»De Vluchteling van Cayenne« Koeien vergiftigd door loodwit De strijd in Tibet Kort overzicht MAANDAG 11 JULI 1960 LETDSE COURANT CADORICIN 's-Werelds beste haarglans- middel Leeuwen maakten ochtendwandeling door Geleen Zondagmorgen omstreeks zes uur werden vroege kerkgangers in Ge leen opgeschrikt door leeuwen, die door de Geleense «straten wandelden. Deze leeuwen, drie jonge leewinnen en vier welpen, bleken afkomstig van het op de markt in Geleen ver blijvende circus „Boltini". De politie slaagde er spoedig met het circuspersoneel in de dieren te vangen. In auto's werden zij weer teruggebracht 1 aar hun verblijf op de Markt. Ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Een losgebrJ en paard van het circus heeft vermoedelijk de sluiting van de leeuwenkooi geforceerd, waarna de leeuwen konden ontsnap pen. Volgens d dompteur waren deze jonge dieren niet gevaarlijk. „GOED KAMP" VOOR PECH- KAMPEERDERS Als eerste gemeente langs de Noord zeekust heeft Bloemendaal een op vangcentrum ingericht voor kampeer ders dat vanmiddag is geopend. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller zei, dat het nieuwe kampeercentrum slechts gebruikt zal worden als bij drukte de steeds talrijke kampeerders de ge wone terreinen in Bloemendaal aan Zee bezet vinden. Het terrein ligt naibij de Zeeweg in het natuurpark ,JDe Kennemerdui- nen" en biedt op 3.5 hectare een fraai begroeid duinterrein als kampeer- piaats voor 500 eventueel „kamp zoekenden". Het experiment wordt volgens de burgemeester met belangstelling ga de geslagen Amsterdammer stak Engelse zeeman Een dronkemansruzie tussen twee Amsterdammers en twee Engelse zeelieden is in de nacht van zater dag op zondag geëindigd met de ar restatie van de 25-jarige Amster damse schilder O. L. Z. Hij zal zich wegens zware mishandeling moeten verantwoorden, omdat hij een van de Engelsen met een mes in de buik stak. De ruzie ontstond in de Binnen- Oranjestraat. De schilder had de En gelse zeelieden, opvarenden van het in de Amsterdamse haven liggende m.s. „Saldura", in een café in de Oranjestraat /oor het eerst ontmoet. Ze zouden zijn vrouw hebben lastig gevallen. Tijdens een vechtpartij, waarbij Z. assis'er.tie kreeg, trok Z. opeens een mes, waarmee hij de 23- jarige M. Smith uit Edinburgh in de buik stak. De Engelsman, die vol gens de politie vrij ernstig werd ge wond, is in het Binnengasthuis opge nomen. tijdens schilderwerk op Ypenburg De veehouder Van der Drift aan de Vec.i /eg in Nootdorp heeft vijf van zijn koeien moeten laten ei ken wegens loodwitvergiftiging. Deze vergiftiging heeft het vee op gelopen tijdens schilderwerkzaamhe- den aan lichtmasten van het vlieg veld Ypenburg. Het at van het gras, dat was besmet met verf. Naar de schuldvraag wordt, in verband met de schadeloosstelling, een onderzoek .ngesteld. Volgens mededelnigen van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Nijmegen heeft deze kamer in een onderhoud met de directie der Nederlandse Spoorwegen gesproken over de verbetering van dc spoor wegverbindingen tussen Nijmegen en Amsterdam/Den Haag. De direc tie van de spoorwegen heeft mede gedeeld, dat er ingaande de zomer dienstregeling 1961, ieder uur door gaande verbindingen Nijmegen Utrecht zullen komen. Het ene uur doorgaand tot Den HaagRotter dam, het andere uur tot Amsterdam. Met het Ruhrgebied zullen er geen directe verbindingen komen. Wel zullen de aansluitmogelijkheden in Arnhem en Winterswijk verbeterd worden. Bejaarde weduwe beroofd van spaarge'd In haar woning in de Alblasser- waard, tussen de dorpen Sliedrecht en Papendrecht, is in de nacht van zaterdag op zondag de 69-jarige we duwe J. W. de Groot—Koelem an, terwijl ze te bed lag overvallen door twee mannen die haar geld eisten. De vrouw overhandigde hen een si- garendoosje, ddt zij in de bedstee bewaarde en waarin haar snaargeld geborgen