De Vluchteling van Cayenne« Man gooide met benzine maar was te laat met lucifers Motorjacht in lichterlaaie Ruimer baan voor melkaulomafen Dokter Claudia (137) DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1960 DP LEIDSP COURAN1 PAGINA 5 Speciaal voor de bewoners van het Olympische dorp heeft een Italiaanse scooterfabriek een vloot scooters beschikbaar gesteld. De voertuigjes zijn voorzien van het Romeinse- en Olympische wapen en mogen zonder meer door de atleten worden gebruikt - maar 's avonds na tien uur is het uit met de pret: De nachtrust van de bewoners van het Olympische dorp zal door het geknetter van de machientjes niet gestoord worden. MOORDAANSLAG OP VERPLEEGSTER MISLUKTE Da 'er gearresteerd Rector J. Mol van „de Harten kamp" te Heemstede is gistermorgen in de Mariastichting te Haarlem overleden. Hij werd geboren te Am sterdam 6 oktober 1895 en priester gewijd in 1920. Na een korte periode te Oegst- geest en te Amsterdam-Begijnhof wezigheid van hun gast. Men wist gewerkt te hebben als kapelaan, toen reeds dat er naar hem werd ge- volgde zijn benoeming bij het jeugd- zocht. werk, waarin hii zich vooral onder- Vanochtend om 7 uur heeft de Am- erpl^ste£ d« 3i"jarif,e zuster scheidde als oprichter van de Kruis- sterdamse DOÜtie in een wonine vlak W' Westerhuis, heeft de weduwnaar vaart bii het politiebureau Raampoort de ge '*>d thuis behandeld, omdat de Van 1940 tot 1947 was hij pastoor 49-jariee meubelmaker G v^ d V man was adn astma- T°an 'e Westwoud en van 1947 tot 1956 te aangehouden, waarnaar stads' gister- een zekare toenadering begon te Uitgeest. In 1956 kreeg hij eervol middae met man en macht is eo- lonen 1S haar werk overgenomen ontslag als pastoor en werd rector SSlUTmT gistermiddag in 't d°°,r, ?en °ud"a verpleegster Dit van Je Harfenkamp" te Heemstede. wijkgebouw van het Oranje-Groene d® vnerm0'ïdel«k n'et kun' Kruis aan het Marnixpleta een 32- nen verkroppen, jarige verpleegster willen vermoor den door haar de inhoud van een blik wasbenzine over het hoofd en kleding te gooien. Toen de man naar lucifers greep is de hevig ge schrokken verpleegster uit het zaal tje van het wijkgebouw naar boven gehold, waar ze de concierge waar_ schuwde. De meubelmaker heeft toen Scooters voor de Olympische deelnemers Nieuwe winterdienst egeong KLM van Classificeerders in Amsterdam staken Ongeveer negentig classificeerders Een belangrijke bekorting van de die in dienst zijn van de N.V. S. de vlucht genomen. In de tas, die reistijd op een aantal diensten naar Jongsma en zoon te Amsterdam, heb- later in het wijkgebouw werd gevon- het Verre Oosten en de invoering van ben gistermiddag om twaalf uur het den, zat een groot hakmes. Een ka- twee nieuwe lijnen naar Afrika vor- werk voor 24 uur neergelegd. Zij potte benzinefles werd op de grond men de meest in het oog lopende ken- eisen volgens de leiding van het be gevonden. merken van de nieuwe winterdienst- drijf uitbetaling van de enige tijd regeling van de KLM. geleden verhoogde vakantietoeslag. De recherche nam terstond na het Door de introductie van het DC-8 Het gaat volgens de heer Jongsma gebeurde uitgebreide maatregelen straalvliegtuig op de lijnen naar To- om een bedrag van ongeveer 13. teneinde de zenuwzieke meubelma- kj0> Biak, Sydney en Singapore zal per werknemer. Het zal morgen wor ker zo spoedig mogelijk te kunnen de reistijd naar deze steden met vele den uitbetaald. inrekenenen. Vanochtend om 7 uur uren worden bekort. Ook bij het classificeerbedrijf van kon de man bij kennissen aan de de fa J. C. van Alphen in Amsterdam Lijnbaansgracht worden aangehou- yoor de reis naar Tokio via Zuid- is vandaag niet gewerkt. De ongeveer den. Deze hebben de politie onmid- Oost-Azië heeft een DC-7 op het 40 werknemers van dit bedrijf gingen dellijk in kennis gesteld van de aan- 0genblik 46 uur nodig, maar de DC-8 gisteren in staking om hun looneisen die vanaf 18 oktober'a.s. op dit tra- kracht by te