Gevacolor Hei neerschieien van 'i Amerikaanse vliegtuig AMERIKAANS PROTEST Man stak schoonvader met mes Missionarissen blijven in Kongo ct. Bij de vechters van het vuurfront Kardinaal Tamasoni Biondi overleden Oosiduitse agenien gearresteerd Aanklacht tegen Bianca DAT ZIT ER WEER OP WOENSDAG 13 JULI DE LE1DSP COURAN1 Gisterochtend is ie Schiedam in een woning aan de Alex Numan- straat een vechtpartij uitgebroken. De 43-jarige W. A. K. kwam daar bij zün schoonvader H. P. B. Tijdens een ruzie, die op het balcon ontstond heeft K. zijn schoonvader een zestal messteken toegebracht. Als gevolg daarvan moest deze in levensgevaar lijke toestand naar de Dr. Nolet- stichting worden overgebracht. De dader is kort na het misdrijf gear resteerd. De V.S. hebben dinsdag krachtig bij de Sowjet-Unie geprotesteerd tegen „het ongerechtvaardigd neer schieten van een Amerikaans ver kenningsvliegtuig op 1 juli". Dit toe stel is nooit minder dan 30 mijl van Sowjet-gebied verwijderd geweest, aldus de Amerikaanse nota, die te Moskou werd overhandigd. Het is duidelijk, dat de Sowjet- luchtmacht „uit brooddronkenheid" het Amerikaanse vliegtuig boven in ternationale wateren heeft neerge schoten. „Het moet de Sowjet-rege- ring duidelijk zijn, dat een herhaling van dergelijke daden de ernstigste gevolgen moet hebben, waarvoor de verantwoordelijkheid geheel op de Sowjet-regering rust" aldus de nota uit Washington. DE AMERIKAANSE BASES IN ENGELAND De Britse premier Macmillan heeft dinsdagmiddag in het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland met de Verenigde Staten de vraag heeft op genomen of de Engels-Amerikaanse overeenkomst inzake Amerikaanse bases in Engeland moet wordpn ge wijzigd. De eerste minister zei dit in ant woord op vragen over verkennings vluchten van Amerikaanse vliegtui gen vanuit bases in Engeland. Hij zag zich gesteld tegenover 'n storm achtige opwinding van de Labour. oppositie over de crisis, die is ont staan na de bekendmaking door de Sowjet-Unie, dat Rusland op 1 juli een Amerikaans vliegtuig, dat zijn basis in Engeland had, boven de Barentszee heeft neergeschoten. Macmillan verklaarde dat, hoewel er natuurlijk mensen zijn die menen dat de aanwezigheid van Ameri kaanse bases in Engeland een be dreiging voor de veiligheid van het land oplevert, hij meende dat er veel meer mensen zijn, die van oordeel zijn, dat het ontbreken van die ba ses een nog groter bedreiging zou vormen. Verder merkte premier Macmillan met betrekking tot de verkenningsvluchten op, dat ook de Sowjet-Unie tal van activiteiten op dit gebied ontwikkelt „soms zeer dicht bij onze kust". Dit zijn de symptomen, en niet de oorzaken van de spanning. AAN DE GROOTSTE KLOK De Sowjet-Unie zal het incident met de RB-47 eerst bij de Veilig heidsraad en vervolgens bij de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties aanhangig maken, al dus heeft Chroesjtsjef op zijn pers conferentie in Moskou medegedeeld. „Wij hebben geen hoge verwach tingen van de concrete resultaten van dergelijk optreden, maar het zal eens te meer de Verenigde Staten en de huidige samenstelling van de raad aan de kaak stellen" zo voegde hij hier aan toe. „Wij zullen doorgaan met 't neer halen van vliegtuigen, die ons lucht ruim schenden, maar daarnaast moet de wereldopinie worden gemobili seerd, opdat zij die verantwoorde lijk zijn voor deze vluchten onder druk komen te staan en er mee op houden". Slachtoffers van de koude oorlog. Door het jongste luchtincident ter hoogte van Archangel, is het totale aantal verdwenen of om het leven gekomen Amerikaanse vliegers, boordwerktuigkundigen etc. geste gen tot 80. Dit blijkt uit de statis. tieken over de incidenten. „Ongezonde" belangstelling. Een Russische „Oceanografische" expeditie, in het