Voorschotens paardenmarkt gaat nieuwe tijd van bloei en glorie tegemoet Wie Amstel drinkt... doet zó AFTANDSE INSTELLING KRIJGT OPNIEUW DE SPOREN Echtpaar bedolven Vallende lilt 41 4 Sprak over nieuw kantoor s en verkeersproblemen NEDERLAND MOET 20.000 ITALIAANSE ARBEIDERS TOELATEN ZATERDAG 16 JULI 1960 DU LEIDSb 1.1 )li KA Ni PAGINA 4 Luxe-paard en pony favoriet Dit, schilderij hangt in de kamer van burgemeester De Kool. Het is een kleurige schilderij van hoe het eens was. Straks is het weer zo, dank zij de ondernemingslust van enige Voor schotenaren. Nuttig initiatief van Voorschotens paardevrienden \70RIG JAAR meenden we een historische daad te verrichten: we kiekten het enige paard van de Voorschotense markt, in de mening, dat het de laatste viervoeter was. We lieten een traan bij de gedachte, dat op deze oude marktplaats binnen de witte kruisen vroeger honderden paarden broederlijk en zusterlijk naast elkaar stonden. Op het stille plein (van het vorig jaar),'waar wat kinderen om de laatste edele vier voeter stonden, alsof het een wereld wonder was, zagen wij in gedachten de oude markt herleven. Klepperen de dravers renden de Voorstraat af, dikke paardenhandelaren sloegen el kaar kletsend de handen, keken de beesten in de bek en de handel daar na besloten in het van bier druipen de café'tje, waar de vetlederen beur zen ontsloten werden en de bank biljetten op de cafétafel werden uit gespreid. Wat een tafereel, wat een historie. jyiAAR WE HEBBEN ons vergist. De traan is tevergeefs vergoten. Want enige rechtgeaarde Voorscho tenaren hebben zich met elkaar ver staan. Zij zeiden tot elkaar: is niet de Voorschotense een van de oudste markten in het gehele land, was niet de paardenmarkt de feestdag van alle Voorschotenaren, niet min der schoon dan 3 oktober voor de Leidenaars? Bloedt ons niet het hart bij de gedachte, dat wij dit verruk kelijke jaarlijkse tafereel nog slechts op oude prenten en foto's in gedach ten kunnen doen herleven? De commissie liet de glazen klin ken; Voorschotens paardenmarkt is gered. Want men heeft nieuwe plan nen. Omwille van de traditie moet Voor schoten haar paardenmarkt behou den, men kan dit slechts realiseren door een nieuwe richting te kiezen. De werkpaardenmarkt is dood. Leve het luxe-paard! Veel boeren gebrui ken tegenwoordig benzine-drinkers in plaats van haver-eters. Het luxe paard echter en vooral de pony voor de kinders kunnen zich in een brede, hoogconjuncturele belangstelling ver heugen. Dus, zo hebben de gecommiteerden in Voorschoten gezegd, gaan wij het in deze luxe-richting zoeken. Men heeft reeds de handel aangeschreven, koninklijke belangstelling gevraagd, en met „luxe-plaatsen" als Wasse naar en Den Haag in de buurt geeft men de stok-oude Voorschotense markt op verjonging een goede kans. Weinig tijd Maar de tijd tot de achtentwintig ste juli is nog maar kort. Men kan niet verwachten, dat na een eerste oproep alle luxe-paardenhandelaren zich spoorslags naar Voorschoten zul len spoeden. Daarom wil men nog één keer een schijnmarkt houden; een markt dus waar paarden ge bracht worden. Om aan deze aanvoer van paarden nog een extra-stimulans te geven heeft het comité besloten enige aantrekkelijke premies be schikbaar te stellen (van enige hon derden guldens bij elkaar) voor de lieden die de meeste paarden naar de markt brengen. Voorschotens markt moet een rij paarden-markt worden. Slachtpaar- den, zo heeft het comité overwogen, kunnen beter naar elders gevoerd worden. Het moet een vrolijke boel bUjven, óók voor de paarden. Vermakelijkheden Om „de boel' nog vrolijker te ma ken heeft een apart comité ook de