$zQeidóc(2<>u/lcvnk Nog geen V.N. troepen naar Katanga G^enkvoo^en^e In afwachting beslissing Veiligheidsraad Veiligheidsraad zondagavond bijeen Russische verklaring over de Kongo Autowrakken langs de autobaan -VRIJDAG 5 AUGUSTUS I960 51 ste JAARGANG No. 15084 Directeur J F J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Dat kan 'n rumoerige vergadering worden in de Veiligheidsraad Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Adverten p. kwartaal. Franco p.p. f 8.Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50. ties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, f 7,50 Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft, na kennis te hebben genomen van het rapport van dr. Ralph Bunche, besloten om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad te verzoeken, teneinde de situatie in beschouwing te nemen. Het ingrijpen der Ver. Naties in Katanga is uitgesteld, in afwachting van de bijeenkomst van de Veiligheidsraad. Deze zal zondagavond bijeenkomen ter bespreking van de kwestie-Kongo. In verband daarmee is Hammar skjoeld naar New York vertrokken. Uit het rapport van dr. Bunche blijkt, dat de Katangese autoriteiten te kennen hebben gegeven en bewijzen hebben geleverd, dat zij zich met geweld tegen de uitvoering van de resoluties van de Veiligheidsraad wat betreft het binnentrekken van V.N.-troepen zullen verzetten en dat als gevolg daarvan het zenden door de Verenigde Naties van militaire een heden naar Katanga niet mogelijk zal zijn dan met behulp van gewapend geweld van hun kant. Een dergelijk optreden door de troepen der Verenigde Naties is in strijd met de beginselen, die door de Veiligheidsraad zijn vastgesteld voor de functie van de V.N.-troepen en in strijd met de voorwaarden, waarop de verschillende deelnemende landen erin hebben toegestemd eenheden naar het V.N.-leger te zenden. Onder deze omstandigheden heeft de secretaris generaal aan de opperbevelhebber opgedragen de order tot het zenden van militaire eenheden der V.N. naar Katanga op zaterdag 6 augustus in te trekken. Bunche acht verzet in Katanga te sterk regelen te treffen, die nodig zijn om ons de militaire bijstand te verschaf fen, die wij nodig hebben. U moet derhalve met onze regering spreien en niet met de heer Tsjombe", aldus Loemoemba. Moskou protesteert natuurlijk ook. „Wat dr. Ralph Bunche in Kongo heeft gedaan, heeft niets te maken met de uitvoering van de resoluties van de Veiligheidsraad", aldus radio- Moskou vrijdagavond in een com mentaar op het optreden van de plaatsvervangend secretaris-generaal der Ver. Naties. „Ralph Bunche treedt in dit geval op als een beschermer van de agres sors en een gewone vertegenwoordi ger van de Amerikaanse monopolies, die een schaamteloos gebruik heeft gemaakt van het grote vertrouwen, dat de Ver. Naties in hem hadden gesteld. Evenals zijn meesters in Washington, heeft hij belang bij de natuurlijke rijkdommen van Kongo en de ontleding van de jonge repu bliek", aldus radio-Moskou in een uitzending voor het bekend worden van het intrekken der order aan de V.N.-troepen om Katanga binnen te trekken. LOEMOEMBA PROTESTEERT „Ik begrijp niet, dat dr. Bunche zich naar Katanga heeft kunnen be geven om daar met Tsjombe te onder handelen over de komst van de VN- troepen in deze provincie", aldus premier Loemoemba in een telegram aan secretaris-generaal Hammars kjoeld, waarin hij zijn eis herhaalde, dat de VN-troepen onverwijld naar Katanga dienen te worden gezonden. „Dergelijke onderhandelingen met een lid van de provinciale regering fijn in strijd met de beslissingen van de Veiligheidsraad. De veiligheidsraad heeft u immers opgedragen om in overeenstemming met de regering van Kongo de maat- De Kongolese ministerraad is vrij dagavond langdurig bijeen geweest ter bespreking van verschillende dringende vraagstukken en voor het opmaken van de balans van de toe stand. De raad heeft nota genomen van het besluit van secretaris-gene raal Hammarskjoeld om geen V.N.