»De Vluchteling van Cayenne« C Vakantie en verkeer zijn handlangers van de dood Het was een lange weg van polderschuit naar bollenvlet 12e Tuinbouwbeurs op Floriade Jaarlijkse driedaagse naar Kevelaer Jeugdbende opgerold in IJmuiden Spaargelden zoek Scheepswerf Akerboom in Lisse besfaai een eeuw Jeugdbende opgerold in IJmuiden Spaargelden zoek 3 DtNSDAG 9 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSE COUK J'l PAGINA 8 LOODSKNECHT VOOR DE RECHTER Overeenkomstig de eis van de of ficier van justitie heeft de rechtbank in Haarlem vandaag een 25-jarige loodsknecht van de K.LM., veroor- deld wegens diefstal van goederen op Schiphol tot een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan drie voorwaardelijk. N. nam kledingstukken, 124 paar gouden oorringen, scheerapparaten, een pakket met f 1.300,damestas jes enzovoorts ter waarde van enige duizenden guldens weg. De man was belast met doorzending van goede ren op Schiphol. Het gestolene ver kocht hij of gaf hij weg aan vrien den en vriendinnetjes in Amster damse café's. Het ligt in de bedoeling dat de bur gemeester van Naaldwijk, de heer D. van Heyst, de 12e nationale tuin bouwbeurs Wéhaté zal openen, die van 18 tot en met 23 augustus a.s. in de energiehal op de „Floriade" te Rotterdam gehouden zal worden. De bedoeling is daar de Nederlands» tuinbouw voor te lichten vooral op mechanisch gebied, waardoor de pro- duktie minder gaat kosten en ver hoogd wordt en tevens de concurren tie met het buitenland gemakkelijk doorstaan kan worden. Op deze beurs zal men kunnen zien de veredeling van tomaat en kom kommer, voorts wat er op verwar- mingsgebied te koop is, de nieuwe ty pen van kasbouw en plastic regen- leiding. verbeteringen in de ventila tie, de laatst uitgekomen sorteerma- chines enz. Er zullen ook enige bui tendemonstraties plaats vinden. JONGEN VERDRONKEN De 16-jarige suikerwerker W. A. Somvorde uit de Rosier Faassen- straat is gisteravond in de ooste lijke sluiskolk van de parksluizen te Rotterdam verdronken. Hij gleed uit van een zes meter hoge houten brug en viel in het water. Hij kon niet zwemmen. Men is meteen begonnen met dreggen, maar het was reeds te laat. De Vierdaagse van Nijmegen is voorbij. Trouwe deelnemers hebben weer de voldoening met of zon der blaren het „gehaald" te heb ben. Trouwe deelnemers en deelneem sters hebben zich ondertussen opge geven voor hun jaarlijkse drie daagse": de bedevaart naar Kevelaer. Die is zeker zonder blaren, al zal dat in vroeger tijden wel eens anders zijn gev.eest. Het opvallende bij die driedaagse bedevaart naar Kevelaer is altijd weer, dat de deelnemers thuisgekomen echt het gevoel hebben voldaan te zijn, de oudsten onder hen misschien ook wel, om dat ze het weer gehaald hebben, maar bij allemaal toch ook om iets heel anders. Waarom ben je voldaan na Keve laer? Sommigen zouden het misschien precies kunnen zeggen, maar ze doen het niet. Er zijn dingen, die onuit gesproken blijven tussen mensen, omdat ze zich hebben afgespeeld bui ten je gewone omgeving en ver bui ten het gewone kontakt van men sen onder elkaar. Dat wil niet zeg gen, dat het gebeurde in een soort onaardse of hemelse omgeving, want het gebeurde te Kevelaer: een ge woon Duits plaatsje met een paar gewone straten, maar die allemaal uitkomen op dat pleintje met dat koepel-kapelletje, waar een onoge- lijk Maria-plaatje bewaard wordt achter glas en vergulde trahes. Degene, die dat voldane gevoel na de Kevelaer-reis probeerde te for muleren en alleen maar zei: ,.Ik ben er weer eens geweest," deed h:t mis schien toch wel heel kernarhtig-vol- ledig. Zoals iemand, die een hele tijd niet meer bij zijn