De Gouden Cit*kel Derde dag van Braassemweek werd prachtig zeilweer: zon en wind UVS en RCH (met sollicitanten) oefenden maar wat aan (0-4) Tweede Kamer heelt kritiek op de sporlnota WOENSDAG 13 JULI 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA B De „vreemdelingen" in het UVS-elf- tal, dat gisteravond voor ruim duizend bezoekers onder buitengewoon gunstige weersomstandigheden een oefenwed strijd speelde tegen een ploeg van RCH die eveneens voor een groot deel uit proefkonijnen was samengesteld, heb ben hun sollicitatie niet de nodige kracht bijgezet. Er werd hoegenaamd geen serieus schot op het RCH-doel afgege ven en het enige doelpunt, dat door een UVS-been werd gescoord belandde in het eigen net, doordat rechtsback Pel sen (Ajax) zo ongelukkig was de bal tegen zijn been te krijgen waardoor de kogel zonder pardon breeduit het UVS- doel binnenrolde. Het was allemaal niet zo ernstig be doeld gisteravond, althans door de spe lers. De opzet zal bij de UVS-bestuur- deren wel even anders gelegen hebben, maar zij zullen helaas uit de situatie niet veel wijzer zijn geworden. De RCH-prominenten langs de lijn, onder wie de voorzitter en good old Loek Biesbrouck, zagen wellicht iets meer tekening in het vraagstuk, maar al spoe dig liep ook bij hen het gesprek over de Tour de France, de a.s. competitie en de verschillende aankopen, die bij con currerende clubs worden overwogen. Over een eventuele kandidaat voor hun eerste elftal lieten zij zich niet uit en daar was ook weinig reden toe. Het inspelen der elftallen vergde ruim een kwartier. Na 20 minuten kwam RCH met het eerste wapenfeit. Linksbinnen Brand van HVC brak al leen door (01). Aan de UVS-kant pro beerde linksbinnen Roozenboom (Velo- citas) voor een tegenpunt te zorgen, maar zijn schot ging naast. Vijf minuten later scoorde de RCH-linksbuiten v. Egmond na een vrije trap het tweede doelpunt, in de hoek (02). UVS bleef zoeken naar het juiste antwoord, maar de voorhoede faalde op het geëigende moment. De enigen, die opvallend voet balden waren Den Hoed, die als links back opgesteld stond en menige RCH- aanval keurig onderbrak, linkshalf Du- wel van het Hillegomse Concordia, en Rem (DHC), die op de rechtsbinnen- plaats opereerde. Tien minuten voor de rust kreeg de RCH-spil Joon de schoen van een tegen stander ongelukkig tegen zijn been. Hij moest met een brancard van het veld wordén gedragen; per EHD werd hij naar het Ac. Ziekenhuis vervoerd voor een nader onderzoek. In de kleedkamer zag men het ongeval echter niet zo ern stig in. Na de rust werd Joon vervangen door Roders (RCH). Wat het spel betreft, hierin was geen verandering te be speuren. De weinige UVS-schoten be landden nogal eens een keer in de han- Nieuw Nederlands record 1500 meier vrije s'ag Johan Bontekoe van HPC heeft gis teravond tijdens de Haarlemse kring- kampioenschappen in het bad Kleverlaan te Haarlem een nieuw-Nederlands re cord gevestigd op de 1500 meter vrije slag heren met een tijd van 18 min. 52.9 sec. Het oude record stond sinds 11 juli 1957 op naam van Herman Willemse (Robben) met 18 min. 57.6 sec., gevestigd te Hilversum. De tijden van de drie tijd- waarnemers waren: 18.52.2, 18.52.9 en 18.53.4. DAMMEN KOEPERMAN LEIDT TE KIEW De Russische wereldkampioen Koe- perman heeft met 11 punten de leiding in het internationale damtournooi te Kiew, waarin Nederland is vertegen woordigd door Keiler. Onze landgenoot heeft tot heden vijf remises op zijn naam staan en heeft een partij verloren, n.l. van de jonge Rus Tsjecholew, in wie ve len de toekomstige wereldkampioen zien. den van de keeper en Roozenboom on dernam