NIEUWE OORLOQ WORDT UITGEVOCHTEN OP ZEE! Anders blijft er van de hele beschaving niets over RUSSISCHE DUIKBOTEN GEVAARLIJKSTE BEDREIGING VOOR VRIJE WERELD Schepen als beweegbare geschutsemplacementen Nog meer automatische instrumenten nodig IOE LEIUSE COURANT Jerauld Wrighi, hoofd van Ailaniische vlooi van de Nalo au1 UIJUUJIJULIUULIUUUIUJLIUUUUULIUJLIUUUJUUUULU^ (Door Dan Brigham) Als de internationale toestand ooit zou ontaarden in een derde wereldoorlog, dan zou het voortbestaan van de Verenigde Staten en hun bondgenoten wel eens afhan kelijk kunnen zijn van de controle ter zee. Elke dag van de week ploegen meer dan 6500 koopvaardijschepen van elke grootte door de golven van de zeven zeeën om hun ladingen van en naar de landen van de vrije wereld te brengen. De Verenigde Staten zijn voor het overgrote deel afhankelijk van de aanvoer van overzee. Zij moeten 66 van de 77 strategische materialen importeren. Als Amerika afgesloten zou worden van de wereldaanvoer van kobalt en chroom, dan zou het beste staal met een speelgoedbijltje kapotgehakt kunnen worden. Negentig procent van de behoefte aan dit materiaal moet name lijk uit invoer worden gedekt. Amerika produceert meer aluminium dan de rest van de wereld (afgezien van Rusland) tezamen maar moet 75 procent van het bauxieterts uit het buitenland halen. Tachtig procent van de asbest en 95 procent van de tin komen van overzee. Een handjevol goede duikboten kun- Wanneer er een derde wereldoorlog zo a komen, dan zal deze gebaseerd zyn op het gebruik van atoomwapens, zo menen de Amerikaanse defensielei ders. ,,Als dat zo is, dan zal de strijd uitgevochten moeten worden op zee, anders zal van de hele beschaving niets meer overblijven", vertelde ad miraal Jerauld Wright, hoofd van de Atalntische vloot van de NATO tijdens een exclusief interview, dat ik met he:n had. Een dergelijke oorlog zouden wij aan k' men met vertrouwen op een uit eindelijke overwinning want onze vloot zou ons voldoende mobiele kracht ge ven om terug te slaan. Als je te ma ken hebt met een vyand, die zijn eigen regels heeft, die zelf plaats, tijd en duur van zijn volgende aanval vast stelt, dan is deze mobiliteit van de zeestrijdkrachten van de vrije wereld van het grootste belang, want we kunnen de aanvallen afslaan vanuit ge bieden, die ver verwijderd zijn van de kusten van de vrije wereld. Door de huidige onenigheid in de r,i i iiitmii 111 iiiiiiiiiriiiiii man Zo ziet men door een periscoop van een duikboot de wolkenkrabbers van New York. NATO met Frankrijk over de contro le over de in Amerika gemaakte atoomtorpedo's komt duidelijk naar voren hoe belangrijk het is schepen te hebben, die kunnen dienen als be weegbare geschutsemplacementen voor projectielen waarvoor geen per missie nodig is van het een of ander land om ze te plaatsen". Admiraal Wright ziet echter als het voornaamste voordeel van deze mo biliteit, de nagenoeg onbeperkte ruim te voor verspreiding ingeval van een aanval. „Dat is zeer belangrijk", ver telde hij. „Dat hebben we ondervon den tijdens de proefexplosies van de atoombom op Bikini in juli 1946. Een zee-gevechtsgroep kan voor lan ge tijd uitgeschakeld worden, indien in de onmiddellijke nabijheid een atoom bom wordt gedeponeerd. Wanneer men de positie van de vijand weet, kunnen de gevaarlijkste wapens wor den gericht. Admiraal Wright bracht voorts een ander belangrijk punt ter sprake: de onaantastbaarheid van de oceaan voor de uitwerking van atoomwapens. „In de oceaan kun je geen gaten branden met een atoombom", zei hij. „Ook eventuele barrières van radio-activiteit zijn slechts tijdelijk. nen deze invoer binnen de kortst mogelijke tijd stilleg gen En dan te bedenken, dat de Russen over vijfhonderd van deze duikboten