moeder thuis is geweest en dan na missctven een heel kort bezoek zegt: „Ik ben er weer eens geweest." Er zijn over de plaats van Maria in het verlossingswerk van Jezus Christus en dus over haar plaats in ons godsdienstig leven heel rijke dingen te zeggen, en dat wordt ook gedaan, ook in Kevelaer bij gele genheid van de Leidse processie naar Kevelaer op 14, 15 en 16 augustus a.s. Om die dingen te weten over Maria hoef je niet naar Kevelaer te gaan. Er zijn prachtige moderne boe ken over Maria in de laatste jaren verschenen, die je thans lezen kunt en die je op de hoogte kumnen bren gen. Ze kunnen zelfs je ge loofsleven verdiepen en verrijken, verjongen en moderniseren. Je kunt óók en dan ben je mis schien nog goedkoper uit, want boe ken zijn duur, maar de reis naar Ke velaer betrekkelijk goedkoop (ƒ19,75) je kunt óók naar Kevelaer mee gaan, en dan is er alle kans, dat je omtrent Maria het allerbelangrijk ste niet alleen te weten komt, maar het ergens in heel je wezen gaat on dervinden en beleven, n.L dat Zij je moeder is, en dat achter die wat ouderwetse uitdrukking van de Ma- ria-lintanie: Troosteres van de be droefden, een heel diepe werkelijk heid schuilgaat. Wat schuilgaat en zich nog ver borgen houdt kan worden ontdekt. De ervaring van menigeen is. dat Kevelaer in dié zin een begenadigde i<lek en een genade-oord is, dat er entdekkingen worden gedaan. Voor deelname aan de Kevelaer- driedaagse en voor alle verdere meer zakelijke gegevens wende men zich vóór 10 augustus tot het sekretariaat van de Leidse Pro cessie naar Kevelaer: Mej. A Vree burg, Zoeterwoudsesingel 20 Andere adressen voor Leiden: J. v. Haaste ren, Zijlsingel 71a; M. Lindenhoff, Stille Rijn 16; W. de Haan, Da Cos- tastraat 29 en P. Walter, De Sitter- laan 131. T. 15-Jarige was de leider Een jaar lang hebben vele inbra ken en inbraakjes in IJmuiden en omgeving de politie steeds weer voor Te Breda is na te zijn voorgeleid voor de officier van justitie in ver zekerde bewaring gesteld, de Roo- sendaalse assuradeur M. A. W., ver dacht van verduistering van hem toevertrouwde spaargelden. W. dreef ook een spaarkas en een spaarcre- dietinstelling. Degenen, die geld hadden gestort en volgens het daar Weekeinden en zomermaanden Zeventien verkeersdoden waren er in het afgelopen weekend en het vo rige weekend werd dit getal nog overtroffen. Duidelijk is wel geble ken, dat de zaterdag en zondag de gevaarlijkste dagen van de week zijn. Volgens een rapport van de KNAC en de ANWB is het groot getal on gelukken te wijten aan het grote percentage gemotoriseerde vakantie gangers of weekelnders, die door on voldoende wegroutine een gevaar voor zichzelf en anderen zijn. Ook scooter- en bromfietsrijders vallen daaronder. Tweede conclusie is, dat ons we gennet onvoldoende is om waarbor gen te bieden voor de veiligheid van elke categorie weggebruikers. De va kantiemaanden juli en augustus krij gen een extra ongunstig accent door de ondeskundigheid en zelfs de roe keloosheid, waarmee eigenaars hun vehikel rijvaardig verklaren. Deze voertuigen zijn meestal niet geschikt voor de weg. Regel zijn in deze cate gorie versleten banden, slechte rem men en een wrak chassis. Daar komt nog bij dat deze wrakken dikwijls te zwaar worden belast en de bestuur- BROERS BEKENNEN MISHANDELING VAN RECHERCHEUR De enige dagen geleden te Hilver sum gearresteerde broers B., de 39— jarige chauffeur D. B., de 29-jarige chauffeur R. B. en de 24-jarige opper man A. J. B, hebben thans bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan het aanvallen en mishandelen van een rechercheur van politie, de heer N. Vogel in de nacht van donderdag 