Vijftigjarig bestaan van „De Kaag" ingezet met drukke receptie en Kaagdiner St. Antonius-school, voorbeeld van licht, lucht en blijheid in onderwijs ZATERDAG 16 JULI 1960 DE I.EIDSE COIIRANI PAGINA 7 derdorp, de heer K. van Diepeningen, van Haarlemmermeer, mr. G. C. van der Willigen en van Aalsmeer, de heer G. G. Loggers. Ook de heer ir. J. C. van Hoolwerff ontbrak hier natuurlijk niet en de voor zitter herinnerde in zijn openingswoord er in verband hiermede aan, dat op de laatste ledenvergadering der vereni ging besloten was tot instelling van de Van Hoolwerff-penning, uit te reiken aan de leden, die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor de Kaag of voor de watersport in het al gemeen. Het was spr. een groot genoe gen deze penning in goud te mogen uitreiken aan de oprichter der vereni ging. de heer Van Hoolwerff. waarbij hij de wens uitsprak, dat hij zich nog vele jaren in het bezit daarvan zou mo gen verheugen. Verder memoreerde spr., dat de heer G. Hoogerhoud thans 25 jaar als „reke naar" op de starttoren de lijsten van alle wedstrijden bijhoudt, waarvoor spr. hem als blijk van waardering een fraaie Kaag-pul in Delfts blauw met in scriptie overhandigde. Eenzelfde hulde blijk mocht schrijver dezes in ontvangst nemen, omdat hij alle Kaagweken van 1918 tot heden toe voor de Leidse Cou rant had verslagen. De heer Van Hool werff dankte wel enigszins onder de in druk voor dit nieuw bewijs van sym pathie en zeide blij te zijn geweest des tijds zulk een geschikt opvolger in de heer v. d. Steur te hebben gevonden. Spr. hoopte, dat hij het voorzitterschap nog vele jaren zou kunnen bekleden en zeker niet als zodanig te bedanken zo lang als hij (de heer v. Hoolwerff) leeft. heer A. J. Dragt als voorzitter van de KVNWV, de heer C. Huisken als voor zitter van Loosdrecht, onder aanbieding van een schilderij voor de sociëteit, en de heer G. G. Loggers, burgemeester van Aalsmeer, namens de gezamenlijke burgemeesters-collega's. Veel te vroeg maar het was toch alweer laat geworden kwam het ein de van dit allergezelligst samenzijn, waaruit weer eens te meer bleek, dat er van enige concurrentie onder de di- Oud-voorzitter Hoolwerff feliciteert nieuwe ridder v. d. Steur. verse verenigingen allerminst sprake is, maar dat zij er integendeel op uit zijn alles te doen om de watersport en haar vele beoefenaren op zo uitgebreid mo gelijke schaal van dienst te zijn, waarbij men van elkaar altijd nog wat kan leren. Voorzitter Luc van der Steen benoemd tot Ridder in Orde van Oranje Nassau Van Hoolwerff erepenning in goud voor van Hoolwerff Dat de Kon. Zeil-, Roei- en Motor sportvereniging „De Kaag" in het Kon. Nederlands Verbond en in de kring der zusterverenigingen op watersportgebied een goede naam heeft, wie zou daaraan twijfelen? Dat zij zulk een goede naam heeft als bij gelegenheid van de her denking van het vijftigjarig bestaan gisteren is gebleken, kon alleen aan in gewijden bekend zijn, doch het zij hier met ere vermeld, dat de vele sprekers, bij gelegenheid van de uitbundige receptie in restaurant „Meerrust" te Warmond en bij het daarna volgend „jaarlijks diner" op de Kaagsociëteit, woorden tekort kwamen om op juiste wijze te schetsen welke plaats „De Kaag" op watersport en speciaal op zeilgebied in Nederland inneemt. Op ondubbelzinnige wijze bleek daaruit de waardering welke men de gouden ver eniging toedraagt, niet alleen om de wijze waarop zij zovele jaren op voor treffelijke wijze de belangen der water sporters in het algemeen en die der zeilers in het bijzonder heeft gediend, maar ook om de eminente wijze waarop