noordoostelijk deel van de Atlantische Oceaan, heeft gisteren de klacht geuit, dat zij „voortdurend het voorwerp van 'n ongezonde belangstelling van Ame rikaanse en Canadese militaire kringen is. De klacht is vervat in eén tele gram van het vlaggeschip van de expeditie, aldus meldt het Russische persbureau Tass. In de staat Assam hebben zich maandag in verschillende grote ste den wederom ongeregeldheden voor gedaan naar aanleiding van de kwestie van de staatstaak In Jorhat, Sibsagar en Golgohat, waar de po litie de hulp van het leger moest in roepen, vielen drie doden en een twaalftal gewonden. DE VEILIGHEIDSRAAD EN CUBA In New York is meegedeeld, dat de Veiligheidsraad maandag a.s. om 20.00 uur bijeen zal komen om de klacht van Cuba te behandelen. Zo als bekend heeft Cuba de V.S. be schuldigd van „economische agres sie". De aartsbisschop van Leopoldstad in de Kongo, mgr. Scalais, heeft met de provinciaal der Scheutisten, pater M. van'Dijck (Belg) maandag alle parochies en onderwijsinstellin gen der missionarissen van de stad bezocht. De Kongolese priesters en de meestal Belgische missionarissen werken in goede verstandhouding samen. De missionarissen zijn nog de enige Europeanen in de Afrikaanse wijken. De staatsradio van Kongo heeft tot de missionarissen het ver zoek gericht om op hun posten te blijven. Het is een feit, dat de Kon golezen zich bewust worden van de ernstige problemen die het vertrek der missionarissen met name voor het onderwijs zou meebrengen. Tot dusver werden de missionarissen door tientallen leke-onderwijzers bijgestaan. Hun terugkeer naar Kongo is echter twijfelachtig ge worden. Wanneer nu ook de missio narissen zouden vertrekken, bete kende dit, dat 52.000 leerlingen de missiescholen niet meer zouden kun nen bezoeken. Het persbureau DIA meldt verder uit Kongo, dat daar ook alle Euro peanen geëvacueerd zijn, behalve de bisschop, mgr Bouve en de paters van de H. Geest. Ook in Matadi zijn de missionarissen gebleven, behalve de zusters, welke daar een zieken huis bedienden. De lusters waren ge noodzaakt weg te trekken. Ook in Loeloeaburg zijn alle missionarissen ongedeerd. De missie-procureur der Belgische provincie van de Missio. narissen van Scheut, van de Witte Paters en van de Jezuieten hebben uit Leopoldstad bericht ontvangen, dat al hun missionarissen in de Kon go in goede welstand verkeren en zich niet ongerust maken. Dertien personen, onder wie vrouwen en schoolkinderen werden gedood en 33 gewond, toen een vrachtwagen met kinderen, onder wijzers en ouders 20 kilometer bui ten Kandy, op het eiland Ceylon, bij het nemen van een haarspeldbocht in een 150 meter diepe afgrond stortte. KLEURENFOTO'S vergroot formaat 9x9 cm. 9x13 cm. 1.8Ö-' Jz&o n 85 ot. 90 ot. Gevacolor rolfllms 4-x 6 5 cm. 6 x 6 en 6 x 9 cm. 2.80 2 95 Gevacolor klelnbeeldlllms 20 opnamen 36 opnamen 4>&£5 X45 3.60 5.60 Ontwikkelen 1.80 duizendmaal mooier! De "bosbrar^weer is een onmisbare organisatie tot behoud van ons natuurschoon. (Van onze verslaggever) VELUWE (P P) - „Het is nu gelukkig helder weer en daardoor kunt u ver zien. Kijk, daar in de verte ligt Harderwijk en daar aan uw linkèrhand Putten", wijst ons een van de vrijwilligers van de Veluw- se bosbrandweer, als wij een bezoek brengen aan zijn eenzame post, hoog in een uitkijktoren ergens op de Veluwe. Uiterst behoed zaam zijn we de lange ijzeren ladders opgeklommen, die ons naar het topje van de enige tientallen meters hoge toren brachten. Daar doken we door een luik in de vloer en stonden in het ongeveer twee bij twee meter kleine kamertje met rondom ramen, waarin zo'n vrijwilliger in droge tijden waakt over ons natuurschoon. Het schit terende uitzicht over deze prachtige zomerse omgeving is de klim partij toch wel waard. „Zo staan