De Vluchteling van Cayenne« Adenauers adviseur een Jodenvervolger De atoombom op Hirosjima De a.s. presidentsverkiezing Amerika in Eichmann-geschil bijgelegd Cubaanse vlieger week uit Hoofdcommies J. van Bastelaar neemt afscheid van Alphense secretarie Lodge kandidaat %)e Zingende ZwamtMtl VRIJDAG 29 JULI 1960 OH I.HIOSH COURANT PAGINA Oostduitse beschuldiging De secretaris van het centraal co mité van de Oostduitse communisti sche partij, Albert Norden, heeft op een persconferentie in Oost-Berlijn verklaard, dat de Westduitse staats secretaris en adviseur van Adenauer Hans Globke niet alleen in de Nazi- tijd commentaar heeft geschrever op de z.g. Neurenherger wetten, maar deze ook heeft helpen opstellen. Norden toonde een brief, die de Nazi-minister van binnenlandse za ken Wilhelm Frick in april 1938 schreef en waarin hij voorstelde Globke tot rapporteur van het mi- nisterie te bevorderen, omdat hij een werkzaam aandeel in de totsiand- I koming van de rassendiscrimine- rende wetten van 1935 zou hebben gehad. Bovendien citeerde Norden een document van 29 januari 1940. vol gens welke Globke vrijstelling van militaire dienst zou moeten krijgen, omdat hij werkzaam was als deskun dige op het gebied van vraagstukken, die door de vorming van het protec toraat (Tsjecho-Slowakije). de orga nisatie van de gebieden in h^t Oos ten, de vorming van het ("Poolse) gouvernement-generaal en de ..Um- siedlungs-aktionen ziin ontstaan". „Umsiedlungs-aktionen" is het fraaie woord voor de deoortatie en uit roeiing van miljoenen mensen, aldus Norden. Nadat SS-leider Heinrich Himmler in 1943 tot minister van binnenlandse zaken was benoemd, werd Globke een jaar later diens rechterhand, aldus de communisti sche woordvoerder. Globke zou even eens „oerfect hebben samengewerkt" met Adolf Eichmann. De Oostduitse autoriteiten zullen „te zijner tijd" nieuwe dossiers over „de Jodenmoordenaar" Globke publi ceren wanneer hij weigert te be kennen, welke rol hij heeft gespeeld in de deportaties van Joden uit De nemarken, Noorv/egen en andere landen, aldus Norden. Gisteravond heeft de perschef van de Westduitse regering, von Eckardt, aan journali *-:en een brief van de thans overleden katholieke bisschop Graf von Preysing ter inzage gege ven. Hieruit zou blijken dat Globke in opdracht van de Kerk bij Frick en Himmler werkzaam is geweest. Van juli vorig jaar tot begin de zer maand zijn 40 personen overle den aan gevolgen van de atoombom die in 1945 boven Hirosjima ontplof te. Het afgelopen jaar werden nog steeds 18.031 personen met stralings ziekten in de ziekenhuizen ver pleegd. Van de veertig personen, die zijn overleden, stierven dertien aan een leverkwaal, elf aan leukemia, negen aan bloedarmoede en zeven aan ver schillende andere aandoeningen. Voor het eerst werd een geval van tumor in het beenmerg geconsta teerd. Waf in Moskou niet mag De Russische politie heeft enige" Amerikaanse studenten vier uur in een Moskous hotel vastgehouden, na dat zij hadden geprobeerd exempla ren van het in de Russische taal ge stelde blad „Amerika" te versprei den. Een de studenten slaagde erin te ontsnappen en stelde de Amerikaan se ambassade op de hoogte. Een lid van de staf begaf zich onmiddellijk naar het hotel om vrijlating van de studenten te verkrijgen. „Amerika" is een blad van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken dat, krachtens een Amerikaans Russische overeenkomst in een oplage van 50.000 exemplaren in de Sowjet-Unie wordt verspreid. Ook op de Amerikaanse ambassade zijn, ten behoeve van bezoekers, ex emplaren voorhanden. De studenten verspreidden het blad vanuit hun auto, die zij voor 't hotel hadden geparkeerd. Spoedig verzamelde zich een menigte om de auto, hetgeen de aandacht trok van 'n politieman, die de studenten naar het hotel bracht. