Toto met maximum van f 50.000- en hoogste inzet van twee gulden „Het moet in ieder geval sport blijven Badgasten worden geteld Om ieder een plaatsje te garanderen Aanrijding met toerbus, 6 gewonden DE DEUR GEWEZEN DE RUS IS UILGESTUDEERD' VRIJDAG 8 )ULI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Na felle verdediging door minister Beerman Amerikaans kerkhof Margraten ingewijd De voetbaltoto krijgt een maximum-inzet van twee gulden en de maxi mum uit te keren prijs wordt 50.000. Dit is het besluit geweest in de Tweede Kamer na twee dagen van opgewekt, scherpzinnig en soms zeer fel debat. Minister Beerman heeft gisteravond nog een magistrale rede ge houden, een advocaat sierend. Zijn zege werd met slechts een kleine meer derheid bereikt. Hij verhoogde de hoofdprijs van 25.000 op 50.000 en verklaarde, dat de amendementen, die een hoofdprijs van meer dan 50.000 verlangden en een maximum-inzet van meer dan twee gulden tot politieke spanningen in de nabije toekomst zouden leiden. Dit klonk als een „onaanvaardbaar" en onder deze druk hebben de re geringspartijen hun stellingen verplaatst. Het amendement-Blaisse-Berkhou- wer werd verworpen met 76 tegen 68 stemmen. De fracties van de so cialisten, communisten en Pac. soc. stemden unaniem voor, maar zes KVP-ers en niet minder dan elf li beralen schaarden zich bij deze grote meerderheid. Namens zijn fractie verklaarde prof. mr. Oud waarom zij niet haar stem aan dit amendement geeft. Men doet het met bloedend hart. De VVD stemde voor het wets ontwerp van de regering, omdat zij liever een wetsontwerp heeft met toto dan geen wetsontwerp en géén toto. Steekspel in de Tweede Kamer De stemifiing voor het wetsont werp, dat door minister Beerman werd verdedigd luidde 76 vóór en 68 tegen. De minister had het toen aan de Kamer overgelaten de maximum- inzet van de toto te verhogen tot twee gulden. Het amendement voor de onbeperkte hoofdprijs van de heer Blaisse-Berkhouwer kon geen meerderheid behalen, evenals niet dat van twee toto's. De voorstemmers van de laatste stemming vóór het wetsontwerp wa ren de gehele KVP, mr. Blaisse in cluis, de liberale fractie met uitzon dering van mr. Geertsema, de fractie van de CHU met uitzondering van de afgevaardigden mr. Beernink en Van Mastrigt en de anti-revolutio nair mr. Biesheuvel. Niet monumentaal De minister hield een rede met humor en dreiging. Hij wendde alle mogelijkheden aan om zijn wetsont werp tot wijziging van de loterij wet er door te krijgen. Hij ving er mee aan toe te geven, dat de belangstel ling voor dit wetsontwerp omge keerd evenredig is aan de juridische monumentaliteit ervan. „Loterijen zijn altijd aan banden gelegd", merk te hij op. Niemand zal ontkennen dat hier mogelijke gevaren zijn. Hij bestreed de argumenten van zijn te genstanders. Men kan wel zeggen, dat de toto er is „voor en door de sport", maar er valt aan te twijfe len of een grootse toto met onstel- lende hoge prijzen niet de grondbe ginselen van een goede sportbeoefe ning aantast. Vooral onder de jeugd. „Dit heeft de KNVB tien jaar ge leden ook nog eens gezegd." „Kapitalistisch" Hij laakte de plotselinge kapitalis tische gezindheid van de P. v.d. A., die onbeperkte prijzen wil. De mi nister verdedigde de maximum-inzet met een beroep op het rapport-Wiar- da en het slechts toestaan van één toto. Hij gaf wel de belofte dat ook de charitatieve instellingen hun kans krijgen, maar dan moet daarvoor 'n breed front zijn. „Rolot" was niets nieuws. Ook bij de thans toegestane twee rolotspelen zijn de maximum prijzen 25.000. De minister vond nog een andere dreiging voor de te genstanders. Hij zei: „als de Staten- generaal niet meewerkt aan het ver schaffen van een wettelijke basis aan de top, dan maakt de staten-generaal het niet wel mogelijk om de bestaan de toestand te bestendigen. Ik zal de toestand in het vergunningenbeleid dan afstemmen op artikel 3 van de loterijwet." Dat vonden verschillende Kamer leden in het bijzonder de P.v.d.A.