ZON HAGEL Prol. A. van der Boog (Warmond) benoemd tot deken van Schiedam Avro-oppositie eiste altreden van voorzitter Roëll visie op televisie Dre doden bij verkeersongelukken de zonexpres MAANDAG 11 JULI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 auto. De militairen werden uit de auto geslingerd. De 22-jarige A. E. B. overleed vrjj spoedig na het on geval, terwijl zijn 21-jarige vriend W. W. zwaar gewond naar het Wil- helminagasthuis in Amsterdam werd overgebracht. De vijf inzittenden van de perso nenauto die over de kop sloeg, kwa men er met builen en schrammen af. Het 18-jarige dienstmeisje J. de Jong uit Amsterdam, die zaterdag ochtend op haar fiets bij de hoek Stadionweg-Apollolaan in Amster dam werd aangereden door een vrachtauto met aanhangwagen, is za terdagavond in het Wilhelminagast- huis aan de opgelopen verwondin gen bezweken. De 75-jarige bromfietser J. L. Meijer uit Amsterdam werd zondag middag op slag gedood in de Kinker straat, nadat de wielen van een stadsbus (lijn 17, over zijn hoofd waren gereden. De 38-jarige landbouwer B. Dom- hof uit Mariënvelde is in het Boni- facius ziekenhuis te Lichtenvoorde overleden aan de verwondingen wel ke hij had opgelopen toen hij op on gelukkige wijze in een hooivork te recht was gekomen. Bij het hooi- laden was hij van de wagen precies op de hooivork gevallen. Hij was ge huwd en vader van zes kinderen. NIEUWE BRUG BIJ CUYK Bij Cuyk aan de Maas zal binnen kort, in het kader van een groots opgezet wegenplan, een nieuwe brug over de rivier worden geslagen. De nieuwe brug sluit aan op een nieuwe weg, die een verbinding gaat vor men tussen het Duitse autowegennet op de linker-Rijnoever en de grote Nederlandse autowegen. Tot pastoor van de St. Liduina- parochie en tot deken van Schiedam Is benoemd de zeereerw. hooggeleer de heer prof. A. F. J. L. van der Boog, hoogleraar aan het Philosophi- cum te Warmond. Aloysius van der Boog werd ge boren te Leiden 18 juni 1911. Na aan de Haarlemmerstraat de lagere school te hebben doorlopen, studeer de hij aan de seminaria van Hage- veld en Warmond en werd in 1936 priester gewijd. Achtereenvolgens was hij kape laan te Limmen, de Kwakel (in 1938). Oegstgeest (in 1941). In 1944 werd hij benoemd tot hoogleraar in de natuurphilosophie en de wijsge rige biologie aan het Philosophicum te Warmond. Bijna 16 jaar heeft prof. Van der Boog te Warmond gedoceerd, doch daarnaast vond hij gelegenheid ook buiten het seminarie zijn zielzorge lijke taak te vervullen, eerst in Hui ze St. Liduina en de laatste zes jaren in de parochiekerk. Alle parochianen van Warmond kennen prof. Vr.n der Boog van na bij. Hij droeg iedere zondag in de kerk de H. Mis op en preekte er. Bij grote feestdagen assisteerde hij aan het altaar en in de zielzorg. De parochianen, aldus deelde pastoor „John Ferguson". De NCRV brengt op de zondag avond regelmatig dramatische stuk ken op het scherm met een min of meer evangelische strekking. Deze keer heeft regisseur Peter Koen 'n spel van de Ierse schrijver St. Jone Ervine gekozen en wel „John Fer guson", misschien wat oneerbiedig een bijbelse drie stuiversroman ge noemd. De hoofdfiguur, sterk ver beeld door Max Croiset, lijkt op Job uit het oude testament die on danks alle tegenslagen op God blijft vertrouwen. Er was een goede keu ze van mede-spelenden gemaakt, maar ze konden het niet helpen dat een stroom van woorden over de kij kers werd losgelaten. Het was alles nogal melodramatisch en met een niet al te sterke karakteruitbeelding. Ware het onderwerp, in het boeren land van Ulster omstreeks 1860, meer subtiel behandeld, stellig zou het effect in de huiskamer groter zjjn geweest. Het nieuws op de beeldbuis. Zondag en zaterdag hebben we niet te klagen gehad over het nieuws voor de t.v. In Maastricht waren de internationale door regen geteisterde zwemwedstrijden tussen Nederland en West Duitsland, in het nabij ge legen Aken vol paraplues het inter nationaal concours hippique; daarna volgde een reportage uit