Negen doden bij verkeersongevallen Onrust op schip in Rotterdam visie op televisie Rijk ontving I. 443 miljoen meer belasting dan vorig jaar Overleg over 5-daagse werkweek bij spoorwegen VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSE COURANT Bruid verongelukt bij autobotsing Ter gelegenheid van Maria Hemel vaart op maandag 15 augustus zul len de Nederlandse Spoorwegen in de nacht van 15 op 16 augustus de volgende extra treinen laten lopen: Eindhoven-Maastricht (vertrek (ver trek 23.25 uur), Sittard-Heerlen (vertrek 0.28 uur), Heerlen-Sittard Op de rijksweg Roermond-Sittard TWEE DODEN BIJ AANRIJDING (vertrek 23-52 uur), Venlo-Roer- is gistermorgen de 22-jarige mevr. mond (vertrek 23.24 uur), Roer- B. v. d. Weiden uit Apeldoorn om Op de weg Utrecht-De Bilt ter mond-Nijmegen (vertrek 23.26 uur) het leven gekomen bij een auto-on- hoogte van de Bunnikseweg te De en Roozendaal-Zevenbergen (ver- geluk. Haar man werd ernstig ge- Bilt is gisteravond om kwart over trek 23.51 uur). wond. Het slachtoffer was woensdag zes een ernstig verkeersongeval ge- pas gehuwd. Het paar was op huwe. beurd. Hierbij werden twee perso- lijksreis in een kleine auto. Het on- nen gedood en een zwaar gewond. lAfelterUSten geval gebeurde toen de heer v. d. Een kleine pérsonenauto met drie Weiden, die de auto bestuurde, naar inzittenden komende uit de richtting Kunt U niet slapen door rheumatiek, links uitweek omdat een voor hem Bunnik stak de voorrangsweg over spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, rijdende wagen plotseling afremde, en werd gegrepen door een uit de neemt dan Togal. Togal verdrijft snel daarop ontstond een botsing met 'n richting Zeist komende vrachtauto en afdoende die pijnen en U slaapt tegenligger, waarbij mevrouw v. d. met aanhangwagen, bestuurd door daardoor weer rustig de gehele nacht. Weiden uit de wagen werd geslin- de 23-jarige C. A. D. uit Rotterdam. Togal kan baten waar andere midde- gerd. Zij overleed vrijwel onmiddel- De auto draaide om zijn as en de len falen. Togal zuivert de nieren en lijk. 76-jarige chauffeur R. K. Arkema is veilig voor hart en maag Bij apo- XIA nv®Di Pnrv *?i1; Bilthoven en zijn medepassagier theek en drogist 0.96, 2.40 en 8.88. NA ONGEVAL OVERLEDEN de ongeveer 70-jarige heer J. de Jong en mevrouw de Jong-Stark, In de Rooms-Katholieke ziekenin- eveneens uit Bilthoven werden er- richting in Hilversum is gisteren uit geslingerd. De heer Arkema overleden de 83-jarige mevrouw J. kwam onder een wiel van de vracht - Bleeksma-Aukema. Zij werd eer- auto terecht en was op slag dood. gistermiddag aangereden door een De heer De Jong werd zwaar ge- 40-jarige motorrijder, de heer W. H.f wond en overgebracht naar het dia toen de bejaarde dame van de be. conessenhuis in Utrecht alwaar hij veiligde oversteekplaats in de Lan- inmiddels is overleden. Mevrouw De gestraat bij het Hilversumse politie- Jong liep een schouderfractuur en bureau gebruikmaakte. De dame ernstige snij wonden op. kwam evenwel door de botsing ach- GEWONDE VAN VERKEERS ONGELUK OVERLEDEN Amerikaanse vrouwen vliegen eruit (Advertentie) terover te vallen en is daarbij zo ernstig gewond geraakt dat zij la ter in het ziekenhuis is overleden. JONGEN ONDER AUTO Twee detectives van Scotland Yard hebben een onderzoek ingesteld in het schip „Sept Hes", dat gemeerd ligt in de haven van Rotterdam. De kapitein heeft hun assistentie ge- De 50-jarige weduwe C. M. van vraagd, omdat er op het schip sabo- Bak uit Beverwijk, die woensdag- tage zou zijn gepleegd. Er zou mid- avond gewond werd bij een ver- den op zee zand zijn gevonden in een Gistermiddag omstreeks half vier keersongeval te Limmen zij zat dynamo. De Rotterdamse werf ech- is de 12-jarige Volkert Brandsma uit op de duo van een bromfiets, waar- ter, waar het GChip voor normaal on- Dalfsen door een auto aangereden van de bestuurder geen voorrang derhoud in dok ging, heeft niets van en vrijwel op slag