het bestuur van de vereniging op het voorbeeld van de stichter en eerste voorzitter der vereniging, de heer ir. J. C, van Hoolwerff zijn werk op het ge bied van de recreatie voor de jeugd en vele ouderen op bijna onnavolgbare wijze heeft gediend. Wat bij dit gouden jubileum tevens opviel was de hartelijke wijze, waarop de zusterverenigingen zonder de minste schijn van jalouzie „De Kaag" bij haar gouden jubileum de eer gebracht hebben, die haar niet al leen krachtens haar „ouderdom" maar ook krachtens haar bijzondere kracht en werkzaamheid toekomt. En dat alles was tenslotte slechts een eresaluut aan het initiatief, het heldere inzicht en het doorzettingsvermogen van de onverge telijke ir. J. C. van Hoolwerff, die het bijzondere voorrecht mocht smaken ten volle te delen in de hulde, die zo uit bundig aan zijn geesteskind „De Kaag" werd gebracht. Het deed hem goed, het deed hem deugd, de heer Van Hoolwerff, te zien hoe men zijn vereniging de alleszins verdiende hulde bracht, de hulde van het vooral oudere geslacht, dat zich meer dan ooit op dit gouden jubileum van zijn beste zijde liet zien. Tientallen en honderdtallen immers zijn er, die jaar in jaar uit van de zegeningen van 't initiatief van de heer Van Hoolwerff en het doorzettingsvermogen van zijn op volgers hebben mogen profiteren en na tuurlijk konden zij niet allen op de re ceptie komen om hun waardering en' dank daarvoor te betuigen, doch wij en het bestuur in bijzondere mate wisten hen vertegenwoordigd in de ver schillende woordvoerders, in de talrijk velen, die op deze receptie het bestuur kwamen complimenteren. Kon. onderscheiding voor voorzitter L. van der Steur. Eerste woordvoerder op de receptie in „Meerrust" was de burgemeester van Warmond ,jhr. mr. L. M. E. von Fisen- ne, tevens ere-voorzitter der vereni ging, die natuurlijk begon met een woord van gelukwens voor de Kaag. Hij wees erop, dat de start voor de ver eniging heel goed is geweest, dank zij de heer Van Hoolwerff en er zat groei en bloei in. Overal waar men rond het Kaagterrein de door haar georganiseer de wedstrijden ziet, valt zulks te onder kennen. Spr. releveerde dan het optreden van „De Kaag" naar buiten in de zeilerij en wees op de plaats, welke zij inneemt in het Kon. Verbond en niet minder op die onder de andere verenigingen. Als burgemeester bracht spr. hulde aan al degenen, die vanaf de oprichting gezorgd hebben voor de daadkracht der vereniging en hij wilde daarbij speciaal twee personen noemen: allereerst ir. Van Hoolwerff, die enorm veel werk voor de vereniging heeft verzet. Spr. stelde het op prijs dit nog eens in het openbaar te zeggen en hem daarvoor de verdiende hulde te brengen. Tot de heer Van der Steur zeide de burgemeester, dat het voor hem een zware en bijna onmogelijke taak is ge weest zulk een eminente voorganger op te volgen. De heer v. d. Steur, die even wel reeds 30 jaar in het bestuur zit, wist wat zijn „tweede vader" van hem zou vragen. Nu hij reeds vijftien jaar voorzitter is, blijkt dat hij inderdaad een waardig opvolger is. Het hele jaar door is hij bezig met zijn vereniging, ook in de winter en dat hij ijverig en trouw de vereniging heeft gediend blijkt uit het feit, dat het ledenaantal steeds is toegenomen en dat de accommodatie van wedstrijdterrein, sociëteit en jacht haven steeds is verbeterd. Spr. had de voorzitter bereid gevon den, om vóór de receptie hier bijeen te komen om het geschenk der gemeente in ontvangst te kunnen nemen. Dit was echter slechts een lokaas, want spr. kon de verheugende mededeling doen, dat het H. M. de Koningin behaagd had hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, welke mededeling door de talrijke aanwezigen met ovationeel applaus werd ontvangen. Burgemeester Von Fisenne speldde de heer Van der Steur hierna het ereteken op de borst en zeide het een voorrecht te achten de eerste te mogen zijn om hem met deze koninklijke waardering te mogen gelukwensen. Een waardering, aldus vervolgde spr. die temeer ver diend is, omdat de heer Van der Steur zijn taak als voorzitter heeft volbracht ten koste van vele offers t.a.v. zijn gezin en zijn zaak. Aan mevr. G. van der Steur-Oudshoorn overhandigde de bur gemeester vervolgens een fraaie tuil bloemen. De heer A. -J. Dragt, voorzitter van het Kon. Verbond van Ned. Watersport- verënigingen, enigszins afwijkend van het agreement, dat alleen bij het Kaag diner zou worden gesproken, kon het toch niet onder zich laten hier onmid dellijk de gelukwensen over te bren gen van het Verbond en alle hierbij aangesloten watersportverenigingen en de Kaag-voorzitter geluk te wensen met de onderscheiding, hem door de Ko ningin verleend, omdat hiermede hulde was gebracht aan zijn werk voor de ge hele Nederlandse watersport. Hulde van Warmond en De Kaag. Nadat de toen reeds aanwezigen de heer Van der Steur hadden gelukge wenst met de hem verleende koninklijke onderscheiding, nam jhr. mr. L. M. E. von Fisenne opnieuw het woord om na mens de burgerij van Warmond en het dorp De Kaag de vereniging geluk te wensen met haar gouden jubileum. Beide burgerijen, aldus spr., hebben de laatste jaren veel contact met het Kaag- bestuur gehad, zij hebben meegeleefd met de vereniging, hetgeen vooral in Warmond de laatste jaren duidelijk naar voren komt, en daarom hebben zij ook gemeend gezamenlijk iets te doen ten einde dit gouden Kaag-jubileum lang in de herinnering te doen voortleven. Daarom ook hadden zij gemeend een gemeenschappelijk geschenk aan te bie den in de vorm van een geschilderd ge denkraam in het gebouw van de socië teit van de hand van de Warmondse kunstschilder Pieter Geraedts. Hierna sprak de heer Van der Steur •een woord van dank voor de hem ver leende koninklijke onderscheiding, waarin hij een uiting zag van waarde ring voor alles wat de Kaag vanaf haar oprichting tot nu toe in het belang van de watersport had gedaan. Hij dankte voorts de burgemeester voor zijn woor den en de commissie uit de burgerijen van Warmond en De Kaag voor het fraaie geschenk. De heer J. C. van der Velde, een der oudste Kaagleden, sprak vervolgens namens de leden. Hij wenste het be stuur geluk met het gouden jubileum der vereniging en de voorzitter met de hem verleende koninklijke onderschei ding. Hij memoreerde vervolgens het grootse werk door de heren Van Hool werff, Doedes, mr. Menten e.a. verricht en het was hem een grote voldoening de tolk te mogen zijn van de leden, die hun erkentelijkheid en dankbaarheid jegens het bestuur wilden betuigen voor het werk, zo onbaatzuchtig gedurende al die jaren verricht. Over dat geschenk waren vele suggesties en voorstellen ge daan, maar men was niet tot overeen stemming gekomen. In nader overleg zou evenwel bekeken worden wat men met het geschenk zou doen. Het bestond uit een bedrag, dat tot vrijdagmorgen was aangegroeid tot een som van 8418.10. Namens de club van Regenboogzeilers waarvan spr. voorzitter is, bood hij ver volgens een fraai bord in Delfts blauw aan. De voorzitter dankte ontroerd voor het formidabele geschenk der leden en zegde gaarne overleg toe om het in een passende vorm om te zetten. De heer K. Günther, voorzitter van de WV te Warmond, wees er vervolgens op, dat de