-ers mr. Vrolijk en mr. Burger een on toelaatbaar dreigement. Mr. Romme, die daarna nog aan het woord kwam, schaarde zich ach ter de regering, zij het met armslag. Van een onveranderde voortzetting van het vergunningenstelsel bij een eventueel verwerpen kan geen spra ke zijn, zei later minister Beerman nog, en hiermede was de stemming wel bepaald. Mr. Vrolijk behaalde bij de stemming over de amende menten als eerste een succesje, door dat met grote meerderheid zijn amendement werd aangenomen. Het bepaalt, dat de vrijstelling van departenmentale goedkeuring van quizzes en puzzels werd verlegd van 200 tot de grens van 1000. Bij zitten en opstaan werd evenzeer het amendement aangenomen, waarbij het gemeentebesturen mogelijk wordt gemaakt loterijen te houden met een prijzengrens. De protestantse partij en waren hier tegen. latick, k«Misigheid bii (mf huisapotheek :rs). ogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poeder^Sfci hoofdpijn, kies pijn. hoesl, griep, IJarrhee, influenza, rheumatick, koortsjpeid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist H.M. de koningin heeft donderdagmiddag de inwijdings plechtigheid bijgewoond van het Amerikaanse kerkhof in Margraten. Op de voorgrond ziet men H.M. de koningin naast de ambassadeur van de Verenigde Staten, de heer Philip Young. A.s. zondag bij slecht weer een week later of anders in augustus zullen aan 130 toegangswegen tot het Nederlandse strand van Cocksdorp (Texel) tot en met Wassenaar enquê teurs en tellers de badgasten tellen en enkele gemakkelijk te beant woorden vragen stellen over woon plaats, wijze van vervoer naar het strand en het vakantieadres. De en quête dient om de VW's in de re creatieoorden een duidelijk beeld te geven van de noodzakelijke recreatie faciliteiten. Ook zullen de kustgemeenten van Nederland op de toegangswegen naar het strand de totale omvang en de aard van het verkeer meten, 850 per sonen zullen dit werk doen. De gemeentebesturen werken bij dit onderzoek samen met het Cen traal Bureau voor de Statistiek, de rijksdienst voor het Nationale Plan en de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland. In de kustgemeenten staat men in de vakantieperiode voor de taak vele vakantiegangers onderdak te bie den en vele dagjesmensen een plaats je aan het strand te garanderen. Om hiertoe in staat te zijn moet een scherp beeld verkregen worden van de behoeften der vakantiegangers. Het strand van Nederland aldus Provinciale Waterstaat van Noord- Oude man van f. 500," beroofd Een bejaarde man (33) in de Sir- temastraat in Den Haag is slapende van zijn portefeuille met J 500.be roofd. Vannacht is een inbreker het huis van de alleen wonende man bin nengedrongen. In de slaapkamer haalde hij uit de kleding van de oude man het geld. Holland in een communiqué ligt gunstig ten opzichte van de bevol kingsagglomeraties in dit deel van Europa en is daarom van niet te onderschatten waarde voor de toe risten-industrie. De enquête waarbij niet alle, maar wel zoveel mogelijk badgasten Tilburg terugkeren, zullen worden betrokken duurt van 08.00 uur tot 20.00 uur. Een toerbus uit Tilburg, waarin 31 dames, en een personenauto, be stuurd door de heer Dalenoort, direc teur van W. A. Scholten's aardap pelmeelfabrieken