Gevacolor Hef probleem van afgescheiden Kaianga Trouwe vriendschap werd beloond ct. Hammarskjoeld en Belgische regering Wanordelijkheden in Caracas Doo'vechien in Aigerië Nog steeds onlusten in Zuid-Rhodesia Perzië is de uitbijter Rassenrel in Zuid-Carolina KORTE golf Drie gewonden bij kettingbotsing in Lisse Lieftalligheid en gezag arm in arm WOENSDAG 27 JULI 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 6 NIEUWVEEN plantsoenendienst is begonnen met een proefneming, die zal leren of het mogelijk is om bak ken met planten en bloemen aan de boulevard te zetten. Men zoekt planten en bloemen, die het in de harde en zoute zee wind kunnen uithouden, al houdt men er rekening mee, dat men de bloembakken bij al te ruw weer naar luwer plekken zal moeten overbren gen. De Haagse plantsoenendienst ex perimenteert nu met planten als zee distel, toorts, Teunisbloem, St Jans- kruid, Hondstong, diverse grassoor ten, zuring, cineraria maritima, se- necio greyii, atriplex hortensis en dergelijke. De eerste bakken zijn op de bloe misterij gereed gemaakt en zullen deze week als proef worden ge plaatst. Als proef heeft de Haagse plant soenendienst enige tijd geleden reeds op de door zout en wind meest bedreigde plaatsen van de stad een sterke populierensoort (Populus Ver- heecken) geplant. Men hoopt dat deze bomen op den duur een goed en sterk windscherm zullen vormen voor de meer landwaarts gelegen beplantingen. In het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen is gisteren overleden de 17-jarige Jan v. d. Heuvel uit Ke. velaer (Rijnland). De jongen, die zijn vakantie doorbracht bij familie in Beugen (NB) werd zondag te Gennep aangereden door een motor rijder. KLEURENFOTO'S vergroot formaat Gavacolor kleurenfoto's 9x9 cm. 9 x.13 cm. 1.&0" Jiï40 85 ct. 90 ct. Gevacolor rolfllms 4- X 6 5 cm. 6 x 6 en 6 x 9 cm. s&eo 2.80 2 95 Gevacolor klelnbeeldfilms 20 opnamen 36 opnamen 3.60 5.60 Ontwikkelen 3>«S 1.80 duizendmaal mooier! (Advertentie)1 Burgemeester Eammenga bevestigt punt wat een goede vriend, in de het horloge van het Carnegie-Hel- ruimst mogelijke zin van het woord, denfonds om de pols van de jeugdige zeggen wil. mensenredder Henk Otto. Links Ge- Het was spr. een groot genoegen rard v. d. Lek om aan Henk Otto, namens het Car- negie-heldenfonds, een prachtige polshorloge met inscriptie te mogen Zoals velen zich nog wel zullen gemeentesecretaris en dokter van overhandigen. Onder welgemeende herinneren geraakte op 30 septem- Dongen in de raadzaal aanwezig. woorden van felicitatie werd 't hor- ber 1959 de jongste zoon van G. v. d. Burgemeester Kammenga liet het loge door de burgemeester op de Lek spelenderwijs met z'n voët tus- hele ongeval en wat zich daarna af- juiste plaats bevestigd, waarna een f m een vijzel van een watergemaal speelde nog eens uitvoerig de revue einde kwam aan een voor deze ge- Beloning voor jeugdige redder op het land van mevr. Bos alhier. Als door een wonder trad het ge- maaltje direct buiten werking en kon het slachtoffer zich met behulp van zijn vriendje, de 13-jarige Henk Otto, bevrijden. Een ernstige wond aan z'n rechterbenedenbeen was ech ter het gevolg, waardoor het slacht offer zeer veel bloed verloor. Zon der zich te bedenken nam Henk zijn 12-jarig vriendje op zijn rug en droeg de jonge Gerard naar zijn woonhuis over een afstand van on- passeren en wees ipet nadruk op 'tmeente unieke gebeurtenis. Bij pogingen van politie en leger om vierduizend betogers voor de ka thedraal van Caracas (Venezuela), wuu,muis uver 'ie'' ^^'.u va" u'.