Bas Maliepaard Nederlandse Kampioenstitel J. Bontekoe won op de Bosbaan Nederlandse zeilerij niet in F.nnjolfen- en Stai klasse vertegenwoordigd 17 07 3' W" Hollandweek I had s'echt weekeinde door windstilte MAANDAG 1 AUGUSTUS 1960 DE LETDSE COUKANT PAGINA 7 veroverde Bij de slotraces in Zandvoort Charly Gaul behaalde zaterdag voor de vierde keer hat wielerkampioenschap van Luxemburg op de weg. Hij reed de 192.3 km. in 5 uur 7 minuten en 30 se conden en finishte met een voorsprong van 3.36 op Jempy Schmitz en Aldo Bol- zan, die respectievelijk tweede en derde werden. Marcel Ernzer staakte de strijd na 140 km. De vroegere wereldkampioen Elsy Ja cobs won de Luxemburgse wielertitel voor dames. Zij reed de 47.2 km. in 1 uur 16 minuten en 49 seconden. De Italiaanse amateur-achtervolgings- ploeg, die favoriet is voor de Olympische titel, reed zaterdagavond op de olym pische wielerbaan de 4 km. in de zeer goede tijd van 4 minuten 27.8 seconden, hetgeen overeenkomt met een moyenne van 53.872 km. per uur. De ploeg is sa mengesteld uit Testa, Vallotta, Vigna en Arienti. Met een voorsprong van negen ronden op zijn naaste concurrent behaalde de 24-jarige Dortmunder Karl Heinz Mar- sell te Nurenberg de Duitse stayerstitel. Marsell legde de 100 km. ten aanschouwe van 10.000 toeschouwers af in 1 uur 26 min. 23 sec. Holz en Petry staakten de strijd, het geen voor de keuze commissie van de Duitse wielerbond aanleiding was om alleen Marsell af te vaardigen naar de wereldkampioenschappen in Leipzig. BOSBAANRECORD VOOR CORRIE SCHIMMEL EN JOHAN BONTEKOE De Zuidslaviër Zirovnik verbeterde zaterdag zijn positie als leider in het al gemeen klassement van de ronde van zijn land door een overwinning in de vijfde etappe. De rit ging over 140 km. van Rijeka naar Nova Gorica. De tijd van Zirovnik bedroeg 3 uur 38 min. 26 sec. Op de bosbaan te Amsterdam zijn gis- De Zwitser Batimgartner finishte als termiddag nationale zwemwedstrijden tweede in dezelfde tijd als de winnaar gehouden over twee kilometer, waaraan en de Zuidslaviër Roner derde in 3 uur meer dan zeshonderd zwemsters en 40 m. 07 sec. zwemmers deelnamen. De zesde en laatste etappe van de Ron- Winnares op de vrije slag dames werd de van Zuidslavie telde twee gedeelten. corrie Schimmel, die na twee kilometer Het eerrte van Nova Gonca naar Var- Iwemmen slechts een voorsprong had «""■»- sic over 109 km. werd pwonnen door de van im 6 ssconden op Tinke Lager. dammer Koos de Jong besloten niet Zuidslaaf Joze Roner in 3.25.01 voor de s J. Bontekoe won de 2 km. vr^je aUg heren. maatschap van de Watersportvereniging „Braassemermeer" opgezegd. De strubbelingen, welke er tussen hem en de Kon, Verbonden Ned. Wa tersportverenigingen zijn ontstaan naar aanleiding van de ev. afvaardiging naar Naar wij vernemen heeft de Rotter- Napels, zijn daarvan oorzaak. Ongetwijfeld jammer, want de zeil- Koos de Jong zegt zeilwedstrijdsport vaarwel Zwitser Baumgartner, die bijna een mi- Shaïtïif^n 2641h.