Cor Braasem neemt zijn leerlingen mee naar Rome Ideaal weer op eerste Vierdaagse-dag Nog een dode na autorace Chefarine 4 Kampioenswedstrijd polstokverspringen De rol van het Italiaanse leger VOOR DAG EN DAUW OP STAP I WOENSDAG 27 JULI 1960 DE LEIDSE COIJRANI Die Gelderse buschauffeur zei een heel lelijk woord. En daar bleef het niet bij, er volgden nog enkele aanduidingen die in geen enkel woorden boek te vinden zijn. Maar zij namen hem het nauwelijks kwalijk, die deel nemers aan majoor Breunesse's 44e Vierdaagse van Nijmegen, want het was ook om wanhopig te worden. Terwijl die boze buschauffeur naar middelen zon om zijn reisschema tenmintse nog enigszins te redden, ontstond op die smalle wegen tussen Lent en Bemmel een „verstopping" die het zelfs de volgers op de fiets onmogelijk maakten de elkaar inhalende groepen te passeren. De buschauffeur deed het enige wat hij kon doen. Hij schikte zich in zijn lot en sukkelde zo'n viertal kilometers - met één oog op de weg en één oog op zijn tijdschema - stapvoets achter de wandelaars aan MAAR OVERVOLLE PARKOERSEN Dinsdag ls de vierdaagse begonnen: op de foto zien we een groep Israëlische deelnemers, die zich met handgeklap onder het lopen begeleiden. „wegblijvers", die in mindering komen op de 11.564, die de eerste dag uitliepen. Het weer in de vroege morgenuren van woensdag was voor de wandelaars uit stekend. De zon ging schuil achter een dik wolkendek. Heeds nu maakt Nij megen zich op voor de glorieuze intocht der wandelaars op vrijdag, de laatste dag der Vierdaagse. Langs de St. Anna- straat zijn nu al stoelen, banken, tafels, e.d. geplaatst. Cockie Gastelaars en Gerrit Korteweg zullen de pre-Olympische trip van het Nederlands waterpolo zevental naar Rome (van 1 t.m. 5 augustus) meema ken. De Schiedamse vrije slag zwemster en de vlinderslag specialist uit Delft trainen sedert enige tijd onder leiding van Cor Braasem, de assistent-oefen- meester van het Nederlandse polo ze vental'. Dankzij financiële steun van particu liere zijde zullen beiden de training niet behoeven te missen, wanneer Braa sem met de Poloploeg in Rome ver*/^ft. Zij maken de reis mee en zullen even eens in het Olympische bassin de voor bereidingen voortzetten. WATERPOLO DE ROBBEN KAMPIOEN WATERPOLO De dinsdagavond voor de petitie van de KNZB in de hoofdklasse heren gespeelde wedstrijd tussen HZPC en GZC is met 63 gewonnen door GZC Door deze uitslag is De Robben kampioen. „Verstopte" wegen. Het lijkt heel onbelangrijk een bus kwam te laat op zijn punt van bestem ming, maar in feite een probleem van het grootste belang. Op deze eerste dag van de 44e Vierdaagse van Nijmegen, waarvoor gistermorgen 11.598 wande laars zjjn gestart, is het weer duidelijk gebleken: op vele plaatsen is het par koers overvol. Gezien de omstandigheid, dat de groepen steeds weer enkele me ters achter de voorgaande detachemen ten lopen is het onmogelijk snel een groep te passeren. Dat duurt vaak kilo meters. En het Nederlandse gevoel voor verkeer in aanmerking genomen meer dan eens zagen we tegelijkertijd rechts en links een groep verwoede in- hilingspogingen doenkunnen dan „verstopte" parkoersen niet uitblijven. En ging het dan maar om een enkel, incidenteel geval, dan was het nog zo erg niet. Neen, ditmaal duurden die moeilijkheden herhaaldelijk vele kilo meters. Natuurlijk is het nog te vroeg om een conclusie te trekken ten aanzien wat de oorzaak dat er dit jaar zo'n kleine dui zend militairen en 237 burgers minder hebben ingeschreven dan vorig jaar. Dat kan niet alleen liggen aan La Cour- tine daar werden overigens vorig jaar ook oefeningen