LMtLGAT. De vakantie in! Scherp Demonstratie van cursisten „Dramatische vorming'' |H." f» t 3 kvÏ™h??rhtpn viiflï bejaarden van de St. Lodewijk en St. van de „belofte" van geheimhouding 1 1 20 i7 I. L. de Graaf vijftig jaar bij Sythoff MAANDAG 4 JULI 1960 DE LEIDRE COURANT PAGINA 2 Stichting Leidse Jeugd Aktie DR. J. R. BIURETS LECTOR Bij Kon. besluit van 22 juni I960, no 21 is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot lector in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aian de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de geschiedenis van de Franse letterkunde. Dr. J. R. Smeets, Op het lesrooster ven de cursus stukken apart. Dit w.s eveneens het Zffenaar Wk hOOId- onder auspiciën van de Leidse geval t.a.v. de rekwisieten, die wer- universiteit Jeugd Actie nam het vak „dramati- den gebruikt bij het geestige schim- sche vorming" een zeer belangrijke menspel: „Bastiaantje en zijn schaar- Dr. Smeets werd op 20 februari 1916 plaats in. Nu de cursisten deze cur- tje". te Maastricht geboren- Hü deed zijn Maastricht geboren- Hij deed zijn sus met goeJ gevolg hebben door- In het hierna volgende program- candidaats- en doctoraalexamen aan lopen, gaven zij zaterdagavond in df—- grote Tuinzaal van het Zendings huis te Oegstgeest een geslaagde de- monstratie. Uit alles bleek, dat zij telsman, dat zij zich niet onverdien de wijze lessen van hun leraren, de stelijk kunnen inleven in de .echte' lopen, javen zij zaterdagavond in de ma-onderdeel: „vrije dramaturgie" ™lj Si demonstreerden de a.s. jeugdleiders- (sters) onder regie van de heer Bar- heren J. C. Bartelsman en J. Koe- voets op dit vormings-onderdeel zeer dramatiek. Het was een gezellige en genoe- goed ter harte hadden genomen. Ve- lijke avond, waarop de uitvoerenden lei) maakten van de gelegenheid ge- t.w. Lenie Kassels, Bert Vander bruik deze „slotuitvoering" bij te bosch. Nel v. d. Kooy, Miep Roozen- de universiteit te Groningen. In 1954 kreeg de heer Smeets al daar een leeropdracht voor Oudfrans, Oudspaans en vulgair Latijn. Hij pro moveerde te Groningen cutn laude op een tekst-uitgave van de Cheva- lerie de Judas Macabé, een 13e- eeuwse Oudfranse tekst. In 1957 volgde zijn benoeming tot daal, Addi v. Dalen, Marjan Burgers, wetenschappelijk hoofdambtenaar te Gé Schutte, Aad v. d. Oever, Jannie Groningen, in 1959 die van weten- Nadat de voorzitter van de LJA, Brussee en Piet v. d. Burg met vol- schappelijk hoofdambtenaar A te dr. P. L. Schoonheim, een hartelijk doening kunnen terugzien, welkomstwoord had uitgesproken, gaf deze het woord aan de heer Bar telsman, die het gebodene van een „voorwoord" voorzag. Spreker wees nierbij o.m. op het feit, dat men geen volwaardige toneelvoorstelling kon verwachten, aangezien de cur sus geen verkapte toneelschool is. Daar de a.s. jeugdleider(ster) niet alleen tot taak heeft de jeugd van de straat te houden, moet hij/zij ook actief aan de jeugdopvoeding deel nemen. Een van de facetten van deze op voeding is de dramatische vorming, welke zich o.m. kan uiten in de pan tomime en het z.g. schimmenspel, waarbij de fantasie sterk wordt uit geleefd. Sprekei wees er met na druk op, dat een volmaakte jeugd- vorming slechts denkbaar is; als aan de actieve fantasie van de jeugd de nodige aandacht wordt besteed en tot ontplooiing wordt gebracht. Na Leiden. m Dótf been. De auto