De Belg Adriaenssens blijft leider na de Italiaanse veldslag Achste etappe werd een overwinning voor Defilippis »Kleine jongens« misbruikten vrijheid Batlistini bracht zevende etappe op z'n naam En versloeg de Franse nationalen 3 NEDERLANDERS IN DE KOPGROEP Ab Geldermans beste Neder lander in Italiaans weekend Hup-Holland EERSTE DRIE PLAATSEN VOOR BINDA'SPLOEG Geldermans eerste van Oranje-rijders Damesaileien in aciie voor Rome Dragon Cup wedstiijden kregen prachtig voorproefje op IJsselmeer MAANDAG 4 JULI 1960 DE I.EIDSF COURANT PAGINA 7 Twee langdurige ontsnappingspogin gen beheersten de etappe van zaterdag. De eerste werd na 35 km. bij Auray aan gesticht door de Franse nationaal Fran- gois Mahé en de regionaal Hubert Fer rer, die in de verste verte overigens niets uitstaande heeft met de echtgenoot van Audrey Hepburn. In hun spoor volgden Jo de Roo met Battistini en „Dede" Dar- rigade, die steeds in de buurt van onze landgenoot te vinden wes, vervolgens Hoevenaers en Pipelin en tenslotte Wim van Est en de Belg Planckaert. Bij het agrarisch centrum Vannes (53 km.) la gen zij veertig seconden voor op Que- heille, Picot, Jaap Kersten, Milesi, Man- zaneque en Defilippis, terwijl het pe loton een achterstand van 1 min. 15 sec. had. Nog was de uittocht uit het peloton niet beëindigd, want ook Dotto, Otano, Janssens, Van Aerde, Viot, van der Borgh, Hoorelbeke, Pavard en Bolzan zetten de achtervolging in en zo ontstond na 70 km. een kopgroep van 24 renners, die bij Laroche Bernard (94 km.) op de grens van het departement Loire Atlan tic voor de aandrang van het peloton bezweek en de strijd staakte. Tot aan de eerste ravitaillering Pont Chateau (113 km.) bleef het rustig toen demar reerde de regionaal Beuffeuil en leidde de beslissende ontsnapping in. Ditmaal ging Coen Niesten mee samen met Darri- gade, Defilippis, Battistini, Bisilliat, Van Aerde en Proost. Dit octet marcheerde beter dan de vorige vluchters en had binnen 15 km. een voorsprong van ruim twee minuten veroverd. Opnieuw scheid de zich toen een groep van liefst twintig renners, onder wie Martin van der Borgh, Cazala, Graf en Brankart van de hoofdmacht af, maar zij werden weer teruggehaald. Debutanten vooraan. Meer succes leverde de vlucht van Geldermans, Graczyk, Baffi, Milesi en Het gat bleef open. Alle pogingen van de drager van de gele trui Adriaenssens en Nencin: om daarna het gat tussen de koplopers en het grote peloton te verkleinen liepen op niets uit. Met een voorsprong van bijna vier minuten kwamen de leiders in Angers aan. Waar Battistini :n de straten demarreerde en zijn aldus ver kregen voorsprong van enkele tiental len meters op het circuit over de Quai Monge aan de oevers van de Loire con solideerde. Jo de Roo en Ab Geldermans deden hun uiterste best om in de eindspurt van de groep, die met een achterstand van vier seconden op de Italiaan over de eindstreep schoot de ereplaats te bezet ten, maar waren niet opgewassen tegen de snelheid van Darrigade, Bruni en Graczyk. Coen Niesten deed niet aan de spurt mee en stelde zich tevreden met een veertiende plaats. =no, Brankart, Everaert en Messelia - SrTj^'M KÏÏS bij wie zich later ook nog Hoevenaers, avond adem tekort gekomen om hun in tweede etappezege had gelegd. Battis- Planckaert en Massignan vpegden het kleurrijke bewoordingen gestelde ver- tini werd nu tweede en om de overheer- pad der vrijheid koos, waren de Neder- halen over successei van de sqadra van sing van de Italianen compleet te ma- landers in de voorste linies vertegen- de Azzuri via de telefoonlijnen ovei het ken veroverde Arnoldo Pambianco elf woordigd door de drie debutanten in de Apenijns schiereiland uit de strooien, seconden later de derde plaats, tour. Bij de twee ravitaillering in Riaille En geen wonder, want nadat Graziano (179 km.) lag de groep Geldermans op Battistini zaterdag met een voorsprong 45 sec. Het pelotonnetje met De Roo op van vier seconden de bloemen en de kus anderhalve minuut en was de achterstand van het mooiste meisje van Angers had Graf na 160 km. op. En toen een paar kilometer verder Jo de Roo met Battis tini, Rimmi, Roland, Groussard, Galde- Extra glas wijn