ÏSÏÏhÏ meer 3lS wedslr«dIeiIer te varen. Hij sport verliest daarmee in De Jong een nuut later arriveerde. De tweede halve tweede laJ, hebben bezet achter Johan heelt onder de2e ""«tedeUnï liin Ud- groot vertegenwoordiger, rit werd ook een Zmdslavische over- Eontekoe, die met 26.03.0 de snelste was. y:'r'ne ™or nZ I Ada den Haan zegevierde gemakkelijk 100 km. van Varsic naar Ljubljana reed op de 2 kit! schoolslag in 32 00 0 De schoolslag heren leverde een overwin ning op voor Ab Kroonenburg in 32.00.5. De uitslagen luiden: 2 km. schoolslag heren: 1. A. Kroo nenburg Ct LJ) 32.00.5; 2. A. Kalkman Bastiaan Maliepaard uit Willem stad, twee en twintig jaar oud, is in het eerste jaar Jat hij na zijn succesvolle tweede plaats in het we reldkampioenschap in de beroeps klasse zit, al kampioen van Neder land. Dat grote succes dankte de slanke knaap aan een vierde plaats in de slotrit over bijna 189 kilome ter, wederom op het circuit van Zandvoort gehouden. Een vieide plaats na een derde en een eerste plaats in de twee eerste ritten res pectievelijk in het Limburgse Beek en het Brabantse Chaam gehouden. Maar winnaar in deze fSnalerit was de Zuidhollander Jo de Haan uit Klaaswaal, die in een enerverend sprintgevecht de kampioen van het vorig jaar Piet Damen en de Am sterdammer Joop Captein achter zich kon houden. Er waren zeventig renners gestart, zonder Coen Niesten, die nog steeds last heeft van de blessure uit de Tour de France. Overigens bracht deze rit, waarvoor ongeveer achtduizend toeschouwers naar Zandvoort waren gekomen, heel weinig spannende mo menten en in het algemeen klasse ment weinig verandering. De Bever- wijker Albert Geldermans, die na de tweede rit slechts drie seconden op Maliepaard achter stond, kreeg geen kans zich van zijn grootste tegen standers los te maken en bleef twee de. De derde plaats ging naar An- toon van der Steen uit Etten, die in deze rit zevende werd. Tegen het einde was hij de Limburgei Jef La- haye kwijtgeraakt, doordat deze geplaagd door kwetsuren aan een schouder door een val enkele weken geleden in het Belgische plaatsje Vilvoorde uit het peloton moest lossen en tenslotte een ronde achter stand kreeg, waarna de jury hem tot ongenoegen van een deel van het publiek uit de strijd haalde. Overi gens kwam hij desondanks toch nog voor een eimdprijs in aanmerking. Al was dat dan dedertiende. Maar helemaal saai is het daar in Zandvoort toch ook niet geweest. Het begon al na amper elf kilome ter, in de derde ronde van de vijf en veertig. De Amsterdammer Joop Wuurman sprong met Piet /an Est mee. Een sprongetje waarover nie mand zich druk maakte. Spoedig werden zij ingelopen. Zo verging het ook de Amsterdammer Dick Bntho- ven, toen deze in de volgende kilo meters zijn neus uit het venster stak, en na acht en twintig kilometer de Gooilander Geurt Pos. Toch leek het erop, dat in die fase de strijd een wat ernstiger aanzien zou krijgen. Want door deze aanval maakten zich nog negen man uit het peloton los: Rent meester, Sijthoff, Huissoon, de ge broeders Van Est, Bergmans, Van der Pluijm, Steenvoorden en Ver hoef Maar de .groten" in het alge meen klassement lieten ook die vluchtelingen niet ver gaan. Martin van der Borgh, Jo d« Roo, Huib Zil verberg en Bas Maliepaard gingen zich met de jacht bezig houden en toen was ook dat vlug gebeurd. Dat alles had slechts tot gevolg, dat de Eindhovenaar Lamers en de Amsterdammer Dekker afstapten en een andere Amsterdammer, Schip per, al vroeg op een ronde kwam te staan. Ook de Hagenaar Hamelink en de Utrechter Lonkhuizen poog den aan de bewaking te