een solo op het doel na een corner, maar benutte deze kans niet. Na 25 minuten liep de RCH-midvoor Peper alleen op het UVS-doel af en gaf de keeper v. d. Bosch, die notabene van RCH geleend was voor de gelegenheid, het nakijken (03). Twee minuten voor het einde kwam dan, zoals boven ver meld, de bal tegen het been van rechts back Pelsen, zodat RCH eerlijk ge zegd toevallig met een niet impone rende 40 zege naar Haarlem terug kon gaanfc Misschien valt er nog wel eens een oefenwedstrijd te spelen; wie weet hoe de bal dén rolt. in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy. v/h A. J. Blok (Advertentie) ZEILEN BOB MAAS NAAR E K STARS Onze landgenoot Bob Maas, bemanning Scheffer, zal met zijn starjacht Hi-Fi deelnemen aan het Europees kampioen schap Starklasse, dat van 14-20 juli bij Bendor, een eilandje voor de Franse zuidkust wordt gehouden. NEDERLANDSE DEELNEMERS OLYMPISCHE SPELEN Het bestuur van het Ned. Olympisch Comité heeft alsnog aangewezen vóór uitzending naar de Olympische Spelen te Rome de jeugdige degenschermer Max Dwinger, winnaar van het Nederlands kampioenschap 1960. Mede zijn aangewezen voor Rome als deelnemers aan de Olympische roeiwed- strijden J. W. Rentmeester en P. J. Bak ker voor het nummer double scull, ver der S. J. Blaisse en E. W. Veenemans voor het nummer twee zonder stuurman. De ploeg van de studentenroeivereniging Njord, bestaande uit F. Moerman, J. J. Stelma, A. F. de Ruiter, H. Wamsteker en M. P. L. Klumperbeek (stuurman voor het nummer vier met stuurman) en tenslotte L. Redelé voor het nummer skiff. Verder zijn aangewezen als deelne mers aan de Olympische kanowedstrij den (KI, K2 en estafette) J. Beunder, A. Geurts, R. Knuppe, C. Lagrand, C. Wey- zen en H. Huysman. Wellicht ten overvloede deelt het NOC mede, dat de nationale waterpoloploeg is opgenomen in de delegatie naar de Ol. Spelen te Rome. Hierover blijken n.l. misverstanden te bestaan. PAARDESPORT NEDERLANDSE DRAVERS NAAR HAMBURG Drie Nederlandse dravers. Hairos II, Jour de Jave (beiden van de heer Voor- douw - Oegstgeest) en Isidore F (S. v. d. Oord, Badhoevedorp) staan ingeschre- ve voor enkele grote internationale dra verijen te Hamburg-Bahrenfeld. Op 24 juli wordt het „Championship von Bah- renfeld" verreden, een heatdraverij over 1609 meter. Hairos II heeft met deze kor te afstand en handicap van niet minder dan 60 meter. De koers is gedoteerd met 25.000 mark. 31 Juli volgt de Grote Prijs van Duits land over 2600 meter en begiftigd met 35.000 mark aan prijzengeld. Hier staat Hairos II zelfs op honderd meter van de kop. Het is echter de vraag of de hengst in Duitsland zal lopen, daar ongeveer tegelijker tijd in Rome de negende koers van het Europees circuit wordt gehou den. Ca/s: sport zaak voor de gemeente De Tweede Kamer is verre van enthousiast over het sportbeleid van de regering. De sportnota die giste ren besproken werd ontmoette veel kritiek. De regering kan voor de vele tekorten niet aansprakelijk worden gesteld, zei gisteren mr. Vrolijk (PvdA), maar wél mag van haar een nieuwe aanpak van het sport beleid worden verwacht. Hij noemde de nota struisvogel achtig, goedpratend en negatief. De wijze waarop het vraagstuk van de toto is opgelost noemde hij een on dergraving van het eigen beleid. De liberale woordvoerder dr. Berkhou wer kon wel waardering opbrengen voor de spoed, waarmede staatssecre taris Scholten de nota had gebracht. Voor het overige bestonden de toe spraken van de Kamerleden voor het merendeel uit pleidooien voor vele sportzaken. Minister Cals legde ech ter in zijn rede de nadruk op het feit, dat de sport een