De Vluchteling van Cayenne« Eerste Kamer ging accoord met noodmaatregelen ULO WAT IS ER IN AFRIKA AAN DE HAND? Dokter Oaudia (124) WOENSDAG 27 JULI 1960 DE LEIDSE COURANT De Eerste Kamer heeft de nood maatregelen goedgekeurd die door mi jister Cals zijn voorgesteld teneinde jet Ulo de beschikking te geven over voldoende leerkrachten, zelfs indien deze geheel onbevoegd zijn. Er werden nogal bezwaren aan gevoerd door de heer Derksen (kvp) -*>n de heer Van der Hulst (ch), maar ie minister stelde dat er wel geen noeilijkheden zouden zijn omdat de lieuwe regeling voor de overuren, die de minister deze week hoopt ïnnrbrand kunt D blossen ln 'n mam van tijd met Bennies. En zonder dat iemand er weet van heeft. Want Rennies neemt U onop- valend in. Water of zo komt er. niet aan te pas. Terwijl U ze gewoon laat smelten op de tong en ge U verbaast omdat ze nog lekker zijn ook, voelt U de brand al doven. Loop niet de kans meer de vreugde van 'n goed maal te verstoren. Hou steevast een paar Rennies bij de hand. En ver baas U iedere keer over het won dere weldadige resultaat. Uw Apo theker en Drogist verkopen Rennies. En veel! Geen wonder. (Advertentie) klaar te hebben, tegelijk met de noodmaatregelen bij het begin van het nieuwe schooljaar kan worden toegepast. Misschien is een beroep cp volledig onbevoegde leerkrachten dan wel niet nodig. Zij kunnen ook trouwens geen recht van plaatsing aan de noodmaatregel die voor drie jaar zal gelden ontlenen. Wilt U iets weten Vraag: Route van Sasjsenheim naar Klazienaveen; hoeveel km? Antwoord: Sassenheim, Aalsmeer, Vinkeveen, Hilversum, Nijkerk, Zwolle, Ommen, Hardenberg, Coe- vorden, Nieuw Amsterdam, Klazie naveen; afstand 220 km. Scheepsberichten Adonis 27 te New Orleans verw.; Akkrumdijk 26 v. San Francisco, 28 te Victoria verw.; Alamak 26 v. Duinkerken n. Antwerpen; Alkes 27 v. Mobile, 27 te N. Orleans verw.; Al- phacca 26 t.a. rede Karachi; Ame land (t) 27 v. Curasao, 27 te Mara- caibo verw.; Ampenan 26 v. Bahrein n. Penang; Ammon 27 te New York verw.; Amstelveld 27 v. New Or leans n. Por Said; Asterope 26 v. Noorfolk n. Nederland; Attis 26 v. Georgetown n. Amsterdam; Balong 26 v. Madeira n. Ohittagong; Benin- kust 25 v. Abidjan, 26 te Monrovia; Blitar 27 te Port Said; Boissevain 26 v. Mauritius n. Singapore; Borneo 27 te Djibouti; Calamares 26 v. Balboa, }7 te Golfito verw.; Caltex Neder- and (t) 27 te Grangemouth; Castor 26 te Algiers; Charis 27 te New Or leans; Calytto 27 te Genua; Congo- kust 26 v. Pointe Noire n. Freetown; Dordrecht 27 te New Orleans; Dren te 27 te Genua; Eemland 27 te Pa- ranagua verw.;. Esso Amsterdam (t) 26 v. Port Sudan n. Rotterdam; Friesland 27 v. Humber n. Kyndby; Giessenkerk 26 v. Antwerpen n. Hamburg; Groote Beer 26 v. New York n. Rotterdam; Helicon 27 te Georgetown verw.; Hera 26 te San Juan; Hilversum (t) 27 te New Or leans; Japara 26 v. Antwerpen n. .Amsterdam; Joseph Frering 26 Las palmas gepass. n. Monrovia; Kelle- la (t) 27 te Port Harcourt; Konings- -aard 26 v. Puerto la Cruz n. Cura- ao; Korendijk 26 v. Boston n. Phi ladelphia; Larenberg 26 v. Ncwport- news n. Cristobal; Lelykerk 26 v. Antwerpen n. Bremen; Leopoldskerk 26 v. Marseille n. Genua; Lissekerk 26 v. Muscat n. Dubai; Lombok 26 te New York; Maas 27 te Lissabon; Mariekerk 27 te Kaapstad; Marnel- loyd 26 te Tacoma; Mentor 26 v. Car tagena n. Antwerpen; Naess Lion 27 te Bandar Mashur; Oranje 27 te