Assen met alle bewogenheid tijdens het gehou den Avro-congres, en vooral een voortreffelijke reportage van Coen van Hoewijk uit Brussel in verband met de aankomst van gevluchte Bel gen uit de chaos van Kongo. Ook nieuws was een als actueel bedoeld telefoongesprek met Truman in Amerika over de komende presi dentsverkiezing; maar Truman zeide De AVRO heeft in Assen de jaarlijkse algemene vergadering gehouden. Foto: de heer B. Groen, voorz. actiecomité, in fel dispuut met mr H. A. Wassenbergh, algemeen secretaris van de AVRO. Tijdens de zeer rumoerig verlopen treden geëist van de voorzitter, jaarvergadering van de AVRO, die Deze, die ter opening van de ver- zaterdagmiddag in Assen werd ge- gadering een rede had uitgesproken houden, heeft de oppositie tegen het die reeds door de „rebellen" met bestuursbeleid, en speciaal tegen dat hoongelach was ontvangen, zeide van de voorzitter, jhr Th. Roëll, bij echter dat voorstel niet in behande- monde van mr T. Q. Dekker het af- ling te nemen. Jhr Roëll liet de al gemeen secretaris, mr A. H. Wassen bergh, het beleid van het bestuuur tegen de aantijgingen van de oppo sitie verdedigen. Burgemeester Keizef van Brum- men trachtte met een concreet voor stel olie op de golven te werpen. Hij stelde voor een commissie te benoe men die de klachten van de oppo sitie zou onderzoeken. De voorzitter zegde toe dit voorstel in beraad te nemen, waardoor de verhitte gemoe deren enigszins tot rust kwamen. Tijdens de vergadering verliet een gedeelte der oppositie uit protest de zaal. Tegen het einde van de bijeen komst laaide de strijd weer op, maar op dat moment vond de voorzitter gelegenheid de vergadering te slui ten. Pr'ns Conslan'ijn weer terug naar Athene De 20-jarige Griekse kroonprins Constantijn, hertog van Sparta, die op het IJsselmeer een week lang heeft deelgenomen aan de interna tionale zeilwedstrijden om de Dra gon Gold Cup, is vanochtend om 9 uur met het lijntoestel van de Olym pic Airways teruggevlogen naar Athene. Hij is gedurende zijn ver blijf in NederHnd de gast geweest van onze koninklijke familie op pa leis Soestdijk. Vanochtend vroeg bracht prins Bernhard hem in zijn eigen Ferrari van Soestdijk naar Schiphol, waar de snelle wagen om half negen arriveerde met de prins zelf achter het stuur. Gussenhoven ons mede, zullen hem zeer missen. Prof. Van der Boot, zal Op 22 juli zijn intrede in Schiedam doen als opvolger van deken R. Reynen, die om gezondheidsredenen heeft be dankt. Deken Reynen, die 67 jaar oud is, was vóór zijn benoeming te Schiedam, vele jaren rector van het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden. Een 22-jarige Amerikaanse militair van de vliegbasis Soesterberg, een 18-jarig dienstmeisje en een 75-ja- rige schilder (beiden uit Amster dam) zijn het afgelopen weekeinde bij verkeersongelukken in en om Amsterdam om het leven gekomen. Zaterdagavond reden twee Ameri kaanse militairen van de vliegbasis Soesterberg in hun open sportauto met grote snelheid over de rijksweg van Amsterdam naar Utrecht. Ter hoogte van Ouderkerk verloor de bestuurder de macht over het stuur. De auto uotste tegen een ook in de richting Utrecht rijdende personen- „onder contract" te staan en daarom niets te kunnen loslaten. Avro op zaterdag. Uit het veelomvattende program ma van zaterdag sprongen twee ru brieken naar voren. In de zevende aflevering van „Flits" heeft Willem O. Duys gesproken met enkele lie. den uit de reclame-vliegerij. Het werd een ietwat schools intervieuw. Interessanter was het gesprek met mevrouw Wijsmuller die al vóór de oorlog met de beruchte Eichmann had onderhandeld over het transport van Joodse kinderen uit Duitsland. Nu nog was deze moedige vrouw sterk bewogen. Theo Eerdmans, nu eens niet als quizleider maar als voorman van de journalisten, gaf 'n zakelijk college over de verhouding politie-pers, naar aanleiding van 't incident op de „Walletjes". Interes sant waren de flitsen uit de nieuwe Snip- en Snaprevue te ^lilversum; jammer alleen, dat