Martin van der Borgh (2e) in de sprint verslagen door Van Aerde Geslaagde Nederlandse taktiek Weer een Belgische etappezege Uitslagen en klassementen PROOST Wedstrijdcomifé verfoor de strijd tegen „hardvochtige'' elementen DINSDAG 12 JULI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA t> De Belgische renner Van Aerde, die de vijftiende étappe van de Tour, van Avignon naar Gap, heeft gewonnen. demarreerde en onder het spandoek drie punten voor het bergklassement veroverde. Hij werd op vijf seconden gevolgd door Pavard, Gimmi en Simp son, na wie op tien seconden Nencini het peloton aanvoerde. In de afdaling legde Simpson de basis NIET ALLEEN RENNERS J li- a Totaal zijn er 1500-2000 mensen bij een Ronde betrokken(personeel," Nederlandse spaarpot De verdiensten gingen vandaag maar liefst 3600 francen omhoog, waarmee Nederland thans op de vierde plaats, in dezelfde volgorde als in het ploegenklassement, staat met een totaal van bijna 20.000 gul den. Gespecificeerd luidt de 'nota van deze rit in het voorportaal der Al pen: Tweede plaats Van der Borgh 1000 fr.; eerste plaats kleine ploe gen 1000 fr.; eerste plaats Van der Borgh in Simonsklassement 500 fr.; zesde plaats Geldermans 300 fr.; 9e plaats Damen 150 fr.; twaalf de plaats Piet van Est 150 fr.; eer ste plaats op de Col de Perty voor Van der Borgh 300 fr.; tweede plaats op de Sentinelle voor Van der Borgh 200 fr. voor de beslissende vlucht. Hij schoot naar voren en begon in zijn eentje een snelle vlucht naar beneden, achtervolgd door Van der Borgh en Van Aerde. Bij de ravitaillering in Orpierre (123 km.) had Simpson een voorsprong van vijftig seconden op Van der Borgh en op Van Aerde, bij wie zich inmiddels Viot en Rostollan hadden aangesloten. Het pe loton kwam tien seconden later door en toonde weinig belangstelling voor de vlucht. De overmacht van de vier achtervol gers was te groot voor Simpson, die na 140 km. op de Route Napoleon werd ingelopen. De hoofdmacht was ruim twee minuten achtergeraakt, toen de vijf koplopers aan de Sentinelle begon nen, die als een schildwacht de toegang tot Gap bewaakt. Ditmaal lieten de an deren Van der Borgh niet gaan, toen hij evenals op de Perty probeerde weg te komen. Rostollan was het eerst bo ven, gevolgd door onze landgenoot, Van Aerde en Simpson. De regionaal Viot was gelost en volgde op 11 seconden, terwijl na hem op 1 min. 35 sec. Adriaenssens het peloton aanvoerde. In de afdaling kwam in deze situatie geen verandering meer, want Van der Borgh, Van Aerde en Rostollan pasten wel op dat Simpson niet opnieuw aan de aandacht ontsnapte. Toen de Brit evenwel 500 meter voor de meet toch nog demarreerde, vormde hij het brug genhoofd, waarop Van der Borgh en Van Aerde hun spannende slot uitvoch ten. Een briefje voor thuis Overal in de étappesteden van de Tour rustig hoekje nog gauw even een briefje de France, kan men dezer dagen wel of een kaart voor thuis schrijft. Ab een renner aantreffen, die zittend-in een Geldermans zocht er dezer dagen de rand van een fontein voor uit. Nencini sloeg de Franse aanval op zijn gele trui af Het mocht niet zo zijn. Uit de stofwolk, die heel in de verte op de Avenue Jean- Jaures in het Alpenstadje Gap de komst van de vier koplopers aankondigde, werd het eerst de oranjetrui van Martin van der Borgh zichtbaar. Tweehonderd meter voor de krijtstreep nog leek de sympathieke Limburger, die met de dag beter gaat rijden, voor de eerste