Prachtig gevecht tussen van Houwelingen (3) en Spanjaard Guillermo Timoner Ned. prof-siayers naar herkansing verwezen Bij de bronnen van de MODERNE OLYMPISCHE SPELEN Mackenzi misschien niet naar Rome visie op televisie Evgenia Kouznelzova 56.82 met de discus Geen 2 heren x 400 meier naar Rome DINSDAG 9 AUGUSTUS 1960 DE LETPSE COURANT PAGINA S Voor Koch ook 'n derde plaais Zowel de Sassenhelmer Arle van Hou welingen als de Utrechter Noppie Koch *ljn er niet in geslaagd direct de fi nale van de stayers te bereiken. Die eer was wel weggelegd voor de ritwinnaar Dolfke Verschneren en de jonge Italiaan Plzzall en voorts voor titelhouder Guil lermo Timoner en de Zwitser Bucher. De Nederlanders zijn echter nog niet uitgeschakeld, want beiden komen in de herkansing, die woensdagavond wordt gereden. Daarin plaatsten zich ook de Fransen Godeau en Retrain, de Zwitser Galatti en de Belg Pol de Paepe. Van de twee series, waarmee dit wereldkam pioenschap der profstayers in het prop volle Ernst Thaelmannstadion in Karl Marxstadt werd geopend, was de rit met Van Houwelingen verreweg het span nendst. Arle van Houwelingen werd de lieve ling van het publiek door zijn hartver warmende strijdlust. De Sassenlieimer verzette het meeste werk, was voortdu rend in duel met Guillermo Timoner om de tweede plaats, waarin de Spaanse ti telhouder» hem tenslotte met heel veel moeite de baas bleef. Het was ook wel een beetje de schuld van gangmaker Wiersma, dat Van Hou welingen in de herkansing terechtkwam. Want Wiersma nam soms vijftien ronden om een aanval in te leiden maar gaf zich bU de minder inspanning vergende ver dediging steeds te snel gewonnen. Spannend gevecht. De Belg Verschueren had de kop ge loot voor de Italiaan Honl, de Fransman Godeau, de steeds kaler wordende Ti moner, Van Houwelingen en de Zwitser Galatti, Al dadelijk begon een her- klassering. Godeau en Timoner schoven een plaatsje op, maar het begon pas goed te spannen toen Van Houwelingen in een ruk via Honl, Timoner en Godeau zich na zes minuten op de tweede plaats nestelde. Het was het begin van een lang durig gevecht tussen de Oranjeman en de kleine Spanjaard, die achter de rug van Dolfke Verschueren elkaar het leven zuur maakten. Soms streed het tweetal rondenlang zij aan zij om de begerens waardige tweede plaats, maar enkele malen ook ging de een de ander voorbij i weer terug. alsof die helemaal niet bestond. Na een half uur was Verschueren nog altijd onbedreigd en waren Timoner en Van Houwelingen in hun zoveelste duel gewikkeld. Achter kwamen Godeau en Galatti. die slechts schuchtere pogingen in het werk stelden om zich in het ge vecht te mengen, terwijl Honl inmiddels op bijna vier ronden al kansloos was. Na veertig minuten precies leek Van Houwelingen zijn ondergang tegemoet te gaan. Drie ronden lang reed hij bo ven Timoner en raake toen los van de rol. Zou dit het einde zijn voor de Sas- senheimer. Hij viel terug naar de vijfde plaats, maar nog voor hij door Ver schueren overweldigd kon worden, had Van Houwelingen zijn tempo terugge vonden en diende zich nauwelijks vijf minuten later weer aan bij de achter deur van Timoner's veste. De Neder lander wachtte een paar minuten, zette toen een aanval in, waarvoor Timoner onmiddellijk bezweek. Nog eenmaal kwam de Spanjaard daarna terug en forceerde na 52 min. de beslissing. Want ondanks een verwoede eindrush van Van Houwelingen slaagde de Spanjaard erin, de Nederlander, zij het met een verschil van slechts tien meter, naar de herkansing te verwijzen. Noppie Koch miste in de tweede serie de macht om in de slotfase Bucher van de tweede plaats te verdringen. De Belg De Paepe was van kop gestart voor Piz- zali, Bucher, Retrain, Holz en Koch. Na de eerste schermutselingen waarbij Koch zelfs tot de tweede plaats doordrong, hadden Pizzali en Bucher de Belg naar de derde positie