SUNIL Dragon Gold Cup op hei IJselmeer Twee ministers over de EEG EEN VALLENDE STER Amsterdam krijgt toestemming voor bouw U-tunnel Hongaren houden studieweek op Oud Poelgeest SUNIL WAST STRALEND WIT Paardensportfeesten te Stompwijk vv b JULI 1V6Ü DK LRIUSE COUKAN'I PAGINA 8 3. LEENHEER VOORZITTER NED. RUNDVEE-STAMBOEK In een buitengewone algemene le denvergadering van het Nederland- sche Rundvee-Stamboek, die giste ren in Utrecht is gehouden, is de heer J. Leenheer uit Rhoon (Z.-H.) met algemene stemmen tot voorzit ter van het NRS gekozen. Hij is de opvolger van wijlen prof. ir W. de Jong, die door de vergadering post- huum werd benoemd tot lid van ver dienste van het NRS. HBS-er slaagde ziekenhuis einddiploma voor Dinsdag zijn op het IJselmeer ter hoogte van Muiden de zeilwedstrijden om de Dragon Gold Cup voortgezet. Op de foto kan men de „Draak" van prins Constantijn van Griekenland (derde van links) onderscheiden. Minister De Pous vindt het on aanvaardbaar, indien de consument niets zou merken van prijsverlaging door tariefsverlaging binnen de EEG. Bij verlaagde tarieven is ver hoging van de onderlinge concur rentie mogelijk. Hiervan is meer dan van de tariefsverlaging zelf prijs verlaging te verwachten. De tariefs verlaging zal versneld worden en aan het eind van het jaar nog 30 procent bedragen. Drs De Pous zei, dat dit geen onzekerheid behoeft te geven bij het importeren en expor teren. Bij de investeringen wegen de voordelen van de versnelling op tegen de nadelen. De minister sprak gistermiddag in de Tweede Kamer ook over de moeilijkheden die rond de monopolies zijn gerezen. Onder meer bij de tabaksmonopolies in Frankrijk en Italië. Deze landen zijn thans begonnen met het aankopen van tabaksproducten. Een redelijke kans bestaat dat de Franse aankopen geleidelijk opgevoerd zullen worden en dat in Duitsland de markt door tariefcontigenten versneld zal wor den geopend. In het verloop van zijn betoog zei de minister nog, dat er geen tekenen merkbaar zijn, die er op wijzen dat de Engelse regering serieus de mogelijkheid van toetre ding tot de EEG overweegt. De dreigende achterstand in de land bouw ten opzichte van andere sec toren werd onderkend door minister Marljnen, die in de Tweede Kamer eveneens aan het woord kwam. Plannen tot versnelling van 't ge meenschappelijk landbouwbeleid zal binnenkort aan de raad van minis ters ter hand worden gesteld. Waarom Stram en Stijf door 't leven? Vsrdriif U> Rheumttischo Pijnon met Krnscben Salts. U kunt alleen maar zelf ondervin den, wat Kruschen voor U kan doen. Daarom moet ge liever vandaag dan morgen met de bloedzuiverende Kruschen kuur beginnen. De aan sporende werking van Kruschen's vijf minerale zouten op de bloedzui verende organen, doet 't bloed krach tiger stromen, onzuiverheden wor den uitgedreven langs natuurlijke weg en daarmee ook de oorzaak van uw lijden en pijn. (Advertentie) Maandagmorgen is in een loods aan de Parallelweg in Apeldoorn brand uitgebroken, waarbij aan in ventaris en loods een schade ten be drage van ruim 2.000 ontstond. Bo vendien liepen twee in de loods ge stalde auto's vrij grote schade op. Thans is gebleken, dat de brand is gesticht door de 71-jarige J. H. van M. Zowel M. als de andere in de loods werkzame mensen zijn afkomstig van de stichting „Het Hooge Land" in Beekbergen. M. had zich al geruime tijd geërgerd aan het gedrag van de onder zijn leiding werkzame mensen en was dit op zeker moment zo beu, dat hij de loods, waarin men zich bezig hield met het sorteren van oud papier, in brand stak. De man is in gesloten in het politiebureau van Apeldoorn. Het telefoonnet Nes, Ameland, is geautomatiseerd. Tegelijkertijd is het lelefoonnet Hollum als zodanig opgeheven. De aansluitingen van dit net zijn overgebracht naar het net Nes. Naar in parlementaire kringen ver luidt, zal de ministerraad de Amster damse plannen voor een IJ tunnel niet in de weg staan. Wanneer de ge meente Amsterdam zelf dit project wil financieren, zal de bouwstop wor den ingetrokken. Begin van dit jaar heeft Amster dams burgemeester, mr. G. van Hall meegedeeld, dat Amsterdam bereid is de bouwkosten zelf te dragen. Binnenkort zal dus wel met de bouw worden begonnen. Vanmiddag zal minister Korthals (Verkeer en Waterstaat) de