beschikken, waarvan er niet één ouder is dan vijf Jaar. Deze machtige vloot zou de han del tussen de V.S. en de andere landen volkomen stil kunnen leggen. Hitier heeft de strategische waarde van de duikboot in de tweede wereldoorlog bewezen. Met een achtste van het aantal, dat de Russen bezitten, vormde hij een enorme bedreiging voor het scheepvaartverkeer en hij is er bijna in geslaagd de zaak lam te leggen. Maar liefst veertien miljoen ton scheepsruimte ging ver loren. Tweehonderd oorlogsschepen roerden vernietigd. En dat alles met duikboten, die in tec hnisch opzicht niet in de schaduw kunnen staan van de Russische on derzeeërs. Gelukkig voor de vrije wereld is de kans, dat deze ver schrikking zich herhaalt, niet groot meer. Want het be langrijkste resultaat, dat de verdedigingsgroep „Alfa" inmiddels heeft bereikt is wel, dat er een verbeterde methode tot bescherming van de scheepvaart tot stand is gekomen. De radio-activiteit verflauwt en zal zinken; dit geldt ook voor de na werking van andere bommen. De mechanische spoeling met zeewater beperkt elke radio-activiteit op een schip tot een peil, waarop er tegen te strijden valt, zo nodig met hand- kracht", voegde hij er aan toe. Over deze woorden dacht ik na, toen ik 's avonds over het vliegdek van het vlaggeschip „Randolph" wan delde op weg naar de kaartenkamer, de ruggegraat van de groep „Alfa". Ergens in de pikdonkere Atlantische Oceaan bevond zich een Amerikaanse atoomduikboot, die met ons aan het „schaduwboksen" was en probeerde een (schijn)aanval op te zetten. De twee duikboten, die by de „Alfa" be hoorden, waren in onze onmiddellijke nabijheid en waren bezig de „inbre ker" op te sporen. Nog dichterbij voe ren de zeven torpedojagers zigzaggend als wielrenners op een vlakke weg. Deze zigzag-koers zou in geval van een torpedo-aanval onze levens kunnen redden. Lange gangen, slechts ver licht door flauw schijnende lampen, strekten zich uit over de gehele lengte van het schip. Hoge ladders reikten naar de brug. In de commando-toren werkten officieren gebogen over in drukwekkende kaarten informaties uit die door de luidsprekers klonken. Het potjeslatijn waarin onze piloten hun inlichtingen gaven, werd ontcijferd in verstaanbare taal. „De indringer is ongeveer hier", zei een van de mannen, nadat ik een poosje had toegekeken. „Over enige minuten zullen we hem hebben". Zijn vertrouwen in de onderneming drukte uit hoeveel er op zee veran derd is sinds schout-bij-nacht Thach voor het eerst met zijn „Alfa" het ruime sop koos om te leren wat nodig is om duikboten te bestrijden. „We waren destijds al heel tevreden als we één duikboot van de vijf voor een poosje vast konden houden", heeft Thach me verteld. „Thans is het zó, dat als er één van de vijf weet te ontsnappen ik weten wil, hoe ddt mo gelijk is Ik begaf me naar de brug om uit te kijken over het vliegdek en zag de torpedojagers witte repen schuim uit de oceaan snijden. We waren op weg naar huis en zouden de volgende dag omstreeks het middaguur worden af gelost door een andere anti-duikboten Torpedojagers en een vliegtuig, uitgerust met magnetische instrumen ten, op zoek naar „onbekende" duik boten tijdens een oefening. OTiininiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i :n luiiiiiiiiiiidiiiiiüiiniiiiiii groep, die in de haven van New-Eng land in gereedheid werd gebracht. Onder me liepen manschappen op het vliegdek heen en weer om de laatste klusjes .te verrichten. Zij zouden met hun vliegtuigen voor ons uit terug vliegen naar hun basis Norfolk. De grootst mogelijke voorzichtigheid en nauwkeurigheid werd betracht, want er mocht niets verkeerd gaan. Plotse ling klonk ergens uit het duister een doordringende kreet uit een luidspre ker. Het klonk als