DU WAAR GA JE NAAR TOE? Toneelspeler Frits van Dijk te Zandvoori verdronken Bromfiets onder REIS ROND DE WERELD Japanse doopplechtigheid voor DC 8 trein Smokkelauto vloog woning binnen 2 mnd geëisttegen wachtcommandant, die zijn hart liet spreken DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSE COURANT Minister-president prof. dr. J. E. de Quay heeft woens dagmorgen de harten veroverd van de spijtoptanten, die met de „Zuiderkruis" naar Amsterdam waren gevaren. Dat de eerste minister des lands ter verwelkoming aan wezig was, had men stellig niet verwacht. Foto: „Waar ga jij naar toe?", vroeg prof. De Quay aan een klein meisje, dat de plaats van bestemming op een kaartje had staan, dat om haar hals hing. De toneelspeler Frits van Dijk is gistermiddag te Zandvoort bij het zwemmen in zee verdronken. De Amsterdamse acteur had zich op het zuidelijk strand in Zandvoort te ver in zee gewaagd waardoor hij in een mui terecht kwam. In bewusteloze toestand werd hij korte tijd later uit het water gehaald. Bjj aankomst in het St. Elisabethgasthuis te Haarlem bleek hij te zijn overleden. Een 15- jarig meisje, dat in zijn gezelschap was, verkeerde eveneens in levens gevaar doch kon bijtijds worden ge red. Frits van Dijk, in 1895 te Rotter dam geboren, doorliep de H.B.S. in Arnhem en studeerde gedurende één jaar aan de Amsterdamse toneel school. Tijdens de eerste wereldoor log vertoefde hij in Amerika. Na zijn terugkeer in ons land nam hij privé-lessen. Hij begon zyn to neelloopbaan a's voordrachtskunste naar en was enige tijd verbonden aan het klassiek toneel van Albert Vogel, waarna hi;" bij verschillende gezelschappen heeft gespeeld, o.a. bij het gezelschap Willem Royaards, bij de Haghespelers (Verkade) en het Amsterdams Toneel. Met Paul Huf en Johan de Meester richtte hij in 1932 't Groot Nederlandsch Toneel op. Na de oorlog was hij verbonden aan het Amsterdams-Rotterdams To neelgezelschap, het Amsterdams To neelgezelschap, Toneelgroep Come- dia en het Rotterdams Toneel, waar van hij directeur, acteur en regis seur was. Daarna kwam hij als re gisseur-acteur bij de stichting De TooneeL Vereeniging, waarvan hij later directeur werd, tot de ophef fing van het gezelschap. Tenslotte kwam Frits van Dijk bij het Arn hemse gezelschap „Theater", waar hij tot zijn dood aan verbonden was. In het seizoen 1960-61 zou hij zijn 40-jarig toneel jubileum vieren. Frits van Dijk was ook leraar aan de toneelschool. Tot zijn voorname róllen behoor den o.a. Bode en Spie (Gijsbrecht van Aemstelj, Belial (Adam in bal lingschap), Puck (Midzomernachts- droom), Orestes (Electra), De Nar (Driekoningenavond), Noach (Von- del's Noah) en Napoleon (Madame Sans Géne). DE GEVAARLIJKE ZEE. De zee was gisteren uitermate ge vaarlijk voor de zwemmers vanwege de z.g. muien. Enige uren voordat de toneelspeler Frits van- Dijk verdronk, waren al een vrouw en twee meisjes te Zandvoort in een mui geraakt. Een hoofdagent van politie heef twee van hen gered, het derde meisje kon door een ander tijdig naar het strand worden teruggebracht. VESTIGINGSREGELING KLEINHANDEL IN TEXTIEL- GOEDEREN. De staatssecretaris van economische zaken heeft aan de Soc.