Nencini - door uitvallen van Rivière - vrijwel onbedreigd op kop Duel Nencini-Rivière gaat, niet door Franse tweespalt wreekt zich De tour werd Jo de Roo een te grote toer Coen Niesten terug Nederland in MAANDAG 11 IULI 1960 DE LEIDSE COUHANi PAGINA 7 Belg van Geneugden etappe-winnaar Zijn gedachten zijn er nog bij Nog voor de Alpen Is Gastone Nencini zijn voornaamste concurrent in de strijd om de gele trui, Roger Rivière, kwijtgeraakt. In de afdaling van de Col de Perju- ret, de eerste van de drie lage, maar vooral in de afdalingen uiterst lastige berg- topjes van de Cevennen, schoot het idool van de Franse wielerfans uit een bocht in de diepte en dat betekende niet alleen het tour-einde van de favoriet der trico lores. Die noodlottige val hield tevens in dat Nencini met heel wat minder zorgen aan het hoofd aan de Vars, de Izoard, de Lautaret en de Chambrousse, het „pla fond van de Tour" kan beginnen. Zijn naaste tegenstander Is nu de Belg Jean Adriaenssens op 2 minuten en 25 seconden, een niet uitgesproken specialist in de bergen en bovendien een matig tydrijder. Van zijn landgenoot Battistini, die op 6 minuten staat, behoeft Nencini weinig te vrezen. Daarvoor is de discipline in de Squadra der azzuri te groot. Neen, Nencini is door de val van Rivière vrijwel onbedreigd achter gebleven. Nederlanders weerden zich goed, maar verloren Jo de Roo De tweespalt in de Franse nationale équipe, die tot een hoogtepunt kwam toen Rivière in de zesde étappe van St. Malo naar Lorient met Nencini, Junc- kermann en Adriaenssens zijn ploegge noot Henry Anglade naar een achter stand van bijna 16 minuten reed, wreekt zich thans. Want nu Rivière van het strijdtoneel is verdwenen, zal An glade zijn plaats moeten innemen. Maar deze tricolore staat op 12 minuten en 29 seconden en het ziet er dus naar uit, dat de Fransen ook dit jaar de overwin ning aan een buitenlander moeten laten. Want de regionaal Rohrbach, enkele jaren geleden de revelatie van de Dauphine Liberé, heeft eveneens een te grote achterstand (11.16) om het Nen cini werkelijk lastig te kunnen maken. Bovendien zouden de Fransen op hun weg omhoog dan eerst nog de Belg Planckaert (vierde op 8.14), de Duitser Junckermann (vijfde op 8.25) en de kleine Italiaan Pambianco (zesde op 10.44) op de knieën moeten krijgen. Bewogen étappe. Voor de 59 renners tellende hoofd macht op de Rhone-kade aan de beslis sende spurt begon, was er heel wat ge beurd. Vooral de Nederlanders werden in het begin van deze étappe door het pechduiveltje geteisterd. Piet van Est was het eerste slachtoffer van de ban jo DE ROO opgegeven. denpech, maar toen reed het peloton nog in gesloten gelederen in een tame lijk rustig tempo langs de snel-vlieten- de Tarn en samen met de Duitser Tuel- ler kon de jongste Van Est gemakkelijk weer bij komen. In de beklimming van de Perjuret (3e categorie) moest Piet van Est weer van de fiets en nu was er van aansluiting geen sprake meer. De ontembare Jean Graczyk was het eerst op de top met Massignan aan zijn wiel. Op 40 seconden volgde het peloton, ge leid door de Spanjaard Karmany en de drager van de gele trui Nencini. Lekke banden. In de afdaling kreeg Martin van der Borgh de eerste van de twee lekke ban den, die hem terug wierpen. In de voor hoede streed van de Nederlanders al leen nog Jaap Kersten, die door de pijn van een ontstoken rechteroog heen streed en zij aan zij met de groten aan de beklimming van de Corniche des Cevennes begon. Hier sleepte Adriaens sens de drie punten voor het bergklas- sement in de wacht