gedood. Het on- aan het verkeer van rechts verleen- schade kunnen merken, geluk gebeurde in de buurtschap de is vanmorgen in het zieken- Men heeft alleen een breuk in de Zwiep bij Lochem. De jongen kam- huis te Alkmaar aan de gevolgen schroef gevonden, die hersteld moet peerde daar met een ploeg jongens overleden. worden. De twee detectives hebben en meisjes. Gistermiddag zou er 'n ook niets kunnen ontdekken, dat op oriëntatierit gehouden worden en VERKEERSONGEVAL EIST sabotage zou wijzen. Zij hebben alle de jongens en meisjes gingen daar- TWEE DODEN bemanningsleden ondervraagd. Li- toe in groepjes van vijf plus een tussen is echter onder de bemanning leider op pad. De afspraak was dat Vanmorgen tegen zeven uur is de wrok ontstaan tegen de kapitein, die de leider bij de nadering van een tienjarige Hennie van Zwieten, die het verlof van zijn bemanning en be- auto een fluitsignaal zou geven ten per rijwiel op weg was naar de kerk, wegingsvrijheid heeft ingetrokken, teken dat de kinderen uiterst rechts te Mijdrecht aangereden door een Als wraak heeft meer dan de helft moesten gaan rijden. Kort na het zware vrachtauto met aanhangwa- Van de bemanning besloten het ge vertrekken van een groep jongens gen. Het kind werd zo ernstig ge- hele verlof in een keer op te nemen, naderde op de weg Lochem-Barchem wond, dat het tijdens het overbren- Dit betekent, ''at het schip niet va- een bestelauto. De leider floot en de gen naar het ziekenhuis is overleden. ren kan. De meeste bemanningsleden jongens gingen helemaal rechts rij- De 52-jarige kruidenier de heer besloten niet meer op het schip te- den daarbij haakten twee hunner A. Verkaik, voor wiens winkel de rug te keren, met de sturen in elkaar. Het gevolg aanrijding gebeurde, liep naar bui- was dat Volkert Brandsma tegen de ten en overleed ter plaatse tenge- juist passerende auto viel, bestuurd volge van de hevige schrik, door een aannemer uit Eibergen. De Donderdagmorgen arriveerde op Schiphol een groep Amerikaanse vrouwelijke piloten, die een rondreis door Europa maakt. In Nederland zullen de dames te gast zijn op het vliegveld Hilversum. Het aantal vrouwelijke piloten in de V.S. wordt op vijfduizend geschat. Door een ontploffing in een vuurwerkfabriek in Niigata (Noord- Japan) zijn drie personen om het le ven gekomen en verscheidene ge wond. Drie gebouwen zijn geheel in de vlammen opgegaan. De ontploffing ontstond door spontane ontbranding als gevolg van de zeer grote hitte, die thans in het gebied heerst. Dank zij vrijere loonvorming Het Rijk heeft in de eerste helft van dit jaar een aanzienlijk hoger bedrag aan belastingen geïnd dan vorig jaar. Dit is hoofdzakelijk het gevolg van de vrijere loonvorming, die mét de hogere lonen ook hogere belasting met zich mede bracht. In cijfers betekent het, dat het Rijk in het eerste half jaar van 1960 ruim andere jongen kwam in de berm van de weg terecht en liep geen letsel op. EUROPA ZONDER PASPOORT VERKEERSONGELUUK IN HAMBURG Gistermiddag zijn by Dibbersen op de autobahn tussen Hamburg en Bremen twee Nederlandse auto's met elkaar in botsing gekomen. Daarbij Bedrijfsleider door betonnen dakplaat dodelijk getroffen Op een te Amsterdam gehouden persconferentie heeft organisator Carel Briels zijn plannen ontvouwd met betrekking tot de oprichting van een toeristisch centrum, dat de naam „Europa zonder paspoort" zal krij gen. Het centrum, waaraan negentien Westeuropese landen zouden deelne men, zal gevestigd worden op het De 37-jarige W. Bongerts uit Uden terrein „De IJzeren Man", nabij is een Engels meisje om het leven is gistermiddag Ongeveer 16.30 uur Weert in Limburg. Als openingsda- gekomen. Twee Engelsen en vier gedood, toen een dakconstructie bo- turn van de expositie, die zes maan- Nederlanders zijn gewond opgeno- ven hem instortte. De heer Bon- ^en zal duren, zien de organisatoren men in het ziekenhuis te Buchholz. gerts, die gehuwd en vader van drie i mei 