ALS TREINEN IN BAD GAAN Veehouder stak handelaren met mes Weer luitenant bij eerste oefening Wat betekent het KORTE golf verlies van de Kongo? „Discoverer" gelanceerd Brits-Duitse besprekingen DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1960 DE LETDSE COURANT 70sle Nationale bedevaart naar Lourdes Vooriaan meer zieken naar genadeoord Op dit ogenblik is Nederland weer met rond 1200 pelgrims, waaronder 300 zieken, in het heiligdom van de H. Maagd^ te Lourdes vertegenwoor digd met in hun midden de bejaarde bisschop-pelgrim mgr J. P. Huibers, emeritus-bisschop van Haarlem. Zij vormen met elkaar de 70ste Nationa le bedevaart van de Vereniging tot Samenstelling van Nederlandse be devaarten. De Montfortaanse bédevaart heeft *ich dezer dagen bij hen aangeslo ten. Zondag hebben de pelgrims hun Nederlandse dag gevierd, welke ge opend werd met een Pontificale Hoogmis in de ondergrondse Pius X- kerk. 's Middags hadden de Neder landers de leiding bij de Sacraments processie, waarbij het Allerheiligste werd gedragen door mgr Huibers, die des avonds na de avondaanbid ding op het middernachtelijk uur in de Rosaire wederom een pontificale hoogmis celebreerde. Kort na aankomst in Lourdes heeft de bisschop bij de grot een ontroerende toespraak gehouden, waarin hij de pelgrims wees op de zin van het lijden en waarbij hij uit voerig inging op de plaats welke Maria heeft ingenomen bij het lij den van haar Goddelijke Zoon. Mgr Huibers spoorde de pelgrims aan haar voorbeeld te volgen opdat men zoals zij het lijden zal kunnen dragen als een goede gave. De gees telijke oefeningen in Lourdes wor den geleid door rector H. Heeren uit Tilburg, wiens predikaties diepe indruk maken op de zieke en ge zonde pelgrims. Voor het eerst heeft een aantal minder ernstige zieken, veelal lopen de patiënten, deelgenomen aan de bedetocht. Hierdoor zijn de organi satoren in staat geweest een groter aantal zieken mee te nemen naar het genadeoord dan het aantal, dat in het asyl kan worden onderge bracht. Deze proef blijkt in de prak tijk ten volle te slagen, zodat de VNB zich voorstelt in de toekomst meer z.g. hotelzieken te laten in schrijven. Inmiddels heeft de over ste van het hospitaal toegezegd dat er volgend jaar weer 600 zieken kun nen worden ondergebracht in het asyl. De eerste bedevaart in 1961 zal gehouden worden van 8 tot 15 mei, terwijl de 2e zal plaats vinden van 4 tot 12 augustus. Voor 1960 staan nog op het programma der VNB een vliegtocht naar Lourdes van 13 tot 16 oktober n een pelgrimage naar Fatima op 8 oktober a.s., welke ook enkele dagen Lourdes zal bezoeken. Een veehouder uit Zwartebroek (Gld.) heeft gistermiddag twee on gehuwde veehandelaren, de gebroe ders Jan (24) en Toon van der Hart (27) uit Nijkerk tijdens een ruzie met een mes verwond. De oudste broer moest met een diepe vleeswonde aan kaak en hals in het ziekenhuis te Ermelo worden opgenomen. De ander kon na ver bonden te zijn naar zijn huis terug keren. De veehouder is door de po litie aangehouden en in het politie bureau opgenomen. Na afloop van hun handel waf-en de broers met de veehouder naar een café gegaan om nog even na te pra ten over de zaken van die dag. Zij kregen echter over de prijs van een paard zo'n hooglopende ruzie, dat het drietal /erzocht werd het café te verlaten. Dit deden zij en in- de paardestal werd het „gesprek" voort gezet. De veehouder kon het blijk baar niet met woorden af, want hij trok onverwacht een mes en stormde daarmee op de gebroeders in, die uit de stal trachten te vluchten. Vóór zij echter de deur konden bereiken, bracht de veehouder de steken toe. Tent verdwenen Wanneer de trein uit Het verre buitenland aankomt en de rei zigers er zo'n 24 uur ln verble ven, ziet alles er vuil