- waar een Mis de slachtoffers geveer 350 meter, Daar aangekomen rt..i liep hij direct naar dr van Dongen, waarna eerste hulp werd verleend J "ff en de patiënt naar een der zieken. ;chote" ïeIost- Drie Personen werden huizen in Leiden kon worden ver- &ewona. voerd. De demonstranten werden met be- Thans is hij al weer geruime tijd hulp van traangasbommen verspreid, geheel genezen, hetgeen een reden Verscheidene mensen zijn aangehou- was om de avond te beleggen om den, onder wie drie Cubaanse journa- aan deze trouwe vriendschap enige listen. Eén van hen zou van uit de bekendheid te geven. kathedraal op de menigte hebben ge- Hiervoor waren gisteravond in de schoten. De betogers trachtten brand raadzaal de beide jongens met hun te stichten in de bureaux van twee ouders, het college van B. en W., de dagbladen. Wat wil de bevolking De afgevaardigden van de Baloebakat in het parlement van Kongo hebben premier Loemoemba 'n telegram ge zonden, waarin zij terugtrekking van de Belgische troepen uit Katanga eisen en zich uitspreken tegen af scheiding van dit gebied. De afgevaardigden vertegenwoor digen Katanga, doch zijn in de op positie teggen de premier van Ka- tanga, Tsjombe. Zij zeggen klachten van de bevol king van Katanga te hebben ontvan gen naar aanleiding van de „afschu welijke gebeurtenissen, waarbij Bel gische troepen leden van de Baloeba hebben gedood". Honderden Baloeba zouden om het leven zijn gekomen. De opperbevelhebber van het Kon golese leger, generaal Victor Loendoe- la, die een week lang in Elisabeth- stad (Katanga) gevangen is gehou den, heeft bij aankomst in Leopold- stad tegenover Reuter verklaard, dat er in Katanga een opstand tegen de Belg'sche troepen komt, als de V.N. niet binnen enkele dagen ingrijpen, „De secretaris-generaal van de Verenjgde Naties heeft ru* formeel verzekerd, dat Katanga, e<?i integre rend deel van de republiek Kongo, daarvan niet zal worden afgeschei den", aldus een telegram van Loe moemba, dat dinsdag in Leopoldstad is ontvangen. „Hierdoor blijkt, dat de Belgische manoeuvres om Katanga van Kongo af te scheiden tot mislukken zijn ge doemd", aldus Loemoemba. „Wij zijn verzekerd van de volledige steun van de Verenigde Naties en de inter nationale publieke opinie om de een heid en onschendbaarheid van het grondgebied van onze republiek te handhaven". UNION MINIèRE WERKT WEER NORMAAL. Reuter verneemt van de Union Mi- nière du Haut Katanga, dat de pro- duktie van koper en kobalt in de Kongolese bedrijven der maatschap pij weer het normale peil heeft be reikt. Dit betekent, dat de gemiddelde dagelijkse produktie thans het equi valent van ongeveer 22.000 a 24.000 ton koper en van ongeveer 600 ton kobalt per maand beloopt. Het aantal Europese werknemers stijgt in een zeer snel tempo in de richting van het normale peil en de Afrikaanse werknemers zijn voortdu rend aan het werk gebleven. On voorziene omstandigheden voorbehou den zijn de vooruitzichten zo goed als het maar mogelijk is, zo werd van gezaghebbende zijde der Union Mi- tiière medegedeeld. Wat doet de Rus met de Cubaanse suker Premier Ferhat Abbas van de voorlopige Algerijnse regering heeft dinsdag in Tunis op een bijeenkomst van Mohammedaanse studenten uit Aigerië verklaard, dat het „Algerijn se volk en het Algerijnse bevrij dingsleger" zullen blijven doorvech ten tot de definitieve overwinning. De Gaulle heeft duidelijk laten merken, dat hij slechts de capitulatie van de Algerijnse verzetsstrijders wil, aldus Abbas. Het Wallstreet Journal stelde zich gisteren de vraag, wat de Sowjet- Unie zal doen met de 1.9 miljoen ton Cubaanse suiker, die zij dit jaar heeft gekocht. Indien zij de suiker zou ver bruiken, zou het verbruik per hoofd van de bevolking met ongeveer ze ventien pounds stijgen tot ruim vijf en zeventig pounds per jaar, vergele ken met een verbruik van negen en zeventig pounds in het afgelopen jaar in de Verenigde Staten. Suikerkringen te New York achten een dergelijke consumptiestijging on waarschijnlijk. Men gelooft in deze kringen, dat de Sowj et-Unie een ge deelte van de Cubaanse suiker zal opslaan en de uitvoering van haar plannen voor uitbreiding van