gehouden en de VIERDAAGSE APELDOORN (3+4) APELDOORN A Radiostation j*. Vierdaagse van Apeldoorn: Begon met goed weer en een blindedarm De eerste dag van de Apeldoornse vierdaagse is succesvol verlopen. Uit gezonderd dan voor de 15-jarige Frans de Mars van de wandelvereniging NTV uit Zeist, die onderweg buikpijn kreeg en aan zijn blindedarm zal moeten wor den geopereerd. Hij moest dus al vroeg de strijd staken, maar bleef overigens de enige uitvaller op deze fraaie wan deldag, die door prima weer omlijst werd. Een wandelaar verscheen niet aan de start en een viel er uit; dat betekent derhalve dat het leger der dapperen nog uit 1072 personen bestaat. De wandelaars hebben gisteren naar hartelust van het prachtige parcours ge noten; de vele bosweggetjes waren een lust voor het oog evenals de korenvel den. En zo kreeg men dus een geva rieerd wandelmenu voorgeschoteld, dat o.m. voerde via de Wiesselse bossen, Elspeet en Vierhouten. Vandaag trekt het wandelaarslegioen langs het kanaal naar de Loenense Strengen om daarna via Beekbergen huiswaarts te gaan. De wandelaars op de grotere afstanden, d.w.z. de 40 en 45 km., maken nog een ommetje via Hoen- derloo. Terwijl de zon nog maar laag over de velden scheen stapten de eerste deelne mers aan de vierdaagse de eerste kilo meters van de tientallen welke hen nog wachten, weg. manoeuvres in Duitsland. Zoals gezegd, de tijd zal het moeten leren, maar het parkoersen een factor van belang zijn. lijkt ons niet vreemd als die overvolle Ideale omstandigheden. De Bilt heeft kennelijk grote indruk gemaakt op de Vierdaagse wandelaars, de sombere weerberichten van de laat ste dagen waren er oorzaak van dat van de 13.316 ingeschreven deelnemers er maar liefst 1718 op de eerste dag ver stek lieten gaan, waarschijnlijk in de veronderstelling dat het ook dinsdag weer zou regenen. Het kwam heel an ders uit. De omstandigheden waren zelfs bijna ideaal. Een lichte bewolking zorgde voor een aangename tempera tuur en de enige paraplu die dienst deed was van een deelnemer die Eist echt de plaats vond om anders-dan-anders te doen. Het was weer de dag waarop de ak kers en landerijen ten noorden van Nij megen werden verkend. Via Lent, Bem mel en Houtakker ging het op Eist aan, dat de wandelaars feestelijk verwel komde. Maar voor het zo ver was had den vele duizenden die de route van 40 km: moesten afleggen de vrouwelijke en mannelijke militaire deelnemers met bepakking een ware beproeving te doorstaan op de steenslagwegen voorbij Gemmel. Op een derde of vierde dag zou die kilometers lange, ongelijke weg fataal zijn geweest voor heel wat deel nemers. Nu was hij alleen maar hinder lijk, heel erg hinderlijk. Laatste loodjes. En na Eist waar een viertal muziek korpsen de duizenden toeschouwers het wachten veraangenaamde, begon dan „de weg terug". Via Lienden, Valburg en Oosterhout werd de Waaldijk be reikt. Nijmegen lag, hemelsbreed helaas, op een steenworp afstand. De nieuwe lingen kregen nieuwe moed; de routi niers wisten dat de laatste, extra zware loodjes nog moesten komen. Steeds weer slingerdde die Waaldijk de „ver keerde" kant uit en het duurde dan ook nog meer dan een uur voordat de mo numentale Waalbrug eindelijk was be reikt. Een echte zware dag is het dinsdag, mede door het goede weer, toch niet geweest. Slechts 34 wandelaars hebben op de eerste dag de strijd vroegtijdig moeten staken, zodat er nog 11.564 lo pers in de „course" zijn. Het aantal deelnemers aan de Vier daagse te Nijmegen is gereduceerd tot 11.487. Bij de 34 uitvallers van dinsdag voegden zich op de tweede dag 77 93a DE LAATSTE.. EN DE EERSTE