gratis Mgr. Beukers zegende het aan de Lorentzkade te „Beukershot Leiden in AUTOOTJE Dienstmeisje ernstig gewond bij overval Gezellige sfeer in tehuis voor werkende meisjes Te goede cijfers wekien argwaan NAASTING VAN OLIE OP SUMATRA fiets! 45 mille als gewe'ensgeld Jhr. Mr. R. Sandberg van Boelens - burgemeester van Sassenheim - ploiseling overleden Beminnelijk mens en representatieve figuur Jhr mr Rudolf Sandberg van Boe- den waarop hij ambtshalve of parti- lens werd 1 januari 1899 te Gronin- culier het woord moest voeren, op gen geboren en bereikte dus de leef- immer aantrekkelijke wijze wist te tijd van 61 jaar. spuien. In zijn geboortestad bezocht hij H« leefde 'P'6113 mee met het wel het gymnasium en na zijn staatsexa- eP. wee van,jW. gemeentenaren met men ging hij rechten studeren aan °P officieel terrein. Dat hy in de Universiteit van Utrecht. Toen hij de gemeente dan ook als burgerva- zijn graad had behaald trad 'jhr der en dorpsgenoot zeer gezien wal Sandberg in dienst van de gemeente Immers, we leefden onder Duitse be zetting en de toemnalige wethouders Bader en Warnaar meenden dat er weinig goeds uit Den Harg kon ko men. Maar al spoedi» bleek dat de nieuwe burgemeester uit het goede hout was gesneden. Hetgeen ook bleek uit het feit dat hij zich tegen het einde van de oorlogsjaren ge dwongen zag onder te duiken, te za- men met zijn echtgenote, een gebo ren baronesse Van Ittersum. Het on derduikadres was overigens niet ver van „Huize Sassem", de burgemees terswoning, gelegen. Hij vond n.l. onderdak bij de buren, de zusters van „Huize Sint Bernardus". de Julianalaan. Nu tnet 10 verschillende merken met nummerbord en kentekenplaat uit tO verschillende landen dorpsgenoot zeer gezien was bleek overduidelijk op 5 november Voorschoten, waar hij zich bekwa- het vorige jaar, toen jhr. Sand men wilde op alle terreinen van ge- ]?5.xg fe^V: werd wegens het meentelijke administratie. In zijn j. latum 25 jaar in Voorschotense periode vervulde hij was. het secretariaat-generaal van het eerste internationale congres voor dacht van de toenmalige voorzitter HiUegom-Lisse-Sassenheim, erevöor- - - zitter van het Corsocomité Bloembol lenstreek. Op ander terrein dan die zijner vuui gemeente trad de overledene weinig militaire geneeskunde, dat daar werd op .de voorgf°!ld'.c,Tïi:L gehouden en hier trok hij de aan- ^j^van ;<het_ Elektriciteitsbedrijf dacht van de toenmalige voorzitter van het Nederlandse Roode Kruis, wijlen Prins Hendrik. Deze animeer de hem toen voor het algemeen se cretariaat van het Nederlandse Roo- de Kruis, welke functie de heer derschaP van Ovemjssel. Sandberg aanvaardde. Zyn grote Jhr Sandberg heeft drie kinderen, verdienste voor dat werk werden twee 200ns waarvan één als luite_ beloond met de onderscheiding van nant ter zee de Koninklijke Marine Ridder in de Orde van Oranje-Nas- en een dochter. sau. In 1934 werd de thans overledene Hedenavond 8 uur zal op 't Raad- benoemd tot chef van het kabinet huis een bijzondere raadsvergadering van de Commissaris der Koningin in worden gehouden ter herdenking Zuid-Holland, jhr Van Karnebeek. van de ontslapene. Deze functie vervu.'de hij tot het uit breken van de tweede wereldoorlog, Het stoffelijk overschot zal zater- waarna hij 15 februari 1941 werd dag 9 juli, na aankomst van trein benoemd tot burgemeester van Sas- 12.01 uur op de begraafplaats Wes- senheim. terveld ter aarde worden besteld. Voordien zal te Sassenheim om 10 In Sassenheim werd jhr Sandberg uur een rouwdienst worden gehou- met gemengde gevoelens ontvangen, den in de Gereformeerde kerk aan Bijeenkomst inopkamer' boerderij Naar de politie eerst vanochtend heeft bekend gemaakt is het 21-ja- rige Amsterdamse dienstmeisje C. A. Flipse gistermiddag op klaarlich te dag ernstig gewond by een over val door een man, die zich had uit gegeven voor vertegenwoordiger. De dienstbode heeft de man binnenge