S)e Cöid6e(Soii4cmt Loemoemba doet zaken in Amerika Belgen ergeren zich aan de eerbewijzen Nederlandse Missie in de Kongo Adenauer overlegt met De Gaulle GEDEGEN WERK De overstromingen in Polen Ghana boycot Zuid-Afrika Nu al een grote mond Verkiezingen in ZuidKorea Morgen begint het Euch. Wereldcongres Hoogwaterstanden Directeur J F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 30 JULI I960 51ste JAARGANG No. 15079 LOEMOEMBA is de grote meneer in Amerika Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Adverten ies 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f8.—. Advertent. 17 et p. m.m.. Telefoontjes f 1.90. Premier Loemoemba van Kongo is vrijdag uit Washington in Ottawa aangekomen. Hij zei dat hij hulp van Canada verwacht bij het oplossen van de moeilijkheden van zijn land. „Amerika heeft op elk gebied doeltreffende hulp beloofd. Mij zijn al 300 beurzen voor Kongolese studenten in de Ver. Staten aangeboden en tech nische bijstand op alle gebied," verklaarde hij. Op de vraag of de Sowjet-Unie ook hulp had aangeboden, zei de premier: „Ik ben niet in de Sowjet-Unie geweest. Ik ben op reis in Amerika en Ca nada." Toen men hem vroeg of hij voornemens was naar de Sowjet-Unie te reizen, zei Loemoemba, dat hij over enkele dagen naar de Kongo terug keert. In een vraaggesprek voor de Canadese radio viel Loemoemba weer heftig uit tegen België. Hij zei onder meer, dat Kongo weliswaar politiek onaf hankelijk is geworden, maar dat de gehele economische, politieke en sociale structuur van het land nog steeds afhankelijk is van een honderd procent koloniaal systeem. Hij verweet het Belgische bestuur in Kongo, dat het de overdracht van de macht niet heeft voorbereid. Wat in Kongo is gebeurd, is het resultaat van een komplot, dat lang geleden door België is voorbe reid, aldus Loemoemba. De eerste Belgische troepen uit de Kongo Het „bewijs" Tegenover de pers verklaarde Loe moemba, dat het de wens van alle Afrikanen is, te komen tot een Ver enigde Staten van Afrika. De berichten in de internationale pers over verkrachting van blanke vrouwen noemde hij onjuist. Zodra hij dergelijke berichten had gehoord, had hij Belgische rechters in Kongo opgedragen een onderzoek in te stel len, de schuldigen op te sporen en de strengste straffen op te leggen. Sindsdien was er echter een enkel vonnis geveld. „Dat is het bewijs dat er geen schuldigen zijn", aldus Loe moemba. Koning Mohammed van Marokko heeft premier Loemoemba uitgeno digd, op zijn terugreis naar Kongo Marokko aan te doen. Het hoofd van de Kongolese regering wordt maan dag in Rabat verwacht. Waarom zoveel eerbewijzen? De Belgische ambassadeur in Washington heeft de Amerikaanse re gering laten weten, dat „de over maat van eerbewijzen aan Loemoem ba" door het Belgische publiek niet wordt begrepen, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Brussel mee gedeeld. De woordvoerder ontkende echter, dat België formeel bij de Verenigde Staten heeft geprotesteerd tegen uit latingen van premier Loemoemba op Amerikaans grondgebied. Wat zouden de Amerikanen zeg gen, wanneer Fidel Castro in België een ontvangst zou krijgen als Loe moemba in de Verenigde Staten, zo merkte de woordvoerder op. De eerste Belgische eenheden, die uit Kongo worden teruggetrokken, komen dinsdag in Brussel aan, zo heeft de minister van landsverdedi ging, Arthur Gilson, vrijdag bekend gemaakt. „Er is een plan opgesteld voor de repatriëring van alle Belgische troe pen, maar de uitvoering hiervan zal worden bepaald door de omstandig heden" aldus de Belgische bewinds man. De eerste troepen, die naar huis gaan", komen hoofdzakelijk uit Leo- poldstad en het gebied var Neder- Kongo. Over het terugtrekken van andere troepen er bevinden zich ongeveer 10.000 Belgische militairen, in hoofdzaak parachutisten, in Kon go wilde de minister geen bij zonderheden verstrekken. Hij deelde mee, dat de Belgische „interventietroepen" 25 centra bezet houden. Zij hadden vijftig man aan doden verloren, waaronder de 41 mi litairen, die