voorbereidingen ter hand genomen van een serie attracties, die de bur ger op de been moeten brengen. Er komen kramen en vermakelijkheden. Géén braderie zoals dat vorig jaar het geval geweest is, want hierop heeft de Voorschotenaar slechts traag gereageerd. Hoewel slechts bijkom stig bepalen deze vermakelijkheden toch de sfeer die sinds eeuwen de markt van Voorschoten heeft gete kend. Tussen de witte kruisen van de markt moet stemming heersen, zo is het altijd geweest. Markt-kruisen Dat Voorschotens markt rijk aan traditie is wordt bewezen door de marktkruisen. Waarschijnlijk treft men ze op geen enkele markt in ons land meer aan. Met Valkenburg kan Voorschoten er trots op gaan, dat de stad de oudste paardenmarkt van ons land bezit. Historici nemen aan, dat vóór het jaar duizend reeds in Voorschoten paarden bijeen werden gebracht om verhandeld te worden. In het begin van de dertiende eeuw is er voor het eerst officieel in oude geschriften sprake van een jaar markt in de plaatsen Vlaardingen, Valkenburg en Voorschoten. Van hoeveel belang deze markten waren blijkt wel uit het feit, dat de date ring van contracten vanaf de jaar markt geschiedde. In 1206 wordt melding gemaakt van de Voorscho tense markt. De bezoekers ondervon den vrijgeleide van de graaf, waar uit diens recht op de markttol voort vloeide. Toen al werden waarschijn lijk plechtig aan het begin van de markt de staande „cruysen" opge richt, waarbinnen gehandeld mocht worden. Het heerlijk recht van de markt kwam in het jaar 1615 toe aan de heer Van Duyvenvoorde, de markt was toen reeds lang van ka rakter veranderd en een paarden markt geworden. Zij werd gehouden van acht dagen vóór „Sinte Pieters avond ad vincula" tot acht dagen daarna. Geschriften uit die dagen maken melding van het feit, dat ve len de markttol trachtten te ontdui ken door buiten de marktkruisen te handelen. Dit gaf aanleiding tot een plakkaat, waarbij de handel tussen de „staende cruysen" dwingend ge boden was. Een ander recht heeft de historie aan de Voorschotense markt geschonken, namelijk het recht, dat „binnen de marktkruisen" misdadi gers aléén gevat konden worden voor rechtshandelingen tijdens en op de markt verricht. Lieden, die door de schout op de hielen werden ge zeten, konden zich dus veertien da gen ongestraft op de markt ophou den, als zij zich dóér tenminste niet aan een of ander misdrijf schuldig maakten. Een pikante bijzonderheid van de markt-van-thans is, dat deze verordening nog nimmer is ingetrok ken en het dus de vraag is of de po litie een overtreder, bijvoorbeeld van de wegenverkeerswet op de markt kan aanhouden. De Voorschotense markt biedt eigenlijk ruime perspectieven aan alle lieden, die op gespannen voet met de wet leven. Snelle devaluatie Op het gemeentehuis heeft de heer Kager ons enige gegevens verstrekt over de snelle teruggang van de paardenmarkt. Oude Voorschotena ren herinneren zich nog de twintiger jaren waar een aanvoer van 1200 paarden geen uitzondering was. Le vendige herinneringen bewaren de ouderen aan de „zigeuners", de weg- piraten, die overal waar zij maar de aandacht van de boeren ontsnapten, gras maaiden terwijl zij grote kop pels paarden voor zich uit dreven. Zij waren de schrik van de markt, maar gaven aan het gehele gebeuren toch een bijzonder schilderachtig aanzien. In 1938 bedroeg de aanvoer van paarden naar de Voorschotense markt nog 390 paarden en 42 veu lens Daarna geeft de devaluatie van het paard de volgende terugslag te zien: Jaar 1939 1940 1941 1942 1943 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 Rechercheur neergeslagen bij nachtelijke achtervolging Een Hilversumse