Bij het gouden jubileum van »De Kaag« en de 40-jarige Kaagweek oprichter en nog altijd mee Ir. J. C. v. Hoolwerff 35 jaar voorzitter - leeft Hulde aan de medewerkers 't Kan verkeren WOENSDAG 6 JULI I960DE LEIDSE COURAN1 Er is wel geen vereniging op watersportge bied in ons land, die altijd zó tot de verbeel ding der zeilers gesproken heeft als „De Kaag". De oorzaak daarvan is niet ver te zoeken, want het is de intimiteit van het „klein-zijn" op de Kagerplassen, die hier altijd voor de nodige sfeer heeft weten te zorgen, terwijl de indruk wekkende Kaag-sociëteit met zijn prachtig in terieur en wijds uitzicht voor 'n gezelligheid zorgt, die men elders tevergeefs zal zoeken. Dat is het geheim van De Kaag en De Kaag- week, zonder welke de echte zeiler zijn zeil- seizoen niet geslaagd kan noemen. Dat is zo gegroeid, langzaam maar zeker, vijftig jaar lang. En daarmee zijn we meteen bij de geschiedenis van De Kaag en bij de op richting ervan in 1910. Op 18 september van dat jaar verzamelde de heer ir. J. C. v. Hool werff een aantal zeilers aan boord van het jacht „Wilhelmina" van de heer Cunaeus. De heer v. Hoolwerff had reeds eerder de Kager plassen in haar onvergelijkelijke schoonheid van meren, eilanden en polderschoon verkend en hoewel het woord „vrijetijdsbesteding" toen nog niet in het Nederlands vocabularium te vinden wasde eer v. Hoolwerff vond er toen reeds de toepassing voor. Hij toch vond het jammer, dat dit plassenschoon zo iweinig bekend was er. dat de bezitters van de diverse zeiljachten, die de plassen geregeld bezochten, zo maar wat rondtoerden. Daarom zijn initiatief om te komen tot een vereniging, waaraan een vergadering op 30 september in café-restaurant „In den Vergul den Turk" voorafging. Twee dagen later werd de eerste wedstrijd gehouden en op 14 oktober werd de vereniging „De Kaag" opgericht met 59 leden. Thans bedraag* het ledental meer dan 1300. Ir. Van Hoolwerff's initiatief had succes, want de vereniging groeide. Er kwam in 1911 een jachthaven in Warmond, welke op 14 juli 1912 werd geopend. Onderlinge zeil- en motor bootwedstrijden werden gehouden en trokken steeds meer belangstelling, totdat bij de mo bilisatie in 1914 alle leven verdween. „De Kaag" Koninklijk [n 1915 kwam er plots weer leven. Op 15 juni werd medeweiking verleend aan de oprichting van het Vrijwillige Landstorm Korps Motor-, Vaar- en Voerwezen, voor welke werkzaam heden „de Kaag" op 23 december 1917 ze ven jaar dus na de oprichting het praedi- caat „Koninklijke" verkreeg. Intussen groeide het ledental voortdurend. De boerderij, waarin thans de Sociëteit geves tigd is, werd aangekoch en verbouwd door een aantal leden, welke de N.V. Hotel-rest. „De Kaag" stichtten. Hier kwam ook het start terrein voor de nationale wedstrijden, welke tot twee dagen werden uitgebreid. De heer /an Hoolwerff had in die tijd ook kennis gemaakt met c1 Kieler Woche en bij hem rijpte het plan ook op de Kaag iets dergelijks geboren.De Kaag- week ontstond en de eerste vond van 19 t/m 23 juli 1918 plaats met welke men ook toen reeds koesterde 145 deelnemers. Deze activiteit had voor het werk van de Koninklijke o.m. tot gevolg, dat het ledental „Kaag" en voor de watersport in het OM HET EUROPEES KAMPIOENSCHAP FLYING DUTCHMAN De Brit Willam Dawes, 64 jaar en kan didaat voor de Engelse Olympische zeilploeg, won dinsdag de derde race voor het Europees kampioenschap in de Flying Dutchmanklasse-. De Beaver zeiloe ruim een minuut eerder over de finishlijn dan de winaar van maandag Hans Fogh uit Denemarken met