S)e Coid^eSoii^cmt FIDEL CASTRO Chroesjtsjef als koopman in Wenen Herrie in de Castro neemt olie-raffinaderijen over student slak Aangewezen op de Russen De onlusten in Genua Stakingsverbod in Indonesië man neer Overeenstemming op Cyprus Argentinië eist Eichmann terug Deutsche Partij valt uiteen ZATERDAG 2 JULI 1960 51ste JAARGANG No. 15055 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 IN DE OLIE Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.59 p. w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advertent 17 ct p. m.m.. Telefoontjes f 1.50. Pair alia c maar in" Aan een lunch in de Oostenrijkse JO /T) 311 'Te DU Ui/6 k ffi O"» IlICtOl 1*1 hnnrtclrancolarn vai rhrnocitcief /lat Aan een lunch in de Oostenrijkse bondskanselarij zei Chroesjtsjef dat de Sowjet-Unie nog altijd hoopt, dat De Russische minister-president, met de westelijke mogendheden Chroesjtsjef, heeft vrijdag in een overeenstemming zal worden be- autofabriek in een Weeïge buiten- reikt over het beëindigen van proe- VU"I" wijk uiting gegeven aan zijn han- ven met kernwapens. Toen Chroesj- i il-S delsaspiraties. Hij zei namelijk tot tsjef het gebouw verliet, stonden Si arbeiders in deze fabriek, dat hij het ongeveer 200 mensen het vertrek 1,Jk"ed®p braken vrijdag uit na be- gehele land wel wilde kopen. „Pakt zwijgend gade te slaan. togingen van elkaar bestrijdende het in en ik neem het mee naar Edgar Eisenhower, president Eisen- Paf en" gewonden huis", zei hij gekscherend. howers broer, heeft verslaggevers schotwonden.^ In de stra- Leden van Chroesjtsjefs delegatie te Salzburg meegedeeld, dat spraken tezelfdertijd met Oostenrijk- twee uur vo°* Chroesjtjefs aan- se autoriteiten. Deze besprekingen k°nist m ZJjn hotel in Wenen was - Op de eerste dag van de onafhan- 1 kelijke Somalirepubliek hebben zich te Mogadisjoe ongeregeldheden voor ten liggen plassen bloed. De ongeregeldheden begonnen hebben, zo zei men in Wenen, een weggegaan, omdat hij niet met de vrijdagochtend met een betoging van zeer eoed verlooD" premier onder hetzelfde dak wilde oppositiepartijen voor t parlements- „zeer goed verloop". De premier werd op de autofabriek hartelijker ontvangen dan elders tij dens zijn bezoek aan Oostenrijk. In deze fabriek, die vele vrachtauto's en bestelwagens a^n de Sow jet-Unie levert, hebben de communisten een meerderheid in de fabrieksraad. Tij dens de Russische bezetting was deze fabriek Russisch eigendom. Chroesjtsjef zei: „Ik ben hier als een rijke zakenman, die naar een jaarbeurs is gekomen met veel geld op zak. Wij kunnen alles kopen. De enige voorwaarde is dat jullie iets van ons kopen, zodat wij geld heb ben om te betalen voor wat wij van jullie kopen". Daarover zijn Oostenrijkers en Russen vrijdag gaan praten. gebouw. De betogers, geleid door vrouwen, wierpen met stenen, waar op de politie hen met waterstralen te lijf ging. Na de eerste botsingen zette de politie de straten af en richtte zjj mitrailleurposten in. De menigte bleef door de straten trekken met brandende takken. Vol gens de betogers zijn de uitslagen van de verkiezingen, die de 38-jarige Abdoellah Issa aan de macht brach ten, vervalst. De regering heeft na het uitbre ken van de ongeregeldheden cen suur op uitgaande berichten inge steld. In de loop v«.n de middag begon het te stortregenen zodat de beto gers onder de bomen gingen schui len, maar zij bleven onrustig. Waarnemers te Mogadisjoe hebben vrijdagavond als hun oordeel uitge sproken, dat de unie van het voor malige Britse en het voormalige Ita liaanse Somaliland