was: zeven briefjes van tien gulden. De overvallers riepen om méér geld en hoewel de vrouw al beweer de geen ander geld meer te bezitten, begonnen zij haar te slaan. Het slachtoffer liep daardoor verwondin gen op aan gezicht en armen. Toen de mannen met de zeven bankbiljetten verdwenen waren, is de vrouw de naaste buren gaan waarschuwen. Deze alarmeerden de politie maar van de daders ontbreekt nog ieder spoor. Hoewel er geen licht in het huisje brandde kon de weduwe in het maanlicht de gezichten van de on gemaskerde mannen onderscheiden waardoor zij een signalement kon opgeven. GROTE HONDENTENTOON STELLING IN DEN BOSCH Zondag heerste in de veemarkthal len in 's-Hertogenbosch een opmer kelijk tumult, toen daar 920 honden van 91 verschillende rassen waren bijeengebracht op een internationale tentoonstelling, georganiseerd door de kinologenclub van 's-Hertogen bosch in samenwerking met die van Tilburg. Dit aantal honden was voor het zuiden een record. Ook de pu blieke belangstelling, die op deze ene dag de 5000 naderde was meer dan bevredigend. Tot inzenders be hoorden ook kinologen uit België, Frankrijk en Duitsland. KORTE golf Dit kampeerseizoen zal het stichten van nieuwe en het uitbrei den van bestaande kampeerterrei nen naar deskundige verwachten, nog amper voldoende zijn om aan de vraag naar kampeerruimte te vol doen. De „Stichting Kampeervreugd" opent zaterdag 16 juli haar derde kampeerterrein met moderne voor zieningen. onder Beusichem bij Cu- lemborg. Dit in opzet nog bescheiden kampeerterrein beoogt ook het wa tertoerisme te dienen. Genoemde stichting, een creatie van o.a. de A.N.W.B. en A.N.V.V., heeft reeds een groot terrein op Vlieland, het Stortemelkkamp, voor enige duizen den kampeerders en het kampeerter rein Duinoord op Ameland voor ruim 4000 karqpeerders in exploi tatie. Een personenauto met drie in zittenden is zondagnacht te Boxtel uit de bocht gevlogen en tegen een langs de weg staande boom terecht gekomen. Hierbij werd de 30-jarige BI. W. van der Aa uit Schijndel, die naast de chauffeur zat, uit de wagen geslingerd en op slag gedood. De chauffeur van de auto kreeg een shock. De eveneens in de auto zit tende zwager van het slachtoffer werd gewond. In Rijswijk (Z.H.) zal een be jaardencentrum „Steenvoorde" wor den gebouwd. De bouw is opgedra gen aan een aannemersbedrijf in Arnhem voor f 2.720.000. Architect Van der Sterre in Leiderdorp heeft namens het ge meentebestuur van Bergambacht de restauratie van de toren van de Ned. Herv. kerk opgedragen aan D. Huur man jr N.V. te Delft. De restauratie Nieliflacon f2.95 111Grot» flacon f 7.S0 'IGMA-DERM Snelle mooie huidbruining (Advertentie» zal ruim twee en een halve ton kos ten. In de omgeving van Le Havre is vrijdag een Nederlandse jongen om het leven gekomen, nadat een projectiel waarmee hij speelde, ex plodeerde. Het is het twaalfjarige zoontje Johan Dirk van de familie Prins uit Amsterdam. Samen met zijn broer, de 18-jarige Rudolf speelde de jongen aan het strand. Onder een rots vonden de beide jongens het projectiel. Minstens vijf Britse toeristen zijn om het leven gekomen en 20 ge wond, toen de bus, waarin zij zaten, zondag op een overweg bij Meiringen in Centraal-Zwitserland door een trein werd gegrepen. Aan boord van het Britse tank schip „Esso Portsmouth" is zaterdag ochtend brand uitgebroken, nadat er zich drie ontploffingen hadden voor gedaan, toen het schip ruwe olie loste bij de nieuwe raffinaderij van de Esso te Milford Haven in Wales. Eén van de 57 opvarenden kwam om het leven en drie mensen werden ge wond. Een aantal opvarenden kon zich alleen in veiligheid brengen door van twaalf meter hoogte in het wa ter te springen. Een boer uit Kircheberg, in de Oostenrijkse provincie Stiermarken, zou tengevolge van twee wespen- steken overleden zijn. Een onderzoek bracht aan het licht dat de man