KENTU KENT? Gemeenieraad van Noordwijkerhout WERELDMISSIETOTO Jeugdige dief meldde zich NEDERLANDERS BELGIË UVS DWS-A Carol Heiss naar de film Brabantse arts was te voorbarig Hoe pasten Nederlanders zich in Canada aan SXe Zitt ende Zwommen DE GAULLE BEZORGD? KARDINAAL GRACIAS GEWOND Post naar Kongo nog moeilijk WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSP COURAN1 De raad der gemeente Noordwij kerhout heeft dinsdagavond, onder voorzitterschap van burgemeester P. M. M. van der Weijden, een lange openbare agenda in vrij vlot tempo doorlopen. Een van de eerste punten van be lang vormde het verzoek van b. en w. aan de raad om machtiging tot verkoop van grond in het uitbrei dingsplan Zilk II. Vanwege de aard van het onderwerp werd een voor stel van de KVP-fractie met betrek king tot de grondprijs van' enkele percelen in geheime zitting behan deld. Voor de electrificatie van een ge deelte van het Westeinde stelde de raad een krediet vast van ruim 6.500,waarvan de helft van der den terugverkregen wordt. Met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten wordt een geldlening ge sloten tot een bedrag van ƒ375.000.- ter consolidatie van de vlottende sohuld der gemeente. In verband met de reorganisatie ter secretarie hebben de heren L. Schuijt en J. C. A. Benschop, die beiden niet meer by de werkzaam heden van de burgerlijke stand be trokken zijn, ontslag gevraagd, het welk hun per 1 september a.s. eer vol werd verleend. Als nieuwe ambtenaren van de burgerlijke stand werden door de raad benoemd de heren P. F. W. v. Buijtenen en C. H. van der Zande, eveneens met ingang van 1 septem ber 1960. Op de salarisregelingen voor het personeel ter secretarie en de tech nische dienst, die ingaande 1 april 1960 door de raad waren vastge steld, hadden de Gedeputeerde Sta ten en de Minister van Binnenland se Zaken enige aanmerkingen wat betreft de minimum-wedden en de hoogte der periodieke verhogingen. De raad besloot in deze vergadering aan de verlangens van de toezicht houdende instanties tegemoet te ko men. In de vergadering van 7 juni 1960 had de raad besloten tot wijziging van het tarief van het reinigings recht, in dier voege dat het recht voor de eerste vuilnisemmer werd verhoogd van 7,50 tot 10,Als datum van inwerkingtreding werd bepaald 1 januari 1961. Aangezien de ingangsdatum van deze wijziging sa menvalt met de datum, waarop de koninklijke goedkeuring op de thans bestaande verordening op het reini gingsrecht eindigt besloot de raad deze verordening opnieuw vast te stellen en van de gelegenheid ge bruik te maken de redactie enigs zins te moderniseren en aan te pas sen aan de inmiddels gewijzigde ju risprudentie. Aan de strekking van de bestaande verordening is niets gewijzigd. Aan een aantal huiseigenaren werd een premie toegezegd voor verbete ring van hun woning op grond van de Preniiere geling woningverbete ring en -splitsing 1953, in welke pre mie het Rijk voor 2/3 deelneemt. Wordt de v.g.l.o.-school opgeheven? Bij de raad is van het r.k. school bestuur St. Jozef het verzoek inge komen medewerking te verlenen voor de inrichting van „De gemeen tewoning" aan de Herenweg ten be hoeve van de bijzondere school voor v.g.l.o. Dit verzoek is inmiddels door de feiten achterhaald. Voor het nieuwe leerjaar zijn er namelijk voor deze school slechts 16 aanmeldingen inge komen. Het hoofd van de school heeft wegens benoeming elders ont slag genomen en ook de tweede leer kracht komt na de vacantie niet meer op de school terug. Er rest thans nog slechts 1 leerkracht. Dat het aantal leerlingen der school zo is teruggelopen is te wijten aan de groei van de v.g.l.o.