Nederlandse étappezege te gaan zorgen. Hij lag in volle spurt en perste de laatste krachten uit zijn gespierde kuiten. Maar het baatte niet, want aan zijn linkerkant naderde met grote snelheid de Belgische wegsprinter Michel van Aerde, die tot twintig meter voor de meet wachtte en toen zijn beslissende aanval op Van der Borgh inzette. Met een paar fikse trappen kwam Van Aerde op gelijke hoogte met de man uit Koningsbosch, die op dat moment wel wist, dat hij verslagen was. Nog voor de eindstreep richtte Van der Borgh zich op, tevreden met zijn prachtige tweede plaats, die tevens inhield dat de Nederlanders hun abonnement op de kleine ploegenprijs hernieuwden. Zondpg immers was hun deze premie ontgaan door de betere klasseringen van de weste lijke Franse regionalen. Klaas Buchly gestrand. De Brit Tommy Simpson, die 500 meter tevoren was gedemarreerd en als springplank voor Van der Borgh had gefungeerd, bezette de derde plaats vóór de Franse nationaal Rostollan. De regionaal had de elf seconden achter stand, zeven kilometer voor Gap op de top van de in de tweede categorie in gedeelde Sentinelle opgelopen, in de snelle afdaling niet meer goed kunnen maken cn eindigde als vijfde. Ruim anderhalve minuut na Van Aerde legde Ab Geldermans, die in de straten van Gap was weggesprongen beslag op de zesde plaats. In de sprint van het peloton, dat twee seconden na de Beverwijker voor bijflitste, plaatste Piet Damen zich na André Darrigade en Beuffeuil als Inde Ronde rijden ca 80 fotografen mee negende, terwijl Plet van Est op de twaalfde plaats ook nog in de prijzen viel. Wim van Est en Jaap Kersten, die in de laatste tien kilometer door lekke banden werden geplaagd, kwamen en kele minuten na de hoofdmacht binnen. Klaas Buchly kon eveneens pas laat in de vreugde delen, want ook hij was in de afdaling van de Sentinelle door een leeggelopen voorband gestrand. Mislukte aanval van Anglade. Milliarden tsjilpende krekels zongen het afscheid van de Midi. Voor het eerst in deze tour was het echt warm, benauwd zelfs, toen de karavaan zich over historische bodem in de vijftiende étappe stortte. Even voorbij Carpentras (19 km.), waar talrijke monumenten herinneren aan de periode van bloei onder de Romeinen van Caesar, pro beerde Henri Anglade tot driemaal toe zijn aanspraken op de vrijgekomen troon der Franse nationalen te onder strepen. Maar Nencini persoonlijk liep de troonopvolger-in-ipé van Roger Ri- vière tot de orde. Langs uitgestrekte velden met de sterk geurende blauwe lavendel keerde de meute de Midi de rug toe. Olijfbomen flankeerden de route „Des Princes d'Oranges", de aan loop naar de eerste berg in deze rit, de in de derde categorie ingedeelde Col de Perty, die na 91 km. voor de renners opdoemde. Er was na de mislukte aanval van Anglade geen andere activiteit geweest dan die der waterdragers, van wie een der hunnen Proost het slachtoffer was geworden. Van der Borgh het eerst boven. Zelfs in de beklimming van de Perty bleef alles broederlijk bijeen, tot vlak onder de top Martin van der Borgh De uitslag van de vijftiende etappe was: 1. Van Aerde (België) 5 uur 15 min. 15 sec. (met bonificatie 5.14.15)2. Van der Borgh (Ned.) 5.15.15 (met bonifica tie 5.14.45); 3. $impson (GB) 1.15.19; 4. Rostollan (Fr.) 5.15.20; 5 Viot (Parijs- Noord) 5.15.39; 6. Geldermans (Ned.) 5.16.57; 7. Darrigade (Fr.) 5.16.59; 8. Beu- ffeuill (Centraal-Zuid); 9. Damen (Ned.); 10. Casati (It.); 