S)e CcicbeSoti^iit Tsjombe verzet zich niet tegen V.N. troepen België herziet deelneming Jj°dt NAVO aan Belgische burgers overwegen vertrek uit Katanga Ambassade uit Leopoldstad weggejaagd Powers in staat van beschuldiging Staatsgreep in Laos anti-westers Wil Chroesjtsjef naar New York? WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1960 51ste JAARGANG No. 15088 België ondervindt, dat het met grote heren slecht kersen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 eten is Directeur J F J M KOENS Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Adverten ties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs I 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.—. Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50. FIDEL CASTRO NAAST „dringende besprekingen" in New York te kunnen voeren over de te rugtrekking van Belgische troepen uit Katanga, aldus is officieel bekend Premier Loemoemba van Kongo heeft in een radiotoespraak herhaald, gemaakt, dat zijn regering van plan is dadelijk persoonlijk naar Katanga te gaan. Het vertrek van Hammarskjoeld „Als de Belgische troepen ons willen doden, sterven wij voor het volk", naar Leopoldstad was aanvankelijk op dinsdagavond vastgesteld. De Belgisch minister Wigny heeft zei hij. In Elisabethstad heeft premier Tsjombe van Katanga duidelijk te kennen w gegeven, dat hij zijn aanspraak op onafhankelijkheid handhaaft. Na de langer dan anderhalf uur met Ham- belofte van de Veiligheidsraad, dat de V.N.-troepen zich niet met de interne marskjoeld gesproken, maar wei- politiek zullen bemoeien, is Tsjombe bereid V.N.-troepen in Katanga toe gerde zich na afloop over het onder- te laten, op voorwaarde dat deze niet uit communistische landen afkomstig houd uit te laten, zijn en niet de weg vrij maken „voor de mensen van Loemoemba". Loemoemba heef het besluit van de Veiligheidsraad „een klinkende over winning" op de Belgen en „de verrader Tsjombe" genoemd. Hij kritiseerde Frankrijk, omdat dit land zich in de Veiligheidsraad van stemming over de resolutie heeft onthouden. Loemoemba wil zelf naar Katanga BELGEN WILLEN WEG In Addis Abeba (Ethiopië) is dins dag bekendgemaakt, dat keizer Haile Selassie van Ethiopië het voorstel tot het houden van een „topconfe rentie" van onafhankelijke Afrikaan se landen in Leopoldstad heeft aan vaard. President Nkroemah van Ghana en premier Loemoemba van Kongo verklaarden maandag in een in Ac cra uitgegeven communiqué, dat zij waren overeengekomen, uitnodigin gen voor zulk een conferentie, die van de leden van de Belgische com sulaire dienst en de missies voor bij- Duizenden Belgen in Katanga stand, staan gereed om te vertrekken. Toen bekend werd, dat de Veiligheidsraad HAMMARSKJOELD STELT had besloten, dat de Belgische troe- VERTREK UIT pen Katanga moeten verlaten, ver klaarden Belgische burgers: „wan- Secretaris-generaal Hammarskjoeld van 25 tot 30 augustus in Leopold- neer de valschermjagers vertrekken, heeft dinsdag zijn voorgenomen ver- stad zal worden gehouden, te doen gaan wij ook". trek naar Kongo uitgesteld om uitgaan. Indien de duizenden Belgen, die thans technische en andere functies in Katanga uitoefenen, zouden ver trekken, zal de thans bloeiende eco nomie van het land zich voor een onmiddellijke instorting zien gesteld. Generaal Gheysen, de bevelhebber der Belgische troepen in Katanga, verklaarde dinsdagochtend, dat meer dan negentig procent van de zaken- II I I I lieden in Katanga gereed is om op rui zou deKena elk ogenblik te kunnen vertrekken. J De Belgische burgers in Katanga verklaren: „Wij hebben geen ver- ilCl/UCII trouwen in het vermogen der V. N. Macmillan naar Bonn Premier Macmillan en de Engelse Home zullen vandaag en donderdag in Bonn besprekingen voeren met bondskanselier Adenauer. Het is de eerste ontmoeting van Macmillan en de bondskanselier sinds hun gesprek aan de vooravond van de mislukte topconferentie. Macmillan maakt de reis op uit nodiging van de bondskanselier. Be halve de verslechtering van de in ternationale toestand zullen de be trekkingen tussen de landen van de Europese Gemeenschap en Engeland ter sprake komen, zo is van officiële zijde in Londen