verdrongen, terwijl Koch op de vierde plaats reed. Nadat De Paepe een aantal mislukte aanvallen op Bucher had gelanceerd, nam Koch in het laatste kwartier die taak van de Belg over. Maar zelfs toen De Paepe zich in de laatste twee minuten heftig verzette tegen de lap, die Pizalli hem had toebedacht en Bucher in de klem kwam .ontbrak het Koch aan snelheid om van deze benauwde situatie gebruik te maken. De uitslag eerste serie was: 1. Ver schueren (België) achter Van den Bosch, in 1 uur 79 283 km.; 2. Timoner (Spanje) achter Meuleman, op 20 meter; 3. Van Houwelingen (Ned.), achter Wiersma, op 30 meter; 4. Godeau (Fr.), achter Blanc-Gari, op 110 meter; 5. Galatti (Zwits.), achter Wambst, op 143 meter; 6. Honl (Italië), achter Jotti, op 2642 meter. Tweede serie: 1. Pizalli (It.), achter Laval, 77.000 km.; 2.: Bucher (Zwits.), achter Grolimond ,op 30 meter; 3. Koch (Ned.) achter van Roeij, op 90 m.; 4. De Paepe (B) achter De Graaf, op 393 m.; 5. Retrain (Fr.), achter Vander- stuyft, op 746 m.; 6. Holz (W. Did.) ach ter Kaeb, op 1432 m. Uit de twee serie plaatsten Verschue ren (B) Timoner (Sp.), Pizzalli (It.) en Bucher (Zwits.) zich voor de finale. Van Houwelingen, Koch (beiden Nederland), Godeau, Retrain (beiden Frankrijk), De Paepe (België en Galatti (Zwits.) komen in de herkansing. Honl (It.) en Holz (Did.) zijn uitgeschakeld. Pierre de Couberiin, schepper der moderne Spelen Heren-zwemploeg naar Rome Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft maandag avond besloten de voordracht van de KNZB ten aanzien van de uit zending van een heren zwemploeg naar de Olympische Spelen slechts gedeeltelijk over te nemen. Neder land zal in Rome niet zijn vertegen woordigd op de 4 x 200 meter vrije slag. De volgende zwemmers zijn aangewezen: 100 meter vrije slag: Ronnie Kroon (ZAR) en Jan Bouwman (Y). 100 meter rugslag: Jan Jiskoot (Merwede). 200 meter schoolslag: Wieger Mensonides (Zian). 200 meter vlinderslag: Gerrit Kor- teweg (DZV) en Bert Sitters (Y). 4 x 100 meter wisselslag: Jan Jis koot, Wieger Mensonides, Gerrit Korteweg en Ronnie Kroon; reser ves: Bert Sitters en Jan Bouwman. Als elfde speler voor de water- poloploeg werd aangewezen: Wim van Spingelen (HZ en PC). De Nederlandse afvaardiging zwemmen, schoonspringen en wa terpolo zal in Rome onder .leiding staan van de volgende officials: Chef d'équipe: S. Bolman, leider heren-zwemmen: J. Buiskool, leid ster dames-zwemmen: mevr. A. Vlothuizen-Foursoff en mevr. I. Koster-van Feggelen, leiders wa terpolo: F. Kuyper en C. Braasem, leider schoonspringsters: J. Braam- zeel. sche Spelen bleken toch vaster in hun iedere vier jaar en telkens in een (kinder)schoenen te staan dan velen ander land Olympische Spelen te hadden gedacht. In 1904 volgden de Het was een Fransman, Pierre de houden. Bij de verwezenlijking van zijn spelen te St. Louis, en in 1908 die te Fredi, baron de Coubertin, historicus, ideaal was de Coubertin geholpen door Londen, literator, philosoof, paedagoog en sooio- de Franse journalist, Pascal Grousset. loog, die zich roem verwierf als baan- Zij waren er in geslaagd de tegenstan- breker voor de moderne sportbeweging den, die in andere landen, vooral in en herschepper van de Olympische Spe- Groot-Brittannië, bestonden, te over- len. Het was in 1889, dat hij voor het winnen. Bovendien kreeg de Coubertin eerst op de gedachte kwam, de antieke belangrijke steun van de Engelsman C. spelen te doen herleven. Hij kwam Herbert, de secretaris van de interna- daartoe, omdat hij de leemten in de tionale atletiekfederatie en van W. M. Franse universitaire opvoeding onder- Sloane, professor aan de universiteit van kende en, mede na een studiereis door Princeton. Hierdoor gesterkt had hij in Engeland, de noodzakelijkheid van een iuni 1894 de uitnodigingen doen uitgaan totale vernieuwing besefte. Een vernieu- Y°°r