Wijzigingen in wetsontwerpen loon-, inkomsten en vermogensbelasting visie op televisie Verdachte zou een 12-jarige jongen hebben vermoord Wijzigingen in vennootschapsbelasting VRIJDAG 29 }ULI 1960 DE LE1DSE COURANT PAGINA T Verschuivingen in belastingdruk; nauwelijks verlagingen Voor een vorstelijke vakantie Misschien „binnenkort'' Op de in 1958 ingediende ontwer pen van wet op de loon-, inkomsten en vermogensbelasting hebben de minister en staatssecretaris van Fi nanciën een nota van wijziging in gediend. In hoofdzaken onderschrijven zij de in 1953 door minister Hofstra in gediende voorstellen. Zij verschillen echter enigermate van gedachten over het regiem van „aanmerkelijk belang", het bijzonder tarief voor de afrekening bij overlijden van een ondernemer en afrekening bij over dracht van ondernemingen tegen winstrecht of lijfrente, waarbij zij een stamrechtvrijstelling willen in voeren. Voorts wordt verlaging van de mi nimumgrens voor de investeringsaf trek van 3000,tot 2000,voor gesteld, liquidatie van de na de oor log ontstanen nieuwe overgangsre serve" N.O.R. voor een afkooptarief van 15 percent nagestreefd, de af trek voor de gehuwde werkende vrouw (18 uur per week) op ƒ1000,- voorgesteld terwijl daarnaast nieu we regelingen voor aftrek van stu diekosten, buitengewone lasten en teruggaaf van voorheffingen zijn omschreven. Tijdens een persgesprek verklaar de minister Zijlstra, dat met het in dienen van deze ontwerpen van wet en die voor dividend- en vennoot schapsbelasting op basis van de „al gemene wet inzake rijksbelastingen 1959" de nieuwe structuur van ons belasingselsel vrijwel gereed zal zijn. Ofschoon de budgetaire gevolgen ervan niet te verwaarlozen zijn kan men toch niet spreken van wezen lijke verlagingen. Het is evenmin de bedoeling geweest de belastingdruk te verschuiven. Na een eerste fase door de nieuwe wettelijke regeling voor omzetbelasting, successierech ten de fusies van bedrijven en de wijziging van het belastingtarief voor ongehuwden zal „binnenkort", maar wanneer kon hij nog niet zeg gen een derde fase, die van het beschouwen der belastingtarieven, volgen. Uit de nota blijkt, dat de bewinds lieden niets voelen voor een vermo genswinstbelasting, omdat vermo- gensverliezen voor rekening van de belastingplichtige blijven. Een der gelijke belasting is in de E.E.G. ner gens aanwezig. Met handhaving van de heffing van inkomstenbelasting bij ver vreemding van aanmerkelijk belang (van een persoon of familie) in een onderneming, menen de voorstellers het belastingpercentage op 20 te moeten stellen inplaats van op 20 tot 40 percent. Dubbele heffing bij li quidaties zal worden voorkomen. Aanmerkelijk belang zal (ook in fa milieverband) eerst aangenomen worden bij 25 percent van een aan- delentotaal. Bezit iemand 5 percent of minder in familieverband, dan zal hij buiten de heffing vallen. Bij overlijden van een onderne mer, zo wordt voorgesteld, zal aan erfgenamen de keus gelaten worden de fiscale claim op bij voorbeeld „stille reserves" door te schuiven ofwel af te rekenen tegen een tarief van 20 percent. De bewindslieden stellen een aan vulling op de inkomstenbelasting voor door bij overdracht van een be drijf een kapiaalwaarde van maxi maal 100.000,- onbelast te laten in dien hierbij gevormde winst de vorm aanneemt van een winstrecht of lijf rente ten gunste van de onderne mer, ofwel zijn weduwe en kinde ren. De overdrachtswinst n oet dus dan worden omgezet in dadelijk in gaande periodieke uitkeringen, die uitsluitend aan het leven van de daartoe gerechtigden zijn gebonden. Speciaal met het oog op kleine middenstandsondernemingen wordt het verantwoord