14 op vrijdag 15 juli. Een der gebroeders had eens siga rettenautomaat vernield en geplun derd en de rechercheur in kwestie zou hem juist in de nabijheid van het Hilversume station aanhouden toen de twee andere broers de politiefunc tionaris van achteren besprongen. De oudste D. B. moet daarbij de politie man met een ijzeren staaf een bloe dende hoofdwond hebben geslagen. De rechercheur werd door het bloed dat over zijn gezicht stroomde ver blind en heeft zijn aanvallers niet goed kunnen opnemen. Ze maakten zich uit de voeten maar zijn later aangehouden. De rechercheur heeft zgn dienst weer kunnen hervatten' zij het dat hij nog wel onder medische behandeling verkeert. Schaarste aan bakstenen De voorraden metselbakstenen in ons land zijn de laatste tijd belang rijk verminderd, zo heeft de minis ter van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid, de heer Van Aartsen, onder meer geantwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid de heer Aantjes (ARP). Met de vertegenwoordigers van de baksteenindustrie wordt overlegd op welke wijze een geregelde toele vering van baksteen voor de bouw- industrie kan worden verzekerd. De minister heeft vernomen, dat door bepaalde leveranciers hogere prijzen worden gevraagd. De minis ter wijst er op, dat zijn ambtgenoot van economische zaken met de ver eniging der Nederlandse baksteen industrie destijds heeft afgesproken, dat de prijzen van metselbaksteen zullen worden gehandhaafd op het niveau van 15 januari 1960. In een aantal gevallen blijkt momenteel te worden afgeweken van deze af spraak. De minister van economische za ken staat op het standpunt, dat het prijsniveau van januari j.l. gehand haafd dient te worden en dat dus deze prijsverhogingen ongedaan die nen te worden gemaakt. „Dat was op het kantje af," meen de hij, toen ze weer verder gingen. „Het is maar gelukkig, dat de rivier niet meer zo woest is als gisteravond, want anders hadden we waarschijn lijk naar de wal moeten zwemmen.'' Zorgvuldig hield hij verder zijn aandacht op het water gevestigd, tot hij een halve mijl verder een smal riviertje ontdekte, half verborgen achter overhangend geboomte. Na denkend nam hij het stroompje in zich op. De natuurlijke maskering was zo goed, dat iemand, die in grote haast hier langs kwam, er zeer waar schijnlijk voorbij zou varen zonder het op te merken. Het leek hem een heel geschikte gelegenheid om zijn vervolgers het spoor bijster te ma ken. „Ik geloof dat we hier maar in zul len draaien," sprak hij. „Het ziet er veilig uit en als die Pedro en André baarheid aanzienlijk verminderd wordt. Naast de technische feilen speelt ook het gebrek aan rij-ervaring een rol. Bij vakantiegangers ontbreekt dikwijls de concentratie. Zij zien buiten de weg naar het landschap, laten zich door hun kinderen aflei den. Zij kennen ook veelal de mo gelijkheden niet van de huurwagen, waarmee zij rijden. Overschat bv. bij inhalen het vermogen van de motor. Ook vreemdelingen maken ongelukken omdat zij niet met de verkeersregels en de plaatselijke om standigheden op de hoogte zijn. Een zeer groot percentage van de wegge- terug komen, en het in hun hoofd halen, ons te achtervolgen, hebben we veel kans, dat zij dit stroompje over het hoofd zien." Er was veel overleg en stuurmans kunst voor nodig, de cano in het zij riviertje te krijgen, maar na enige pogingen lukte het, en schoot het bootje een smalle stroom op, geheel overschaduwd door het geboomte, dat een welkome bescherming vormde voor de zonnestralen. De nu op veel kortere afstand voor bijschuivende oevers boden een prachtig panorama. Nu eens werd het oog getrokken door een meterhoog