Hjalmar Roedas, de Noor met zijn wat verschoten blauwe trai ningspak is langzamerhand een be kende figuur geworden in Nijme gen. Dat is hij eigenlijk al sinds 1957, toen hij zich versliep en twee uur nadat hij had moeten starten aan de startcontrole kwam. Hij mocht nog starten, mits hij maar op zijn oorspronkelijke tijd binnen kwam. In een bijzonder hoog tempo legde Hjalmar toen zijn 55 km. af, en sindsdien is hij, evenals zijn drie vrienden uit Oslo, een ware snelwandelaar geworden. Op zettelijk vertrekt Hjarmar zo laat mogelijk uit Nijmegen om dan in een voor de vierdaagse wel wat ongewone stijl niet snel wande lend, maar werkelijk als snelwan delaar de 55 km. af te leggen. Geen wonder dus dat hij, hoewel in de achterhoede van het vierdaagse- legioen gestart, dinsdagmiddag toch als een van de eersten in Nijme gen terugkwam. DOCOS-JEUGD OP KAMP Men schrijft ons uit Vught: De Docos-jeugd heeft weer voor 2 weken z'n tenten opgeslagen in Vught. Zij nemen deel aan het kamp van de Nederlandse Katholieke Sportbond. Het oude kampterrein aan de Boxtelse weg is verdwenen en men heeft 'n nieuw terrein gevonden in de buurt van de IJzeren Man. Na de H Mis op zondag in de Leonar- dus Kerk en 'n keurig verzorgd ontbijt door de familie v. d. Kraan in het Leo- nardushuis trok de Docos-groep, be staande uit 38 man met leiders en Jon gens, naar Vught Na installering en kennismaking met de andere verenigingen en de kampstaf werd om 8 uur geopend met vlaggen- p^rade en 'n openingswoord door de kampleider, de heer Smeding uit Lei den. Maandagmorgen werd na het ontbijt begonnen met doeltrappen. In de C klasse waren D. Verbruggen met 14 en W. van Diest en Hans Rozier met 13 puhten de beste schutters van Docos. Ook werd begonnen met volleybal. Do- cos (A) boekte geen resultaten en ver loor de 4 gespeelde wedstrijden nl. met 15—4 van VDS, 16—14 van SJZ, 14—8 van Hoonhorst en 87 van Wilhelmus. In de andere afdeling boekte Docos betere resultaten. Zij wonnen met 138 van SJZ en 153 van Hatert. Zij verlo ren echter met 117 van VNL. In de namiddag werd heerlijk gezwom men in de IJzeren Man. Allen verkeren in uitstekende gezondheid. De weersom standigheden zijn gelukkig vrij goed en het laat zich aanzien, dat het weer nog beter wordt. DOSR-JEUGD IN ZUNDERT Men schrijft ons: Na een voorspoedige reis met een wandeling over de Moerdijkbrug, arri veerden we om zes uur in Zundert. Maandag werd een aanvang gemaakt met de sportevenementen. Hoewel er 's morgens gedurende lange tijd een fijne motregen viel werd er toch vol vuur gesport. Tot opmerkelijke presta ties kwam het niet direkt, hoewel de sprong 3.75 van Ton v. d. Stam en van Piet v. d. Meer 4.15 m. wel vermeld mogen worden. Verder voetbalde ons B elftal tegen Jong en Kracht B. De uitslag was 40 in het voordeel van J. en K. Het C elftal verloor van Ex celsior met 20. Ondanks deze neder lagen bleef de stemming zeer goed. On der „lang zal die leven" voor Piet v. d. Meer, die deze dag zijn verjaardag vier de gingen wij de tweede nacht in. De eerste nacht was voor velen geen nacht. De verbandtrommel bewees ook weer niet overbodig te zijn, enkele lichte ver wondingen moesten verzorgd worden. Maandagmiddag in het zwembad was Kees v. d. Meer in het water gespron gen. In de veronderstelling zijnde in dieper water te springen kwam hij op zijn hiel terecht wat een verstuikte voet veroorzaakte. Nadat een drukverband was aangelegd is hij achter op de brom fiets bij onze kapelaan, die ons maandag en dinsdag een bezoek bracht, naar het kamp gegaan. Kees zal dus deze week niet veel meer kunnen sporten. Verder genieten allen een goede gezondheid. DAMMEN OM HET PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN LEIOEN G. Noteboom kampioen le klasse De uitslagen van de eerste 2 ronden om het pers. damkampioenschap van Leiden in de Hoofdklasse luiden: le ronde: A. SladekTh. Uittenbo- gaard 11; P. OlivierJ. Passchier 11; W. HeemskerkW. Blom uitgest. 