uit. Dozen, flessen, schillen, peukjes en wat al niet meer moet worden ver wijderd. Het vuil van verre reiden moet er af, dus... eten in de wasmachine. (van onze verslaggever) Amsterdam (P P) - „De Dl08 moet in de wasmachine. Alles is 'n orde, hij kan vertrekken 1" zo luidt het bericht, dat de machinist van trein Dl08 krijgt, die op het eerste perron van het centraal station te Amsterdam rustig naast de cabine van zijn zware Franse locomotief staat te wachten. Hij klimt naar binnen, slaat de deur toe en nu begint er een merkwaardig spel, dat wij niet bij de spoorwegen zouden verwachten. Door middel van een mobilofoon installatie krijgt de machinist zijn instructies en rijdt zijn trein heel langzaam over het emplacement, via een wirwar van rails en wis sels naar een apart deel ten oosten van het station, dat de naam Dijksgracht draagt en waar diverse treinen naast elkaar staan op gesteld. Ze zijn vuil en moeten nog gereinigd worden, of ze blinken ons tegen en zijn juist in bad geweest De vaandrigs en kornetten van land- en luchtmacht zullen met in gang van 1 oktober vóór zij af zwaaien worden bevorderd tot tij delijk reserve-luitenant. Hun defi nitieve bevordering volgt dan gelijk met hun jaargenoten van de KMA. Deze bevordering zal respectievelijk één en vier maarden voor de datum van afzwaaiing plaats vinden. De regeling bedoelt een compro mis te zijn tussen de oude regeling, waarbij een groot deel van de nor male diensttijd reeds als reserve luitenant werd dienst gedaan, en de huidige regeling, waarbij tijdens de eerste oefening nog geen bevorde ring plaats vond. Bij deze nieuwe regeling zullen de adspirant-officieren, zoals voorheen, dus weer voor de troep worden be ëdigd. De verrassing van zijn leven en nog wel een onaangename beleef de gisteren de Amsterdamse kam peerder Harryvan, die na in Hilver sum enige boodschappen te hebben gedaan, naar zijn kampeerterrein te rugkeerde en daar ontdekte, dat zijn tent en bagage waren verdwenen. De politie staat voor een raadsel, er is nergens een spoor van tent of inventaris te vinden. VERONGELUKT IN DE BERGEN. In een ziekenhuis te Lausanne is gisteravond de 18-jarige Ferdinand Scholte uit Amsterdam overleden aan de verwondingen, die hij heeft opgelopen bij een val tijdens een bergbeklimming in de omgeving van Zermatt. Hij was ernstig gewond per helikopter door de bekende gletscher- piloot Hermann Geiger overgebracht naar Lausanne, waar chrirurgisch ingrijpen niet meer mocht baten. Op de niet-beveiligde overweg tussen Klarenbeek en Apeldoorn is gistermiddag een personenauto door een trein gegrepen en zwaar bescha digd. De" bestuurder van de wagen, de 33-jarige heer D. Steenbrugge uit Deventer werd ernstig aan het hoofd gewond. Hij is overgebracht naar 'n ziekenhuis in Deventer. De Belgische minister van finan ciën J. van Houtte, heeft woensdag op 'n persconferentie verklaard, dat ,4n het ergste geval" een totaal ver loren gaan van de handel met Kongo een verlies zou betekenen van 2 a 3 miljard Belgische frank. De export naar Kongo beliep ongeveer 500 mil joen frank per maand, zo zei hij. In juni beliep de totale Belgische ex port, die ten opzichte van de vooraf gaande maand een toeneming van 2.2 miljard frank te zien gaf, 15.7 mil jard frank. De minister herinnerde aan recente schattingen, dat het „totale verlies" van Belgische activa in Kongo een vermindering van het Belgische bru- to-nationale activa zou betekenen van 3 a 6 procent. Hij verklaarde eenter, dat de geraamde toeneming van het bruto-nationale produkt dit jaar 7 procent zou belopen, waarmede de gevolgen van Kongo-verliezen opge vangen zouden worden. De „Union Minière du Haut Katanga." De directeur-generaal van de „Union Minière du Haut Katanga" heeft te genover bijzondere