van angst is gestorven. De Pier van Scheveningen zal, ondanks de achterstand door het slechte weer aan de kust in de afge lopen weken, op tijd en overeenkom stig het contract op 15 april 1961 worden opgeleverd. De 60-jarige heer L. H. Schen- kenberg van Nierop uit de Loeve- steinlaan in Den Haag is zaterdag dodelijk verongelukt. De heer S. stak hard lopend de Grote Marktstraat over dwars door het drukke verkeer heen. Hij liep tegen een autobus van de HTM op en werd overreden. De heer S. van op slag dood. Twee auto's zijn gisteravond bij Ruinen tegen elkaar gereden, waar- bij de 84-jarige heer J. Moes uit' Hoogeveen levensgevaarlijk werd gewond. Hij is tv/ee uuur later in het Hogeveens ziekenhuis overleden. De botsing ontstond doordat een zoon van het slachtoffer zonder uit te kijken de verkeersweg overstak. Een Nederlandse vakantiegan ger, A. Verhoef uit Sliedrecht, heeft van een onbekend gebleven Italiaan de 840 gulden teruggekregen, die hem in Genua door een zakkenroller wa ren ontstolen. De onbekende bood, ook namens zijn stadgenoten, zijn verontschuldigingen aan voor de diefstal. Na vier weken van hardnekkige gevechten met Tibetaanse verzets strijders hebben de Chinese commu nisten Sjekar Dzong, een wegknoop- punt van strategisch belang in Tibet op 65 km. ten noorden van de Nepa- lese grens, heroverd, zo wordt uit Katmandoe gemeld. Minstens 5.000 Tibetanen zijn de 'grens tussen Tibet en Nepal overge trokken en bevinden zich op het ogenblik in het gebied van de Mount Everest, dat van Nepal is. Volgens plaatselijke persberichten zouden Tibetanen en Chinezen nog steeds slaags met elkaar zijn in Saka, dat 80 km. ten noorden van Moestang ligt. In de eerste dagen van de strijd zouden minstens 200 Chinezen gesneuveld zijn. Legervorming in de Kongo De Kongolese "premier Loemoemba heeft zaterdagochtend telefonisch aan de correspondent van Agence France Presse verklaard, dat de ge beurtenissen in Leopoldstad te wij ten z\jn aan generaal Janssens, de oud-bevelhebber van de „Force pu- blique", en aan zekere officieren die de noodzaak van hervormingen niet hadden begrepen. Van gezaghebbende zijde te Braz zaville (voormalig Frans Kongo) is zondag vernomen, dat generaal Jans sens twee dagen geleden met een hefschroefvliegtuig over de rivier de Kongo is gevlucht. Muitende Kongolese soldaten zou den jacht op hem hebben gemaakt. Hij was onder de negersoldaten niet populair, omdat hij er een tegenstan der van was, dat Kongolezen gauw officier zouden worden. Tot commandant van het nationale leger van Kongo is thans benoemd de ex-sergeant-majoor en oud-bur gemeester van een dorp in Katanga, Victor Loendoela. In Leopoldstad zijn zondag via de radio nadere bijzonderheden be kendgemaakt over de hervormingen in het Kongolese leger, waarbij Kon golese soldaten hun eigen officieren zullen kiezen. De ex-minister Joseph Momboto is benoemd tot chef-staf, onder generaal Loendoela. De nieu we chef-staf deed na zijn benoeming onmiddellijk een beroep op alle mili taire kampementen in Kongo tot het bewaren van kalmte. In een bood schap, die elk half uur werd omge roepen, drong hij er bij de militai ren op aan, om naar hun* kampen terug te keren, daar aan hun wen sen was voldaan en hun Belgische officieren door Kongolezen worden vervangen. De Kongolese militairen zullen thans moeten beslissen over de Bel gische officieren, die als technische adviseurs in het leger kunnen aan blijven. De overigen zullen worden ontslagen. Ook Roeanda- Oeroendi roert zich Politieke partijen in het Belgische protectoraat Roeanda-Oeroendi heb ben zaterdag volgens uit Oesoem- boera ontvangen berichten vóór 27 december van dit jaar de onafhanke lijkheid geëist. In Roeanda heerst een gespannen toestand. Het Belgische bestuur heeft alle samenscholingen verboden en een avondklok ingesteld. In Oesoemboera wordt vernomen, dat