Kaag en VVV even oud zijn, maar dat de Kaag veel meer levensvat baarheid en energie heeft getoond. Aan de activiteit van de Kaag-voorzitter en -secretaris evenwel is het te danken, dat er thans in Warmond meer leven tijdens de Kaagweek valt waar te ne men en spr. hoopte, dat de Kaagweek nog eens voor Warmond zal worden wat de Sneekweek is voor Sneek. Namens de gezamenlijke zustervereni gingen werd vervolgens het woord ge voerd door de heer G. van Dusseldorp, voorzitter van de Rotterdamse Zeilver eniging, die als geschenk een vlaggem&st op het terrein van de Kaagsociëteit aan bood. Spr. overhandigde daarbij een plaatje met inscriptie, dat op de mast zal worden aangebracht. Gistermiddag officiële opening, vanmorgen feest voor de jeugd Als vanouds: per boot naar de sociëteit Na de receptie in Meerrust gin gen bestuur en genodigden naar de aanlegplaats van de boot om naar de Kaagsociëteit te varen. Hiervoor ging een deel der gas ten aan boord bij de heer Korte- kaas, een bekend figuur in War mond en op de Kagerplassen, want reeds 27 jaar lang onderhoudt de heer Kortekaas de verbinding tussen Warmond en Kaagsociëteit gedurende de Kaagweek. Elk jaar, elke Kaagdag met de regelmaat van een klok. Enkele jaren geleden wilde de heer Kortekaas ermee ophouden, maarmen kon hem nog niet missen. En hij bleef, want ook voor hem bleek uiteindelijk toch ook, dat hij zondér Kaagweek niet kan leven! Het Kaag-diner: onderscheiding voor de heer v. Hoolwerff. Als elk jaar werd ook gisteravond, aan de vooravond van de traditionele Kaagweek, het diner gehouden, waartoe het bestuur alle direct bij de organisa tie betrokkenen, ere-leden, oud-be stuursleden, wedstrijdfunctionarissen, afgevaardigden van Verbond en zuster verenigingen enz. had betrokken. Van „Meerrust" trokken de deelne mers achter het muziekkorps van War mond naar de aanlegplaats van de boot achter het park Leerust om vervolgens naar de Kaagsociëteit te varen, waar het Kaagdiner zou plaats vinden. Onder de genodigden, die daar mede aanzaten waren behalve de hierboven reeds ge noemde personen de oud-commissaris der Koningin in Zuid Holland, mr. L. A. Kesper, die onlangs ernstig ziek is geweest en vanuit het ziekenhuis naar deze bijzondere herdenking was geko men. Verder vanzelfsprekend de burge meester van Warmond, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, ere-voorzitter en voorts de burgemeesters van Alkemade, de heer E. J. M. Kolfschoten, van Oegst- geest, de heer H. L. du Boeuff, van Lei- IN LEIDEN ZUIDWEST Katholiek Leiden Zuid-west is gis termiddag niet alleen een prachtige nieuwe school, met de modernste snufjes rijker geworden, maar ook een stel korfbalmanden met palen en een pick-up met platenkoffer. Want de opening van de school ging, zoals gebruikelijk, gepaard met het uitwisselen van vele gelukwensen, en tevens van geschenken. Het was 'n feestelijke bijeenkomst in een van de klassen van deze acht- klassige school. Vele hotoire figuren zaten wéér in de schoolbanken en zij kregen ook zowaar wat college: bijv. van de voorzitter van het r.k. School bestuur dr. G. W. M. Kallenberg, die uiteenzette hoe lang het in deze tijd kan duren voor een school er eindelijk staat. Het was een interes sant stukje eigentijdse historie. En de Rotterdamse architect J. Hendriks, tevens ontwerper van de St. Antoniuskerk, vertelde, dat deze school maar één keer in Nederland voorkomt en waaróm zij juist zó en niet anders is gebouwd. Onder de vele aanwezigen, die zich in deze zonnige, voor de wijde be langstelling iets te nauwe, schoolklas neerzetten, waren de deken van Lei