VOOR 'N SLIPPERTJE' NAAR AMSTERDAM Niet zo snel, maar zo veilig mogelijk AUTO GEMAN ZATERDAG 30 JULI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 begint de cursus met theorie ''pussen de bedde Schellingwouderbruggen op een eilandje in het IJ ligt een stukje weg, dat iedere dag de aanblik biedt van een, voor weggebruikers zo beruchte, spiegelgladde straat. Minstens honderd maal per dag glijdt daar een auto van de ene kant van de weg naar de andere en belandt vervolgens in de berm. Een gevreesd stukje rijweg dus voor het verkeer, waar iedereen de adem inhoudt van de schrik en waar auto wrakken de weg markeren? Integendeel, op dit spekgladde stukje wég is hoe vreemd het ook klinkt nog nimmer een onge luk gebeurd. Sterker nog, de automobilist wordt juist hier geleerd zo veilig mogelijk zijn weg door het ver keer te zoeken, óók als de wegen weer zo gevaarlijk glad zijn. Dit stukje weg is daarom slechts een na bootsing van de werkelijkheid, waar de KNAC Anti slipschool reeds honderden automobilisten geleerd heeft hoe te handelen, wanneer ze eens in de practijk in een slip geraken en de weg niet is afgezet met oude autobanden en andere rubber producten, zoals dat hier het geval is. l"\e idee van een anti-slipschool is van de heer Peter U Gijswijt, die net zo lang aan het zoeken en pro beren is geweest, tot hij een verantwoorde en doel treffende methode vond om een auto, die in de slip geraakt is de baas te blijven. Acht jaar geleden is hij geheel alleen met zijn school begonnen. Hij wist echter snel anderen voor zijn idee warm te krijgen en dit jaar werd ook de belangstelling van de KNAC ge wekt, die de school van de heer Gijswijt overnam. De heer Gijswijt zelf werd tot direkteur van alle scholen in Nederland aangesteld, d.w.z. op het ogenblik is er behalve de school in Amsterdam alleen nog een mo gelijkheid voor het volgen van een anti-slipcursus in Zandvoort, die evenwel niet in vol bedrijf is. De be doeling is echter, om in totaal tot vijf scholen in Ne derland te komen. Aan de mogelijkheid om chauffeurs van autobussen ook een opleiding te geven, is reeds gedacht. Op een speciaal daarvoor aangelegde weg: een bitum- wegdek met rubber bovenlaag, die drijfnat gehouden wordt, gaat de cursist de verworven kennis in prak tijk brengen in een auto van de school(!) - men heeft er zo acht in Amsterdam staan op bovendien nog afgesleten banden. Kunt u zich erger indenken? Glad is het, dat hebben wij beproefd! De werkelijkheid moet dus altijd wel meevallen. De eerste onbeholpen pogingen in de lesauto lijken nog verdacht veel op de vreemde wendingen, die de botsautootjes op de kermis maken. Dat zal echter geen verwondering wekken, wanneer wij u vertellen, dat de instructeur op de achterbank door middel van een gepatenteerd systeem een slip opwekt, die zo echt is als een werkelijke. Volkomen onverwacht maakt de wagen een schuiver en eer men de nieuwe kennis in praktijk kan brengen, glijdt de auto over de baan als of een onzichtbare reuzehand er een tik tegenaan heeft gegeven. Niet zelden staat de wagen dan met twee wielen tussen de rubberafzetting, waaruit hij met ver eende krachten weer op de baan wordt geduwd. Tien tallen malen achtereen wordt het stukje weg weer „genomen" en even zo vele keren slingert de automo bilist als een „onder-invloed-ve^kerende" over de weg. Tot hij het in zijn vingers begint te voelen. En dat dat „het" dan wel is? Dat probeerde een van de cur sisten ons tijdens de middagpauze duidelijk te maken. Met woorden heeft hij ons niet veel wijzer kunnen maken, maar eenmaal op de baan, hebben we het ge zien. Dezelfde man, die 's ochtends dacht het nooit te zul len leren, was 's middags nadat er nog gedurende een uurtje theorie was verwerkt ineens een ander geworden op de slipbaan. 