ook in Goma, dat op de grens van de provincie Kivoe en Roeanda- Oeroendi ligt, muitery onder de Kongolese militairen is uitgebroken. Er zou een tiental Europeanen zijn aangehouden. Belga gaf vandaag uit Leopold stad het volgende overzicht van de toestand in Kongo: In Elizabethstad was de nacht rus tig. Belgische troepen beheersen nog altijd het centrum van de stad en belangrijke andere punten. De uit tocht van de Europeanen duurt voort. Met Loeloeaburg is elke verbin ding verbroken en de Belgische en Kongolese autoriteiten weigeren elke nadere verklaring over de toestand. In Stanleystad hebben de muiten de Kongolese soldaten zondag het vliegveld bezet en gedurende enkele uren verhinderd, dat vliegtuigen naar Brusel vertrokken. Maandag ochtend controleerden de muiters de stad. De officieren zijn ontwa pend en hebben hun commando overgegeven aan Kongolezen krach tens instructies, ontvangen van Leo poldstad. Sinds maandagochtend acht uur geen officieel contact met de stad meer geweest. Uit Cocquilhatstad is geen nieuws ontvangen. In Boekavoe schijnt de situatie normaal te zijn, evenals in Goma, waar bittere gevechten hebben plaats gehad tussen Europese vrijwilligers en de Force Publique. Er zijn geen doden of gewonden gemeld. De nor male toestand keert daar weer te rug. In Leopoldstad is op het militaire vlak de situatie rustig. Er zijn ech ter nog vele sociale troebelen. De aankondiging van een algemene sa larisverhoging van dertig procent, gebaseerd op het wettelijke mini mum-salaris, heeft overal discussies uitgelokt tussen werkgevers en werknemers. De gevolgen van deze abrupte loonsverhoging, die door een simpel communiqué van het minis terie van arbeid zondagavond per radio werd bekendgemaakt, zijn niet te overzien. uur om hulp gevraagd. Het schip dry ft met een tros in de schroef rond op een stormachtige Noordzee. De Franse treiler had vanmorgen het Engelse zeiljacht „Marie Rose", af komstig uit Darthmouth, op sleep touw genomen. Tijdens het slepen kwam de sleeptros in de schroef van de treiler. Het jachtje is op drift ge slagen en de treiler drijft ook rond. Uit Duinkerken is een Franse sleep boot vertrokken om de treiler assis tentie te verlenen. Ook een Engelse reddingsboot is onderweg naar het jachtje. GEVECHTEN TUSSEN KONGOLESE MUITERS EN EUROPEANEN In Shinkolobwe, in de nabijheid van Jadotstad, zy'n gevechten uitge broken tussen muiters en belegerde Europeanen, aldus een in Lusaka, Rhodesia, ontvangen boodschap van een radioamateur in Elizabethstad. Belgische troepen zouden onder weg zijn naar Shinkolobwe, een mijnbouwcentrum op ca. 160 km af stand van. Elizabethstad. De ura- niummijnen van Shinkolobwe wor den beschouwd als de rijkste ter we reld. NIEUWE BFXGISCHE TROEPEN NAAR KONGO Drie compagnieën parachutisten reservisten en een infanteriecom- pagnie zullen vandaag naar Kongo gevlogen worden, zo heeft het Bel gische ministerie van defensie be kendgemaakt. Volgens de bekendmaking heeft het ministerie nog meer parachutis ten gereed staan die naar Kongo ge bracht zullen worden als- dit nodig mocht blijken. In Kongo bevinden zich reeds drie compagnieën Belgische parachutis ten en negen infanteriecompagnieën. Met de nieuwe versterkingen be draagt het totaal aantal manschap pen voor de bescherming van de blanken in Kongo meer dan 4.000. Op ongeveer zes mijl ten west noordwesten van het lichtschip „Noordhinder" heeft de Franse trei ler „As de Trefle" omstreeks twaalf Aetherklanken DINSDAG 12 JULI HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 V. d. kind. 8.40 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Hammondorgelspel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Dansmuz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Prome- nade-ork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.50 De dieren wereld en wij, lezing. 15.00 Licht progr. 