laten, nadat ze hem te kennen had gegeven dat ze alleen thuis was, op de eerste etage van de flat van haar werkgever aan het Minervaplein in Amsterdam-Zuid en nadat hij ver zocht had water te mogen drinken. De man heeft haar daarna getracht te zoenen en haar vervolgens, toen zij zich verzette, vier klappen met een hard voorwerp op het hoofd ge geven. Hij greep haar bij de keel, (Advertentie) docil het meisje begon te gillen, waarna de man de vlucht nam. He vig bloedend strompelde het slacht offer naar de telefoon en belde de ,vijf-maal-acht" dienst van de poli tie. Ze is ernstig gewond opgeno men in het Wilhelminagasthuis. BEDRIJFSONGEVAL Fraude bij examen: Twee leerlingen van het Instituut voor de Autohandel in Driebergen, voelden zich voor het examen niet Na de oorlog heeft burgemeester zo zeker van hun zaak. Ze besloten Sandberg va Boelens de gemeente- daarom de opgaven voor het schrif- zaken met voortvarendheid aange- telijk examen eerst maar even in te pakt, waarbij vooral de woningnood gaan zien. Hiertoe braken ze in het zijn onverflauwde aandacht had. Daarbij was hij behalve een repre- schoolgebouw in. Met schitterende cijfers kwamen ze sentatieve figuur, een zeer bemin- door het examen, zo opvallend goede nelijk mens die zich in elk milieu en cijfers zelfs, dat men fraude in het onder iedere bevolkingsgroep op zijn spel dacht. De politie heeft hen, met plaats voelde en wist. Bekend ver buiten de gemeen tegrenzen ook was zijn geestig heid, die hij bij de vele gelegenhe-komen. behulp van de dactyloscopische dienst, nu ontmaskerd. Van een mon deling gedeelte zal wel niet veel van „Het had eigenlijk „Beukenhof' moeten worden. Een welriekende naam voor een oude hofstede, maar door een toevallige omstandigheid werd het Beukersho f." Aldus mgr. Th. M. Beukers, eme ritus-pastoor van de St. Petrusparo chie. Nog steeds bijna altijd aanwe zig bij belangrijke plechtigheden in zijn voormalige parochie, ontbrak hij gistermiddag ook niet toen „Beu kershof" aan de Lorentzkade 15 te Leiden voor werkende meisjes, ver bonden aan het St. Liduinahuis, in gebruik werd gesteld. Zijn naam is gekoppeld aan dit tehuis, zoals zijn naam ook onverbrekelijk geschakeld is aan de Cunera-stichting en het St. Liduinahuis, waartoe hij lang gele den het initiatief nam. Het St. Liduinahuis moest de wo ning aan de Zoeterwoudsesingel, die speciaal voor de werkende meisjes was ingericht aan de eigenaar af staan. Eigenlijk had men met „Hui ze Voorzienigheid" aan de Hoge- woerd samen een tehuis voor meis jes willen maken. Door stadsuitbrei ding echter kwam de voormalige boerderij van Mosselman aan de Lo rentzkade vrij. De stallen werden af gebroken, het huis bleef staan en bleek bijzonder geschikt als intiem tehuis voor zestien werkende meis jes die zich in deze gezellige omge ving zeker prettig zullen voelen. De heer J. Lij ten, voorzitter van de St. Cunerastichting, onder wier be heer het St. Liduinahuis en verschil lende scholen in Leiden valt, sprak een openingswoord, waarin hij een terugblik wierp over de voorgeschie denis van dit tehuis. Onder de geno digden bij deze officiële opening wa ren de rectores L. P. M. Vester en L. Verbeek, wethouder S. Menken, een afgevaardigde van het departe ment van justitie, afgevaardigden van verschillende katholieke organisaties op het gebied van kinderbescher ming, architect en aannemer, voorts de algemeen .overste van het kloos ter te Amsterdam, moeder-overste van het klooster te Leiden, zuster Accur- sia hoofd van het St. Liduinahuis. Het St. Liduinahuis is overvol, be toogde hij, de werkende meisjes van het tehuis waren voorheen onderge bracht in het huis aan de Zoeter woudsesingel, dat overdag echter als De gezellige conversatiezaal met uit zicht op de tuin, die nog aangelegd moet worden. lokaliteit van de school in het Li duinahuis werd gebruikt. School ruimte moest iedere dag omgebouwd worden