-school in Noord- wijk, de opening per 1 september a.s. van een lagere technische school in Hillegom en de groei van de Ulo school in deze gemeente. Het school bestuur heeft inmiddels stappen on dernomen om de school per 1 sep tember a.s. op te heffen. Voorzitter Van der Weijden zei dat de plotselinge achteruitgang van het leerlingental als een klap uit de lucht is komen te vallen. De raad besloot op voorstel van. b. en w. met het schoolbestuur mede te werken om te komen tot ophef fing van de v.g.l.o.-school en tevens om mede te werken aan de voorzie ningen, die het schoolbestuur moet treffen aan de gemeentewoning. Wel wenst de raad tijdig te worden inge licht omtrent de financiële conse quenties van een en ander. Laat op de avond heeft de raad na beraadslaging in geheime zitting nog een aantal besluiten van be lang genomen, waarop wij morgen hopen terug te komen. Boekbespreking „"De geheimzinnige buren", door Phyllis A. Whitney. Uitgave Prismaboeken, Utrecht-Antwerpen. De titel van dit pocketboek spreekt reeds over geheimzinnigheid. Hier van kan de jeugd ook met volle teu gen genieten. De vader van twee jongens is hertrouwd en brengt ook twee meisjes mee. Erg goed kunnen de kinderen eerst niet met elkaar overweg. Ze worden echter betrok ken in een geheimzinnig geval dat zich afspeelt in het huis van de op mysterieuze wijze gestorven baron. Alles wordt natuurlijk opgelost. Hoe? Dat zal de jeugd van 11 tot 14 zelf wel ontdekken in dit spannend boekje. De wijsheid van Father Brown, door G. K. Chester- ton. Uitg. Het Spectrum (Prismaserie), Utrecnt-Ant werpen. Het Spectrum heeft in de prisma serie het beroemde boek van „mr. G. K. C.": „De Wijsheid van Father Brown" opgenomen. De uitgevers hebben daar goed aan gedaan Ge zien de uitzonderlijke kwaliteiten van Chesterton's schepping, verdient het boek nog grotere verspreiding als het tot nu reeds was ten deel gevallen. Verdere aanbeveling lijkt ons dan ook overbodig. „De oiide vijand", door Ray Franklin - Winfair-serie. Ten Hagen N.V., Den Haag. Leeftijd 12-16 j. Bandont- ontwerp en illustratie: Carel Thole. Een zeer boeiend verhaal over Pa- natacke, het beminde opperhoofd der roodhuiden en goede vriend van de blanke pioniers, maar ook de grote vriend van de jongens en meisjes die de andere boeken uit de Winfair- serie reeds gelezen hebben. U hebt natuurlijk al over de Wereldmissietoto geboord? De minister heeft toegestaan, dat er een grote Wereldraissietoto wordt gehouden met vijf series van 300.000 toto-formulieren., In elke serie zit 35.000,aan prijzen. Op 18 september komt de uitslag op de televisie en ook de radio zal in verschillende uitzendingen aandacht besteden aan de grote Wereldmissietoto. De netto-opbrengst zal worden besteed voor drie drukpersen in Afrikaanse landen nl. Tanganyi ka (waar de huidige pers zo gammel is, dat zij elk ogenblik in elkaar kan vallen), Nyasa- land en waarschijnlijk Ghana. Verder zal de opbrengst wor den gebruikt voor het bestrij den van de honger in de we reld, een ziekenhuis in Guate mala, een abdij in India, bijdra gen in de opleiding van missio narissen, uitzending van twee journalisten naar de Antillen, uitbreiding sociaal centrum in Uganda, enz. Wanneer U wilt meehelpen aan dit omvangrijke, wereld omspannende missieproject, ge lieve U zich te voorzien van een toto-formulier a één gulden. Op het formulier