men niets heeft kunnen zien van de fantastische kleuren die we zelf tijdens de pre mière hebben genoten. Wel duide lijk was de nieuwe stijl, die Wim Beymoer in de decors heeft gebracht. In eurovisieverband volgde 'n recht streekse reportage uit Nervi in Ita lië, over het internationale ballet festival. Het werd een feestelijke voorstelling van een klassiek ballet, maar wat onscherp wegens de over. brenging van het beeld. Komende uitzendingen. Dinsdag kan men reeds in de na middag kijken, als een rechtstreekse reportage wordt gegeven over de Tour de France, 's Avonds gaat de documentaire film „Louisiana story". We maken hier even een zijsprong en herinneren aan de jongste Came ra-rubriek van de KRO, waarin A. van Domburg een mager en tevens wat schools commentaar heeft ge geven bij twee nieuwe speelfilms, naar onze smaak niet de meest toon aangevende; woensdag komt de Vara met een nieuwe aflevering van het forum „Welbeschouwd". Het toneel stuk „De fluwelen handschoen", waarmee de KRO a.s. donderdag komt, is wegens inhoud en voorstel ling zeker de moeite waard. VAN NAAR 2/1 EEN EN DAG EEN NACHT VOL WEL EN WEE (Van onze verslaggeefster) MARSEILLE (P P) - De citroenbomen wuiven ten afscheid met hun tere bloesenkroon en de banaan pronkt met zijn prachtig lange bladeren als de Zonexpress sissend en blazend het zonge blakerde station van Nice verlaat. In de straten van de stad spik kelen de sinaasappeltjes als oranje speldeknopjes in 't glanzend groene lover. Als een zacht deinende dia vertoont de onafzienbare zee het fotografisch spiegelbeeld van de wolkenloze blauwe hemel. In de compartimenten wisselen de Nederlandse vakantie gangers ervaringen uit, opgedaan aan de cote d' azur, Monaco en de Italiaanse rivièra. Door de luidsprekers klinken de aanwijzingen van reisleider Ellerbroek. In de restauratiewagen stomen de koks de rijst droog voor het diner. Negen jaar onderweg „HOE LANG brengt u al men sen naar Frankrijk vragen wij de lichtblonde jonge Amsterdammer. „Dat ls negen jaar" zegt Ellerbroek. „Ik kwam bij de Franse spoorwegen toen ik alleen nog wat schoolfrans kende maar ik werd in 2 minuten aangenomen en moest direct met een groep 5 dagen naar Parijs. Nou ja, ik heb me er doorheen geslagen en nu rijd ik dan sinds '53 op de Zonexpress". „Dus alleen 's winters thuis" denken we. „Nee 's winters in Parijs en 's zomers in Nice. Thuis is er eigenlijk niet bij". „Dan bent u zeker niet ge trouwd „Jawel, maar geen kinderen". Een der conducteurs onder breekt ons met de mededeling, dat de bar-waswagen wegens een defect op 't emplacement moest blijven staan. Dat is een tegenslag voor de genen, die tijdens de 24-urige reis de bar hoopten te bezoeken en een handicap voor de reizigers die zich morgenochtend moeten opfrissen. Maar enkele minuten later reeds vertelt de reisleider door de micro foon, dat ditmaal de restauratie wagen tot 12 uur vannacht open zal blijven en ook vertelt hij waar de dames extra kranen en de heren een stopcontact kunnen vinden in de trein. Een tankwagentje pompt water in de reservoirs. De mooie staking „Dat is nog niets vergeleken bij de staking van '57" zegt hij, toen moest ik op de heenreis 600 sigaret ten bij de passagiers inzamelen om de machinist aan 't werk tehouden De gezellige eetzaal va het kamp Boulouris. en voor de terugreis moest ik de mensen naar Italië zien te brengen en daar proberen een trein te laten samenstellen. Toen sliepen de deel nemers in Boulouris maar een halve nacht in hun kamers, want om 4 uur moesten ze hun bed uit en plaats maken voor de gestrande reizigers, die ook een keer moesten liggen. Dat was een mooie tijd Boulouris, dat is het bungalow park van de F.T.S. Als we remmen- knarsend tot stilstand komen langs het dorpsperronnetje, klinkt een ge juich op van herkenning. We heb ben het kamp gezien. Het in gezel lige provencaalse stijl opgetrokken hoofdgebouw bezit o.a. een ronde eetzaal met vele lage boogvensters. Eigen koks verzorgen de maaltijden en hier hoorden