er verschillende in heel Nederland, overal temidden van de vrije natuur", vervolgt de brandwacht. „Wanneer ik nu ergens rook of vuur zie, dan kan ik de richting er van ten opzichte van mijn toren bepalen door deze pijl op dit tableau". Hij toont ons een ronde schijf met een 360° verdeling die op een hoge voet in het midden van het huisje staat. Daarop draait en wijzer. Door de wijzer op de brand te richten, kan de brandwacht het aantal graden af lezen. Hij grijpt de telefoon die In het hokje aanwezig is en die hem in verbinding brengt met de bos brandweer, en hij meldt de brand en de richting in graden. Zo komen er ook meldingen binnen van andere uitkijkposten en wanneer men de opgegeven richtingen als lijnen op een kaart uitzet, weet men precies waar de brand woedt. Dan kan men in actie komen, en de bosbrandweer pakt aan. De groepscommandant, de techni sche leider en de brandweer van de dichtsbijzijnde post of posten rukken uit en zonodig, wanneer het een evnstige brand is, wordt er overal vandaan hulp gehaald. En zo is men door ervaring van jaren in staat het dreigende monster, dat bos- en hei debrand heet, te bestrijden en in te tomen, zodat de schade tot een mi nimum beperkt wordt. Snel en doel treffend optreden is daarbij natuur lijk van het grootste belang. Daarom is het belangrijk, dat de mannen op de uitkijkposten steeds paraat zijn en met zo groot mogelijke snelheid mel ding maken van een ontdekte brand. Hoe eerder men ter plaatse is en 't Ongenadig woekert de brand voort. Opnieuw gaat een stuk natuurschoon verloren. Weer was de onvoorzichtigheid van de mens met vuur de oorzaak. Een troosteloze aanblik, nadat het vuur is geblust. Wat is er van het natuurschoon overgeble ven verschroeide bomen, bijna zonder takken, een kale woestenij. vuur kan aanpakken, hoe groter de kans is, dat zoveel mogelijk natuur schoon voor verwoesting kan be hoeden. Modern en primitief materiaal Pas sinds 1930 is men in ons land tot een georganiseerde bosbrandweer gekomen. De verschrikkelijke bos branden van 1929 gaven hiertoe de stoot Dit is de enige methode om tot behoud van ons natuurschoon te geraken en het was zeker dringend, wanneer we bedenken dat Nederland voor slechts 6*1* met bos en heide is bedekt. In de loop der jaren heeft een groot aantal vrijwilligers zich aangesloten bij de bosbrandweervereniging. Kan men het vuur met eigen mannen be strijden, dan komen de takken, schoppen en stokken er aan te pas. Elkaar aflossend, werkt en slaat een groep personen en tracht het vuur met behulp van zand te doven. Lukt het niet, of heeft de brand direct 'n grote omvang gekregen, dan legt men een tegenvuur aan teneinde een kale strook te verkrijgen, waar de grote brand geen voedsel meer vindt. Men roept de hulp in van de Pro- viclale brandweer, die met de zoge naamde nevelspuiten de brand be strijdt. Men beschikt over tankwa gens met een inhoud van vele dui zenden liters water. De garnizoens commandanten van de legerp. .etsen in de omtrek zenden in zo'n geval dadelijk militairen, die snel K hun vrachtwagens ter plaatse kuu*ver. %tjn en die de vrijwilligers in hun ïws»"i taak bijstaan. De hitte en de dorst vormen een ware kwelgeest voor deze werkers, maar zij zetten door en het is vaak aan hun arbeid te danken, dat ^het vuur niet verder om zich heen vreet, al doet de aanblik van de enorme vuurmassa's hen vaak de moed ver liezen. Mens en Vuur U moet ze daar zien zwoegen, al die kerels aan het vuurfront. Veelal is het warm en droog weer en dan staan ze bij dit weer blootgesteld aan de verzengende gloed van een bos_ of heidebrand. Tegen de wind in wordt het vuur aangepakt en de mannen verzengen in de gloed en stikken in de rook en toch moet er schouder aan schouder, gewapend met takken, stokken en