vóór Massignan, Rohrbach en Nencini. Kersten was in de klim met zeven anderen, onder wie Darrigade, gelost. Hun achterstand was echter gering. Op de hoogvlakte met een prachtig panorama op de omringen de heuvels kwamen de broers Van Est en Piet Damen met een achterstand van 1.40 door, op 2.30 volgde een groepje met Jo de Roo, op 3.05 reed Ab Gel dermans,., die van de fiets had gemoe ten omdat zijn voorband in de vorige afdaling bij het remmen was gaan schuiven, terwijl Martin van der Borgh geheel alleen tegen een achterstand van 4.30 kampte. In Le Pompidou (na 87 km.) kreeg de groep-Geldermans aansluiting bij de groep-De Roo en net op dit moment liep de voorband van de Zeeuw leeg. Het was voor hem het begin van het einde. Want ofschoon hij weer snel op de fiets zat, kon De Roo niet meer op gang komen, verdween in de achter- terhoede en gaf korte tijd later op. Geldermans gaat alleen. Ab Geldermans was onvermoeibaar. De Beverwijker had het meeste werk verricht om de aansluiting met de groep De Roo te bewerkstelligen, maar hij was daarmee nog niet tevreden. Hij liet zijn makkers in de steek en ging alleen op pad naar het soms in de verte zicht bare peloton. Toen kreeg hij steun. Klaas Buchly liet wel wat laat overi gens Wim van Est en Piet Damen afzakken om zijn beste man te helpen. Het ging zo hard, dat Wim van Est het niet kon bijbenen en alleen met Piet Damen en de Italiaan Brandolini be vocht Geldermans de zozeer begeerde aansluiting. Hij ging zelfs nog een stapje verder, want in de klim naar de bijzonder ve nijnige Col d'Uglas streek de groep- Geldermans óok op het leidende pelo ton neer. Van der Borgh dwingt bewondering af. Op diezelfde Col d'Uglas dwong Mar tin van der Borgh de bewondering van de volgers af. De motorrijder van de gendarmerie, die de rijzige Limburger begeleidde, maakte bij elke ingehaalde wagen het bekende gebaar met de duim omhoog en wees dan naar achteren. Van der Borgh klom als Bahamontes in zijn goede dagen. Hij kon het zich zelfs nog permitteren om vlak onder de top met een tussensprint te proberen het gat naar het peloton te dichten. Maar dat was toch teveel en in de afdaling verloor hij weer wat terrein. Op de top was Beuffeuil als eerste doorgekomen en had Nencini juist het ene puntje be machtigd om ook leider in het alge meen bergklassement te worden. Na de afdaling viel het leidende pe loton stil en daarvan konden de ach tergebleven Nederlanders gebruik ma ken om weer tot de voorste gelederen door té dringen. In Serviers (na 172 km.) bereikte Martin van der Borgh in het gezelschap van de Belg Mercellis en de Italianen Fabri en Brandolini de lei ders en twee kilometer verder, in Mon- taren, was de ploeg weer compleet na de intocht van Piet Damen met de Belgen Desmet en Molenaers en de re gionalen Busto en Ruby. De strijd was gestreden. Alle pogingen om in de laat ste veertig kilometer een beslissing te forceren werden door het waakzame peloton in de kiem gesmoord. Martin van Geneugden zegevierde in de mas sale eindsprint met miniem verschil vóór de teleurgestelde Darrigade, die het Franse publiek met een étappe overwinning een kleine troost voor het verlies van Roger Rivière had willen bezorgen. De toestand van Rivière. Tot de kamer van Roger Rivière in de kliniek van St. Charles te Montpel- lier wordt behalve de naaste familie leden niemand toegelaten. Hij draagt thans een corset van gips en ingrijpen van een chirurg is niet nodig gebleken. De wond in zijn hoofdhuid is gehecht. Het moreel van Rivière is door het ongeluk sterk