vorige week bij Goma bij een vliegtuigongeluk om het le ven zijn gekomen. Het aantal ge wonden bedroeg 68, met inbegrip van hen die bij het vliegtuigongeluk verwondingen hadden opgelopen. Gevraagd naar de sterkte van de Belgische troepen in Katanga, zei de minister, het juiste aantal militairen niet te weten, maar hij dacht dat het er ongeveer 2.000 waren. Ierse troepen in Kongo Het merendeel van de Ierse mili tairen, die op verzoek van Ham- marskjoeld de V.N. in Kongo komen helpen, is vrijdag op het vliegveld van Goma aangekomen. Het batal jon, bestaande uit 650 man, zal de plaats innemen van Belgische mili tairen. De sfeer in het gebied van Goma, waar veel koffie wordt ver bouwd, wordt „gespannen maar kalm" genoemd. Alle Nederlandse Missionarissen van de priesters van het Heilig Hart, ongeveer 80 priesters en broeders, die in het bisdom Wamba en Stan leyville werken, maken het goed, al dus een mededeling van de missie- procuur te Rotterdam. De Missiegroep van deze Congre gatie is de grootste Nederlandse Meer politieke samenhang Preisdent De Gaulle van Frank rijk heeft de Duitse Bondskanselier, Adenauer, vrijdag in het slot Ram- bouillet op enige afstand van Parijs, verzekerd, dat hij voorstander is, dat West-Berlijn zijn vrije status be houdt. Verder keerde De Gaulle zich bij de besprekingen tegen de groot scheepse Russische aanvallen op de Bondsrepubliek en de persoon van de Bondskanselier. Adenauer begaf zich vrijdagoch tend naar Parijs voor „een kleine Europese topconferentie" met De Gaulle. Toen De Gaulle en Adenauer on- IJet vandaag verschenen tweede deel van het zeer uitvoerig ver slag van de Tweede-Kamer-commis- sie over wat met nogal wazige term het „militair aankoopbeleid" uit de voorbije jaren wordt genoemd, maakt op nieuw indruk door zijn grote punctualiteit en de minutieuze zorg, waarmee ditmaal de oorzaken en de achtergronden van de in het eerste deel gereleveerde feiten (nogmaals) zijn onderzocht. Het belangrijkste element in deze afsluiting van het totale onderzoek is echter zonder twijfel gelegen in de conclusies en voorstellen, waartoe de commissie na zorgvuldige overweging van al haar bevindingen is gekomen en die in vier grote groepen uiteen vallen. In de eerste plaats worden sugges ties gedaan voor een betere parle mentaire controle op de militaire uit gaven, waarmee de Kamer zelf uiter aard haar voordeel zal moeten doen. Men kon dat ook de voornaamste taak voor de commissie achten. Ver der echter zijn er ook voorstellen uit gewerkt voor een effectiever alge mene controle; voor een betere in terne organisatie van de vele militai re diensten en apparaten, die met 't financiëel beleid te maken hebben en voor het departementale toezicht, vooral van achter 's lands schatkist, op „Financiën". Het rapport onthult eigenlijk niet meer dan een publiek geheim met te stellen, dat het op die vier fronten niet zo best is gesteld. Dat het met name ons parlement aan kennis, tijd, apparatuur etc. ontbreekt om een beetje de vinger in de wijde papkom van de defensie-uitgaven te houden, gold bovendien al een serie jaren lange klachten. Hoe moeilijk deze zaak met het oog op een oplossing ervan wel is, zou kunnen blijken uit de omstandigheid, dat reeds sinds mei 1956 een commissie-Simons daar op aan het studeren is. Naar verluidt zou zij binnen enkele maanden ook met suggesties voor de draad komen. De Kamer kan dan dus kiezen of wellicht combineren. Te hopen valt in alle geval, dat ze wegen zal weten te vinden om eindelijk uit de impasse te komen, dat ze zq vaak van toeten noch blazen weet als het om de be oordeling gaat van de torenhoge be dragen die onder het „defensie-pla fond" almaar naar expansie dringen, zonder dat de Kamer veel meer weet dan dat het allemaal maar duur is. Schrale troost, dat het rapport weet mee te delen, hoe men in feite in vele andere landen nog sukkelt met het vraagstuk van de parlementaire controle, nadat zo ongeveer na de Korea-crisis van 1950 overal de mili taire uitgaven een hoog veelvoud van voor de