KATWIJK hei dorp met de twee gezichten DE TREIN EN UW VACANTE „Toeristenindustrie' kon de oude stiel nietverdringen „VISSEND KATWIJK" 4-voudige werking... enUa geneeskracht! Chefarine 4 WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSE COUKAN1 PAGINA 8 gro'e v'oot maar geen haven Twee gezichten heeft Katwijk; één heel oud en één betrekkelijk jong. Het laatste met make-up van een moderne uitgaanswereld, vertoont zich aan de bezoeker in zijn meest spectaculaire vorm, dat van een badplaats met al zijn genoegens en zijn bont-kleurige uiterlijkheden, zijn cosmopoli- tisme, zijn massa-recreatie van heel veel mensen op elke vierkante meter grond. Het andere, het oude, is meer naar binnen gekeerd; het wéndt zich niet alleen naar het heden en de toekomst, het keert zich ook nog steeds naar het verleden want, de traditie van Katwijk, zijn oude geschiedenis, ligt op de zee. Eigenlijk komt er nog een derde gezicht bij, de gemeente bestaat uit twee dorpen met elk voor zich een geheel verschillende geestelijke geaard heid, en, om een kleine variant op een oud-Hollands rijmpje te gebruiken: Binnen de oudste Zee de stoutste. De brede wereld kent Katwijk nog slechts hoofdzakelijk als badplaats, men is vergeten dat de roem van Katwijk eigenlijk gelegen is op de Breè Veertien. Katwijk was, is en zal blijven een vissersplaats. En wie dat nog niet weten mocht, hij bezoeke een kleine maar zeer interessante tentoon stelling die er op het ogenblik wordt gehouden onder de naam „Vissend Katwijk". r- i l ^en bekend voorbeeld daarvan is de ten qro e V OOt samenwerking tussen de bekende Rot- terdamse reder Anthonie van Hobo ken en de Katwijkers Reyn Varke- visser en Willem rDorepaal, die met hun bomschuiten in de Franse tijd De Katwijkse vloot telt niet min- een illegale vaart op Engeland onder- der dan 144 schepen, te weten 72 log- hielden. Bekend is ook dat Prins gers, 17 trawlers en 55 kotters, een Willem V in 1795 met een zij. het schip van wat kleiner formaat dan de Scheveningse pink naar Engeland eerste twee. Het bijzondere echter is voer en diens zoon, de latere Koning dat Katwijk mèt z'n belangrijke Willem I met een bom in 1815 terug- vloot geen eigen haven bezit (en kwam. hoezeer de Katwijkers daar ook naar in de Franse tijd beleefde de vis- verlangen, wellicht nimmer zal be- serijt o0k die van Katwijk, een diep- zitten) en de schepen in vreemde tepunt en eerst na 1834, toen de Kat- havens een onderkomen moeten vin- wijkse reders een proces tegen de He den. Maar al heeft het dan geen ren van Katwijk hadden gewonnen eigen haven, het heeft wel de groot- 0ver de afschaffing van het zoge- ste haring-afslag van ons land, mis- naamde pondgeld, herleefde de schien wel de grootste van Europa en vangst. In die tijd waren er in Kat- zelfs van de gehele wereld. Dat geeft wijk drie werven waar bommen wer- ook weer bepaalde moeilijkheden den gebouwd, onder meer de in 1817 want het „oud-Hollandse zeebanket" door Willem Taat (1777—1833) opge- om deze veel gebruikte gemeen- richte en thans nog bestaande plaats weer eens te gebruiken scheepstimmerwerf, waar tussen 1850 moet in andere havens worden gelost, en 1908 niet minder dan 131 bommen met binnenvaartschepen of per werden gebouwd Willem Taat was de vrachtauto naar Katwijk gebracht om zoon van de Katwijkse schoolmeester daar te worden afgeslagen. Het is hier Dirk Taat Willemszoon (1732—1816). niet de plaats om een pleidooi te voe- Diens kleinzoon, eveneens een Dirk ren voor een eigen Katwijkse haven, Willemszoon (1812—1890), zette het wij willen het alleen constateren als door zijn vader gestichte bedrijf een toch wel zeer vreemd^ situatie. voort. Katwijk en haring is één begrip en In 1869 kwam de eerste Katwijkse het is dan ook geen wonder, dat het logger in de vaart, eerst van hout, in 1945 na de bevrijding een na de tachtiger jaren van staal ge- Kat wijks schip was dat weer het eer- bouwd. De logger kon uiteraard in Katwijk zelf geen ligplaats vinden. De eerste motorlogger verscheen te Katwijk in 1912 en dan is het met de Domschuit zo langzamerhand gedaan. De