koop aangeboden z.g.a.n. Karei Doormanlaan 52 Oegst geest. 2 Te koop een haard, in prima staat 75.Flora laan 28, Oegstgeest. 5L Aangeboden: motorboot je, in goede staat zijnde, t.e.a.b., tevens lief jong zin delijk katertje. Gratis af te halen, Wordt niet meegege ven aan kinderen. Te bevr. Maresingel 15. 2 Gulf benzine Een wel daad voor uw motor >ok mengsmerine Gulf-servi ce. Hoge Rijndijk 90. 7 Gulf-smeerstation. Se- rieuse aandacht voor uw kostbare auto Gulf-servi- ce Verdamstraat 6. 2* Caltex 2-tact benzine automaat Altijd zélf ben zine tanke.i, in elke meng. verhouding. Motorhandel J.. v. d. Geest,, Pieters- „erkgracht 46 (achter Trianon-theater). Turfmarkt 1—3. Leiden 2 Voor uw vacantle naar Schaarsbergen. Kamers met a. arte keuken te huur. 5 min. van de Hoge Veluwe. Berendsen, Kemperberger- weg 105, Schaarsbergen/ Arnhem, Tel. K 8300—30204. 2 Te koop voor geldbeleg ging een woonhuis op mooie stand, prijs 5500 gld. Brie ven onder no. 6769 bureau van dit blad. Wegens vertrek te koop z.g.a.n. blank eetkamermeu- bilair, bestaande uit 1 tui- meltafel, 4 stoelen met rood plastic, 1 dressoir: heeft ge kost ƒ351,90, voor slechts 200,—. Lijsterbeslaan 25, Leimuiden. 2 Wie wil een jongens fietsje ruilen voor een meis- jesfiets, leeftijd 10 jaar. Q. W. Warmerdam, Zuideinde 112, Roelofarendsveen. 2 Te koop aangeboden: een weekend-boot met 5 pk b. boordmotor, bij J. P. v. d. Hulst, Boekhorsterweg 21 Oud-Ade. 5? Wegens dienstplicht ge vraagd per 1 okt. a.s. een r.k. boerenknecht, bij J. P. v. d. Hulst, Boekhorsterweg 21, Oud-Ade. 2* Heinkcl scooter te koop, in uitstekende staat. Te be vragen Laan v. Oud Poel geest 7, Oegstgeest, tel. 21521 2 Te koop aangeboden een leren damesjas (bruin), maat 42/4, zo goed als nieuw, bij J. A. Verdegaal, Vermeerstr. 14, Hazerswoude (Dorp), na zeven uur. die wordt geleverd door Motorhandel J. J. v. d. Geest, Pieterskerkgracht 46 (achter Trianon-thea ter). Voor VERENIGINGS DRUKWERK als: PROGRAMMA'S BILJETTEN REGLEMENTEN CONVOCATIES N.V. De Leidsche Courant PAPENGRACHT 32 LEIDEN „België", Thérèse Henrot. Uitgave Prisma-pictura. Het Spectrum, Utrecht. In een veelzijdige reportage geeft deze Brusselse schrijfster op sugges tieve wijze een overzicht van haar land in heden en verleden, zowel op cultureel, als op politiek en maat schappelijk terrein. Een nuttig boek je voor hen, die eens wat beter ge ïnformeerd willen zijn over deze partner in de Benelux. De talrijke illustraties, vooral op het gebied der kunst, versterken de indruk van de lezer. „Foto-zakboek", W. C. van Dijk. Uitgave Kosmos, Amsterdam. In een handig boekje van zakfor maat, niet groter dan een normale agenda, heeft Van Dijk een schat van gegevens op fotografisch gebied ver zameld, voor zowel de amateur als de beroepsfotograaf. Een studie van de theorie der fotografie blijft on danks alles een eerste vereiste, maar daarna is dit zakboekje een han dige vraagbaak en een uitstekende geheugensteun. „Pioniers in de woestijn", dr G. Gerster. Uitgave Bibliotheek voor Algemene Ontwikkeling. De Sahara is niet meer alleen de onvruchtbare woestijn, die voor de mens van geen nut zou zijn. Platina- en diamantzoekers, mijnbouwers en olieboorders, zij allen hebben de rijkdom van de woestijn ontdekt en voor de moderne mens ten nutte ge maakt. Van hen verhaalt de schrij ver in dit boek dat hij zeer toepas selijk de ondertitel „De ontsluiting der Sahara" heeft meegegeven. Van tijd tot tijd grijpt hij echter ook te rug naar de verhalen uit het ver