Concours Hippique in de Leidse Hout in het kader van de Bloemenweek *1* fe Vierdaagse voor velen slechts een poging tot behalen van het kruisje Hollandweek I zelte in met gelukkige overwinning van Ier Hooper in FD-kl. ZATERDAG 30 JULI 1960 DE LEIDSE COURANI PAGINA 3 ZWEEFVLIEGEN De afgelopen dagen zijn de nationale zweef vliegwedstrijden op 't zweefvlieg- centrum „Teriet" bij Arnhem gehouden. Het eindklassement luidt als volgt: 1. Hans Bottcher 5.336 pnt.; 2. John van Meizen 5.266 pnt.; 3. Rijk Breunissen 4.955 pnt.; 4. Pim Sierks van de Friese Aeroclub 4.580 pnt. en 5. Jan van der Stegen van de Venlose zweefvliegclub 4.447 punten. ZEILEN Sprinqconcoursen en ponny-jeugd zorgden voor attractieve middag De vijfde en laatste regatta van de wedstrijden om het Europees kampioen schap Starklasse, dat bij Bendor wordt verzeild is gewonnen door de Fransman Chancerel, op respectievelijk 25 en 40 seconden gevolgd door zijn landgenoten dr. Pisani en Debarge. Vierde werd de Spanjaard Urrutia en vijfde de Zwitser Schrauder. De organisatoren van het concours hippique, gisteren voor de tweede maal in de Leidse Hout georganiseerd in het kader van de Bloemenweek Rijnsburg- Leiden door de Leidse Sport Stichting en de V.V.V., zullen ongetwijfeld tevre den zijn over het sportief succes, dat weer bereikt werd. De belangstelling was inderdaad groter dan vorig jaar, waartoe de verlaging der entréeprijzen zeker het hare heeft bijgedragen, doch voor 'n dergelijk programma van goede paardensport zouden we toch graag meer interesse getoond zien. Gelukkig was er veel jeugd aanwezig en dat geeft hoop, dat er te eniger tijd een ge slacht komt, dat inderdaad de nodige belangstelling voor de paardensport zal bezitten. Het programma, waarover we hier onder gaarne onze paardensport-mede werker aan het woord laten, werd vlot afgewerkt, zodat het niet zo lang duurde als het vorig jaar. Het is van een pro gramma altijd beter, dat men moet zeg gen: „jammer, dat het afgelopen is" dan dat men moet verzuchten: „Komt er dan nooit een eind aan?" Voor een aardige afwisseling tussen de grote nummers zorgde de ponyclub „De Vier Heemskinderen" uit Beneden- Leeuwen (de Betuwe). Er werden ver schillende demonstraties met de pony's ten beste gegeven en de grote „draverij" sloeg wel het meest in. Onze medewer ker geeft hierover nog een behartigens waardige wenk ten beste. Winnaar van dit nummer werd W. Hulst met „Mary" in 73 sec., tweede werd Koosje van Oyen met „Sneeuw witje", die tot kort voor het einde de leiding had gehad. Voor de deelnemers, zowel ruiters als paarden, was alles wel bijzonder gunstig vrijdagmiddag. Een ideaal gelegen ter rein met een heerlijke verende gras mat. En mooi zonnig weer zonder dat het te warm was. Dit alles heeft op de sport een gunstige invloed moeten uit oefenen. En dat was ook inderdaad het geval. Aan de vele foutloze parcoursen welke afgelegd konden worden was dit VOOR GEESTELIJKEN VERBODEN.. De geestelijkheid zal afzijdig moeten blijven van die onderdelen van de Olym pische spelen, die niet passen bij hun priesterlijke staat, zo heeft kardinaal Clemente Micara, vicaris-general van Rome, bepaald. Ofschoon niet is aange geven welke takken van sport precies bedoeld worden, zal het hier voorna melijk gaan om boksen, worstelen en