Nencini greep de gele trui in afdaling van Aubisque Roger Rivière behaalde zijn derde etappezege Geldermans, Damen en Niesten vooraan in de eerste bergrit Een kei in de bergen Uitslagen en klassementen „HET WAS EEN ZWARE TRIP NAAR DE WEST" Vreugde en verdriet op de Aubisque WOENSDAG 6 JULI i960 l>h l.EIIïSh IXMIKANI PAGINA 9 ren Nencini en Rivière uit het zicht ver dwenen. In het dal van Laruns (189 km.) hadden de twee grote concurrenten, Monzaneque achterhaald en lagen zij nog slechts 35 sec. achter op Battistim en ftosto.lan die in de afdaling bij el kaar waren gekomen. Op 20 seconden achter het trio Rivière, Nencini, Man- zareoue rted de Belg Planckaert in zijn een'je, terwijl Adriaenssens op 55 se conden in het gezelschap van Gelder mans, Massignan, Anglade en Mahé voor het behoud van zijn trui vocht. De Italiaan Battistini werd uitgeroe pen tot de meest strijdlustigste renner van de tiende etappe. Hij kreeg een to taal van 530 punten. De prijs voor de grootste pechvogel ging naar de Brit Simpson, die door twee valpartijen tijdens de afdaling van de Aubisque het contact verloor met de koplopers. Geldermans kreeg de speciale prijs voor de eerstaankomende van de natio nale ploegen bestaande uit acht man. Die voor de regionale ploegen ging naar Rohrbach van de Centraal-Zuid- ploeg. De Brit Robinson werd beboet met 25 n.F. en 30 strafseconden omdat hij eten had aangenomen van zijn ploeg leider op 9 km. afstand van de ravitail lering. Bij het bord dat de laatste 20 km. aan geeft. kwamen de eerste zes bij e.kaar. Toen liet Planckaert zich terugvallen op de groep Geldermans om Adriaenssens bij te staan, maar znij hulp kwam te laat. Want Nencini en Battistini reden zich volkomen leeg om het gat en de trui zo groot mogelijk te maken en zagen hun zwoegen op het door tienduizenden toeschouwers omzoomde sfeervolle auto circuit van Pau beloond met de gele trui. Foto: Aangemoedigd door toeschouwers voert Piet Damen het peloton aan. Het gevecht om de gele trui is in de eerste Pyreneeënetappe niet in de beklimming van de Aubisque, maar juist in de lange afdeling na de top in volle omvang begonnen. In de laatste 57 km naar het auto-circuit van Pau reden de Italiaan Gastone Nencini en de Franse Roger Rivière in eendrachtige samenwerking met Battistini, die fiet eerst de top van de Py- reneeënreus had bereikt, Manzaneque en. Rostollan, de Belgische drager van de gele trui Jean Adriaenssens naar een achterstand van iets meer dan twee minuten. En dat was ruim voldoende voor Nencini om het rente- gevende tricot van Adriaenssens over te nemen. In het algemeen klasse ment staat Roger Rivière, die na een verwoede spurt met een paar centi meter verschil voor Nencini zijn derde etappe-zege vierde nu op de tweede plaats met een achterstand van slechts 32 seconden. Adriaenssens is naar |de derde plaats gezakt met een achterstand van 1 minuut 19 seconden op [Nencini. aan kon zijn voorsprong van de Soulor zelfs nog iets vergroten, namelijk tot 1 min. 20 sec. op Rostollan, 1 min. 30 sec. op Manzaneque en 2 min. 30,sec. op de groep met Rivière, Nencini en de Ne derlanders. De afdaling begon. Gastone Nfncini stortte zich met een verschrik kelijke vaart naar beneden onmiddellijk gevolgd door Rivière. Het was alsof de anderen stil bleven staan en voordat Adriaenssens het zich realiseerde, wa- TOESTAND GISMONDI ERNSTIG De bekende Italiaanse wegrenner Mi- ehele Gismondi .foto), die vorige maand, na een val op het circuit van Rho bij Milaan, is opgenomen in het ziekenhuis