haar bietsuikerproductie zal vertragen. Volgens het Wallstreet Journal zal wellicht een gedeelte van de Cubaan se suiker op de wereldmarkt worden verkocht. Het blad merkt echter op, dat de Sowj et-Unie beloofd heeft de suiker niet te verkopen aan landen, die regelmatig suiker van Cuba be trekken. Voor de derde achtereenvolgende dag is het dinsdag in Boelawayo, Zuid-Rhodesia, tot ernstige ongere geldheden tussen Afrikanen ener zijds en politie en troepen anderzijds gekomen. De politie moest driemaal het vuur openen, waarbij een Afri kaan om het leven kwam. Een woord voerder van de politie verklaarde gisteren dat de situatie zich tot een militaire operatie ontwikkelt. Maandag kwamen zes Afrikanen om het leven en ruim zestig personen, allen Afrikanen, werden gewond. In de Afrikaanse wijken rondom Boe lawayo, die tezamen ca. 100.000 in woners tellen, zijn zeven of acht bierhuizen, een zwembad en een fa briek in de as gelegd. De Europese wijk wordt door troepen bewaakt. De moeilijkheden begonnen zondag, toen de autoriteiten een bijeenkomst van de nationale democratische par tij verboden. Vorige week zijn enkele leiders van deze partij gearresteerd, hetgeen toen ook in Salisbury aan leiding was tot ordeverstoringen. Het grootste deel van de Afrikaan se abeiders van Boelawayo heeft uit protest tegen de arrestaties en het verbod een vergadering te beleggen het werk neergelegd. In de wijk Mpopoma werden gisteren enkele re geringsfunctionarissen, die een me nigte van 7.000 Afrikanen verzochten de staking te beëindigen, met stenen bekogeld. Circa 350 man politie en troepen hebben gisteren in een Afrikaanse wijk van Boelawayo een razzia ge houden op „plunderaars en onrust stokers". Afrikaanse troepen namen niet aan de actie deel. Het boycotbureau van de Arabische Liga heeft de Arabische landen ver zocht Perzië niet toe te laten tot de conferentie over de olie* uit de Ara bische landen, die op 17 oktober in Beiroet zal beginnen. Een woordvoerder van de Liga zei, dat het hier een vergeldingsmaatre gel betreft tegen Perzië, dat Israël heeft erkend. President Nasser van de V.A.R. heeft dinsdag in een rede te Alexan- drië de sluiting van de ambassade van de V.A.R. in Teheran bekend ge maakt. „Wij kunnen niet langer meer een diplomatieke vertegenwoordiger hebben bij de Sjah, die zich aan het imperialisme en het Zionisme heeft verkocht", aldus Nasser. in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy. v/h A. J. Blok (Advertentie) Te Greenville, in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina, is het maandag avond tot gevechten gekomen tus sen groepen van enkele honderden negers en blanken. Achttien perso nen, onder wie ook enkele blanken, werden gearresteerd. Ten gevolge van demonstraties van negers tegen rassenscheiding in enkele café's en restaurants is de verhouding tussen blanken en negers in Greenville nogal gespannen. Hedenmorgen is de secretaris-gene raal van de Ver. Naties, Hammars kjoeld, in Brussel aangekomen. De „Gazet van Antwerpen" schrijft woensdag, dat de besprekingen „be slissend kunnen zijn voor het voort bestaan van het zelfstandige Katan ga envoor het voortbestaan van de regering-Eyskens". Volgens het blad zouden de Belgi sche liberale ministers uit de rege ring worden teruggetrokken, indien met Hammarskjoeld geen regeling zou kunnen worden gevonden, die neerkomt op een „de facto-erken- ning" door de V.N. van Katanga. De liberale partij zou dan het ontslag De permanente Russische afge vaardigde bij de volkerenorganisatie, Arkady Sobolef, heeft een hartaan val gehad. De toestand van de pa tiënt is nu wat beter, maar hij is nog te ziek om naar de Sowjet-Unie te worden overgebracht. Sobolef is 57 jaar. De activiteit van de Etna is dinsdag groter geworden. Thans worden gemiddeld 5 tot 6 explosies per uur geregistreerd, gepaard met het uitstoten