zwemmen. zullen deelnemen, worden nog twee reserves ingeschreven. Deze zeventiende en achttiende man mogen volgens het olympisch reglement niet in Rome ver toeven en zullen daarom in Nederland op een eventuele oproep wachten. De elftalcommissie van de Kon. Ned Hockeybond heeft voor het vervullen van deze taak aangewezen Hans Both (SCHC) en Charles Coster van Voor hout (A'dam). Drie zwemfiguren van formaat zullen in Rome wegens ziekte niet aan de start kunnen komen. Het zijn toevallig alle drie specialisten op de 100 mtr. vrije slag: Alva Colquehoun, Jeff Farrell en Paolo Pucci. De Australische Al va Colquehoun, die ook van de partij was toen de Austra lische meisjes in 1958 in Nederland start ten, ligt met een ernstige voorhoofds holte-ontsteking in een ziekenhuis. Jeff Farrell, de Amerikaanse sprinter, die met 54.8 sec. de wereldranglijst van het seizoen aanvoert en dus sterk favo riet was voor de titel, is wegens een acute blindedarmontsteking opgenomen. De Europese sprintkampioen Paolo Puc ci zal het voor eigen pubiek niet tegen de snelle Amerikanen kunnen opnemen. Hij lijdt aan ernstige bloedarmoede en mag voorlopig niet trainen. duidelijk te merken. Natuurlijk was dit mede een gevolg van de deskundige wijze waarop de hindernissen waren op gebouwd en in het parcours geplaatst. De organisatoren hadden zich daartoe verzekerd van de medewerking van bij uitstek deskundige en ervaren personen. De dame, die de omroep bediende zat ook „in 't vak" dachten we zo, want dat hebben we wel eens heel anders meegemaakt. Er werd vlot gewerkt en men waa in staat om het tijdschema nauwkeurig aan te houden. Ook dit is zeer belang rijk, vooral in plaatsen waar men het publiek nog voor de ruitersport moet winnen. En dan het programma zelf. Dit keer geen tuigpaarden. Men had zich be perkt tot springconcoursen met als af wisseling er tussen het optreden van de pony-ruitertjes uit Leeuwen, vol doende bekend, zowel in eigen- als in buitenland. Naast alle lof voor hun optreden zou den we één ding graag ènders hebben willen zien en dat was het slaan met de karwatsen bij de ren. Dat was be slist een onprettig gezicht en kan geen reclame voor de jeugrijderij zijn. Nu we het toch over de jeugd heb ben, met een springconcours voor jon geren werd het middagprogramma na de muzikale opening door de pony- ruitertjes begonnen. Men kreeg wel zo ongeveer alle be kende jeugdruiters uit het westen te zien en tussen de 5 foutloze ritten was vooral Hans Brugman deze dag-geluk kig door met 2 paarden met 2 foutloze parcoursen in de prijzen te komen «4e en 5e). In snelheid wonnen echter Eri ca v. d. Berg, Barbara Coebergh en Bob v. Heyst het van hem en werden in deze volgorde dan ook boven hem ge plaatst, Er zitten onder onze jongere ruiters beslist meisjes en jongens met aanleg, maar er is het gevaar dat ze zonder voldoende goede ondergrond zich al te vroeg en te veel in de arena wagen. Hier l'gt een taak voor trainers, sportorganisatie enouders! En dan was het handicap-springcon cours aan de beurt, waarbij de minder geroutineerde paarden verreweg in de meerderheid waren niet alleen, maar ook betere resultaten Boeken konden: 8 foutloze ritten. En in de „betere" klasse slechts één deelnemer zonder fouten n.l. de Jongste deelneemster Pia Arts, 11 jaar oud! Ze