aangetast en hij laat zich zeer pessimistisch uit over zijn toekomst als renner. Hij schrijft zijn val toe aan het slechte functioneren van de rem men van zijn fiets. Te Millau waren naar hij verklaart de wielen van zijn fiets verwisseld. De velgen waren nog geolied en toen hij in een bocht de remmen wilde gebruiken werkten zij niet. Anderzijds hebben de wedstrijdcom missarissen en een officier van de gen darmerie een communiqué uitgegeven waarin gezegd wordt dat bij een exper tise niets abnormaals is' geconstateerd aan het rijwiel. Beide remmen ver keerden in perfecte staat en de bescha diging van de vork en de wielen werd uitsluitend door de val veroorzaakt. Coen Niesten, de jongste renner uit de Nederlandse Tour de France ploeg, die wegens een gebroken sleutelbeen heeft moeten opgeven, is naar huis terugge keerd. Foto: zondag volgde hij aan de radio met weemoed de verrichtingen van zijn collega's in de veertiende etappe. Hoewel ongelukken verder niet zijn voorgekomen, is het niet bij het uitval len van Rivière gebleven. Cazala was de tweede Franse nationaal, die deze zondag van de deelnemerslijst moest worden geschrapt. Daarna volgden nog de Spanjaard Galdeano, de Franse regionaal Thielin, de Duitser Tueller en tenslotte stapte ook de Nederlandse debutant Jo de Roo in de bezemwagen. Met Jo de Roo wij hebben het de voorêaande dagen al enkele keren ge constateerd wilde het niet. De Zeeuw, die in de eerste dagen blaakte van strijdlust, is teleurgesteld in zich zelf steeds slechter gaan rijden. En toen hij bovendien nog moeilijkheden met zijn ingewanden kreeg, was zijn opge ven slechts een kwestie van tijd. De gehele dag heeft De Roo achterin de staart van de langgerekte en voortdu rend in ver van elkaar rijdende groe pen uiteengevallen optocht zitten stam pen. Telkens kregen we slechter nieuws uit de achterhoede: „De Roo zit slecht" was het eerst, „De Roo denkt aan op geven" werd het toen, „De Roo zal direct opgeven" was de volgende bood schap en tenslotte: „o7> Roo is afge stapt". Het is jammer dat de man uit Schore, die in het begin van het sei zoen de internationale wielerwereld had verrast met zijn zege in de Ronde van Sardinië, zijn vinnige vechters mentaliteit niet in zijn Tour-debuut ten gelde heeft kunnen maken. Na Niesten, door een blessure uitge vallen, en De Roo zijn dus twee van de Nederlandse nieuwelingen verdwe nen. Het stemt tot voldoening dat de derde nieuweling, Ab Geldermans, het daarentegen juist zo verrassend goed doet. Hij staat op de twaalfde plaats op ruim 161/» minuut van de drager van de gele trui en hij kreeg in Avignon voor de vijfde keer de hulde van bloemen, kussen en een ere-ronde in ontvangst te nemen als de snelste man uit de kleine landenploegen. Ab is vast van plan zo mogelijk een abonnement op* deze ce- demonie te bemachtigen. Niet anders verwacht Als er een extra premie voor betoond doorzettingsvermogen te vergeven zou zijn, dan zou die zondag zeker met algemene stem men zijn toegekend aan de Neder landers. Want wat Martin van der Borgh, Ab Geldermans, Piet Da men en Wim van Eist maar voor al de eerste twee ondanks her haalde pech lieten zien, oogstte alom grote lof en bewondering. Het was dan ook jammer dat de Oranje-rijders aan de meet op de linker Rhone oever, vlak bij de be faamde oud-Romeinse brug van Avignon, moesten horen dat Jo de Roo de strijd had gestaakt. Elen pleister op deze wonde was de fraaie zevende plaats van Ab Gel dermans. tevens goed voor de beste buitenlander uit de acht- mans ploegen. Terwijl de officiële