ontsnappen, wat verder Lambert v. d. Ven uit Vlijmen en daarna Van Dongen en Damen, die Hennis Marinus en Joop van der Putten in het spoor kregen. in 3 uur en 29 minuten precies. Janez Zirovnik (Zuidslavië) werd win naar in het eindklassement. LEID SE REN- EN TOURVER SWIFT Successen in de Ronde van Stryen In een Nieuwelingen wedstrijd over Schell (Vlaardingen) 32.10.6; 3. A. van een afstand van 60 km. werden de na- Oest (*t IJ) 32.46.4; 4. R. van Altena (De volgende Swiftrenners geklasseerd: 1. Robben) 33.08.0; 5. H. Dieben (Leidse Gerben Karstens; 16. C. Schijff en 20e Golfbrekers) 34.14.0. J. v. Amsterdam. 2 km. vrije slag heren: 1. J. Bontekoe Bij de amateurs over een afstand van (HPC) 26.03.0; 2. W. Bergman (De Zijl) 100 km. werd Bertus Zoet 2e, en Piet 27.40.0; 3. H. Pieters (DAW) 27.55.0. Kooyman 8e met een voorsprong van 38 2 km. schoolslag dames: 1. Ada den seconden op Ab Visser uit Santpoort, Haan (PSV) 33.20.8 Even brak het peloton. Maar later smolten de groepen weer samen. In middels moest Lonkhuizen door pech de strijd staken en verdwenen ook Bram Kool, Van As, Brinkman, Bas- tricum, Rol en Swanefeld. Zo gin gen we naar het einde van een strijd, waarin bleek dat de fabrieksploegen grote invloed op het verloop hebben gekregen. Daardoor werden alle ont snappingen in de kiem gesmoord; ook die van Ab Geldermans toen de bel voor de laatste ronde klonk. Het eindklassement werd: 1 B. Maliepaard (Willemstad) kam pioen van Nederland 1960 in de to- taaltijd 'van 14.06.14 en 8 pt, 2 A. Geldermans (Beverwijk) in 14.06.17 en 20 pt, 3 A. v. d. Steen (Etten) in 14.06.22 en 33 pt, 4 J. de Roo (Scho- re), 14.06.54 en 16 pt, 5 P. Rentmees ter (Ierseke) 4.07.04 en 37 pt, 6 Th. Sijthoff (IJsselmonde) in 14.07.15 en 37 pt, 7 J. Captein (Amsterdam) in 14.08.15 en 19 pt, 8 P. Damen (Lies hout) in 14.08.15 en 19 pt, 9 A. van Wetten (Noordwij kerhout) in 14.08.15 en 47 pt, 10 D. de Groot (Amster dam) in 14.10.32 en 44 pt. Na de laatste test-wedstrijden op de olympische wielerbaan van Rome, is de Italiaanse baan-ploeg voor Leipzig nu definitief als volgt samengesteld: Profs: sprint: Maspes, Sacchi en Ogna; Achtervolging: Faggin en Baldini; Stay ers: Musone, Honl en Pizzali. Amateurs: sprint: Gasparella, Beghetto' en Gaiardoni; Achtervolging: Testa en Valotto; Stayers: Del Litto. Viola en Checchett. De keuzecommissie van de Belgische wielerbond heeft na afloop van het Bel gische wegkampioenschap de ploeg be kend gemaakt, die België zal vertegen woordigen bij het wereldkampioenschap op de weg voor professionals. Hiervoor zijn de volgende renners aangewezen: Jean Adriaenssens, Frans Aerenhouts, Pino Cermai, Emile Daems, Frans De- mulder, Noel Fore, Joseph Planckaert en Rik van Looy. Reserves zijn Arthur Decabooter, Pe trus Oelibrandt, Jos Hoevenaers en René van der Veeken. die 9e werd en op de Nederlandse kam- Robben) pioen op de weg D. Groeneweg, die 10e 33.59.6. werd Winnaar van deze course werd de 2 km. vrije slag renner Hamerling. Schimmel (Gooi) 26.43.2; 2. Tineke" La- NOC wil noch Sleeswijk noch Bob Maas naar Napels afvaardigen ..«rt.