van Alexandrië in Piemont, heeft daar in de nacht van maandag op dinsdag een hartaanval gehad, waardoor zijn toe stand precair is geworden. Hij is in een cuurstoftent geplaatst. Gismondi was door Alfredo Binda opgenomen in de Italiaanse ploeg voor de Tour de France, mar moest worden vervangen door Bat tistini, die reeds een etappe-overwinning (Angers) en een tweede plaats heeft veroverd. Uitstekende wedstrijd. Vsn de Nederlanders reden Ab Gel ermans, Piet Damen en Coen Niesten en uitstekende wedstrijd. Geldermans emarreerde een paar kilometer voor Je eet In gezelschap van de Italiaanse limspecialist Massignan uit het groepje aarin Adriaenssens zich tevergeefs te- de dreigende nederlaag had ver- jeerd, loste de Italiaan op het open cir- uit en veroverde als eerste buitenlander it de kleine ploegen een fraaie zesde laats. Maar bovendien legden Coen lesten en Piet Damen in het peloton, at vlak voor het circuit de groep Adri- inssens overweldigde, beslag op de ne- ende en tiende plaats zodat de Neder- ndse équipe bovendien de niet onaan- enlijke premie voor de eerste kleine n de wacht sleepte. Protest tegen korte nachtrust. De renners waren dinsdagochtend- om ijf uur gewekt om met autobussen wars door de uitgestrekte dennenbossen an Les Landes naar de stierenarena in et 130 km. zuidwaarts gelegen Mont- i-Marsan getransporteerd te worden, i vroege reveille wreekte zich in het OOKDE RONDE HEEFT HISTORIE begin van de etappe. De meute begon een „slt-down" staking, uit wrevel over de korte nachtrust en peddelde rustig als een troep vakantiegangers door de schil derachtige dorpjes in het voorportaal tot de Pyreneeën. Zelfs het langzaamste schema, was niet toereikend om de mini male snelheid te registreren en bij de eerste ravitaillering na 83 km. in Vic Bigorre kwam de karavaan al vele minu ten te laat door. Het ging zo door tot de voorlopers van het gebergte zich aan dienden. Dat was na 115 km. by Mont Gaillard toen Busto de aanval opende, onmiddellijk kwamen de Belgen in het geweer om het gevaar te bezweren. Er vormde zich een jachtmeute van dertien renners, bij wie Adriaenssens en Piet van Est, die al vrij spoedig Busto weer tot de orde hadden geroepen, maar door deze tegenactie, was het peloton in twee stukken uiteen gevallen. De strijd was begonnen. Beslissende demarrage. Opnieuw was het Busto, die op de nu al lastiger wordende hellingen demar reerde. HU kreeg steun van de Italiaan Battistini, de Spanjaard Marigil, de tri colore Rostollan, de Belg Eddy Pauwels en onze landgenoot Piet van Est. Weinig vermoedde dit sextet de nederlaag van Adriaenssens ingeluid te hebben. Busto had overigens weinig plezier van zyn strijdlust, want hU was ook de eerste, die vlak na de tweede ravitaillering in Argeles Gazost (na 141 km.) het con tact met zyn makkers verloor. In de bU- zonder lastige beklimming van de Sou- lor, de treeplank naar de top van de Aubisque wyzigde zich de situatie voort durend. Marigil en Battistini gingen er samen op Uit en achter hen werd Pau wels door Rostollan en Piet van Est ge lost. De uitslag van het etappeklassement van Mont de Marsan naar Pau over 228 km. luidt: 1. Rivière (Fr.) 6.38,48 (met bonificatie) 6.37.48); 2. Nencini (It.) 6.38.48 (met bonificatie 6.38.18); 3. Battistini (It.) z.t. 4. Manzaneque (Sp.); z.t. 5. Rostol lan (Fr.); z.t. 6. Geldermans (Ned.) 6.40.44; 7. Masignan (It.) 6.40.46; 8. Del- berghe (Fr.) 6.40.49; 9. Niesten (Ned.) z.t.; 10. T)amen (Ned.) z.t.; 11. Baldini (It.) z.t.; 12. Suarez (Sp.) z.t.; 13. Rohr bach (Centr. Zuid) z.t.; 14. Simpson (GB) z.t.; 15. Pavard (Fr.) z.t.; 16. Anglade (Fr.) z.t.; 17. Junkermann (Did.) z.t.; 18. Lorono (Sp.) z.t.; 19. Pambianco (It.) z.t.; 20. Planckaert (Belg.) z.t.; 29. Piet van Est 6.46.15; 30. Van der Borgh z.t.; 53. De Roo 6.48.56; 67. Wim van Est 6.52.13; 79. Kersten 6.56.33. 