Na pels; P. G. mhulin 26 v. New York n. Aruba; Polydorus 27 te Labuan; Prins der Nederlanden 27 v. King- ïton, 27 te Santiago de Cuba verw.; Prins Willem-4 26 v. Milwaukee n. Detroit; Purmerend 27 te Abadan; Raki 26 v. Manilla n. Los Angeles; Ridderkerk 26 te Laspalmas; Rogge veen 26 v. Saigon n. Singapore; Ros- sum 26 v. Bremerhaven n. Neder land; Rijndam 26 v. Montreal n. Quebec; Sanana 26 v. Hongkong n. Haiphong; Sarangan 27 te Mombasa verw.; Schie 26 te Beyrouth; Soest- dijk 27 te New York; Solon 27 te Willemstad; Stad Utrecht 26 v. Vito- ria n. Laspalmas; Stentor 27 te Tri-, poli; Straat Johore 26 te Colombo; Straat Madura 27 te Mombasa; Straat Magelhaen 27 te Por; Louis Sumatra 11-8 Los Angeles verw.; Tei- ilesias 27 te Newport; Teucer 27 v. San Pedror n. Balboa; Themis 26 v. Georgetown n. Curasao; Tjimanuk 26 te Lorenco Margues; Tjinegara 27 te Buenos Aires; Tjitarum 26 v. Bangkok n. Hongkong; Wonorato 26 te Ohittagong; Zaanland 27 Pernam- buco gepass. n. Laspalmas; Zeeland 26 te Manilla; Zujderkerk 27 te Dar es Salaam. Piet Nortier. Zoudt u mij schien kunnen vertellen hoe of het adres luidt van Piet Nortier, de ra dioverslaggever van de TT-races in Assen. Aldus W. v. H.. Het adres van de heer P. J. Nor tier,'directeur uitgave „Motor" luidt: Pompstations weg 7, Den Haag. Huurverhoging. A. C. C. stelt een vraag over huurverhoging. Aan gezien de huurprijs van de door u bedoelde woning op 31 maart 1960 geen 7 bedroeg, kon u de huurver hoging, welke is ingegaan op 1 april j.l. niet berekenen zonder toestem ming van de huuradviescommissie. Gezien het feit, dat de huurprijs van deze woning echter vermoedelijk niet op het juiste peil ligt, raden wij u aan, de prijs alsnog te laten vaststel len door de huuradviescommissie te Leiden, Hooigracht 1416. Tot de be slissing gevallen is, moet u volstaan met de op 31 maart 1960 geldende huurprijs. Blindenwerk. Kunt u mij het adres ook geven van de blinden, waar manden- en borstelwerk ge maakt wordt? Dit is de vraag van mevrouw S. Wij verwijzen u voor een voor u geschikt adres naar de Nederlandse R.K. Blindenbond, secretariaat Don Boscostraat 9, Eindhoven. C.A.O.-loon. Wij verwijzen een abonnee, die (vermoedelijk) een vraag stelt over het loon volgens c.a.o., maar verder geen enkel ge geven verstrekt, naar de bond waar bij hij kan zijn aangesloten of naar de looncontroledienst, vermoedelijk adres Den Haag, Nieuwe Uitleg 12. Vraag: Route van Warmond naar Herkingen; hoeveel km? Antwoord: Warmond, Voorschoten, Rijswijk, Delft, Maassluis, overvaren naar Rozenburg, Hellevoetsluis, over varen naar Middelharnis, Dirksland, Herkingen; afstand 75 km. Vraag: Route per bromfiets van Zoeterwoude naar Heeze; hoeveel km? Antwoord: Zoeterwoude, Boskoop, Gouda, Schoonhoven, Gorinchem, Woudrichem, Heusden, Den Bosch, Eindhoven, Heeze; afsand 130 km. Vraag: Route per motor van Arn hem naar Paderborn, Büren en te rug naar Arnhem; hoeveel km? Antwoord: Arnhem, Emmerich, Bocholt, Rhede, Borken, Dülmen, Hamm, Beckum, Delbrück, Pader born. Terugroute: Büren, Geseko, Lippstadt, Ostinghausen, Hamm, Hal- tem, Wesel, Emmerich, Arnhem; af stand pl.m. 200 km. - Vraag: Over de tien eersten in het eindklassement Tour de France 1954. Antwoord: De eerste tien geklas- seerden van de Tour de France 1954 waren: Bobet (Fr.), Kubler (Zwits.), Schaer (Zwits.), Dotto (Fr. Z.O.), Mallejac (Fr. W.), Ockers (België), Bergaud (Fr. Z.W.), Vitetta (Fr. Z.