laatste werd in 1908 door Taat gebouwd; in 1916 voeren de laatste Vóór het jaar Onzes Heren 1500 is twee van het Katwijkse strand af. van de Katwijkse visserij nog maar Een daarvan heeft in 1918 nog enkele weinig bekend. Wel weten we uit de weken vanuit IJmuiden gevaren, bekende „Informacie upt stuck der maar toen was het bommentijdperk Verpondinghe" van 1514 dat Katwijk definitief afgesloten en vierde de log- toen 2 grote zeevarende buizen en 18 ger hoogtijd, thans naast de trawler of 19 pinken telde. Het is duidelijk, en de viskotter. dat de buis niet in Katwijk landde, want het 'was een kielschip met een DE TENTOONSTELLTNG. ronde, hoog opgebouwde boeg en ach tersteven. Een ander zeewaardig in het gebouw „Irene" heeft de schip was de hoeker. Intusesn ont- Katwijkse Oudheidkamer een kleine, wikkelde zich de pink tot een schip maar zeer interessante tentoonstel met bezaantuig, dat zich practisch img ingericht, die hoofdzakelijk van in niets onderscheidde van de bom de ontwikkeling van het scheepstype uit later tijd. Het was „een dubbelde een beeld geeft, maar ook een aardig strand- of seeschuyt", die tussen de overzicht van de ontwikkeling van buizen op haring viste en tweemaal de Katwijkse visserij met als trait zoveel draagvermogen had als de d'union beelden van dorp en dorpe- oude pinken. lingen in de loop van enkele eeuwen. Niet zelden werden de bommen ook Een groot aantal scheepsmodellen voor het vervoer van koopmansgoe- zijn er opgesteld, produkten van de deren, passagiers en post gebruikt, nog steeds bekende zeemans-huis- vlijt maar ook zeer fraaie op schaal uitgevoerde fabrieksmodellen van de thans in zwang zijnde typen. Van de laatste is wel de merkwaardigste het model van de in Aberdeen thuisho rende trawler A 313 „Paul Rijkens", de naam Hollands, de vlag Engels, de bouw Duits. Ook zijn er modellen aanwezig van de modernste trawllog- der „Curagao" (LJmuiden), gebouwd door „De Dageraad" in Woubrugge, en de moderne kotter „Odinn" uit de Noorse havenstad Thorshavn, die een goed beeld geeft van de voor een vis sersboot sierlijke lijnen. Interessant is ook een bord waarop de „kantoormerken" van de Katwijk se bomschuiten uit 1887 staan afge beeld met de namen van bekende re ders, namen die nu nog in Katwijk en in de vishavens een bekende klank hebben als Haasnoot, Ouwehand, Par- levliet, Van Duyn, Guyt en Taat. Foto's laten een beeld zien van de vroegere bedrijvigheid en de opkomst van Katwijk als badplaats; van de oude omroeper Rein van der Plas („De Klinker"), compleet met bok ken en dreuner. Oude prenten fo tografische reproducties van hoe ken, buizen, pinken, zijdse bommen en scholschuiten uit de achttiende eeuw Een naambord uit 1878 van „De Vrouw Leuntje". Een aardige voorstelling van het vissen met het drijfwant en met de trawl die het „visbeeld" van Katwijk tot onder werp van hun werken hebben geno men. Daaronder vraagt aandacht een ets uit 1701 van Ludolf Backhuysen (16311708) „Visserspink aan het strand", de haringbuis Maria Joan- nette op de reede. door P. A. Dyx- hoorn (18101938), Katwijk aan Zee omstreeks 1675 van Godart Kam per (16141679) een wat gladjes ge schilderd paneeltje, een ruig schilde rij van de Duitse expressionist Ger- der eeuwen reilde en in letterlijke met enige weemoed in het hart - man Grobe (18571938) en voorts zin zeilde, maar ook hoe het zich ont- waarderen, ook voor veel outside; schetsen van Sluyters en Toorop. Al- wikkeld heeft tot i het moderne be- is de tentoonstelling een bezoek over les met elkaar een bescheiden, maar drijf van onze dagen. waard. Wij althans hebben haar me niettemin goed beeld gevend van het Niet alleen de oude Katwijkers groot genoegen bekeken. U kunt he Katwijkse bedrijf zoals het in de loop zullen de tentoonstelling wellicht ook doen, tot 27 augustus. ste ter haringvangst toog. 4 middelen tezamen werken «neder, krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4" elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. tf Tegen pijnen en griep. Geschikt voc/r de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.60 DELFTS