een schreeuw van een overspannen papagaai, maar ik was ook aan dit geluid gewend ge raakt. Het was de fluit van de boots man, die taptoe blies. Een ogenblik heerste er diepe stilte. Toen klonk een heldere stem in de alles omvattende duisternis van de aalmoezenier, die een gebed uitsprak. Toen de luidspreker zweeg en de matrozen zich op hun kooien uitsi. .It- ten om de nacht in te gaan, was er alleen nog maar de stilte van de na tuur. Het eindeloos geruis van de zee en het geluid van opspattend water, dat tegen de boeg van het vliegkamp-, schip sloeg en zich daarna weer ver mengde met de oceaan. En het ge dempte gestamp van de zware scheepsmotoren, die het grote schip naar huis duwden. De wachters van de zee, de wakers tegen eventuele aanvallen van mogend heden, die het op de vrijheid van de vrije landen hebben voorzien, hadden hun werk er voor een tijdje opzitten. Na een periode van werk aan de wal zouden zij zich wee. gereed moeien maken voor nieuwe verkenningstoch ten over de oceaan. Altijd maar speu rend naar het gevaar, dat zich onder de spiegel van zeeën en oceanen schuilhoudt, maar waartegen gelukkig kan worden opgetreden. Schout-bij-nacht John S. Jimmy" Thach, de 54-jarige „vader" van de Amerikaanse marinestrijdgroep ,ALFA'. die het moest opnemen tegen vijandelijke duikboten, is een man van contrasten. Als hij zo ontspannen en vol vertrouwen op de brug van het vllegkampschip „Ran dolph" staat, ziet men hem aan voor een man, die geen andere zorgen kent dan het verzamelen van wormen voor z'n wekelijkse hengeldag. Buigt hij zich echter over de kaarten op de kaartentafel, om een inzicht te krijgen in de operaties die zijn verricht, dan lijkt hij meer op een panter, die op het punt staat zijn prooi te bespringen In deze houding zag ik hem, toen ik eens ver na mid dernacht de kaartenkamer binnenkwam terwijl hij de resultaten bestudeerde van de laatste 24 uur. Toen hij mij zag gooide hij zijn potlood neer, stak een sigaret op en blies een grote wolk rook uit. „Duikboten", zei hij, „zijn grote gluiperds. Ze kunnen zich voorbereiden om je het mes tussen de ribben te steken zonder dat je er ook maar iets aan kunt doen. Dat kan, zolang er een wet is, die elkeen het gebruik van de internationale wateren toestaat. Elke duikboot kan met welke bedoeling ook met de onschuld van een pasgeboren kind over de oceanen trekken en in de on middellijke nabijheid van onze kusten komen". Hij haalde zijn schouders op. Twintig maanden had hij er nu opzitten, voor het bestrijden van de vijandelijke duikboten. Daarbij had hij zich in de eerste plaats ge concentreerd op de geheimen van de zee, die in feite de grootste bondgenoot van ongewenste onderzeeërs is. „De Russen", ging hij verder, „hebben een vloot van vijfhonderd duikboten en we hoeven heus niet te denken, dat die gebouwd zijn om er onder het zee-oppervlak glaasjes wodka in te drinken. De Sovjets hebben een vast omlijnd plan". Er mag inmiddels met voldoening worden geconstateerd, dat de wester se bondgenoten zo langzamerhand heel wat te weten zijn gekomen over dat plan en ze zijn thans zover, dat er met kans op succes tegen opgetreden kan worden. Maar het feit blijft be staan, dat de rode duikboten de ge vaarlijkste bedreiging vormen voor de vrije wereld, waaraan we ooit zijn blootgesteld. Te land hebben we wonderen be reikt op het gebied van de bescher ming tegen onverwachte luchtaanval len, zelfs tegen geleide projectielen, maar wat hebben wij voor de be scherming tegen aanvallen van zee uit gedaan? Nog maar kort is men zich ervan bewust geworden, dat duikboten als oorlogswapen met of zonder atoominstallaties, het karak ter hebben van een intercontinentaal geleid projectiel. Een duikboot bewapend met deze raketten kan