Skum. Jan Schoonveldt werd met de Duyz ter Ghast tiende en staat in het klassement nu op de achtste plaats. De resultaten van dinsdag waren: 1. Beaver stuurman William Dawes (Engeland) 1.49.04; 2. Skum, H. Fogh (Denemarken) 1.50.09: 3. Sirene, P. Lunde (Noorwegen) 1.50.16; mm ■?SSS De oude boerderij,-waaruit de Kaagsociëteit geboren werd. neveJdt (Ned.) 1.52.17. j Klassement: 1. Fogh 2762 pnt.; 2. Sie- 4. Fantasio III," Siegenthalêr "(ZwïtserT) genthaler 2637 pnt.; 3. Dawes 1817 pnt.; 8. "44; 10. Duysz ter Ghast, Jan Schoo- Schoonveldt 887 pnt. Ir. J. C. van Hoolwerff, de oprichter en 35 jaar voorzitter van „De Kaag" heeft natuurlijk het leeuwenaandeel gehad in alles wat de vereniging tot stand heeft gebracht en in al het genot, dat hij zo talloos vele watersportliefhebbers heeft geschonken. Maar hij zal het ongetwijfeld met ons eens zijn en er van harte mee instemmen hij heeft alles niet alleen kunnen doen, want er zijn er zeer velen, die hem geholpen hebben „De Kaag" tot goud en „De Kaagweek" tot veertig jaren te brengen. Het is natuurlijk onmogelijk alle namen te noemen van hen, die zich in die halve eeuw verdienstelijk maakten, maar we mogen er toch wel enkele noemen. En dan denken we aan ir. L. Doedes, die als evenknie van de heer v. Hoolwerff werkte en van 1919 tot 1947 het secretariaaat waarnam. We denken aan Pipa de Groot, de man die op alles en nog wat raad wist, aan mr. E. E. Menten, die van 1931 tot 1947 penning meester was, aan de tegenwoordige voorzitter, de heer Luc. v. d. Steur,, de secretaris, de heer H. W. Nijman.en vele anderen. We denken ook aan de vele leden van wedstrijdcomité's, pro testcommissies, enz. En onder hen mogen we wel noemen de echt genote van de grote pionier, mevr. H G. van HoolwerffLa Bas- tide, die vele Kaagweken lang iedere dag op de starttoren zat om als schrijfster de resultaten bij te houden. En in één adem noemen we haar opvolger, de heer G. Hoogerhoud, die beiden steeds de pers op de meest welwillende wijze hebben geholpenEen ere saluut! ZEILWEDSTRIJDEN IN ZEELAND De Zeelandwedstrijden van de Kon Roei -en Zeilvereniigng de Maas zuller worden gehouden op 29, 30 en 31 juli waarbij het programma dit jaar is aan gepast aan de vorderingen van de Deï[ tawerken. In plaats van Veere zal Zie- rikzee het centrum van de wedstrijden zijn. De wedstrijden staan open voor jach ten in de RORC-klassen en voor ronde- en platbodemj achten. Aan de Zeeland wedstrijden gaat vooraf op 28 juli - de aanbrengwedstrijd Hoek van Holland Zype. Ir J. G. VAN HOOLWERFF, Oprichter en 35 jaar voorzitter De tegenwoordige voorzitter van „De Kaag", de heer Luc. v. d. Steur, stond als 12-jarige jon gen dikwijls aan het Spaarne te kijken naar de fraaie zeilboten, die zo'n dertig jaar geleden reeds koers zetten naar de plas sen. Hij kent ze natuurlijk nog en wij zagen ze op de Kaag: de „Sally", de „Woelwater", de „Saenden", alle 75 M2 Kruisers. Op 'n keer had hij zo lang naar het onvergetelijk schouw spel staan kijken, dat hij zijn tijd vergeten was en te laat thuis kwam voor het eten. Daar zat wat voor hem op! Maar on danks dat dacht hij: „Als ik ooit van m'n leven die Kaag week eens 2ou kunnen meema ken!" Nu heeft hij er talloze meege maakt en telken jare is hij maanden lang bezig met de voorbereidingen. En als alles dan weer loopt, dan slaakt hij wel eens de verzuchting: ,,'k Zal toch weer blij zijn als 't er op zit!" weer omhoog ging: 500 in 1919. algemeen, onder de bezielende lei- In 1921 werd door de heren v. ding van Van Hoolwerff. Hoolwerff en Doedes