1962. Het ongeluk gebeurde, doordat van kinderen was, was bedrijfsleider bij een in Rotterdam gehuurde auto 'n de N.V. Jansen en de Wit kousenfa- bandsprong. De wagen vloog de brieken te Schyndel. Het Udense baan voor de tegenovergestelde rij- atelier van deze fabriek, dat geves richting op en kwam daar in botsing tigd is in een noodgebouw, zou ver met een kleine personenauto van 'n plaatst worden naar nieuwbouw. De familie uit Nieuw Weerdinge. Na de heer Bongerts ging daar elke mid- botsing vlogen de auto's in brand, dag de stand van zaken bekijken. De dochter van het Engelse echt- Gistermiddag was hij getuige bij de paar, dat de Rotterdamse auto had montage van enkele betonnen pla- gehuurd, is aan brandwonden be- ten in het dak. Door nog niet opge- zweken. De ouders van het meisje, helderde oorzaak schoten enkele de heer en mevrouw Lloyd uit Lon- platen los. Een er van raakte de heer den, zijn opgenomen in het zieken- Bongerts. Een arbeider werd gewond bij dit ongeluk. Valse-drukker blijft in arrest De raadkamer van het Amster damse gerechtshof heeft gistermiddag het appèl afgewezen dat de Amstel- veense drukker-publicist J. Z. had aangetekend tegen het bevel tot zijn voorlopige gevangenhouding voor 30 dagen wegens valsheid in geschrifte. Z. zou zijn drukkerij beschikbaar hebben gesteld voor het drukken van valse-identiteitspapieren voor de Algerijnse opstandelingen. Z., die wordt bijgestaan door mr. L. C. van der Tas uit Amsterdam, werd op 16 juli gearresteerd. Op 25 juli werd zijn voorlopige gevangenhouding voor 30 dagen bevolen. 3-932 miljoen inde tegen 3.489 in de eerste helft van het vorig jaar. De inkomstenbelasting leverde 103 miljoen meer op, de loonbelasting ƒ76 miljoen. Voorts is de omzetbe lasting met 114 miljoen gestegen. Ook de niet-kohierbelasting steeg met 41 miljoen gulden. Bij de op stelling van de miljoenennota heeft de regering geen rekening gehouden met hogere inkomsten uit de vrije loonvorming. Als gevolg hiervan zijn de loon- en inkomstenbelasting aan zienlijk boven de raming uitgeko men. Stijging werd voorts waargeno men bij de successierechten, wegens stijging van het aandelenkapitaal de tabaksbelasting en de invoerrechten, welke laatste stijging samenhangt met de toeneming van de nationale bestedingen. Het kohierbedrag van de vennoot schapsbelasting 1959 is in juni terug gelopen met 16,9 miljoen gulden tot 1.294,2 miljoen. Hier staat een ra ming tegenover van 1.175 miljoen. Het ministerie van financiën deelt mede, dat de voorlopige aanslagen over 1959 meer hebben opgeleverd dan was voorzien. Het kohierbedrag van het boekingstijdvak 1960'61 steeg met 48.3 miljoen tot 227.3 mil joen. De opbrengst over het boekjaar 1959 zal wegens het opleggen van nadere voorlopige en definitieve aanslagen nog belangrijk toenemen. huis, evenals de vier inzittenden van de auto uit Nieuw Weerdinge, een echtpaar met twee kinderen. Twee postbeambten, die het eerst op de plaats van het ongeluk waren, heb ben de inzittenden uit de brandende Het personeel van de Nederlandse Spoorwegen zal waarschijnlijk met ingang van 1 januari 5 dagen per week gaan werken. Voorbereidende besjrekingen hierover zijn gevoerd in - Een groot aantal postduiven in de personeelsraad. Naar „De Volks- v.%, Brabantse gemeente Oostehout is krant" verneemt hebben deze be- wrakken"bevrijd!"De" naam "van de aangetast door pokken. Het aantal besprekingen hierover zijn gevoerd in bij het ongeluk betrokken familie aangetaste dieren wordt Op 500 ge- had. Economisch en bedrijfsorganisa- uit Nieuw Weerdinge is Van Op- schat. De verschijnselen zijn puistjes torisch schijnen deze mogelijkheden heusden, waarvan de man 40 jaar aan kop en oogranden. De Utrechtse aanwezig te zijn. en de vrouw 38 jaar is. Voorts za- gezondheidsdienst heeft vastgesteld, Het resultaat van de studie, die in ten in deze auto de kinderen Hen. dat het hier gevallen van pokken- de personeelsraad aan dit onderwerp drik (8 jaar) en Johannes (6 jaar) diphterie betreft, een besmettelijke Is gewijd, zal nog worden voorgelegd Van Opheusden. Het hele gezin is ziekte waaraan vrijwel niets is te aan directie van de N.S. en de vak- zwaar gewond. doen. bonden. Op verjaarsvisite bij oma Curacao heeft ook televisie. Met bloemen en Andrew - naar prins Andrew is wereld in. (Van onze tv.