Drie Nederlanders in stayersfinale Tijdelijke vergunning voor de sporttoto En nu maar afwachten Italiaanse voetballers geen amateurs? Pater Pavorti wijst op gevaren in de sport Bij de bronnen van de MODERNE OLYMPISCHE SPELEN opgaande DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De Paepe won herkansing, Koch 2de en Van Houwelingen 3de Het leek alsof Nopple Koch wereld kampioen was geworden. Een uitgelaten groepje Nederlanders omringde de Utrechter na afloop van de herkansing, waarin hy zich met Arie van Houwelin gen en Pol de Paepe in de stayersfinale had gereden. Dr. Van Dyk kwam dwars over de baan aangelopen om de Oran jemannen te feliciteren en onder de ogen van de verbaasde toeschouwers vielen de helpers en mecaniciéns elkaar om de hals. Het had er dan ook om gespannen. Toen Koch's gangmaker van Rooy na 25 minuten de baan moest verlaten omdat de olielelding van zijn motor verstopt was geraakt en Koch achter de Nederlan der Pelser verder moest, had de Utrech ter een ronde achterstand opgelopen, evenals de Westduitser Marsell, die ook bet slachtoffer van motorpech was ge worden. tweede plaats afsnoepte, was eigenlijk van weinig belang meer. Winnaar De Paepe, die de weinige aanvallen op zijn leidende positie met gemak had afgesla gen, Van Houwelingen en Koch kwa men dus het zestal versterken, dat zich reeds uit de series in de finale, die vrij dag wordt verreden, had geplaatst. Daar in is Nederland numeriek het sterkst vertegenwoordigd met Wierstra, Van Houwelingen en Koch. De andere finalisten zijn de Belgen De Paepe en Verschueren, de Spanjaard Timoner, de Zwitser Bücher, de Frans man Raynal, de Italiaan Pizzali. De uitslag van de herkansing was: 1. De Paepe (België), achter De Graaf, in 1 uur 78.610; 2. Koch (Nederland), achter Van Rooij, op 25 m.; 3. Van Hou welingen (Ned.) achter Wiersma, op 60 m.; 4. Marsell (W. Did.), op 95 m.; 5. Galatti (Zwits.), op 205 m.; 6. Retrain (Fr.), op 250 m.; 7. Godeau (Fr.), op 305 meter. De Spansae kampioen Gomllla gaf op, de Italiaan Musone, die ook aan de her kansing zou deelnemen, verscheen niet aan de start. Zwaar karwei. Zowel Koch als Marsell, die elke keer als hij het tempo verhoogde hartstochte lijk door het publiek werd aangemoe digd, slaagden er na 35 minuten in de achterstand weer weg te werken. Maar het leek toch nog een zwaar karwei te worden om op een van de eerste drie plaatsen terecht te komen. Intussen had Arie van Houwelingen, die als vierde van kop was gegaan, zich op de tweede plaats achter de van kop vertrokken Belg De Paepe genesteld. Juist toen Koch naar voren kwam. werd Van Houwelin gen door de Zwitser verdrongen. Hij zakte zelfs terug naar de zesde plaats. Gangmaker Wiersma had hem even rust gegund en nog voor er vijf minuten ver streken waren rukte Van Houwelingen weer op tot achter Galatti, Koch volgde toen in vierde positie. „Kapot" gereden. In de laatste drie minuten sloegen de Nederlanders hun slag. Gangmaker Wiersma speelde het spel voortreffelijk. Hij reed in een langdurige aanval de Zwitser „kapot", waarvan ook Koch kon profiteren. Dat de Utrechter in de laat ste minuut Van Houwelingen nog de Troostprijs voor estafetteploeg In de boezem van de KNZB wort mo menteel een particuliere actie gevoerd de zwemmers, die door het onverwachte besluit van het NOC om geen vrije slag estafette-ploeg uit te zenden zo zijn te leurgesteld, toch een reis naar Rome te laten maken. Niet om toch te starten die mogelijkheid is nog slechts illusoir maar om de Olympische zwemwed strijden als supporters te kunnen bij- Grote en kleine bedragen