mierennest, dan weer door het reus- achtigeweb van een vleesetende spin. Een enkele keer zagen ze het schijn baar dode lichaam van een giftige slang van een tak neerhangen, slechts vin de lianen te onderscheiden door zijn schitterende ogen. Felgekleurde bruikers, dat bij een ongeluk betrok ken wordt is oud of zeer jong. Volgens door de ANWB en KNAC verstrekte statistieken komt Neder land op de zesde plaats in Europa wat het getal verkeersongelukken betreft. Eén is West-Duitsland met 12.288 doden. Frankrijk komt op de tweede plaats met 8.409 verkeers doden per jaar. Nederland telde in 1959 1691 doden. België daarentegen 906. Voor andere landen zijn de cij fers: Italië 7232; Engeland 6520; Oos tenrijk 2041; Zwitserland 1114; Joe goslavië 995; Zweden 927; Denemar ken 764; Portugal 594; Ierland 306; Noorwegen 305; Luxemburg 73. vogels vlogen over het water, dat hun prachtige tinten tot in de klein ste bijzonderheden weerspiegelde. Hier en daar, waar de zon door het bladerdek heenbrak, schitterde een orchidee in de felste kleuren, of vul den de bloesems van een in bloei staande boom de lucht met hun be dwelmende geuren. Urenlang roeide Sandy ononder broken voort, tot zij ten laatste een plek bereikten waar het riviertje zich een weinig verbreedde tot een moe rassig meertje, omzoomd door reus achtige bomen. Een aantal kaaiman nen baadde zich langs de oever in de zonneschijn. Het meisje rilde van af schuw, en Sandy Muir zei eenvoudig- „Niet geschikt om kamp te maken Die dieren mochten eens trek heb ben." De rivier splitste zich hier In tweeën. Na enig aarzelen koos de Schot de breedste van de twee, en vervolgde de tocht met het plan, zo spoedig mogelijk een kampplaats te zoeken. Het duurde echter lang eer zich een geschikte plaats voordeed. Over een afstand van mijlen bleven de oevers moerassig, en daarna bleek het ge boomte zo overwoekerd te zijn met taaie lianen, dat het onbegonnen werk was, te trachten zich hier een plek vrij te maken. Vervolgens bereikten zij een rotsachtig gebied, waar de ri vier zich vernauwde tot een stroom versnelling, gelukkig evenwel met aan één kant een zandige oever. San dy ging hier aan land, en kapte zich een stevige paal, waarmee hij de boot door het woelige water begon voor te bomen. Zonder ongelukken werd de stroomversnelling gepasseerd, waar achter echter de oevers zich zo steil uit het water verhieven, dat ook hier het landen onmogelijk bleek. Eerst laat in de middag, toen het reeds duister begon te worden onder de bo men, werd het woud een weinig min der dicht, en bood een geschikte plaats. Met een zucht van verlichting stuurde Sandy zijn cano naar de oever, en ging aan wal, het vaartuig omhoog slepend tot buiten het wa ter. Ook het meisje wilde aan wal sprin gen, maar de Schot beval haar, nog even in de cano te blijven. Zorgvul dig speurde hij de grond af naar mo gelijk aanwezige slangen of ander kruipend ongedierte, en toen hij op dit punt gerustgesteld was, begon hij met zijn bijl het struikgewas weg te kappen. In korte tijd had hij een kleine kampplaats schoongehakt. Hij vond hout dat geschikt was om vuur mee aan te maken, en toen hij het goed brandend had, wierp hij er een armvol groene takken op, om door de dikke rook, die hierdoor veroorzaakt werd, de zwermen gevleugelde kwel geesten te verdrijven, die zich reeds vol hoop op een goede avond verza meld hadden. „Nu kun je aan wal komen, juffer tje," zei hij. „Maar wees op je hoede voor slangen en schorpioenen, terwijl ik een hut bouw. Die zullen we hard nodig hebben, geloof ik, want we zul len zeker een flinke stortbui krijgen vannacht." Het meisje sprong aan land, en vulde op