correspondenten van de Franse pers verklaard, dat de produktie van de maatschappij volstrekt normaal is en nooit door de gebeurtenissen werd beïnvloed. De maatschappij produceert jaarlijks 280.000 ton koper, een achtste deel van de wereldproduktie. Zelfs tijdens de muiterij van de „force publique" in Elisabethstad is het personeel aan het werk gebleven. De 20.000 em- ployé's en zwarte arbeiders van de maatschappij zijn nog steeds op hun post en van de 1700 Europeanen merendeels Belgen, die het kader vormen, zijn er slechts een honderd tal naar het moederland terugge keerd. Voorzover het Europese per soneel neiging mocht hebben zijn post te verlaten, tracht men het daarvan te weerhouden, en tot dusverre is men daarin geslaagd. De komst van de troepen der Verenigde Naties kan echter alles twijfelachtig maken. Het 976 brt metende motorschip „Stellaprima" uit Rotterdam is na bij het eiland Skiathos, één van de Sporaden in de Aegeische Zee, op een klip gelopen. Griekse reddingbo ten hebben Piraeus verlaten om het schip hulp te bieden. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. De Amerikaanse politie heeft .te Brooklyn een „school voor de mis daad" ontdekt, waar jongelieden les kregen van ervaren misdadigers. De school kwam aan het licht bij een onderzoek naar de moord op een achttienjarige jongen, die leerling van de school is geweest. De politie neemt aan, dat de jongen op last van leraren aan deze school is vermoord als „praktische les". Amerikaanse diplomaat uitgewezen „Tass" meldt, dat de Amerikaanse luchtvaartattaché te Moskou, Kirton, opdracht heeft gekregen de Sowjet- Unie te verlaten wegens „handelin gen, die in strijd zijn met zijn diplo matieke status". Volgens „Tass" zijn Kirton en zijn plaatsvervanger Macdonald enige tijd geelden te Koergan, achter de Oeral, aangehouden, „terwijl zij be zig waren militaire doelen te foto graferen". „Een film met foto's van vliegtui gen en militaire industriële doelen werd in beslag genomen, evenals verscheidene aantekenboekjes met geheime gegevens", aldus „Tass". Volgens „Tass" is Kirton, toen hij twee jaar geleden te Moskou aan kwam, meteen begonnen met een intensivering van het speurwerk naar vertrouwelijke gegevens, dat reeds door het aan de Amerikaanse ambassade verbonden bureau van de luchtvaartattaché werd verricht „Kirton heeft gepoogd toegang te verkrijgen tot plaatsen, waar zidi belangrijke militaire en industriële instellingen bevinden. Hij heeft vele reizen ondernomen, om geheime ge gevens te verkrijgen. Zo is hij te Hier op de Dijksgracht wordt 'n stil le strijd gestreden tegen het vuil, ongeacht of dit nu stof en modder zijn die zich tijdens de reis op de rijtuigen hebben vastgezet, of de ve le flessen, kartonnen bekertjes, si gaar- en sigaretten peukjes, kerse- pitten, kranten, tijdschriften en wat al niet meer zijn, die de reizigers in de rijtuigen hebben achtergela ten. Het parool luidt voor deze strij. ders„De trein moe1 schoon!" En wel grondig en zo snel mogelijk. Wat dit zeggen wil, zagen we met eigen ogen, toen we met trein D 108 die 's avonds weer als Holland-Ita- lië-Expres naar het zonnige zuiden zou vertrekken, meereden naar de wasplaats. Samen met de heer A. Bur- manjer, depotchef, liepen we van voor naar achter door de lege trein, waarin de honderden passagiers 24 uur opgesloten waren jeweest op hun reis van Italië naar Amsterdam. Oh zeker, er waren compartimen ten waar je niet kon zien, dat er mensen in hadden gezeten en waar slechts de propvolle asbakjes hun verblijf verraadden, maar er waren ook vele coupé's die duidelijk de spo ren toonden van menselijke aanwe zigheid. Vele resten en tientallen peuken waren achtergebleveri. Een flesje zonnebrand-olie in het ba gagenet, een Italiaanse