vuurzwepen gevochten worden tegen de steeds verder opdringende vlammen en vonken. Belangrijk is, dat de mannen er voor zorgen, dat zij niet door de rook be dwelmd worden. Plotselinge wind vlagen kunnen daarenboven de vlam men ver naar voren doen schieten, met het gevaar dat hun kleding in brand geraakt of zelfs een man door het vuur ingesloten wordt. Het is 'n titanenstrijd, waarvoor men een ge weldig respect moet hebben, doch die niet nodig zou zijn, wanneer men in bos en heide voorzichtiger zou zijn met vuur. Ondanks alle waarschuwingen via radio, door middel van spandoeken, borden enzovoort, blijven de mensen volharden in hun nonchalance en werpen achteloos brandende sigaret teneindje en lucifers weg. En kleine oorzaken hebben grote gevolgen. Ondanks de moed en volharding van de mannen van de bosbrandweer en hun helpers, toont dan een afgebrand gebied de zwarte plek, een triest beeld van wat had kunnen blijven bestaan, indien men zich het genot van rookgerei zo lang ontzegd had, om dan nog niet te praten over de geweldige risico's die aanwezig zijn bij het stoken van open vuur in de natuur, bij kamperen of picknicken. Werk mee Natuurlijk stelt men graag het pu bliek in de gelegenheid om gebruik te maken van de recreatiegebieden, het is een levensnoodzaak, maar men mag van dit zelfde publiek toch ook medewerking en verantwoordelijk heidsgevoel verwachten en dat blijkt bij velen niet aanwe-jig t'e zijn. Wanneer onverhoopt brand mocht ontstaan, tracht deze dan dadelijk met inspanning van al uw krachten te doven, het strekt u tot eer. Vlucht niet lafhartig, met als gevolg, dat de brand kans krijgt zich over een uit gestrekt gebied te verbreiden, al vorens bestrijders aanwezig zijn." Beter is natuurlijk er voor zorg te dragen, dat er door uw schuld hele maal geen brand kan ontstaan, want de vrijwilligers van de bosbrand weer hebben stuk voor stuk zoveel liefde voor de natuur, dat zij liever op non-actief staan, dan in actie te moeten komen. Al die naamlozen doen vrijwillig hun plicht om zoveel mogelijk van ons natuurschoon te behouden. Zij geven hiermede hun krachten vóór doel. waarmede in feite het ge hele Nederlandse volk gebaat is, laten we dit bedenken wanneer we ona ta bos en heide verpozen. Kardinaal Pietro Fumasoni Biondi, prefect van de Vaticaanse Congre gatie voor de verbreiding van het geloof, is gisteren na een langdurige ziekte in een ziekenhuis te Rome overleden in de ouderdom van 87 jaar. Kardinaal Fumasoni Biondi kwam kort na zijn priesterwijding in 1897 bij de „Propaganda Fide". Hij werd in 1933 kardinaal na apostolisch de- legaat in India, Japan en de Ver enigde Staten te zijn geweest. Door zijn overlijden is het aantal leden van het college van kardinalen tot 84 gedaald, van wie 32 Italianen. De kardinaal werd in de> laatste jaren van zijn leven door toenemen de blindheid in zijn werk belem merd. In 1958 werd kardinaal Stritch aartsbisschop van Chicago, tot pro- prefect benoemd om hem te assiste ren en was daardoor de eerste kar dinaal van Amerikaanse afkomst, die in de Romeinse Curie (het een. trale bestuur van de Kerk) werd opgenomen. Maar kardinaal Stritch overleed voordat hij zijn nieuwe functie had kunnen opnemen en de Armeense kardinaal Agagianian werd later in zijn plaats benoemd. Kardinaal Fumasoni Biondi, die wel, vanwege zijn rode kardinaals- dracht en wereldwijde betekenis van zijn werk voor de missiën,' de „Rode Paus" werd genoemd, heeft het mis siewerk gemoderniseerd. Met name bevorderde hij het losmaken van dit werk van de invloed der Europese koloniale mogendheden en de op bouw van een inlandse clerus en hiërarchie in de missielanden. Dat er thans Chinese, Japanse- en ne ger-bisschoppen en niet-blanke kar dinalen zijn is voor een groot deel aan zijn werk te danken. Het Westdutse ministerie van bin nenlandse zaken heeft bekend ge maakt, dat er in de Bondsrepubliek 14 geheime agenten, afkomstig uit Oost-Duitsland, zijn gearresteerd. De agenten zouden voornamelijk gewerkt hebben in Frankfort, Augs burg, Saarbruecken an Ludwigsha- ver.. Men mag zómaar niet de onder gang van de wereld voorspellen.