zijn aanwijzingen een ketel met water, welke zij boven het vuur Het koken. Intussen werkte Sandy haastig aan een hut, gelijk aan die welke hij de vorige avond had opge richt, maar groter en steviger, daar hij van plan was. indien mogelijk eni ge dagen op deze plaats te blijven. Toen hij klaar was, was het reeds ge heel donker onder de bomen, en na dat hij een hangmat bevestigd had, droeg hij Langdon, die in een toestand van halve bewusteloosheid verkeer de naar binnen. Dan begon hij met behulp van Mimi het avondmaal te bereiden. Terwijl ze zaten te eten, klonk plot seling door de dichte duisternis het gerucht van fladderende vleugels. „Vleermuizen," verklaarde hij, toen het meisje verschrikt rondkeek, „en wel vampiers, denk ik. We zullen de gehele nacht het vuur aan moeten houden om de beesten op een afstand te houden." Toen het maal afgelopen was, hing hij een tweede hangmat op voor het meisje, waarna zij samen naar de zieke keken. Zijn ogen waren half geopend, maar hij zag blijkbaar niets. Zijn vermagerd, koortsig gelaat was hoogrood opgelopen. „Vreselijk," fluisterde Mimi, „hij is er erg aan toe." „Heel erg,' stemde de Schot toe. „Maar ik geloof niet, dat hij er dood aan zal gaan. Die medicijnen, die ik hem ingegeven heb, schijnen hun uit werking Goddank niet te missen." Wordt vervolgd. Examendieven op vrije voeten De twee leerlingen van het Insti tuut voor de Autohandel te Drieber gen, die gearresteerd zijn na een diefstal van examen-uitslagen zijn gisteren - na dertig dagen arrest - op vrije voeten gesteld. Zij moeten nog berecht worden. De leerlingen, beiden 21 jaar oud, drongen in de nacht het gebouw van de school bin nen en zagen kans de examenopga ven te stelen, schreven die over en verdwenen weer. De diefstal werd herkend aan sporen van braak. De leerlingen deden zo'n goed examen, dat het opviel. De overige leerlingen moesten het examen opnieuw maken. De twee broers zullen na de vakan tie van de rechtbank voor de rechter komen. GOES' RAADSLID NEEMT GEEN ONTSLAG De heer C. W. Vervest is niet be reid zijn zetel in de gemeenteraad van Goes ter beschikking te stellen zoals hem door het plaatselijke be stuur van de K.V.P. was verzocht. Dit heeft hij meegedeeld in een brief aan het partijbestuur van de K.V.P. in Den Haag. KONINKLIJKE VAKANTIE. Prins Bernhard is vanmorgen met de prinsessen Beatrix en Irene van de vliegbasis Soesterberg naar Italië vertrokken om de gezamenlijke va kantie door te brengen. De koningin zal morgen met de twee jongste prin sessen volgen, zo deelt de rijksvoor lichtingsdienst mee. „RIEMSDIJK" woonschip van N. Guinea-troepen De Nederlandse regering heeft het 4500 ton metende schip „Van Riems dijk" opgekocht voor het transport van een detachement luchtmacht troepen naar Ned.-Nieuiw-Guinea, meldt de „Tel.". Het schip zal op de rede van Biak blijven liggen en dienst doen als woonschip voor het detachement tot dat de behuizing op het land gereed is. Aan het schip worden op het ogen blik voorzieningen getroffen om het als woonschip te kunnen gebruiken. De „Van Riemsdijk" zal in septem ber met 400 militaren naar Nieuw- Guinea vertrekken. De behuizing voor de luchtmacht op Nieuw-Guinea zal over ruim een jaar gereed komen. Het ligt in de bedoeling dat de bur gemeester van Naaldwijk, de heer D. van Heyst, de 12e nationale tuin bouwbeurs Wéhaté zal openen, die van 18 tot en met 23 augustus a.s. in de energiehal op de „Floriade" te Rotterdam gehouden zal worden. De bedoeling is daar de Nederlands» tuinbouw voor te lichten vooral op mechanisch gebied, waardoor de pro- duktie minder gaat kosten en ver hoogd wordt en tevens de concurren tie met het