2e ronde: "W. BlomP. Olivier 02; W. HeemskerkA. Sladek 20; J. Pas schierTh. Uittenbogaard 02. In de le klasse leverde de 2 laatste ronden de volgende resultaten op: 6e ronde: A. v. d. Putten—J. Sjardijn 02; D. LigtvoetS. Mandi 0—2; P. ZeegersG. Noteboom 02; B. P. M. LammensC. J. Hakenmulder 11. 7e ronde: C. J. HakenmulderP. Zee gers 20; G. NoteboomD. Ligtvoet 20; J. SjardijnB. P, M. Lammens 11; S. MandiA. v. d. Putten 20. De uitslagen van enkele afgebroken partijen luiden: A. v. d. PuttenD. Ligtvoet 11; C. J. HakemulderA. v. d. Putten 11 en A. v. d. Putten 11 en A. v. d. Putten—G. Noteboom 02. De eindstand luidt: 1. en kampioen G. Noteboom 12 pnt; 2. J. Sjardijn 10 pnt; 3. S. Mandi 9 pnt; 4. C. J. Hakemulder 8 pnt; 5. B. P. M. Lammens 8 pnt; 6. P. Zeegers 4 pnt; 7. A. v. d. Putten 3 pnt; 8. D. Ligtvoet 2 pnt. AUTOMOBILISME Het ongeluk met een race-auto j.l. zon dag in Salerno (It) waarbij de Belgi sche coureur Jos Saveniers veronge lukte, heeft nog een dode geëist. Het aantal slachtoffers van dit ongeluk is dus twee doden en 18 gewonden gewor den. De Cooper van de renner Save niers, die onder het pseudoniem van Jean Blanc aan autoraces deelnam, vloog in brand en geraakte tussen het publiek. BETER EN SNELLER V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen falen en doet w e r k e I ij k wonderen! M"' Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox 20 tabl. 1180. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. (3,60 (Advertentie) Friese gebeurtenis: Op 20 augustus zullen in het Frie se dorp Winsum weer de jaarlijkse kampioenswedstrijden worden ge houden van het polsstok versprin gen. Er is dit jaar een bijzondere prijs aan deze wedstrijden verbon den, namelijk een medaille. Deze is beschikbaar gesteld door ZKH prins Bernhard. Vele vooraanstaande fi guren zullen ook dit jaar dit aparte Friese festijn bijwonen, onder wie burgemeester Van Hall van Amster dam, die vorig jaar ook aanwezig was. Behalve burgemeester Van Hall zullen verscheidene vertegenwoor digers van het Amsterdamse zaken leven naar Winsum komen. Deze dag is namelijk reeds uitgegroeid tot een jaarlijkse contactdag tussen Friesland en Amsterdam. De orga nisatie van het bezoek aan Friesland bèrust bij de vereniging „De Am sterdamse haven". Men verwacht ongeveer 5000 bezoekers bij het pols- stokverspringfestijn, onder wie de Commissaris der Koningin in Fries land en verscheidene Friese burge meesters. Het Italiaanse leger is nauw betrok ken bij de organisatie van de Olym pische Spelen die over een maand in Rome beginnen. Niet minder dan 4523 officieren en manschappen van de Ita liaanse landmacht, 785 man van de zee macht en 595 van de luchtmacht zijn speciaal voor de spelen vrijgemaakt. Zij zullen behulpzaam zijn bij de huisvesting, het vervoer van de duizen den atleten, trainers, officials en jour nalisten van en naar de Olympische centra. Voor dit laatste heeft het leger de beschikking over 749 voertuigen, waarbij inbegrepen ziekenauto's en transportabele badgelegenheden. Men neemt aan dat hiervoor 1500 chauffeurs nodig zijn, die een totaal van 450 ton benzine zullen verstoken. Het leger zal niet alleen achter de schermen werkzaam zijn. Verschillende militairen zijn ingeschreven voor de moderne vijfkamp, paardesport, schie