oorlog zijn gaan uitmaken. We zouden tussen haakjes nog willen opmerken, dat het verslag onze recente constatering op deze plaats nog eens onderstreept, dat de Kamer zich moet tevreden stellen met hoogst ontoereikende procedures en werkmethoden. /""Vok de overige voorstellen van de commissie zijn belangwekkend. Zij suggereert voor een algemeen toezicht op de militaire uitgaven de instelling van een zgn. „Doelmatig heidskamer" in welke taalkundig overigens vrij onplezierige term al ligt opgesloten, wat de taak van dat nieuwe instituut zou dienen te zijn. Een soort pendant of nevenin stelling van de „Algemene Reken kamer", waar echter meer op wèl- besteed-worden van de gelden zou moeten worden gelet dan op 't zorg vuldig na-cijferen. De volksvertegen woordiging zou in haar nieuwe werk wijzen ook door zulk een college kunnen worden gediend. Tenslotte zijn de voorstellen voor een betere begroting-indeling en verwerking ook van groot belang. En niet in de laatste plaats de suggesties die de commissie in andere landen heeft opgedaan, waarvan Zweden op dit gebied wel het best gevorderd kan worden geacht in het vinden van doeltreffende oplossingen. Het valt te hopen, dat de Tweede Kamer deze kansen snel zal weten te benutten om uit genoemde impasse te geraken. Ergens in het rapport van de com missie wordt ook nog de verzuchting geslaakt, dat een nauwer en efficiën ter toezicht op de defensie-gelden w#licht een neerwaartse druk op de uitgaven teweeg zou kunnen bren gen. Een toekomstbeeld om er na het voorbereidend werk van de commis sie-Koersen de handen voor uit de mouwen te steken1 der vier ogen spraken, voerden hun ministers van buitenlandse zaken, Couve de Murville en Von Brentanü, besprekingen over detailkwesties, in het bijzonder over de Europese po litiek. Van Duitse zijde heeft men als zijn oordeel gegeven, dat de besprekin gen tussen De Gaulle en Adenauer onder gunstige voortekens zijn be gonnen. Met nadruk werd erop ge wezen, dat de Bondsrepubliek posi tief tegenover de gedachte van een grotere politieke samenwerking in Europa staat. Het slot Rambouillet en het park, waarin het ligt, is door de politie hermetisch afgesolten. Talrijke jour nalisten en toeristen trachtten des ondanks een glimp op te vangen van de twee staatslieden, toen deze in de middaguren een kleine wande ling maakten door het park. Volgens te Rambouillet ontvangen inlichtingen zouden de besprekingen tussen De Gaulle en Adenauer tot zaterdagavond duren. In diplomatieke kringen te Parijs is vrijdag vernomen, dat de crisis in Kongo De Gaulle ertoe heeft ge bracht met grote spoed de politieke samenhang in Europa te bevorderen. De Franse regering is diep bezorgd over de Russische houding ten aan zien van Kongo, maar ook over de reactie van de westelijke landen op de Russische houding. Frankrijk is in het bijzonder van oordeel dat het Westen zwakheid aan de dag heeft gelegd door niet voldoende achter België te staan in de uren van be proeving in Kongo. Naar gisteravond gemeld werd, is vrijdag tussen De Gaulle en Adenau er voornamelijk gesproken over de middelen om te komen tot een ge meenschappelijke politiek om de in ternationale gebeurtenissen voor te kunnen blijven en niet steeds voor voldongen feiten te worden ge plaatst. Verwacht wordt, dat de lei ders te Parijs en Bonn in de toe komst vaker bijeen zullen komen. Door de overstromingen in Polen zijn tot op heden vijf personen om het leven gekomen. In het zniden is de regen opgehouden, maar van Lu blin tot aan de Baltische Zeekust zijn gisteren de dijken van de Weichsel op talrijke plaatsen gebroken. Ook de dijken van de Oder zijn op ver scheidene plaatsen onder de druk van het water bezweken. De overstromingen zijn de zwaar ste sinds de oorlog. In de omstreken van Katowice, Opole en Kielce zijn 45.000 ha bouwland overstroomd. In Kielce en Katowice zijn veertig bruggen door het water vernield en 1600 gebouwen hebben waterschade opgelopen. Alleen al in Kielce zijn 2500 gezinnen geëvacueerd. Opole is waarschijlijk