buitenland gemakkelijk doorstaan kan worden. Op deze beurs zal men kunnen zien de veredeling van tomaat en kom kommer, voorts wat er op verwar- mingsgebied te koop is, de nieuwe ty pen van kasbouw en plastic regen- leiding. verbeteringen in de ventila tie, de laatst uitgekomen sorteerma- chines enz. Er zullen ook enige bui tendemonstraties plaats vinden. JONGEN VERDRONKEN De 16-jarige suikerwerker W. A. Somvorde uit de Rosier Faassen- straat is gisteravond in de ooste lijke sluiskolk van de parksluizen te Rotterdam verdronken. Hij gleed uit van een zes meter hoge houten brug en viel in het water. Hij kon niet zwemmen. Men is meteen begonnen met dreggen, maar het was reeds te laat. het niet. Er zijn dingen, die onuit gesproken blijven tussen mensen, omdat ze zich hebben afgespeeld bui ten je gewone omgeving en ver bui ten het gewone kontakt van men sen onder elkaar. Dat wil niet zeg gen, dat het gebeurde in een soort onaardse of hemelse omgeving, want het gebeurde te Kevelaer: een ge woon Duits plaatsje met een paar gewone straten, maar die allemaal uitkomen op dat pleintje met dat koepel-kapelletje, waar een onoge- lijk Maria-plaatje bewaard wordt achter glas en vergulde trahes. Degene, die dat voldane gevoel na de Kevelaer-reis probeerde te for muleren en alleen maar zei: ,.Ik ben er weer eens geweest," deed h:t mis schien toch wel heel kernachtig-vol- ledig. Zoals iemand, die een hele tijd niet meer bij zijn moeder thuis is geweest en dan na missch:en een heel kort bezoek zegt: „Ik ben er weer eens geweest." Sl/C IlICl cuieeu IC WCICII tviriiit, ureoi het ergens in heel je wezen gaat on dervinden en beleven, n.L dat Zij je moeder is, en dat achter die wat ouderwetse uitdrukking van de Ma- ria-lintanie: Troosteres van de be droefden, een heel diepe werkelijk heid schuilgaat. Wat schuilgaat en zich nog ver borgen houdt kan worden ontdekt. De ervaring van menigeen is. dat Kevelaer in dié zin een begenadigde i<lek en een genade-oord is, dat er ontdekkingen worden gedaan. Voor deelname aan de Kevelaer- driedaagse en voor alle verdere meer zakelijke gegevens wende men zich vóór 10 augustus tot het sekretariaat van de Leidse Pro cessie naar Kevelaer: Mej. A Vree burg, Zoeterwoudsesingel 20 Andere adressen voor Leiden: J. v. Haaste ren, Zijlsingel 71a; M. Lindenhoff, Stille Rijn 16; W. de Haan, Da Cos- tastraat 29 en P. Walter, De Sitter- laan 131. T. Ongeveer in het midden der vorige eeuw groeide in Lisse een jonge man op, Hendrik (I) Akerboom geheten, die de ambitie had om een scheepswerf te beginnen. Hij zocht naar een stuk land, dat voor zijn doel geschikt was en kwam zodoende terecht in de bocht van de oude Greveling, een nogal brede beek, die vroeger in het Haarlemmermeer uitliep en vanwaar de beurtschepen op Amsterdam afvoeren. Lang liep Akerboom met het plan rond daar een stuk land te kopen en zijn kans kwam in 1860, nu dus hon derd jaar geleden. Op de 29ste augustus van dat jaar verkocht een zekere Cornells Dobbe hem zijn land in de Lisserbroeker polder voor de somma van 2400. Een lang gekoesterde wens van Hendrik Akerboom gaat hier mede in vervulling, hij tijgt met voortvarendheid aan het werk en zo is het de negenentwintigste van deze maand een eeuw geleden dat Akerboom's Scheepswerf aan de Lisser Greveling werd gesticht. kreeg meer opdrachten. Zijn schui ten voldeden goed in de praktijk maar.... Hendrik wilde meer: hij wilde grotere schepen bouwen. Dan komt hij in conotact met Gy- sen van Parijs, dei in die dagen een bloeiende beurtvaartdienst op Am sterdam heeft. Gysen, wiens nako melingen in de bollenteelt een voor tref elijke naam zullen krijgen, heeft