leden. Behalve een goed verteller, toont dr Gerstei zich ook een goed fotograaf. Een 50-tal foto's comple teren dit interessante boek. „Bandrecording", A. van Maaren". Uitgave De Muiderkring N.V., Bussum. De techniek heeft in alle moge lijke, maar ook onmogelijke vormen, na de tweede wereldoorlog een ge weldige vlucht genomen. Vanzelf sprekend is daarom ook bij de leek een zeker verlangen naar kennis van dit veelzijdige onderwerp ont staan. Aan dit verlangen komt, waar het de techniek van het geluid en het magnetisme m.a.w. de band recorder betreft, de schrijver van dit boekje tegemoet. Voor de ama teur, doch ook wel voor de vakman, een nuttige handleiding. „Israël", David Catarivas. Uitgave Prisma-Pictura. Het Spectrum, Utrecht. Israël de jongste staat, het oud ste volk, zoals men bij de proclama tie van deze staat wel heeft gezegd heeft de wereld versteld doen staan: in 1948 onder de meest moei lijke omstandigheden gesticht, is het uitgegroeid tot een moderne staat, die de bewondering afdwingt van zijn vrienden en de afgunst wekt van de vijandelijke buurlanden. In deze geïllustreerde pocket neemt de schrijver, heden en verleden tegen elkaar stellend, de lezer mee op een toeristische rondieis. In zijn verslag is hij volkomen objectief; zowel op het goede, als op het verkeerde in dit land wijst hij de lezer. Wieske en Prut-prut, door Truus Sparla Jr. Uitg. Drukkerij De Spaarnestad, Haarlem. Voor de jeugd van 810 jaar een aardig verhaal van Wieske en Prut- prut. Reeds eerder verscheen een boekje over de avonturen van het zigeunermeisje Wieske. Samen met haar neefje Wilbert, die weinig vrienden hadden. In dit boek wordt het anders en ei komt een hele rits vrienden en vriendinnetjes bij kij ken. Men leze het maar! Angèlique, Favoriete des Konings, door Anne en Ser ge Golon. Uitg. Ad. M. C. Stok, Zuid-Holl. Uitg. Mij, Den Haag. Het derde deel van de triologie An gèlique, van de auteurs Anne en Serge Golon, verhaalt in schrille kleuren het ervolg van de geschie denis van Angèlique de Sancé, de Courtisane, die zulk een bewogen leven leidde onder Lode wijk XIV. Wij zagen haar als „Markiezin der Engelen", wij vulgden haar op „De weg naar Versailles", maakten haar opgang mee en haar neergang en in dit laatste deel staan we verbaasd over de wijze, waarop zij door alles heen haar weg om „Favoriete des Konnigs" te worden, vervolgt. Een moeilijke weg weliswaar in het duis tere Parijs van die dagen, in de zwoele atmosfeer van net hofleven onder de Zonnekoning in al zijn lichtzinnigheid er moet bewonde ring hebben voor de wijze, waarop deze vrouw haar „zwarte" leven de rug wil toekeren. Evenals de vorige delen van deze roman geldt ook hier alleen voor rijpere lezers. Het geheimzinnige kasteel, door Mary Fitt. Uitg. Prisma, Utrecht. Een pocketboek voor de jeugd, jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar, waarin de geschiedenis ver haald wordt van een schooljongen, die een kei was op school en van zijn oom een reisje kreeg aangebo den naar een eiland in de Middel landse Zee. Het werd een avontuur lijke vacantie, maar niet zonder ge vaar. Dat zullen de jeugdlezers ze ker ervaren. Drie jongens op een eiland, door Roland Pertwee. Uitg. Prisma, Utrecht. Een ander boek voor de jeugd, jongens van 1216 jaar, waarin men de geschiedenis kan volgen van drie jongens, die een uitnodiging ont vingen gezamenlijk een stuk land te beheren, waarin bossen, weilanden, een rivier eneen onbewoond eiland lagen. Een interessant ver