geacht de mini mumgrens voor de investeringsaftrek van 3000,- tot 2000,- te verlagen. De investeringsaftrek zal eveneens gelden voor tijdelijke grondverbete ringen, waarop wordt afgeschreven zoals drainage, de bouw van kade muren en dergelijke. Ter liquidatie van langdurig voort bestaan van fiscale claims wordt voorgesteld een algemeen vrijwillig afrekeningstarief van 15 percent voor „nieuwe onbelaste reserve" in te voeren. Dit zal zowel voor on dernemingen van natuurlijke perso nen als voor vennootschapsbelasting plichtigen gelden, onverschillig of de reserve geheel dan wel gedeelte lijk wordt opgeheven of slechts ten dele aan de winst wordt toegevoegd. De aftrek voor de werkende ge huwde vrouw met minstens 3,5 werkuren per dag of 18 werkuren per week zou naar mening der be windslieden van 625,- tot 1000,- per jaar moeten worden verhoogd. Op het punt van studiekosten me nen de minister en de staatssecrata- ris, dat niet een minimum van 200,- maar een minimum van 120,- per jaar redelijk is om voor aftrek in aanmerking te komen. Zij gaan mee met het oordeel van oud-minis ter Hofstra, dat buitengewone lasten meer dan 4 percent van het onzui ver inkomen moeten bedragen om aftrekbaar te zijn met verlaging van een half percent voor het derde en volgende kind met een minimum van één percent. De grens van mee tellende ziektekosten is aangepast aan de verhoogde premier voor de verplichte ziekenfondsverzekering. Loonbelastingplichtigen (tot ƒ7.450) zullen over extra-inkomsten tot 300,- geen belasting verschuldigd zijn. Dividendbelasting over in aan delen gespaard bezit zal aan dezen met een minimum van 10,- worden teruggegeven om verschil met rente op spaartegoeden te vermijden. Aan personen wier inkomen beneden het belastbare minimum blijft zal loon- en dividendbelasting met een mini mum van 15,- worden teruggege ven. De minister en de staatssecretaris wensen geen afschrijving naar ver vangingswaarde bij het bepalen van de fiscale winst. Het „ijzeren voor radenstelsel" bij fiscale waardering van bedrijfs- en handelsvooraden achten zij juist, omdat bij aanvulling van voorraad de marktprijzen, an ders dan bij te vervangen bedrijfs middelen, bekend zijn. Bestudering van het vraagstuk van een onbelaste conjunctuurreser ve heeft de bewindslieden niet tot de overtuiging gebracht dat het op gronden van algemeen economische aard noodzakelijk is in de huidige siuatie in de belastingwetgeving de faciliteit van een onbelaste conjunc tuurreserve op te nemen, zeker niet naast, doch ook niet in de plaats van de instituten van investeringsaf trek en vervroegde afschrijving. Zij sluiten op dit punt aan bij de argu menten die de staatssecretaris van financiën bij de algemene financiële beschouwingen inzake de rijksbegro ting 1960 heeft aangevoerd. In dit betoog bracht de staatssecretaris met betrekking tot het systeem van de onbelaste conjunctuurreserve o.m. naar voren, dat in de baise van over heidswege zou moeten worden nage gaan of de blokkering tijdig en voor conjunctureel wenselijke bestedin gen geschiedt. Dit zou leiden tot een vrij vergaande gebondenheid van de ondernemer, hetgeen als een niet licht te tellen bezwaar moet worden aangemerkt. Verder achtte de staats- sëcretaris, ook in het licht van de ervaringen in andere landen, een ze kere twijfel passend tegenover hoog gespannen verwachtingen omtrent de kwantitatieve betekenis van een zo danige fiscale reserve voor de con- junctuurbeheersing in Nederland. Acht jaar geëist voor doodslag Kinderen vonden lijkje onder het zand Gisteren, precies op de dag waar op hij 22 jaar was geworden, stond voor de Rotterdamse rechtbank te recht