rechercheur van politie is gisternacht door een onbe kend gebleven individu met een ijze ren voorwerp neergeslagen, toen de politieman de achtervolging had in gezet van een man, die zich zou heb ben schuldig gemaakt aan de vernie ling van een sigarettenautomaat. De rechercheur kreeg door de klap een hevig bloedende wonde aan het hoofd en moest naar de R.K. Zie kenverpleging in Hilversum worden overgebracht. Na de aanslag hebben de overval ler en diens handlanger zich uit de voeten gemaakt. onder inzakkende hooizolder Op West-Terschelling is een hooi zolder met duizenden kilo's hooi van de landbouwer C. Buren, inge stort, waardoor deze met zijn vrouw, toen zij zich juist in de onder de zol der liggende stal bevonden, werden bedolven. De vrouw kon zichzelf zeer spoedig bevrijden maar haar echtgenoot kon eerst een half uur la ter, de verstikkingsdood nabij en overdekt met schrammen en builen, door gealarmeerde buren en badgas ten onder het hooi worden vandaan gehaald. verwondt driejarig meisje Een driejarig meisje van de fami lie Banen uit de Van Suchtelen van de Haerestraat te Amsterdam werd gistermorgen ernstig gewond, doordat de boodschappenlift in de flat naar beneden stortte. De linkerarm van het meisje werd verbrijzeld, waar door opname in het Wilhelmina Gast huis noodzakelijk was. Vermoedelijk is het ongeluk ont staan door toedoen van het meisje zelf dat, een arm in de liftkoker ste kende, getrokken zal hebben aan de ketting van het contragewicht. Waar deze ketting overgaat in de liftka- bel raakte de bevestiging los. De zware lift stortte van de vier de etage naar benedep met het nood lottige gevolg. Bewoners van de flat hebben het kind, dat hartverscheu rend gilde, bevrijd. „Wat wil wit en wat wil zwart drinken?" vraagt de gastvrouw. Twee denkhoofden blijven over het schaakbord gebogen, maar twee handen worden omhooggestoken. Goed denkwerk: Amstel slaat alles. Schaak! KWALITEITSBIER: AMSTEL PILS AMSTEL OUD BRUIN* (Advertentie) HOORNTJE S\NZE VRIEND KOOS is in be- paalde kringen erg gezien. Deze kringen worden in hoofdzaak ge vormd door de jeugd in de talrijke gezinnen, waar hij in de loop der tijd is geïntroduceerd. Families, die eens volkomen onbekend waren met deze beminnelijke figuur, zitten thans hele avonden met hem opgescheept: tot half negen onderhoudt hij de kin- ij 30 Kamer van Koophandel voor Rijnland H hh - Kamer van Koophandel Fabrieken voor Rijnland heeft gisteren in uo eipaara het kantoor van de Kamer een ledenvergadering gehouden, waarbij als twee voorname punten aan de orde kwamen de bouwplannen voor een Men vertelt, dat in een der laatste nieuwe kantoorruimte, zetel van de Kamer, en de verbetering van het jaren verbitterde lieden wel eens een vaarwater De Oude Rijn. De bespreking van het laatste chapiter lokte van hobbelpaard op de markt hebben ge- enkeie jeden vragen uit over de zo langzamerhand penibel geworden vraag- plaat*Een scribent in een van de stukken van het verkeer in en rond Leiden, met als onderdeel daarvan landelijke dagbladen schreef in 1958. jjej parkeervraagstuk in de Sleutelstad. Er werden verschillende suggesties ;^s!irteToot" Tha^Left hij <natUUriyk) Weer wU "ggen dat enige oplossins is kans dit voornemen te herzien, want de Voorschotense markt gaat weer Nadat de op een vergadering als nieuw pand, nadat in een vorige het oude beeld van de klepperende deze gebruikelijke agendapunten ledenvergadering de verbouwing viervoeters geven, straks al op de waren afgewikkeld, waaronder de van de bestaande panden was afge- 28e juli, maar zeker het jaar daarna goedkeurin.g van de balans per 31 wezen. De huidige