uitslag nog niet eens bekend was, waren de vertegenwoordigers van de matrassenfabriek, die zich voor dit extraatje aansprakelijk heeft gesteld, al met de bloemen naar de Beverwijker gestapt. Zij hadden kennelijk niet anders van hem verwacht.... De Franse nationaal Roger Rivière heeft bU de afdaling van de Col de Per juret in de veertiende etappe van de Ronde van Frankrijk een ernstige val gemaakt. Foto: per brancard wordt Rivière naar de ambulance gebracht. PAARDESPORT KOERSEN TE DUINDIGT Grettello-prijs, afstand 1100 meter: 1. Sisse Solfero (H. Pije) tijd 1.08; 2. Con quistador; 3. Solita. Toto w.: 4.80; pl. 1.40, 1.90, 1.30; gek. 14.70; cov. 9.—. Gouden Speld-prijs, afstand 1800 m., voor amatrices: 1. Princesse Aldis (mej. A. Beissel von Gymnich) tijd 2.04.4; 2. Kilo Moto II; 3. Wurftaube. Toto w. 5.70; pl. 3.40, 3.20; gek. 16.10; cov. 440. Diana-prijs, afstand 2400 m.: 1. Cru sader (H, Pije) tijd 2.47.9; 2. Country Girl; 3. Kobette. Toto w.: 5.20; pL 1.50, 1.40, 2.70; gek. 8.70; covercal 3.80. Amazone G-prijs, afstand 2040 m.: 1. Young Lady Mac (M. Vergay) tijd 2.59.2; km. tijd 1.29.8; 2. Yankee Maid; 3. Xan- dor. Toto w.: 3.30; pl. 1.50, 1.60, 1.90; gek. 6.covercal 5.90. Baronesse Hollo-prijs, afstand 1400 m.: 1. Zilvervos (Th. H. Kooyman) tijd 2.03; km. lijd 1.27.9; 2. Zefa; 3. Zeno. Toto w.: 3.70; pl. 2.—, 1.80; gek. 5.80; covercal 4.80. Diadema-prijs, afstand 2040 m.: 1. Xandro S (P. Heynen) tijd 3.04.7; km. tijd 1.28.8; 2. Xenocraat; 3. Woelwater. Toto w.: 2.—; pl. 1.90, 2.40; gek. 6.—; coverval 3.60. Edina-prijs, afstand 2100 m.: 1. Wirna O (J. L. Olsthoorn) tijd 3,10,6; km. tijd I.30.8; 2. Victory Queen; 3. Robert Tay lor. Toto w.: 5.40; pl. 1.70, 3.30, 4.70; gek. II.30; covercal 10.60. Fatima-prijs, afstand 2100 m.: 1. Wil- schot (J. M. v. d. Berg) tijd 3.03.8; km. tijd 1.27.5; 2. Wilster S; 3. Vita Kinley. Toto w.: 3.90; pl. 1.60, 1.60, 2.20; gek. 7.40; covercal 6.40. Gelukster-prijs, afstand 2100 m.: 1. Typhoon (P. A. Strooper) tijd 3.01.4; km. tijd. 1.25.6; 2. Rudolf G; 3. Curlew. Toto w.: 2.pl. 1.40, 3.10; gek. 11.90; cover cal 8. Totalisatoromzet: 116.602.50. Foto: finish van de ren om de Diana- prijs. 1. Crusader; 2. Country Girl; 3. Kobette; 4. Willie-Mae. De jongste renner, die dit jaar aan de Tour de France heeft deel genomen, is zaterdagmiddag zwij gend, eenzaam en teleurgesteld met het KLM-lijnvliegtuig uit Pa rijs op Schiphol aangekomen: Coen Niesten, de 21-jarige debutant van de Nederlandse ploeg, die woens dag j.l. bij de afdaling van de As- pin op grind slipte, ten val kwam en zijn sleutelbeen brak. De Belg Hoevenaers, die vlak achter hem reed, kwam over hem heen te val len. .Jammer", zuchtte Coen op Schip hol, „het ging heel aardig met me. Ik ben een keer als achtste bin nengekomen". Teneinde het sleutelbeen die rust te geven die voor herstel noodza kelijk is, had men Coens linker arm onder zijn trui tegen zijn borst vastgebonden. Hij gevoelde zich echter nauwelijks invalide, zei dat het hem prima ging en dat het sleutelbeen spoedig zou zijn gene zen. De gapende wond aan zijn wenkbrauw was alweer geheel ge sloten. Met een helikopter had men hem na zijn val naar een ziekenhuis in Saint Gaudens gebracht, waar hij twee dagen verpleegd is. Daarna reisde hij per trein naar Parijs, waar hij zich aan boord van het KLM-vliegtuig begaf. „Sur le Pont d'Avignon, on y danse....