52.17.35; 3. Adriaenssens (B) 52.18.22; 4. Planckaert (B) 52.24.11; 5. Junkermann (Did.) 52.24.22; 6. Battistini (It.) 52.24.30 7. Rohrbach (Centr. Zuid) 54,27 13; 8. Anglade (Fr.) 52.28.16; 9. Graczyk (Fr.) 52.28.44; 10. Pambianco (It.) 52.28.53; 11. Mahé (Fr.) 52.29.14; 12. Darrigade (Fr.) 52.31.00; 13. Mastrotto (Fr.) 52.31.04; 14. Milesi (Oost-Zuid-Oost) 52.31.38; 15. Geldermans (Ned.) 52.31.42; 16. Simp son (GB) 52.32.00; 17. Baldini (It.) 52.32.15; 18. Massignan (It.) 52.33.18; 21. Van der Borgh 52.39.02; 25. Damen 52.40.30; 27. Wim van Est 52.40.40; 38. Niesten 52.45.10; 52. De Roo 52.50.47; 55. Piet van Est 52.51.15; 75. Kersten 53.04.35. Het puntenklassement ziet er als volgt uit: 1. Graczyk (Fr.) 31 punten; 2. Ri vière (Fr.) 30 pnt.; 3. Nencini (It.) 22 pnt.; 4. Defilippis (It.) 21 pnt.; 10. Van der Borgh (Ned.) 6 pnt.; 18. ex aequo Wim van Est (Ned.) 4 pnt. Het ploegenklassement van de tiende etappe luidt: 1. Frankrijk 1957.25; 2. Italië 19.57.52; 3. Spanje 200026; 4. Ne derland (Geldermans, Niesten, Damen) 20.02.22; 5. Groot-Brittannië 20.12.28; 6. ex aeqüo: Duitsland en België beide 20.13.19; 8. Centr.-Zuid-Frankrijk 20 16.00 9. Parijs Noord 20.21.26; 10. Zwitserland- Luxemburg 20.24.07; 11. Frankrijk West 20.26.48; 12. Oost-Zuid-Oost FrankrUk 20.30.05; 13. Int. ploeg 20.49.48. Het algemeen ploegenklassement ziet er na de tiende etappe als volgt uit: 1. Frankrijk 156.10 35; 2. Italië 156.30 08; 3. België 156 48.26; 4. Nederland 157.16.21; 5, Centraal-Zuid 157.34.15: 6. Spanje 157.40.35; 7. Parijs-Noord 157.47.29; 8. Oost-Zuid-Oost 157.50.40; 9. West 157.54.30; 10. Duitsland 157 5437; 11. Groot-Brittannië* 158.00.09; 12. Zwits.- Lux. 158.12.35; 13. Int. ploeg 159.05.11. OLYMPISCHE SPELEN GEESINK NIET NAAR ROME Het Nederlandsch Olympisch Comité deelt mede: Na ingewonnen advies van de presi dent van het IOC, de heer Avery Brun- dage, heeft het NOC op 2 juli aan de Ab Geldermans was met zyn zesde plaats de beste Nederlander. De Beverwijker, die zich de laatste da gen al van zijn beste zijde had laten zien, schoof in het algemeen klasse ment weer drie plaatsen op en staat nu vijftiende op veertien minuten en 35 seconden van de gele trui. De grootste winst op de ranglyst boekten echter Damen en Niesten. De Brabander was byzonder te vreden over zyn prestaties in de eerste bergetappe en steeg van de 41ste naar de 25ste plaats. Niet een maal in de voorgaande negen da gen was Damen zo spraakzaam ge weest als nu aan de finish in Pau. Zeker de grootste verrassing vorm de het ryden van Coen Niesten, die in zyn loopbaan ternauwernood een echte berg had gezien. De ben jamin van de Nederlandse ploeg en van de gehele tour weerde zich echter alsof hij in de Pyreneeën en niet in het vlakke Noord-Hollandse polderland was geboren en rukte op van de 60ste naar de 36ste plaats. Piet van Est en Martin van der Borgh handhaafden zich in het grote peloton dat met 'n achterstand van bUna l1/» minuut op Rivière in Pau aankwam. Jo de Roo kwam twee minuten later binnen. Alleen Wim van Est, die na zyn ineenstor ting in de etappe naar Bordeaux het de gehele dag kalm aan moest doen en de door pech zwaar ge troffen Jaap Kersten eindigden in J