-v- non Nadat onlangs de Nederlandse zeilerij werd hij achtste en het vorig jaar werd 9 Ritn Vrnnn 'n opschudding werd gebracht doordat hij in Napels met een geleende boot xvua xvroon iue Hans sleeswijk in plaats van de Rot- tweede in dezelfde Starklasse. üiccawyu. ui yirww van ae rvui- Rietje van Baarle terdammer Koos de Jong door de Ko- ninklijke Verbonden Nederlandse Wa- ^e°LaG tersP°rtYerenigingen als candidaat voor De aspiranten van de Swift Comb." gerberg (Naarden) 26.49.4; 3. Adr? Las- eenF2evo°leeoverleens ^^ïS^fïït^dat 2^n van de Nederlandse zeilerswereld, - - ?vengcns van het leit. dat voora, waar ons land juist jn de mid_ Laten we eerlijk zijn met te consta teren, dat de niet-afvaardiging van deze twee zeilers een klap in het gezicht zou reden in Badhoevedorp over een afstand terie (Naarden) 27.19.6. van 30 km., hier werd T en Fred Leemans 8e. man et ijj 16.s8.6; 2. stans Scheffer men en later" zelfs officieel voor een over een aisiana terie uxaaraenj iy.b. De Jong niet aan de voorgeschreven ™orai waaKr,5 ,"a JU1SI in .at Peter de Jong 6e 1 km. veteranen (heren): 1. Jan Schop- selectiewedstrijden wenste deel te ne- denzware boten zulk een goede man Ct IJ) 16.58.6; 2. Stans Scheffer "en*een in het buitenland heeft. Wij hopen, dat het laatste woord in Bob Maas af 4e Starklasse. In zeilerskringen houding van het NOC voor de achten. Men gaat niet in de eerste plaats naar de Olympische Spelen om een over deze prijs te behalen, doch om in eerlijke allerminst te strijd zijn krachten met de tegenstander spreken. Als het NOC daarbij voorgeeft, te meten met 'n uiteindelijke kans op beide ïeilers niet voldoende represen- succes! tatief te achten voor uitzending naar Napels om daar Nederland te vertegen woordigen, dan vraagt men zich af wel ke maatstaven dan gelden om voor af vaardiging in aanmerking te komen. De door de Nederlandse Regenbogen B, Kraan, Rolf v. d. Baumen en Hoveling driemaal winnaar gewerkt, doch in de laatste wedstrijden seerde Regenboogwedstrijd sfaveren Het heeft de organisatoren van de Husslage en A. Alofs aan kop, doch er onder de druk van het heersende con- Enkhuizen v.v., die gisteren is gehou- zeilwedstrijden op de Loosdrechtse plas- kwam danig verandering in de volgorde. flict bi een allermoeilijkste positie be- den, is uitstekend geslaagd. De heen- sen dit weekeinde niet meegezeten met Zowel zaterdag als zondag won Saltz- vond en daarom waarschijnlijk niet op reis verliep zeer vlot en na ruim twee het weer. Zaterdag stond er al heel herr, terwijl W. van Schooneveldt, die volle energie gezeild heeft, is het plan uur arriveerden de eerste schepen in weinig wind en gisteren was de wind- in B-klasse was ingeschreven, doch die van bet NOC zeker een grote teleurstel- Enkhuizen; de terugreis duurde iets lan- stilte oorzaak, dat de zeilers maar heel zich door zijn successen in de Kaagweek llnÊ. doch niet minder voor de KVNWV, ger. Voor deze race, die voor de eerste weinig wedstrijdvreugde hebben mogen naar de A-klasse had doen overschrij- die zich met grote moeite door alle on- maal gehouden werd, doch die gezien smaken. Reeds in de ochtend bij de ven, tweemaal tweede werd. aangenaamheden, die het bewuste con- het succes in de toekomst elk jaar zal eerste start ging men in een drijfparty In de Vrijheidsklasse zagen we al het- fllct meebracht, heeft heen geworsteld, worden georganiseerd, bestond zeer veel weg en de zeilers konden hun lunch wel zelfde beeld als in de 16 