Het van de hoofdmacht gegroeid tot twee en opgeëëist, liet hïj zondag in "de porselein- a 1 frerïn"Bi nda halve minuut De achtervolgers forceer- stad Limoges de eer aa zijn landgenoot welSvïïde Ei i. den de aansluiting na 195 km. Nino Defillippis, die samen met de win- Boven de tribune in de laatste bocht van de griezelig vlakke sin- telbaan van Limoges, waar in ver gelijking met de enorme massa pu bliek, die zioh langs de entonige, kaarsrechte wegen hadden opge steld, slechts weinig mensen een plaatsje hadden gezocht, hing een spandoek, waarop met slordige, maar duidelijke zwarte letters stond geschilderd: Hup-Holland veel succes jongens. En daaronder, als een soort on dertekening: De Nederlandse Mi litairen. De rijen onder het doek werden bevolkt door een twee honderdtal Nederlandse soldaten, die in de afgelopen week de jaar lijkse zomeroefening in La Cour- tine zijn begonnen. Zij nvaren naar Limoges geko men om de Nederlandse renners aan te moedigen, natuurlijk ook in de hoop een Nederlands succes te kunnen meemaken. Zij troffen het slecht, want toen de drie Ita lianen gevolgd door een zestal an deren het baantje opreden, was Oranje nog in geen vel len of we gen te vinden. De eerste Neder lander was ditmaal Ab Gelder mans, die elke dag beter rijdt en die een uitstekende kans had om voor zijn ploeg opnieuw de dag prijs voor de kleine landenequipe te verdienen. De 25-jarige Beverwij km kwam tussen de wielen van Darrgiade, Cazala, Planckaert en de Zwitsvr Gimmi aan het hoofd van het tweede groepe de baan op. Op het eerste rechte stuk ging hij prach tig met Cazala en Darrigade mee. Hij ging over Planckaert heen, maar ook de taaie Kurt Gimmi bleef zich in de eindspurt handha ven en toen de Zwitser vóór.Gel dermans de laatste bocht bereikte was de Nederlander ondanks de morele steun van zijn ge-uniform- de landgenoten ter plaatse kans loos om zijn concurrent voor de vette premie der kleine landen nog voorbij te komen. Het kan t. een rennerskaravaan merkwaardig toegaan. Toen zondagmid dag vlak na Poitiers (135 km) Viot, Rohrbach, Pambianco, Everaert, Mahé, Battistini, Defilippis, Milesi en Mastrotto een voorsprong van anderhalve minuut hadden veroverd op een groep van ne gentien man onder wie Ab Geldermans, en het peloton tegen een achterstand van drie minuten opkeek, werd om onna speurbare redenen de course achter de koplopers stilgelegd. Beseften de ren ners plotseling, dat over twee dagen de Pyreneeën wachten en wilden zij zich met het oog daarop sparen? Een feit is, dat de negen koplopers zonder veel moeite him winst op de achtervolgers konden vergroten. Zelfs op de strijd macht van negentien man, die in Gel dermans, Hoevenaers, Planckaert, Jans sens, Cazala en Darrigade genoeg in houd bezat om bij een serieuze achter volging de vluchtelingen onder de voet te lopen. Het tegendeel geschiedde. Met elke kilometer werd de voorsprong van de leiders groter. Bij de tweede ravitail lering in Lussac-Les Chateau (162 km) bedroeg de winst op de groep Gelder- mans 2 min. 35 sec. en al bijna zes mi nuten op het luierende grote peloton. En zelfs in de laatste twintig kilometer konden de leiders deze winst nog be langrijk uitbreiden. Eerste drie 'talianen Op de laatste helling naar het prach tige sportpark van Limoges sloegen De fillippis en Battistini him slag. Zij demarreerden onweer, inbaar en kwamen elf seconden voor hun makkers langs de matig '>ezette tribunes. Bijna vier minuten later vocht Cazala met succes een persoonlijk duel tegen Dar rigade uit, terwijl Geldermans zich mèt enkele centimeters door de Zwitser Gimmi de prijs voor de beste buitenlan der uit de kleine nloegen voor de neus weggekaapt zag. Met een achterstand van 9 min. 10 sec. kwam het grote pelo ton binnen met rJle andere Nederlan ders, van wie Jaap Kersten nog bleek zag van een onprettige ervaring bi? de eerste ravitaillering in Loudun (72 km). Hij zat toen aan het wiel van de Duitser Friedrich op het moment dat deze ten val kwam. Kersten kon hem op het nip pertje ontwijken en zei na afloop: „Ik heb enorm geluk gehad". En dat dit geen loze opmerking was bleek later toen Friedrich in het gezelschap van