niet zonder moeilijkheden tot stand zal komen. De achterdocht tussen politici uit beide delen schijnt toe te nemen. Argentijnse president op Soestdijk De bes:aande reserves aan ben zine en andere olieprodukten op Cuba worden geschat op 10 tot 30 dagen. De Sowjet-Unie is met Cuba con tractueel overeengekomen ongeveer een vierde deel te leveren van de dagelijkse Cubaanse behoefte van 60.000 vaten. Woordvoerders voor Castro ver- Winstpunten voor de Mammoet De Cubaanse premier Fidel Castro heeft gisteren de laatste twee bui tenlandse olieraffinaderijen op Cuba klaren, dat het Kremlin beloofd overgenomen. Hij staat daardoor heeft te voldoen aan alle oliebehoef- voor het ernstige vraagstuk dat hij ten tegen prijzen die lager liggen zijn land voortaan moet voorzien dan Cuba de Amerikaanse en Neder- met olie van de verafgelegen olie- lands-Engelse importeurs moest be velden in de Sowjet-Unie. talen. Maar deskundigen in Havanna Castro nam de installaties van de betwijfelen of de Sowjet-Unie de 20 f"\e veel te lang verbeide verscnij- Esso standard en de Shell Oil in tot 25 grote tankschepen kan vinden ning van het „Voorlopig Ver- Cuba over in resoluties, waarin bei- die nodig zijn voor het vervoer van slag" der Tweede Kamer inzake de maatschappijen ervan beschuldigd zo'n hoeveelheid ruwe olie van de minister Cals' wetsvoorstel tot „Re- worden een wet van 1938 overtreden Zwarte Zee naar Cuba. geling van het voortgezet onder- te hebben door te weigeren in hun Inmiddels treft het Nederlandse-, wijs" in de gemeenzame wande- installaties ruwe Russische olie te Amerikaanse- en Britse personeel ling doorgaans Mammoet (wet) ge- kraken. voorbereidingen jm Cuba te verla- noemd kan men om verschillen- ten. De meesten zullen vertrekken de redenen een verheugend gebeu- Hierdoor zijn alle normale olie- zonder hun huisraad mee te nemen, ren achten. In de eerste plaats na- zendingen uit het Westen naar Cuba omdat de Cubaanse Bank een spe- tuurlijk vanwege het feit zelf, afgesneden met uitzondering van ciaal verbod hiervoor uitgevaardigd waardoor een eerste belangrijke een kleine hoeveelheid eindproduk- heeft, mijlpaal is bereikt op de wel zeer ten en is het vooruitzicht ont- lange weg, die dit ontwerp langs staan dat het land gaat snakken naar en over de parlementaire horden olie, tenzij bpt middelen kan vinden moet afleggen. Na deze verschij- om de import van ruwe Russische ning zal men op het departement van olie ten minste te verviervoudigen. O. K. W. waarschijnlijk het tem- De waarde van de installaties van po nog wat willen opvoeren om het de twee maatschappijen bedraagt reeds eerder begonnen werk voor meer dan honderd miljoen dollar, de samenstelling van de „Memorie Eerder had Castro reeds de Texaco van Antwoord" te versnellen, op- overgenomen. dat de achterstand, die een wat tra- j^e regering-Castro heeft nu aan haar in Genua te houden nationale ge Kamer tegen de aanvankelijke de 3 maatschappijen een schuld van conferentie afgelast, nadat de pro- hoop en verwachting in heeft doen ongeveer 60 miljoen dollar voor vinciale overheid te kennen had ge- ontstaan nog enigszins kan worden reeds ingevoerde olie. geven, dat zij de veiligheid van de ingelopen. afgevaardigden niet kon garanderen. De parlementaire tijdrekenkunde Donderdag vielen in Genua, zoals wijst uit, dat waaraan de Kamer gemeld, vele gewonden bjj een link- zich ook ooit zou bezondigen natuurlijk de belangrijkste zijn, kan Se betoging tegen de neo-fascisti- overhaasting haar welhaast nimmer men als grote winstpunten voor