bevindt zich een ruitjesvierkant, waarin 9 getallen van 9 cijfers (1 t/m 5) geplaatst moeten worden. Is één van de 18 combinaties de juiste, dan betekent dit een prijs in de betreffende serie. De formulie ren zijn ook nog genummerd. Wanneer er geen prijswinnende combinatie in een bepaalde se rie zou voorkomen, wordt door het lotnummer beslist over de prijzen. De prijzen komen er dus altijd uit Toto-formulieren kunt U aan vragen door storting van één gulden op postrekening 250346 ten name van de Neder 1. Han del Mij te Amsterdam, met ver melding Nyasa, totoformulier óf op giro 676 ten name van We reldmissietoto, Den Haaag óf door één gulden extra plakken op een briefkaart aan Wereld missietoto, postbus 59, Den Haag. De meest gerookte filter sigaret in Amerika - Nu ook in Nederland BESTRIJDINGSMIDDELENWET Bij de Tweede Kamer is een ont werp van de bestrijdingsmiddelen wet ingediend. In de memorie van toelichting op dit wetsontwerp staat onder meer dat dit wetsontwerp ten doel heeft een regeling te geven voor het ge hele vraagstuk der bestrijdingsmid delen in de land-, tuin- en bosbouw, waardoor de bestaande onoverzich telijke wetgeving op dit gebied kan vervallen. De kern van het ontwerp, aldus de toelichting, is gelegen in het verbod een bestrijdingsmiddel in de handel te brengen en toe te passen indien dit middel niet tevoren door een be voegde instantie op zijn deugdelijk heid is beproefd en indien geen waarborgen bestaan, dat rede lijkerwijze bij zijn toepassing geen ontoelaatbare gevolgen zullen ont staan. Bovendien zal het middel, om te kunnen worden toegelaten, nog aan een aantal andere algemene eisen, bijvoorbeeld wat betreft gehalte en samenstelling moeten voldoen. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de Nederlandse re gering de nieuwe Afrikaanse repu blieken Dahomey, Niger, Opper- Volta en de Ivoorkust heeft er kend. Deze staten zijn respectievelijk op 1, 3, 5 en 7 augustus onafhankelijk geworden. STUDENT IN DE OLIE De officier van justitie bij de Haag se politierechter vorderde 30 gulden boete of 6 dagen tegen een 25-jarige student uit Lelden, Deze gaf toe, dat hy in de nacht van 27 op 28 augus tus vorig jaar had gefietst, terwijl hij onder drankinvloed verkeerde. Dde avond had hij veertien glazen bier gedronken. „Ik begrijp, dat een student wel eens een lolletje wil hebben, maar dan moet u geen voertuigen beklim men," zei de rechter. Plet erge was, dat de student in 1956 ook al eens voor een dergelijk feit maar dan niet met een fiets gepleegd was veroordeeld. Hij had toen 50 gulden boete gehad. De rechter wilde nu in elk geval niet lager gaan en hij veroordeelde de Leidenaar tot 50 gulden boete of 10 dagen. „Veertien dagen in elk geval niet drinken en u hebt het er weer uit," zei de politierechter bemoedi gend. BOERDERIJ UITGEBRAND Vanmorgen omstreeks half acht is brand uitgebroken in de boerderij van de familie A. Brinks aan de Bo venste Veen weg te Mussel. De brand weren van Stadskanaal en Mussel- kanaal bleef niets anders te doen dan nablussen. Van de inboedel van het woonhuis kor, slechts een klein gedeelte worden gered. Van de boer derij ging alles verloren: oogst, landbouwwerktuigen enz. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het bedrijf was tegen brand verzekerd. Een vaartuig van de Tunesische kustwacht heeft in de nacht van maandag op dinsdag een Italiaans vissersvaartuig in het kanaal van Si cilië beschoten. Twee vissers wer den gedood. Naar in Mazara verluidt is het vaartuig, de „Salemi". naar de Tunesische haven Soesa opge bracht. De bemanning zou zijn ge arresteerd. Toen hei geld op was Een 16-jarige jongeman, die eind juli een inbraak pleegde in een krui denierszaak op de Hoogte te Gro ningen, heeft zich bij de politie in Den Haag gemeld toen hij de buit op tiwee cent na had verbrast Hij is overgebracht naar Groningen en daar ingesloten. Met assistentie van twee vrienden van 14 en 15 jaar, die voor hem op de uitkijk stonden, drong hij eind juli de kruidenierszaak aan de ach terzijde binnen en stal een paar dui zend gulden. De vriendjes kregen een paar honderd gulden, kochten er duur speelgoed voor en huurden bromfietsen totdat ze tegen de lamp liepen. De 16-jarige inbreker ging met de rest van het geld vakantie vieren in ons land en bezocht aller lei vermaakcentra onder andere te Amsterdam, Rotterdam en Valken burg. Toen het geld op was meldde hij zich in Den Haag bij de politie. IN HET HOL VAN DE LEEUW In Ouwehands Dierenpark doet zich het niet alledaagse schouwspel voor, dat een klein veldmuisje re gelmatig bezoek brengt aan één van de leeuwen. Zodra de zon ondergaat komt het beestje langs een van de tralies van het nachtverblijf naar beneden om zich al snuffelend in het hol van de leeuw te wagen. Wat het muisje bij de leeuw moet zoeken blijft voorlopig nog een raadsel, want voedselresten zijn er practisch niet te vinden, hoogstens een afge kloven been. De leeuw stoort zich niet in het minst aan zijn vreemde gast, hoewel menigeen zich afvraagt of deze waaghalzerij op een kwade dag voor dat muisje (dat al één staartje heeft) niet nóg een staartje zal hebben. De 60-jarige mindervalide wiel rijder, J. Vlasman uit Groningen, is om het leven gekomen toen hij in aanrijding kwam met een vracht auto, die het kruispunt opreed en voor de wielrijder van rechts kwam. Hij viel met het hoofd tegen de grond en kreeg een schedelbasisfractuur. Talrijke Nederlanders, die een be zoek aan België brengen, ondervin den daar ernstige moeilijkheden, doordat zij niet in het bezit blijken te zijn van een geldig legitimatie bewijs. Van de zijde van het minis terie van Buitenlandse Zaken wordt er nogmaals met nadruk op gewezen, dat Nederlanders in België en Luxemburg steeds een paspoort, dat niet langer dan vijf jaar verlopen mag zijn, of een toeristenkaart bij zich moeten dragen. De beëindiging van de paspoortencontrole aan de binnengrenzen van de benelux heeft hierin geen verandering gebracht. In België zijn ook de Belgen ver plicht steeds in het bezit te zyn van een identiteitskaart. SPORT UVSDWS-A In de vriendschappelijke wedstrijd tegen DWS-A komt UVS donderdag avond om 6.45 uur als volgt uit: Doel: J. van Putten; achter: H. de Haas, Jac. van Leeuwen: midden: D. L. W. de Zwaan, Th. van Kampen, G. H. Duwel; vóór: J. Verhoeks, W. van Kampen, C. Rijshouwer, J. P. Nij- man, W. Bekkering. A.s. donderdagavond aanvang: 6.45 uur Advertentie De wereld- en Olympische kam pioene kunstrijden, de Amerikaanse Carol Heiss, gaat naar de film. Zij heeft een contract voor lange duur getekend bij een Amerikaans, film maatschappij. Haar eerste film zal zijn „Aspen Holiday", waarin zij de hoofdrol zal vertolken. ARBEIDSINSPECTIE: De persconferentie die de arts dr I. A. van Goor onlangs heeft gege ven over de geheimzinninge ziekte gevallen in een lederwarenfabriek te St. Michielsgestel heeft bij de Ar beidsinspectie te Breda nogal wat be roering verwekt. Men verwijt de arts, dat hij veel te voorbarig is ge weest met zijn