plannen, die als het comité van voorbereiding de december 1959 en de jaarrekening inmiddels zijn goedgekeurd door de handel voor dit evenement heeft ge- over dat jaar, stelde voorzitter ir. Dir. Generaal voor de Midenstand interesseera. j j q v> Hoek het bouwplan en het Toerisme, behelzen de stich- De burgemeester zal het nog be- der Kamer aan de orde. Zoals de ting van een nieuw gebouw dat 20 rouwen, dat de tolgelden van de stand van zaken nu is voorziet het meter breed, 15 meter diep en 17 markt niet meer bij zijn inkomen ge- plan in een afbraak van de be- meter hoog zal worden, met een in- rekend worden, zoals dat in de ze- staande panden en het bouwen op houd van ongeveer 4800 m3. Is later ventiende eeuw het geval was. dezelfde plaats van een geheel enige uitbreiding nodig, dan is er Opvatting van de EEG: Gezond voor eigen economie industrie, 2.000 in de bouwnijver- nog gelegenheid het gebouw uit te breiden door de voorlopig nog overblijvende tuin daarvoor te be stemmen. Van de zijde van de mi nister van economische zaken be staan geen bezwaren tegen het plan, noch tegen de wijze van fi nanciering daarvan. Dit laatstte zal onder meer inhouden het leg gen van tien opcenten op de in komsten uit het Handelsregister gedurende een bepaald aantal ja ren. Over het tijdelijke onderdak dat heid, 2.000 in de textiel- en lederin- de Kamer tijdens afbraak en dustrie, 2.000 man administratief per- nieuwbouw zal moeten zoeken kon- soneel en leerlingen, 1.000 voor de den in dit stadium nog geen nadere voedings- en genotmiddelensector, mededelingen worden gedaan. 1.000 voor de chemische industrie en Als de Nederlandse autoriteiten i.ooo in de overige bedrijfstakken, willen voorkomen dat er een aan- Volgens de schattingen van de com- Verkeersproblemen zienlijke vertraging ontstaat in de economische expansie in Nederland, voor jgo tot 200.000 Italiaanse arbei- I-. j 1,.,,, Betreffende de verbetering van missie zou er in Duitsland plaats zijn D mm ,„t imnm het vaarwater Oude Rijn, dat is zullen zij ertoe moeten overgaan ders. >.000 Italiaanse arbeiders toe te la ten. Deze opvatting huldigt de Euro dus de verbinding West-Oost, zal wellicht naar de mening van het vinden Het grote probleem is evenwel de bestuur oplossing ETTiïirSrS- 5=8 °og ^nto^nle^nEer0p^atf; klaart dr. E. W..Meier, secretaris-ad- hierop heeft de Europese commissie het algemeen dan, want voor be- viseur van de Algemene Kaholieke aan de ministerraad van de gemeen- paalde tetails weet men die nog Werkgeversvereniging en het Katho- schap een aantal concrete maatrege- niet. De Kamer heeft over dit pro- liek Verbond van Werkgeversvak- ien aan de hand gedaan. Men zal in bleem een brief geschreven aan verenigingen in het jongste nummer Italië ten spoedigste met de beroeps- Gedeputeerde Saten van Zuid van „De Katholieke Werkgever". opleiding moeten beginnen afge- Holland en om een en ander onder Nederland heeft tot op heden vol- stemd op de in Duitsland en Neder- brede aandai ht te brengen koestert staan met het openen van de moge- iand bestaande vacatures. Aan die men plannen eens eeri boottocht lijkheid van toelating van 20000 Ita- beroepsopleiding zouden Nederlandse lanSs de gewraakte route te orgo- liaanse arbeiders, doch in tegenstel- en Duitse instructeurs moeten mee- niseren met de leden van de Ka ling tot Duitsland dat actief bezig werken. In de twee landen zouden meT* G-S- bet Hoogheemraadschap is een program voor werving van dan de Italianen die thuis reeds hun van Rijnland, het ET1 en de wet- 100.000 Italianen uit te voeren is basisopleiding hebben gehad verder houders van Leiden gezamenlijk, men in Nederland nog niet verder specialistisch moeten worden ge- ten€lnde al Eezen b.