's Ochtends nog zigzaggend over de baan en onvermijdelijk in de berm belan dend, was hij 's middags niet meer te verschalken door de instructeur. Iedere ingezette slip ving hij keu rig op en vrijwel rechtdoor bereikte hij telkens het eind van de baan. naar de cursus. Doch 's middags zijn ze het er allen roerend over eens, dat ze bijzonder veel van de anti slipcursus hebben opgestoken en er zeker geen spijt van hebben. Zo zenden vele bedrijven, die de nood zaak van een veilig verkeer inzien, al hun chaufeurs naar de cursus, doch daarnaast vindt men er even goed de zondagsrijders. Die willen naast het plezier, dat ze aan hun autotochtje beleven, ook zoveel- mogelijk de veiligheid op de weg in acht nemen" En veiligheid is nummer één bij de KNAC anti-silpschool. Er wordt geleerd zo veilig mogelijk te rijden en niet zo snel mogelijk. Dit devies zal de KNAC altijd in haar vlag voeren. Het opmerkelijke is, dat vele oud-cursisten, die vroeger nog wel eens wat roekeloos op de weg waren, voortaan deze spreuk tot de hunne hebben ge maakt en heel wat veiliger zijn gaan rijden. In de afgelopen jaren heeft de school vele enthousi- aste dankbetuigingen van oud-cursisten gekregen en velen geven nog blijk van hun belangstelling door een kijkje op het eiland te komen nemen. Een groepje artiesten? die op een winteravond voor de spiegelgladde Afsluitdijk stonden en beslist naar de andere kant mooesten, waagden in het besef, dat hun chauffeur een anti-slipcursu£ van de KNAC had gevolgd de „oversteek" en kwamen zonder brokken aan de overkant. Ze waren hier' zo opgetogen over dat ze er later naar Amsterdam over hebben opgebeld. Opgetogen zullen ook ongetwijfeld al diegenen zijn, die in de toekomst een anti-silpcursus gaan volgen. Een telefoontje naar Den Haag (nummer 184130) en u maakt een afspraak voor de dag, die u het beste uitkomt (ook 's zaterdags). Over de verdere bijzon derheden zal men u daar gaarne inlichten. En weest u ervan overtuigd, dat u welkom bent. Het is juist de wens van de KNAC, dat zoveel mogelijk automo bilisten deze cursus volgen, opdat het wegverkeer in ons drukke land zo veilig mogelijk wordt gehouden en steeds meer weggebruikers tot die categorie gaan behoren, die vóór alles aan veilig rijden denken. jl/Iaar is dat nu wel mogelijk: in één dag een volledige anti-slipcursus te volgen, zult u zich afvragen. Voor de beantwoording van die vraag zijn we dezer dagen, gewapend met camera en notitiebloc, naar het eiland gegaan, zoals de Amsterdammers dit plekje in het LJ noemen. Om half tien begint de cursus met een deel van de theorie in een tot leslokaaltje omgebouwde caravan wat primitief, maar reuze gezellig en zeker niet schools. De vier cursisten, die zo iedere dag worden „af gehandeld", wordt eerst terdege uitgelegd wat nu pre cies een slip is en hoe te handelen bij dit even on verwachte als gevaarlijke voorval op de weg. De vreemdste theorieën worden dan veelal door de cur sisten ten beste gegeven. De een wil gas geven, de ander wil remmen en een volgende wil eerst terug schakelen. En behalve dat de adspirant-anti-slippers niet weten hoe het nu precies moet en hun ver meende kennis van zaken veelal op de sterke ver halen van sommige automobilisten berust weet zelfs bijna niemand wat nu eigenlijk een slip is en waar die precies begint. De twee instructeurs van de Amsterdamse school, de heren R. Jager en J. Gemser, vertellen dan, dat de slip bij de aangedreven wielen, bij de meeste auto's dus de achterwielen, begint. Een van deze wielen blokkeert b.v. en de wagen schiet als een slee over de weg. Met behulp van een miniatuur-raceauto, waar in zelfs een differentieel is aangebracht, wordt dit duidelijk gemaakt. Met alle oude begrippen, die er omtrent het reageren bij een slip bestaan, wordt hier definitief afgerekend. llfanneer de cursist dan weet tenminste hij meent dat wat nu de manier is de wagen in bedwang te houden, verplaatst de les zich naar de slipbaan. TPoen wij nog een extra plaatje wilden schieten, vroe- gen we de cursist nog eens lekker een schuiver over de baan te maken en de wagen met zijn neus in de afzetting te duwen. Hoe de man, die ons met alle plezier van dienst wilde zijn, dit ook poogde, het lukte hem niet meer. Hij was een volleerd anti-slipper geworden en kon zich nu tot die bestuurders rekenen, die tijdens dit gevaarlijk moment precies weet hoe te reageren. Aan het eind van de middag wordt de cursist bo vendien nog geleerd hoe hij het veiligst kan remmen op een gladde weg, dus zonder in een slip te geraken. Het is de cursisten, die op zo'n dag heel wat uurtjes in de auto hebben doorgebracht, nu snel geleerd hoe ze in „cadans" moeten remmen om de wagen recht op de weg te houden. Vóór de cursisten de school verlaten, krijgen ze nog een leskaart, waarop in code staat aangegeven met welk gevolg ze de cursus hebben beëindigd. Met deze kaart dient men na vijf weken een keertje terug