de havenarbeider C. J. V. uit die stad, die zich had te verantwoor den, omdat hij op de Tweede Kerst dag van het vorige jaar de twaalfja rige J. U. van het leven zou hebben beroofd. Tijdens de zitting van cir ca vijf kwartier, welke gepresideerd werd door mr. P. Hazendonk, eiste de officier van justitie, jhr. mr. F. A. Groenix van Zoelen, wegens dood slag een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek en terbeschikking stelling van de regering. Verdachte beaamde tenslotte de verklaring, die h- destijds had afge legd en voor de rechter-commissaris en welke de president met hem door nam. Daarin stond, dat verdachte, die bij pleegouders woonde, op de Tweede Kerstdag de straat was op gegaan en toen de jongen had ont moet. Hij stelde de knaap voor naar de Laanslootseweg te gaan om te zien of daar nog kerstbomen zouden lig gen, die verbrand zouden kunnen worden. Het ventje voelde daar wel wat voor en ging achterop de fiets met hem mee. Op de bewuste plaats gekomen had verdachte het ventje verteld andere bedoelingen met hem te hebben. De jongen dreigde daarop naar zijn moeder te zullen gaan. De ander schrok hiervan, greep de jon gen beet en vermoordde hem, vervol gens ging hij weer naar huis om an dermaal terug te komen met een zak, waarin hij het lijkje stopte. Achterop de fiets vervoerde hij het tot onder een viaduct, waar hij het stoffelijk overschot onder een hoop zand be groef. Spelende kinderen vonden het daar de volgende dag. Binnen 24 had de politie de zaak zover uitgezocht, dat verdachte kon worden aangehou den. Moeilijk leven. Uitvoerig stond de rechtbank stil bij de figuur van verdachte. De re classering had gerapporteerd, dat het leven van verdachte in pleegge zinnen en inrichtingen doorgebracht een aaneenschakeling van moei lijkheden was geweest. Als getuige-deskundige trad op dr. W, A. vaandrager, die vardaohte had gadegeslagen in de psychiatrische ob servatiekliniek van het gevangenis wezen in Utrecht. Minder of nauwe lijks toerekenbaar op het ogenblik van handeling, was zijn eerste uit spraak, hieraan' later toevoegend, dat verdachte nadien wel besefte wat hij had gedaan. Verdachte had het plan gehad ontuchtige handelingen te ple gen, zo was naar voren gekomen, maar aldus verduidelijkte de psychia ter, hij wist niet dat hij zich in een situatie zou begeven als de de onder havige. Op het ogenblik van de han deling is hij de jongen die zichzelf slecht in de hand heeft. Er komen plotseling impulsen in hem op, hij raakt dan in paniek en wordt hier door meegesleept. Dr. Vaandrager sprak van een incenditele doorbraak van agressie, die hij niet kan be heersen. Hij kon niet zeggen of ver dachte door een behandeling van enige jaren te veranderen zou zijn. In het gunstigste geval kan een lang durig opvoedingsproces dit misschien, ofschoon over de resultaten niets te voorspellen valt. Officier: zware straf nodig. De officier die doodslag bewezen achtte, was voorts van oordeel, dat het advies om verdachte ter beschik king van de regering te stellen er een is, dat op medische gronden rust. De belangen van verdachte moeten wij ken voor die van de maatschappij. Het gevaar voor vluchten uit een inrichting achtte hij niet denkbeel dig en de persoonlijkheidsstructuur van verdachte rechtvaardigt voor de terbeschikkingstelling een zware straf. Verdachte weet volgens de of ficier wat er gebeurd is en zijn mis dadig karakter moet door een langdu rige gevangenisstraf worden gebro ken. „Extra zekerheid". Mr. P. J. Bijleveld, die niet met de officier kon meegaan en doodslag niet bewezen achtte, ging in zijn pleidooi voornamelijk na wat t£ doen met zijn cliënt. Hij had