- O.), Brankart (België), Bauvin (Fr. NOC). Vraag: Route per bromfiets van Leiden naar Brunssum; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Boskoop, Gou da, Schoonhoven, Gorinchem, Heus den, Den Bosch, Helmond, Neder- weert, Grathem, Maasbracht, Echt, Sitard, Brunssum; afsand 235 km. MOE DEE, VRAA3 ME NIET NU TE BESLISSEN ...IK WEET HET NCX5 cb KORT. MAAR IK WEET WEL» DAT IK.ON- I DANIfc"5 DE DOOD VAN VIOLETTEWAARVOOR, i H'; TROUWENS Nl ET VERAN TWCCKDEL'JK IS.VAN PIERRE/ xv &C'JF HOUDEN. MAAR "SYLVIA, PAT IS TE GEK ÖE ZULT DIE MAN NOOIT TKOU WEN IK2AL ER M'J UIT ALLE MACHT TE. GEN VERZETTEN VERGEET NIET DAT H'J DE OORZAAK IS VAN VIOLETTE1^ DOOD DOOR OTTWELL BINNS Hü zou er veel voor over hebben, te weten wat er op dit ogenblik in de hersens van de ander omging. Had de man geraden, dat zijn metgezel een voortvluchtige veroordeelde uit het bagno was? En trachtte hij thans hen hier te houden tot hij zich in Verbinding had kunnen stellen met de autoriteiten in Cayenne, om de beloning op te strijken die er stond op het terugbrengen van een gevan gene? Dat was niet onwaarschijnlijk, hoewel de uitgeloofde som doorgaans jüet de moeite waard was. Een ge kreun van Langdon onderbrak zijn gedachtengang, en bij het geluid uit de kano begon de Fransman weer aan te dringen: u »U zult toch zeker hier blijven? Kulk een prachtige gelegenheid tot lerstel van uw zieke vriend kunt u Joch niet voorbij laten gaan!" I De reusachtige Schot blikte de [Preker onderzoekend aan, en keek de kampplaats rond. Naar het scheen was er niemand anders aan wezig dan de vrouw, die bij de tent stond, het n.eisje daarbinnen, en de man, die hem ontvangen had. Deze zag er alles behalve vertrouwenwek kend uit Maar hy wist, dat hij niet onder hoefde te doen voor onver schillig welke Franse samenzweerder; als de kerel een of andere valse strek in de zin had, zou hy zijn tegenstan der bereid vinden! Hij besloot aan het verzoek van zyn gastheer gehoor te geven. „Dat is tenminste menslievend! Ik zal in ieder geval twee dagen hier blijven; dat zal in geen geval ver keerd zyn voor mijn vriend." „Goed! Dan lijkt het me het beste, mijnheer Sandy, als we allereerst een hut voor jouw vriend bouwden. De tenten zijn helaas alle bezet." Een ogenblik rustte de ogen van de Schot nieuwsgierig op de deur van de gesloten tent, dan knikte hij toe stemmend. „U heeft gelijk. Ik zal er terstond aan beginnen. Maar als u my eerst uw naam wilde noemen." „Philibertik heet Philibert", antwoordde de ander. Op dit ogenblik kwam Adèle na derbij. Met vragende ogen keek zij haar landgenoot aan, maar deze gaf haar een stille wenk. Sandy Muir merkte dit geluidloze onderhoud zeer goed op, doch waakte er wel voor, hier iets van te laten blijken. „Dit is Adèle", stelde Philibert voor, „Mijnheer Sandy." De vrouw boog en strekte haar hand uit De Schot nam deze met veel vertoon van genoegen, dat hij echter in werkelijkheid absoluut niet voelde. De ander kromp echter even in een onder de kracht van zijn over dreven hartelijke, handdruk. Dan meende Sandy: „Nu zaJ ik maar meteen aan het werk gaan, des te eerder is de hut klaar." „En ik, mijnheer Sandy, zal de wacht houden bij uw vriend", ant woordde Pihilbert, zelf onder de in druk van zijn plotseling opkomende menslievendheid! Sandy Muir stapte even in de kano, haalde er een ge weer en een hakmes uit, en ver dween in het