conclusies over het ziektebeeld. Te weinig aandacht zou hij besteed hebben aan het klinisch aspect, van de ziekteverwekkende stof, in dit geval de gebruikte lijm soort. Dr Van Goor verdedigt zich met de bewering, dat hij de hulp van enige speicalisten heeft gehad bij zijn onderzoek. Omdat er nogal wat onrust was ontstaan onder de bevol king over de vreemde ziekte, leek het hem wenselijk het publiek door middel van de pers zo spoedig mo gelijk in te lichten. Later zal hij zijn bevindingen in de medische pers pu bliceren. AANGEREDEN EN GEDOOD De 28-jarige J. Jansen uit Meerlo, die maandagavond op de Overland- se weg te Venray met een brom fiets onder een lantaarn stond, is door een personenauto aangereden. Hij was op slag dood. De bestuurder van de auto, de 24-jarige v. d. B. uit Venray, is na de aanrijding door- Sereden, maar heeft zich later bij e politie gemeld, waarna hij in ar rest is gesteld. Belangwekkend onderzoek De McDonald Research Limited te Toronto heeft ten behoeve van ad verteerders een studie gemaakt van de positie en gewoonten van de im migranten in Canada, die beoogt een duidelijk beeld te geven van de ver schillen die er bestaan tussen Hon garen, Polen, Oekrainers, Duitsers, Nederlanders en Italianen. Voor het onderzoek zijn tweehon derd gezinnen van elke taalgroep genomen in Toronto en Hamilton. Deze steden zijn gekozen, omdat hier dertig pet van de „nieuwe Canade zen" wonen. Uit dit onderzoek is o.a. gebleken, dat niet de Italianen - zoals alge meen werd verondersteld - maar de Nederlanders de grootste gezinnen hebben, met een gemiddelde van 4,3 personen per gezin. Wat het gebruik van de Engelse taal betreft, slaan de Nederlandse met de Hongaarse gezinnen het beste figuur. Zelfs thuis wordt door hen meestal Engels gesproken en vooral door de kinderen. De Nederlanders in Canada zijn dan ook niet erg ge steld op radioprogramma's in de Ne derlandse taal. De Nederlanders hebben de mees te auto's: achtenzeventig pet van de geïmmigreerde Nederlanders heeft een auto, waarvan de helft een nieu we. Van alle groepen heeft een ver rassend groot percentage koelkasten, wasmachines, radio's en televisie toestellen. Het rapport besteedt ook veel aan dacht aan eetgewoonten. Het percen tage bierdrinkers onder de Neder landers is betrekkelijk laag, namelijk zesendertig. De grootste bierdrinkers zijn de Italianen (tachtig pet) en de Duitsers (zeventig pet). Tenslotte is gebleken, dat de Ne derlanders de meeste reizen naar hun vaderland maken om familie en vrienden op te zoeken, gevolgd door de Duitsers en in veel mindere mate door de Italianen. Het is begrijpelijk, dat de Po1 en, de Oekrainers en de Hongaren weinig voelen voor reizen naar hun oude vaderland, zo besluit het rapport. President De Gaulle heeft dinsdag zijn vakantie onderbroken voor het voeren van dringende besprekingen met premier Debré en minister van ville e zaken Couve de Mur- Van officiële zijde is verklaard, dat er niets ongewoons in deze on verwachte terugkeer van de presi dent naar Parijs schuilt. Waarnemers menen echter, dat De Gaulle van mening is, dat de reeds zeer gespan nen internationale toestand verder is verslechterd. De generaal schijnt te vrezen, dat Frankrijk en de leden van de Franse gemeenschap mogelijk veel verder gaande beslissingen zullen moeten nemen dan tot nu toe, indien de toe stand in Kongo slechter wordt en bijv, de Sowjet-Unie zou pogen haar dreigementen, om in Kongo in te grijpen, uit te voeren. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag, in antwoord op een vraag van een verslaggever ver klaard, dat de internationale toe stand „zeer kritiek" blijft. Valerianus kardinaal Gracias, de 59-jarige aartsbisschop van Bombay, is bij een autobotsing in Duitsland niet ernstig gewond geraakt. De kar dinaal werd in een ziekenhuis be handeld, maar werd later ontslagen. Zijn secretaris moest geopereerd worden. De Indiase kardiraal die naar Europa was gekomen voor het Eucharistische Congres in Mtlnchen, keerde terug uit Bamberg, waar hij de eerste steen voor een klooster had gelegd. Bij Erlangen werd zijn auto aangereden door een tegemoetko mende wagen, de auto van de kar dinaal kwam vervolgens in botsing met een Volkswagen, sloeg enkele malen over de kop en kwam in een weide terecht. Onmiddellijk werden de kardinaal en zijn secretaris, als mede de gewonde chaulfeur van de Volkswagen naar de universiteits kliniek van Erlangen gebracht. De politie heeft dc chauffeur van de Volkswagen aan de bloedproef on derworpen, maar het resultaat niet bekend gemaakt. Cuba en de Kerk De aartsbisschop van Havanna heeft gedreigd de katholieke ker ken van Cuba te sluiten tenzij de re gering van premier Fidel Castro godsdienstvrijheid garandeert. Mgr Evilio Diaz heeft dit bij een bezoek aan het presidentiële paleis bekend gemaakt. De prelaat had te genover Luis Buch, gevolmachtigd minister van het presidentschap ver klaard dat hij „de kerk in stilte" zou afkondigen, t_*nzij de veiligheid van de kerkgangers wordt gewaarborgd. De bekendmaking kwam nadat dinsdag in Havanna een groep ka tholieken slaags geraakt was met aanhangers van het regime van Fidel Castro. De katholieken moesten zich terugtrekken in de kathedraal. Er is geen melding van arrestaties ge maakt. Het incident volgde op de gemelde arrestatie van een priester die in een kerk gesproken had over de vorderingen van het communisme op Cuba. Het is thans weer mogelijk naar de gehele Kongolese Republiek corres pondentie per zeepost te verzenden. Luchtpostcorrespondentie wordt met alle beschikbare vliegtuigen doorgezonden. Zowel ten aanzien van luchtpost als zeepost geldt echter, dat geen ze kerheid bestaat of de post alle delen van de Kongo bereikt en besteld wordt. In ieder geval moet nog met ernstige vertraging in de overkomst rekening worden gehouden. Zeepostpakketten zijn voorlopig slechts toegelaten naar de provincie Katanga, het district Kivu en het Ruanda-Urundi gebied, luchtpostpak-, ketten alleen naar de plaats Leo- poldstad en de provincie Katanga. Iedere verzending en dit geldt dus ook voor die ran aangetekende stuk- kenen postpakketten geschiedt op risico van de afzender. Waardepak- ketten zijn voorshands niet toegela ten, aldus een mededeling van de PTT. fF Gevr. 'n zelfst. meisje voor de winkel en een meisje voor winkel en huishouding. Zuivelbe drijf A. v. d. Meer, telef. 2428, Bijdorpstr. 6, Voor schoten. 3T Gevr.: jongen 14 a 15 jaar als bqriider-hulp- chauffeur, bij Expeditie bedrijf G. W. Hogervorst, <3? Te koop aangeboden: z.g.a.n. 7/8 bruidsjapon, maat 42, wit. Middelweg 11, Leiden. Te koop: Diamantduif jes en kanaries. Rijnegom- merstraat 3. Zoeterwoude (H.R.). ST Sierteeltvergunningen. Voor in- en verkoop, huur en verhuur, ook voor kor te tijd huur. J. Elstgeest, Roelofarendsveen, tel. 291 —01713. T" Wegena vertrek: naai machine in moderne sa- lonkast, weinig gebruikt, volle garantie, van 400.— voor 175.—. Herenstr. 23. Leiden, tel. 32027.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3