zaak voor de gemeenten is. Hij wees dus de be schuldiging, dat de nota géén plan nen heeft, van de hand. De belang stelling voor de eigenlijke lichame lijke vorming wenst de minister van de sport te scheiden. Overigens vond hij de belangstelling hiervoor teleur stellend gering. Gisteravond waren er nog maar tien Kamerleden aanwe zig. Een zeer klein aantal vergeleken bij de 144 die het toto-debat bijwoon den. Bier ventende melkboeren laten zich niet kennen Het bedrijfschap voor de detail handel in alcoholhoudende dranken meent, dat bij verkoop van bier, an dere zwakalcoholische dranken en alcoholvrije dranken buiten deze bedrijfstak om in vele gevallen de vestigingswet, de winkelsluitingswet en de drankwet worden overtreden. Naar de voorzitter van het bedrijf schap, de heer L. J. Platenburg in de gisteren gehouden vergadering meedeelde plegen de leveranciers deze dranken overal te plaatsen om maar een zo groot mogelijke afzet te krijgen. Dat wordt blijkbaar ooglui kend toegestaan. Er wordt veel bier na winkelsluitingstijd verkocht in avondzaken en verder ook in ijsza- ken, die op zondag geopend mogen z(jn. Groenteboeren, bakkers e.d. venten bier uit, hoewel het verboden is deze drank te verkopen uit „open aanhorigheden". Een der bestuursleden, de heer J. R. F. Jansen uit Zeven aar, heeft daar op een zaterdagmiddag een „fo tografische jacht" gemaakt op bier ventende melkboeren en vijf over- Boei A was voor vele deelnemers een geducht struikelblok DE WEERGODEN ZORGDEN VOOR PROTESTENRtGEN De derde dag van de Braassemweek zette heel wat beter in dan de maan dag. Er stond weliswaar een harde wind uit het westen, maar het was toch lang niet zo erg als op de tweede dag. B(j deze westenwind werd baan A ge varen met een in-de-windse start van de startlijn direct naar boei A nabij de Jachthaven, een aanloop, die volgens de zeilers veel te kort was. Een gevolg was dan ook, dat de schepen dichtopeen het merkteken naderden, waar men over het algemeen danig in de knoop kwam te zitten, hetgeen tal van aanvaringen, opeenhopingen en natuurlijk vele lieve woordjes over en weer tot gevolg had. Reeds dadelijk na de start van de Flyings, waarvan er intussen slechts vijf van de twaalf ingeschrevenen op kwamen, was reeds te zien, dat men het bij de eerste boei niet gemakkelijk zou krijgen. Steegstra rondde het eerst, ge volgd door Kamerling. Daarna kwam Jac. Kraan, maar wat we nog nimmer gezien hebben, gebeurde nu: Kraan nam de boei zo kort, dat zijn Mustang boven op het merkteken terecht kwam. Het was dus voor de Oudeweteringers slechts een kwestie van rechtsomkeert te maken en de boot verdween onmid dellijk naar huis. Het zou niet bij deze ene uitvaller blijven, want toen de schepen bij merkteken I bij Roelof- arendsveen waren aangekomen, waren er nog drie schepen in de strijd. In de tweede ronde was het aantal nog ge slonken tot twee, nl. Kamerling en Steegstra en zij finishten in deze volg orde. tredingen op de plaat vastgelegd. Later, toen betrokkenen gewaar schuwd waren, gebeurde het dat de melkwagen werd gevolgd door een bestelwagen met bier. Dan was er geen sprake meer van bier venten, maar van het uitvoeren van bestel lingen, zodat de politie niets kon doen. De 76-jarige bromfietser, J. de Kok, afkomstig uit Leeuwedorp is bij het oversteken van de weg onder 's-Heerarendskerke door een hem achteropkomende personenauto ge grepen en op slag gedood. Stormaanval in de Valkenklasse. 