behoort tot het sportieve gezin, waarvan papa en grote zus deze middag ook uitkwamen, eerst genoemde met weinig, laatste met zeer veel succes (zie hieronder). De eerste deelnemer begon foutloos en de laatste ruiter eindigde foutloos in de lichte afdeling. Tevens had deze daarmede de leiding. Bij de 9 foutloze ritten besliste de tijd en zo werd J. Maathuis bp Phaffy in zeer snelle tijd eerste, gevolgd door S. M. Pruikemaker met Golden Willow. Mej. Arts met Saiidor 3e en haar kleine zus Pia 6e! Tot slot een z.g. Ma springconcours met opnieuw Maathuis als eerste ein digend. En weer op hetzelfde paard Phaffy, waar men zo niet aan ziet, dat het zulk een snel parcours kan lopen. Het was dus wel een mooie dag voor deze landelijke ruiter uit Overijsel. Maar hij kreeg het niet cadeau, want de regels bij dit springconcours zijn, dat er om de eerste prijs (bij gelijk aantal fouten) overgesprongen moet worden en dan „op tijd". Er kwamen voor dit overspringen (om onbegrijpe lijke reden „barrage" genoemd) 6 rui ters in aanmerking, waaronder ook weer mej. Arts met Sandor. Ze reed opnieuw een parcours zonder fouten, doch een kleine 3 seconden langzamer dan Maathuis. Mej. Koster, die we met haar trouwe Axel een zeer goede kans hadden gegeven, maakte één fout (4 pnt.) vermoedelijk omdat ze zich tot te snel rijden had laten verleiden. Zij werd 3e, overigens reden beide ama zones in een fraaiere stijd dan de win naar. De uitslagen luiden: Jeugdspringconcours B: 1. Erica v. d. Bergh met Shirley; 2. Eveline Jurgens met Joris; 3. Bob van Heijst met Diana; 4. Hans Brugman met Swingley; 5. Idem met Lutz; 6. Laurence v. Drogenbroek met Lyciska, allen met 0 strafpunten. De 11-Jarige Pia Arts heeft gistermid dag tijdens het handicap-springconcours voor een sensatie gezorgd. In de afde ling B reed zij met haar paard „Rocket" een foutloos paroours. ZIJ wist beslag te leggen op de zesde plaats. Een rijk applaus was haar beloning. Handicapspringconcours in twee af delingen met één uitslag: l. Jan Maat huis met Phaffy 0 strafp., 62 6 sec.; 2. S M. Pruikemaker met Golden Willow 0 strafp., 65.2; 3. Proetske Arts met San- dor 0 strafp., 66.2; 4. Arnoud van der Meer met Centina 0 strafp., 67.8; 5. P. v. d. Hulst met Amzell 0 strafp.. 68.6; 6. Proetske Arts met Rocket 0 strafp., 69.4; 7. mevr. M. W. Hilling met Bam- bo 0 strafp.. 73.2; 8. W. L. J. Duyvestijn met Woud 0 strafp., 77.2: 9. J. Maathuis met Ramona 0 strafp., 80.-; 10. C. En- glebert met Flash Colors 4 strafp., 58.2. Springconcours Ma, na barrage: 1. Jan Maathuis met Phaffy 0 strafp. 39.6; 2. Proetske Arts met Sandor 0 strafp., 42.-; 3. Mady Koster met Axel 4 strafp., 40.-: 4. S. M. Pruikemaker met Phoenix Park 4 strafp., 59.-; 5. Proetske Arts met Teresa 8 strafp., 35.6; 6. Jos van Loon 12 strafp., 81.6. Rolt v. d. Baumen, Bart Kraan en andere bekende zeilers wonnen Strompelaars dienen volgende dag niet te mogen starten Een overzicht van de feestelijke Vler- daagse-intocht in Nijmegen. Zo op het oog was er niets veran derd. De Vierdaagse van 1960 scheen volkomen gelijk aan die van voorgaan de jaren. Nog steeds schreeuwen de of ficieren van de Britse detachementen even luid en even langgerekt hun be velen. Nog steeds ook dat bewees vrijdag het défilé voor de eretribune waren er kommandanten, die „hoofd links" zeiden als ze „hoofd rechts" be doelden Ja, inderdaad, alles scheen bij het oude te zijn gebleven. Maar toch, de aandachtige waarnemer zal geconsta teerd hebben dat er wel degelijk ver schillen zijn. Steeds meer verliest de Nijmeegse Vierdaagse het karakter van een groots wandelfeest, van een sport evenement waarin de prestatie van se cundair, misschien wel van tertiair be lang is, en waarin het in de eerste plaats gaat om de vreugde van het wandelen. Steeds meer proberen de wandelaars zo snel mogelijk in 4'a zUn. „Om er af te zijn, om te kun nen rusten" hoorden we meer dan c Het valt niet te ontkennen, voor velen is dat Vierdaagse kruisje dus toch een wedstrijd? het belangrijkste. Op de laatste vierdaagse dag zagen we ze al voor Grave, op nog geen 10 km van Nijmegen dus, in de morgen al onder steund voortstrompelen. Waarbij het dus beslist niet meer ging om de vreug de van het wandelen doch louter om dat fel begeerde kleinood, dat in Nij megen lag te wachten. En, ook donder dagavond is het n eer dan eens geble ken. Toen werd de rust bij de eindcon troles enkele malen onderbroken door dat een deelnemer na de finish, met veler medewerking, te hebben gehaald niet meer in staat bleek een voet te verzetten, zelfs moest in één geval de ambulancewagen eraan te pas komen. Wanneer het en dat nemen we toch werkelijk aan bij de Nijmeegse Vier daagse om de vreugde van het wande len door de vrije natuur gaat. dan dient men zo snel mogelijk een einde te ma ken aan deze toestand. Dan zullen de reglementen hard en genadeloos moe ten worden toegepast, zodat een ieder die niet op eigen kracht de finish haalt het recht om weer te starten verliest. 2,36 procent uitvallers Van de 11.598 wandelaars die dinsdag zijn gestart voor de eerste etappe van de Nijmeegse Vierdaagse zijn in totaal 275 lopers uitgevallen. Dat komt neer op een percentage van 2,36. Voor deze 44e Vierdaagse hadden 13.316 deelnemers ingeschreven, hier van zijn er 1718 niet gestart. uitgevallen niet gestart perc. Dinsdag 34 77 0,96 Woensdag 42 64 0,91 Donderdag 20 19 0,33 Vrijdag 19 0,16 Totaal over vier dagen 115 160 2,36 Laagterecord Dus een mislukte vierdaagse? Stellig niet, tenslotte hebben 11.323 van de dinsdag 11.598 gestarte deelnemers een uitvallers-laagterecord de lang niet gemakkelijke tocht uitgelopen. Neen, beslist geen mislukte Vierdaagse, maar wel een V'erdaagse, waaruit de officials van de KNBVLO heel veel lering kunnen trekken. De claque van de Nijmeegse Vierdaagse vele dagen overdag uierst stil en alleen 's avonds overduidelijk hoorbaar heeft einde lijk getoond waarvoor zij gekomen is. Dank zij die ruim 100.000 toeschouwers die in de kilometers lange St. Anna- straat en op de tribunes een plaatsje hadden gevonden, is het een grandioos slot geworden. Steeds weer klaterde het applaus op. Het begon al bij die twee militairen, die met de schoenen in de hand op hun sokken lopend, be merkten dat de laatste loodjes vaak bijna ondragelijk zwaar zijn. Urenlang bleef de claque actief en natuurlijk was de binnenkomst van het Israëlische de tachement het hoogtepunt. Beladen on der de bossen gladiolen, met vochtige ogen niet van de pijn. doch louter van de ontroering kwamen de Is raëlische meisjes, geflankeerd door de mannelijke militairen van