kabinets beslissing aan de Tweede Kamer mee delen. Hedenochtend wilde men op het departement nog niets bevestigen. INZEGENING LABORATORIUM NIJMEEGSE UNIVERSITEIT. De inzegening van het universeel laboratorium van de faculteit der wis- en natuurkunde van de Nij meegse universiteit, vrijdag 8 juli door de kardinaal-aartsbisschop van Utrecht, zal geschieden tijdens een interne plechtigheid. Zij zal alleen worden bijgewoond door het perso neel, dat in het laboratorium werk zaam is en door personeel van de bij de bouw betrokken aannemersbedrij ven. Het gereedgekomen gebouw is nog maar een gedeelte van het uni verseel laboratorium en biedt geen accomodatie voor de ontvangst van een gezelschap gasten. De officiële ingebruikstelling zal geschieden na voltooiing van de thans in aanbouw zijnde gedeelten. De eerste spade voor de nu gereed gekomen vleugel van het universeel laboratorium werd op 3 december 1958 in de grond gezet, ruim een jaar na de oprichting van de facul teit der wis- en natuurkunde. Het gebouw bevat o.a. college- en prac ticumzalen, laboratoriumruimten, een bibliotheek en werkkamers voor hoogleraren en staf. Deze week wordt in kasteel „Oud Poelgeest" te Oegstgeest een studie week gehouden voor Hongaarse ge vluchte studenten en intellectuelen in Europa, dit in navolging van 'n vorig jaar te Doorn gehouden con ferentie. De bedoeling van deze stu diedagen is de te grote spreiding, die zeer nadelig is voor het Hongaar se geestelijke leven in ballingschap, enigszins tegen te gaan. Met finan ciële steun van verscheidene Neder landse en buitenlandse instellingen, waaronder de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp en het R.K. huisvestingscomité, is deze studie week georganiseerd door de vereni ging van Hongaarse studenten en in tellectuelen in Nederland „Mikes Kelemen Kör". De deelnemers komen dit jaar uit acht landen. Zweden, Oostenrijk, België, Duitsland, Frankrijk, Enge land, Zwitserland en Nederland. Tij dens deze conferentie worden de spe cifieke problemen van de in het bui tenland wonende Hongaren bespro ken. Op het programma staan tal van lezingen en referaten. Morgen zul len de deelnemers een excursie ma ken naar Rotterdam, waar het ge meentebestuur de deelnemers een rondvaart en een bezoek aan het museum Boymans-van Beuningen aanbiedt De voorzitter van „Mikes In haar nieuwste film, „The Millionairess", welke op het ogenblik in En- de«Mlotoafo reland wordt gemaakt, zal men Sophia Loren op een gegeven moment 1™°*™ sociologie te Leiden over de leuning van de befaamde London Bridge zien stappen met de be- zei de n*®*1*®* toegedaan te zijn dat doeling in het donkere water uit het leven te vluchten. Tijdens de op- ongeveer 2/3 van de groep gevluchte name van deze scène hebben matrassen ervoor gezorgd, dat Sophia geen Hongaarse dichters op deze confe- onherstelbare schade kon oplopen. rentie aanwezig is. Liggend op zijn bed in 't St. Ge- rardus Majella-ziekenhuis te Bussum heeft maandag de 19-jarige Joost Willing uit Bussum uit handen van zijn geschiedenisleraar het einddi ploma HBS-b mogen ontvangen. Deze bijzondere diploma-uitreiking was te danken aan het feit, dat Joost ook in dit ziekenhuis zijn mondelinge examen had afgelegd. Enkele weken geleden kwam hij met zijn motor in botsing met een autobus en werd met een hersen schudding in het ziekenhuis opge nomen. Kort daarvoor had de HBS-er echter al een uitstekend schriftelijk examen gedaan en de directeur en de leraren van de Gooise HBS waren daar zo vol lof over, dat zij alles in het werk stelden, dat Joost, die anders een jaar zou verliezen, ook nog zijn mondeling examen zou kun nen afleggen. De pogingen hadden succes en ten overstaan van de naar het zieken huis getogen gecommitteerden deed Joost met goed gevolg zijn monde ling. RECHTSZAKEN BRAND KASTKRAKER Zo goed kon de welbespraakte 52- Jarige Hagenaar W. N. de B. niet praten of hij werd toch vastgepraat door de president van de Haagse rechtbank. De verdachte stond te recht wegens een in de nacht van 7 op 8 april jl. gepleegde brandkast- kraak te Zwammerdam. Hiervoor vorderde de officier van justitie an derhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoor- waardelij ke terbeschikkingstelling van de regering. In de bewuste nacht werd een brandkast