in Glimmen (Gr.) zijn gistermiddag bij Deventer ern stig in botsing gekomen. De personen auto, die uit de richting Deventer kwam, reed in de bocht van een dijk, in hoge vaart tegen de geheel rechts rijdende bus. De heer Dalenoort en zijn echtge note werden zeer ernstig gewond. De zoon van het echtpaar en zijn vriend liepen een shock op. Bij de Tilburgse dames ontstond een paniek. Vier van de gewonden moesten in een Deventer ziekenhuis Prof. dr. L. J. C. Beaufort o.f.m, hoogleraar in het volkenrecht aan de Nijmeegse universiteit, lid van de eerste Kamer en gedelgeerde van Nederland in de Europese conven tie, heeft gisteren in de aula van de universiteit in Nijmegen voor een se lect gehoor zijn afscheidsrede gehou den. De 70-jarige hoogleraar wijdde zijn laatste college aan de geschie denis van het moderne volkenrecht en schetste de ontwikkeling van het volkenrecht in de laatste halve eeuw. Na dit afscheidscollege werd een drukke receptie gehouden, waarop onder meer mgr. dr. R. Post, als voorzitter van de raad van bestuur der St. Radboudstichting, en de mi nister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. Klompé, onder de vele wereldlijke en kerkelijke autoriteiten waren. Taxichauffeur van zijn auto beroofd Gisteravond hebben twee inwo ners van Helmond de taxi-chauffeur Van Hout uit deze plaats van zijn splinternieuwe auto en zijn porte feuille beroofd. De daders zijn bij de politie bekend en er wordt reeds jacht op hen gemaakt. De heer Van Hout, die in zijn vrije uren hulpchauffeur is bij een taxibedrijf, reed gisteravond door Helmond, toen twee mannen hem vroegen hen naar Eijsselstein te rij den. Op een stille weg vroegen zij hem even te willen stoppen. Een der mannen stapte uit. Op het moment, dat hij echter weer instapte, gaf de ander hem een paar klappen op het hoofd. Van H. raakte meteen be wusteloos. De twee overvallers heb ben hem niet direkt uit de wagen gewerkt, doch eerst bij een tanksta tion hebben zij de versufte man op straat gezet. In het tankstation stelde de chauf feur de politie van de overval in kennis en liet een bloedende wond aan zijn achterhoof verbinden. Later bleek, dat Van H. zijn porte feuille miste, waarin slechts f 18. zat. Vermoedelijk zijn de overval lers in de veronderstelling geweest, dat de taxichauffeur meer' geld bij zich zou hebben, waarmee zij in de auto konden verdwijnen. KVP OP VAKANTIE. Het bureau der KVP, Mauritskade 25 te Den Haag, is wegens vakantie van 25 juli tot 16 augustus gesloten. PTT-sorleerder opende brieven Een gevangenisstraf van. acht maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar eiste de offi cier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank, jhr. mr. F. A. Groeninx van Zoelen, gistermiddag tegen de 40-jarige E. J. van der W. uit Rot terdam. Hij stond terecht, omdat hij als sorteerder bij de PTT in de eer ste vijf maanden van dit jaar hon derden brieven zou hebben geopend. Als er geld inzat zou hij dit voor zichzelf hebben gebruikt. Op deze wijze, gaf hij toe, had hij tachtig of negentig gulden bemachtigd. Hij was ertoe gekomen, omdat zijn vrouw schulden had gemaakt. De PTT heeft hem ontslagen. De officier sprak van een abnor maal hoog aantal geopende brieven. Zijn raadsvrouwe, mej. mr. N. M. Traas, zette uiteen, dat zijn vrouw niet met geld kon omgaan en dat haar cliënt zodoende tot deze din gen was gekomen. Vliegers stagneerden treinenloop De treinen van Venlo naar Eind- haven en Nijmegen konden gistermid dag niet verder omdat vliegers, die door een aantal kinderen in Blerick waren opgelaten, op de electrische bovenleiding van de spoorwegen