den, wethouder J. C. van Schaik, pastoor Barabbas van Rijn o.f.m. en andere parochie-geestelijken van de S. Leonardusparochie en bijkerk, de heren Zwanenberg en v.d. Berg, na mens de gemeentelijke onderwijs inspectie, rector v. Bommel, kape laan v.d. Stap en de heer Schneider- sen, namens de bisschoppelijke bouw- inspectie, afgevaardigden van ge- gemeentewerken, leden van de KVP- raadsfractie en van de commissie van onderwijs in de Leidse raad van de G.G.D., de oud-rijksinspecteur, de heer Machielsen, zuster Nibbelke, de rector van het St. Agneslyceum drs. Zonneveld, afgevaardigden van het oudercomité, schoolhoofden o.m. van de scholen, die gastvrijheid aan de school van de heer Duym verleen den, de heer Molkenboer als secre taris van de sted. ouderraad, ir. Koch waarn. dir. gemeentewerken, en voorts het R.K. Schoolbestuur. Traag Eerste spreker was dr. Kallenberg, die zoals gemeld na de vreugden van dit moment geschilderd te hebben, vertelde wat er tegenwoordig komt kijken voor een school gebouwd is. De eerste plannen voor dit gebouw werden in juni 1953 al gemaakt. Het was in die tijd, dat de toenmalige voorzitter van het schoolbestuur sa men met de secretaris Leiden Zuid west infietste om een voor de school geschikte plaats te zoeken. Op 7 januari 1955 werd de school urgent, dus spoedeisend, verklaard. Hoe spoedeisend dit wel was bewijst het feit, dat in april 1959 eerst de aan besteding werd gehouden. Toen was het echter snel gedaan met de moei lijkheden. De aannemers hebben er degelijk maar vlot werk van gemaakt. Als hindernissen in de vertraging van de bouw noemde dr. Kallenberg o.m. de bestedingsbeperking. De moeilijk heden in dit stadsdeel waren zelfs zo hoog gelopen, dat er ernstige ge sprekken met de wethouder zijn ge voerd over het tijdelijk inrichten van bouwketen tot scholen en zelfs tot het tijdelijk in gebruik nemen van winkels op het Bevrijdingsplein, die tóch leeg bleven staan. Zó ver is het niet gekomen. Of het ooit nog zover komen zal? Dr. Kallenberg verheelde niet dat de scholensituatie ook in zuid-west al weer zéér nij pend is. Er komen nog twee scholen in dit stadsdeel, maar wanneer zul len deze gereed zijn? Voorts kampt men met ernstige moeilijkheden waar het 't kleuteronderwijs betreft. Er zijn geen gymlokalen, laat staan dat er een instructiebad is. Toch blijft er reden voor veel optimisme en dank baarheid. Optimisme wenste spreker ook wethouder Van Schaik toe, die zich bij de opening van de Nijver heidsschool voor meisjes nogal zwaar moedig heeft uitgelaten over de scho lenpositie in onze stad. Spr. dankte allen en dat zijn er velen, die aan de bouw van deze school hebben bij gedragen. Zorgen Wethouder J. C. van Schaik vond het een feestelijke dag voor school bestuur, schoolhoofd en schoolkin deren, maar niet minder voor het ge meentebestuur, dat zich bij al de moeilijkheden maar al te zeer ver heugt over elke nieuwbouw. Ook een wethouder kan de moed wel eens in de schoenen zinken. En daar is bij tijd en wijle reden voor. Er zijn thans 4 scholen in aanbouw, „maar we hebben een lijst van urgente scholen met 62 nummers." Hoogstnoodzakelijk moeten onder meer gebouwd worden, het nieuwe St. Agneslyceum, de U.T.S., een Chr. Technische school, twee vakscholen voor meisjes, uitbreiding van de Don Bosco-school (technisch). Indien men aan de blijvende vraag wil voldoen moeten er jaarlijks tussen de tien en twaalf scholen gebouwd worden. De wethouder beloofde niettemin zijn optimisme te bewaren. Hij heeft nu zijn hoop gevestigd op een (departe mentaal?) gesprek, dat hij in de 2e helft van augustus zal