een congres, met als een der agen- wing, die zich al eerder in de Duitse-, dapunten het „herstel van de olympische de Scandinavische- en de Angelsaksische spelen". sportbeweging had gedemonstreerd. De Op het congres te Parijs werd o.m. nederlaag, die de legers van Napoleon besloten tot de oprichting van een In- III tegen de Pruisen hadden geleden, ternationaal Olympisch Comité en na had de Franse paedagogen bovendien de een onderhoud met de Griek Bikelas be- weg gewezen naar de sport, zoals de sliste de Coubertin, die zelf Parijs in nederlagen van de Pruis en tegen de zijn hoofd had, dat de eerste moderne legers van Napoleon I in Duitsland de olympische spelen zouden worden ge- stoot hadden gegeven tot de bloei van houden in Griekenland en wel in de gymnastiek. De landen, waar de sport Athene. In het voorjaar van 1896. De zich in de negentiende eeuw had ont- gehele organisatie, het charter, de vlag, wikkeld, hielden hun ideeën voor zich de ringen, de reglementen en het en wilden in geen enkel opzicht tot een Protocol, de eed, het openings- en slui- uitwisseling van gedachten komen, tmgsceremonieel, waren door de Cou- Frankrijk stond buiten deze landen, die rSvï?. ontworpen. Ook de gedachte, die elk voor zich naar de macht in de dit alles voor zat, was de zijne: „vreugde van de spieren, cultus zal hij waarschijnlijk starten op de 4 x overhand op de idealen van vrede en 200 meter vrije slag estafette, waarvan eendracht, welke de Coubertin voor de samenstelling pas later bekend zal ogen stondenworden. De belangrijkste Australische Vier jaar later, in Parijs, scheen de troef bij de dames in Dawn Fraser, die Olympische gedachte reeds de doodsteek zal uitkomen op de 100 en 400 meter te krijgen, toen zich hier een aantal vrije slag, de 100 meter vlinderslag en in incidenten voordeed. Maar de Olympi- de beide estafettes. Zondag is op bet steile, bochtige cir cuit van de Citadel van Namen de Grote Prijs van België 1960 motorcroae verreden. Winnaar werd de Zweed Nllsson, die w(j hier tijdens de rit in actie zien. De Olympische eed-aflegging De Austalische roeier Stuart Mackenzi zal waarschijnlijk niet aan de Olym pische Spelen deelnemen. In een brief aan zijn vader schreef de skiffeur, die vorig jaar in Zuidslavië een operatie aan de twaalfvingerige darm onderging, dat hij zich opnieuw niet helemaal fit voel de. Hij heeft o.a. last van zijn lever. Mackenzi schreef verder alleen te zul len uitkomen wanneer hij zich goed in conditie voelt De Australiër die geldt als 's werelds beste skiffeur, won in Melbourne een zilveren medaille. Vorige maand won hij in Henley voor de vierd maal de Dia mond Sculls. Wanneer Mackenzi zich terugtrekt uit de Australische Olympische ploeg, zal zijn plaats worden ingenomen door Ian Tutty. Sleeswijk toch naar Napels Het bestuur van het Nederlandsch Het Italiaanse Olympische Comité zal SDortwereld CTeoen waardoor het voor ..vreugde van de spieren, cultus der eerst kort voor de opening van de Spe- dunden F^nkrUk "hoonheid. "beid in dienst ven het ge- welke Italiaanse at- als arbiter" te aanvaarden zm en de gemeenschap en deze drie l®ep. de Olympische eed zal afleggen. In elementen verenigd in een onverbreek- Italiaanse sportkringen is men er echter rtl i „i* bare bun<W'- Y™ overtuigd dat slechte twee kandida- Olympisch Comité heeft in zijn vergade- SÏmF w S nu kÏÏL' Na de wederinstelling van de Olym- ten hiervoor m aanmerking komen, na- ring van maandagavond alsnog besloten november 1M2 toen hfi in de ooenbaai? Pisc,he. Sp<rlen wenste de Coubertin de mel«k de discuswerper Adolfo Conso- ae Finnjollenzeiler Hans Sleeswijk in te mat' herleving in moderne vorm van het an- Uni en de schermer Eduardo Mangio- schrijven voor de Olympische zeilwed- v. 5» streven de olym- tieke gymnasium, waarin de complete rotti. Consoluu, die m Rome voor de strijden, die