11. Robinson (GB); 12. Piet van Est (Ned.); 13. Massignan (It.); 14. Junkermann (Did.); 15. Delberghe (Fr.), allen in dezelfde tijd als Darri gade; 16. Hoorelbecke (Parijs-Noord); 17. Planckaert (België); 18. Nencini (It.); 19. Morales (Sp.); 20. Mahé (Fr.); 21. Anglade (Fr.); 22. Adriaenssens (B); 23. Graczyk (Fr.); 28. Battistini (It.); 41 Wim van Est (Ned.); 45. Baldini (It.) 50. Kersten (Ned.) 5.19.29. Proost (België), Gouget (Parijs-N.) en Ferrer (Oost-Zuid-Oost) gaven op. Er zijn nog 85 renners in de strijd. Het ploegenklassement van de vijf tiende etappe was: 1. België (Van Aerde, Planckaert en Adriaenssens) 15.48.13; 2. Nederland 15.48.41; 3. Frankrijk; 4. Gr.- Brittannië; 5. Parijs-Noord; 6-7 Italië en Spanje. Het algemeen ploegenklassement luidt als volgt: 1. Frankrijk 236.43.15; 2. Italië 237.04.49; 3. België 237.22.37; 4. Neder land 238.06.21; 5. Spanje 238.27.43; 6. Pa rijs-Noord 238.54.59; 7. Centraal-Zuid 239.01.02; 8. Duitsland 239.28.22; 9. West 239.35.30; 10. Groot-Brittannië 239.41.20; 11. Zwitserland-Luxemburg 240.12.30; 12. Oost-Zuid-Oost 241.14.34. Het algemeen klassement ziet er na de vijftiende etappe als volgt uit: 1. Nen cini (It.) 79.10.23; 2. Adriaenssens (Belg.) op 2 min. 25 sec.; 3. Battistini (It.) op 6 min.; 4. Planckaert (Belg.) op 8 min. 14 sec.; 5. Junkermann (Did.) op 8 min. 25 sec.; 6. Rohrbach (Centr.Zuid) op 11 min. 16 sec.; 7. Pambianco (It.) op 12 min. 8 sec.; 8. Anglade (Fr.) op 12 min. 29 sec.; 9. Mahé (Fr.) op 14 min. 23 sec.; 10. Mastrotto (Ft.) op 15 min. 07 sec.; 11. Graczyk (Fr.) op 15 min. 46 sec.; 12. Geldermans (Ned.) op 16 min. 34 sec.; 13. Massignan (It.) op 17 min. 36 sec.; 14. Darrigade (Fr.) op 18 min. 52 sec.; 15. Manzaneque (Sp.) op 22 min. 23 sec.; 16. Rostollan (Fr.) op 27 min. 01 sec.; 18. Simpson (GB) op 30 min. 38 sec.; 21. Da men (Ned.) 79.43.19; 23. Van der Borgh (Ned.) 79.44.40; 33. Piet van Est (Ned.) 79.56.29; 36. Wim van Est(Ned.) 80.06.48; 50. Kersten (Ned.) 80.29.07. De premie voor de strijdlustigste ren ner werd in de vijftiende etappe toege kend aan de Engelsman Tommy Simp son, die 542 punten kreeg. Tot grootste pechvogel werd uitgeroe pen de Belg Proost, die bij een val zijn dijbeen brak en daardoor de strijd moest staken. De Nederlander Piet van Est kreeg dertig seconden straf en een boete van 25 francs, omdat hij tijdens de rit van zijn ploegleider een bidon had ontvan gen. De speciale prijzen voor de ploegen van acht renners werden toegekend aan Martin van der Borgh, als lid van een landenteam en aan Viot, als lid van een regionale équipe. Puntenklassement: 1. Graczyk 45 pnt.; 2. Nencini 28 pnt.; 3. Defilippis 25 pnt.; 4. Battistini en Darrigade 22 pnt.; 6. Van Geneugden 20 pnt.; 7. Van Aerde 16 p.; 8. Van der Borgh 14 pnt.; 18. Geldermans 5 pnt.; 21. Wim van Est 4 pnt. Bergklassement: 1. Nencini en Gimmi 27 pnt.; 3. Rohrbach 25 pnt.; 4. Battistini 19 pt.5. Van der Borgh 18 pnt.; 6. Man zaneque 16 pnt.; 7. Rostollan 15 pnt.; 8. Massignan 13 pnt.; 9. Pambianco en Planckaert 12 pnt.; 21. Piet van Est 4 p.; 25. Geldermans 3 p. WIELRENNEN DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Voor de wereldkampioenschappen- wielrennen, die dit ja,ar in Oost-Duits- land worden gehouden, werden nu reeds renners uit 29 landen, onder welke Ne derland, ingeschreven. De organisatoren verwachten, dat ook Spanje en Portu gal zich nog zullen aanmelden. Er is voor de wedstrijden een grote