PRINSENHOF De algehele restauratie van het Prinsenhof te Delft waarin het ste delijke museum is gevestigd en waar in eind van deze en begin volgende maand weer de oude kunst- en an tiekbeurs wordt gehouden, is weer een stukje nader tot haar verwezen lijking gekomen. Volgende week zal nl. de prinsenhofvleugel aan de Schoolstraat, het zg. Jan Schouten huis, in gebruik kunnen worden ge nomen, waaraan sinds 1957, onder leiding van prof. N. Lansdorp res tauratiewerkzaamheden zijn ver richt. LÏOEWEL DE BUS een belangrijke **rol gaat spelen in het toerisme van de Nederlandse burger gaat toch nog meer dan driekwart van de va- cantiegangers per trein op vacantie: „Vlug, veilig en voordelig". De trein biedt ongekende kansen. Elk station kan leiden naar een ander eind van de wereld. Dat men met de trein ook comfortabel kan reizen is bewezen tijdens de reis, die op uitnodiging van de Nederlandse Spoorwegen door Op de hoek Heemskerklaan- Roëll-Iaan in Naarden is gisteren de vierjarige Erik van Putten met zijn autoped onder een vrachtauto geko men en op slag gedood. De chauffeur van de vrachtauto, W. J. P. uit Haalderen, had juist bouwmaterialen gelpst en was met zijn lege auto weggereden. Op de weg Keulen-Stuttgart is vannacht een ongeluk gebeurd dat aan de 35-mevrouw M. Burgers uit Arnhem het leven heeft gekost. Me vrouw Burgers was gezeten in een auto welke bestuurd werd door de 48-jarige mevr. R. Verbeek uit Nij megen. Waarschijnlijk tengevolge van de zware regenval, waardoor het uitzicht belemmerd werd, is de auto op de linker weghelft terecht gekomen, waar de wagen een tegen ligger ramde. De bestuurster werd zwaar gewond. journalisten en reisdeskundigen ge maakt werd met een speciale trein, waar een keur van rijdende hotels achter elkaar waren gemonteerd. De Bergland-express maakte van deze feestelijke stoet deel uit. Het houten vier-persoonsbankje waar de Nederlanders, die eertijds naar de bergen gingen hun 30 uren uitzaten, staat wel in grote tegenstelling met de zit- en slaaprijtuigen van thans, 's Winters is de Bergland-express uit sluitend samengesteld uit slaap- en ligrijtuigen. In de zomer, met de kor te nachten, zijn deze treinen samen gesteld uit ligrij tuigen en de modern ste 2e klas rustrjjtuigen. De zitplaat sen kunnen door een eenvoudige handbeweging worden veranderd in rust- of slaapfauteuils Een extra B. E.-service is het verstrekken van een deken en kussen. De frequentie, waarmee deze treinen naar hun eind doel reizen maakt het mogelijk de vacantiedatum voor een onbezorgde vacantie in de bergen zelf vast te stel len. EEN ANDERE expres is die van het Hotelplan. Zij behoort eveneens tot de comfor tabelste toeristentreinen van Europa. „Hotelplan" verlost de reizigers van allerlei vermoeiende karweitjes; het bestellen van maaitijden, het reserve ren van plaatsen in de trein en ka mers in het hotel. Het geriefelijk spoorwegmaterieel, met cochette- compartimenten voor de nacht, eer speciale rijdende bar, waar men kaï converseren en dansen en een uitge breide dienst van stewards en ste wardessen stellen het welslagen var de reis veilig. WOORTS reed er de Franse Toeris ten-service, die zich specialiseer; in het organiseren van toeristenrei zen naar Parijs, de Cóte d'Azure er Corsica. Vooral in de vijf- en zeven daagse reizen naar Parijs van dezt onderneming zijn bekend. De „zon- expres" naar de Cöte d'Azure, even eens van de F.T.S., is een begrip. |-\E NEDERLANDSE SPÓORWI GEN zelf vragen nog eens aan dacht voor het toerisme in eigen land Aan de stations zijn programma' verkrijgbaar vQor zomer-, herfst- winter- en lentereizen. Bijna voo elk nationaal evenement zijn steed gecombineerde biljetten verkrijg baar. In het vacantieboekje voor d zomermaanden prijken liefst 2 prachtige tochten. Men kan onde meer naar de „Floriade", naar de Dei tawerken, de grote steden, naar Zuid Limburg, naar Arnhem en naar velJ andere bezienswaardige en mooir plekjes in ons land. Zoete dromen van de vacantie, nog moet beginnen. Couchette vai een Hotelplan-trein.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6