B.deKONING NU EXTRA LANG IN SUPRA WIT „MASTER SHEETS" 6.95 8.45 1.85 7.45 8.95 2.25 GOEMAAT - Katwijk - Rijnsburg „De Gouden Cirkel" Nieuwe Technische school te Katwijk a. d. Rijn officieel geopend Prachtige aanwinst voor de streek Communisten tegen neo-fascisten Onlus'en in Italië 't Is weer Mau-Mau Chroesjtsjef in Graz bedreigd? VRIJDAG 8 JULI 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA De voorzitter van het bestuur der nieuwe technische school, de heer C. A. Kruyt, sprak in de hal van het grote gebouw een welkomstwoord en gaf een kort overzicht van het werk der laatste jaren, de voorgeschiede nis van de school met de vele moei lijkheden totdat eindelijk in juli 1958 het werk kon worden gegund. In augustus van dat jaar werd met de bouw begonnen en in november kon de eerste steen worden gelegd. 1 September 1959 kon reeds een praktijkgedeelte in gebruik worden genomen en nu, 7 juli 1960, heeft de officiële opening plaats. Mr ir M. Groote, inspecteur-gene- raal van het onuerwiis, sprak na de toespraak van de heer Kruyt uit voerig over het technische leerplan. Burgemeester H. Duiker sprak woor den van gelukwens tot het school bestuur en sprak daarbij de hoop uit dat er in deze school vele goede werkkrachten zullen worden ge vormd. Nadat architect S. v. d. Mey nog het woord had gevoerd sprak de directeur van de nieuwe school, de heer R. Rijkebroer een dankwoord, waarna een rondgang door de ge bouwen volgde. Van de receptie die daarna ge houden werd maakten een groot aantal genodigden en andere be langstellenden gebruik. Katwijk is met deze school een fraai gebou wencomplex een instelling rijk geworden waarvan ongetwijfeld vele jonge mensen uit Katwijk en Noord- wijk met omgeving gebruik zullen maken. De school is zeer gunstig ge- tram- en bus" de richtingen. Enkele autoriteiten bij de openingsplechtigheid. Van links naar rechts: mr. ir. M. Groote, inspecteur-generaal van het onderwijs, burgemeester H. Dui ker en de directeur der school, de heer R. Rijkebroer. Het was gisteren voor Katwijk een belangrijke dag: onder grote belang stelling heeft namelijk de officiële opening plaats gehad van de Chr. Tech nische School aan de Nieuwe Duinweg. Bij de plechtigheid waren onder meer aanwezig de inspecteur-generaal van het onderwijs, mr. ir. M. Groote, de heer H. Duiker, burgemeester van Katwijk, de heer J. P. J. v.d. Berg, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, de directeur van de school, de heer R. Rijkebroer, de heren wethouders en de heren S. v.d. Mey en D. Verloop, de architecten van het gebouwen complex. Ook verschillende schoolbesturen, waaronder namens het r.k.- schoolbestuur pastoor F. P. M. v.d. Vliet en notaris A. W. C. Verhees, en de directrice van de huishoudschool waren aanwezig. (Advertentie) Hotel Restaurant „Hollander" - Noordwijlc Telefoon 01719—3441 Kon. Wilhelminaboul. 11 Voor uw lunch en diner aan de zee Vanaf 15 sept. gelegenheid voor congressen, partijen, recepties enz. Een overzicht van de goed geoutilleerde metaalafdeling. Bij gevechten tussen de politie en linkse betogers in Reggio Emilia in Noord-Italië zijn donderdag vijf do den gevallen. De betogers hadden barricaden van stoelen en tafels op geworpen tijdens een door de com munisten geleide staking van 12 uur tegen de „fascistische dreiging" in de Italiaanse politiek. De politie, in jeeps en vrachtauto's gezeten, brak door de barricaden heen na de beto gers met traangasgranaten te hebben bestookt. Minstens 20 betogers en 7 politie mannen werden gewond, van wie twee ernstig. Volgens ooggetuigen had de politie het vuur geopend toen twee politie-auto's waren geïsoleerd en met stenen, flessen en andere voorwerpen werden bekogeld. In beide Kamers van het Italiaan se parlement ontstond donderdag avond een tumult, toen de ge beurtenissen in Reggio Emilia be kend werden. In de Kamer van Af gevaardigden probeerden de commu nistische leden de neo-fascistische aan te vallen, hetgeen door zaal wachten werd verhinderd. In de se naat vormden de zaalwachten een menselijke ketting, die de regerings- banken moest beschermen tegen de communistische senatoren. De huidige onrust in Italië is ver leden week vrijdag begonnen toen een onder communistische leiding staande menigte het afgelasten van een neo-fascistisch congres afdwong. Volgens Reuter schijnt de communis tische campagne nu gericht te zijn op de val