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade deelde later mee, dat vijf personen bij het incident waren betrokken: drie Amerikanen, een Engelsman en een Westduitser. Zij werden vastgehouden op een politiebureau in de nabijheid van 't hotel en in staat van beschuldiging gesteld wegens verstoring van de opènbare orde .Hun is verzocht zo spoedig mogelijk het land te verla ten. In diplomatieke kringen in Bue- nos-Aires is donderdagavond verno men, dat Argentinië en Israël hun geschil over de zaak-Eichmann defi nitief hebben bijgelegd. Verwacht werd dat later een offi cieel communiqué zal worden uitge geven. De Amerikaanse vice-president en republikeins kandidaat voor het pre sidentschap, Richard Nixon, heeft donderdag in een redevoering tot de partijconventie te Chicago gezegd, dat Amerika's keuze bij de presi dentsverkiezingen in november be slissend kan zijn voor de toekomst van de beschaving. Het gaat thans om de vrijheid van allen en het hoog houden van de be schaving. De Verenigde Staten moeten er voor zorgen, dat zij militair op elk ogenblik voor zijn. „De nieuwe pre sident moet krachtig zijn, krachtig in beginselen, maar nooit oorlogszuch tig. Hij mag er nooit enige twijfel over laten bestaan, dat Amerika niet zal toelaten dat het op Cuba, in Ber lijn of elders met zich zal laten sol len". Het grootste vraagstuk zal zijn de mensen in te lichten over de aard van de agressie van de aanvaller, die niet met oorlog komt maar als voor vechter voor de vrijheid. De mensen moeten er toe worden gebracht het hoofd te bieden aan deze uitdaging. Nixon herinnerde er aan, dat pre- Zweden herkende zichzelf Zonder enig plezier heeft Zweden zich herkend in het „tamelijk be vriende land" met een socialistische regering en een groot aantal alcoho lici en zelfmoordenaars, dat Eisen hower op de conventie van de repu blikeinse partij noemde als het slech te voorbeeld. De meeste leden van het Zweédse kabinet zijn op IJsland, waar zij een bijeenkomst van de Noordse raad bij wonen. De koele en onbehaaglijke stilte, die in regeringskringen in Stockholm heerst, is slechts verbro ken door de minister van defensie Swen Andersson, die tegenover een verslaggever van de liberale „Dagens Nyheter" verklaarde, dat men slechts blij kan zijn dat Eisenhowers ambts termijn-spoedig voorbij is, wanneer hij Zweden bedoelde. Voor de Stockholmse pers bestaat er niet de minste twijfel aan, dat Eisenhower Zweden heeft bedoeld. Alle bladen hebben heftig gereageerd, te meer daar over anderhalve maand verkiezingen worden gehouden. De meeste waarnemers zijn het er over eens, dat Eisenhowers opmerking slechts voor binnenlands gebruik is bestemd en met het oog op de presi dentsverkiezingen werd gemaakt. Op de republikeinse conventie van 1952, eveneens in Chicago, sprak Eisenho wer over „de morele ontbinding van Frankrijk". Ook deze uitspraak ver wekte opschudding, te meer daar Eisenhower commandant van de Shape in Parijs is geweest. Volgens het Deense blad „B T" verkreeg Eisenhower zijn gegevens uit een kortgeleden in het Ameri kaanse tijdschrift „U.S. News and World Report" gepubliceerd artikel over Zweden. „Hierin werd verklaard, dat het aantal zelfmoorden in Zwe den sterk gestegen is, terwijl het aantal gepleegde diefstallen in de afgelopen tien jaar is verdubbeld. Tenslotte is het aantal gevallen van jeugdmisdaden en dronkenschap in dezelfde periode verdrievoudigd", aldus het Deenes conservatieve dag blad „B T". sident Eisenhower Chroesjtsjef zijn verontschuldigingen had moeten aan bieden voor de vlucht van de U-2. „Ons doel is het communisme in te dammen en de vrije wereld tegen het communisme te beschermen", aldus Nixon. Het meeste succes had Nixon met de opmerking: „De heer Chroesjtsjef heeft gezegd, dat onze kleinkinderen communist zullen zijn. Laten wij hem zeggen, dat zijn kleinkinderen vrij zullen zijn". De vlieger van een Cubaanr DC-3- vliegtuig, dat een dienst onderhield tussen Havanna en de Cubaanse pro vincie Oriente, heeft in volle vlucht de bewapende bewaker, die op voor schrift der Cubaanse autoriteiten op alle vliegtuigen is geplaatst, over meesterd en daarna koers gezet naar Miami, waar het vliegtuig is geland. De vlieger en zijn zes passagiers heb ben aan de Amerikaanse autoriteiten om politiek asiel gevraagd. op weg was naar Havanna, trok de vlieger een revolver, die hij op de in de bestuurderscabine gezeten bewa ker richtte. Op hetzelfde ogenblik drongen twee