'n Hels spektakel bij boei A leverde de Valkenklasse A. In een grote drom kwamen de scheepjes op de boei af. De eersten hadden nog 'n kleine voor sprong, nl. Kirkenier, Rolf v. d. Baumen en Both. Daarna kwam het grote pelo ton, dat als het ware ineengekronkeld om de boei trachtte te komen. Natuur lijk waren de nodige aanvaringen daar van het gevolg, hetgeen de zeilers een woordenstroom ontlokte, welke we maar niet zullen vertalen. Voor de Leidenaar Hoppe had deze ronding de ergste ge volgen, want liepen verschillende aan varingen en botsingen zonder noemens waardige averij voor de schepen af, voor de Tarantelle van Hoppe was het anders. De Annemarie van Hoogenboom voer de Tarantelle aan stuurboordzijde aan met het gevolg, dat de neus van het schip door de omlijsting van Hoppes boot drong. Natuurlijk was een protest hiervan het gevolg, maar het was niet het enige, want de protestcommissie kreeg op deze derde dag druk werk. Wat het verloop van de strijd betreft, deze- ging voornamelijk tussen Th. Kraan, Kirkenier, Both, Snijders en Hoppe, die ondanks het oponthoud bij de aanvaring weer vrij spoedig verder voer en geleidelijk zijn achterstand wist in te halen. Na de grote strijd bij boei A was het verder een gemoedelijk partijtje, waarin zich geen grote dingen meer voordeden. De uitslag werd ten slotte: 1. Th. Kraan, 2. H. Kirkenier, 3. J. M. Snijders, 4. E. J. Hoppe, 5. M. 't Hooft Intussen was ook door Both een pro test tegen Hoppe, ingediend, waarbij deze werd uitgesloten, zodat M. 't Hooft op de vierde plaats kwam en J. Kla- zinga als vijfde geklasseerd werd. Voorts waren er nog verschillende an dere protesten, o.a. werd Rolf v. d. Bau men gediskwalificeerd, maar de rest was gisteravond nog niet afgewerkt. Cor Kist gehandicapt door gekneusde hand, toch eenmaal winnaar. De Regenboogklasse gaf een vrijwel normale race te zien, in zoverre al thans, dat er geen brokken gemaakt werden. Onderlinge strijd was er even wei genoeg, maar daaraan nam Cor Kist ditmaal weinig deel. Zondagmiddag was hij nl'. in zijn boot gevallen, waarbij hij de rechterhand en pols danig gekneusd had. Daardoor was hij ten zeerste ge handicapt bv. bij het aanhalen van de schoot na het ronden van een boei en bij het overstag gaan en noodgedwon gen moest hij met een bescheiden plaats in deze wedstrijd genoegen nemen. De grote strijd werd hier nu gestreden tus sen Frans Bos en ir. Bakker. In de tweede ronde lagen Kist en K. Tol op de derde en vierde plaats. Later slaag- U fff ItimilitïoslitMii mimtmterldlkQ JtttlWm nn illeknoppci, menmarntutm utötm! HnmilifOSiKtrvwuteiiinaMniln foorMtrnJtlNtomtisttiepl- MilsMflintnititniimtlltMtn. HotJt inrllwibmniiUOmMJt re/tour itntrtBM!Jemni>iii( bmnmttrH/ooruiHDwaie!1 IEotulooo^mm/urnim&tinnmmjMllrreriiesttmsteffmMmbii boort'. HpIrtUnitiektHhkrolvribls de Bakker erin de leiding van Bos over te nemen, terwijl Cor van Staveren van de vijfde naar de derde plaats op drong. Zo werd ook gefinisht, terwijl K. Tol vierde en Cor Kist vijfde werden. Ook herrie in de Streepklasse. De 16M2 Streepklasse gaf bij boei A al hetzelfde geharrewar te zien als de voorgaande klassen. Taselaar, die het eerst bij het merkteken kwam raakte in het begin van het gedrang reeds de vlag, doch zeilde door en finishte als eerste. J. Blonk werd tweede, Grimm derde, ,J. N. Bodegraven vierde. M. Kempkes zegevierde opnieuw in de Vrijheidsklasse vóór Bouw van Wijk, die met anderen trouwens hele maal de starttijd vergeten was en het startschot voor het vijf minutenschot hield en daardoor veel te laat aan de race begon. Toch slaagde hij er lang zaam maar zeker in verschillende deel nemers in te halen en als tweede te finishen. Na drie wedstrijden bleek in tussen wel, dat de strijd om de eerste plaats hier wel zal gaan tussen Taselaar