te komen om de nieuw verworven kennis nog eens op te frissen en de ruwe kantjes wat bij te slijpen. Deze extra les is bij de cursus inbegrepen. Olagen doet in ieder geval elke cursist, wanneer men tenminste over voldoende rij-ervaring en daar wordt dan 'n 10.000 km achter 't stuur voor vereist beschikt. De vrees, dat men er niet komt, is dus vol komen overbodig en behoeft geen reden te zijn van deelneming aan deze anti-slipcursus af te zien. We vroegen de heer Jager nog wat voor mensen de cursisten nu in doorsnee zijn. „Wel", vertelde hij ons „we krijgen ze hier van de meest uiteenlopende plui mage, hoewel het leeuwendeel van de cursisten toch wel tot de zgn. beroepschauffeurs behoort. Veelal wor den zij door hun werkgever naar de school gestuurd en niet zelden komen ze met weinig enthousiasme weer op de baan wordt geduwd Zieke verstekeling blijft voorlopig in Nederland Het Zwitserse m.s. „Sils" vertrok gistermiddag uit Rotterdam naar Por Churchill in Canada zonder de 53-jarige Wit-Rus Dimitro Simeno- vitsj Nedbairoff, die zoals men weet jarenlang rondgeworven heeft om zijn in China verworven paspoort, dat hem tijdens internering afgeno men was, terug te krijgen. Hij werd te Rotterdam door de geneeskundige dienst onderzocht, omdat hij beweer de in Australië waarheen hij wilde terugkeren, niet te worden toegela ten omdat zijn longen niet in orde zouden zijn, aan de waarheid waar van hij twijfelde. Inderdaad constateerde men ac tieve tbc, hetgeen gevaar voor be smetting meebracht voor zijn omge ving. Werd hij weer op de „Sils" ge plaatst, die hem als verstekeling te Rotterdam aan de vreemdelingen dienst overleverde, dan waren er ten behoeve van de bemanning toch speciale voorzorgsmaatregelen no dig. Maar als hij opnieuw aan boord kwam, wat dan? In welk land zou de zieke man worden geaccepteerd? Kon men hem zonder meer aan zijn lot overlaten? Dit probleem zag de vreemdelin gendienst te Rotterdam ook onder ogen. Het hoofd daarvan nam daar om contact op met een Zwitserse re derij. Overleg heeft ten slotte toe geleid, dat Nedbairoff voorlopig in Nederland blijft en daar in een sa natorium verpleegd zal worden. Het financiële gedeelte neemt de Zwit serse maatschappij voor haar reke ning, maar ook de uitvoering van de voorwaarde, dat na genezing de man ons land weer zal moeten verlaten. ONGEVAL MET SLIPPENDE AUTO Bestuurder overleden Op de weg Nijmegen-Arnhem is de Nijmeegse expediteur, de 46-ja rige gehuwde heer W. H. Kok met zijn auto geslipt. Hierbij liep hij een hersenschudding en zware inwendi ge kneuzingen op. Hij werd overge bracht naar het Canisiusziekenhuis in Nijmegen, waar hij gisteren aan zijn verwondingen is overleden. In het Canisiusziekenhuis te Nijmegen is overleden de 44-jarige heer J. T. A. Hoekjan uit Nijmegen. In de nacht van donderdag op vrij dag kwam hij, gezeten op een mo torfiets, is botsing met een vracht auto. De heer Hoekjan werd van zijn motor geslingerd en bleef bewuste loos liggen. 17-JARIGE MATROOS VER DRONKEN De waterpolitie te Maasbracht heeft gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de 17-jarige matroos A. van Dinter uit Arnhem van het schip „Beaume". Deze matroos was uitgegleden, toen hij werkzaamhe den verrichtte bij de sluis te Linne en daarbij overboord geslagen. maakt de wagen een schuiver De 25-jarige ongehuwde bouw vakarbeider J. R. Winkens uit Itter- sum is bij het stellen van een beton nen trap in een nieuwbouw project in Venlo met zijn bovenlichaam be kneld geraakt. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij kort na overbrenging in het St. Josephziekenhuis in Venlo is overleden. Drie personen konden vrijwel ongedeerd dit wrak verlaten, nadat het tus sen twee grote vrachtwagens als het ware „gemangeld", was. Het ongeluk geschiedde dezer dagen op een autoweg nabij Le Havre in Frankrijk: me vrouw Veran achter het stuur, met haar man en haar neef als passagiers, passeerde een grote vrachtwagen met aanhanger, toen plotseling van de tegenovergestelde kant een andere, tien-tons, vrachtauto aankwam Rem men zou niet meer baten, dus stuurde mevrouw Veran op het nauwelijks een meter brede gangetje tussen de beide auto's af. De personenwagen werd aan de zijkanten gegrepen en vernield. Niet te geloven, dat de in zittenden er zo goed afkwamen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4