bezwa ren tegen dat gedeelte van een ge vangenisstraf, dat als extra zekerheid is bedoeld. Hij zei dat het hem tegen de borst stuitte als verdachte langdurig ge straft zou moeten worden, niet op grond van schuld, maar uit het oog punt van bescherming van de maat schappij. Uitspraak op 10 „Acht paardjes van jade" Dit is de titel van een nieuw Fed- der-mysterie, dit jaar in een vendu huis en donderdag door de NCRV in vakantiestemming op de beeldhuis gebracht. De camcra-mensen bevon den zich temidden van veel antiek, zijnde de inventaris van het landhuis Wisseloord te Hilversum. Regisseur Max Douwes had hier een „kijkdag" georganiseerd, minder vanwege het antiquariaat dan vanwege eer dra ma, ontsproten aan het brein van auteur Jan de Koek. Het is nu reeds de elfde keer, dat Jan de Koek een Fedder-mysterie heeft geschreven; ook nu zorgde hij voor raadselachti ge omstandigheden. Er is een oude heer gewelddadig om het leven ge komen en vier bezoekers komen tot de conclusie, dat een van hen de moordenaar moet zijn. Inspecteur Fedder, ook nu krachtig verbeeld door Robert Sobels, op ongewone wijze geholpen door.de vermoor de, heeft voor het gezicht van de kijkers de dader in dit zomeravond- spel ontmaskerd. Als tevoren heeft John Soer zijn rol meegespeeld en na vele maanden hebben we Jan Re- tèl op het scherm teruggezien. De vrouwenrollen van Fien Berghegge en Truus Dekker, pasten in het de tective-genre, dat we met genoe gen hebben gevolgd. Songfestival in Knokke Nederland en Duitsland hebben donderdagavond in de Belgische kustplaats Knokke gedongen naar de erepalm in het songfestival. Helaas is de t.v. er niet aan te pas gekomen om het eindresulaat te melden, zo dat men elders in dit nummer moet zien. Met genoegen intussen zal men daags tevoren hebben gekeken naar de presentaties van liedjes door de Italianen en Nederlanders. Het was duidelijk aan het applaus af te me ten, dat Nederland verreweg de Prinses Jozah, een der dochters van koning Saoed van Saoedi-Arabië is bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De auto van de prin ses, waarin zich ook twee van haar zusters en enkele vrouwen van de koning bevonden, botste tegen een autobus. meerdere was. Inderdaad stond de kwaliteit van de Italianen ten achter, de gunstige beoordeling van Italiaan se juryleden op een vorige avond ten spijt. Vooral Corry Brokken was een openbaring. Haar „Mylord" bracht ze voortreffelijk en in een nieuwe stijl; alleen blijven we bezwaar ma ken tegen de tekst. Ook andere Ak sten zouden bij een critisohe cen suur de streep niet zijn gepasseerd. Vooraf bracht de Avro een Czardus- festival in hongaarse stijl, voor wel ke gelegenheid Treslong in Hillegom was uitgezocht. Voedingsproblemen In dezelfde wereld, waarin nog vele mensen leven aan de rand van de ondervoeding, zijn er anderen, die hun gezondheid bedreigen door teveel eten en die als het ware „met vork en lepel" hun eigen graf gra ven. Gelukkig worden de voedings problemen thans met meer zorg dan vroeger bestudeerd. Een bescheiden bijdrage levert de Vara heden, vrij dagavond met een documentaire, die Pier Tania samenstelde met dr. J. F. de Wijn en prof. dr. C. den Har- tog, hoogelraar in de voedingsleer. Onder de titel „De schijf* van vijf" zal een eenvoudige formule voor ge zonde voeding worden gegeven. Als deze documentaire op het beeld scherm verschijnt, heeft de NTS in tussen een rechtstreekse reportage gegeven over de laatste aankomst van de Vierdaagse te Nijmegen. Het weekeinde Zaterdag is de KRO in de lucht, eerst met een spel van Bredero, daarna met een amusementspro gramma uit Treslong in Hillegom. We hopen, dat Jos van der