belangstelling. De kaarten voor de 2400 zitplaatsen in het „Alfred-Roschstadion" in Leipzig zijn reeds lang verkocht en ook de passes-partout zijn uitverkocht. NIEUW WERELDRECORD SPEERWERPEN De Amerikaan Bill Alley verbeterde gisteren tijdens wedstrijden in Short Hills het wereldrecord speerwerpen met een worp van 86.38'/2 meter. Het oude record stond sedert 6 juni 1959 (Compton) met 86.04 meter op naam van zijn landgenoot Al Cantello. Bill Alley is 23 jaar oud weegt 102 kg. en meet 1.90 m. ZEILEN KOOS DE JONG NIET NAAR EUR. KAMPIOENSCHAPPEN De Rotterdamse Finnjollenzeiler koos de Jong, die vorig jaar op de Silsersee in Zwitserland het Europees kampioen schap eenmanszwaardboten veroverde, zal zijn titel in Oostende niet kunnen verdedigen. De KVNWV wil nl. Hans Sleeswijk, die voorgedragen is voor de uitzending naar Napels, aan de organi satoren van de kampioenschappen in Oostende voordragen, deel te nemen aan de strijd om de Europese titel. De Canadees Walter Windeyer, vorig jaar winnaar van de Dragon Gold Cup, maar dit keer op het IJsselmeer bijzon der slecht zeilend, zal niet kunnen deelnemen aan de olympische zeilwed strijden in Napels. Windeyer startte zondag niet in de laatste race om de Dragon Cup. Hij lag toen reeds met een lichte hartaanval in een Amsterdams ziekenhuis. Zijn toe stand was gisterochtend bevredigend. op de fles De overwinning van Michel van Aerde betekende de derde Belgische etappezege in successie. Een bijzon der fraai resultaat van de gedeci meerde ploeg van George Ronsse, die gisteren de winnaar van de etappe naar Millau, Louis Proost, verloor. De lange Belg kwam na on geveer 75 kilometer over een door een van de andere weggeworpen fles ten val. Ogenschijnlijk was er niets ernstigs aan de hand, want Proost stapte weer op en peddelde rustig naar de staart van het pelo ton, dat in een kalm gangetje fiet ste. Maar nauwelijks een paar hon derd meter verder was het afgelo pen met de Belg. Hij kreeg plotse ling hevige pijnen, liet zich van de fiets vallen en wankelde naar het lage muurtje, dat de laatste be scherming vormde tegen de drei gende afgrond. De Tour was voor hem afgelopen. Dokter Dumas constateerde een dijbeenbreuk en met de helicopter die in deze Tour al zulke uitste kende diensten heeft bewezen, werd Proost naar het ziekenhuis in Gap gebracht. Daar hoorde hij later, dat de internationale commissarissen hem een boete van twee en een hal ve nieuwe francs hadden opgelegd, omdat hij vóór zyn val in een ca feetje een fles drinken had gehaald en daarmee naar zijn dorstige mak kers was teruggekeerd.... Braassemweek had gisteren slechte dag Inderdaad, voor de Watersportver eniging „Braassemermeer", het wed- strijdcomité en verdere belanghebben den bij de organisatie van de Braassem week 1960, was het gisteren een slechte dag. Reeds in de ochtend blies de wind hard uit zuidelijke richting en er zaten gevaarlijke windstoten tussen, die het maken op de individuele ze ge. De strijdleuze, die Buchly en zijn mannen daarom tot de hunne maakten werd: zonder kopman zoveel moge lijk „van voren" rijden om de eerste positie in het klas sement der kleine ploegen te verdedigen. Daarbij zijn elke doel voor ogen gestreden. En met succes. Nadat Ab Gel dermans zondagavond voor de vijfde maal de premie in de wacht had gesleept, was het maandagavond voor de derde maal Martin van der Borgh, die zijn lange lichaam diep voorover moest buigen Nederland is in de