DE ANDEREN Raketteny onderzeeërs en kunstmanen Leeuwen vielen jongen aan Dekens uit lucht Ook in de zomer zijn er feestjes ZATERDAG 30 JULI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Het ongelooflijke is geschiedt: de Amerikaanse marine heeft haar gro te doel bereikt en kan nu vanuit „on vindbare", bewegende lanceerbanen (op onderzeeërs) raketten met atoomwapens naar een toekomstige tegenstander afvuren. De Amerikaan se, door atoomkracht gedreven onder zeeërs die zoals wij weten zonder brandstof te moeten vernieuwen door de wereldzeeën om de aarde varen, of met hun micro-switch apparatuur onder het ijs van de Noordpool heen de kusten van de Sowjet-Unie kun nen bereken zijn in staat diep on der het zee-oppervlak zo handig te navigeren, dat zij ongestoord door stromingen, golfslag of winden, de no dige posities kunnen innemen om met raketten de belangrijke vijan delijke oorlogsindustrie-centra te ra ken. De Polaris-raket, die de vorige week bij Cape Canaveral werd afge schoten en als een schuimende zwaardvis uit de diepte opdook, rees met onstuimige kracht uit de golven en verdween in het blauw van de hemel. Zij kwam 1500 mijl of 2500 km. verder binnen het drijvende doelwit terecht! Geen golf, geen af wijking, geen wind heeft de raket uit de baan gebracht. Strategisch ge zien betekent dit, dat de Verenigde Staten, resp. de NATO, nu de glo bale ring van raket-bases over de ge hele aardbol hebben gesloten. Het 5.000 km. brede gat tussen Amerika en de kust der Sowjet-Unie aan de Noordelijke IJszee is afgeslo ten! De Amerikaanse duikboten kun nen niet alleen volkomen onbe merkt onder het ijsdek de Noorde lijke Zeeweg van de Russen tussen Murmansk en de Beringstraat blok keren, doch ook vandaar tot 2500 km. verder alle belangrijke doelen be strijken. De Amerikaanse duikbo ten kunnen de Russische oorlogs industrie van de Oeral tot Magnito gorsk toe, de Siberische spoorweg in zijn gehele lengte, de industriecen tra in het Koesnetsk-bekken bestrij ken! Maar zij kunnen ook de kring der vaste NATO-bases met de daar gestationeerde eenheden der lucht strijdkrachten op sommige belangrij ke punten te hulp snellen. Vanuit de Middellandse Zee, de Zwarte Zee, vanuit de Japanse Zee en de Zee van Ochotsk hebben de Amerikaanse duikboten een greep op de Russische olievelden en andere industrie-cen tra, die van de IJszee niet bereik baar zijn: d.w.z. voorlopig niet be- reidbaar, tot het moment dat met grotere duikboten ook zwaardere ra ketten afgevuurd worden. De Polars-raket schiet boven, de golven uit. De Polarisraket en de globale duik bootstrategie beschikken echter nog over enige andere hulpmiddelen, die in de laatste maanden van Cape Ca naveral werden gelanceerd. Het is niet alleen de weersatelliet „Tiros", maar ook de „Grebi" en de „Tran sit A2", welke eind juni werden ge lanceerd een tweeling. Twee satel lieten in een klap. Terwijl de „Grebi" die door een verende installatie van de „Transit 2" werd vrijgemaakt, nadat de derde trap van de Thor- raket de laatste versnellende stoot had verricht een zonobsarvatiela- boratorium is, wint de „Transint"-sa- telliet zijn energie uit de zonenergie. „Transit" is in staat de positie van ieder schip in volkomen nauwkeu righeid (preciezer dan astronomische plaatsbepalingen) aan te geven! In geval van oorlogsgevaar stijgen dan onmiddellijk vier „Transits" omhoog, die een globaal controlesysteem in werking stellen, zó dat de positie van ieder schip op de wereldzeeën iedere 15 minuten gecontroleerd kan wor den. Daarmee heeft de Amerikaanse marine het ongelooflijke mogelijk ge- ziening, noch door schema's van de maakt: een bewegelijke tegenaanval- strategie van de tegenstander op eni- strategie ontwikkeld, die noch van gerlei manier belemmerd zou kunnen vaste bases, noch van brandstofvoor- worden. Hevig gevecht met woedende dieren oppasser is, wel meer in de vakan tie en ook nu was de knaap in een smalle gang, die achter de kooien loopt, bezig met de voorbereiding van de voedering. Enkele bezoekers zagen plotseling dat de jongen, die zich waarschijnlijk heeft vergist met een der schuiven van de kooi, door twee leeuwen door de opening in de kooi werd gesleept De vader van de ongelukkige jon gen, die met enige gasten stond te praten, hoorde het verschrikkelijke gegil en snelde de gang in. Een der leeuwen versperde hem daar echter de weg en hoewel hij, gewapend met een inderhaast opgenomen plank het dier trachtte te verjagen, slaagde hij daarin niet. Eerst toen anderen het dier met behulp van een waterspuit hadden verjaagd, kon de vader de