we geen enkele klacht over het eten. Op het terrein van 90.000 m2 zijn 460 bedden beschikbaar in 224 ka mertjes, die alleen maar bestemd zijn om er te slapen. W^nen doen de gasten in de vrije natuur. De vrye beroepen DE VOLGENDE HALTE is Le Dramont, waar de kampeerders over een hek aan boord klimmen, want op zo'n lange trein is het 5 meter lange perron niet berekend Rugzakken en opgevouwen tenten naar binnen geschoven. Een vooraanstaande figuur uit de hoofd stad hijst zich er gebruind en in blauwe spijkerbroek achteraan om hoog. „Welke beroepen vinden we hier nu verenigd „O, dat is zeer ge- variëerd, maar er zijn veel vrije be roepen onderanalisten, architec ten, doktoren, winkeliers, secreta ressen, vertegenwoordigers, ver pleegsters, noemt u maar op. En er zijn mensen bij, die al zeven jaar dezelfde plaats opzoeken. En 't be valt ze zo goed, dat ze niet anders meer willen." Hij wijst de kampeerders hun nieuwe plaatsen in de couchette rijtuigen. Dan moet voor de eerste groep het diner worden aangekon digd. Tussentijds draait een techni cus muziek van een bandopnemer. „En loopt het bezoek aan Frankrijk niet terug wegens de hoge prijzen hier „Neen, het wordt nog elk jaar drukker. Dit jaar kunnen de vakantiegangers ook met de Zonexpress naar Corsica. Tot Marseille met de trein en van daar uit per vliegtuig. Dat is nog 3 uur vliegen". Circus Elleboog VOOR TOULON wordt een zie ke gemeld. Ellerbroek maakt een nieuwe indeling, zodat hij een coupé vrij krijgt, waar de dame met plot seling verergerde hernia lang uit alleen kan liggen. In wagon X wordt geroepen om „Elleboog". Toepasse lijke bijnaam; die hele verzorging honderden passagiers een volle 24 uur lijkt werkelijk op een circus, het circus Elleboog. „U zult er ook wel eens lastige figuren bij hebben". Hij glimlacht discreet„Dat is altijd de bekende vijf procent, ik weet precies van te voren wat ze zullen zeggen en ik laat ze altijd een dagje op antwoord wachten, dan hebben ze ondertussen zelf ook al uitgekiend dat het eigen lijk niet kan voor dit geld. Reken maar uit, een retourtje Amsterdam - Nice kost normaal 170,en nu krijgt u reis per trein, plus hotel, plus demi pension voor 185, Ra-ra, hoe kan dat", Hij sliep niet „WEL EENS iets geks meege maakt „O ja, op de heenreis. In de nacht stopt de trein zoals u gemerkt zult hebben in Dyon en moet van locomotief wisselen, want het is een kopstation. Toen stapte leiband in zijn pyjama de trein uit omdat ie zo slecht sliep. Hij dacht alle tijd te hebben maar toen hij terugkwam was de trein weg. Daar stond me neer, alleen in zijn nachtgoed, zon der kaartje, zonder geld, zonder ge zin, zonder kleren. Hij kon na veel getelefoneer met een dagtrein door reizen, maar kwam in z'n pyjama in Nice aan. Nu zal ik de mensen straks waarschuwen de trein niet te verlaten. Ze geven geen vertreksig naal 's nachts in Frankrijk. We lopen de trein door. Een Joodse winkelier uit de Kalverstraat vertelt moppen, in de restauratie wagen klinkt het geklikklak van messen en vorken en zorgen zes man personeel voor een snelle be diening. Vaarwel Rivièra MARSEILLE. Andere loc, sinaas appelen a 50 frank. Dekens worden ingeladen. Door elk venster van de couchetterijtuigen komt een bun del schone lakens en slopen naar binnen. Een tankwagentje pompt water in de reservoirs. Vóór Avig non zullen de slaapwagenconduc teurs de bedden uitklappen en op maken. En dan is het nog een hele nacht en een halve dag rijden Als we ontwaken in noord- Frankrijk klettert de regen tegen de ramen. In wagen Z zitten heel zielig drie Franse soldaten. Ze kon den nog net de trein halen van nacht in Dyon. Ze sprongen er in toen hij al reed. Helaas, het is hun trein niet, ze razen voort in de ver keerde richting en het eerstvolgen de station is Luxemburg Weg zijn de citroenbomen, weg de bananen en de appeltjes van oranje. Weg de zee. Weg de zon Nu hagelt het, ja, we naderen werkelijk weer Nederland. (Nadruk verboden)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6