passagiers de cabine binnen, die de bewaker ontwapen den en tevens de tweede vlieger en de hofmeester in bedwang hielden. De DC-3 kon later weer naar Cuba vertrekkën, met de tweede vlieger1 en de hofmeester aan bo'ord, alsmede twee passagiers die blijkbaar met het gebeurde niets te maken wilden hebben. RAADSBESLUIT VAN ROTTERDAM VERNIETIGD De Kroon heeft als strijdig met het algemeen belang vernietigd het besluit van de raad der gemeente Rotterdam van 22 januari 1960 tot het verlenen van een gratificatie aan het daarvoor in aanmerking komend personeel der gemeente. De Kroon acht dit raadsbesluit eën doorkruising van het algemeen sala ris- en loonbeleid en met name een verstoring van de onderlinge verhou dingen in de bezoldiging ven het overheidspersoneel. Vermiste man dood gevonden AUTO SPOORLOOS Het stoffelijk overschot van de sinds zondag vermiste 37-jarige on gehuwde L. H. Kirkels uit Maarhee- ze is in het kanaal van Wessem-Ne- derweert verdronken. Zijn auto, waarmee hij zondag na de kerk een eindje was gaan rijden, is echter zoek. Een misdaad wordt niet uitge sloten geacht. De politiearts, dr. J. Zeldenrust zal door sectie trachten de doodsoorzaak vast te stellen. De heer Kirkels, die tegelzetter van beroep is, was zondag alleen een eindje gaan rijden in zijn vrij wel nieuwe personenauto. Voor het laatst heeft men hem in Budel ge zien, maar daarna ontbreekt ieder spoor. Eerst woensdagmiddag deed zijn bejaarde vader aangifte bij de politie. Donderdagochtend zag men het lijk van de vermiste ir. het ka naal drijven. Het geheimzinnige aan deze zaak is wel, dat de auto van het slachtoffer nergens meer te vin den is, noch in het slechts drie me ter diepe kanaal, noch op de weg langs het kanaal. Blokkering kledinggeld wekt onrust bij politie De centrale van politie-organisaties (CPO) heeft in een brief aan de mi nister van Binnenlandse Zaken haar verontrusting uitgesproken over de door de minister aangekondigde blok kering van de tegoeden op de kleding- rekeningen over het jaar 1960. De leden van de bij de CPO aan gesloten bonden vragen zich af of zij door de voorgenomen invoering van de nieuw ontworpen kleding niet voor hogere lasten komen te staan. Deze indruk wordt versterkt door een mededeling, dat de invoering van de nieuwe uniformen voor de over heid niet tot hogere uitgaVen mag leiden. De CPO vreest, dat de blokkering van de kledinggelden tot niet te voor- fiene moeiklij heden aanleiding zal even. De kledingtoelage is naar haar oordeel een wezenlijk deel van het inkomen van het politiepersoneel. Zij verzoekt de minister daarom met klem niet tot de blokkering over te gaan. Na loopbaan van 40 jaar Met ingang van morgen zal de heer J. L. van Bastelaar hoofdcom mies ter secretarie te Alphen aan den Rijn, afdeling Burgerlijke stand zijn ruim veertigjarige loopbaan als secretaris-ambtenaar in deze ge meente wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd beëin digen. Ruim 40 jaar geleden, op 15 juni 1920, is de heer van Bastelaar zijn werkzaamheden in Alphen aan den Rijn in het oude secretarie aan de Wilhelminalaan thans in gebruik als kantoor van N. Samsom n.v. begonnen. Hij is geboren in Stoppel dijk in Zeeuws Vlaanderen waar hij als volontair ook zijn eerste ambte lijke stappen zette. Vervolgens ging hij naar Uden en vandaar naar de gemeente Alkemade. Hij keerde de Rijnstreek kort daarop toch nog weer de rug toe om een baan ter secreta rie in 's-Heerenberg te aanvaarden. Lang duurde het evenwel niet of de heer Van Bastelaar trok opnieuw naar het westen om zich in de toen 14000 tellende gemeente Alphen aan den Rijn te vestigen. De eerste jaren LEIDSCHENDAM Fiefser bij oversteken door auto gegrepen en gedood De 71-jarige heer P. Hörters uit Voorburg stak op de fiets gistermid dag omsteeks 12 uur de Kon. Juliana- weg plotseling over en werd door een hem achteropkomende auto gegre pen. Met een schedelbasisfractuur werd hij overgebracht naar de St Ursula-kliniek te Wassenaar, waar hy kort na aankomst is overleden. werkte de heer Van Bastelaar op de afdeling Algemene Zaken om vervol gens naar de afdeling Burgerlijke Stand over te