en Van Wijk, die slechts 426 punten van elkaar verschillen. In de Finnjollen klasse maakte Koos de Jong wederom 'n goede start en bij boei I aan Roelofarendsveen had hij een ruime voorsprong op de Duitser H. Kammerer, die hij aan de finish ook als tweede achter zich liet, terwijl Wim Maarse op de derde plaats eindigde. B. Tournier en Sj. Haaksma hadden in de Olympiajollenklasse steeds de leiding, als hoedanig zij ook finishten, doch Haaksma, die reeds voor de derde maal op de tweede plaats beslag had gelegd werd gediskwalificeerd, omdat hij naar hij zélf mededeelde, de tweede ronde verkeerd was ingegaan, zodat Tjerk de Vries tweede, Stellingwerf derde en J. P. Loogman vierde werd. In de Pampusklasse was het ^inde- lijk weer eens de dag van Henk de Ruijter, die een overwinning op zijn naam bracht, maar het ging niet zon der strijd, want Saur en Arendse had den lange tijd de leiding. Bij het merk teken in Roelofarendsveen had De Ruy- ter echter de leiding genomen. Intussen liep L. van Dijken naar de tweede plaats en werd Labouchêre drie. J. C. van Tienhoven brak de voorstag, zodat hij de strijd moest staken. In de middagwedstrijcf der F.D.-klasse gingen slechts twee schepen van start, nl. Jac. Kraan en Kamerling, die in deze volgorde ook eindigden. In de Valkenklasse werd de middag wedstrijd een levendige strijd, waarbij de uitslag lange tijd onzeker was en Th. Kraan en Kirkenier het eerst de A-boei rondden. In de middenmoot opereerde Hoppe, achterin lagen Zuiderbaan en J. Snijders, maar zo bleef het bij lange niet. Hoppe drong steeds verder naar de kopgroep en bij boei F aan de Leidse Vaart had hij de leiding veroverd, om deze niet meer af te staan. Rolf v. d. Baumen eindigde als tweede en zo na men beiden prachtig revanche voor hun uitsluiting in de ochtendwedstrijd. Cor Kist was in de middagwedtrijd der Regenbogen weer op zijn best. Of het beter ging met zijn geblesseerde hand dan wel dat hij ondanks alles in de kopgroep wilde eindigen, we weten het niet. Feit is, dat eerst Van Stave ren, daarna Van der Velde aan kop lagen, maar na het kruisrak van de Leidse Vaart naar boei P had Kist de kop weer genomen. Van der Velde lag toen nog op de tweede plaats, Bakker volgde als derde en Bos lag vierde. Op het verdere gedeelte van de baan tra den nog verschillende wijzigingen op, zodat de uitslag tenslotte werd: 1. C. Kist, 2. F. Bos, 3. K. Tol, 4. J. C. van der Velde. Tegen Bakker en Tol werd na afloop van de wedstrijd door Do van der Hulst geprotesteerd wegens onregel matigheden bij de start. De protestcom missie kon daarover gisteren nog geen uitspraak doen. In de 16 M2 Streepklasse won Bode graven 's middags de vierde wedstrijd, met Grimm als tweede en Blonk op de i; derde plaats. De Vrijheidsklasse leverde overwin- ningen op voor Kempkes en Bouw van S0031 uapjatAagaz uaj.pCuutj ap ui 'ifCiM de Jong en Wim Maarse, terwijl Tour- nier en Haaksma in de Olympiajollen als eerste eindigden. Twee overwinnin gen bracht Henk de Ruyter op zijn naam in de Pampusklasse, waardoor hij i zich eindelijk weer tot de kanshebbers op de hoofdprijs rangschikte. H. F. v. d. Rest kwam eveneens met 'n double te J voorschijn, zodat dit ook voor hem een goed herstel betekende. Mevr. Plan- tenga-Tims en P. J. M. Bulters wonnen in de 12 Voetsjollenklasse en in de Jeugdklasse Rob Albers en Kees Nater, terwijl Dudok v. Heel zich in de Flying Juniors als derde in de rij van twee overwinningen schaarde. Vermelden we tenslotte nog, dat de Vrijheidsklasser mr. F. Walenkamp met een gebroken mast werd binnengesleept.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6