het zwaarst getrofen. De omvang van schade is zelfs bij benadering niet bekend. Het water van de Oder begint reeds te zakken, doch de dijken zijn dermate verzwakt, dat zij thans nog op verscheidene plaateen breken. groep in Kongo. Men heeft er scho len, kerken, kweek- en ambachts scholen en twee drukkerijen, onder welke de grootste drukkerij van Stanleyville. De scholen, die tijdens de souvereiniteitsoverdracht geslo ten waren, zijn nog niet aan de nieu we leergang begonnen, omdat de vakanties nog aan de gang zijn. De drukkerijen werken normaal, hoewel zij iets minder te doen hebben dan gewoonlijk. De regering van Ghana heeft vrij dag een algehele boycot van Zuid- Afrikaanse goederen aangekondigd, alsmede een verbod voor Zuid-Afri kaanse onderdanen om Ghana binnen te komen o» op doorreis naar elders door het land te reizen, met uitzon dering van degenen die verklaren te gen apartheid en rassendiscriminatie te zijn. De boycot gaat maandag in. In het begin van deze maand had president Nkroemah van Ghana er bij alle onafhankelijke Afrikaanse landen op aangedrongen om een da tum te bepalen voor een algehele economische boycot van Zuid-Afrika, met inbegrip van het ontzeggen aan Zuid-Afrika van het gebruik van vliegvelden en het verbieden van de verscheping van olie naar Zuid-Afri ka via havens van deze landen. Met ingang van 1 augustus zullen alle zee- en luchthavens van Ghana voor Zuid-Afrikaanse schepen en vliegtuigen zijn gesloten. Naar de minister van buitenlandse zaken, Ako Adjei, in het parlement mee deelde, geldt dit verbod niet in nood gevallen. De Zuid-Afrikanse uitvoer naar Gha na had vorig jaar een waarde van ruim 2.2 miljoen pond, terwijl Gha na voor één miljoen pond naar de Unie exporteerde. De voorzitter van de Kamer v.an Fa brieken van Kaapstad, Regnier, heeft vrijdag gezegd, dat de officiële boy cot van Zuid-Afrikaanse goederen door G-A.T.T.-landen thans een ern stige omvang aanneemt en dat het tijd is, dat de Zuid-Afrikaanse regering deze kwestie met het Gemenebest opneemt. Dit soort vergeldingsactie van de ene ondertekenaar van de G.A.T.T. (de algemene overeenkomst over ta rieven en handel) door de andere is in strijd met de overeenkomst, die vergelding in welke vorm ook ver biedt. Een nagekomen foto van vice-president Nixon, die na zijn kandidaatstelling door de republikeinse partij, zijn vreugde niet onder stoelen of banken stak. Te Samtsjonpo, ten westen van de Zuid-Koreaanse stad Poesan, zijn vrij dag 40 politiemannen gewond geraakt bij een treffen met 2.000 mensen, die een stembureau bestormden. De me nigte was ontevreden over het feit, dat de eerste verkiezingsuitslagen een overwinning te zien gaven van een lid van de liberale partij van oud president Syngman Rhee. De menigte sneed de stroom- en te lefoondraden van het stembureau door, bestormde het bureau en stak de stembussen in brand. De politie had opdracht niet te schieten, zodat de ontevredenen vrij spel hadden. In Poesan zou een kandidaat ont voerd zijn en in de hoofdstad Seoel hebben 2000 mensen gedemonstreerd tegen beweerde onregelmatigheden bij de verkiezingen. Radio-Seoel meldt, dat ook te Miljang, ten zuiden van Taegoe, een stembureau is bestormd, waarna drie bussen met ongetelde stembiljet ten werden verbrand. Noordkoreaanse oorlogsschip tot zinken gebracht. De Zuid-Koreaanse marine heeft bekend gemaakt dat één van haar torpedobootjagers zaterdagmorgen vroeg een Noord-Koreaans oorlogs schip voor de oostkust van Zuid-Ko- rea tot zinken heeft gebracht. Het Noord-Koreaanse schip zou ten zui den van de 38ste breedtegraad, die de grens tussen Noord- en Zuid-Ko- rea vormt, zijn gekomen. Een vuurgevecht van vijf minuten werd geleverd alvorens de Noord- Koreaanse oorlogsbodem ten onder ging. Drie opvarenden konden wor den gered. Aan boord van de Zuid- Koreaanse torpedobootjager werden vier opvarenden ernstig gewond. Oil nummer bestaat uil 12 pagina's (Medegedeeld door het KNMI, geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 t uur. VERANDERLIJK Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, moge- lijk met onweer. Zwakke wind met vannacht hier en daar mist. Dezelfde temperaturen als van- daag of iets lagere. 