vernomen. Van doorgaans goed ingelichte zij de is vernomen, dat Macmillan zich waarschijnijlk op geen enkele wijze wil binden alvorens met De Gaulle te hebben gesproken. Dit zou met name de Westduitse plannen voor regelmatige samenkomsten van de Europese regeringsleiders, eventueel voorbereid door een „Europees poli tiek secretariaat", betreffen. Men acht het niet uitgesloten, dat de Britse premier in september eer be zoek aan Parijs zal brengen. Overigens wordt betwijfeld of beide staatslieden zullen spreken over het moeilijke punt hoe Enge land in economisch opzicht in de Europese Gemeenschap kan worden betrokken. Niemand in Bonn verwacht op zienbarende resultaten van het be zoek en velen betwijfelen, of er ook maar concrete besluiten zullen wor den genomen. Cuba heeft 26 Amerikaanse maatschappijen genationaliseerd. In totaal is er voor 913.000.000 dollar aan Amerikaanse eigendommen in beslag genomen. Foto: terwijl president Osvaldo Dorticos (links) toekijkt, tekent premier Fidel Castro het decreet. commandant van de dienst „Ten- Ten", kolonel Shelton van de Arneri- kaanse luchtbasis Peshawar, in Pa kistan, aldus Tass. Powers zou op een hoogte van w 20.000 meter van zuid naar noord om de blanken te beschermen. Zie De piloot van de op 1 mei bij over de Sowjet-Unie moeten vliegon maar eens wat er in StanleysUd, Sverdlowsk neergehaalde Amerikaan- lanSs volgende route: het Aral- Goma en andere delen van Kongo meer, Sverdlowsk, Kirov, Archangel, is gebeurd. Daar hebben V. N.-mili- se U-2, Francis Powers, heeft bekend en Moermansk. Hij moest landen op tairen werkeloos toegezien, terwijl zich te hebben schuldig gemaakt aan de militaire luchtbasis Boedoe, in Kongolezen Europeanen aanvielen". j a|dus b h, h t Sowjet. Noorwegen. In geval van nood zou De Belgen vrezen bovendien, dat hu zun toestel op het Fmse vlieg- het vertrek der Belgische troepen in persagentschap Tass. veld Sodankyla of in Zweden aan het thans rustige Katanga politieke De aanklacht tegen Powers is dins- kunnen zetten, twist zal doen oplaaien, met de mo- „Uit het onderzoek is opmeuw ge- gelijkheid van daaruit voortspruiten- aag in Moskou gepubliceerd. De voor- bleken, dat de Amerikaanse militaire de wanordelijkheden. zitter van de commissie voor staats- basis in het buitenland een bedrei- Uit het land gejaagd. veiligheid, die de aanklaeht heeft on. fand^ dertekend, heeft verklaard, dat de Powers beschreef het neerschieten Sinds gisterodhtend behartigd Spjonage van Powers „een uiting van volgens Tass aldus: „Volkomen on. Frankrijk de Belgische belangen in verwacht hoorde ik een soort doffe geheel Kongo, Katanga uitgezonderd, de agressieve politiek van de rege- ontploffing en zag ik een oranje Premier Loemoemba heeft het on- ring Van de Verenigde Staten" is. lichtflits. Het toestel dook scherp middellijke vertrek geeist /an de naar beneden en ik geloof, dat een Bo^hChdi|mtóterochtendanaaTa:Braz" Uit het vooronderzoek is komen >rleu«e'. en een slaapgedeelte loslie- rsoscn, aie gisterocntena naar öraz «ninnnawlnrht ten- Misschien werd het toestel niet zaville vertrok, nagejouwd door hon- vast J-e saan, dat de spionagevlucht petroffen maar wel eeraakt derden Koneolezen Alle Belgische van Powers met medeweten van de °irect getronen maar wei geraakt oeraen rvongoiezen. Aiie r>eigibuie ik reperinf» wa* eenrpani door scherven en de luchtdruk." consultaten in Kongo zun gesloten. Amerikaanse regering was georgani- Kongolezen die in België studeren seerd door een inlichtingendienst, die „Ik geloof dat het gebeurde op on- worden naar hun land teruggeroe- speciaal tot taak heeft spionage tegen geveer 20.725 meter hoogte, op 40 of pen. Loemoemba schijnt alle banden de Sowjet-Unie te bedrijven en die 50 km ten zuiden of zuidoosten van met België te willen verbreken. is gevestigd op de Amerikaanse Sverdlowsk. Toen het vliegtuig be- Premier Loemoemba heeft dins- luchtbasis Incirlik, Turkije. Om het gon te vallen werd ik tegen het in- dag, twee uur nadat ambassadeur bestaan van deze organisatie te ca- strumentbord gedrukt en ik kon de Van' den Bosch de Belgische .ambas- moufleren maakt zij officieel, onder schietstoel niet