Tour de France zonder twijfel wel eens sterker vertegenwoor digd geweest. De successen van de ploeg van 1953 bij voorbeeld liggen de wieler- liefhebbers nog vast in het geheugen. Maar zelden heeft de Nederlandse équipe in de Ronde van Frankrijk met zo veel pit en eendracht ge vochten om een bepaalde tac tiek tot een succes te ma ken. Het is een tactiek, die uit noodzaak is aanvaard, want het zou natuurlijk waanzin zijn om te durven veronder stellen dat iemand van de Nederlanders een kans zou sleept. Met de fraaie zesde plaats van Geldermans, die zich kort voor de streep uit het peloton wegreed om nu eens niet tegen de kuiten van Darrigade en Graczyk te moeten aankijken, en de ne gende plaats van Piet Damen was de eerste plaats in het kleine klassement en de tweede in de grote ploegen- rangschikking veroverd. In het algemeen klassement van de twaalf nog meetellende équipes heeft het oranjesex tet zijn vierde positie achter de grote ploegen van Frank rijk nationaal, Italië en Bel gië, maar vóór de Spaanse équipe, tot een voorsprong van ruim twintig minuten op Lorono en zijn mannen ver stevigd. overwinning in de Simons- premie, de dagprijs voor de beste man uit de kleine lan denploegen en vanzelfspre kend ook elke goede plaats in het dagklassement, mee genomen. In grote saamhorigheid en met hartverwarmende fel heid wordt elke dag met dit om zich voor de lenzen door de plaatselijke „missen" te laten kussen, terwijl de tre- saurier van de Tour een nieuwe aantekening maakte onder het hoofdstuk „La Hol- lande" in zijn kasboek. In totaal heeft Nederland van de vijftien etappes tienmaal deze prijs in de wacht ge varen voor de zeilboten op de woelige plas uiterst riskant maakten. Het wedstrijdcomité achtte het niet verantwoord de wedstrijden aan te van gen en besloot tot uitstel voor onbe paalde tijd, in de hoop, dat het weer nog wat zou verbeteren. Intussen werd voortdurend contact onderhouden met het weerstation van Schiphol, dat windkracht 7 8 voor spelde. De zeilers aan de wal bespraken na tuurlijk de situatie, wogen de kansen af, tuurden nog eens over de grote plasenkelen waagden de strijd met de elementen, maar nagenoeg allen waren spoedig genoodzaakt die strijd te staken, want hun scheepjes kapseisden vrijwel onmiddellijk in de zware onge lijke strijd.... Gelukkig waren er ge noeg motorboten op de plas om de drenkelingen en hun scheepjes behou den aan de wal te brengen. Het middaguur werd afgewacht, weer berichten werden weer opgevraagd.... er zou te 1 uur gestart worden met de grotere klassen, maar ook dat ging niet door, want de wind nam in hevigheid toe en joeg af en toe loeiend over het opgezweepte water. Men zou nog proberen om 3 uur te starten, doch toen een later weerbericht sprak van windkracht 8 met Uitschie ters tot 20 gaf het wedstrijdcomité de strijd op.... Zeer goed gezien overi gens. want niet alleen dat de middag volop storm bracht, ook de regenval was dermate hevig, dat onmogelijk ge zeild had kunnen worden. Zo leed het Braassemwedstrijdcomité gisteren een gevoelige nederlaag tegen de elementen. Inderdaad jammer, want een veelbelovende wedstrijddag voor de van strijdlust blakende zeilers ging daarmee verloren. Wel werd toegezegd, dat de afgelaste wedstrijden op de nog komende dagen zouden worden ingehaald, doch bij het toch al goed voorziene wedstrijdpro gramma is dit welhaast onmogelijk.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6