®n"ls, te laton gekomen dan de voorbereiding. De schoold. Het Europese Sociale Fonds Europese Commissie ui Brussel zou heraan kunnen meewerken. Het het^erkSswaLstïk in het'alffi meent echter dat Nederland een is immers juist bedoeld om bij te idlesin rS 20.000 Italianen kan plaatsen. Zij ba- dragen in de kosten van herscholing, ™en te tSfk zo mSnde men Men seert ndio-a. op een tekort van on- verplaatsing en overschakeling van moet het aandurven om gevoelig- geveer 5.000 arbeiders in de metaal- arbeiders. 6 .e. deren en daarna moeten de ouders 'en de t.v. Koos onderhouden. We hebben het al eens vaker ver teld: Koos is geweldig populair bij het kroost. Hij weet fantastische ver halen op te dissen, vooral onware, hij is kinderlijk (en bij spelletjes kin derachtig), hij zit vol frisse en on praktische ideeën en slaat de ene flater na de ander. En dit alles gaat er in als koek bij het kleine grut, dat juicht als Koos bij het vissen in een prutsloot wegzakt of strui kelt over een eind vliegertouw. Maar juist van dit vallen en opstaan, leren de kinderen iets, vindt Koos dan glimlachend. Laatst was hij weer op bezoek bij een kinderrijk gezin. De gedupeerde ouders benutten hun laatste half uurtje vrije tijd voordat Koos op hén beslag zou leggen met grote gretigheid ergens in een afgelegen hoek van de kamer; vader las ver woed in een boek en moeder wor stelde met een breipatroontje. De kinderen dromden met z'n zevenen om de stoel van Koos, die juist ver teld had van het zienderogen ach teruitgaan van de eekhoornstand in het park Marlot bij Den Haag. Omdat het bijna bedtijd was waren de kleinen al gekleed in pyjama's, hansopjes en junior-baby-dolletjes. Een van de kleinste meisjes, die erj* trots was op haar nieuwe imprime pyjama'tje, trachtte Koos uit te ho ren, wie er nu de mooiste nachtkle- dij had. Koos zat kennelijk met het geval in zijn maag, maar na enig aarzelen vond hij, dat Treesje wel de mooiste meisjespyjama had. Ook de jongetjes kwamen toen in beweging. Koos prakkizeerde zich naar, zich bewust van het risico, bij een uitspraak een slaande ruzie te ontketenen. Tenslotte sprak hij weifelend zijn oordeel uit. „Ik ge loof, dat Freddy wel de mooiste py jama van de jongens heeft." Het bleef eventjes stil. Toen juichte Hans: „O nee, hoor Ome Koos, dat is een pyjama geweest van Els, maar die is'er nou uitgegroeid". EEK. niets van aantrekken of men „door breekt", - door stadsdelen - histo risch of niet. Een der leden sprak er van het water langs de Apothe- kersdijk en de Botermarkt maar te dempen om parkeerruimtet te ver krijgen, zelfs al zouden automobi listen dan vijfhonderd meter moe ten lopen. Men wees ook op de braakgron- den ter hoogte van het station en een ander lid meende dat er fouten kleefden aan de vei keersregeling op een bepaald kruispunt in de stad. Kan de Kamer hier geen sug gesties doen aan de betrokken autoriteiten? Dat kan de Kamer zeker, aldus ir. Van Hoek maar al die kwesties zijn niet zo eenvoudig Het is zeer moeilijk en voor doeltreffende op lossingen is een bröde visie nodig. Maatregelen moeten niet alleen voor „morgen" worden genomen, maar ze moeten aangepast zijn aan de te verwachten ontwikkeling. Dat vraagt niet alleen een brede kijk maar ook zaken-durf, aldus de voorzitter. heden te overwinnen en er zich ;den op De 30-jarige Ch. M. Holsman uit Amsterdam, die per motor de kruising Nieuwe HemwegVlotha- venweg passeerde, is in botsing ge komen met een tankauto met aan hangwagen. Hij is overleden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4