ten, de marathon, het wielrennen en het roeien. En verder speelt het Ita liaanse leger een belangrijke rol bij het vervoer van de Olympische fakkel van Olympia naar Rome. De overtocht van Griekenland naar Sicilië wordt ge maakt met een driemaster van de Ita liaanse marine, de „Vespucci" en solda ten zullen de fakkel door de armelijke gebieden van Zuid-Italië brengen, waar de bevolking niet in staat is voor eigen lopers te zorgen. WIELRENNEN TOUR DE FRANCEPLOEG IN APELDOORN GEHULDIGD De Nederlandse Tour de Franceploeg is dinsdagavond op de Adelaar wieler baan in Apeldoorn gehuldigd. Boven dien werden er enkele wedstrijden ge reden, waarvan de voornaamste uitsla gen als volgt luiden: Klassementsrit met 4 klassementen over 10 km.: 1. Ab Geldermans 10 pnt; 2 en 3 Wim van Est en Jo de Roo 8 pnt. Afvalrace: 1. Wim van Est; 2. Piet van Est; 3. Jaap Kersten. Premie rit over 10 km.: 1. Jo de Roo 14 min. 25 sec.; 2. Wim van Est; 3. Piet van Est. NEDERLANDSE SUCCESSEN IN RONDE VAN ZUID-SLAVIë De eerste étappe van de Ronde van Zuid-Slavië, die dinsdag is begonnen, heeft voor de Nederlandse deelnemers een zeer succesvol verloop gehad. Hubert Harings won de 180 km. lange rit van Subotica naar Belgrado in 4 u. 6 min. 16 sec. Na de Zuidslaviër Valcic, die in 4 uur 6 min. 20 sppv als tweede finishte, ging Eugene Beckers in 4.06.33 als derde over de eindstreep. Na hem volgden Zirovnik (Zuid-Slavië), Baum- gartner (Zwits.) en onze landgenoot Knops. Aan de wedstrijd nemen 61 renners uit 8 landen deel. De totale afstand die sij af moeten leggen, bedraagt 1143 km. De tweede étappe, die woensdag wordt verreden, gaat over 227 km. van Bel grado naar Osijek. Aetherklanken DONDERDAG 28 JULI 1960 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 V. d. kind. 8.40 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, praatje. 11.15 Gitaar spel. 11.35 Gram. 11.45 Zuid-Ameri kaanse Indianen in de 20e eeuw, le zing. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Bezoek aan de Delta-Werken, reportage. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Zangrecital. 14.30 Voordr. 15.00 Kamermuz. 15.30 V. d. vrouw. 15.45 Gevar. muz. -16.30 Voordr. 16.45 Dansmuz. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Or gelspel en zangrecital. 18.00 Nws. 18.15 Harmonie-ork. 18.45 Journ. 19.00 Gevar. muz. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Andréa Chénier, opera. 22.05 Intern. Songfestival Knokke. 22.30 Nws., beursber. en SOS-ber. 22.45 Gram. 23.00 Sportact. 23.10 Dagboek van een Grootvader, hoorsp. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 V. d. jeugd. 10.00 Gram 10.03 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.00 Lichte muz. 14.30 Radiophilharm. ork. 15.45 Dub- belkwartet. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Pianorecital. 16.45 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs ber. 17.45 Gram. 18.00 Jazzmuz. 18.15 Gram. 18.25 Meisjeskoor. 18 50 Ver slag Wereldconf. v. Christen Stu denten. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.30 Gram. 22.00 Periodie ken Parade. 22.10 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.40 Platennieuws. 23.55-24.00 Nws. VATIKAANSE RADIO (25.67, 31.10, 41.21, 48.47, 196 m.) 17.00 uur: „Jonge concertisten" (VI): Maria de Mura, sopraan, zingt uit de werken van Paisiello, Mas- cagni, Massenet, Bellini, Puccini, R. Strauss en Bizzelli. Aan de vleugel: Hannibal Bizzelli. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Volksmuz. en -dansen. 20.35 Acht paardjes van jade, TV-spel. 22.10 Dagsluiting.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8