zetten. Zij verlangen ject zal gaan vliegen, zal er slechts o m- een betere tariefregeling voor 28 uur over doen, een tijdsbesparing bet zgn. bikwerk. NI L J dus van 18 uur- oq geen zekerheid over De reistijd van Amsterdam naar I y Biak en Sydney zal, na de invoering verlammingen in Tilburg StSl'LiT bekort. Deze route wordt thans ge- Over de oorzaak van de spierver- vlogen met Super-Constellations, die zwakkingsverschijnselen bij arbeiders voor het traject naar Sydney ruim van een lederwarenfabriek te St. Mi- 56 uur nodig hebben, de DC-8 zal de chiels-Gestel bestaat nog geen en- afstand in ruim 34 uur overbrug- kele zekerheid, volgens de centrale gen. arbeidsinspectie in Den Haag. Het 0d de route via de Pool naar Tokio onderzoek in deze zaak, dat namens en Biak VOorloDig no» DC-7- Gisteravond tegen zes uur werd deze inspectie door ir. F. Groeneveld, t^s^llen^lijven vÏÏegen de brandweer van Wieringerwerf als voorzitter van de commissie van Eind november zal ooit Singapore gealarmeerd voor een brand m een onderzoek wordt geleid, is nog in vol- met Amsterdam verbonden worden ™t??acht; Ie gang. De Haagse inspectie werkt door jxj.g. De viieetiid zal op Robbevaart ter hoogte van de Simt- in dit geval samen met de arbeids- d;t traiect dat nu nop eevlneen £atweg m de Êem- Wieringermeer inspectie te Breda die de uitlatingen wordt met'Electra's, met rum 6 uur Toen de van de bedrijfsarts, de heer I. van worden bekort De7e Flpptra'* hphhp-. nveerde laaiden de vlammen reeds Goor, over de oorzaak, voorbarig en onlangs - de Super-Constellations op 5°?g ?lus'mtaïsh100li' ongewenst heeft genoemd. het traject naar Singapore vervan- d»t een tank met plus minus 100 li- een. heteeen ook reeds ppn tiidshp- benzine leeg liep. Schade 10 mille PASPOORT VOOR MINDERJARIGE MILITAIR. Verklaart de minister van Defen sie of een door deze bewindsman minderjarig militair voor dienst in het buitenland aangewezen is en een paspoort nodig heeft, dan krijgt de jongemen een paspoort. Bezwaren van de ouders moeten dan wijken voor het algemeen belang. Dit antwoordt minister Luns op vragen van het communistische Twee de Kamerlid Bakker. Mr. Luns geeft toe, dat deze han delwijze wordt gebaseerd op een niet in de Staatscourant afgedrukte mi nisteriële circulaire van 1953. De be windsman overweegt, de wel in dit orgaan gepubliceerde Paspoortin structie erbij aan te passen. Het kan immers „nu in meer gevallen (dan tijdens het uitvaardigen van de in structie red.) noodzakelijk zijn, dat een voor dienst in het buitenland aangewezen militair over een pas poort moet beschikken", aldus mr. Luns. De eigenaresse van het jacht, me- j tt j gen, hetgeen ook reeds een tijdsbe- Evenals de Haase inspectie is deze SDarinf, Van ruim 7 uur onlevprdp - - Inspectie van oordeel, dat geen enkele Het aantal landingsplaatsen van de conclusie is te trekken, zo lang niet KLM in Afrika val wftdpn en haar dochter mevrouw C. W. ^e mogelijkheden zijn onderzocht. breid tot 14 in 12 verschillende'lfn~ Inmiddels heeft dokter Van Goor den tje konden zich slechts met moeite naar aanleiding van deze kritiek de in veiligheid stellen. Eerst genoemde werd daarbij geholpen door haar dochter, die zich daartoe te water begaf. De dames waren veertien da ge op yakantiereis met het jacht en zouden zaterdag naar huis terug gaan. De brand is waarschijnlijk veroor zaakt doordat bij het starten van de motor een vonk ontstond. Het jacht Een woordvoerder van het ministe- brandde vrijwel geheel uit en zonk ming betrokken patiënten onder- rie van buitenlandse zaken heeft gis- daarna. Later is het door een kraan- zocht en zwavelkoolstof als ziekte- teren desgevraagd meegedeeld dat wagen gelicht en tegen de kant ge- bron genoemd. Het TNO in Waalwijk het in het voornemen ligt, dat hr ms zet, nadat de brandweer er water bevestigt, dat in de betrokken stof vliegkampschip „Karei Doorman" en uitgepompt had. De schade wordt een zwalvelkool aanwezig is