courant van een dag geleden op de bank, wat lege flessen en bekertjes op de grond, scherven en sinaasappelschil len in de gang. In een andere cou pé een stuk wit papier waarop uitge stald de afgekloven pitten en steel tjes van een kersenbachanaal. Och, we kennen dat beeld wel, zoals we dat ook ln onze bossen aantreffen na het aangenaam verpozen. Stoffer en blik Nauwelijks tot stilstand gekomen klimt een voorman poetser de trein binnen en neemt de chaos in ogen schouw. Voor hem is dit een nor maal beeld, want hier op de Dijks gracht wordt al het internationale materiaal gereinigd. Hij loopt door de trein en neemt de schade op. Dan komt zijn ploeg in actie. Zo'n ploeg bestaat uit zo'n tien man, die gewapend met stof en vuilzakken, borstels en stofzuigers en wat al niet meer de trein te lijf gaan. De mannen gebruiken bijzonder han dige zakken. Aan de op.:. 'ng van zo'n zak is een blik gevestigd, zo als dat van het bekende stoffer en blik, maar wanneer hier een en an der opgeveegd is, heeft hij niets an ders te doen dan het blik achterover- te houden waardoor het vuil zo in de grote zak verdwijnt. Zo kan hij heel wat rommel bijeen vegen, voor dat de zak geleegd moet worden. Hard vuil wordt apart gehouden, maar al het andere wordt naar een grote oven gebracht die zich op het terrein bevindt ®n waarin het perio diek verbrand wordt. In de wasmaohine Is de trein door de poetsploeg in tern goed schoongemaakt, dan trekt de machinist langzaam verder naar de wasmachine. Dit is een ingeni eus apparaat waardoor de trein uit wendig snel gereinigd wordt Vroe ger duurde dit schoonmaken aanmer kelijk langer, want tben trad de poetsploeg aan met borstel met lan ge stelen en emmertjes water om op die manier de rijtuigen schoon te maken. Later kwam hierin ver betering, toen men gebruik maakte van borstels op lange bulzen, die weer aangesloten waren op water slangen, waardoor water aangevoerd werd door hier en daar op het ter rein aanwezige waterputten. Dit was al een zeer belangrijke verbetering. Maar die nieuwe machine is toch echt wel een uitkomst. Langs de rails, waarover de trein zal rijden, staan keurig afgescherm de roterende verticale borstels op gesteld. Wij gaan tussen de rails staan om duidelijk te kunnen zien wat ep pre cies gebeurt. Heel langzaam, met een snelheid van omstreeks drie ki lometer per uur kruipt de trein voort. In een cabine na-nt de baan zit een employé die door middel van een toetsenbord de apparatuur bedient. Wanneer de locomotief de trein zover getrokken heeft, dat het eerste rijtuig zich bij de borstels bevindt, drukt hij op een knop en aan lange zwenkarmen bewegen de snel draaiende borstels, die aan de buitenzijde keurig overkapt zijn, zich naar het rijtuig. Zij drukken er op met een kracht van 10 kilogram en boenen de wanden van het rijtuig prachtig schoon. Via leidingen wordt water aange- Besmeurd met stof en modder is de trein aan de buitenkant, maar de wasmachine boent hem in een half uur schoon. voerd. Dit water spuit door honder den gaatjes naar buiten en de bor stels kunnen het werk doen. Eerst komt het rijtuig door twee gro te borstels die de totale zijwand schoonschrobben. Daarna schuift het tussen twee kleine borstels door, de zo op hoogte zijn afgesteld, dat ze precies de ramen van de trein be handelen. Ten slotte kruipt het tus sen twee cilinders door, die als het ware een kruisvuur van water afge ven, waardoor de laatste restjes worden weggespoeld. Wanneer de trein de apparatuur verlaat, is hij brandschoon en glanst in de zon. 24 per dag Natuurlijk hebben de borstels veel te lijden, want er gaan op de Dijksgracht zo'n 24 treinen per dag door de was machine. De borstels moeten daar om ook ongeveer om de vijf maan den vernieuwd worden waarmee