- De openbare aanklager heeft tegen de Milanese kinderarts dr. Elio Bianca, die de ondergang van de wereld - op 14 juli a.s. - had aangekondigd, een aanklacht ingediend wegens „verbreiding van valse en tenden tieuze berichten die de orde kunnen verstoren". Van de zijde der volgelingen van dr. Bianca - de gemeenschap van de Mont Blanc - die op deze berg bijeen zijn gekomen om het einde van de yvereld af te wachten, is hierop verklaard dat de genoemde datum van de ondergang niet defi nitief is. De 5-jarige Arend Kroezen zoon van de fabrieksarbeider G. Kroezen te Hoogeveen, ;s bij een ongeluk om het leven gekomen. Het kind was met een vriendje een eind meege gaan met een rnelkkarretje. Op een gegeven moment sprong hij van de wagen af en liep pardoes achter c.e wagen langs de straat over waarbij hij geschept wird door een perso nenauto. De kleuter werd vrijwel op slag gedood. LEIDERDORP AFSCHEID KEURMEESTER F. DEN HERTOG Met ingang van 1 augustus a.s. zal, vvegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, eervol ont slag worden verleend aan de heer F. den Hertog die jarenlang voor de gemeente de functie van keurmees ter vervulde bij de slachtplaats aan de Achthovenerweg. In verband hiermede zal op 20 juli a.s. 's avonds 7.30 uur in het Dorpshuis een af scheidsreceptie worden gehouden. TER AAR PRIJSUITREIKING SPAARPLAN „DE ZILVERVLOOT" In het kantoor van de Boerenleen bank Langeraar werd gisteren in aanwezigheid van het bestuur en de raad van toezicht een prijs uitge- door haar gewonnen in de wedstrijd voor de radio die werd uitgezonden in het kader Ideaal-spaarplan de Zilvervloot. Iedere prijswinnaar of -winnares ontving een boekenbon of grammofoonplatenbon ter waarde van 12,50. Had deze bovendien reeds een jeugdspaarovereenkomst voor de oplossing werd ingezonden dan ontving de winnaar of winnares bovendien, een bedrag van 50 gul den. Mej. ALoes Hpogervorst was zo gelukkig winnares te worden en be zat bovendien een jeudspaarover- eenkomst zodat zij het volle profijt genoot. De voorzitter van de boe renleenbank Langeraar, de heer M. Keijzer sprak in een intieme bijeen komst waarin de prijs werd uitge reikt een kort welkomstwoord tot de aanwezigen en feliciteerde de winnares met haar prijs. De uitreiking geschiedde door de heer P. Ideler, districtsinspecteur van boerenleenbank Eindhoven. Hij stelde het zeer op prijs de uitrei king te mogen verrichten en felici teerde mej. Hoogervorst met haar goede luisteren wat zo'n mooi resul taat voor haar had opgeleverd. De jeugdspaarovereenkomst werd door hem geschetst als een onderdeel van de bezitsvorming. Deze stelt de jon geren op een gemakkelijke en aan trekkelijke wijze in de gelegenheid om via een spaarregeling zich enig bezit te verwerven. De prijs mag naar eigen goeddun ken worden besteed. De winnares meende deze niet beter te kunnen gebruiken dan om haar spaartegoed te vergroten en bij te laten schrij ven op het spaarboekje. De Zweedse koorddanser Aldan Lundberg, die enige tijd geleden zijn we- reld-rekord „koordzitten" was kwijtgeraakt aan de Duitser Ricardo Schnei der, die het 59 uur en 37 minuten op een koord had uitgehouden, heeft zich niet laten kennen. Hij veroverde in Stockholm zün rekord met een tijd van 69 uur rond, welke voorlopig wel niet verbeterd zal worden. De foto toont de Zweed op zijn koord tijdens de rekord-verb^rir""

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8