Wan- hr ms onderzeebootjagers „Gronin. geraamd op tienduizend gulden Ook neer het onderzoek van de arbeids- gen" en „Limburg" in de eerste helft een portefeuille met een bedrag van inspectie afgesloten wordt is nog niet van september eën niet officieel be- plus minus 200 gulden werd een namen bekend gemaakt van de spe cialisten, die met hem een .onder zoek naar de - oorzaak hebben inge steld. Het zijn prof. dr. A. Biemond, hoogleraar neurologie te Amsterdam en dr. E. Merlevede, directeur-inter- ïist van het ,Sacré-Coeur"-ziéken- rnis te Oostende, (België) Prof. Siemond heeft in Tilburg en 's-Her- ogenbosch diverse bij de verlam- Karei Doorman vaart door naar )apan bekend. Een 75-jarige wielrijder uit Nib- bixwoud, de heer C. Wijdenes, is gis teren op de driesprong Hoornseweg- Zwaagdijk in de gemeente Wognum,, zoek aan Japan brengen. prooi der vlammen. De eigenaar is Deze schepen die smaldeel V vor- verzekerd, men, bevinden zich thans in de wa teren rondom Nieuw-Guinea. Het regeringsschip „Zuider- kruis" zal vrijdag a.s. voor een reis naar Australië weer de Amsterdam- u v b0Een windhoos heeft gis term or- se haven verlaten. Zo spoedig moge- jij het oversteken aangereden door gen grote schade aangericht bij ver- lijk na de embarkatie der circa 800 een vrachtauto met aanhangwagen, scheidene tuindersbedrijven in Mon- passagiers (tussen 10.00 en 12.00 en Tijdens het vervoer naar het zieken- ster. Er ontstond veel glasschade, tusesn 13.00 en 14.30 uur, via loods mis is hij overleden. De heer Wijde- die op duizenden guldens wordt ge- Celebes, Sumatrakade) zal het schip nes was weduwnaar. raamcL vertrekken. MOEDBR. IKSMEEK HET U BEGIN OPNIEUW! Hf TROUW NIET MET PIERRE DARSAN MAAR OOK NIET MET ANT0INE. TOE, WEES VERSTANDIG EN PRAAT ER NIET MEER ovte i DOOR QTTWELL BINNS 42) Hij wreef weer enige kininetablet- fen tot poeder, en diende ze de zieke toet behulp van een slok water toe. Vervolgens inspecteerde hij de won den, die de jaguar Langdon toege bracht had. Het infectiegevaar scheen leheel geweken, en tot zijn grote ver- ichting vertoonden de bloedige plek ken tekenen van een beginnende ge- bezing. ..Goddank," mompelde hij. „Koorts runnen we zelf bestrijden, maar bloedvergiftiging zou in dit klimaat dodelijk geweest zijn." Nadat hij voor Langdon gedaan had, at met mogelijkheid te doen *as, maakte hij toebereidselen voor de nacht ..We moeten het vuur aanhouden, *ant anders zullen de vampiers al «et bloed uit ons lichaam zuigen," lei hij. „jij gaat in de hangmat lig gen, juffie, en ik reken er op dat je meteen in slaap valt" „Maar er moet toch iemand over uw zieke vriend de wacht houden," pro testeerde zij, „en u zult wel uitgeput zijn. U heeft de ganse dag geploeterd en. Sandy moest lachen om haar mede lijden met hem. „Maak je over mij maar niet be zorgd, meisje," sprak hij. „Ik ben zo taai als een kat. Ga maar rustig sla pen, dan zal ik je na een uurtje of zo wel wekken voor jouw beurt." „Zult u dat doeneerlijk?" „Zo eerlijk als goud." „Dan zal ik doen wat u zegt' Nau welijks had zij zich in de hangmat neergelegd, of haar ogen vielen toe, en ze viel in een diepe slaap De Schot verlegde het vuur tot vlak voor de ingang van de hut wierp er nog eni ge armen vol hout op, om de muskie ten uit de hut te houden, en na een pijp opgestoken te hebben, zette hij zich neer om de toestand ernstig te overdenken. Niets verstoorde de doodse stilte van het oerwoud, behoudens af en toe het geritsel van een voortkruipend dier. De lucht drukte zwaar, alsof er een onweer dreigde. Slechts de op pervlakte van de rivier glansde mat in de diepe duisternis van de nacht. Lange tijd bleef de Schot roerloos in het vuur zitten staren, tot hij het meisje in haar slaap enige half ver staanbare woorden hoorde mompelen. Enige tijd keek hij peinzend in de richting waar hij haar hangmat wist, en wendde dan zijn ogen naar de zieke in de andere hangmat. „Een verduiveld vreemd geval," fluisterde