zijn ploeggenoten Reinicke, Jaroszewicx en Donicke met een achterstand van bijna 24 minuten binnen kwam. Een beeld van de 80 meter horden dames. Van rechts naar links Toos Mutters van Memphis, die met 11.2 eerste werd; de Duitse mej. Schlundt die de strijd moest staken wegens het omgooien van een horde, en Loes Hinten van K. en K., die tweede werd met 11-7. Goddets welgevulde prijzenbuidel de Italianen legden oov op beide dagen be slag op de eerste plaats in het dagploe- genklassement 's avonds een extra glas wijn liet schenken. In het algemeen ploegenklassement voroverden de Ita lianen voorts de tweede plaats op de Belgen en kwamen dankzij de bonifica ties bijna twee en een halve minuut dichter bij de tricolores, die echter met een voorsprong van ruim veertien mi nuten de gele petten nog steeds vast op het hoofd hebben. Gedrang aan de kop De twee beslissende ontsnappingen van zaterdag en zondag gooiden het al gemeen klassement ondersteboven. Wel behield de Belg Jan Adriaenssens de gele trui vóór Nencini en Rivière, maar achter hen werd het gedrang veel gro ter dan zij misschien wel hadden ver wacht. Milesi, Planckaert, Darrigade, Graczyk, Rohrbach', Beuffeuil, Pambian co en nog een aantal anderen, onder wie onze landgenoot Ab Geldermans, brachtten hun achterstand op de gele trui met vele minuten terug. Ab Gel dermans hield in dit weekeinde door Frankrijks tuin Anjou de eer van de Nederlanders hoog. De Beverwijker was zowel zaterdag als zondag in de voor ste gelederen te vinden en zag zijn in spanningen beloond met een totale winst van 8 min. 53 sec. Hij steeg daardoor van de 41e naar de 20e plaats in het algemeen klassement, streefde Martin van der Borgh voorbij en is nu met een achterstand van 13 min. 21 sec. op Adriaenssens na Y.'im van Est, die van de zesde naar de zestiende plaats te rugviel, de beste Nederlander gewor den. Geldermans in vorm Geldermans heeft na zijn teleurstel lend begin eindelijk de vorm te pakken en demonstreerde dit door een zevende plaats in de ptappe naar Angers Jo de Roo werd toen vijfde. Niesten veer tiende en een dertiende prijs in Li moges, waar hij zich als enige Oranje man tussen de vluchters presenteerde. Het was aan Geldermans te danken, dat de ploeg van Buchly, in het alge meen klassement na de grootmachten Frankrijk, Italië en België als eerste van de kleine ploegen geklasseerd bleef. COCKIE GASTELAARS VERLIEST RECORD AAN HONGAARSE. Tijdens de Hongaarse zwemkam- pioenschappen, die dit weekeinde in Boedapest werden gehouden, verbe terde het 17-jarige zwemstertje Csil- la Madarasz het Europese record op de 100 meter vrije slag tot een tijd van 1 min. 0.28 sec. Het oude record stond sedert 14 juli 1959 (Parijs) op naam van onze landgenote Cockie Gastelaars met 1 min. 0.29 sec. Zaterdag en gisteren werd op het Ysselmeer een voorproefje gehouden van de internationale wedstrijden om de Dragon Cup, georganiseerd door de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereniging. Nog lang niet alle 39 ingeschreven jachten waren present. De Belgen, enkele Duitsers, de Fransen en enige Denen zouden eerst vandaag arriveren, zodat zaterdag door 18, zondag door 25 schepen werd deel genomen. De resultaten van zaterdag waren voor de Nederlandse deelname niet slecht te noemen, aangezien vier zeilers zich on der de eerste tien bevonden, nL W. P. van Dlyl (5), A. Warners (7), G. N. Ho nig (8) en ir. J. J. de Jongh (9). De race van zaterdag werd gewonnen door de Argentijn J. Salas Chaves, tweede was de Noor Th. Thorvaldsen, derde A. Holm (Denem.), vierde de Duitser R. Hamstorf. Kroonprins Constantijn van Griekenland eindigde op de elfde plaats. De wedstrijden van gisteren werden bijgewoond door president Frondizi van Argentinië, koningin Juliana, prins Bernhard en prinsessen Irene en Marijke. De Argentijnse president zag de verte genwoordiger uit zijn land J. A. Salas Shaves aanvankelijk de leiding nemen in een duel met de Noor Thorvaldsen, even als dat zaterdag op de eerste dag ge beurd was. De Noor zakte echter terug, terwijl Chaves zich in de kopgroep handhaafde. Van de Nederlanders roerde Cor Groot zich aanvankelijk het best. Hij lag aan