een bedrag van omstreeks 2500,— ge moeid is. Maar de voordelen van be handeling en snelheid, de pluspun ten van deze machine, wegen toch wel het zwaarst Een probleem ls nog het schoonma ken van de ramen, die altijd wat vettig zijn en die zich met water en borstel alleen niet laten schoon maken. Voorlopig lost men dat op, doordat vlak voor de wasmachine twee stellages zijn gebouwd, waar op zich mannen bevinden die met borstels met lange stelen en een gro te emmer zeepwater naast zich, de ramen inzepen, voordat ze door de borstels worden gereinigd. Men is echter momenteel doende, het mogelijk te maken, dat door het water dat aangevoerd wordt voor de roterende raamborstels, be paalde chemische stoffen worden ge daan, zodat dit Inzepen in de toe komst niet meer nodig zal zijn. Di verse proeven werden reeds geno- op dit gebied en men meent wel zo ver te zijn, dat op korte termijn definitief het nieuwe sy steem kan worden toegepast. Toen wij na de behandeling van onze Holland-Itallë-Express, de trein nog eens doorwandelden, bleek ons dat hij er weer voortreffelijk schoon uitzag. De reizigers, die 's avonds naar het zonnige zuiden zouden rei zen mochten niet mopperen, zij stap ten ln een keurige schone trein. De mannen aan de Dijksgracht ver staan hun werk. (Nadruk verboden). Odessa door een militaire patrouille aangehouden, toen hij bezig was in stellingen van de marine te fotogra feren", aldus „Tass"' Het Sowjet-persbureau besluit met de mededeling, dat het Russische ministerie van buitenlandse zaken de plaatsvervangende Amerikaanse luchtvaartattaché Macdonald een waarschuwing heeft gegeven. De Amerikaanse luchtmacht heeft woensdag van de luchtbasis Vanden- berg in Californië de dertiende sa telliet van het type „Discoverer" ge lanceerd. Het is de bedoeling, dat zich van de kunstmaan als deze in een ruimtecabine losmaakt, die men met behulp van vliegtuigen in de omgeving van Hawaii wil opvangen. De lancering is gelukt en de „Dis coverer" is in een baan over de po len gekomen. Als alles goed gaat, moet vandaag de ruimtecabine met wetenschappe lijke instrumenten worden opgevan gen. Als deze proef slaagt wat de eerste keer zou zijn betekent dit een belangrijke stap in de richting van bemande ruimtereizen. De staatsgreep in Laos De leider van de staatsgreep in. Laos, kapitein Kong Lae, heeft via radio-Vientiane verklaard, dat alle buitenlandse troepen het land moe ten verlaten en dat alle buitenland se bases zullen worden opgeheven. Sinds de Geneefse overeenkomst van 1954 die een einde maakte aan de oorlog in Indo-China zijn ca. 500 man Franse troepen in Mid den-Laos gestationeerd, en sinds 1958 assisteren 78 Amerikanen de Fran sen bij opleiding van het Laotische leger. Het bataljon van kapitein Kong Lae telde tien Amerikanen, die even eens het land zullen moeten verla ten. Het revolutionaire comité van twintig leden heeft koning Savang Vathana zijn aanhankelijkheid be tuigd. De koning bevindt zich met het grootste deel van zijn ministers in zijn residentie Loeang Prabang. Het revolutionaire comité schijnt slechs door het bataljon parachutis ten van kapitein Kong Lae en een escadron tanks te worden gesteumd. De overige eenheden van het leger, die voor het grootste deel in het binnenland de opstandelingen van de Pathet-Lao bestrijden, hebben zich naar verluidt niet bij de bewe ging aangesloten en het revolutio naire comité schijnt buiten Vientia ne geen gezag uit te oefenen. Het nieuwe bewind wil een einde maken aan de corruptie in de rege ring en het parlement, de buiten landse interventie een halt toeroe pen en landbouw en industrie ont wikkelen. De ministers van defensie, econo mische zaken en voorlichting zouder. naar Thailand zijn gevlucht, de mi nister van buitenlandse