haal, waaraan de jeugd pleizier kan beleven. Hoera voor het dorp Prim, door Lien Campfens. Uit gave Drukkerij De Spaarne stad, Haarlem. De jeugd is tegenwoordig toch wel heel erg verwend met mooie boeken. Dit werkje van Lien Campfens ge tuigt daarvan heel sterk, want de jeugd krijgt hier een levenslustig verhaal van de jeugd in het dorpje Prim, met 'n jonge burgemeester, die hart voor zyn gemeente heeft en die met zijn bewoners meeleeft Op de schommel, op de wip, in de draaimolen, in de lift, in de bus, in d» auto, in de trein, in het vliegtuig. Niet iedereen krijgt even spoedig last van „Motion Sickness", dat is de onaangename ziekte die door bepaal de bewegingen kan ontstaan. Bij mensen die daar last van krij gen, bestaan grote individuele ver schillen: er zijn lieden die al akelig worden van wippen en schommelen in een speeltuin Er zijn ook perso nen die in een kantoorgeboi w lie ver geen gebruik van de lift maken omdat zij de beweging van dat ding niet goed kunnen verdragen. Bij al zulke mensen is het even wichtszintuig zeer gevoelig. Dit even wichtsorgaan 'icvindt zich in het slaapbeen, tegen het inwendige ge hoororgaan aan. Wanneer iemand met zulk een ge voelig evenwichtszintuig behept is, is er ook kans, dat hij bij het reizen in auto, trein of vliegtuig, spoedig narigheid heeft. Een bewegingsziekte Mensen die in dit opzicht nog een beetje robuust zijn, hebben vrijwel nooit last van wagenziekte; zij wor den alleen zee- of luchtziek als het schip of het vliegtuig al te vreemde capriolen gaat maken. Maar in principe is het bij wa genziekte dezelfde ellendige toestand als bij zee- en luchtreizigers kan worden aangetroffen: hoofdpijn, dui zeligheid en braakneiging. Samenvattend worden deze aan doeningen „reisziekte" genoemd, be ter is het om zoals de Angelsaksers doen, te spreken van „Motion sick ness", hetgeen wij dan maar weer het best als oewegingsziekte kunnen vertalen. Het zijn namelijk de schokkende, glijdende, bonzende, stampende, slin gerende of rollende bewegingen van schommel, wip. lift, auto. schip of vliegtuig, die voor de ziektever schijnselen verantwoordelijk zijn. Frisse lucht Het maakt veel verschil of men opgewekt en uitgerust op reis gaat dan wel vermoeid of heftig geëmo tioneerd In het laatste geval treden vee' eerder stoornissen op dan wan neer lichaam en geest in goede con ditie zijn. Verder is toevoer van veel zuur stof, dus het toelaten van frisse lucht, van goede betekenis. Zo mo gelijk zal men daarom een raampje open houden in auto of trein en op een schip doet men er goed aan, op het dek te vertoeven. Wie speciaal op zee een grote kans heeft op ziek worden kan aan boord maar het béste veel gaan liggen. Di- rekt bij het begin van de reis kan daar al mee worden begonnen. Alleen bij zwaar weer Gelukkig bestaan er tegenwoordig middelen waarmee de meeste zee- en luchtzieken van hun akelige ver schijnselen af te helpen zijn. Deze medikamenten kan men ook inne men uit voorzorg, dus vóórdat de reis begint. Dat is soms nog beter. Men moet dit laatste echter alleen doen. indien men tot de zeer gevoe- ligen behoort oi wanneer er op zee of in de lucht zwaar weer op komst is. De tabletjes tegen reisziekte be vatten namelijk een stof, die krach tig werkt en die bij onnodig en over matig gebruik schadelijk zou kunnen zijn. Daarom is het ook van groot belang dat men de aanwijzingen, die op de verpakking staan, zeer nauw gezet opvolgt! dr H. W. SCALONGNE.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5