van de N.V. Randstad Holland een bouwonderneming annex garagebedrijf openge scheurd en werd de 8000.inhoud meegenomen. De volgende morgen vroeg werd de Hagenaar voor deze inbraak reeds van zijn bed gelicht. Zijn ontkentenis baatte hem weinig. Een nacht tevoren was hij name lijk met een vriend de zaak gaan „afleggen", zoals het in ogenschouw nemen van de situatie ter plaatse in inbrekers-vakkringen heet. Hij had toen zijn uto vlak bij het politiebu reau in Zwammerdam geparkeerd. De plaatselijke politie vond het maar raar dat die auto daar zo lang stond en dat twee vreemde kerels in het nachtelijk duister rondscharrelden. Voor de zekerheid werd het auto- nummer genoteerd en nadat de man nen verdwenen waren ging de poli tie op zoek of er soms een kraak je was gezet. Dat was toen nog niet het geval. Bij de arrestatie, de volgende dag 's morgens heel vroeg, had de politie aan de waslijn achter verdachtes wo ning een kletsnatte pas gewassen pantalon gevonden en een paar zo juist gewassen sokken". Er zat na tuurlijk brandkaststof in de naden" was de conclusie van de president. De president vertelde vervolgens dat verdachte de sokken tijdens de Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte was! Het extra voordelige drlelingpak bespaart u elke keer geld üiwf .-^r. 'V (Advertentie) kraak over zijn schoenen had ge dragen om geen schoenafdrukken acher te laten. Hij had echter ver geten dat sokken ook afdrukken kunnen nalaten. Op de vloer voor de brandkast stond een keurige afdruk van een uitgerekte sok. Deze mede deling wekte nogal verbazing bij verdachte, die dit nog niet wist. De politie had voorts in verdachtes auto een prachtige collectie inbre kerswerktuigen aangetroffen, ge wikkeld in een voorschoot. Hierbij bevonden zich nog stof resten, gelijk soortig aan de vulling tussen de brandkastwanden. „Het zidh over 32 jaar lang uit strekkende strafregister bevat een ononderbroken stroom inbraken en diefstallen. De laatste keer is ver dachte voorwaardelijk ter beschik king van de regering gesteld, nu moet er maar eens een eind komen aan deze voortdurende bedreiging van de maatschappij", vond de offi cier van justitie. Uitspraak 19 juli. Twee weken vroeger dan de paarden sportliefhebbers gewoon zijn, op woens dag 13 en donderdag 14 juli, zullen dit jaar de traditionele paardensportfeesten in Stompwijk gehouden worden. De harddraverijvereniging „Nooit Ge dacht" is er ditmaal weer in geslaagd de strijd om het kampioenschap van Zuid Holland op de korte baan op haar cre dit te krijgen en bedriegen de voorteke nen niet, dan belooft deze bekende kor- tebaandraverij ditmaal weer een inte ressant schouwspel te zullen opleveren. Niet minder dan 31 paarden toch zijn dit jaar ingeschreven, die zullen strijden om de prijzen van bijna 25.00.met als eerste een prijs van 1250.Stal Geersen zal hierbij met twee paaiden aan de start verschijnen, ni. Wordly Hannover en Vanity Hannover. Onder de deelnemers bevindt zich voorts de win naar van het vorig jaar, de 11-jarige zwarte ruin Q Bascom van J. van Gel der met J. van Dooyeweerd als berijder. De jeugd, die in Stompwijk van j uiga af in de liefhebberij van de paarden sport wordt opgevoed; zal ook dit -aal weer i»i de einduitslag betrokken worden middels de georganiseerde raadwedstrijd omtreDt het winnende paard. Op donderdag 14 juli, de tweede dag der feesten, zal het gebruikelijke con cours hippique worden gehouden. Voor het te houden springconcours zijn reeds een vijftigtal paarden ingeschreven. Voorts is er een handicap-springconcours en het steeds aantrekkelijke nummer „Speel uw spel". Daarnaast zullen de aanwezigen weer kunnen genieten v«;r de diverse nummers tuigpaarden, welk nummer immer een bijzondere bekoring voor de echte paardenliefhebbers is. Dsarnaast krijgen de kinderen weer hun aandeel in de diverse kinderspelen, weike op donderdagmorgen 10 uur zul len aanvangen. Indien het weer wat meewerkt zal Stompwijk weer goede da gen tegemoet gaan en kan het bestuur ven „Noc it Gedacht" weer een goede bladzijde aan haar geschiedenis toevoe gen Foto: De winnaar van vorig jaar Q Bascom, (linkerbaan) in de strijd niet Vlaamse Gaal S (rechterbaan) uit de derde omloop van de laatste strijd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8