voeren. Systeembouw Zeer goede kansen ziet de heer Van Schaik in de systeembouw voor scholen. Een systeembouw, waarin de architecten echter wel de grootst mogelijke vrijheid geboden wordt. Systeembouw, die een uniforme school in de stad brengt veroordeelt hij. Variatie is nodig. De wethouder besloot met een hartelijke geluk wens. Deken W. P. M. Haring bracht een gelukwens uit op parochiegeestelij ken en onderwijzers. Als pastoor in de binnenstad is hij In een klas van de Antoniusschool vond de opening plaatsDr. Kallen berg voert het woord. inderdaad ietwat jaloers - dit tot de heer Kallenberg die een dergelijke opmerking had gemaakt - op een parochie die een nieuwe school ge reed heeft. Zélf kent hij dit probleem niet, integendeel, veeleer bestaat er het probleem vap de ontvolking der scholen in het centrum. Licht en lucht, blijheid kenmerkt deze school, aldus de deken. „Weet de kinderen ook blij op te voeden in deze omge ving. Want er is nog zoveel om wer kelijk blij te zijn, ook in onze gods dienst. Pastoor Van Rijn noemde de school „met liefde gebouwd". Wij zend op de moeilijkheden in de scho lenbouw voor het kleuteronderwijs leek hem de omschrijving „voorbe reidend lager onderwijs" doeltref fender. Namens het Gereformeerd schoolbestuur sprak de heer De Jong. De architect, de heer Hendriks, ver klaarde, dat de school in een H-vorm zodanig is gebouwd, dat in alle klas sen zon en licht binnenkomt en dat overal bij verschillende windrichtin gen geventileerd kan worden. De heer Van Hamersveld overhan digde onder toepasselijke woorden twee geschenken namens het ouder comité: korfbalmanden en een pick up; bloemen waren er voor de stille medewerkster mej. Duym, zuster van het schoolhoofd. Voorts werd het woord gevoerd door mej. v.d. Fluit, hoofdleidster van de kleuterschool, die weet wat het is te moeten inwo nen, de heer Vreeburg, voorzitter van de St. Augustinus-vereniging, district Leiden, het schoolhoofd de heer Duym, die namens het perso neel een zilveren vaasje met inscrip tie schonk en de heer J. v.d. Poel, die namens de leerkrachten van de St. Antoniusschool gelukwensen en een platenkoffer overhandigde. Aan de vlaggemast op de speelplaats waai den de schoolvlag, de Leidse en de Nederlandse vlag. Vanmorgen was het plein van de St. Antoniusschool in Leiden Z.W. vervuld van juichende kinderstem men. De nieuwe korfbalpalen wer den ingebruik genomen. Alle leer lingen mochten proberen of zij met de bal de korf konden vinden; ge lukkigen ontvingen 'n grote „knots". De prijswinnars van de vossejacht, die gisteren is gehouden, werden door het schoolhoofd, de heer Duym bij loting aangewezen. Om negen uur 's morgens vond het kerkelijk gedeelte van deze school- opening plaats in de St. Antonius kerk, waar pastoor Barnabas van Rijn een H. Mis opdroeg, waarbij driestemmig werd gezongen door leerlingen van de school onder lei ding van de heer J. v. d. Poel. Het was een prachtige uitvoering van de „Missa sine nomine" van Claudio Casciolini. Daarna vond in de school de in zegening plaats. Pastoor Van Rijn verrichtte deze plechtigheid, afge vaardigden van elke klas gaven het kruisbeeld in de lokalen een plaats. Tot de „ceremoniën" behoorde ook het ontsteken van de geboorte-kaars der school, door de heer J. v. d. Poel, welke kaars bij elke feestelijke of plechtige gelegenheid in deze school zal branden. Andere plechtigheid was het hij sen der vlaggen aan de mast op de speelplaats, waarna- de kinderen het Wilhelmus zongen. Limonade en ijs maakten het feest voor de jeugd compleet.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7