zijn reeds van particuliere zijde binnengekomen. Officials hebben hun persoonlijke ver goeding beschikbaar gesteld en treffend is vooral, dat de voor Rome aangewe zen zwemploeg, die dinsdagavond In Utrecht bijeenkwam, spontaan van en kele dagen zakgeld hebben afgezien. Aangezien het plan bestaat het betrokken viertal Leo Verburgt, Johan Bontekoe. Charles Ritton en Cees van der Tooren met de particuliere wagen van laatst genoemde te laten reizen, denkt men slechts ongeveer 2600 gulden nodig te hebben. Hiervan is reeds 1750 gulden gedekt. Jan de Vries voorzit'er van jury d'appel De voorzitter van de KNZB, de heer Jan de Vries zal in Rome als voorzitter van de jury d'appel van de FINA optre den. Dit betreft zowel het zwemmen, schoonspringen als waterpolo. Bij de wedstrijden zelf zal de heer De Vries geen functie bekleden teneinde in voor komende gevallen geheel boven de par tijen te kunnen staan. De bondsvoorzitter zal als president van de Internationale organisatie tevens het FINA-congres leiden. Vijf atleten uit Somaliland arriveerden woensdag in Rome zo zij hopen aan de Olympische Spelen te kunnen deel nemen. Somaliland is namelijk (nog) geen lid van het Internationaal Olym pisch Comité. Op het congres van het IOC, dat enkele dagen voor de opening van de spelen wordt gehouden, zal wor den beslist over de toelating van So maliland tot het IOC. Zo de aanvraag van Somaliland voor het lidmaatschap wordt goedgekeurd, zal Somaliland het 87e land zijn, dat op de Olympische Spelen zal zijn vertegen woordigd. Weergoden tegens'anders van Heida en Van Uden Het zit Henk Heida en Jan van Uden niet mee met hun pogingen om de limiet- tijd op de 800 en de 400 meter voor de Spelen te Rome te bereiken. Beide at leten, juryleden en enkele belangstellen den keerden woensdagavond teleurge steld huiswaarts aangezien de baan door de aanhoudende regen in zo een deplo rabele toestand verkeerde, dat er de eer ste dagen van een poging geen sprake kan zijn. De laatste kans, die de atleten ongetwijfeld met beide handen zullen aangrijpen, zal zijn tijdens de landen- wedstrijd atletiek Nederland-Frankrijk (dames) op 14 augustus a.s. op de sin- telbaan de Vijf Sluizen te Vlaardiogen. Een laatste kans, want op 15 augustus a.s. wordt de inschrijving voor Rome gesloten. Op verzoek van de Deense voetbal bond zal een onderzoek worden inge steld naar de amateur-status van de Ita liaanse voetballers, die zijn ingeschreven voor het Olympische tournooi. Otto Ma>er, de kanselier van het In ternationaal Olympische Comité (IOC) heeft verklaard, dat de FIFA (de Inter nationale Voetbal Federatie) ten spoe digste eer dergelijk onderzoek zal in stellen. In het bijzonder aan de amateur- status van Rivera, Alfieri, Pelegalli, Trebbi, Bettini en Salvadore wordt ge twijfeld. Enkele van de spelers zouden al een profcontract hebben gesloten. De vriendschappelijke wedstrijd UVS- DWS/A gaat wegen het slechte weer hedenavond niet door De wedstrijd wordt naar een nog nader te bepalen datum verschoven. De Duitser Menfred Preussger kwam tijdens atletiekwedstrijden in Maagden burg bij het polsstokhoogspringen tot 4.65 meter en egaliseerde daarmede het Europese record, dat sinds 16 juli (Mos kou) op naam staat van de Russische atleet Janis Krassmvskis. De Kerk en de Olympische Spelen: Sport in 't kort de vertegenwoordigers van alle gods- zoeken dan het record, dienstige richtingen. Pater Nicola Pa- De Kerk veroordeelt geen enkele sport, i de sport en de Olympische Spelen aard deze excessen in de hand werkt zoals de verplichting tot een intensieve