de achterhoede. heer A. J. Geesink doen weten, dat hU. niet voldoende aan de olympische ama- teursbepalingen( niet in aanmerking kan komen om als worstelaar opgenomen te worden in de Nederlandse delegatie naar Rome. Deze beslissing houdt verband met de omstandigheid, dat de heer Geesink zelf een Judoschool te Utrecht exploiteert en dat volgens de olympische bepalingen hierin een beletsel ligt hem als amateur, in welke sport ook, te erkennen. BILJARTEN Van 5 tot 16 september a s. zal in Bu enos Aires het wereldkampioenschap driebanden worden gehouden, waarvoor de AigentUnse biljartbond rekent op de deelneming van twaalf spelers. De Ar gentijn Enrique Navarra zal in eigen omgeving zUn titel verdedigen tegen o.m. de Europese kampioen, de Belg René Vlngerhoedt, de Duitser August Tiedtke, de Oostenrijker Johann Scherz, de Nederlandse kampioen, Henny de Ruyter, de Zuidamerikanen Monestier (Uruguay), Legarda (Ecuador), Suarez (Peru), en Iglesias (Chili. NEDERLANDS ELFTAL TERUG Bondsbestuurder Beugel viel 8 pond af Vermoeid van de lange reis en niet geheel tevreden over de behaalde tesul- taten is het Nederlands voetbalelftal vannacht pe rKLM-vliegtuig uit de West op Schiphol teruggekeerd, waar het werd begroet door bondssecretaris L. Brunt. Bondscoach Eleck Schwartz meende de ietwat teleurstellende resultaten van de drie wedstryden te kunnen verklaren door de klimatologische omstandigheden. Op een hoogte van circa 2200 meter kwam ons elftal in een brandende mid dagzon adem te kort en leed een 3-1 ne derlaag. Het elftal van Curacao had slechts een 0-0 eindresultaat weten te bereiken dankzy zeer hard spel tegen het slot, toen Nederland sterk in de meerderheid kwam en Kruiver en De Groot ettelijke malen overrijpe scorings kansen op hardhandige wyze werden ontnomen. Kees Rijvers vertelde, dat hij voor de eerste maal in het Nederlands elftal linksbuiten heeft gespeeld, Het was hem maar ten dele bevallen. Voor Humphrey Mijnals was de trip ronduit een teleurstelling geworden. „Ik heb eigenlijk alleen maar mogen toe kijken", zei hij. In Suriname kreeg hij na de rust voor het eerst een kans en mocht de plaats innemen van aanvoer der Cor van der Hart, maar zoals Schwartz ook zeide: hU speelde voor eigen publiek nerveus. Bondsbestuurder B. Beugel, die samen met de nog in de West achtergebleven Eiischede-voorzitter H. J. van Dalen de ploeg op de tournee heeft vergezeld, noemde het „een zware trip". Hoe zwaar de trip is geweest voor de spelers moge blyken uit het feit, dat de heer Beugel, die zelf geen voetbal heeft aangeraakt, in de afgelopen 12 dagen 8 pond is afgevallen.... wa IS ER IN DE RONDE TE VERDIFNEN? Daar doemde hU weer voor ons op, de eerste Pyreneeën reus van de tour. de ruim 1700 meter Aubisque. Drei gend en grauw, met onherg- zame kale flanken ,de top In Inmiddels had Manzaneque in zyn eentje de achtervolging van de koplopers inge zet. De ranke Spanjaard liep zijn achter stand snel in en kon het zichzelf ver oorloven om in Arrens (153 km.) even af te stappen om zy bidon onder de dorpspomp te vullen. HU bereikte Piet van Est en zUn landgenoot Marigil, na dat deze door Battistini en Rostollan was gelost. De Franse nationaal werd op zUn beurt door Battistini in de laatste kilometers naar de top van de Soulor losgereden, waar Battistini als eerste doorkwam met een voorsprong van 50 sec. op Rostollan en Manzaneque, ter wijl Piet van Est intussen was terugge vallen op een grote groep met Adri- aensens, Rivière, Junkermann, Nencini, Simpson, Lorono, Massigan, Baldini, Anglade