het sche conferentie, kon worden aangewreven. In dit wetsvoorstel beschouwen. Volgens de Italiaanse minister van geval is het tegendeel zeker waar! Er ig echter nog wat meer In binnenlandse zaken Spataro zijn 72 Bij de indiening in oktober 1958 ,e üjnen hee£t zich nu reeds een politiemannen en negen betogers vleide minister Cals zich met de Kamermeerderheid als potentiële gewond, hoop, dat zijn ministeriele levens- v00rstander van de grote lijnen van werk nog in de loop van het daar- het wetsontwerp afgetekend. Dat be- op volgende jaar zou kunnen wor- teeft 0.a/s ministers vasthoudendheid den afgerond. Nu, medio 1960 moet om het hele voortgezet onderwijs hu die verwachting wel op de meest ondanks vele bedenkingen toch in definitieve wijze hebben afgezwo- wet te regelen en zijn sugges. ren. Hopelijk echter zal hu bu de ££es (njeuw voor ons land) voor de verdere fasen niet meer in deze ma- jnstelling van „Maatschappelijke or- te worden teleurgesteld. ganen" ter regeling van een aantal President Soekarno heeft, in zijn Een zeer belaneriik winstnunt uit onderwijskwesties. hoedanigheid van opperste militaire en zeer oeiangrijK winstpunt uit A11p„ hiippn 7Pkpr al voldoende gezaghebber, heden voor het gehele de inhoud van het Kamerver- 0^|r de inhoud van dit V V ver- land een verbod uitgevaardigd tot slag is voorts de men mag wel natuurlijk niet het houden van stakingen en uitslui- haast zeggen - eensgezinde erken- mr CaTsmet ™n «W»'» vitale ondernemingen *n en j Hn is wordt m een toelichting De neo-fascistische „Italiaanse So ciale Beweging" heeft vrijdagavond ning, dat de tot voor kort etMi„ ««b- bü njJ 15 wurm in een toeneming (vooral) buiten de Kamer zo bij- -«nt» gezegd hiertoe overgegaan in het zonder vlot gehanteerde kritiek, als iLii™^+pr. belang van ue nationale waakzaam- zouden minister Cals' voorstellen in- tegenstand op vele détailpunten uit heid in verband met de landsverde- zake de totstand brenging van mid- de weg zal m°etan ruimen, waar- diging en ter voorkoming van een delbare scholen met de Grondwette- v0.°.r vaak °P ZJJn bast compromissen stagnatie in het economische leven lijke vrijheid van onderwijs in fla- zuiien kui?nen worden gevonden. van de bevolking. Ir deze toelich- grante strijd zijn, bepaald niet over- Maar wie over de hond komt, ting wordt op de arbeiders een be- eenkomstig de realiteit moet wor- Plaegt hat vol/ens de bekende zegs- roep gedaan om hun verlangens wijze ook met de staart wel te kla- kenbaar te maken via de militaire De Kongo viert zijn onafhankelijkheid WÊ den geacht. wyze Het is namelijk nogal wat, wan- r(rn: J" zou da*.yoor een mammoet gezaghebbers in het gebied waar zij neer in een parlementair stuk als n geval zijnwerkzaam zijn. dit gewichtig verslag de gehele com- 1 missie eensgezind laat vermelden, dat deze opvatting (strijdigheid met de Grondwet) daar weinig steun kon vinden. En verder werd immers ge tuigd, dat men in de juridische ar gumentaties van mr. Cals krachtige steun had gevonden tegen de aan gevoerde bezwaren van veel buiten staanders. Elders in het verslag zwakken de protestant-christelijke groeperingen deze unanieme ziens wijze op hun manier dan wel weer v/at af; niettemin kan men met bo venstaande beginsel-uitspraken al heel tevreden zijn. De voorspellin gen deden andere verklaringen ver wachten. Een lesje voor vele kriti- kasters, die blijkbaar van de Ju ridische argumentaties van de mi nister" aanzienlijk minder studie hadden gemaakt dan de experts van de Kamer-commissie! We willen hier nog eens in het