verschijnend bulletin, waarin alle gods- ae noodzakelijke harmonie tussen li- boodschap tot hen richten. Pater Pavoni wees er in het inter- sport inhouden, terwijl hij eveneens stelling nam tegen het gevaar van de onderlinge naijver in de auto- en de view op, dat voor de Kerk de sport voor motorsport, alles is een middel en niet een doel. De Een goed Christen kan het Olympisch Tijdens de herkansing profs stayers in Karl Marxstadt hebben onze landgeno ten Noppie Koch en Arie van Houwe lingen zich geplaatst voor de finale. Foto: Van Houwelingen achter Wiersma (4) en Koch achter Rooy (6) tijdens de herkansing. devies: „Citius, altius, fortius" („sneller, hoger, sterker") zeer goed tot het zijne maken, mar hij moet het vooral opvat ten in een morele zin, meer in de fi guurlijke dan in de letterlijke betekenis van het woord, en daarbij eerder den ken aan de verheffing van de geest dan aan een recordsprong, meer aan de ont wikkeling van zijn karakter dan aan die van zijn spieren. Het door de Kerk ingenomen funda mentele standpunt ten aanzien van de mannelijke sport matigheid in de be oefening geldt in het bijzonder voor de jonge meisjes en jonge vrouwen die aan sport doen, maar aan wie in het le ven 'toch in de eerste plaats de rol is toebedeeld van moeder van het gezin en vrouw des huizes, speciaal in Italië, waar men over vrouwelijke emancipatie niet precies zo denkt als in vele andere landen. De vrouwelijke takken van sport moeten dus in de eerste plaats gericht zijn op de bevordering van de gratie en de schoonheid van de vrouw. Het idee van een vrouwelijk Olympisch record heeft voor pater Pavoni iets onaange naams. Het Deense amateur elftal, dat on langs door een vliegramp een aantal prominente 6pelers verloor, heeft gis teravond een overwinning op Finland behaald In Kopenhagen vers'c eg het team, dat zich geplaatst heeft voor de eindronden van het Olympische voetbai- tournooi, het Finse elftal met 2-1. De ruststand was 1-1. For tuna 54. heeft gisteravond in Geleen met 4-2 gewonnen van de Franse bekerhoudster Monaco. Sportclub Enschede heeft in het Kiernan stadion te Enschede met 6-2 ge wonnen van de Duitse eerste divisiec'ub Wcstfalia (Heme). By de rust was ae stand 1-1 Rahn scoorde tweemaal. De eredivisieclub PSV heeft woens dag te Nymegen met 3-0 gewonnen van Duisburger SV. De ruststand was 2-0 De doelpunten werden gescoord door Van de Heuvel, Louwers en Dillen. Feyenoord heeft woensdagavond in Rotterdam met 5-1 verloren van Dy namo (Zagreb). By de rust had Feye- nooid reeds een 0-3 achterstand. Bouw meester scoorde het enige Foyenocrd- doeipunt. De eredivisieclub NAC heef: woens dag te Düsseldorf met 3-2 verloren vau Fortuna Düsseldorf. De ruststand was 2-0 voor de Duitsers. VERENIGINGEN KRIJGEN 20 PROCENT Lidmaatschap niet meer verplicht qpp Athene organiseerde de eerste Moderne Spelen Slechts dertien landen namen deel Vier en dertig landen stemden op het congres, dat op 16 juni 1894 in de Sor- bonne te Parijs werd gehouden, in met het voorstel van baron Pierre de Cou- bertin om de Olympische Spelen te doen herleven, maar toei de eerste Moderne Spelen in 1896 te Athene werden ge opend, waren er slechts dertien ver tegenwoordigd met totaal 285 deelne mers. Het waren: Australië, Bulgarije, Chili. Denemarken, Duitsland, Frank rijk, Groot-Brlttannlë, Hongarije, Oos tenrijk, de Verenigde Staten, Zweden, Zwitserland en natuuriyk Griekenland, dat alleen al meer dan 180 deelnemers telde. CUfers, die natuuriyk niet In de schaduw kunnen staan van die voor Rome 1960: meer dan 80 landen, ver tegenwoordigd