kooi binnengaan. Daar zag hij de andere leeuw be zig de kleding van de jongen kapot te scheuren, liggende boven op zijn" reeds bewusteloze prooi. Op dat mo ment kwam de zoon van de directeur van het dierenpark, de heer Ant. v. Hooff, in het leeuwenhuis aan. Die had een flaubert-buks bij zich, waar mee hij de leeuw wel niet kon doden maar wel trachten door een schot de prooi te laten loslaten. De heer Van Hoff trof de leeuw achter het oor, het dier liet daarop de jongen los, waardoor de Arnhemse G.G.D. deze uit de kooi, die men inmiddels voor de leeuwen had kunnen afslui ten, kon weghalen ter overbrenging naar het Gemeenteziekenhuis. In dierenpark ie Arnhem Donderdagavond is de veertienja rige H. van de Berghet zoontje van een leeuwenoppasser van Burgers' Dierenpark in Arnhem, door een leeuw aangevallen. Op nog niet ge heel verklaarde wijze heeft het dier de jongen in zijn kooi kunnen trek ken. Met ernstige verwondingen moest de jongen naar het Gemeente ziekenhuis worden vervoerd, waar bloedtransfusie werd toegepast en dadelijk operatief moest worden in gegrepen. Gisteravond was de toe stand van de knaap zorgwekkend. In de kooi getrokken. Het drama heeft zich donderdag avond afgespeeld in een der binnen- verblijven, die voor de leeuwen in het park zijn ondergebracht. De jon gen hielp zijn vader, die leeuwen- De Polaris-raket wordt van de onderzeeboot afgeschoten. (Advertentie! Tsjechische mode-modellen voor herfst en winter MEN KAN OOK Té GASTVRIJ ZIJN Fientjes moeder: „Het was werke lijk een genoegen, met u te hebben mogen kennismaken, meneer Hen driks. Fien heeft de laatste tijd zo veel van u verteld. Hopelijk heb ben wij u niet voor de laatste maal gezien. Als u misschien eens zon dags met Fien en mij samen wilt eten, dan bent u van harte wel kom". Het betekent heel erg veel voor jonge mensen als hun vrienden en bekenden hen graag in hun huis zien verschijnen. Maar Fientjes moeder is té gastvrij. Zij zou zelfs gemakkelijk de mannelijke vrien den van haar dochter kunnen ver jagen als zij de jonge lui zelf het tempo niet overlaat. Het ligt hier echt te dik bovenop.... Ook in Praag zijn de nieuwe modellen voor de komende herfst en winter getoond. Uit de collectie van het Praags modehuis tonen wij er hier een drietal: links: een bruin en wit pakje voor dagelijks gebruik en voor op reis. Midden: een praktisch en elegant pakje van gestreepte stof en rechts: een wollen namiddagjurk met een wijde rok met knoopal uiting» Kleine tainzorgen. Afzonderlijke „aanvallen" van bladluis bij rozen kan men gemak kelijk afweren als men de aange taste delen in lauwwarm zeepwa ter doopt. De parasieten sterven direct, zonder dat de plant schade wordt toegebracht. Uii de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Over het algemeen wordt in ons land nog te weinig vis gegeten en dat is jammer, want vis bevat bij zonder belangrijke voedingsstoffen (vis is b.v. zeer eiwitrijk en bevat verschillende onmisbare vitamines en voedingszouten) en juist wan neer men de goedkope vissoorten koopt heeft men die voedingsstof fen in een zeer goedkope vorm. Meestal zullen de zoetwatervissen wat voordeliger zijn dan de zout- watervissen, maar de voorkeur gaat toch meestal naar de laatsten uit. Dit komt waarschijnlijk omdat zoet watervissen over het algemeen meer graten bevatten en meestal ook geschubd moeten worden, wat velen een minder prettig werkje vinden. Men kan de schubben het beste verwijderen door een mes lood recht op de vis te zetten en daar mee de vis dan van staart naar kop af te schrappen. (Wanneer men dit onder water doet vliegen de schub ben niet de hele keuken door!). Een vislucht in de keuken kan men in de keuken zoveel mogelijk vermijden door bij het koken een vochtige doek tussen pan en- dek sel te leggen, óf wanneer men de vis gaat bakken: het paneermeel met geraspte kaas te vermengen. ZONDAG: haring op toast, kalfs fricandeau, bloemkool, aardap pelen, kruisbessenvlaai. MAANDAG: groentesoep, vleesrol letjes (rest koud vlees om staafje kaas gerold), koolrabi, gebakken aardappelen. DINSDAG: mergbroodjes, bleek selderij ln jus, aardappelen, hangop. WOENSDAG: ravioli, spinazie, aardappelpuree, fruit. DONDERDAG: gevulde paprika's, rijst, peterseliesaus, vruchtensla, met slagroom of yoghurt. VRIJDAG: gefarceerde snoek, ge mengde sla, aardappelen, gewelde boter, creamcheese cakes. ZATERDAG: stoofpot: Tunderpou- let, aardappelen, princessebonen en tomaten, drie in de pan. GEFARCEERDE SNOEK De snoek koken, van de graten en het vel ontdoen. Het vlisvlees fijn maken en met wat gesmoorde ui, fijn gehakte peterselie, peper, zout en noot, 2 sneden geweekt oud brood, en kluit boter en zonodig een scheutje visbouillon vermengen tot een niet te stijve massa en deze in de vorm van 'n snoek in 'n vuur vaste schotel leggen. Desgewenst de kop en de staart er weer aanleg gen. Het geheel met een mengsel van paneermeel en geraspte kaas bestrooien, met boter bedruipen en in de oven gratineren. CREAMCHEESE CAKES Zandtaartvormpje met piedeeg be kleden. 