een nieuwe pakschuit nodig en gehoord hebbende van de goede kwa liteit van Akerboom's schuiten bestelt hij deze bij hem. Zeven en dertig jaar werkt Hen drik I op de werf; als hij in 1897 het tijdelijke voor het eeuwige verwis selt nemen zijn twee zoons, Corne lls en Hendrik (II) de werf over. Een derde zoon, Petrus, komt bij zijn broers in dienst. BOLLENTEELT IN OPMARS Intussen is de bollenteelt in volle opmars. Steeds meer duinen worden afgezand tot vlakke velden met VIER GENERATIES Drie generaties Akerboom hebben aan de Greveling hun boten van de elling laten lopen. Drie generaties met de naam Hendrik, terwijl thans, in het vierde geslacht, een Willem de scepter zwaait In de afgelopen honderd jaar is er natuurlijk wel zo het een cn ander veranderd en Hendrik I zou zijn eigen werf niet meer terugkennen, gesteld dat hij er nog eens een kijkje kon nemen. Van die eerste werf is niet veel meer over. De Greveling werd later namelijk recht getrokken en kwam daardoor dwars door het bedrijf te lopen. Een heel klein punt je op het bekende eilandje achter de katholieke BLO-school is er nog maar van over. De eerste Hendrik bouwde er een helling, er verrees een loods, hij schafte zich de nodige gereedschap pen aan en dong naar zijn eerste op dracht: het bouwen van een polder schuit. Hij leverde goed werk en hij kaarsrechte sloten en in die sloten zijn het veelal vletten van Akerboom die er varen. De werf groeit. Een zoon van Petrus, Hein, is ook scheepsbouwer, maar zijn ambitie reikt verder dan alleen maar vlet ten, hij wil een motorschip op de helling zetten. Dat is geen kleinig heid maar hij krijgt ook voorlopig de kans niet want de eerste wereld oorlog breekt uit en Hendrik (Hl) moet in dienst. Als hij in 1918 ge demobiliseerd wordt krijgt hij zijn kans. Hij kan een motorboot gaan bouwen voor een Leidenaar, die zin heeft in een luxe jacht. Hij gaat het schip persoonlijk in Leiden afleve ren in gezelschap van zijn moe der, hetgeen kan duiden op oude matriarchale verhoudingen en er volgen meer bestellingen. In 1919 neemt de derde Hendrik het bedrijf over. Hij drijft zijn zaken tot 1943, toen zijn zoon Willem het bedrijf over nam. Direct na de bevrijding in 1945 kreeg de werf een imposante order van de Inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, namelijk het bouwen van sloepen voor teruggevonden rijnaken en grote binnenvaartsche pen, die door de Duitsers waren „verbouwd" tot ladingsvaartuigen voor een nooit gekomen invasie in Engeland. In één jaar tijds liepen er aan de Greveling niet minder dan 186 van zulke sloepen van stapel. Maar dan wordt het bedrijf weer omgeschakeld. Men gaat zich toe leggen op wïnterberging en onder houd van luxe jachten, alsmede wederom op het bouwen van bol- lenvletten. In 1958 legde een korte maar he vige brand een der loodsen in de as; een fraaie nieuwe loods is nu de trots van het bedrijf. 15-Jarige was de leider Een jaar lang hebben vele inbra ken en inbraakjes in IJmuiden en omgeving de politie steeds weer voor raadsels gesteld. Soms waren de kraakjes zeer geraffineerd, dan weer op dillettantische wijze gepleegd, maar er waren voldoende aanwij zingen die het vermoeden wettigden dat het steeds dezelfde dader was of daders waren die er de hand in hadden. Het raadsel is thans opge lost. Dertien knaapjes van dertien tot vijftien jaar komen thans op het matje, met hun 15-jarige leider voorop. Door een toeval kwam de politie op het spoor van de jeugdige bende. Het was opgevallen dat een dertien jarige jongen grote verteringen maakte. Hy werd geschaduwd, tot dat de politie wat meer wist en is gaan praten met de ouders. Toen was de