met 6200 deelnemers, trainers, officials e.a. Griekse dichter president De Griekse dichter Dimitrios Bikelas was president van de Olympische Spe len 1896. terwyi Pierre de Coubertin de functie van recretaris-generaal be kleedde. Zestig duizend mensen woon den op 6 april de opening by, die ge heel volgens het protocol, zoals dat op 12 november 1894 was vastgesteld, ver liep. Koning Georges I van Griekenland verklaarde de eerste Olympische Spe len van de moderne tijd voor geopend. Negen takken van sport stonden op het programma: atletiek, zwemmen, wielrennen, worstelen, gewichth-ffen, tennis, gymnastiek, schermen en schie ten. Atletiek elde het grootste aantal onderdelen met zyn 100, 400, 800 en 1500 meter hardlopen, de Marathon, 110 meter horden, hoog-, vér- en pols stokhoogspringen, benevens het num mer hink-stap-sprong, en discuswerpen en kogelstoten De zwemnummers toon den een grote afwyking van die welke thans op het Olympische programma staan. Er was jen 100 meter vrije slag door allen gezwommen als school slag maar dat vas ook het enige nummer, dat zich heeft gehandhaafd. Verder waren er de 500 en 1200 meter vrije slag, terwijl er bovendien een wedstryd was, die uitsluitend open stond voor de opvarenden van de oor logsschepen. die in de haven van Pi raeus lagen. Winnaar van deze wed stryd was de Griek Jean Malokinis. Uitsluitend voor mannen Het waren nog uitsluitend spelen voor mannen. In 1900, by de spelen te Parys, deed de vrouw haar intrede in de Olympische arena, namelijk by het tennis In 1904 breidde zij haar activi teiten uit tot het boogschieten en in 1912 ook tot h:t zwemmen. Eerst by de Olympische Spelen 1928 te Amsterdam was de vrouw bij de atletiek vertegen woordigd. De Amerikanen speelden by deze eerste Moderne Spelen reeds een lei dende rol. vooral by de atletiek, waar- bij zy met hun ploeg van tien atleten tot negen overwinningen kwamen. Hongarye zegevierde op twee zwem nummers en Frankryk behaalde vier titels by het wielrennen. De Grieken redden de eer en hun gezicht met de overwinning van de schaapherder Spiridon Louys in de Marathon. Ongetwijfeld waren de winnaars van toen tot betere pr .staties in staat, maar de baan van het Olympisch stadion ontworpen naar voorbeeld van de are na's in de oudheid had dergelijke scherpe bochten, dat de lopers hier re gelmatig terrein verloren, hetgeen de tyden by zonder ongu-stig beïnvloedde. Groot succes De eerste Moderne Olympische Spe len werden een groot succes en er ont stond in Griekenland een sterke stro ming om de Olympische Spelen voor Athene te behouden. Met veel diploma tie en een grote hardnekkigheid slaagde De Coubertin er echter in, zyn idee om afwisseling te brengen in de steden, waar de Spelen zouden worden gehou den, te doen overwinnen. En zo gingen de volgende Olympische Spelen telkens naar een andere plaats, met dien ver stande dat in de loop der jaren Parijs en Londen elk twee maal aan de beurt zyn geweest. De minister van Justitie heeft een ty- delyke vergunning verleend voor het organiseren van een sportprysvraag aan de Nederlandse Sport Federatie en het comité van instellingen voor over leg inzake sportpry*vragen gezamenlyk tot en met 2 oktober 1960, of zoveel eerder als de aanhangige wet tot de wijzigingen van de loterij wet in wer king is getreden. Het deelnemen aan de sporttoto staat open voor personen van achttien jaar en ouder, die in het bezit zyn van een door de sporttoto gestempelde regis- tratiekaart. Begonnen wordt met de re gistratie open te stellen by sportver enigingen, die lid zijn van een sport