gebruiken. Ik opende sade in Leopoldstad had verlaten, de codenaam „Ten-Ten" deel uit van de kap, maakte de riem los en ging persoonlijk de rest van het ambassa- het Amerikaanse bureau voor lucht- naar buiten. De parachute ging on- depersoneel aangezegd, dat het nog en ruimtevaart NASA (National Spa- middellijk open." diezelfde avond moest vertrekken, ce and Aeronautics Administration). De film uit de foto-apparaten van De premier, die verklaarde als mi- de U-2 bleek opnamen te bevatten nister van defensie te spreken waar. De opdracht van de spionagevlucht, van „een aantal militaire en niet- schuwde, dat eventuele achterblij- die Powers twee en een half uur militaire vliegvelden en belangrijke vers zouden worden gearresteerd. voor zün vertrek werd verstrekt, industriële objecten in het zuidelijk De premier eiste ook het vertrek was rechtstreeks afkomstig van de gedeelte van de Oeral." Hammerskjoeld en zijn zorgenkinderen Troepen van het Laotische tweede parachutistenbataljon hebben zich dinsdagochtend vroeg meester ge maakt van de administratieve hoofd stad Vientiane en een „revolutionair comité" opgericht, dat volgens in Saigon ontvangen berichten het pro- westerse koninkrijk in een neutralis- tisch land wil veranderen. Premier prins Tao Somsanieth en bijna alle leden van het kabinet zou den zich in de koninklijke residen tie Loeang Prabang bevonden heb ben, toen de staatsgreep werd uit gevoerd. Twee uur lang zouden schoten gehoord zijn in Vientiane en de moderne villa van de legercom mandant generaal Xoenthone Pat- tamavong zou door revolutionairen beschoten zijn. De generaal en an der legerleiders waren gearresteerd. Volgens berichten, die door am bassades in Saigon zijn ontvangen, heeft het revolutionaire comité een verklaring uitgegeven, die neutralis- tisch en anti-Amerikaans van toon is. Het is niet bekend of prins Soepha- noevong, een leider van de linkse Pathet Lao„ die in juni uit een ge vangenis van Vientiane ontsnapte, achter de staatsgreep staat. Ook zijn er nog geen aanwijzingen, wie het revolutionaire comité voor het pre mierschap zal steunen. Maar volgens waarnemers is de positie van de re gering van prins Somsanith „onmo gelijk" geworden. De provincie Loe ang Prabang zou sterk geïnfril- teerd zijn door de Pathet Lao en de kans, dat prins Somsanith een tegen actie op touw kan zetten wordt ge ring geacht. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag meegedeeld, dat er 753 Amerikaanse burgers in Laos zijn. Ten gevolge van zware regen val in het gebied van de Alpen en het smelten van de gletschers is het peil vam de Rijn de afgelopen week Premier Chroesjtsjef heeft dinsdag verklaard, het als een „grote eer" te zullen beschouwen, als hij de Sow jet-Unie mag vertegenwoordigen in het ontwapeningsdebat op de komen de zitting van de Algemene Verga dering der V. N. in New York. De Russische regering heeft zoals men weet, onlangs voorgesteld, dat de afvaardigingen naar de Algemene Vergadering zouden worden geleid door staats- of regeringshoofden. Sprekend over het Amerikaanse voorstel om de V.N.-commissie voor ontwapening bijeen te roepen, zei de premier, dat Rusland bereid is aan het werk van deze commissie deel te nemen, als het niet zulke droeve er varingen opdoet als in de Geneefse tienmogendhedenconferentie en als de V. S.. Engeland en Frankrijk niet met bekende voorstellen aankomen. Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard, dat president Eisen hower niet naar de Algemene Ver gadering zal gaan, ook al zou Chroesjtsjef de Sowjet-delegatie lei den. De zitting begint op 20 septem ber. Dit nammer bestaat uit 10 pagina's Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de V.N. (rechts) in gesprek met de drie Kongolese afgevaardig den door de vergadering van de Veiligheidsraad waarop de situatie in Kongo zal worden besproken. V.l.n.r.: Maurice Impollo, Antoine Geienga en Rehmy M wam ba. Teleurgesteld in zijn bondgenoten De Belgische minister-president Eyskens, heeft dinsdagavond na een bijeenkomst van het kabinet tot ver slaggevers gezegd, dat België zich ge steld ziet voor het vraagstuk van de internationale betrekkngen, en zijn militaire