vankelijk in de kopgroep, maar werd daarna in het grote veld teruggedrongen, waarop hij zich tenslotte met de zevende plaats tevreden moest stellen. Wim van Duyl, die een minder goede start had gehad, werkte zich op de ruime rakken steeds verder naar voren. Van de tiende plaats kwam hij op de vijfde, van de vijfde aan de kop. We dachten hem reeds als winnaar te zien eindigen toen de Engelsman Gordon een spaak in het wiel stak. Deze had n.l. toen hij op de ne gende plaats lag een verbazend lange en gedurfde, maar zeker niet onfortuinlijke stuurboordslag had gemaakt, die hem met één ruk aan de kop bracht, zodat hij tenslotte winnaar werd. Kroonprins Constantijn werd zesde. Hij voer een bijzonder goede wedstrijd want aan het einde van het tweede kruisrak lag hij nog in 18e positie, maar hij werk te zich zeer kundig naar de zesde plaats. De resultaten van gisteren waren: 1. Gordon Smith (Eng.); 2. W. P. van Duyl; 3. S. Sorrentino; 4. B. Andersen (Den.); 5. J. Salas Chaves; 6. Kroonprins Con stantijn van Griekenland; 7. Cor Groot (Ned.); 8. R. Hamsiorf; 9. W. Windeyer (Canada; 10. A. Holm. Kroonprins Constantijn van Griekenland, die een bezoek van tien dagen aan ons land brengt als gast van het koninklijk gezin, neemt op het IJsselmeer deel aan de wedstrijden om de Dragon Gold Cup. De foto toont de prins (links) in actie in zijn draak „Nirefs". Het was zondag in de Tour de France. De kleine jon gens wilden een dagje vrij af om wat snoepcenten te verteren en als zij konden hier en daar wat lekkers in de klassementen mee te pik ken. Het was hun -de gehele week niet toegestaan geweest ver van huis te gaan, maar nu op deze zonnige zondag kregen zij na lang aandrin gen genadiglijk permissie zonder geleide een uitstapje naar voren te maken. De ve detten, de leiders van 't alg. klassement, dachten aan de bergen, dit in zicht komen en zij veroorloofden zich na in de eerste uren duidelijk bezwaar te hebben gemaakt tegen de plannen van het Brigitte Bardot-jurkjes aan- trekkel'iker uitzagen dan ooit. Het is met enkele van de grote mannen gegaan als met ouders, die hun kinde ren eens wat vrijheid willen geven, maar er later spijt van hebben, omdat kinderen nu een maal nooit tevreden zijn en de gehele hand ne- currentie groeide er aan merkelijk door. Het Franse kanspaard duikelde van de zevende naar de twaalfde plaats in het algemeen klas sement. En ook voor Wim van Est werd het een slech te dag. Hij zakte van de achtste plaats naar de zes tiende. Ook Ab Geldermans be- Ab Geldermans klom van de 41e naar de 20e plaats groepje, dat alleen van huis wilde, rustig mee te blijven peddelen in het peloton en wat naar de meisjes te kij ken, die er op deze eerste julizondag in hun geruite men als zij een vinger toe gestoken krijgen. Zo zou bijvoorbeeld de wispelturi ge Franse nationaal Henry Anglade nooit accoord zijn gegaan met het uitstapje van de mindere goden, wanneer hij bij voorbaat had gewe ten ruim negen minuten na de winnaar over de streep te zullen komen. Weliswaar bleef zijn echterstand op de gele trui op 10 min. 04 sec. gehandhaafd, maar de con- hoorde tot die „kleintjes", die van de rust in het pelo ton profiteerde om zijn po sitie in het algemeen klasse ment te verbeteren. Hij steeg in twee dagen tijd van de 41e naar de 20e plaats en behaalde bijna negen minu ten winst. Jammer was het voor hem, dat hij bij de aankomst in Limoges in de sprint nog net door de Zwitser Gimmi werd geklopt en daardoor de Ab goot eerst twee flesjes mineraalwater door het door stof verstopte keelgat, voor hij een paar minuten na zijn vergeefse spurt van zijn te leurstelling blijk gaf: „Ik lag zo mooi toen we binnenkwa men, maar in de bochten heb je op zo'n rotbaan geen schijn van kans iemand voor bij te komen. Het is ver draaid jammer, want het scheelt maar eventjes vier honderd pop". Toch klaarde het gezicht van de slanke winnaar van het Ardennen- weekend dadelijk weer op: „Toch voel ik dat ik elke dag lekkerder ga. Op hoe veel sta ik nou? Ruim der tien minuten? Oh, let op, daar gaat straks nog een he leboel af". En dat durven wij inderdaad te geloven.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7