woud. Philibert ging naast de zieke op de rand van de boot zitten, waar de vrouw zich da delijk bij hem voegde. „Wat heeft die dwaze vertoning te betekenen?" vroeg ze kwaad. Philibert hief waarschuwend zijn hand op. „St! Die lange gek kan je nog ho ren! Wacht een ogenblik." Ernstig keek hij naar Langdon, tot het geluid van yzer op hout hem vertelde, dat de Schot aan het kappen was en draaide zich dan lachend om. „Nu kun je vrijuit zeggen, wat je te zeggen hebt, Adèle." De vrouw haalde haar schouders op en keek verachtelijk naar de ge daante in de kano. „Wat zou ik te zeggen hebben over een zieke kleur ling?" Philibert lachte zacht. „Niet over een zieke kleurling", zei hij. „Maar over 4e Engelse vluchteling, waar Pedro en André zo ijverig naar aan het zoeken zijn!" „Wat? riep de vrouw verbaasd uit. ,Goed geraden! Mijn lieve Adèle, hier ligt hij voor je; André en Pedro vertrokken om hem te zoeken, ter wijl wij hier achterbleven, maar het lot heeft hem gevoerd naar hen die wachtten! Het is wel koddig." „Maar hoe weet j'e dat?' „Door mijn ogen en oren goed te gebruiken. Hij ziet er uit als een kleurling, maar hij spreekt vloeiend Engels. En toen ik hem hoorde pra ten, ving ik een naam op! de naam Jules „Er zyn een massa mensen die zo heten", wierp de vrouw tegen. ..Dat is waar, ze komen even dik wijls voor als apen in het oerwoud. Maar een Engelsman in het garno is een zeldzaamheid. Tot voor kort was er maar één, en deze ene is zeer haastig vertrokken in gezelschap van een zekere Jules, en nog een paar makkers. En als deze man geen Ver oordeelde is, hoe komt het dan, dat hij in ijlkoorts een kreet geeft om zijn vriend Jules te waarschuwen voor de bewakers?" „Hebt je dat goed gehoord?" „Volkomen duidglijk. Die uitroep verklaarde hoe het mogelijk was, dat een mulat in de Franse kolonie zelfs in zijn koorts vloeiend Engels kon spreken. En verder; waarom anders zou een blanke geverfd zijn als een kleurling, dan om hem te verbergen voor zijn vijanden?" Toen hij uitgesproken had, was de vrouw byna overtuigd van de waar heid van zijn vermoedens, maar toen de geluiden uit het woud weer tot haar geest doordrongen, begon ze weer te twijfelen. „En die man dan? Wat heeft hij ermee te maken? Wie is hij?" Wat komt dat er nu op aan! De man die we zoeken ligt voor ons; de Amerikaan zal een grote beloning neertellen, en ik denk niet, dat hij zal vertrekken voor hij ook werkelijk betaald heeft." „Maar die andere man Zij keek weer in de richting van het bos. „De een of andere dag zal hy willen vertrekken, en deze man meenemen. Wat dan?" Philibert maakte een veelbetekend gebaar. „O, die zullen we zeker la ten vertrekken naar een streek waar hij nooit van terug zal keren. Zulke dingen zijn in 't oerwoud al heel eenvoudig. Men kan sterven aan een slangebeet, of de mieren kunnen hem levend verslinden, of een ja guar krijgt hem te pakken zoals met deze hier ook werkelijk ge beurd is. Er zal geen haan naar kraaien. En deze nagemaakte mulat is te ziek om te weten hoe hij La onze handen terecht is gekomen. We kunnen hem wijsmaken, dat we hem alleen in een kano de rivier zagen komen drijven, dan zal hij geloven, dat zijn vriend overboord is gevallen en door de kaaimannen is opgege ten Het is zo eenvoudig als Hij hield op, toen het kappen in het bos ophield, en lachte, terwijl de vrouw instemmend knikte. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5