positie in de NAVO moet herzien. Dat wil niet zeggen, zei de premier, dat België uit de NAVO zal treden. „Maar ik begrijp nu ten volle dat edelmoedigheid niet betaalt. België is een klein maar ook soeverein land, dat op het militair gebied zekere mi litaire beslissingen moet nemen." Hij zei, dat België 3.5 miljard frank heeft uitgegeven voor NAVO-bases in Kongo ten behoeve van de westelijke defensie en deze bases moeten nu worden ontruimd. Zonder herziening van België's mi litaire positie heeft het land niet de middelen tot financieel herstel, zei hij. Waarnemers te Brussel zijn van oordeel, dat België zijn orders voor militaire uitrusting in het kader van de NAVO zal herzien. België zou 100 straaljagers kopen als een aandeel in de westelijke defensie. Minister-president Eyskens zei voorts, dat België zich moet neerleg gen bij de resolutie, die dinsdag door de Veiligheidsraad is aangenomen. Minister Wigny heeft, zei hij, er nog maals op gewezen, dat de terugtrek king van de Belgische troepen uit Kongo verbonden is aan de veilig heid. Volgens de premier kan de Belgi sche regering niet dan met een ge voel van bitterheid het vraagstuk van de internationale betrekkingen be studeren. Bijdrage aan NAVO verminderd. „La Libre Belgique", die schrijft dat België door de NAVO er toe werd aangezet zijn troepen uit Kon go terug te trekken en zijn bases prijs te geven, meent dat België vast besloten is zijn bijdrage aan de NAVO te verminderen. Het verlies van de Kongolese ba- weer ses, die met grote kosten werden opgericht, zonder enige vergoeding, rechtvaardigt ook de terugtrekking van de Belgische troepen uit de vooruitgeschoven bases in Duits land. België heeft kunnen vaststellen, dat zijn bondgenoten tijdens de jongste gebeurtenis geen rekening hebben gehouden met zijn wezenlijke belan gen. België bestaat voor hen nau welijks. Doch dan kan ook de Bel gische militaire inspanning in het kader van de NAVO van geen be lang zijn en kan zij bijgevolg be langrijk worden verminderd, zonder het minste nadeel voor de Atlanti sche verdediging. Dit is op het ogen blik het gevoelen dat in de Wetstraat heerst, zo besluit het blad. (medegedeeld door het KNMI, geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOEL Overwegend zwaarbewolkt met nu en dan regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Koel. 11 Aug.: zon op 05.17; onder 20.12; maan op 22.16; onder 10.40. Hoogwaterstanden 11 Aug.: vm. 6.08; nm. 6.37. Somber weer Het weer in Europa Bij de Azoren ligt een gebied van hogedruk, dat een krachtige uitlo per heeft over Zuid-Europa. Ten noorden van deze uitloper bevindt zioh een gordel van lagedruk, die van Centraal-Rusland via Zuid-Scan- dinavië tot over de Britse eilanden reikt. In deze gordel bevinden zich en kele lagedrukgebieden, waarvan de belangrijkste een depressie nabij de kust van Zuid-Ierland is. Deze de pressie neemt in diepte toe en zal vermoedelijk ongeveer door het En gelse Kanaal naar het ooosten trek ken. Ze doet in Frankrijk de baremetor sterk dalen, zodat de uitloper van het Azoren hogedrukgebied al weer flink wordt aangetast. Het regengebied van de depressie reikte vanmorgen over Noord- Frankrijk, heel België en onze zui delijke provincies Een in de boven lucht boven Engeland aanwezige storing trekt naar de Noordzee; in verband hiermede blijft er voor het noorden van het land een vrij grote kans op buien bestaan. Overig Ne derland geraakt onder de invloed van de naderende depressie met veel bewolking en nu en dan regen. De temperatuur blijft belangrijk bene den normaal. HELSINKI geheel bew. STOCKHOLM zwaar bew. OSLO zwaar bewolkt KOPENHAGEN regenbui ABERDEEN regen LONDEN AMSTERDAM onweer BRUSSEL regen LUXEMBURG geh. bew. PARIJS geheel bewolkt BORDEAUX zwaar bew. GRENOBLE ^waar bew. NICE half bewolkt BERLIJN zwaar bew. FRANKFORT zwaar bew. MüNCHEN half bewolkt ZURICH mist GENèVE zwaar bewolkt LOCARNO zwaar bewolkt WENEN licht bewolkt INNSBRUCK licht bew. BELGRADO onbewolkt ATHENE ROME licht bev/olkt AJACCIO half bewolkt MADRID onbewolkt LISSABON Korreltje Gelijk hebben is nog iets ander» dan gelijk krijgen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1