- troepen naar Elisabethstad te zenden en de Veiligheidsraad opnieuw bijeen te roepen. Het kabinet besloot zaterdag een Kongolese afvaardiging naar de Ver enigde Naties te New York te zen den, onder leiding van Thomas Kan- za, de vertegenwoordiger bij de V.N. Het kabinet nam voorts kennis van de verklaring van premier Tsjombe van Katanga, dat Katanga zich met de wapens zou verzetten tegen de komst van de V.N.-troepen. Het ka binet was van oordeel, dat het wen selijker is de zaak tijdens een debat in de Verenigde Naties te behande len. Na afloop van de kabinetszitting heeft de Kongolese afvaardiging, die zaterdagochtend naar New York zou vertrekken, een bezoek gebracht aan president Kasavoeboe. Volgens wel ingelichte Kongolese kringen zou de afvaardiging naast de V.N.-vertegen- woordiger Thomas Kanza, ook vice- premier Gizenga en de minister van buitenlandse zaken Bomboko omvat ten. Ook premier Loemoemba zou zich naar New York begeven om deel te nemen aan de besprekingen in de Veiligheidsraad. Mogelijk zullen ook nog andere ministers van de delegatie deel uitmaken. BELGISCHE TEGENSPRAAK. Een woordvoerder van de Belgische regering, Taelemans, die thans in de V.S. is, heeft vrijdag een bericht van de „New York Times", dat de Belgi sche ambassadeur, Scheyven, bij mi nister Herter zou hebben geklaagd over woordbreuk van secretaris-ge neraal Hammarskjoeld, volkomen on juist genoemd. Loonbeleid blijft in beweging I-Jet vraagstuk van het loonbeleid is de laatste tijd weer volop in beraad en daarmee „in het nieuws". Het begon enkele maanden geleden met de onderscheidene beoordelin gen er van over de afgelopen fase in de gebruikelijke jaarverslagen van de grote werkgeversverenigin gen, waarin al tot uiting kwam, dat men andere kriteria wenste voor de 'loonbepaling in de nabije toekomst dan die, welke louter op grond van produktiviteitsverhogingen plegen te worden gehanteerd. De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vak verbond sloot daarbij aan met een uitgewerkte wens van een nieuw bestel, waarna de vakcentrales ge zamenlijk ook nog een plan lanceer den, volgens welk straks de „achter blijvers" naar voren moeten worden gehaald en mee in de pas 'van de loonsverbeteringen moeten worden geholpen. De christelijke midden standsbond stelde op zijn beurt aan bevelingen op voor een nieuw loon beleid. Tussen dat alles door kwa men reeds berichten binnen over de naderende tweede fase van de vrijere loonpolitiek voor enkele bedrijfstak ken en werd bekend, dat men op het departement van „Sociale Za ken" bijna gereed is met de opstel ling van een (nieuwe) loonwet, 'zo als die al geruime tijd in het voor nemen lag en waarvan het voor naamste onderdeel zal zijn, datze een publiekrechtelijke „loonraad" in de plaats van het verouderde college van rijksbemiddelaars zal stellen. Alles bijeen andermaal een onom stotelijk bewijs, hoe het loonbe leid een centraal punt in de gehele sociaal-economische overheidspoli- tiek blijft uitmaken, al voelt men overal kleine of grotere rukjes in om de vrijheid allengs wat ruimer te doen worden. Nimmer evenwel tot zo goed als gehele ongebondenheid als die van vóór de oorlog. Dat staat wel vast en kan ook blijken uit de op handen zijnde loonwet, die zeer waarschijnlijk bepaalde minima zal vastleggen en grote lijnen uitstip pelen, waarlangs elke loonbepaling en -overeenkomst moet worden ge leid. \7an alle thans op tafel liggende gegevens zijn zeker de stukken het belangrijkst, waarin van diverse kanten op een wijziging van het kri- terium voor loonsverhoging wordt aangedrongen. De vraag is bepaald niet geheel nieuw. Van meet af aan heeft een aantal deskundigen aan getoond, dat men door de produkti- viteit uitsluitend als maatstaf te ne men onherroepelijk fouten zou ma ken en voor bepaalde groepen ook niet billijk te werk zou gaan. Om de vrijere loonvorming te doen starten, moest echter in het begin ook al uit een