-Economische Raad advies gevraagd over de vast stelling van een vestigingsbesluit voor de kleinhandel in bont-artikelen en die in dameshoeden. De bestaande regeling voldoet niet meer. Omtrent een nieuwe regeling zijn de betrokken bedrijfsorganisa ties tot overeenstemming gekomen. „INDABA" IN OMMEN GEOPEND In Ommen is gisteren op het meer dan veertig hectare grote terrein van „Gillwell Ada's hoeve" de derde „Wereld-Indaba", een massale pad vindersbijeenkomst, geopend. Dit ge schiedde door de hoofdcommissaris- voorzitter van de nationale padvin- dersraad, de heer E. J. H. Volkmaars. In zijn openingswoord wees hij op de grote groei van de padvinderij. Bij de jubileum-jamboree in 1957 waren er vijf miljoen, thans acht en een half miljoen leden. Aan deze „Indaba" nemen ruim 600 padvindsters en padvinders van meer dan veertig nationaliteiten deel. Ten teken dat de officiële ope ning was geschied, werd per raket een parachute de lucht ingeschoten. Bij de opening was onder anderen tegenwoordig de ambassadeur van India in ons land. Autoboissng bij Vianen Een dode; iwee gewonden Op de rijksweg Utrecht-Den Bosch ter hoogte van Vianen, is vanmor gen omstreeks kwart voor zeven een ernstig verkeersongeval gebeurd, waarbij een dode en twee gewonden zijn te betreuren. Bij het ongeval waren een kleine bestelwagen met vier inzittenden, een arbeidersbus, een cementwa6en en een mestwagen betrokken. Waarschijnlijk door een verkeerde inhaalmanoeuvre van de bestuurder van de kleine bestelwagen, F. van B. uit Leerdam, ontstond een bot sing tussen de wagens, waarbij de bestelwagen bekneld raakte tussen de cementwagen en de mestauto. .Een der inzittenden van de bestel wagen, H. ten H. uit Schoonrewoerd, was op slag dood. De chauffeur en een andere inzittende Th. S. uit Ke- dichem, werden ernstig gewond naar het Acad. Ziekenhuis te Utrecht ver voerd. De mestwagen kwam in een sloot terecht De bestuurders en in zittenden van de andere drie wagens liepen geen noemenswaardig letsel op. Wel is de materiële schade bij zonder groot. De enige zeeploze toiletzeep in Nederland DU-NY reinigt diep In de porlBn. Dat wil zeggenDU-NY haalt niet elleen het vuil van maar ook uit Uw huid. Boorden en man chetten bll|ven daardoor veel lan ger schoon. Talloos zl|n de mensen met huid klachten. Maar hun aantal smelt als sneeuw voor de zon nu zU DU-NY gebruiken. Huidverstop* pingen, meeëters. puistjes enz. verdwijnen meestal snel doot het gebruik van DU-NY. Twee doden Op een niet beveiligde overweg tussen Gilze-Rijen en Tilburg is gis teravond een bromfietser met zijn duopassagier onder de D-trein geko men. Beiden werden op slag gedood. Het zijn de gebroeders W. en A. Zandbergen. Zij woonden in Tilburg en waren beiden ongehuwd. Ver moedelijk hebben zij de trein te laat gezien. De bestuurder van de brom fiets probeerde nog wel het stuur om te gooien, maar het was reeds te laat. Dertig meter voorbij de plaats van de aanrijding werden de slachtoffers in een sloot gevonden. De trein had 40 minuten vertraging. Bewoners aan de dood ontsnapt Ternauwernood zijn de heer J. Cremers uit Eersel en zijn vijf kin deren aan de dood ontsnapt, toen een smokkelauto met een snelheid van bijna 150 km per uur hun wo ning binnenmaasde. De bestuurder van de auto, de ex- douanier D. R., die vorig jaar werd ontslagen, omdat men hem van be trekkingen niet smokkelaars ver dacht, werd ernstig gewond uit de wrakstukken gehaald. Het ongeluk gebeurde, toen de smokkelaar door de Belgische douane werd achtervolgd en hij zijn snel heid tot het maximum opvoerde. In een onoverzichtelijke bocht verloor hij de macht over zijn stuur, vloog door de buitenmuur van de woning, rakelings langs de slaapkamer van Op het internationale vliegveld van Tokio vond dezer dagen een shinto-plechtigheid plaats, waarbij de eerste de kinderen, en kwam vlak voor de DC 8C van de Japanse luchtlijn werd gedoopt en bij voorbaat beschermd tegen ongelukken. Het toestel werd stoel van de heer Cremers tot stil- tijdens de plechtigheid zijn naam gegeven door prinses Taka-Matsoe, een schoondochter van de Japanse keizer, stand. De „Foejie" - zoals de machine werd genoemd - zal wor den ingezet op vluchten over de Stille Oceaan. De Amsterdamse student A. Loos (22) leerling van de akademie voor beel dende kunsten te Amsterdam, maakt op het ogenblik een voetreis om de wereld. Hij wordt vergezeld door zijn dappere ezel Juliette, die een wagen tje met him beider bezittigen trekt. Tot nog toe verloopt de reis volgens plan: ongeveer 30 km per dag. De bijgaande foto werd gemaakt bij de aan komst van het tweetal in Perpignan in de Pyreneeën. Vandaar Gaat de reis via Spanje, Marokko en Guinea naar Brazilië. De auditeur-militair bij de krijgs raad te velde west heeft gisteren te gen de 27-jarige beroepsmarechaus see eerste klas M. van der S. uit Den Haag een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van voorarrest gevorderd, alsmede ontslag uit de militaire dienst. De marechaussee, die in juni van dit jaar dienst deed als wachtcom mandant bij het Koninklijk paleis Huis ten Bosch, had een meisje, dat inlichtingen kwam vragen, toegela ten tot de terreinen rondom het Ko ninklijk paleis. Hij had getracht een afspraakje met haar te maken. De auditeur-militair achtte de handel wijze van de marechaussee hoogst onverantwoordelijk. Hij was van oordeel dat deze man zeker niet in militaire dienst thuishoort. De verdediger, kapitein W. G. Tibben, zei in zijn pleidooi dat on der het uniform van de marechaussee de mens zit met al zijn moeilijkhe den. Ook zijn gezondheid laat het een en ander te wensen over. Hij is afgekeurd voor bepaalde diensten en zou zijn hele verdere loopbaan slechts wachtcommandant kunnen blijven. De raadsman vroeg de krijgsraad het onvoorwaardelijke ge deelte van de straf zo kort mogelijk te houden en, indien ontslag moest DUINBRAND NABIJ SCHEVENINGEN In de duinen nabij het „Zwarte Pad" te Scheveningen heeft van morgen een kleine duinbrand ge woed, die waarschijnlijk veroorzaakt is door twee in dit verboden gebied kamperende Duitse jongens. Van twee kanten werd het vuur bestreden met nevelstralen. Een gro te moeilijkheid was dat men het wa ter beneden aan de strandweg moest halen. Over ruim 400 vierkante me ter is de duinbegroeiing verloren gegaan. De twee Duitse jongens, beiden zestien jaar, zijn voor een verhoor overgebracht naar het politiebureau. volgen, dit te bewerkstelligen via een medische afkeuring. Is „chauffeursbier" goed voor chauffeurs? „Na het drinken van vijf gla zen van dit bier bent u nog niet dronken. Neemt u maar een slok". Deze woorden werden ge sproken in een voor het drin ken van bier ietwat ongewone omgeving, n.l. de rechtzaal van het Zaandamse kantongerecht. Het was de advocaat mr W. Vos uit Bennekom, die de vriende lijke uitnodiging richtte tot kan tonrechter mr R. van Houten. Mijnheer de kantonrechter meende er echter voor te moe ten bedanken. De procedure ging over de vraag of het bedoelde bier, dat als een soort Dortmunder be kend staat als „Chauffeursbier" een te gering percentage alco hol bevat om uitsluitend in ver lofzaken-A verkocht te mogen worden. Volgens de fabriek is het percentage slechts 1,6 doch een gerechtelijk laborato rium had bijna twee procent gemeten. De kantonrechter was óók wel een beetje gevoelig voor de argumentatie van mr Vos, die meende dat de justitie het ge bruik van dit bier moet aan moedigen onder het motto „Lie ver chauffeursbier dan gewoon bier", maar vond toch die bijna twee procent een bezwaar en rekende het bier onder de zwak- alcoholische dranken waarvoor nu eenmaal B-verlofzaken ge sloten zijn. De boete was 11 gulden; de houder van het cafetaria met B-vergunning, waaraan de boe te werd opgelegd, kan dus in hoger beroep gaan.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7