M2 Puntklasse: Dat tenslotte ook Bob Maas niet voor belangstelling, zowel in Staveren als in meenemen voor de rond vier uren du- er waren veel wisselingen in de eerst- afvaardiging in aanmerking zou komen, Enkhuizen Medewerking werd verleend rende drijfpartij. In de middag kwam er aankomenden en daarop maakte alleen werd een mogelijk nog grotere teleur- door de waterpolitie en door de Ko- nog wat regen bij en vanwege de zich s. H. de Jong een uitzondering. Zater- stelling. Deze zeiler toch heeft onge- ninklijke Noord-Zuidhollandse reddings- steeds donkerder samenpakkende luch- dag was hij derde geworden, gisteren twijfeld wel bewezen tot het interna- maatschappij, die beiden een boot voor ten werd de toch al kleine baan nog af- plaatste hij zich als eerste. C. Neleman tionale niveau te behoren. Reeds in 1932 eventuele assistentie het IJsselmeer op gekort. Van de dreigende donderbui was zaterdag als eerste gefinisht met B. bracht hij voor Nederland tweemaal stuurden. Zij behoefden echter geen van met mogelijke storm kwam gelukkig Saur als tweede achter zich, terwijl zlIver mee, in 1936 bij de Olympische beide in actie te komen. De uitslag van niets, zodat alles tenslotte heel kalm en deze plaats gisteren werd ingenomen wedstrijden in Kiel veroverde hij de de race was als volgt: 1. J. Alberda; 2. ditmaal zonder enige averij kon worden door J. F. Kesting. derde plaats met een bronzen medaille, E. K. Hoekstra; 3. J. de Wilde; 4. H. de beëindigd, maar het zeilen bracht de Zaterdag eindigde O. P. Besseling als bij de Olympische Spelen in Helsinki Vries; 5. H. Roefekamp, allen uit Sneek. meesten maar weinig vreugde, want het eer6te in de Pampusklasse met J. B. was meer gelukzeilen dan wedstrijd- Reeder als tweede en J. Sijtema als varen. De vreugde kwam dan tenslotte derde. Gisteren evenwel was Besseling bij degenen, die er desondanks in slaag- te vroeg gestart en wat dit bij 'n derge- den toch te winnen of een der beste üjke windstilte betekent weten alleen plaatsen te bezetten. ingewijden. Nu was de overwinning In de Flying Dutchmanklasse moesten vo°r A- Arendse, terwijl J. Sijtema de talrijke deelnemers uit Nederland de tweede en H. A. Kuylman derde werd. eer ditmaal aan hun Duitse gast, V. 10 de Sternklasse boekte H. F. v. d. Dietrich van de Verein Seglerhaus am Rest zaterdag zijn tweede overwinning, Wannsee laten. Zaterdag zowel als zon dag immers slaagde hij gisteren had hij de wind aller- als eerste minst in de zeilen, want nu werd J. P. in het veld van meer dan dertig deel- van Vliet eerste. E. Cancrinus eindigde nemers te eindigen, een prestatie op ais tweede. zichzelf wellicht, doch ook een bewijs, dat de Duitser een uitstekend lichtweer- zeiler is. J. Jongkind, U. Jager, J. D. E. Rolf v. d. Baumen trok zich dit maal van wind of geen wind niets aan. Na zijn overwinning van vrijdag kwa- Schooneveldt en Jac. Kraan volgden men er zaterdag en gisteren nog meer, hem zaterdag als eersten op, terwijl het *odat hÜ reeds zeker was van de hoofd gisteren waren Jager, Schooneveldt en Prijs- Op de tweede plaats kwamen Blok, terwijl Jac. Kraan zelfs met 'n resP- u- de Vries en J. Prins, op de der- zevende plaats genoegen moest nemen, de R. van Dijk en J. F. Klazinga. Bij de In de 12 M2 klasse slaagde de Oude- Leidenaar