15.30 Voordr. 15.45 Piano ree. 16.15 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Ra dio-Volksuniversiteit: Reuma, door dr. J. J. de Blécourt. Tweede lezing. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 19.45 Journ. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muz. 20.50 Jean Merlin en zijn meisje, hoorsp. 22.00 Holland Festival 1960: Koperkwartet en vo caal ens. 22.30 Nieuws, SOS-ber. en Beursber. 22.45 De toverstaf van het woord, lezing. 22.55 Kamermuziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 10.35 Lichte muz. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan. vooruit, le zing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. (verv.). 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pla- tennieuws. 13.35 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.15 Voor de plattelands vrouwen. 14.25 Het hoofdkwartier van Zijne Majesteit, hoorsp. (Tussen 15.3017.30 Rep. Tour de France). 15.30 Ziekenlof. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Kent u de Nederlandse Antillen, door H. L. Braam. 18.00 Lichte muz. 18.20 Re geringsuitz.: 10 jaar vakantiecursus sen voor Belgische docenten, in het kader v. h. Belgisch-Nedeï lands cul tureel verdrag door prof. dr. P. Min- deraa. 18.30 Kroningstad in de Has- pengouw, klankb. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.15 Memojandum. 19.30 Tour de France. 19.40 Gram. 20.30 De Kongo op eigen benen, lezing. 20.45 Holland Festival 1960: Concertge bouw ork. en sol. 21.45 Pianorecital. 22.15 Tour de France. 22.25 Boekbe spreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Kamer- ork. en solist. 23.25 Klass. en mod. meesterwerken. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS. Eurovisie: 15.45—17.00 Tour de France. 20.00 Journ. en weerover- zicht. VARA: 20.20 Film-reportage. (Advertentie) 20.30 Speelfilm. DOOR OTTWELL BINNS 19) Grote vlinders met schitterende kleurschakeringen fladderden ruste loos over het water en langs het groen, en groengevederde papegaaien vlogen krijsend heen en weer. Langdon schonk echter niet de minste aandacht aan dit alles; zelfs het gezicht van een jaguar, die aan een kleine inham van de rivier stond te drinken en hem met woeste ogen begluurde liet hem onbewogen. Er waren andere, kleinere dingen die hem hinderden. Hele zwermen steek vliegen dansten boven de rivier op en neer, waarvan vooral één soort hem zéér hinderlijk bleek, het bezat zulk een lange spitse angel, dat als de huid doorboord werd, het bloed ogenblikkelijk in een dun straaltje naar buiten kwam. Ondanks alle po gingen het ongedierte te verjagen, zaten zijn gelaat en armen binnen een paar uur vol geronnen bloed, en schrijnde zijn huid op alle mogelijke plaatsen door het vergif dat zij naar binnen spoten. Het ergste was echter een zwerm uiterst kleine muggen, zo klein dat ze bijna onzichtbaar wa ren, waardoor het onmogelijk was zich ertegen te verweren. Waar ze hem prikten voelde hij een uur lang een pijn als werd hij daar met een gloeiende naald gestoken. Om deze onophoudelijke kwelling zo veel mogelijk te verminderen hield hij voortdurend zorgvuldig het mid den van de rivier. Tegen de middag passeerde hij een open plek in het woud, waar een aantal Indianen hun tenten hadden opgeslagen. Vanaf de oever begluur den zij hem nieuwsgierig, zonder hem evenwel een enkel woord toe te roe pen. Dan voer hij weer urenlang tussen de eindeloos schijnende groene muren door, terwijl de stilte van het oerwoud slechts verbroken werd door het geschreeuw van de vogels en het gezoem der insecten. Later op de middag begon de lucht te betrekken, de smalle streep van de hemel, die hij recht boven zich kon zien, werd donker van de drei gende wolkenmassa's, die zich na een tijdje openden en de regen daalde in dichte stromen neer. Snel roeide hij naar de oever en zocht bescherming