van hete steen- en zandregens. In geheel Finland is dinsdag de elektrische stroom uitgevallen als ge volg van een hevig onweer, dat bo ven'het land heeft gewoed. In Helsinki viel zelfs 52 millimeter regen, hetgeen in geen honderd jaar is voorgevallen. Dertig branden braken uit als ge- *volg van blikseminslag. Ook de tele fonische verbindingen werden ver broken. Sedert enkele weken heerst in Spanje een hittegolf, die in het cen trum des lands met stormen gepaard gaat. In Madrid varieerde de tem peratuur in de schaduw in een et maal van 21 tot 37 graden. Bij Gua- delajara kwam het verkeer geruime tijd tot stilstand door een hevige stofstorm. In Andalusië daarentegen zijn de temperaturen betrekkelijk normaal: in Badajoz, Caceres en Se. villa is het kwik nog niet tot 41 graden gestegen. De Russen schijnen de voor de Sowjet-Unie en Oost-Europa be stemde uitzendingen van de „Stem van Amerika" weer meer te gaan storen. Een uitzending in het Rus sisch werd dinsdag volkomen ge stoord. In dit program werd 'n ana lyse gegeven van de rede, die de Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Cabot Lodge, over het incident met de RB-47 heeft ge houden. eisen van de twee Katholieke minis ters voor Afrikaanse zaken, de heren De Schrijver en Scheyven, als „zon debokken" voor de gevolgen van de Kongo-politiek van de regering. „Deze eis zal door de C.V.P. nooit worden ingewilligd. De liberalen hebben dan het excuus de regering te verlaten zonder de ware reden de finan ciële belangen in Katanga bekend te hoeven maken", aldus de Gazet van Antwerpen". In Brussel doen reeds geruime tijd geruchten de ronde over het voor nemen van de liberale partij een her- ziening van het kabinet-Eyskens te eisen. De voorzitter van de liberale partij, de heer Motz, deelde deze week mee, dat er echter geen sprake was van een „ultimatum". Nog deze week zal een bijeenkomst worden ge houden van het partijbestuur van de liberalen met de liberale ministers, waarop naar wordt verwacht standpunt ten aanzien van de libe rale deelneming aan de regering na der zal worden bepaald. Gistermorgen ongeveer half heeft ter hoogte van ,Dever" een bot sing tussen een viertal auto's plaats gehad waarbij drie personen, afkom stig uit België met min of meer ern stig letsel naar het ziekenhuis Leiden moesten worden vervoerd. Een Belgische personenwagen, rij dende in de richting Haarlem, reed de berm op, omdat de chauffeur eni ge voorzieningen aan het voertuig wilde treffen. Een achter de Belg rij dende vrachtauto moest daardoor even naar links uitwijken, maar op dat ogenblik kwam een derde luxe auto, eveneens rijdende in de richting Haarlem, naast de vrachtwagen. Doordat de laatste auto zich be dreigd zag door een tegenligger, was hij gedwongen te snijden, waarvan een botsing met de vrachtauto het gevolg was. Bij het doorschuiven werd de op de berm aangekomen Belgische auto geraakt. Niet alleen dat deze wagen ernstig werd vernield doch ook drie inzittenden daarvan liepen vrij ernstig letsel op. Een van hen kreeg een hersenschudding, an dere verschillende verwondingen. Per taxi werden de gewonden naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd doch werden, na daar behandeld te zijn, overgebracht naar hun woonplaatsen. De Belgische wagen moest worden weggesleept. Gistermiddag traden op het Leidse Stadhuis in het hu welijk de heer A. Bekhuis en mej. El. de Wolf. De heei Bekhuis is een gewaardeerd lid van de Leidse gemeente politie en zijn bruid een lieftallige en niet minder ge waardeerde verpleegster aan het Academisch Zieken huis. Geen wonder dus, dat beider collegae - agenten t' verpleegsters - aanwezig waren om een erehaag te vor men op de statige stadhuistrap. Het feest werd later «1 de middag voortgezet in Bodegraven, vanwaar de bruid afkomstig is.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6