hij in zichzelf. „Dat juist deze twee elkaar op deze manier moe ten ontmoeten! Ik ben benieuwd wat Langdon zal doen als hij de waarheid verneemt.... Maar ik zal zorgen, dat Botsing bij Muiden De 44-jarige Amsterdamse radio- en tv-toestellenhandelaar B. Tauke is gisteravond bij een verkeersonge luk op de Rijksweg Amsterdam— Amersfoort ter hoogte van Muiden om het leven gekomen. Hij slipte met zijn bestelatuo en botste vervol gens in valle vaart tegen een uit de richting Amsterdam komende perso nenauto. De bestelauto, die uit de richting Bussum kwam, sloeg over de kop. De bestuurder was vrijwel op slag dood. De personenauto kwam na de bot sing in een sloot terecht. De beide inzittenden, de ongeveer 50-jarige heer S. Cohen uit Bloemendaal en een naast hem zittende jongeman, genaamd S. B. Molhoek uit Haar lem, raakten bekneld. Ze moesten door de rijkspolitie van Muiden uit hun benarde positie worden be vrijd. Hun verwondingen lieten zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch na behandeling in het ziekenhuis yan Naarden bleken deze volgens de po litie nogal mee te vallen. Waarschijn lijk was de bestuurder verblindt door de regen. He tbestuur van het produktschap voor zuivel heeft op aandringen van de minister van Landbouw en Vis serij besloten in hara vergadering over 4 weken nogmaals te gaau pra ten over de mogelijkheid om melk in verpakte vorm door middel van automaten ook vrij te maken voor andere handelaren dan slijters. De verkoop hiervan zal dan ont trokken moeten worden aan het ver gunningstelsel voor de consumptie melkhandel en de daaraan verbon den vestigingseisen. Het bestuur is kennelijk geschrok ken van de reacties in den lande op haar verwerping van deze verorde ning. hij er voorlopig niet achter komt. Zij is een veel te lief ding om voor de zonden van haar vader te moeten boeten In zijn geest liet hij de gebeurtenis sen van de laatste dagen nog eens aan zich voorbijtrekken, en nieuwsgierig vroeg hij zich af, hoe lang het meisje nog bij hem zou moeten blijven. Eén ding was zeker: zo lang zij op de zij riviertjes bleven, was er weinig kans op, een boot te ontmoeten, die naar Cayenne voer. De handelaars hielden zich slechts op de grote rivier op. Zo lang zou zij dus zeker bij hen moeten blijven. Voor het ogenblik was het hem onmogelijk, iets voor haar te doen. „Ze is echter zolang in goede han den," mompelde hij, „en we kunnen, alleen om een dag of twee te winnen, toch niet het gevaar voor Langdon vergroten. Als ik haar goed ken, zou zij dat zelf ook niet willen." Hij schrok wakker uit zijn over peinzingen door het geluid van de eerste donderslag, die zwaar over het woud rolde. Meteen daarna ving hij weer het gefladder van onzichtbare vleugels op. „Die vervloekte vleermuizen," gromde hij kwaad, en opkijkend, zag hij juist, hoe er een de hut In vloog, waar het dier een ogenblik verblind De Pelgrimstocht der Mens heid. Dl. I - De Oudheid, Dl. II - Middeleeuwen en Re naissance. Van de reeks „De Pelgrimstocht der Mensheid" heeft de Uitgevers combinatie W. de Haan/Standaard boekhandel een 5 e druk op stapel ge zet waarvan de twee eerste deeltjes thans voor ons liggen. De vier vo rige drukken verschenen in een tijd vak van 15 jaar, waaruit de belang stelling bijlkt waarmee deze belang wekkende uitgave werd ontvangen. Deze geïllustreerde wereldgeschie denis in het handige formaat be hoort in handen van ieder, die zich voor deze materie interesseert. De avonturen van Hompie, door Leila Berg. Uitgaven Prisma-boeken Utrecht-Ant- werpen. In dit gezellige Prisma-junioren- boek maken we kennis met een grap pig ventje, Hompie genaamd. Zijn ouders die heel geleerd zyn hebben het erg druk. Zodoende gaat Hom pie veel zijn eigen weg. Met zijn vriendje zit hij veel in een boerde rij, waar hij de varkens, paarden, kippen enz. kunstjes leert. Buiten dat alles doet hij ook veel katte- kwaad maar bij alles wat Hompie doet, blijkt dat er toch een gouden