gaan. Daar werd hij ook benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand in welke functie hij enkele honderden huwelijken heeft gesloten. Zeven burgemeesters maakte de scheidende ambtenaar mee. Het be gon bij burgemeester Visser om thans te eindigen met burgemeester Bruins Slot. Hy werkte onder drie secreta rissen. Maandagmiddag zal de heer Van Bastelaar officieel afscheid nemen in een speciaal belegde bijeenkomst in de trouwzaal, waarbij uiteraard te vens de nodige aandacht aan het veertigjarig jubileum van de heer Van Bastelaar zal worden besteed. TER AAR Bejaarde scheepsmaker in sluis verdronken Vanmorgen omstreeks acht uur is de 77-jarlge scheepsmaker F. Kroon uit Aardam bij het schutten in de sluis te Aardam van zijn schouw ge vallen en om het leven gekomen. De heer Kroon bracht een schouw naar het Aarkianaal, vanwaar zijn zoon, die groenten naar de veiling vaart, het schouwtje verder zou mee nemen. Hij moest hierbij in de sluis te Aardam schutten en is toen in de schutkolk gevallen. Zijn zoon heeft hem daar later gevonden. Toen de man werd opgehaald waren de le vensgeesten reeds geweken. De ver ongelukte bloedde hevig aan het hoofd. Het water in de sluis stond tijdens het ongeval op laag peil. Om trent de oorzaak is niets bekend. De conventie van de Amerikaanse republikeinse partij heeft donderdag Henry Cabot Lodge aangewezen als republikeins kandidaat voor het vice-presidentschav van de Verenig de Staten. Lodge werd met algemene stem men als kandidaat aangewezen. Reuzenkikvorsen met een ge wicht van naar schatting zeven tot acht kilogram bevolken op het ogen blik de Italiaanse rivier de Po ter hoogte van Sanguigna in de provin cie Parma. Deze merkwaardige dieren, die bij de plaatselijke bevolking groot op zien baren, maken een geluid, dat op brullen lijkt, en zijn ongeveer vijftig centimeter lang en bijna even breed. Donderdagmiddag heeft een Pi percup van de Nederlandse Konink lijke Luchtmacht een noodlanding gemaakt in een weiland bij Turn hout. De piloot bleef ongedeerd. Het toestel liep geen schade op. De nood landing wordt toegeschreven aan het slechte weer en het beperkte zicht. De schoolkinderen in Singapore krijgen voortaan, in opdracht van het ministerie van onderwijs, een anti-kidnapping opleiding, zulks in verband met een aantal gevallen van ontvoering, dat zich de laatste tijd heeft voorgedaan. DOOR OTTWELL BINNS Als hij daarheen terug durft te keren, is hij een verloren man. Die kerels van de gevangenis zoeken overal naa hem. Onze enige weg liep dieper het binnenland in; maar je hoeft niet hang te zijn, dat j ver met ons mee zult moeten gaan. We zullen wel een boot ontmoeten die naar de kust vaart, waar je op over kunt stappen. En mij en Dudley kun je vertrouwen." »,Daar ben ik ^an overtuigd, mijn heer! Ik zal-u een geheim mededelen In dezelfde nacht, dat monsieur Lang don uit de gevangenis ontsnapte, was ik bezig zijn bevrijding te bewerken, en ..Verdraaid!" riep de Schot verrast uit. ..Dat doet u verbaasd staan, niet waar? U vraagt zich af waarom ik, die hem nog nooit gezien heb, zoiets voor hem zou doen? Maar iemand die zeer na staat, had Langdon groot kwaad berokkend, en dat wilde ik herstellen. Ik schaam me, het u te moeten vertellen, mijnheer „Vertel me verder maar niets meer! Ik zie, dat u Langdon gunstig gezind is, evenals ik. Als u me wilt vertrou wen, zal ik zorgen dat u morgen hier vandaan komt." „Morgen? Maar, mijnheer, als de anderen eerder terugkomen. „Dat zullen we erop moeten wagen Maar nu ik van hun plannen op de hoogte ben, heb ik de meeste troeven in handen. Wees maar niet bang, meisje. Ik heb wel voor hetere vuren gestaan. En „St. luister!" Onmiddellijk zweeg de Schot, en stond gespannen luisterend in het duister van de hut. De eerste ogen blikken hoorde hij niets, maar dan ving hy vaag het zwakke ritselende geluid van sluipende voetstappen op. „Houd je rustig," fluisterde hij, „verberg je in de hoek achter de hangmat; je kunt de weg wel voelen. Dat is het donkerste plekje." Hij hoorde bijna niet dat het meisje zich bewoog, maar wist dat zij hem ge hoorzaamde, en wijdde daarna zijn