E. J. Hoppe, die op zondag weteringer B. Kraan Jr. i de Kaagweek de mast en een groot De Italiaanse coureur Santé Gaiar doni vestigde zaterdagavond op de olym pische wielerbaan in Rome een nieuw wereldrecord 200 meter vliegende start (open banen) voor amateurs. Zijn tijd was precies 11 seconden. Het oude re cord stond met 11.2 seconde op naam van de Australiër Ploog. Het werd op 6 december 1956 in Melbourne gevestigd. TIENDE RONDE VAN BADHOEVEDORP Voor de tiende maal heeft De Bataaf uit Halfweg de Ronde van Badhoevedorp gehouden. De candidaat voor de olym pische spelen, Ab Sluis, heeft zijn vere niging eer aan gedaan door deze ronde over tachtig kilometer in 1.51.59 te win nen na een felle eindsprint. De uitslag luidt: 1. Ab Sluis, tachtig kilometer in 1.51.59; 2. C. Piers (Haarlem) z.t.; 3. M. Pronk (Warmenhui2en) z.t.; 4. G. Zeeman (Oud karspel) op 21 sec. 5. J. Vlijmen (Am sterdam) z.t.; 6. G. Wesseling (Amster dam) z.t.; 7. M. Snijder (Halfweg) z.t.; 8. W. Zonneveld (Uitgeest) op 43 sec.; 9. J. Timmer (Velsen) z.t.; 10. S. Rei sers (Oostzaan) z.t. nieuwe overwinningen aan zijn succes gedeelte van zijn Tarentelle over boord van vrijdag toe te voegen en merkwaar- za£ gaan. wil het na de verrichte repa- dig genoeg was de volgorde na hem raties nog niet vlotten. Hij en zijn be- voor de eerste plaatsen op beide dagen manning Van Leeuwen zijn er nog precies dezelfde: 2. B. v. d. Akker; 3. A steeds niet in geslaagd de goede trimm Borra en 4. T. Vlek. weer in het scheepje te krijgen. Het is Dat er iri de 16 M2 Streepklasse ge- Proberen en uitdokteren. Zaterdag werd noeg onderlinge concurrentie bestaat, h« voor de tweede maal vijfde, doch wordt wel bewezen door de wedstrijden gisteren liep het schip helemaal niet. van de afgelopen dagen. Agterhof, die De buitenlanders in de Finnjollen- vrijdag vierde was geworden, mocht klasse deden het weer niet slecht. Za- zaterdag een overwinning achter zijn terdag slaagde de Nieuw Zeelander R. naam zetten, doch daarmee was hij de Roberts erin als eerste te eindigen, ter- enige, die in drie wedstrijden tweemaal wiJ] de Belg André Nelis vierde werd in de prijzen kwam. De uitslag van za- en gisteren was het deze Belg, die de terdag was nl.: 1. E. Th. Agterhof; 2. H. eer der overwinning voor zich opeiste, van Agtmaal; 3. A. A. Taselaar; 4. F. W. In de Jeugdklasse won W. Hoveling, D. Grimm. Gisteren was er weer een de winnaar van de Nieuw Loosdrecht- ander leger van prijswinnaars. De wind stilte zal daartoe ook wel het hare heb ben bijgedragen. Nu was het S. Sie- brand, die als eerste de finishlijn pas- week, opnieuw, zodat ook hij met drie overwinningen ongeslagen aan de kop gaat. In de 12 Voetsjolïenklasse won F. Speckmann tweemaal, terwijl seerde en hij werd gevolgd door S. Schipper en D. Dudok van Heel Jr. Ozinga, H. Molenaar, J. F. Dwarshuis ieder eenmaal zegevierden in de Flying en H. Olde Agterhuis. Juniors. In de Olympiajoüenklasse slaagde J. Saltzherr erin twee overwinningen te boeken, hoewel het wedstrijdverloop zulks aanvankelijk gisteren dit zeker niet zou hebben doen vermoeden. Op 'n gegeven moment immers lagen Bijkex, In de Flying Dutchmanklasse ston den alle zeilen by, desondanks werd het een dryfparty.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7