stopte om voorrang te verlenen aan een tegenligger. Men schrijft ons: Voor het staatsexamen heilgym- „nrtrnfooonHn m«i Het 3aarlÜks reisje van de soc. v. nastiek en massage is na aflegging iKï' Petrus behoort weer tot het «rle" geslaagd de heer J. B. Troort te Lei- ""./."ll'L Y"n„£_ïf#.r. den. Ondanks het feit dat het weer den. niet zo schitterend was, is de reis 0 toch buitengewoon geslaagd. Aan de Vrije Universiteit te Om 9 uur vertrok men en reed Amsterdam is geslaagd voor het can- men door Noordwijk, Noordwijker- didaatsexamen theologie de heer J. hout en De Zilk naar Bloemendaal Sap en mej. A. Ravestein, beiden voets de pantomime „Pierrot et Pier- -rofto» 7ii j;ï "iet iu sciuuei eiiu was, is die het lopen d" skje'aleszmsver- toc-h b«"engewoon geslaagd, diende. Dat aan leclamatie eveneens veel aandacht is besteed werd over duidelijk bewezen door Lenie Kas- waar heel gezellig een kopje koffie uit Leiden. seis, die hiervoor de werkjes „Stem- waa5 nffJ gezei. ming" en „De Handdruk" van Annie waFd gedronken. de Hoog-Nooy had uitgekozen Veel De lunch gebruikten de toeristen Voor het propaedeutisch exa- succes had men met het dramatische 'n bet restaurant van het openlucht- men civiel ingenieur slaagden aan maskerspel: „De Rijke Braampluk- bad 'n Soestduinen. Het was er een de Technische Hogeschool te Delft ker", waarbij de heer Koevoets niet zeer mo°ie gelegenheid waar de juxe- de heren H. A. J. Koster en G. J.. M. alleen de explicatie verzorgde, doch mee hielP de stemming te ver- van der Ploeg, tpvpnc H*» rmnï vWr, t-o. hosen. Na een overvloedig diner in tevens .P--- - kening nam. De zelfvervaardigde Soest keerden de bejaarden zeer vol maskers vormden evenzovele kunst- daan huiswaarts. de stemmen" voor" zijn re- hogen. Na een overvloedig diner - -- -• - a a-»Zaterdag j.l. maakten de direc tie en het personeel van de Leidsche Apparatenfabriek weer de jaarlijk- Om kwart over vijf zaterdag- se uitgaansdag, ditmaal per extra middag reed de 45-jarige wielrijdster trein en bussen naar Twente, waar mej. M. van Egmond uit Oegstgeest genoten werd '-an de rustige omge- op het kruispunt van de Oude Sin- ving. In Utrecht vond tenslotte een gel—Marebrug en Mare tegen de geanimeerd diner plaats, tijdens het- Geslaagd voor het cand.ex. Gen 11 achterzijde van een personenauto op. welk de jubilea van drie personeels- Leidse Universiteit tjes" Den Bommel le pr. 310. p.; „Jong Corcordia" Stad in 't Haring vliet le pr 306 p.; „Excelsior" Dirks- land le pr. 312 p.; „GGK" Goedereede le pr. 339 p. (hoogst aantal punten van het concours). Afd. Jeugdkoren; „Jeugdkoor GGK" Goedereede le pr. 307 p.; „Jeugdkoor Excelsior Dirksland le pr. 330 p. 2e Afd. Gem. koren: „Zanglust" Va- rik 2e pr. 268 p. Aid. Uitmuntenddheid Gem. koren: „Soli deo Gloria" Stellendam le pr. 316 p.; „Con Brio" Vreeswijk le pr. 310 p.; „Kon. Nationale Zangschool" Den Haag le pr. 368 p. (met lof der jury voor hoogst aantal punten van concours en beker van „Die Gouwe Sanghers"). Superieure afd. Gem. koren: „Cre- sendo" Ochten 2e pr. 288 p. 3e afd. Jeugdkorpsen Harmonie: „The Little Serenaders" Boskoop le pr. 311 p. Superieure afd. Fanfare: „Tot Nut en Genoegen" Melissant le pr. 327 p. le Afd. Mannenkoren. Van Gelder en Zonen Mannenkoor „De Een dracht" te Wormer le pr. 330 p. Ere afd. Gem. koren: „Zang zij on ze Leus" Voorschoten le pr. 311 p. Afd. Uitmuntendheid Harmonie: „Concordia" Boskoop le pr. 311 p. le Afd. Mandoline-verenigingen: „Melodia" Stolwijk le pr. 344 p. 4e Afd Mandoline-verenigingen „Melodia" Stolwijk le pr. 355 p.. le Afd. Harmonie: „St. Jan" Laren le pr. 353 p- (plus directeursprijs). 