100 gr. gare rijst, 1 theele pel bakpoeder, 100 gr. suiker, 75 gr. rozijnen, 2 losgeklopte eieren, ci troensap, iets noot, wat zout en een pakje creamcheese vermengen en de vormpjes hiermede vullen. De gebakjes in 20 minuten in een matig hete oven gaar en goud geel bakken. Nieuwe aardappelen zijn in de keuken nooit zo geliefd als op ta fel. Het schaven van de schil is be paald lastig en veroorzaakt lelijke handen. Zolang de schil nog dun is laat deze zich toch gemakkelijk ver wijderen als men de aardappelen met grof zout in een linnen doek wrijft. Na het spoelen behoeft men alleen nog maar snel de „oogjes" of andere ongerechtigheden weg te snijden. De zomer is in het land en toch durven wij het aan een praatje te houden over dekens! Telken jare moeten er dekens worden (bij)gekocht. De weten schap staat niet stil en ook ten op zichte van bedverwarming heeft zij niet stil gestaan, zij heeft gezocht naar warme en toch lichte dekens, flink warmtehoudend. Er zijn thans dekens in de handel welke gemaakt zijn uit een polya- crylvezel. Dit is een voortreffelijke grondstof, die o.a. uit de lucht wordt gemaakt, dus geen nylon is. De dekens gemaakt van deze ve zels nu, zijn zo licht als een veer tje! U kimt ze met één vinger op tillen. U voelt ze bijna niet op het bed, maar niettemin zijn ze erg warm, u behoeft dus nu geen vracht dekens meer op het bed te hebben om warm te kunnen liggen en te blijven. Deze dekens worden gemaakt in prachtig kleuren, al laat u uw keu ze vallen op een lichte kleur, zoals tegenwoordig zo graag gewenst is, u behoeft toch niet bang te zijn voor knoeiende kinderen. Het hindert niet als een dergelijke deken voor tijdig vuil wordt, want het wassen is in een wip gebeurd, 's Morgens zet u de deken in een sopje en met een beetje geluk ligt hij 's avonds weer netjes schoon op uw bed. Daar komt nog bij dat deze deken niet krimpt. Ook blijven de motten en de ta pijtkever, deze vraatzuchtige dieren, uit uw deken, want ze houden er niet van. De dekens worden gemaakt in 5 afmetingen en ook in baby- en kin dermaten. Om u over het wassen niet in de onzekerheid te laten, laten wij hier het voorschrift volgen: Zeer vuil geworden plekken woe den eerst met zacht zeep of was- poeder ingewreven. Daarna laat u de deken in een vet, lauw-warm sop 5 minuten voorweken. Laat de machine dan uw deken wassen in de tijd die daarvoor staat aange geven. Vervolgens drukt u het sop er zo veel mogelijk uit; de deken mag niet gewrongen of gedraaid worden, dus uitknijpen. Het gebruik van een centrifuge is mogelijk. Twee maal moet er gespoeld worden in lauw water, todat het spoelwater tenslotte hetlder blijft. Dan drogen, maar niet direct in de zon. Tenslotte moet de deken voorzichtig in de richting van het dek worden opgeborsteld. OVER HET ALGEMEEN wordt er door ons meer aandacht aan uitgaanskle- ding besteed tegen het na jaar, dan in het voorjaar. Het winterseizoen wordt veelal beschouwd als de echte uitgaanstijd en het zomerseizoen als de tijd waarin we genieten van het mooie weer en de vakantie. Wij mogen echter niet ver geten dat er in de zomer ook feestjes zijn, dat het ook kan voorkomen, dat we ons feestelijk moeten kleden voor een partijtje en dergelijke. Het is niet leuk om dan die cocktail-dress van de vorige mode te voorschijn te moeten halen, die we in het winterseizoen mis schien al enige malen bij dergelijke gelegenheden hebben gedragen. Neen, we komen natuurlijk met iets nieuws voor de dag Wat denkt u van zo'n leuk modieus uitgaansjaponne- tje als onze illustratie toont Het model is ver vaardigd van lurex; een stof met een metaalachtig effect, iets dat tegenwoor dig bijzonder in de mode is. Let u eens goed op de leuke kraag, die de indruk wekt of een kleine cape is omgeslagen. In werkelijkheid is dat niet zo. Een strak lijfje en een wijde rok maken ons werkstuk voorts tot een correct en charmant geheel, dat zeer aan trekkelijk is en de draagster persoonlijkheid geeft. Wie zou niet in zo'n vorstelijke robe op een omerfeestje willen ver schijnen 7 (Nadruk verboden)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10