wa ren terechtgekomen, waardoor een storing ontstond. Toen de :liegers wa ren verwijderd, werd de stagnatie opgeheven. Niet alleen dat de treinenloop door de „vliegerij" kan worden gestremd, hetgeen in die buurt al eerder is voorgekomen, kan het bovendien ge vaarlijk zijn voor de vliegerende jeugd. De politie zal daarom strenger gaan toezien; het is trouwens straf baar om vliegers op te laten in de nabijheid van hoogspanningsdraden. De in verband met een spionage-affaire door de Neder landse regering uitgewezen Russische student P. Smir- nov is donderdag met een Toepoelev-vliegtuig van Schi phol naar Moskou vertrokken. Hij werd vergezeld door zijn vrouw en kind. De foto laat zien hoe Smiraov het vliegtuig binnenging? Verkeersbrigadiertj& door tram aangereden Gistermiddag vier uur zijn op de brug KinkerstraatBilderdijkkade in Amsterdam drie kinderen door een wagen van lijn zeven aangereden. Een der kinderen, het 11-jarige meis je Willie Spaans, dat in haar functie van verkeersbrigadiertje twee jon gens van resp. acht en negen jaar naar de overkant bracht, liep een schedelbasisfractuur op en werd in ernstige toestand in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen. Een der jonens is met onbekend letsel eveneens in het W.G. opgeno men. De andere jongen en de tram bestuurder, die een shock kreeg, kon den naar huis worden vervoerd. Kleinzoons (uil huis gezet) bestalen grootmoeder Omdat zij hun 78-jarige grootmoe der zouden hebben bestolen stonden gisteren voor de Rotterdamse recht bank terecht de broers A. en J. van B., een 23-jarige isoleerder en een 26- jarige schilder. Op de avond van de 17e maart toen grootmoeder thuiskwam, na bij familieleden naar de televisie te hebben gekeken, stonden haar klein zoons op haar wachten. Moeder had hun de deur gewezen. „Zij had een vriend", zo verduidelijkte nadien de raadsman, „en die had de eis gesteld: de jongens eruit of hij. Moeder had de zijde van haar vriend gekozen." Grootmoeder legde haar tas op een stoel en toen ze in de keuken bezig was, pakten ze haar tas en namen de benen. Het was al meer gebeurd, aldus getuigde grootmoeder. Nadien kwa men de knapen dan wel hun veront schuldiging aanbieden en beloofden ze het geld terug te betalen, maar daarvan kwam nooit iets. Grootmoe der nam het deze keer dan ook niet meer en deed aangifte bij de politie. Uit haar tas was 400.en een spaarbankboekje verdwenen. De officier eiste tegen de jongste een gevangenisstraf van tien maan den met aftrek, waarvan drie voor waardelijk, met drie jaar proeftijd. De ander, die reeds negen vonnissen achter de rug had, hoorde een jaar met aftrek tegen zich eisen. Uit spraak 20 juli a.s. NIEUWE VLEUGEL LABORATORIUM NIJMEEGSE UNIVERSITEIT. De aartsbisschop van Utrecht, dr. Bernard Kardinaal Alfrink zal van daag in een sobere plechtigheid een nieuw gedeelte van het laboratorium van de wis- en natuurkundige facul teit der Kath. Universiteit op Heij en daal inzegenen. De nieuwe proefruimte zal pas offi cieel in gebruik worden genomen, De Russische student Pjotr S., die in verband met een spionage-affaire door wanneer het gehele laboratorium, de Nederlandse regering is uitgewezen, is donderdag per Toepolev-vliegtiug waarvan de bouw in deecmber 1958 van Schiphol naar Moskou vertrokken. Hij werd vergezeld door zijn vrouw is begonnen, voltooid zal zijn. Het en kind. Foto: mevrouw S., van de bus op Schiphol op weg naar het vlieg- gehele gebouw zal zeven verdiepin- tuig. De wijzende hand van een grond-stewardes werd tot een veelbeteke- gea hoog zijn. nend symbooL M

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7