Schatgraverij in Noordwijk werd groot succes W. Noordenbos veertig jaar bij „De Leerhoeve" Pater Pire over vredesplannen Teruggang in aantal schildersbedrijven Mr. H. L. Wolterson over'eden WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1960 DE t.EIDSE COURANT PAGINA 4 Invalide redde drenkeling Door onbekende oorzaak ge raakte maandag een vrouw in het water van de Nieuwe Ach tergracht te Amsterdam. Het ge beurde trok veel belangstelling maar geen van de toeschouwers ging te water; tót een 51-jarige invalide, de heer Michael Been hakker uit zijn invalide-wagen kwam en zich op zijn krukken tot de kant van de gracht be woog, waar hij, na zich van col bert en pantalon ontdaan te hebben in het water sprong. „Ik weet niet wie het geweest is," verklaarde de heer Been hakker later, „maar ik zag het ongeluk voor het gebouw van de GGD gebeuren en omdat nie mand ingreep deed ik het zelf maar. Ik heb met mijn tanden de kleren van de vrouw gegre pen en haar zo naar de kant ge sleept." De heer Beenhakker is reeds lang invalide. Hij most zijn lin kerbeen, maar heeft ondanks deze handicap in 1946 zijn zwem diploma gehaald. Later heeft hij als voorzitter van de bond van invaliden nog aan 150 andere lichamelijk gehandicapte zwem men geleerd. In Afrika wil ieder de top bereiken Premier Tsjombe van de Kongolese provincie Katanga heeft opdracht gegeven de opbouw van een eigen Ka- tangees leger te versnellen. Foto: Katangese rekruten nemen een stormbaan als onderdeel van hun opleiding. ALPHEN AAN OEN RIJN Jongen uit Lisse vond de schat Liet zag er 's morgens nu juist niet zo florissant uit met het weer en ook 's middags om een uur of half twee regende het in de stad nog pij- pestelen. Maar in Noordwijk scheen om twee uur de zon. Of O. L. Heer daarvoor gezorgd had om Sint Vin- centius ter wille te zijn, of de vele honderden schatgravers, of beide in gelijke mate, willen v/e in het mid den laten, in elk geval: het organi serende comité en de graaflustigen hadden het weer mee. De zon zette de kleuren der vele vlaggen om het afgepaalde atrand extra in gloed; een windje deed de dundoeken wap peren met hetzelfde ritme als de gol ven, die op het strand braken. Het zette ook extra fleur bij de kleuren die de wachtende massa droeg om de touwen, een wemeling als van vele regenbogen. Enkele minuten voor hoofdcom missaris van politie Merckelbach het startschot loste, v/as het veld reeds volgestroomd en had oud en jong, vrouw, man en kind het plaatsje be zet waar hij, zij of het voor de eer ste maal het geluk zou gaan-zoeken. Het schot klonk en als één man zonk de massa op de knieën, een nog be tere zaak als een schatgraverij waardig. Toen begon het spul. De kermis was nog geen minuut aan de gang of de eerste geluk kige meldde zich reeds. Tien minu ten later waren er twintig busjes gevonden. De schatkist nog niet, maar dat zou toch ook niet lang meer duren. Plotseling hoe het gerucht zich voortplant stokte over het hele terrein het gewroet, alle hoofden wendden zich naar de uiterste zuid oost hoek. Velen liepen die kant al uit; de kist was bovengronds, ge vonden door een jongeling uit Lisse, Pim van Diest geheten, uit de Ane- monenstraat. Acht jaar had hij al meegedaan en nu kreeg hij dan de schat. Overigens ook maar net op het nippertje, want een drietal jonge Duitse badgasten waren even tevo ren op hetzelfde plekje aan het wroeten geweest, echter juist iets te ver want ze zaten met de knieën op de kist. Pim van Diest kroop, toen de Duitsers een beetje verder gingen woelen, achter hen aan, juist ver ge noeg om zijn geluk te vinden. Deze interland Nederland-Duitsland werd dus beslist in het voordeel van „de onzen". Wat de verheugde knaap met het geld zou gaan doen, wist hij niet; voorlopig ontfermde zich een even .gelukkige vader Van Diest zich maar over het geld. Pim zou, althans vol gens het comitélid-achter-de-micro- foon, 's avonds wel een extra ijsje krijgen. fUlaar er zaten