bond, aangesloten bij de Nederlandse Sport Federatie. Over de wijze waarop sportvereni gingen de deelnemers kunnen registre ren, ontvangen zy spoedig bericht via hun sportbond. Voor de registratie is 1,50 door de deelnemer verschuldigd. De mogelijkheid om ook by anderen als sportverenigingen de registratie ter hand te nemen, is in voorbereiding. De reeds in omloop zynde groene kaarten van de KNVB-toto zyn ook geldig voor de sporttoto. Het lidmaatschap van een vereniging is niet meer verplichtend. De maximum-inleg bedraagt twee gulden, de minimum-inleg vijftig cent en de prys per kolom is 25 cent. Er mogen verder geen kosten aan de deel nemers in rekening worden gebracht. De medewerkende verenigingen ontvan- De verenigingen ontvangen 20 pro cent van de bruto-inleg als voorbeste ding. uitsluitend te gebruiken voor de zuivere amateursport en de lichamelijke vorming. Van de bruto-inleg moet ten minste 60 procent worden besteed voor het doel. t.w. de belangen van de zui vere amateursport, de lichameiyke vor ming, alsmede die, welke liggen op het gebied van cultureel werk, maatschap- pely'k werk en volksgezondheid. Van deze 60 procent zal 3/4 deel worden be stemd voor de sport en 1/4 deel voor de andere instellingen. De hiervoor ge noemde 20 procent voorbesteding van de verenigingen wordt onttrokken aan het 3/4 deel vin de sport. De voorwaar den, waaraan sportbonden en sportver enigingen hebben te voldoen, alsmede instructies voor de registratie worden zo spoedig mogeiyk, doch in ieder ge val in de loop van deze week, aan de sportbonden toegezonden voor versprei ding onder de by hen aangesloten ver enigingen. Gespeeld zal worc'en om die pryzen, t.w. een eerste prijs voor degene, dei 15 punten behaalt; een ^weede prijs voor 14 punten en een derde prys voor 13 punten. Indien geen deelnemer 15 punten behaalt zullen er twee pryzen zijn. De aan een winnaar te betalen prijs zal ten hoogste 50.000 gulden be dragen. Indien daardoor van het bedrag ener prysklasse gelden overblyven, zal het overblijvende worden toegevoegd aan het bedrag van de overige prijs klasse (n). Van een gewonnen prijs is geen belasting verschuldigd. De prijzen zullen worden ter beschikking gesteld in waardebonnen, kredietbrieven en ge blokkeerde goederenkredieten en mogen niet. worden besteed voor de aankoop van geldswaardige papieren of alcohol houdende dranken. De sporttoto zal voor het eerst wor den georganiseerd op 28 augustus 1960. CALLAS EN ONASSIS Hoe de atletiek in zes decennia sprongsgewijs vooruit is gegaan, illustreert het lijstje van de presta ties van de eerste Olympische Kam pioenen, met daarachter (tussen haakjes) vermeld de wereldrecords per 1 augustus 1960: 100 meter. Thomas Ëurke (VS) 12.sec. (10.400 meter: Tho mas Burke (VS) 54.2 sec. (45 2), 800 meter: Edwin Flack (Austr.) 2 min. 11 sec. (1.45.7), 1500 meter: Edwin Flack (Austr.) 4 min. 33.2 sec. (3.36.110 meter horden. Thomas Curtis (VS) 17.6 sec. (13.2), hoogspringen. Ellery Clark 'VS) 1.81 meei <2.228 m), verspringen: Ellery Clark (VS) 6.35 meter (8.13), polsstokhoogspringen: Wil liam Hoyt (VS) 3.30 meter (4 806 m.), hink-stap-sprong: James Con nelly (VS) 13.71 meter (16.70), ko gelstoten: Robert Garrett (VS) 11.22 meter (19.99), discuswerpen. Robert Garrett (VS) 29.15 meter (59.91). De Griekse reder Onassis en de operazangeres Maria Callas, gefotografeerd op een gala-avond in Monaco. De avond was georgarv (en bate van het Monegaskische Rode Kruis. Prins Bainier_en prinses Uiw.a waren de eregasten van de avond. -

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8