gehele aandacht aan hetgeen zich bui ten afspeelde. De sluipende stappen kwamen nader, en hij tastte naar zijn revolver, daar hij, na hetgeen hij van het meisje vernomen had 't veiliger oordeelde op alles voorbereid te zijn. Vlak voor de hut hielden de stapper op, en even daarna vernam hij een ritselend geluid, alsof een of ander nachtdier aan de bladeren knabbel de, maar dat in dit geval veroorzaakt werd door de hand van een mens die bezig was een gat in de wand te ma ken. Hij vroeg zich af, wat de man daarbuiten doen wilde; zeker maakte hij dat gat niet alleen met het doel even naar binnen te gluren. De duisternis hierbinnen was nog veel dieper dan buiten. Het was mogelijk dat de man enig geluid had vernomen, dat hem verontrustte, of misschien had men ontdekt dat het meisje uit haar tent verdwenen was; qf mogelijk wilde hy Plotseling werd de stil te verbroken door een geluid van d( zieke. „Die smeerlap! Hij heeft op ons ge schoten. Laat me los, dan zal ik De Schot bewoog zich niet, en toen Langdon weer zweeg, luisterde hij weer ingespannen naar de geluiden van buiten. Enige ogenblikken bleef het daar stil, maar dan begon het ritselen opnieuw. Eerst meende hij, dat de luisteraar zich terug wilde trekken, maar al gauw begreep hij, dat de ander zich behoedzaam in de richting van de ingang voortbewoog. Hij grijnsde van genoegen in de duisternis, en koos onhoorbaar een gunstiger positie. De electrische zak lamp, die hij reeds eerder had ge bruikt, om naar Langdon te kijken, hield hij gereed, terwijl zijn andere hand zich om het pistool klemde. De voetstappen klonken thans vlak voor de ingang. Een fractie van een seconde scheen het licht van een hel dere ster op iets dat fel schitterde, en dan werd de ingang geheel verduis terd; zwak stak de gedaante van een mens af tegen de nachtlucht. Sandy bleef roerloos staan wachten, nieuws gierig naar de bedoelingen van de gedaante. Lange tijd bleef ook deze bewegingloos op de drempel van de hut staan luisteren naar enig geluid van binnen. Een of ander dier in de beek deed het water opspatten en d< man wendde zijn hoofd een ogenblik in de richting van het geluid, om met een weer opnieuw de hut in te glu ren. Even later deed hij voorzichtig een stap voorwaarts. Een tweede stap bracht hem binnen het bereik van de Schot, die duidelijk de ademhaling van de ander kon horen. Weer deed deze een stap, en stak dan zijn hand uit die de blaren-muur raakte, op geen halve meter afstand van de plek waar Sandy Muir stond. Deze oor deelde het ogenblik om te handelen thans gekomen, en hij handelde prompt. „Handjes omhoog, lieve jongen!" beval hij fluisterend, en dekte met zijn revolver de man, die in het licht van zijn zaklantaren verblind stond te kijken. Het was Philibert. Hij hielc een groot jachtmes in zijn hand, ge reed om een dodelijke stoot toe te brengen. „Gooi dat mes neer!" beval de Schot scherp. Philibert, inziende dat hij machte loos was, gehoorzaamde, en met een lachje ging Sandy verder. „Juffie, pak dat touw eens, dat er op die kist naast u in de hoek ligt, en breng het hier, maar pas op, dat u niet tussen ons tweecn in komt staan. Ik geloof niet, dat hij de gele genheid ongebruikt voorbij zou laten gaan!" Na enig zoeken vond het meisje het gevraagde touw, en bracht het aan Sandy, die meende: „Ik zal je voor alle .veiligheid maar stevig binden, Filbert „Maar waarom toch, mijnheer?" viel Philibert in. „Ik kwam slechts even kijken hoe het met de zieke ging...." „Precies! Je komt er aan gehuppeld met een mes in je hand; dat toont voldoende belangstelling in deze man. Was het Dudley of mezelf, die je wil de slachten als een vet schaap?" „Maar, mijnheer, ik verzeker u, dat ik...." „Zeker, zeker, daar twijfel ik geen ogenblik aan. Ik vind het buitenge woon vriendelijk van je, zo belang stellend te zijn, maar je komt op een ongelegen ogenblik, midden in de nacht, en nog wel met een mes in de hand. Dat ziet er verdacht uit, erg verdacht. En ik ben gewend, te han delen als ik iets verdachts vind, en zeker in gevalletjes als deze. Houd je handen omhoog!" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5