hartje in hem zit. Want veel ondeu gende dingen weet hij te doen voor een of ander goed doel. Voor de jeugd van 8 tot 12 jaar is dit pocket boekje een en al grappigheid. „Het vervorgen testament", door James Reeves. Prisma- Juniores j. en m. 9-12 j. Uitg. Prisma-boeken Het Spectrum, Utrecht-Antwer- pen. Beduusd en beleefd komen een vijftal kinderen bij een dame vra gen, een in haar tuin gevallen bal te mogen zoeken. De dame vraagt dan de kinderen ook haar te helpen werd door de felle schijn van de lan taarn en zich dan tegen de muur vast zette. Hij stond op en verpletterde het ondier met zijn bijl. Toen hij weer naar buiten trad, hoorde hij de eerste regendruppels luid kletterend door de bomen dringen, en tegelijkertijd ving zijn oor een ander geluid op, dat hem haastig weer van zijn kist deed opspringen. Er kraakte een tak, iets of iemand bewoog zich door de bossen. Hij tastte naar zijn geweer en sloop behoedzaam tot buiten de schijn van het vuur. In het donker hurkte hij neer en wachtte af, tot hij kon uit maken of het geluid veroorzaakt was door een dier of een mens. Waak zaam gleden zijn ogen door de hem omringende duister is, wetend, dat, als het een dier was. het zich zou ver- raden door de weerkaatsing van het vuur in de ogen. Hij zag echter niets en ving ook geen enkel geluld meer op. Toch hield hij zich roerloos, met de vinger aan de trekker, op Iedere mogelijkheid voorbereid. Plotseling zette een felle bliksem straal het hele woud voor een onder deel van een seconde in schel licht en in dit ondeelbare moment ontdek te hij op de andere oever de gestalte van een halfnaakte man, die roerloos zoeken naar iets heel anders, name lijk een verborgen testament. En zoeken doet het vijftal, met veel ernst en nog veel meer plezier. Zij beleven een massa ernstige en span nende uren; maar het kan niet an ders na zoveel ondernemingslust: het testament wordt gevonden Een kat tussen de duiven, door Agatha Christie. Uitg. A. W. Sythoff, Leiden. Een moord in een zeer deftig meis jespensionaat; ondenkbaar, maar toch volle werkelijkheid. Meteen brengt Agatha Christie daarmee de geweldige spanning erin en gaat men iedereen verdenken. .,Het spookpaard", door Ja mes Robert Richard. Prisma- Juniores. 11-14 jaar. Het Spectrum, Utrecht-Antwer- pen. Het bezitten van het prachtige, in de wildernis levende paard, in de omgeving van een grote ranch is het verlangen van menigeen in die streek. Eén jongeman wint de vriendschap van het dier als hij het na een ongeval weer op de been helpt, maar hij krijgt geen kans het te behouden. Bij het lezen leeft men rnee met het dier en het einde van het verhaal is zo alleraardigst, haast ontroerend, dat niemand een andere afloop wensen zal. „John en de grijze wolf", door Gerald Raftery, Pris- ma-Juniores. 12-16 j Het Spectrum, Utrecht-Antwer- pen. Een jonge wolf wordt door een 14-jarige jongen uit een klem be vrijd; hij moet zich wel tijdelijk door zijn redder laten verzorgen, wil hij niet van honger omkomen. Lang zaam en met heel veel geduld van de jongen groeit de vriendschap tus sen mens en dier, maar dén is hij ook onbreekbaar. In de richting van het kampvuur staarde. „Een Indiaan," bromde hij tot zich zelf, en liet zijn geweer zakken. „Daar zullen we niet veel van te vrezen heb ben. Waarschijnlijk is hier in de buurt ergens een dorp." De donder rateldê, de regen klet terde in dichte stralen neer. en toen de bliksem opnieuw door het lucht ruim schoot, zag hij dat de man zich verwijderd had. „Natuurlijk nieuwsgierig geworden door de schijn van het vuur!" De regen groeide aan tot een ware wolkbreuk, en dreef hem In de hut. Daar zette hij zich neer op een stapel bagage, en begon te knikkebollen, tot eindelijk de slaap hem volkomen overmeesterde. Hij ontwaakte doordat Mimi hem aan zijn mouw trok. „Mijnheer Sandy, meneer Sandy fluisterde zij angstig. Meteen sprong hy op. „Wat is...." Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5