nog veel meer gro- te en kleine prijzen in het zand. Om drie uur was de helft er uit. Toen werd ook de eerste premie „omgeroepen": busje nr. 32 kreeg, onverschillig wat de prijs zou zijn, een tientje. On half vier scheen de gang er een beetje bij de gravers en graafsters uit te raken en om die er weer in te brengen kreeg degene, die van dan af het erste busje bin nenbracht een rijksdaalder. Een „linkmiegel" kwam al aandraven met een reeds geopend busje, maar ja, dat ging natuurlijk niet door. Het was een gezellige boel, zowel binnen als buiten de lijnen. Tot vier uur werd er gegraven en toen was er nog een verloting. Dat was het einde van de pret waarvan 2300 schat zoekers naar waarde hebben ge noten en waar „Sint Vincentius" wel bij is gevaren. Maar zowel het ene als het andere was het doel en zo mogen we zeggen dat de schat graverij 1960 wederom een welver diend succes heeft gehad. In november bijeenkomst van zes Nobelprijswinnaars Pater George Pire, de Nobelprijs winnaar voor de vrede in 1958, heeft gisteren de YMCA-wereldconferentie in het marine-opleidingskamp in Loosdrecht bezocht. Tijdens een pers conferentie, welke hij ter gelegenheid van dat bezoek heeft gehouden, deel de pater Pire onder meer mede, dat het in zijn bedoeling ligt een groep te formeren, die bestaat uit jonge studenten, die onder het motto „Ma- hatma Ghandi" zich zullen moeten in zetten voor de vrede. Hij deelde ver der mede van zins te zijn xluchtelin- genkampen te bezoeken in Marokko, Algerië, Tunesië, Syriëe de Libanon Jordanië en Pakistan. Voorts heeft hij het plan, in november van dit jaar zes Nobelprijswinnaars voor de vrede bijeen te roepen. Pater Pire merkte op, van dit laat ste plan veel te verwachten. Bij een gesprek, zo zeide hij, zijn er meer mogelijkheden om plannen te ont- Van jongsie bediende iot boekbouder-kassier Volgende week dinsdag zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer W. Noordenbos als 18-jarige jonge man zijn diensten kwam aanbieden bij de directie van de Veevoederfa briek „De Leerhoeve" aan de Hooft- straat, Tevoren had hij enkele jaren als jongste bediende gewerkt bij de firma Van der Kloot Meijburg aan de werpen dan dat met correspondentie het geval is. Over het wereldvluch- tèlingenjaar zeide pater Pire, dat dit een succes is geweest, hoewel nog lang niet alle problemen zijn opge lost. Voorts deed hij mededelingen over het zevende Europadorp voor vluch telingen, dat in Mühlhausen, door Le Corbusier gebouwd zal worden. Pater Pire riep de jongeren op, een „wereld van het hart" te bouwen, waar men als in een grote familie met elkaar zou kunnen omgaan. Een eer ste voorwaarde daarvoor noemde hij de bereidheid om daar met elkaar aan te werken. Van groot belang achtte hij ook de hoogachting voor de ander, wat deze ook mag zijn en geloven. Hy deelde voorts mede, da gelijks honderden brieven te ontvan gen van jongeren, die hem bij de opbouw vtn een nieuwe wereld wil len helpen. Tenslotte kondigde hij aan, de opening in 1961 van een in ternationaal jeugdcentrum „Mahat- ma Ghandi". Heimanswetering, waar de heer Noor denbos voor hem weinig toekomst zag. Na zijn aanstelling bij „De Leer hoeve" op 16 augustus 1920 ging het snel omhoog met de produktie van de fabriek, ook al omdat men juist ook bezig was zich te herstellen van de schade door de eerste wereldoorlog opgelopen. Aanvankelijk belast zijnde met de administratie, kreeg de a.s. jubilaris na de komst van een derde kracht (die in 1928 zijn echtgenote zou worden) de financiën in handen en sindsdien heeft hij de functie van boekhouder-kassier. Vele tonnen geld zijn er in de loop der jaren door zijn handen gegaan. De heer Noordenbos staat bij colle ga's bekend als een zeer accuraat iemand, die alleen maar precies werk kan waarderen. Ook om zijn bijzon der fraai handschrift hij behaalde in zijn vrije tijd het diploma schoon schrijven M.O., en tevens Duitse en Franse Handelscorrespondentie, is de