Valk en Jan Delfgaauw deze keer wat beter zullen toezien op de (ont) kleding; niet ten onrechte hebben we enkele klachten ontvangen na de jongste „Piste" uitzending. De Avro brengt zondag Letty Kosterman opnieuw als gastvrouwe en Gene Kelly met haar gasten in een muzikale revue. Dagsluiting bij een kampvuur Woensdag 3 augustus komt de dag sluiting voor de NCRV wel van een zeer bijzondere plaats namelijk uit Ommen, waar juist dae dag de in ternationale bijeenkomst van pad vindersleiders- en leidsters wordt geopend. Vijfhonderd afgevaardig den uit niet minder dan 32 landen zullen zich hier, door spelen, de monstraties en besprekingen bera den over het spel van verkennen in een veranderende wereld. Van deze derde wereld indaba wordt eerder op deze avond onder regie van Henk Veenstra een reportage gegeven. Op een rotspunt in de Thyrreense Zee, ten noorden van Rome, wordt de laatste hand gelegd aan de bouw van de koninklijke bungalow. In de loop van de volgende maand zal dit schitterend gelegen vakantieverblijf door het koninklijk gezin in gebruik worden genomen. Op deze fotocombinatie zien we boven een exterieuropname van de bungalow; op de onderste foto zien we de typisch Italiaanse binnenplaats van de villa. In het bij de Tweede Kamer in gediende ontwerp van wet op de ven nootschapsbelasting zijn onder meer als belangrijke punten vervat de in voering van een gedifferentieerd ta rief voor uitgekeerde en ingehouden winsten, de winstbepaling bij coöpera ties, de vrijstelling van lichamen als deelnemers in vennootschappen, op heffingen van de egalisatiereserve voor verzekeraars, verruimde carry back voor schadeverzekeraars en be lastingplicht voor alle bouwkassen. Voorgesteld wortd het tartief van de vennootschapsbelasting met 15 punten (van 43 op 28 percent) te ver minderen voor dat deel van de volle winst, dat aan aandeelhouders binnen het bestek van de inkomstenbelasting wordt uitgedeeld. Het overige deel van de volle winst zou, zoals thans, met 43 percent belast blijven. Deze tariefsreductie zou, naar de minister en de staatssecretaris van financiën mededelen, alleen mogen gelden voor in Nederland gevestigde lichamen. Met betrekking tot de in Nederland belastbade winst van buitenlandse lichamen (uit welke winst binnen de Nederlandse fiscale sfeer geen uitde lingen geschieden) zal de tariefsdif ferentiatie niet van toepassing mo gen zijn. In het wetsontwerp .s het systeem gevolgd, de tafiefsverlaging toe te passen op alle winstuitkeringen overeenkomstig de statuten. Dit geldt ook winsten, die in con- cernverhoudingen door een dochter maatschappij aan een moedermaat schappij worden uitgekeerd. De bewindslieden zijn van mening, dat een gedifferentieerd tarief de doorstroming van de vennootschaps winsten naar de kapitaalmarkt zal helpen bevorderen. Het tegenwoordi ge tarief legt huns inziens in sa menhang met de over de winstuitde lingen bij de kapitaalverschaffers ge heven inkomstenbelasting een naar verhouding te zware druk op de voor de uitdeling bestemde winsten van lichamen. Teneinde onder meer te bereiken, dat keine, eenvoudige coöpraties, die uitsluitend met leden werken en haar gehele winst uitdelen, volledig vrij zijn van vennootschapsbelasting, is de vrijstelling op grond van het split singssysteem aangevuld met een al gemene winstvrijstelling van 5000.