in de Golf van Napels wor- pische spelen te doen herleven en hier- mens gevormd werd door evenwichtig vierde maal aan de Olympische Spelen den gehouden Als over een conferentie hield m de Sor- t -»ai tmrn™r^ io« i- r». uaea' ./us bonne. De Coubertin, toen een samengaan van lichaams- en geestescul- zal deelnemen, veroverde in 1948 in Lom tuur, en aankweking van nobele gevoe- dan de gouden medaille bij het discus- sportkrin- lens, waartoe zowel de wetenschap en werpen, in Helsinki werd hij tweede en gen niet onbekende jongeman, wilde de de wijsbegeerte als de schone kunsten in 1956 in Melbourne legde hij beslag op spelen op moderne leest schoeien en een en de lichaamsoefeningen het hunne de zesde plaats. Mangiar Otti verzamelde uitgesproken cosmopolitisch karakter zouden moeten bijdragen. Zijn streven in zijn loopbaan 4 gouden, 4 zilveren en geven. Slechts een doodse stilte was de was gericht op een harmonische samen- 2 bronzen medailles. In 1936 nam de veel- - weerklank, die hij op zijn woorden leving van harmonisch ontwikkelde vuldige wereldkampioen in Berlijn voor kreegDe ogen gingen echter open, mensen. En het gemoderniseerde antieke het eerst aan de Spelen deel als lid van toen in 1894 te Parijs een door de Cou- gymnasium hield voor hem de oplossing de Italiaanse degenploeg. Hij zal in Rome bertin, die inmiddels in eigen land als in van alle sociale problemenvoor de vijfde maal voor Italië uitko- vernieuwer van de sport een belangrijke Met de olympische spelen in Athene men. Wanneer de keus op Mangiorotti plaats was gaan innemen, georganiseerd werd een nieuw tijdperk Ingeluid. Ze valt, wordt het de eerste maal dat een internationaal congres voor de be6tude- hadden in feite alleen propagandistische schermer de Olympische eed aflegt ring en versterking van de beginselen waarde voor de sport, want de presta- van het amateurisme werd gehouden, ties hier geleverd waren zeer middelma- Tijdens de achtdaagse besprekingen tig. En bovendien namen nationalis- werd met algemene stemmen besloten, tische rivaliteiten maar al te vaak de Ier is Lesage aangewezen. Aitetiek in Rusland De Ausiralische zwemploeg Met een fantastische worp van 56.82 meter benaderde de Russin Evgenia Kouznetzova maandag tijdens atletiek wedstrijden in Moskou het wereldrecord dames tot op 22 cm. Het wereldrecord staat met 57 04 meter sinds 1952 op naam Australië zal bij de Olympische zwem- van haar landgenote Nina Dumbadze. wedstrijden met de grootst mogelijke De Russische atlete is met deze prestatie ploeg verschijnen. Op elk onderdeel zul- de grote favoriet geworden voor de gou- len twee Australische deelnemers/sters den medaille op de Olympische Spelen, worden ingeschreven. Een verrassing Haar beste prestatie was tot nu toe 55 was de verkiezing van Ilsa Konrads op meter. do 100 en 400 meter vrije slag. ondanks Tijdens deze wedstrijden evenaarde het feit dat zu bij de selectiewedstrijden Irina Press met 10.6 sec. het officiële driemaal als derde eindigde achter Dawn wereldrecord op de 80 meter horden, dat Fraser en Lorraine Crapp. zjj ree(js met 5 andere atletes op haar De Australische selectiecommissie r.aam had staan. Op 24 juli j.l. liep de heeft blijkbaar gegokt dat Ilsa Konrads Oostduitse Gisela Birkemeyer echter nog voor de spelen beter in vorm zal 10.5 sec. komen. Min of meer is hetzelfde het ge val bij de 100 meter vrije slag, waarop 1/ Kl~7D t I I wereldrecordhouder John Devitt twee- Ixiv/LD VeTOntWddrOIQQ maal genoegen moest nemen met een derde plaats achter John Henricks en Geoff Scipton, maar toch ten koste van de laatste werd gekozen. Eén wens droom zal geen werkelijkheid worden. John Konrads zal geen vier gouden me dailles kunnen veroveren. De 18-jarige wonderzwemmer werd namelijk 6lechts gekozen voor de 400 en 1500 meter vrije slag, maar niet voor de 100 meter. Wel Tot tweemaal