rustig naar het lance- ringspunt dicht bij de kust varen. Dan kan hij boven water komen, zyn ra ketten afvuren en weer onderduiken. Wat kunnen we dan nog doen om de burgers veilig te stellen? Wat kunnen we tegen projectielen doen, die met een snelheid van 8000 kilometer per uur komen aansuizen? Weinig. Het is zelfs zo, dat de man die aan het radarscherm gezeten, het projectiel ziet aankomen, nauwe lijks de tijd zal hebben om zich te bukken. Daar xomt nog bij, dat een pro jectiel afgevuurd op een afstand van vijfhonderd kilometer van het ioel beter gericht kan worden dan by voorbeeld van Moskou af. Het is allesbehalve bemoedigend te moeten aannemen, dat de Rus sen met behulp van hun onderzee- ers in staat zijn een telefooncel op Broadway in New York en de ga rage naast het huis van een film ster op Sunset Boulevard in Holly wood te raken "Er zijn mensen die denken," aldus de schout-bij-nacht "dat in geval van oorlog ons vlaggeschip Randolph een gemakkelijke prooi voor de vyand zal zijn. Maar als ik commandant van een duikboot was, zou ik meer belangstelling hebben voor de bur gers van Pittsburg, Baltimore, De troit of New York. Die steden Kun nen zich niet verroeren en dat kan een schip wel. De burgers van Brownsville in Texas zijn beter te raken dan myn vlaggeschip want als je maar je positie weet, dan weet je ook waar Brownsville ligt. Met de hedendaagse raketten kun je gemak kelijker een hele stad van de aardbo dem wegvegen dan onze "Alfa" groep vernietigen." Natuurlijk zyn we nu waakzaam tegen deze dreiging. De groep "Al fa" is het voorbeeld van een verde digingsgroep tegen duikboten en mo menteel zyn er nog een paar groe pen bijgekomen, die de Atlantische en Stille Oceaan afstropen. Belangrijk is ook, dat de Amerikaanse en Canade se vloot gecombineerd optreden. Zij hebben maandenlang als een hecht team geopereerd. De beknibbeling op het defensie budget heeft uiteraard een ongunsti ge invloed gehad op de voortgang van het verdedigingssysteem. Schout bij-nacht Thach wond er geen doek jes om: "Geldgebrek heeft4 dikwijls belemmerend gewerkt bij het uitvoe ren van onze experimenten. Soms hebben we, om dubbeltje' te bespa ren, moeten improviseren. Soms slaagden deze improvisaties maar soms bleef het resultaat beneden de verwachtingen. We hebben bijvoor beeld maanden moeten wachten om een atoom-duikboot toegewezen te krijgen. Toen we hem eindelijk had den moesten we op de brandstol voor de vliegtuigen bezuinigen orr niet bo ven ons budget te komen. Het was wel eens om er wanhopig van te worden. Ons grote vraagstuk is nog steeds, dat we instrumenten nodig hebben, die nog niet zijn uitgevonden. Nemen we alleen maar eens de afmetingen van de oceanen. We hebben een soort "inbreker-alarm toestel" nodig dat automatisch waarschuwt als er vij andelijke schepen aankomen. We h. o- ben andere wapens nodig om een vij and te zoeken en onschadelijk te ma ken. Ik heb zelfsturende helicopters nodig, die van een torpedoboot af kunnen opstijgen en met beperkte con trole de werkjes kunnen verrichten, waar ik nu myn mannen op af moet sturen. Ik moet betere automatische vlieginstrumenten hebben voor mijn piloten om hun inspannend werk te verlichten als ze op anderhalve me ter hoogte boven de zeespiegel vlie- Amerika kan vertrouwen In de be kwaamheid van zijn marinemannen. Men is thans ui staal de eventuele vijand afdoende af te schrikken maar als de dreiging van de duikboten toe neemt, dan zou een en ander wel eens anders kunnen worden. Een duil 'inot is een dodelijk wapen, dat in elke vorm van jorlog gebruik! kan wor den. De enige manier om een duik bootoorlog te winnen is de vijand ach terna te jagen en hem tot zinken te brengen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6