3e Afd- Jeugdfanfare: „Harpe Da vids" Zoetermeer 2e pr. 293 p. Ere-afd. Harmonie: „St. Cecilia" Leidschendam le pr. 321 p. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: Fan fare „Zoeterwoude" le pr. 311 p. le Afd. Fanfare: „Kunst en Vriend schap" Woudriehem le pr. 328 p. Superieure afd. Harmonie: „Excel sior" Boskoop le pr. 304 p. Marswedstrijd: 1. Harmonie „Ex celsior" Boskoop 81 punten le pr.; 2. Harmonie „Concordia" Boskoop 74 pnt. le pr.; 3. Harmonie „Kunst en Vriendschap" Woudriehem 73 pnt. le pr.; 4. Harmonie „St. Jan" Laren 72 pnt le pr.; 5. Drumband „Cres cendo" Noordwijk 67 pnt. le pr.; 6. Drumband „Concordia" Boskoop 66 pnt. le pr. Aan de ere wedstrijd werd door 5 verenigingen deelgenomen en ook hier ging de Kon. Nat. Zangschool te Den Haag met de ere-palm strijken. Uitslag: 1. Kon. Nat. Zangschool Den Haag 26 pnt.; 2. Herv. Gem. Zangver. „Zang zij onze Leus" Voor- schoten 22 pnt.; 3. Harmonie „Con-* cordia" Boskoop 21 pnt.; 4. Harmonie „Excelsior" Boskoop 20 pnt.; 5. St. Cecilia Leidscbendam 16 pnt. Wie van ons met vakantie gaat, hoopt °P schitterend weer in die korte periode in 't Jaar dat zij volkomen vrij is. Ze zal met deze wens in gedachten dade lijk bereid zijn bij het tref fen van voorbereidingen voor de vakantie zoveel mogelijk te zorgen voor leuke zomerse, zonnige kleding. Maar pas op I Het is natuurlijk voor niemand te hopen, maar het weertje kan zich in onze vakantie ook wel eens van een min der prettige zijde laten zien. Goed, het behoeft nog niet te regenen, maar het kan misschien frisser zijn dan we durfden vermoe den. Dan is het van groot belang, dat we in onze va kantiegarderobe beschik ken over kleren, die ons al thans tegen deze onver wachte frissigheid beschut ten. Een leuke trui en een lange broek doen in zo'n geval al wonderen. Er is echter één ding waar op we bijzonder goed moe ten leten. Ook al hopen we dergelijke kleren niet no dig te hebben in onze vrije dagen, we moeten toch met overleg te werk in onze keuze ervan, want wanneer we ze moeten dragen, dan willen we er toch niet hob_ bezakkerig uitzien. Zo'n trui en lange broek moeten ons flatteus kleden. Met zoTg dienen model en dessin van de trui gekozen te worden, alsmede kleur en model van de lange pan talon. Het moet een echte leuke sportieve combinatie zijn, die ons goed staat en waarbij kleuren van trui en broek met elkaar harmoniëren. Wie hieraan voldoende aandacht besteedt, heeft er op frisse dagen heel veel plezier van. Sportief en lekker beschut voelt zij zich toch nog in haar element. Leidse agenda me). K. M. Hargital te Lelden en de z« viel en brak haar linkeronder- leden werden herdacht, heren M. A Berkowitz (USA), H. Evenblij te Den Haag, P. van Heerde te Scheveningen, Kan Sioe Ling te Amsterdam, .D. J L Kors te O ver veen, Ch N Schlebaurri te Schiedam en J. C Slooter te Rotterdam. Geslaagd voor het semi-artsex. mej P Oppelaar te Hazerswoude en de heren K H Bakker te Leiden, W. Fontein te Delft. A. Versloot te Leiden en dr D. v. d. Waaij te Lei den. Geslaagd voor het artsex. mej C. M. Alkemade te Noordwijk, mej Ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de universiteit te Bazel (Zwitserland) is aan prof. dr J. D. iTAiionri fociinoi „nii, Verlinde door de faculteit der ge- a°? Ji j noiiï; neeskunde ven deze universiteit het 0 ere-doctoraat in deze faculteit ver- van den Berg. 8.15 u. Schouwburg. ieen(j nrvcnar tttt 1 Pro*- Verlinde is als hoofd van de DINSDAG 5 JULI afdeling medische microbiologie Chr. Nijverheidsschool Toussaintka- sinds 1936 verbonden aan het Neder- de Opening 14.30 uur. lands Instituut voor Preventieve Ge- MAANDAG 4 JULI P. G. M Schrama te Rijswijk ZH en Beukershof Tehuis voor werkende neeskunde te Leiden. Het ere-doc- de heer Teng Tjoe Tie te Haarlem. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Japanse taal- en letterkunde de heer Ch. van den Berg te Den Haag. CHRISTELIJK LYCEUM LEIDEN Uitslag eindexamen afd. gymna sium geslaagd: groep B: W. J. van Biezen, Katwijk; mej. P. Koelewijn, Katwijk; J. v. d Linde, Rijnsburg, H L. Oudshoorn, Lisse; J Rittersma, Leiden; W. H. J. B Wang, Leiden Groep A: J. A. Mulder, Oegstgeest Totaaluitslag: afgewezen: geen; teruggetrokken: 1 meisjes, Lorentzkade 15. Opening 3 toraat is hem verleend voor zijn uur n.m. werk °P bet gebied van de beetri st. Eloy-adviesavond. 7.30-8 uur dinS van de kinderverlamming en nam. Chr. Soc. Belangen. verwante virusziekten. WOENSDAG 6 JULI Holland Festival Ballet Troupe from Bombay. Schouwburg. 8.15 u. BIOSCOPEN. BOSKOOP potlood on ■••ot I 2 3 5 6 7 8 9 10 12 U 15 16 17 18 19 23 2< 25 28 29 70 31 32 De films in de week van 1-8 juli De Boskoopse BeUlingsweek heeft zijn door de Kath. Film Centrale als zaterdag J-1- zijn beslag gekregen en volgt gekeurd- al werd er van de traditie als zodamg weinig of niets gemerkt, deze dag zal Casino: „Modern Times", alle leef- lang in de herinnering van de Bos- tijden. koopse bevolking blijven voortleven. Lido: „Parfum en vuil", strikt vol- Het was buitengewoon druk in de wassenen. boomkwekersplaats hetgeen bevreem- Luxor: „Meneer de baron", 18 jaar. ding verwerkte, omdat dit de laatste Studio: „Een les in liefde" strikt vol- dag was van het door het Algemeen wassenen. Mannenkoor „Die Gouwe Sanghers" Trianon: „De roemrijke daden van georganiseerde nationale Muziek en Danny", alle leeftijden. Zangconcours. In de grote zaal van Rex: „Parachutistencommando", 14 j. „Florida" werd voor zover het de be- (Donderdag: „Notre Dame de Pa- langstelling van het publiek als het 18 jaar). niveau der te behalen punten betrof een climax bereikt. RIJNSBURG EINDLES EN DIPLOMA- UITREIKING TUINBOUWSCHOOL Het was een feestelijke eindles op de tuinbouwschool. Aanwezig waren de rijkstuinbouwconsulent te Lisse, ir A. P. Vlag en ir P. Doornbos. Na een korte toespraak van de heer Kralt, werd een wodstrijd gehouden, waaraan door vijf leerlingen werd deelgenomen in het beantwoorden van vragen over een zelf gekozen tuinbouwgewas. De jury lette in het bijzonder op de wijze, waarop de vragen werden behandeld.Jan van Vuurde uit Noordwijk behaalde met het onderwerp de dahlia het hoog ste aantal punten en verkreeg daar mee de eerste prijs. De tweede prijs was voor Arie van Vliet uit Zoeter woude met het onderwerp de to maat, terwijl de derde prijs naar Gerrit Remmerswaal uit Katwijk ging met het onderwerp, peen. Hierna werd door ir Doornbos de diploma's uitgereikt. De geslaagden zijn: A. J. Admiraal, S. J. Barnhoorn P, Slagtveld en J. van Vuurde te Noordwijk, H .Doets en A C. M. Moerkerk te Katwijk a. d. Rijn, J. Dongelmans te Leiden, T. den Hol lander, A. Leget en S. Zandbergen te Oegstgeest, H. van Leeuwen en A. L. van Vliet te Zoeterwoude, N. v. d. Mey te Voorschoten, L. Ravensber- gen, J Star en R. N. Zandbergen te Rijnsburg. Bevorderd naar 2B: Kees Aanhane, Piet v. d. Eijkei, Dik Hus en Teun Ouwehand, allen te Katwijk; Adr. v. Beverse, Kees Blom, Ton v. d. Hoek, Herman Nagtegaal en Gerrit Struik te Voorschoten; Aad Hoogervorst, Gerard Marbus en Kees Noppe te Noordwijk; Kees Bras, Gerrit Groe- newoud en Dik Krijger te Abbenes; Bram Brankman, Jan Glasbergen en Frans v. d. Mey te Oegstgeest; Ar thur Kriek, Wout Kromhout te Lei den; Wim Knoppert te Voorhout; Marinus Koppert, Hans v. d. Mey en Henk v. d. Nagel te Valkenburg (ZH), Jos v. d. Berg te Voorhout; Bram du Prie, Leiderdorp; Dirk de Koning en Wilfried de Mooy te Rijnsburg. Bevorderd naar 3B: A. Berbee te Lisse; Nico Bansjaar, Cor Griekspoor Cor Stolze, Ton van Straaten, Jac, Velzel en Frank van Vliet te Leiden; Herman van Duyn, Teun Verbree en Koos van der Zwart te Sassenheim; Bram Heemskerk te Katwijk a. d. Rijn; Arend Voois te Katwijk a. Zee; Dik v .d. Hoonaard te Noordw'jk; Jan van Rijn en Teun de Wit te Was senaar; Bert Zandbergen te Oegst geest; Jan Vlekkert te Voorschoten; Theo de Mooy en Henk Roodenburg te Valkenburg (ZH); Adri van Dijk, Wim Hogewoning, Jaap Noort. Henk Ravensbergen en Piet Glasbergen te Rijnsburg. Bevorderd naar 4B: Albert Barn hoorn, Piet v. d. Haak, Maarten Hoek, Jaap van de Niet en Niek v. d Voet te Noordwijk; Jac. v. d. Berg te Voqrhout; Wim de Bruin, Kees van Vliet en Piet Verhaar te Voor schoten, Piet Buitelaar te Leidschen dam, Wim Edelaar te Wassenaar; Piet v, d. Does en Dik van Leeuwen te Katwijk a. d. Rijn; Wim Guyt en Leo Lange te Katwijk a. Zee; Derk Hartemink en Machiel Heemskerk te Oegstgeest- Kerst Tamboer te Abbe nes; Arie de Vreugd te Katwijk; An ton Verhaar te Oegstgeest; Gerrit v, Egmond; Hans Kromhout, Arie Lind- hout, Nico Paauw en Piet de Leeuw te Rijnsburg. Gouden medaille van Oranje-Nassau De heer I. L. de Graaf, procuratie houder bij de firma Sijthof, is van morgen gehuldigd in verband met het feit, dat hij vijftig jaar geleden bij deze firma in dienst trad. De heer De Graaf is thans werkzaam bij de af deling pensioenfonds en personeels zaken. De heer J. C. van Sohaik, wethouder van Onderwijs te Leiden, sprak de ju bilaris toe. Hij schetste in het kort de loopbaan bij de firma. In 1910 was de heer De Graaf als jongen ven dertien jaar in dienst getreden. Hy heeft de bewogen perioden: eerste- en tweede wereldoorlog meegemaakt en is ge leidelijk opgeklommen tot de thans bereikte hoogte. De wethouder vond het een bijzondere prestatie vijftig jaar lang bij één firma werkzaam te zijn, die niet alleen in Leiden, doch ip geheel Nederland een goede naam heeft. Ook het gemeentebestuur heeft veel waardering voor mensen, zoals u, al dus wethouder v- Sohaik en het was hem dan ook een bijzonder groot voorrecht de gouden medaille vertoon den aan de Orde van Oranje Nassau op de borst van de heer De Graaf te mogen spelden. Hierna bood directeur G. de Flines zijn gelukwensen aan. Spreker vond het een bijzondere dag, want het komt helaas steeds minder voor, dat men sen vijftig jaar bij