geding brengen, dat inmiddels he laas, maar misschien ook wel weer gelukkig nè de verschijning van het V.V. een rapport van het Cen trum voor Staatkundige Vorming het oordeel heeft uitgesproken, dat de mammoetwet formeel geheel niet in strijd is met de Grondwet. In 'n aanzienlijk vroeger stadium had het Zo was het donderdag in Leopoldstad, de hoofdstad van Belgisch Kongo, R.K. Kerkelijk Bureau voor Onder- dat toen zijn onafhankelijkheid verwierf en uitbundig vierde; rechts op de wijs en Opvoeding reeds geponeerd, foto koning Boudewijn, waardig en onder de indruk van de gebeurtenissen, dat van zulk een strijdigheid geen links een Kongolees, gedragen door het enthousiasme van de gehele in- sprake is. Al deze getuigenissen, landse bevolking, breed lachend, uitbundig juichend en vriendelijk. De waarvan die der Kamercommissie bange voorgevoelens zijn gelukkig niet uitgekomen. Vannacht omstreeks twee uur heeft op de Kruitlaan in Groningen een 26-jarige student de 29-jarige G. H. uit Nieuwstad met een mes in de buik gestoken. Het slachtoffer is na opname in het academisch ziekenhuis overleden. De jongeman, die met de van H. gescheiden vrouw over de Kruitlaan liep, vond zich onverwachts geplaatst tegenover de man, die in het gezel schap van een ander was. H. ging plotseling op de student af, dreigend met een stuk hout. De jongeman trok zijn zakmes, bracht de dodelijke steek toe, en vluchtte weg. Na enig zoeken kon de politie hem in zijn huis arresteren. Engeland en Cyprus hebben vrij dagavond een gezamenlijk commu niqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de laatste hinderpaal voor de onafhankelijkheid van Cyprus uit de weg Is geruimd en dat er tussen beide partijen „volledige overeen stemming" is bereikt. Na een impasse in de onderhan delingen, die maanden heeft ge duurd, zal er nu nog genoeg tijd zijn om het wetsontwerp, dat de onaf hankelijkheid regeit, vóór de zomer vakantie door het Britse parlement te „jagen". De laatste hinderpaal, die betrek king had op de financiële bijstand, verdween, toen men het eens werd over een bedrag van ruim 120 mil joen gulden plus bepaalde aanvul lingen. Dit bedrag was een compromis tussen de ruim 140 miljoen door Ma- karios gevraagd en de 100 miljoen, door Engeland aangeboden. In Londen en Athc*n is het nieuws van de overeenstemming met grote instemming ontvangen. Van officiële Britse zijde is meegedeeld, dat de onafhankelijkheid van Cyprus nu wellicht in augustus kan worden uitgeroept-n. Het Argentijnse ministerie van buienlandse zaken heeft vrijdag me degedeeld, dat de Argentijnse am bassadeur in Israël, dr Rodolfo Gar cia Arias, die terug werd geroepen nadat Eichmannn door Israëliërs uit Argentinië was ontvoerd, voorlopig niet naar zijn standplaats zal terug keren. De leiding der Argentijnse ambassade te Tel Aviv berust thans by de zaakgelastigde, Eduardo Co lombo. Dit besluit der Argentijnse rege ring wordt te Buenos Aires be schouwd als een officiële afkeuring van het feit, dat Israël Argentinië nog niet de „afdoende genoegdoe ning" heeft gegeven, waarop het, volgens de door de Veiligheidsraad aanvaarde resolutie, recht had. Het Argentijnse ministerie van buitenlandse zaken heeft voorts ver klaard, dat dez- „afdoende genoeg doening" moet bestaan uit het te rugsturen van Eichmann naar Ar gentinië, waarna Israël zijn uitle vering aan de Argentijnse regering kan vragen. Arrestatiebevel tegen Mengele In Buenos Aires is een arrestatie bevel uitgevaardigd tegen Josef Mengele, een voormalige Nazi-leider en arts van het