algemeen nationaal-econo- misch oogpunt een wat te grof kriterium worden gehanteerd. We hebben er echter in april j.l. al onze verbazing over uitgesproken, dat met name toen een meerderheid in de Eerste Kamer het pleidooi van prof. Witteveen (wd) voor een be- leids-herziening als voorbarig van de hand wees. Nu is men het dan in alle geval toch wel eens over de noodzaak er van. In het bijzonder zouden we in dit verband een aan beveling uit de christelijke midden stands-nota willen onderschrijven, waarin aangedrongen wordt op een ruimere beleids-mogelijkheid voor de individuele onderneming om voor de loonvorming eigen verantwoorde lijkheid te dragen, omdat in dat eigen milieu immers het best de produk- tiviteit en de rentabiliteit als kri teria kunnen worden bepaald. Altijd natuurlijk zo moet daaraan wor den toegevoegd met onderwer ping aan zekere algemeen geldende regels! In de tweede plaats mag grote aan- dacht worden gevraagd voor het voorstel van de vakcentrales ten aan" zien van de achterblijvers. Ze ker nu hier en daar een tv/eede ter mijn wordt aangekondigd, wordt at tentie voor deze categorie urgent. De consequentie kan voor bepaalde groepen inhouden, dat loonsverbete ring niet dan ten koste van doorbe rekening in de prijzen dus alleen mét een zekere prijsverhoging voor de consument kan geschieden. Dat zou weliswaar een zekere doorbre king van de regeringspolitiek voor zo groot mogelijke stabiliteit in de prijzen inhouden (hoewel waarin wel werd voorzien) maar die „prijs" mag men mits ze geen verstoring van het nationaal-economisch even wicht teweeg brengt vanuit het algemene welvaartsniveau niet te snel te hoog achten. Gezien dit alles zal het van belang zyn te vernemen, wat de regering over dit complex van vraagstukken in september a.s. te zeggen heeft! Doortassende maatregelen tegen de „agressie" In een vrijdagavond door het Rus sische persbureau Tass gepubliceer de verklaring der Sowjet-regering worden „strenge en doeltreffende maatregelen" geëist tot onverwijlde uitvoering van de resoluties van de Veiligheidsraad inzake Kongo. „De in Kongo geschapen situatie is volkomen ontoelaatbaar en onder mijnt slechts het gezag van de Ver enigde Naties die hebben besloten om een einde te maken aan de tegen dit land gepleegde agressie. De „sym bolische" terugtrekking van een deel der troepen der interventionisten is niets anders dan een manoeuvre, be doeld om de wereldopinie te kalme ren en om de tuin te leiden". In verband hiermede acht de Sow jet-regering het noodzakelijk stren ge en doeltreffende maatregelen te treffen om de resoluties van de Vei ligheidsraad onverwijld uit te voe ren. Alle Belgische troepen moeten binnen de kortst mogelijke tijd uit de repubielk Kongo worden terug getrokken, zonder aarzeling over het gebruikmaken van alle middelen om dit tot stand te brengen. Als de bevelhebber der V.N.-troe pen zioh voortaan niet houdt aan de beslissingen van de Veiligheidsraad, die hem opleggen alleen in overeen stemming met de Kongolese rege ring te handelen en aan deze laatste de nodige militaire bijstand te ver lenen, zal een nieuwe bevelhebber moeten worden aangewezen. Er moeten energieke en doeltref fende maatregelen worden genomen opdat een einde wordt gemaakt aan de bezetting van Katanga, dat een integraal deel uitmaakt van de Kon golese republiek. Als de troepen, die in overeen stemming met de resolutie van de Veiligheidsraad naar Kongo zijn ge zonden, niet in staat zijn de terug trekking der troepen van de inter ven tionisten te verzekeren, zullen troepen van de landen, die bereid zijn mede te werken aan de uitvoe ring van juiste maatregelen, moeten worden gezonden. Verder beschuldigt de Sowjet-Unie de leidende Belgische kringen en hun bondgenoten van de NAVO er van, de resoluties van de Veilig heidsraad te boycotten en daardoor de volkerenorganisatie uit te dagen. Er heeft koortsachtig overleg plaats tussen de vertegenwoordigers der Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, België en West-Duitsland. Wat is het doel van dat overleg? Rekeninghoudend met het feit, dat H.K.H. prinses Irene toont haar moeder de fraaie ring, welke zij ten ge schenke kreeg ter gelegenheid van haar 21e verjaardag. Het kleinood was een cadeau van de Federatie Goud en Zilver. genoemde mogendheden bondgeno- ten van België zijn in het kader van iy» de NAVO en dat de vertegenwoor- nnmnier bestaat ait IZ pagina s digers der Verenigde Staten, Enge- land en Frankrijk een bijzondere houding hebben aangenomen door de agressieve daden van België te genover Kongo goed te keuren en te verdedigen, kan zulk overleg niet anders dan wantrouwen wekken bij al degenen, die strijden voor het staken van de imperialistische inter ventie in Kongo". Koelkasten vanaf 225. bij de Electro-speciaalzaak xüEQi AALMARKT 4 N ieuwe soevereinen Bij Dibbersen op de Autobaan tussen Hamburg en Wenen zijn twee Nederlandse auot's met elkaar in botsing gekomen. Bij het ongeluk waren de familie Van Opheusden uit Nieuw-Werdinge en de Londense familie Lloyd betrokken. De dochter van het Engelse echtpaar is aan haar verwondingen bezweken. Na de botsing zijn de auto's in brand gevlogen. Twee Engelsen en vier Nederlanders zijn gewond in het ziekenhuis van Buchholz op genomen. Foto: een beeld van de ravage, (teleloto) Opper-Volta is vrijdag als zesde staat binnen de Franse gemeenschap volledig soeverein geworden. Op 8 augustus zal het land zich kandidaat stellen voor het lidmaatschap van de Verenigde Naties. Twee van de drie staten, die met Opper-Volta de „Raad van begrip" vormen Dahomey en Niger zijn dezer dagen onafhankelijk ge worden. Het vierde lid, Ivoorkust, wordt zondag soeverein. ETNA OPNIEUW ACTIEF. De Etna is vrijdagavond opnieuw actief geworden. Gloeiend gesteente werd tot op grote hoogte uitgesto ten en explosies waren tot in Cata nia hoorbaar. Na de eruptie van vorige maand was de Etna tot op heden betrek kelijk rustig. Noordelijke wind De Bilt, zaterdag 10 u.: Het KNMI deelt mede: In Midden-Europa is de luchtdruk laag, er bevindt zich daar een de pressie, die via Spanje en Zuid- Frankrijk is gekomen. De afgelopen nacht heeft ze in Beieren, Zwitser land en Noord- en West Oostenrijk vrij veel regen veroorzaakt. Op het midden van de Oceaan handhaaft zich een gebied van hoge luchtdruk tussen Groenland en de Azoren. Door deze drukverdeling is in onze omgeving de wind meer noordelijk geworden en stroomt nu tamelijk koele lucht van zee uit het land binnen. In deze lucht, die enigs zins onstabiel is ook boven zee komt veel bewolking voor, waaruit hier en daar, meest lichte buien val len. Voor morgen worden in deze toestand geen belangrijke verande ringen verwacht (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond zondagavond. Opgemaakt 11.15 uur. VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking enkele verspreid voorkomende I buien. Zwakke tot matig wind tussen noord en noordwest. Wei- nig verandering in temperatuur. J 7 Aug.: zon op 05.10; onder 20.20; maan op 20.23; onder 05.35. 8 Aug.: zon op 05.12; onder 20.18; maan op 20.55; onder 06.53. Hoogwaterstanden 7 Aug.: vm. 3.07; nm. 3.41. 8 Aug.: vm. 3.56; nm. 4.26. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden; gisteren max. nun. HELSINKI onbew. 18 4 STOCKHOLM zw. bew. 18 12 KOPENHAGEN onweer 20 9 ABERDEEN zw. bew. 19 9 LONDEN z.w bew. 23 12 AMSTERDAM zw. bew. 22 13 BRUSSEL regen 22 11 LUXEMBURG h. bew. 21 11 PARIJS mist 24 12 BORDEAUX h. bew. 22 13 GRENOBLE h. bew. 23 16 NICE onbew. 21 18 BERLIJN 1. bew. 24 15 FRANKFORT h. bew. 24 11 MüNCHEN regen 20 14 ZURICH regen 22 15 GENEVE 1. bew. 23 14 LOCARNO onbew. 12 WENEN regen 27 16 INNSBRUCK geh. bew. 23 13 ROME zw. bew. 33 20 AJACCIO 1. bew. 31 16 MADRID 1. bew. 14 MALLORCA onbew. 32 16 LISSABON h. bew. 15 Korreltje Een waarlijk blijmoedig mens aal zijn geesteskracht niet verliezen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1