kogel gauw door de kerk, de jongen bekende en op zijn be kentenissen kon de troep worden opgerold. Het vermoeden bestaat echter dat er nog meer bij betrok ken waren, verschillende andere knapen in de omgeving zullen ten minste nog vorden gehoord. Een 25-tal inbraken hebben ze be kend en honderden guldens, alsmede vele andere artikelen uit patat-frites kramen en strandtenten waren hun buit. Het geld werd opgemaakt, meestal in Amsterdam, waar ze het verdeden aan rondvaarten, messen en alarmpistolen, tot zelfs een dolk mes toe. Voor de ouders van de kinderen was het overigens een volkomen ver rassing dat hun zoons zó op het slechte pad waren geraakt. In het Kralingse strandbad is gisteren de 10-jarige jongen Chr. Zondervan uit de Compagniestraat te Rotterdam verdronken. Hij kon niet zwemmen, en had zich toch op een autoband naar het diepe gedeel te laten drijven. Vermoedelijk is hij er toen afgevallen. Twee en een halve week eer der dan het vorig jaar heeft Schip hol vandaag de miljoenste bezoeker van het jaar verwelkomd. Het was de heer A. W. van Leeuwen, wonen de te Den Haag. Samen met zijn echtgenote had hij een van zijn laat ste vakantiedagen bestemd om een bezoek aan de Amsterdamse lucht haven te brengen. Te Breda is na te zijn voorgeleid voor de officier van justitie in ver zekerde bewaring gesteld, de Roo- sendaalse assuradeur M. A. W., ver dacht van verduistering van hem toevertrouwde spaargelden. W. dreef ook een spaarkas en een spaarcre- dietinstelling. Degenen, die geld hadden gestort en volgens het daar gebruikelijke nummerstelsel voor het opnemen van crediet in aanmer king kwamen, ervoeren al te vaak, dat W. credietverlening trachtte uit te stellen door middel van uitvluch ten. Vaak ook was hg niet te berei ken. De politie stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat enkele dui zenden guldens verdwenen waren. Te Puerto San Martin, een 200 km ten noorden van Buenos Aires, is maandag een olieraffinaderij, toe behorend aan de Argentijnse minis ter van economische zaken Alsoga- ray, door een ontploffing vrijwel ge heel vernield. Twintig mensen wer den gewond. De -schade wordt op een miljoen gulden geschat. Voor de derde maal in één week heeft een zware hagelbui de wijn- velden bij Asti, Piemonte, geteisterd. De schade loopt in de honderden miljoenen lires. Asti is de streek waar de beste „Spumante" (Italiaan se mousserende wijn) vandaan komt. Ook de wijn velden en boomgaarden in de buurt van Venetië zijn maan- daag door hagelstormen zwaar be schadigd. Ongeveer 6C procent van de oogst is vernield, en de schade Loopt in de tientallen miljoen lires. Buitenlandse toeristen die per auto of motor bij Bazel over de grens komen zal voortaan een glas appel sap worden aangeboden. De Zwit serse fruittelers willen op deze wij ze meer bekendheid aan hun pro- duikten geven. Kardinaal Frings, de aartsbis schop van Keulen, heeft ter gelegen heid van zijn priesterjubileum, dat hij op 10 augustus hoopt te vieren, de Paus een zender geschonken voor het Vaticaanse radiostation Santa Maria di Galeria, dat in november 1957 door Paus Pius XII werd ge opend. Het station telt twee zenders, waarvan één zender van 100 kw, die de Nederlandse Katholieken inder tijd hebben gegeven. Om zijn volle dig effect te hebben, moet het sta tion over zes zenders beschikken. De Liberiaanse tankboot „World Sky" is in de Arabische Zee bij de kust van Oman gezonken. Vijf over levenden van de bemanning van 35 koppen zijn opgepikt. Er wordt ge zocht naar de overi°e oovarpTT^p, die zich in vier reddingsboten be vinden. DOOR OTTWELL BINNS

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6