in leef- en woonruimte en dit kwam niet ten goede aan de sfeer in deze woning. Daarom prijst het be stuur zich gelukkig, dat men er in geslaagd is de hand te leggen op deze voormalige boerdery, die door de architecten Van Oerle en Schrama mede dank zij het werk van de binnenhuisarchitecte de aannemers en vele anderen tot een gezellige wo ning werd omgebouwd. Spreker dankte allen hartelyk, in het bijzon der ook het departement van justitie voor zijn medewerking. Een huiselijke sfeer werkt mede aan de harmonische ontwikkeling van deze meisjes. Spr. bracht voorts dank aan moeder Pancratia, zuster Accursia en zuster Ludovica. Mgr. Beukers zegende vervolgens het huis in, waarna hy een toespraax hield die hij aanving met de woor den: „Deze omgeving is niet geheel onbekend voor mij". Hij feliciteerde bestuur en congregatie met deze aanwinst en herhaalde de woorden van de inzegening waar aan de Al machtige gevraagd wordt: de dauw van de hemel, de vetheid van de aar de en de bescherming door engelen- In 't stikstofbindingsbedrijf CNA te Sluiskil is gistermiddag de 52- scharen van het huis en zijn bewo- terige Th. Baar, voorman van de fa. ners. Stork uit Hengelo, het slachtoffer van een bedrijfsongeval geworden. Het beste. Hij kreeg een badding op het hoofd, Namens het ministerie van justitie waarbij zijn schedel werd verbry- sprak mr. Wijsman van zijn waar- zeld. dering voor deze onderneming. Uit vele plannen heeft het bestuur het beste gekozen. Wethouder S. Men ken bracht gelukwensen namens het gemeentebestuur en namens de Corn. Musiusstichting, waarvan hij voorzitter is. Deze „opkamer van de voormalige boerderij", waarin het gezelschap bijeen was deed hem denken aan de De Indonesische vakbond van pe- stelling, dat „we allemaal van huis 'roIeuniarbeiders, de „Perbum" heeft uit van boerenfamilie" zijn. Zijn een beroep gedaan op president Soe- waardering richtte zich in het bijzon- kaJno ®m de buitenlandse oliemaat- der op de frisse aanpak van deze on- schappijen op Sumatra over te ne- derneming. De naam van het tehuis n*?n* (De belangrijkste maatschap- houdt de herinnering levendig aan Sumatra zijn de Caltex en een goede herder van de St. Petrus- Standard Vacuum). parochie groot man. Tenslottevoerde nog. een verdienstelijk en De vakbond zegt in een schrijven, dat de arbeiders „bereid zijn alle ge- de volgen van een overneming te dra- R.K. Vereniging Liefdewerk voor gen", kinderbescherming, de heer Strijbos, Als motief voor de voorgestelde het woord. overneming zegt de „Perbum", dat Het gezelschap bezichtigde het huis Nederland, dat westelijk Nieuw-Gui- en toonde zich vooral opgetogen over nea bezet houdt, wapens van de Ver- de zeer gezellige tuinkamer met de enigde Staten krijgt. De oliemaat- grote ramen, die als conversatiezaal schappijen onttrekken de welvaart aan Indonesië, zenden personeel weg en helpen de opstandelingen. Het is Vóór de deur onder de naamplaat een gebiedende eis, dat de regering „Beukershof" poseert mgr. Th. M. de agressieve daden van de Neder- Beukers samen met enige bewoon- tenders en hun vrienden met meer sters van dit huis. Naast mgr Beu-. vastberaJ 1 1 1 x kers de heer J. Lijten, voorzitter van woordt de St. Cunera-stichting. DE LEIDSE COURANT 'n gezonde beweging Kaas uii Hazerswoude voor de Koningin Een zekere A. B. heeft aan de ont vanger der Directe Belastingen te Amsterdam een bedrag van 45.002,98 doen toekomen. Dit douceurtje dankt 's lands kas aan het kwade geweten van deze man. Hij had nl. te weinig dividendbelasting betaald. Een en ander blijkt uit een publikatie in de Staatscourant, waarin de minister van financiën een lijst van bij de belastingdienst binnengekomen ge- Défilé van ouden van dagen voor H.M. de Koningin op paleis Soestdijk. Folo: deputatie uit Hazerswoude wetensgelden verantwoordt. met een kaas van plm. 60 pond.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7