van de regering-Tambroni, die voor een meerderheid in de Tweede Kamer afhankelijk is van de steun van 24 neo-fascistische stem men. Ook in Napels, Parma en Modena deden zich gisteren ongeregeldheden voor. In Napels werden elf personen gearresteerd nadat linkse activisten, die in de nabijheid van een neo- fascistisch partijbureau anti-fascisti sche pamfletten verspreidden, slaags waren geraakt met neo-fascisten. Een politieman werd licht gewond. In Parma werden vier politieman nen gewond, toen zij een anti-fascis tische bijeenkomst uiteen joegen, waarvoor de autoriteiten geen toe stemming hadden verleend. Ook in Modena moest de politie, bijgestaan door carabinieri, de deelnemers aan een anti-fascistische vergadering ver spreiden. Tien personen, onder wie vijf agenten, liepen verwondingen op. Mr B. L. A. van Zwieten, refe rendaris bij de afdeling Volkshuis vesting en ruimtelijke ordening der Vereniging van Nederlandse Ge meenten, is met ingang van 1 aug. benoemd tot burgemeester der ge meente Cuyk en St. Agatha. CONGRES JEHOVA'S GETUIGEN. Het nationale congres, dat Jeho va's getuiger van 7 t.m. 10 juli in de Houtrusthallen in Den Haag hou den, is gistermiddag door de con gresvoorzitter, de heer F. Hartstang, geopend met een lezing getiteld „Vre- dezoekende Christenen komen bij een". Bij geschikte weersomstandigheden zal de doopplechtigheid zaterdagmor gen omstreeks tien uur bij het Kijk- duinse strand in zee plaatsvinden. Naast de Houtrusthallen zijn drie grote tenten opgezet. Het cafetaria van het congres, waar dagelijks voor gemiddeld 5.000 personen warme maaltijden worden bereid, is hier on dergebracht. Zes uitdeeltafels maken het mogelijk om per minuut 60 per sonen te bedienen. Vanaf het uitrei ken van een schaal met voedsel aan een persoon tot aan het uitrei ken van diezelfde, schaal,gewassen en wel aan een andere persoon, ver lopen ongeveer 35 minuten. Al deze arbeid wordt verricht door vrijwillige werkers. In totaal zijn gedurende de verga dering 3.000 mensen in de weer, ver deeld over diverse afdelingen. Alleen al in het cafetaria doen 700 perso nen dienst. De politie van Nairobi heeft vrij dagochtend vroeg in de Afrikaanse wijken van de stad en in omliggende woonoorden van de Kikoejoe's een razzia op Man Mau-leden gehouden. Alleen in Nairobi namen ongeveer 200 agenten aan de actie deeL De laatste tijd hebben vroegere Mau Mau-leden weer de eed van trouw op de beginselen van de beweging afge nomen. ROZEN EN LATHYRUS. Met de opening van de vijfde bin- nententoonstelling op de „Floriade" te Rotterdam, die gisteren door bur gemeester Van Walsum haar beslag heeft gekregen, is volgens de organi satoren een nieuwe reeks van deze exposities ingeluid. De naam „Rozen- en lathyrusfestival" dekt niet geheel wat er te zien is, want er zijn ook tal van andere inzendingen zoals le lies, orchideëen, anemonen, gerbera's, anthuriums, gladiolen en cactussen. In de energiehal zijn nu meer dan honderd nieuwe rozenvariëteiten door een internationale jury beoordeeld. Behalve nieuwigheden uit Neder land treft men inzendingen aan uit Amerika, Noord-Ierland, Duitsland, Frankrijk Zwitserland en België. Onder de lathyrusinzendingen is er een van het koninklijk paleis Soest- dijk. De lathyrus is n.l. een van de lievelingsbloemen van de koningin. Lijdt niet langer door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal kan baten waar andere middelen falen. Zui vert de nieren, is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. (Advertentie) ONGEDEKTE CHEQUES. De Amsterdamse recherche heeft op verzoek van de Velsense politie in de hoofdstad de 35-jarige Velse- naar, B. L. M. G., aangehouden, die er van verdacht wordt op tal van plaatsen in ons land garagehouders winkeliers en hoteleigenaren te heb ben opgelicht. Hij maakte er een ge woonte van allerlei meubilair per postorder te bestellen en liet dit dan door een expediteur afhalen. De ver voerder werd dan door G. betaald met een ongedekte chèque. Bij een bank wist hij eveneens met een ongedekte chèque vierhonderd gulden los te krijgen. De lijst van plaatsnamen, waar de oplichter opereerde bevat o.a. Oegstgeest. In een groot aantal hotels in het gehele land overnachtte hij onder valse naam en verdween als het op betalen aankwam. Premier Chroesjtsjef, die zijn rond reis door Oostenrijk met een dag be kort heeft, is donderdag in Wenen teruggekeerd