en de Nederlanders Van der Borgh, Geldermans, Damen en Niesten. De zwaarste klim was nu achter de rug, want de tien kilometer naar de top van de Aubisque ging weliswaar langs loodrechte afgronden, maar leverde wei nig moeilUkheden meer op. Battistini het eerst op de top. De 24-jarige Graziano Battistini nes telde zich .op de 1710 meter hoge Aubis que, waaraan Wim van Est zulke on prettige herinneringen heeftop de eerste plaats van het bergklassement. De Itali- Nencini en Battistini met de als negende en tiende ge klasseerde Niesten en Damen voor had gezorgd, dat er in de Nederlandse ploeg weer voor een flink bedrag aan franks „brood op de plank" kwam, was zo blij als een kind. „Ik heb er erg tegenop gezien, maar wat is me dat eerste groepje aan. Werke lijk fantastisch van Coen. Het deed aan een sprong van Ba- hamontes denken". WU hebben aan de finish ook minder enthousiaste ge luiden van Nederlanders ge hoord. Plet van Est die in de eerste beklimming naar De- soulor zo verrassend goed een krans van dikke mist. De Aubisque, sedert de beruchte buiteling die Wim van Est er negen jaar geleden in een van de ravUnen maakte, een naam met een wat schrik verwekkende klank voor Ne derlandse oren, zag er in deze tiende etappe van de Ronde van FrankrUk bUzonder on genaakbaar uit. Het is ditmaal echter alle maal nogal meegevallen en aan de finish in Pau, waar het volgepakte autocircuit lag te zinderen in de felle zon, spraken we zelfs een paar Nederlandse debutaten die zelf paf stonden van hun eerste bergrit Ab Geldermans die er met zijn prachtige zesde plaats achter keien als Rivière, Wat is me dat meegevallen meegevallen. Jongens ik ge loof waarachtig dat ik er in de bergen nog wat van kan maken". Klaas Buchly was best te spreken over het drietal dat voorin zo goed had gereden en vooral over de prestatie van Coen Niesten. „Die jon gen maakte onder de top van de Aubisque een sprong naar de kop om. van te riller." vertelde de Nederlandse ploegleider, die langzamer hand een chocolade kleurige gelaatstint heeft gekregen. „HU kwam in eens uit de tweede groep los en in de kortste tyd zat hij tegen het was meegekomen, was te leurgesteld over het verloop van de strijd. HU dacht tus sen de wielen van zUn mak kers in die eerste aanval in de Pyreneeën te kunnen blU- ven zitten, maar het lukte niet. HU werd gelost en viel steeds verder terug tot het peloton hem opslokte. Pechvogel. De grootste pechvogel van deze dag was echter Jaap Kersten. Een paar kilometqr onder de top van de Aubis que brak de sympathieke renner uit Siebengewald zyn frame. In geen velden of we gen was toen een Nederland se wagen te bekennen. „Ik ben toen maar gaan lopen" verielde Jaap later, terwUl de tranen hem nog in de ogen schoten. „Met de kapotte fiets op mnU nek heb ze ker ten kilometer bergklim- mer gespeeld. Toen kwam de lie.'smwagen van Hulshof met een fiets, maar die kar was veel te klein en tenslotte heb ik een fiets van de tour geki egen, zo'n reservefiets uit de materiaal wagen". En Wim van Est De man, die maandag meer dood dan leve-d over de finish was ge komen met een opstandige maag en gemene pUn aan het „zadel", was-zo fris als een hoentje toen hU met de groep van Ferlenghi en Cazala op 131/» min. over de streep kwam. „Ik heb lekker gege ten en lekker geslapen en ik Hef FoFaol aan prijzen is 430.000gk 3 heb vandaag gedacht: Willem ru'fig aan nou, niet forceren. En je ziet, we leven weer".

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5