1 Aug.: zon op' 05.01; onder 20.31; maan op 14.41; onder Grondige organisatie maatregelen genomen voor het ver- Het weer in Europa München heeft zich getooid als de bruid voor haar bruidegom. Op de grote pleinen en de grote straten waaien reeds de blauwwitte vlaggen van Beieren en het zwart-geel der stad. Morgen, zondag 31 juli, begint het Internationale Eucharistische congres, de grote bijeenkomst in ge bed der Katholieken uit de gehele wereld. Meer dan 10 kardinalen en meer dan 100 van de 500 verwachte bisschoppen zullen deelnemen aan de plechtige opening van het we reldcongres welke de aartsbisschop van München-Preysing, kardinaal Wendel, verricht in de plechtigheid, waarin hij de missio verleent aan zijn helpers. Ruim twee jaar hebben de voorbe reidingen in beslag genomen. Mün chen is nu gereed en wacht op zijn gasten. Uit het buitenland hebben zich meer dan 80.000 deelnemers ge meld. Hoeveel Duitse katholieken aan de tientallen plechtigheden zul len deelnemen is op geen stukken na te zeggen. In ieder geval laat de Duitse Bundesbahn 680 speciale trei nen lopen. Gerekend is op een mil joen deelnemers. De pelgrims behoeven wat de or ganisatie betreft, niet bevreesd te zijn voor onaangename verrassingen. Alles is met de bekende Duitse grondigheid geregeld. In de centrale inlichtingenpost, gevestigd in de am bachtsschool in de Luisenstrasse vlak bij het centraal station, worden aan twintig loketten tegelijk de kwartie ren aangewezen. Elke deelnemer krijgt een grote map met alle ge wenste inlichtingen. Wanneer dit nog niet genoeg mocht zijn, kan hg in zes talen nadere informaties in winnen. De politie heeft omvangrijke maatregelen genomen voor het ver keer, compleet met helicopters, bal lonnen en talrijke radioposten. Voor de verslaggeving zorgen meer dan 1000 journalisten. Zuid-Slavië is het enige commu nistisch geregeerde land vanwaar georganiseerde groepen deelnemers aan het Eucharistisch Congres naar München komen. De Oostduitse auto riteiten hebben toestemming voor dergelijke groepsreizen geweigerd. Volgende week vrijdag wordt een speciale bijeenkomst gehouden voor vijfduizend Nederlandse, Belgische, Canadese, Franse, Spaanse en Duitse militairen. Op 5 augustus zullen jongeren een bedevaart houden naar de plaats van het concentratiekamp van Dachau om daar de inwijding van een ge dachteniskapel bij te wonen. Veranderlijk De Bilt, zaterdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Door drukdalingen in Frankrijk breidde zich een storing naar het noord-noordoosten uit, die vergezeld gaat van regen en onweersbuien. De storing verplaatst zich aan de flank van een depressie bij Schotland. Aan gezien de stroming in de hogere luchtlagen zuidwestelijk is, zullen nog meer storingen uit Spanje, Zuid- Frankrijk of de Golf van Biscaye naar onze omgeving koersen, waar door het weer een veranderlijk ka rakter houdt. De temperaturen zul len weer iets dalen, omdat achter de eerste storing opnieuw iets koelere Oceaanlucht binnenstroomt. De weerrapporten van gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI geh. bew. 22 12 STOCHOLM mist 22 14 OSLO h. bew. 21 16 KOPENHAGEN mist 22 15 ABERDEEN zw. bew. 21 9 LONDEN zw. bew. 20 13 AMSTERDAM zw. bew. 23 17 BRUSEL regen 24 17 LUXEMBURG zw. bew. 24 16 PARIJS regen 26 17 BORDEAUX zw. bew. 30 18 GRENOBLE zw. bew. 29 19 NICE zw. bew. 26 19 BERLIJN 1. bew. 22 15 FRANKFORT 1. bew. 27 15 MÜNCHEN onbew. 24 11 ZüRICH h. bew. 28 13 GENEVE zw. bew. 29 16 LOCARNO zw. bew. 26 16 WENEN onbew. 24 13 INNSBRUCK onbew. 29 11 BELGRADO onbew. 21 12 ROME onbew. 30 15 AJACCIO onbew. 27 16 MADRID onbew. 31 16 LISSABON zw. bew. 24 17 Korreltje Om van goed tot kwaad te verval len, is een enkele misstap voldoende, maar om van kwaad tot goed over te gaan, moet men veelal een lange weg doorlopen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1