jubilaris bekend. Ook in het verenigingsleven geniet de^ a.s. jubilaris^ algemene bekend heid, zo was hij jarenlang penning meester van de v.v. „Alphen" en de Nutskleuterschool. Voor het Centraal Genootschap beheert de heer Noor denbos thans nog de kas. Op de morgen van de 16e augustus zal de jubilaris in het kantoor van „De Leerhoeve" worden gehuldigd, des middags zal er in zijn woning in de Zaalbergstraat gelegenheid zijn tot feliciteren, terwijl er des avonds in hotel „Centraal" een feest avond zal zijn voor het gehele per soneel met hun echtgenoten. DIEF IN DE BUS De politie heeft een touringcar, die terugkwam van een reis naar Italië, even voor Utrecht aangehouden en een 16-jarige jongen gearresteerd, die ervan verdacht werd geld van zijn medereizigers gestolen te heb ben. De knaap heeft bekend, nadat hij stevig aan de tand is gevoeld. In Laverone heeft hij van twee toeris ten uit de bus fotografisch materiaal en zestig gulden gestolen. De reislei der heeft bij het grenskantoor te Maasniel de politie van Utrecht op de hoogte gesteld. Het aantal schildersbedrijven in Nederland loopt ieder jaar terug, op 1 januari 1947 was het aantal be drijven nog 12.052, doch aan het ein de van het vorig jaar was dit ge daald tot 9514. Gemiddelde verdwe nen dus 195 bedrijven per jaar. De oorzaken voor deze teruggang zijn verschillend: in de afgelopen drie jaar gingen 216 schilders in loon dienst, terwijl er twintig einigreer- den, 118 van branche veranderden en 33 bedrijven failliet gingen, zo lezen wij in het jaarverslag van het be drijfschap. Het aantal faillissementen steekt bij andere bedrijensftakken bijzonder ongunstig af, daarom zal hieraan bijzondere aandacht worden besteed bij het onderzoek naar de oorzaken van deze teruggang. SASSENHEIM Pastoor Braak 45 jaar priester De expresse Home-Tui ijn is lag op ca. twintig kilometer van Livorno ontspoord. Vijftien personen werden gewond. Oorzaak van de ontsporing is vermoedelijk gereed schap, dat een herstellingsploeg op de rails had laten liggen. Op 15 augustus a.s., Maria,, Hemel vaart, zal pastoor Braak de dag her denken dat hij 45 jaar geleden tot priester werd gewijd. In 1942 werd de zeer eerw. heer Braak pastoor van de St. Pancratius- parochie. A.s. maandag zal het jubileum door de gehele parochie worden ge vierd in eenvoud, wat ook de wens is van de jubilaris, die in alles houdt van grote eenvoud en ook hierdoor bemind is bij zijn parochianen. De feestviering wordt zondag avond 14 augustus ingezet met een plechtig Lof. Op 15 augustus zal des morgens een plechtige Hoogmis worden op gedragen. Des middags zal de jubi laris gehuldigd worden tijdens een receptie in het KSA-gebouw. Een danklof zal de dag besluiten. Iets voor esn topconferentie In de nacht van zaterdag op zon dag is op 68-jarige leeftijd plotseling overleden mr. Herman Louis Wolter- som, president-commissaris van de Rotterdamsche Bank en commissaris van tal van maatschappijen, o.a. van de Holland Amerika Lijn, de KLM en de Nederlandse Dok Maatschap pij. In de crisisjaren heeft de heer Woltersom de Rotterdamsche Bank door een zeer moeilijke periode heen- geholpen. Tijdens de tweede wereld oorlog was hij voorzitter van de z.g. organisatiecommissie Woltersom. Na de oorlog heeft hij sterk bijgedragen tot het herstel van de positie van de bank. In 1955 trad hij als directeur af en werd hij benoemd tot presi dent-commissaris De Venezolaanse politie heeft een komplot ontdekt en een belang rijke hoeveelheid explosieven en on dermijnende geschriften in beslag genomen. Een aantal mensen is aan gehouden. Naar verluidt waren de samenzweerders van plan een bom te plaatsen in het hoofdkwartier van Zoekt u een landhuisje met riant uitzicht en woont u toch graag in de het directoraat-generaal van politie stad? Spoedt u dan naar Dusseldorp, want in die stad is een gerieflijk huisje te Caracas. bovenop een flat gebouwd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4