en zal vandaag (vrij dag) met de Oostenrijkse kanselier Raab een slotcommuniqué tekenen. Ook 'n persconferentie van Chroesjt sjef voor vrijdag is enige uren ver vroegd alsook het vertrek van de Russische leider naar Moskou. Volgens het Oostenrijkse blad ,Kronenzeitung' zou Chroesjtsjef zijn tournee bekort hebben omdat hij in Graz werd bedreigd. Dé Oostenrijk se politie zou niet bij machte ge weest zijn een soort actie, die anti-communistische groepen tegen Chroesjtsjef beraamden, te verijde len. Het hoofd van de organisatie ter bescherming van de Russische leider zou hem gewaarschuwd hebben, dat het niet verantwoord zou zijn als Chroesjtsjef in Graz overnachtte. Volgens een Oostenrijkse rege ringswoordvoerder hebben donder dag gevoerde economische bespre kingen tussen een Oostenrijkse de legatie onder leiding van kanselier Raab en een Russische delegatie met eerste vice-premier Kosygin en de minister van buitenlandse zaken Gromiko tot een „positief en bevre digend resultaat" geleid. De Russische premier heeft don derdagavond om kwart voor zeven een rede voor de Oostenrijkse radio en televisie gehouden. Het was voor het grootste deel een lofzang op de verrichtingen van de Sow jet-Unie op het gebied van de industrie, de bouwnijverheid en de ruimtevaart. SUPRA LAKENS voor prijzen lager dan de vastgestelde fabrieks prijzen en bij aankoop van elk laken een bijpassende SLOOP voor 25 cent Dit is voordeel van de bovenste plank. Het beste Twentse graslinnen. Volkomen gegarandeerd. Amerikaans verpakt in plastic. Zorgvuldige afwerking. Zowel in gezoomd als prachtig geborduurd. Ook u heeft hierop gewacht. 1-pers. 150 x 240 2-pers. 180x240 Royale SLOOP Glad Glad Glad Geborduurd Geborduurd Geborduurd Nu bovendien bij elk laken een BIJPASSENDE SLOOP VOOR 25 CENT Haarl.straat hoek Donkersteeg LEIDEN - NOORDWIJK (Advertentie) De Gaulle over Algerije President De Gaulle heeft donder dagavond op een bijeenkomst van Normandische burgemeesters in Ale- neon verklaard, dat de Franse rege ring. het „Bevrijdingsfront" niet als vertegenwoordigers van geheel Al gerije zal erkennen. Afgezanten van het „Algerijnse Bevrijdingsfront" zu, llen zich in Parijs niet met de pers in verbinding kunnen stellen of hun vrienden ontmoeten. Het is niet rechtvaardig om het „Bevrijdingsfront' als de vertegen woordiger van geheel Algerije te er kennen, aldus De Gaulle. Beslissend is de stemming, en niet de doelstel lingen van een groep, hoe belangrijk en strijdbaar deze ook is. Zolang wordt geschoten en gedood is het niet mogelijk, dat de afgezan ten van deze groep in de Franse hoofdstad de pers ontvangen en hun vrienden ontmoeten. Zoals bekend heeft het „Bevrijdingsfront" op de voorbereidende besprekingen in Me- lun volledige bewegingsvrijheid voor de onderhandelingsdelegatie geëist, evenals de mogelijkheid een gesprek te hebben met Ben Bella en de an dere leiders van het F.L.N., die reeds .jaren in Frankrijk gevangen wor den gehouden. De Gaulle zeide, ervan overtuigd te zijn, dat het einde van de oorlog in zicht is. Zij die om verschillende redenen trachten een vreedzame op lossing van het geschil te verhinde ren „verspillen hun tijd". Ferhat Abbas naar witserland De Zwitserse politie heeft de pre mier van de Algerijnse opstanden- lingenregering, Ferhat Abbas, een verblijfsvergunning voor de tijd van drie maanden verstrekt. In ambtelijke kringen te Bern is vernomen, dat de Algerijnse leider spoedig in w'tserland wordt ver wacht. Hij zou te Montreux willen verblijven. De verblijfsvergunning is Ferhat Abbas toegekend op voorwaarde dat hij zich van elke politieke activiteit zal onthouden. ,,Aloomlichi'' Amerikaanse onderzoekers zijn erin geslaagd een apparatuur te constru eren, waardoor het mogelijk zal zijn, door middel van atomen, licht te versterken en tot een straal te bun delen van een helderheid groter dan die van de zon of de sterren. Hierdoor zal het o.m. mogelijk zijn foto's van het luchtruim te nemen van een duidelijkheid als nog nim mer tevoren werd verkregen. Het geheel is niet groter dan een waterglas en het „hart" van de ap paratuur wordt gevormd door een synthetische robijn. De nieuwe vinding zal ook kunnen worden gebruikt voor het onderzoe ken van de eigenschappen der ma terie, alsmede voor industriële, che mische en medische doeleinden. \£nstetü wnitthi,

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6