eenzelfde firma in dienst zijn. De heer Flines haalde enkele her inneringen op uit de tijd, dat de ju bilaris „werkzaam was in de „keu ken", zoals het administratiekantoor- tje in de zetterij bij het personeel be kend staat. Namens de maatschappij voor Nij verheid en Handel bood de directeur de gouden medaille met bijbehorend getuigschrift aan. Ook mevrouw De Graaf werd in de huldiging betrokken met een boeket bloemen. Als blijvend aandenken aan deze heuglijke dag overhandigde de heer Flines tenslotte een televisie-appa raat. Namens de commissarissen sprak de heer Seret nog een woord van ge lukwens en dankbaarheid uit .terwijl de heer J. van Galen, voorzitter van het jubileuim-comité een enveloppe met inhoud overhandigde. Als laatste in de rij der sprekers voerde de heer H. A. Korswagen, procuratiehouder, het woord. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Herdingh en coursdag waren: Blanken, Hogewoerd 171, te 20502. De uitslagen van deze laatste con- „De Nachtegaal- 0 WEET U HET OOK NIET No. 532. Horizontaal: 1 meisjes naam, 4 zeker kaartspel voor drie personen, 9 rivier in Duitsland, 11 hoekpijler, 12 naasi, 13 water in Friesl., 14 aanloop, 15 afkorting van tangens, 17 voegwoord, 18 maan stand, 21 meisjesnaam, 23 aanspo ring: vooruit dan toch, 25 in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 27 'erhaal, 28 stap, 30 tijding, 31 zijtak Main, 32 voorzetsel. Verticaal: 1 interval van negen to nen, 2 nobele, 3 het Oosten, 5 ge timmerde bewaarplaats, 6 meisjes naam, 7 onheilaanbrengende godin, 8 twijg, 10 kippenloop, 16 aangezicht, 19 sterke drank. 20 beroemd Nederl. leerdichter, 22 stad in Rusland, 23 bergweide, 24 de 12 machtige goden der Germanen. 26 spoedig, 29 beken de afkorting. Oplossing morgenavond. Zoetzuur van augurken Hoe moet ik augurken inmaken om er zoetzuur van te krijgen, aldus B.M. Hier volgt het recept van augur ken in zoetzure azijn. Voor 500 g augurken hebt u no dig 25 g zout. l/s liter azijn, 200 g suiker, 1 laurierblad, dille, 2 Spaan se pepertjes. De augurken van kroontjes ont doen, goed wassen en afborstelen en ongeveer 12 uur lang met zout bestrooid wegzetten. Een weinig van de azijn met de kruiden even ko ken, de suiker er in oplossen en ze daarna laten afkoelen. De augurken met de kruiden ertussen in een schoongemaakte pot schikken en overgieten met de azijn. Aantal mannen en vrouwen in Nederland Zijn er in ons land meer vrouwen dan mannen? aldus mej. Q. R. Ik had er meningsverschil over met mijn verloofde. Op 1 januari 1959 waren er in Ne derland 5.659.484 vrouwen en 5.618.540 mannen. Zij woonden met elkaar op 32.471 62 m2. Er zijn dus inderdaad meer vrouwen dan man nen; weest u dus maar zuinig op uw verloofde. Vervoersvergunning bestelwagen - Is voor een bestelwagen van 500 kg een vervoersvergunning nodig? al dus abonnee. Neen, maar indien u er een aan- hangwagentje achterhangt, waar door het gezamenlijk laadvermogen boven 500 kg komt te liggen, dan hebt u voor beide een vergunning nodig. Maten en gewichten ijken Waar kan ik mijn maten en gewichten la ten ijken? Ik heb dit vergeten tijdig in mijn eigen gemeente te laten doen, aldüs L. A. U moet hiervoor zijn op het Uk- kantoor te Den Haag, Varkenmarkt 7-9. Het kantoor is open op maandag en dinsdag van 9 tot 12.30 en van 14 tot 16.30 uur.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2