de starttoren in 1943 ieed de vereniging een gebouwd en in 1923 werden voor het groot verlies door het overlijden van eerst kampioenschappen in de 12- de heer H. J. de Groot (Pipa), in Voetsjollen gehouden en voor de 1947 door het aftreden van de heer eerste maal werd dat jaar door bui- ir. L. Doedes, die van 1919 af het tenlanders aan de Kaagweek deel- secretariaat had vervuld en die in genomen. In 1931 werd de eerste Voor-Kaag 1955 overleed. Een groot verlies voor de Kaag gehouden, welke thans ieder jaar betekende ook het heengaan van het seizoen inleidt en het volgend voorzitter Van Hoolwerff in 1945, jaar werd de sociëteit geheel ver bouwd en vernieuwd, zoals wij nu maar het zal ongetwijfeld voor hem een geruststelling geweest zijn te het gebouw met koepel kennen en weten, dat hij zijn taak kon over- waarin sindsdien duizenden zeilers dragen aan de heer Luc. van der Steur die als jongen reeds onder zijn leiding in de geheimen van ae zeilsport en van het besturen van de vereniging was ingewijd. Dat hij in zijn verwachtingen niet Twee jaar later werden op de starttoren electrische lampen ont stoken en m de oorlog 1940-1945 bedrogen is moge blijken uit het werd de schitterend uitgedachte dat dg £eer yan der steur nu automatische electrische startmstal- vjjftien jaar lang met vaste latie uitgedacht, welke zo perfect band het schip der vereniging heeft werd, dat zij door technici van naam bestuurd en.... dat de heer Van als een wonder van de moderne tijd Hoolwerff daarvan al die jaren ge werd geroemd. tuige is kunnen zijn, want nog im- Bij het 25-jarig bestaan van de mer toont hij zijn belangstelling vereniging bezocht H.K.H. prinses voor de vereniging en nog altijd Juliana de „Kaagweek", bij welke komt hij, als hij maar even kan, een gelegenheid de oprichter en voor- kijkje nemen op de Kaagweek, zijn zitter, ir. J. C. van Hoolwerff werd Kaagweek, waardoor hij duizenden benoemd tot officier in de Orde van en duizenden jonge en oudere Oranje Nassau, waarmede tot uiting mensen onnoemelijk veel levens- werd gebracht de grote waardering, vreugde heeft mogen schenken. Voorzitter L. v. d. Steur, het stuur stevig in handen. In elke vereniging vindt men figuren, die meer dan anderen op de voorgrond treden of zijn zijn getreden. De Kaag heeft er velen gehad: de voorzitter, ir. J. C. van Hoolwerff op de eer ste plaats, zijn echtgenote, me vrouw H. G. van Hoolwerffla Bastide als „trouwe hulp ach ter de schermen" op de start toren, ir. L. Doedes evenknie van de voorzitteren nog vele anderen. Maar onder deze nam de heer H. J. de Groot, bij de ouderen beter bekend als „Pipa" een wel zeer bijzondere plaats in. In het zilveren Jubi leumboek van „De Kaag" in 1935 gaf F. S. (ir. F. Stokhuy- zen) de vclgende rake typering van „Pipa": bijgenaamd H. J. de Groot, die vanaf 1915 als administra teur „de Kaag" heeft gediend op een wijze, die boven mijn lof verheven is. „Administrateur, Professor in het splitsen en knoopen, Uit vinder van allerlei guiten streken, Bewaker van de eigendommen der vereni ging bij dag en nacht, Be waarder van een jolig hu meur, waaraan een ieder zich gaarne spiegelt, Vriend van elk lid van „De Kaag", oud of jong. Tijdens de moeilijke oorlogs jaren, in 1943, overleed deze sympathieke mens en zijn heen gaan was een gevoelig verlies voor „De Kaag", maar nog leeft deze figuur voort in de geschie denis der vereniging, die mede 'oor zijn werk groot is gewor den. Hoe gezellig een zitje bij een drukke Kaagweek is.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6