-medewerker) „Het huis", experimentele eenacter De VARA heeft donderdag een ex perimenteel spel van de Nederlandse auteur Sybren Polet opgevoerd. Het heette „Het huis" en werd eerder als kleine drama voor de toneelgroep „Test" geschreven. In dat stuk wordt het leven van een mensen paar van het romantisch begin tot het onontkoombare einde verkort weergegeven. Door zijn bepaalde vormgeving vorderde dit stuk nog al concentratie van de kykers; eigenlijk was er enige schouwburgrijpheid nodig om het stuk als zodanig te kunnen waarderen. Er kwamen slechts twee acteurs aan te pas: Henk van Ulsen en Shireen Strooker, een jong duo, dat de bedoelingen van de schrijver heeft weergegeven en dat onder de verantwoorde regie van Kees van Iersel met hun tweeën de avond wist te vullen. Ze deden het eerder ook bij „Test". Het was niet overbodig, dat we tijdig onze lezers hebben gewaarschuwd, dat dit spel niet voor jeugdige kijkers geschikt was. Terugblik Wat de NCRV over de bijeenkomst van internationale padvindersleiders en -leidsters heeft laten zien, was werkelijk de moeite waard en we gens het deskundige commentaar van Joop Reinboud leerzaam boven dien. Het kampvuur aan het slot be vatte een religieus tintje, dat de sympathie voor de verkennerij slechts kan vergroten. De overige delen van het programma waren minder boeiend, ook al zal Papa Bue's Vi king-jazzband, met applaus binnen gehaald, aan jeugdige kijkers en luis teraars vreugde hebben bezorgd. De komische opera „De barbier van Bag dad", op niet altijd in het gehoor liggende muziek van Peter Corne lius, in het Oostenrijkse Bregenz uitgevoerd, was voor menigeen stel lig een première. Wij voor ons had den graag een andere keuze ge maakt. Maar de Eurovisie had deze opera nu eenmaal vanwege het fes tival in de schone stad aan het meer van Konstanz beschikbaar. Komende uitzendingen Heden, vrijdag, gaat aan het KRO- programma drie kwartier wereld kampioenschappen wielrennen voor af. „De overlevende" zal de vierde aflevering zijn van de t.v.-serie „The four just men" en in „Drieluik" volgt een herhaling op telerecording van het KRO-optreden onder meer van Caterina Valente. Zaterdag brengt de AVRO een verstrooiings programma var uit verschillende eta blissementen in Scheveningen. On der de talrijke artisten die zijn aan gekondigd behoort ook Corrie Brok ken. Op een inleidende persconfe rentie heeft men onze belangstelling voor het „Weekend in Schevenin gen" gaande gemaakt. Er is a.s. zon dag heel veel op het scherm te zien. In de ochtend zendt het Katholiek Kerkgenootschap via het Eurovisie- ,net vanuit München de pontificale 'hoogmis uit. Dat is dan een onder deel van de t.v.-manifestaties van wege het internationaal eucharis tisch congres. In de namiddag wor den twee soorten sport aan de orde Zondag is op Curasao het televisiestation in gebruik genomen ter gelegen- presentjes gewapend zijn de drie Britse koningskinderen - prins Charles, prinses Anne en prins gesteld en 's avonds komt de NCRV heid waarvan Wim Sonneveld de hoofdschotel in het feestprogramma voor hun oma, koningin-moeder Elizabeth, die haar zestigste verjaardag vierde gereden. De kleine met een vocaal en instrumentaal zijn rekening nam. Foto boven: de Antilliaanse vlag in top; Curacao heeft al een flink baasje; hij gluurt hier met grote ogen over de leuning van de voorbank de wijde programma uit de Geertekerk te televisie. Foto onder: Wim Sonneveld tijdens de uitzending. In de grote Utrecht, studio waren driehonderd genodigden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7