Israël binnen. Zij wisten het, de enthousiaste verhalen die hun voorgangers over de Nijmeegse Vierdaagse hadden gedaan waren be slist niet overdreven geweest En na dat urenlange défilé kregen de Vier daagse lopers dan eindelijk vrij. om zich snel te gaan wassen en te verkleden, want volgens de traditie is geen Vier daagse compleet zonder dat grote, wel iswaar wat pijnlijke dansfeest van vrij dagavond.... DE VIERDAAGSE VAN APELDOORN Gistermiddag is het wandellegioen van de Apeldoornse Vierdaagse met veel muziek en nog meer bloemen naar de finish getrokken. Reeds vijf kilometer daarvoor, bij „Rust-een-weinig" bij Hoenderlo, heerste een enorme drukte, want talrijke familieleden en kennissen van de deelnemers waren naar dit lan delijke oord gekomen om de laatste loodjes te helpen verlichten. Het laatste gedeelte van het parkoers liepen van verschillende verenigingen de jeugdleden mee in de stoet, voorafgegaan door en kele muziekverenigingen. Bij de finish was een erepodium opgericht, waarop burgemeester A. L. des Tombe, enkele wethouders en de bestuursleden van de NWB hadden plaatsgenomen. De voor zitter van de NWB. de heer A. M. Otter- loo, die zelf de veertig kilometer had ge lopen, liep aan het hoofd van de defile rende stoet en wipte snel op het podium om zich bij de overige bestuursleden te voegen. De laatste dag heeft het weer in alle opzichten meegewerkt. Het legioen telde slechts twee uitvallers, zodat van de 1074 ingeschreven wandelaars en wandelaar- sters er slechts zeven de finish niet heb ben gehaald, dat is iets meer dan een half procent. ATLETIEK NIEUW EUROPEES RECORD KOGELSTOTEN Tijdens de Hongaarse atletiekkam- pioenschappen die in Boedapest zijn be- gonnen verbeterde de jonge atleet Vil mos Varju het Europees record kogel stoten met een worp van 18.67 meter. Het oude record stond sedert 14 augus tus 1959 (Londen) op -aam van de En gelse smid uit Barnsley Arthur Rowe met 18.59 meter. Dat er onder de meer dan 350 inschrij vingen van de Hollandweek I, welke gis teren onder auspiciën van de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereniging en van de Kon. Watersportver. „Loosdrecht" op de Loosdrechtse plassen een aanvang nam, tal van bekende zeilers zijn heeft de eer ste wedstrijddag alweer laten zien, want verschillende prijswinnaars bij de inzet van deze wedstrijden zijn oude bekenden. Er waren evenwel ook verschillende buitenlanders ingeschreven en de eerste, die van zich deed spreken was de Ier J. P. A. Hooper in de Flying Dutchman- klasse, die zelfs twaalf buitenlanders onder de 36 deelnemers telt. Niet allen waren deze eerste dag van de partij. Winnaar jverd echter de Ier Hooper, die zich zelfs zonder baankaart op de toch wel moeilijke Loosdrechtse plassen be vond. Moeilijk, omdat men nimmer pre cies weet welk gat van de vele gaten tus sen de verschillende plassen de voor deligste zijn. Doordat nu vier zeilers, die de kopgroep vormden in deze eerste race, de Hollanders U. Jager, Heike Blok, de Duitser V. Dietrich en de Belg André Maes, een verkeerde doorvaart kozen, kwam de Ier aan kop en hij stond daarna de leiding niet meer af. Jac. Kraan was zo onfortuinlijk geweest reeds dadelijk na de start uitgeschakeld te worden we gens een kwestie bakboord-stuurboord. De uitslag werd tenslotte: 