toe heeft een onder lei ding van bondsvoorzitter Jan de Vries staande delegatie uit bestuur en sport- commissie van de KNZB maandagavond l.lnhv boven: het zwemstadion met ectra.chl he' NOC-bestuur te overtuigen een canaelteit van 20 000 toeschouwer, van de noodzaak ook een 4 x 200 meter TENNIS een capaciteit van ku.ovu toescnouwera. estafette-ploeg naar Rome af te vaardl. atletiekstadion, gen. Op de wereldranglijst van dit sei- waar 100.000 mensen van de wedstrij- zoen neemt Nederland de elfde plaats den kunnen genieten. in, waarbij nog met reden mag worden Links onder: Castengandolfo aan getwijfeld aan de correctheid van de het Albanomeer, waar de roei wed- tjJd, waarmee het op zwemgebied altijd strijden zullen plaatsvinden. ?e®ra zwakk® Finland de tiende plaats (Van onze t.v.-medewerker) Komende uitzendingen Heden, dinsdagavond, verschijnt „Mijnheer de gouvernante" op het beeldscherm. Dat is een familiefilm met de bekende acteur Clifton Webb, aan wiens optreden men ook nu ple zier zal beleven. Woensdag heeft de VPRO een nieuw „Ontmoeting met het Oosten" en behandelt na wat culturele verstrooiing het vooruit zicht van de Olympische spelen te Rome. Donderdag is de KRO al aan de dertigste aflevering van „Vade mecum" toe. Het zal nu gaan over moderne penningen en oude mun ten. „Jong van hart" bij de KRO Onder de titel „Jong van hart" (The young in heart) schreef Derek Benfield een genoeglijke familieko medie, welke a.s. donderdag in de vertaling van Margreet van Hasselt uitgezonden in het KRO-programma. In dit blijspel komen de volgende situaties voor: Arthur Purvis (Lo van Hensbergen) en zijn vrouw Mar garet (Rie Gilhuys) vieren binnen kort hun zilveren bruiloft; hu: doch ter Helen (Manon Alving) ontmoet haar ex-verloo'de Nigel Grahams (Ab Abspoel) ii. huis als gast van de ouders; de jongste dochter Freda (Betsy Smeets) wordt achtervolgd door de wat verlegen, maar door het echtpaar Purvis aangemoedigde, jon geman Albert Foster (Jules Ha mel), wiens pleegvader Majoor Todd (Johan Fiolet) ontdekt dat hij een zaam is. Gelukkig huisvest de fa milie Purvis ook een ongehuwde tante Mary Williamson (Carla de Raet). Frits Autzelaar regisseert. reactie van een der leden van de KNZB- delegatie. Na beide visites aan de Haagse Suri- namestraat hebben de zwemleiders „er gens in Den Haag" op het oordeel zitten wachten. Beide malen kregen zij tele fonisch nul op het request. Toen eenmaal vast stond, dat de zaak verloren was en voor het eerst in de Olmpische geschiedenis een KNZB-voor- dracht was afgewimpeld, verstrekte de heer Jan de Vries ons de volgende ver klaring: „Met verontwaardiging heeft het be stuur van de KNZB kennis genomen van het besluit van het NOC tot het niet uit zenden van een 4 x 200 meter vrije slag- ploeg. Het bestuur acht deze beslissing onaanvaardbaar en onbegrijpelijk, ge zien de normen, die naar de mening van bet zwembondbestuur zijn toegepast bij het aanwijzen van de deelnemers in an dere „meetbare" takken van sport". Het bestuur van de KNZB heeft hierna het besluit genomen, zich bij wijze van protest tegen het van zoveel ondeskun digheid en onwelwillendheid getuigende NOC-besluit, niet te laten vertegenwoor. digen op de Olympische bijeenkomst welke zaterdag 13 augustus in het Kur- haus te Scheveningen wordt gehouden. KARAMOT VERDEDIGT TITELS NIET Rechts onder: tijdens de voorberei- bez»lar t aUtn ta SeTOl vochten C'n^e fiïï'M kJT maken van een waa kennelijk al gevallen én wij moesten overdekte baan. deze proatlgeetrijd verliezen", aldus de Lex Karamoy, Nederlands tenniskam pioen op alle drie nummers, zal in het toernooi om de natioale titels van 15 t.m. 21 augustus te Scheveningen zijn titels niet verdedigen. Karamoy heeft er de voorgkeur aan gegeven in die periode aan toernooien in Duitsland deel

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5