—» Het ontwerp van wet bevat ver volgens een wijziging van het besluit vennootschapsbelasting 1942. De wijziging bepaalt, dat voortaan niet alleen ontvangen dividenden maar ook koerswinsten en -verliezen, die bij waardering of vreemding van aandelen te voorschijn komen, bij de winstbepaling buiten beschouwing zouden moeten blijven. Hierbij zijn verliezen op deelneming, die bij ont binding van een lichaam waarbij de belastingplichtige belang heeft ge nomen, optreden, uitgezonderd Deze verliezen worden by het deelnemen de lichaam in aftrek toegestaan. De aangeboden wet op de vennoot schapsbelasting 1960 wil vervolgens de sedert de oorlog voor alle verze keringsmaatschappijen openstaande mogelijkheid van een onbelaste ega lisatiereserve met het oog op calami- teuse verliezen laten vervallen. Deze wens wordt gegrond op het statische karakter van het bedrijfsrisico der levensverzekeringmaatschappijen. Voor schadeverzekeraars met hun dynamisch bedrijfsrisico achten de bewindslieden echter een verruimde mogelijkheid tot carry-back van ver liezen op zijn plaats. Dient dan ook voor deze groep van verzekeraars de onbelaste egalisatiereserve te ver dwijnen, anderzijds zou de door gaans een jaar bedragende carryback voor schadeverzekeraars tot vijf moe ten worden verhoogd. Hiermede, al dus menen minister en staatssecreta ris, wordt de normale verrekenings periode met winsten van het vorige jaar (en van zes volgende jaren) voor deze verzekeringsmaatschappijen uit gebreid tot twaalf jaar. Amsterdam heeft een charmante (IJ)-waterdraagster Tijdens de wekelijkse persconferentie van de gemeente Amsterdam, welke voor deze gelegenheid wordt gehou den aan boord van een rondvaartboot heeft de directeur van de dienst Havens- en Handelsinrichtingen te Am. sterdam, ir. N. Snijders, in de Coenhaven een fraaie tinnen koffieketel, gevuld met IJ-water, overgedragen aan de Amsterdamse mej. Katinka Bleeker, die Nederland zal vertegenwoordigen in een internationale schoon heidswedstrijd, welke van 4 tot 14 augustus in Long Beach, Californië, zal worden gehouden. Mej. Bleeker, die op 3 augustus naar Long Beach vertrekt, zal de ketel persoonlijk aanbieden aan de burgemeester van die stad, die het IJ-water in de haven van Long Beach zal doen gieten. Fotot ir. Snijders vult het kannetje van Katinka met Ll-waUx. Wilt U iets weten? CONTANTE BETALING De beantwoording van een vraag over contante betaling in ons blad van 27 juli j.l. blijkt tot enig mis verstand aanleiding te hebben gege ven bij sommige lezers. De bedoeling was, uiteen te zetten, wat verstaan moest worden onder het begrip „contante betaling", zulks in verband met een eventueel recht op korting. De gewone contante betaling is: „boter bij de vis", d.w.z. men koopt byv. een pakje sigaretten en betaalt meteen bij de overhandiging de vast gestelde prijs. Maar in de handel gaat het lang niet altijd zo. Vaak be stelt men iets en krijgt men het be stelde later thuis bezorgd. De reke ning volgt dan dikwijls weer later. Is dat geen „contante betaling"? Ook dat is volgens de gebruiken in de handel „contante betaling". Maar tot hoever strekt zich dat uit? In de practijk is men gewoonlijk vrij soe pel. Geeft „contante betaling" nu over al en in elk geval recht op korting? Neen, geenszins. Het voorbeeldje van de sigarettenkoop duidt er al op, dat zelfs bij de „meest-contante" beta ling (die van boter bij de vis) geen korting behoeit te worden toegepast. Recht op korting ontstaat pas, wan neer er een korting wordt toegezegd. Slechts wanneer een firma aanbiedt een bepaalde korting op contante be taling toe te passen (bijv. door dit op de rekening te zetten of anders zins) kan men deze firma aan haar woord houden. In bepaalde branches kan het gewoonte zyn om deze kor tingen aan te bieden, maar dat is lang niet overal het geval. Waar vastgestelde prijzen gelden, kan het zelfs ongeoorloofd zyn om korting im geven.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7