1. J. P. A. Hooper, 2. J. Stenhuis, 3. D. R. de Kat jr. veel moeite de leiding te nemen en te winnen. Als deze zeiler eenmaal de kop te pakken heeft, weet hij best hoe hij handelen moet om te winnen en zijn concurrenten krijgen dan ook maar zei- de kans. Acher hem kwamen als eerste binnen: J. L. Evers, B. v. d. Akker, T. Vlek en Ch. van Swol. In de 16M2 Streepklasse heeft J. A. de Haas Mzn. van meet af de leiding ge had. Aanvankelijk werd hij gevolgd door Molenaar, Grimm en Taselaar, doch deze namen ook al een teveel westelijke door gang en zagen verschillende zeilers on der zich doorvaren naar de betere plaat sen. De uitslag werd: 1. J. A. de Haas Mzn., 2. J. van Rietschoten, 3. J. C. J. Schiet, 4, E. Th. Agterhof, 5. E. W. v. d. Veen. De deelname in de Olympiajollenklasse is ook in deze Holandweek niet zo groot, want er zijn maar negen inschrijvingen. Van hen won Hans Prins vóór J. Saltz- herr en T. M. de Vries. De Kaagzeiler F. Imhoff werd win naar in de Vrijheidsklasse nadat aan vankelijk H. Velleman en B. Saur aan kop hadden gelegen. In het grote kruis- rak maakte Imhoff evenwel een uit stekende slag, welke hem op de eerste plaats bracht, terwijl Korswagen en de Haas hem volgden ten koste van de lei ders. De uitslag werd tenslotte: 1. F. Imhoff, 2. H. Korswagen, 3. C. de Haas jr., 4. «j. R. de Vries, 5. H. Schmitz jr. Dat Loosdrecht in de Pampusklasse vele aanhangers heeft bewijst wel de in schrijving in deze Hollandweek, want van de 17 deelnemrs zijn er niet minder dan 13 van de wedstrijdgevende vereni ging. Dat de prijswinnaars tenslotte hier onder vielen, is niet zo verwonderlijk. Winnaar werd J. Sijtema, 2. O. P. Besse- ling, 3. E. van Essen, 4. B. F. M. Pals- ma, 5. A. Arendse. H. F. van der Rest zette zijn successen uit de Nieuw Loosdrechtweek voort door gisteren ook de eerste wedstrijd van de Hollandweek te winnen. Achter hem kwamen J. P. van Vliet, P. van Dussel- dorp jr., H. Coops en J. Lubsen. In de Valkenklasse was het al niet an ders. Hier was het Egon Rolf v .d. Bau men, die zijn overwinning van vorige zondag voortzette, nadat hij lange tijd in tweede positie had gelegen achter de Fries U. de Vries. Toen deze hem op een gegeven ogenblik onnodig teveel ruimte gaf, profiteerde de Kaagzeiler daarvan dankbaar en hij stond de leiding niet meer af. Tweede werd U. de Vries, 3. H. Kirkenier, 4. J. P. J. Bakker, 5. E. J. Hoppe. De Loosdrechtzeiler D. J. Gaastra had lange tijd de leiding in de Flnnjollen- klasse, maar ook hij schijnt de geheimen van de Loosdrechtse plassen nog niet voldoende te kennen en toen hij een ver keerde doorvaart naar een andere plas nam, profiteerde Hans Willems daarvan door de kop te nemen en te winnen vóór Th. F. van Weel, 3. de Nieuw Zeelander F Roberts, die zijn land zal vertegen woordigen op de Olympische Spelen en 4. D. J. Gaastra. W. Hoveling zette zijn overwinning van de Nieuw Loosdrechtweek goed voort door gisteren in de Jeugdklasse weer als eerste te eindigen, terwij J. J. van 't Hoogehuys zijn eerste overwin ning boekte in de 12 Voetsjollenklasse. Voor deze deelnemer aan de wedstrijd in de Vrijbeidsklase B, die zijn hele tui gage over boord zag slaan, begon de wedstrijd wel erg onfortuinlijk. Het was peddelen „geblazen".

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3