** Helaas, wij hebben in de oude Paus-stad wel de brug van Avignon ge zien, het eeuwenoude bouw werk, dat nog slechts voor de helft zijn pijlers in de snelstromende Rhone uit strekt, maar er werd niet op gedanst en er zal zondag avond ook niet op gedanst zijn. Want de Tour-stad Avig non heeft in de renners-meu te, die de finish op de kade lings de rivier passeerde* een groot man moeten mis sen. Beau gargon Roger Ri vière, de grote Franse favo riet voor de eindzege en de gevierde lieveling van het Franse sportpubliek, werd door een afschuwelijke val in de afdaling van de eerste col, de Perjuret, uitgescha keld. De man, die met iets meer dan anderhalve mi nuut achterstand op de dra ger van de gele trui Gastone Nencini de tweede plaats in- nam, moest in deze veertien de etappe zwaar gewond in de ambulance en later in de Rode-Kruis helicopter wor den opgenomen. Het eind- duel Nencini-Rivière, waar mee iedereen eigenlijk al sedert enige tijd rekening hield, kan dus niet doorgaan. En wat dat betreft kan men het dus eens zijn met de Franse journalisten, die gis teravond in alle toonaarden doorbelden, dat de tour-1960 kapot is. Een ongeluk komt altijd als een verrassing, maar hoe vaak hebben we in dit jaar lijkse wielerevenement na afloop van 'n bergrit in mist en regen, over spekgladde geitenpaden en na doldrieste afdalingen verbaasd gestaan over de goede afloop en hoe enkele stenen. En Juist daar sloeg het noodlot toe, juist daar toen de renner uit St. Etienne voor de zoveelste keer de remmen aantrok bleek hij te laat met deze handeling, Rivière was ver loren, zijn vaart was te groot en er was precies op dat ene ellendige plekje geen af scheiding in de bocht, die zijn vaart kon stuiten. Hij vloog door de opening heen en tot ontzetting van renners en volgers, die in zijn kielzog reden, verdween de arme Roger in de diepte. FRANSE FAVORIET ERNSTIG GEWOND BIJ VAL IN RAVIJN volkomen onverwachts klonk daar nu die kreet door de radio, die de volgers deed verstijven: „Val van Rivière, oh mon dieu, Rivière is ge vallen. Een ernstige val. Laat dokter Dumas onmiddellijk passeren, s'il vous plait...." In een van de talloze boch ten van de met losse steen slag bestrooide afdaling van de Perjuret, na 60 kilometer, ontbraken in de lage muur, die met de bocht meedraait, Verscheidene renners schreeuwden en wezen de volgers op de plek daar be neden de weg, waar Rivière roerloos was blijven liggen, terwijl zijn gele pet, een stuk van zijn fiets en een drink- kruikje tien meter verder terecht waren gekomen. Met gierende remmen stond de karavaan stil. Rivière's ploeg leider Marcel Bidot en enkele journalisten lieten zich de helling afglijden, maar het was hun onmiddellijk dui- lijk, dat het alleen maar ge vaarlijk kon zijn te trachten Rivière weer overeind te helpen. Hij was met zijn ach terhoofd op een steen terecht gekomen en had een hevig bloedende schedel-verwon ding. De ongelukkige houder van het werelduurrecord klaagde over pijn in alle de len van het lichaam. Voor zichtig is Rivière na aan komst van de ambulance per brancard naar boven gebracht en later per helicopter naar het ziekenhuis van Montpel- lier vervoerd. 'Nadat aanvan kelijk een schedelfractuur, een gebroken wervelkolom en beenfracturen waren ge vreesd, wees een röntgenon derzoek later uit, dat hoofd en ledematen niet ernstig werden gekwetst, doch dat hij ernstige letsels aan de lendenwervels had opgelo pen. Roger Rivière is buiten levensgevaar, maar zal ten minste vijf weken in het gips moeten liggen voor hij weer aan de mogelijkheid van het voortzetten van zijn, ondanks zijn 23 jaren al zo roemrijke wielercarrière zal kunnen gaan denken-

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7