onder een paar geweldig grote varens. Terwijl hij zat te wachten op het eind van de stortbui, dwaalden zijn gedachten terug naar zijn vriend Jules en bezorgd vroeg hij zich affc wat er van deze geworden kon zijn. Was hij weer gegrepen, en terugge voerd naar die hel van Cayenne, of was hij nog steeds op vrije voeten, en dwaalde hij evenals hij zelf door de wouden, de gevaren hiervan ver kiezend boven de twijfelachtige ge nade van de gevangenisbestuurders? Hij kon er slechts naar raden; en daar hij zich ook niet kon herinneren hoe hij zelf de kust bereikt had. vreesde hij het ergste. Meer dan een uur lang regende het aan een stuk door, dan werd het ein delijk helderder, het werd. weer mo gelijk iets te onderscheiden, en Lang don hervatte zijn tocht, snel roeiend om de verloren tijd in te halen. De gehele dag roeide hij verder door, tot een uur voor zonsondergang toen hij het tijd oordeelde om een geschik te plaats te zoeken om er de nacht door te brengen. Na enig zoeken ontdekte hij een smal beekje dat in de rivier uitmond de hetwelk hij een halve mijl op roeide tot hij ver genoeg uit het zicht van de rivier was. Zorgvuldig inspecteerde hij de oevers tot hij ten slotte vond wat hij zocht: een sindi- caspiboom, een van de weinige tro pische bomen, waar zonder al te veel moeite een vuurtje mee te onder houden viel. Na aan wal geklommen te zijn kapte hy met de bijl van Christophe een kleine plek, vrij van struikgewas en ging vervolgens de sindicaspi te lijf. Weldra oordeelde hij dat er ge noeg brandhout bij elkaar was en na een klein vuurtje ontstoken te heb ben, begon hij aan een schuilplaats voor de nacht. Zorgvuldig zocht hij een aantal, rechte takken uit, welke hij naar zijn kampplaats sleepte. Enkele armen vol palmbladeren en varens volgden en spoedig had hij een kleine hut opgebouwd, die voldoende beschut ting zou bieden voor de nacht. Zijn volgend werk was het afvissen van het beekje en na zeer korte tijd was hij erin geslaagd een paar vissen te verschalken, groot genoeg voor een maal, dat zyn hongerige maag ruim schoots zou bevredigen. Hij plaatste de vissen op stokken vlak voor het vuur om ze door de hitte te laten braden, at zijn aldus toebereid souper met graagte op, en bevestigde daarna de versleten hang mat, die hij van de Creolen meege kregen had. aan twee bomen. Het was doodstil in het woud gewor- ker geworden, en na nieuwe brand stof op het vuur geworpen te hebben, ging hij er voor zitten om een pijp te roken alvorens naar kooi te gaan. Van Christophe had hij een pijp en een kleine voorraad tabak meege kregen, waarmee hij zuinig omging. Zo langzaam mogelijk rookte hij, iedere trek lang in de mond houdend om het volledig genot ervan te kun nen smaken. Sedert drie lange jaren was hem dit genot ontzegd geweest. Het was doodstil in 't woud gewor den. Vuurvliegjes flitsten onder de bomen heen en weer, een glinsteren de streep achterlatend op hun grillige weg, en het enige geluid wat hoor baar was, was het zachte gedruis van het water in de snel stromende beek. De stille duisternis maakte het woud als een woonplaats van de dood, een onprettige verblijfplaats voor hem, die niet aan eenzaamheid gewend is, en zich niet weet teweer te stellen tegen de enerverende gewaarwordin gen, die iemand in een dergelijke omgeving besluipen. Langdon voelde zich echter volkomen op zijn gemak. De stilte hinderde hem niet het minst, en dc omringende duister nis voelde hij als een schuil plaats, die hem geheel beveiligde tegen het gevaar van een ach tervolging. Zijn gedachten verwijlden enige ogenblikken vol dankbaarheid bij de eenvoudige mensen die hem inplaats van aan zijn rechters over te leveren, door hun liefderijke ver zorging tot het leven terug hadden geroepen en geholpen hadden om zijn verdere tocht te vergemakkelijken. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5