zaken Kham- pan Panya en twee andere ministers zouden gevangen zijn genomen. N00RDW1JK Drievoudig jubileum van deken Brinkman Maandag 15 augustus, het feest van Maria-ten-Hemelopneming, zal de ken J. P. A. Brinkman een drievou dig jubileum vieren. Die dag is hij 45 jaar priester, is het 25 jaar gele den dat hij tot pastoor werd be noemd en is hij tevens 121/z jaar pas toor-deken van Noord wijk. Gedurende zijn vruchtbaar pries terleven heeft deken Brinkman zich vele vrieden en kennissen verwor ven in de verschillende plaatsen, waar hij de zielzorg heeft uitge oefend en zonder twijfel zal het hem Gist-jren zijn in Bonn besprekin gen begonnen tussen de Britse pre mier Macmillan en zijn nieuwbe noemde minister van buitenlandse zaken Von Brentano anderzijds. Deze besprekingen, die mogelijk beslissend zullen zijn voor Enge- lands betrekkingen met de EEG, volgen na het overleg, dat president De Gaulle en bondskanselier Ade nauer in juli in Parijs hebben ge pleegd. Aangenomen wordt dat Ade nauer Macmillan bijzonderheden zal mededelen over een plan, waarover hij overeenstemming met De Gaulle heeft bereikt en dat zou voorzien in regelmatig overleg tussen de Europese landen, de zes EEG-landen en Groot-Brittannië hierbij inbegre pen. Waarnemers verwachten, dat de besprekingen te Bonn zullen bijdra gen tot een verbetering in de Brits- Westduitse betrekkingen, die in de maanden, voorafgaande aan de mis lukte topconferentie te Parijs, niet bepaald floreerden. Premier Macmillan heeft gisteren aan een diner te Bonn gezegd, van gevoelen te zijn, dat zijn besprekin gen met kanselier Adenauer zeer nuttig zullen zijn „en mogelijk van historische betekenis". Dr. Adenauer heeft zijn grote vreugde over het herstelde contact uitgesproken. Het is woensdag ge bleken, aldus de bondskanselier, dat de twee regeringen het volledig eens zijn over, de belangrijke vraagstuk ken. Dit heeft hem de zekerheid ge schonken, dat er ook in de kwesties van minder belang overeenstemming zal worden bereikt. die dag niet aan belangstelling ont breken. Om half tien maandag zal er een plechtige H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen, 's Middags om half drie heeft de officiële receptie plaats, om 4 uur gevolgd door een algemene receptie. Het feest zal be sloten worden door een plechtig Lof om zes uur. NOORDWIJKERHOUT BEGRAFENIS HUZAAR VAN DEN BERCKEN De begrafenis met militaire eer van de in La Courtine om het leven gekomen huzaar Van den Bereken zal plaatsvinden op vrijdag, 12 aug. a.s. des voormiddags om 10 uur in de parochiekerk van de H. Jozef. RAAD STELT VERKEERSCOMMISSIE IN In de dinsdagavond gehouden vei gadering heeft de raad uit zijn mid den een commissie benoemd, die be last zal worden met bestudering van vraagstukken, welke direct verband houden met verkeers- en parkeer problemen in het dorp en de Zilk. Al eerder is in de raad gesproken over de moeilijkheden met de auto bushalten, de herhaalde verstopping van de Havenstraat met aan weers zijden van de straat parkerende auto's, de schade die wordt aange richt aan de zonneschermen in de Zeestraat door aan de noordzijde stoppende auto's enz. Al herhaalde malen is de vraag opgeworpen of rondom het Witte Kerkje, het centrum van het dorp, geen parkeerruimte voor auto's ge schapen kon worden. Burgemeester en wethouders heb ben in de dinsdagavond gehouden vergadering al deze problemen sa mengevat en een aanvang gemaakt met de oplossing hiervan. De raad heeft uit zyn midden de heren A. J. H. N. Blaauw, A. Th. P. Meyer, F. W. van der Ploeg en C. P. J. Timmer aangewezen zich speciaal met deze vraagstukken bezig te houden. De commissie staat onder voorzitter schap van wethouder H. Th. Janssen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3