concentratiekamp Auschwitz. Zoals bekend heeft de Westduitse regering een jaar geleden om uitle vering van Mengele gevraagd. Mengele zou verantwoordelijk zijn geweest voor het uitzoeken van de gevangenen voor de gaskamers. Hij heeft o.a. in een voorstad van Bue nos Aires gewoond, maar de politie is kennelijk zijn spoor bijster ge raakt. Foto: H.M. de Koningin begroet de Argentijnse president Frondizi op palels Soestdijk. Tweederde van de parlementsle den van de kleine Deutsche Partei is gisteren uit de party getreden en heeft zich aangesloten by de Chris- telijk-Democratische Unie van kan selier Adenauer. Dit besluit betekent opnieuw het einde van een poli .ieke party in W. Duitsland, waardoor het land nog dichter gekomen is by het twee- par tijen-stelsel. De Deutsche Partei had 15 leden in de Bondsdag (Tweede Kamer). Negen van hen zijn er gisteren uit gelopen, onder wie twee kabinets ministers. In een verklaring van de uitgetre- denen wordt gezegd, dat de negen leden ervan overtuigd zijn dat de Deutsche Partei niet langer een rol van betekenis kan spelen in de ver kiezingen van volgend jaar en dat men haar politieke doelstellingen beter kan nastreven binnen de chris- telijk-democratische unie. De twee ministers die uit de partij getreden zijn, zijn Seebohm, minis ter van Transport en Von Markatz, minister voor de Betrekkingen met de Bondsraad. Het eerste prototype van de ope rationele versie van de interconti nentale „Titan"-raket is vrijdag en kele seconden na de lancering op de basis bij Cape Canaveral tot ontplof fing gebracht omdat de dertig me ter lange raket ui de koers geraakte. Het wapen had toen een hoogte van ongeveer 180 meter bereikt. De op 1 april gelanceerde Ame rikaanse weersatclliet Tiros zendt geen foto's moer van het wolkendek bovèn de aarde, zo heeft het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart vrijdag bekendgemaakt. Oil nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OP DE MEESTE PLAATSEN DROOG WEER Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden. Vannacht vrij koud, morgen overdag iets hogere temperatu ren. In het noorden van het land overwegend matige noord westelijke wind, elders matige tot zwakke. Later veranderlijke wind. 3 Juli: zon op 04.25; onder 21.02; maan op 14.30; onder 00.49. 4 Juli: zon op 04.26; onder 21.02; maan op 15.45; onder 01.18. Hoogwaterstanden 3 Juli: v.m. 9.37; n.m. 10.09. 4 Juli: v.m. 10.51; n.m. 11.23. Het weer in Eurooa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Op de meeste plaaisen droog HET K.N.M.I. deelt mede: Het lage drukgebied boven Scandi navië verplaatst zich langzaam in de richting van de Oostzee. Ten zuid westen van IJsland is een nieuwe de pressie aangekomen, die langzaam in oostelijke richting koerst. Tussen de beide systemen komt een gebied met hogere luchtdruk voor, dat van de Britse eilanden in de richting van Frankrijk trekt. Deze ontwikkelingen hebben tot ge volg, dat het weer morgen in ons land niet meer direct beinvloed wordt door depressies, in verband daarmee wordt verwacht, dat het op de mees te plaatsen droog zal blijven met nu en dan zonneschijn, vooral in het zui den van het land. De komende nacht zal nog vrij koud zijn. Morgen over dag zullen de temperaturen over het algemeen iets hoger zijn dan van daag, maar nog beneden normaal voor de tijd van het jaar. max. min. HELSINKI half bew. 17 8 STOCKHOLM zwaar bew. 18 10 KOPENHAGEN motregen 17 10 ABERDEEN geheel bew. 17 7 LONDEN onbewolkt 19 10 AMSTERDAM zwaar bew. 15 9 BRUSSEL licht ew. 16 6 LUXEMBURG onbewolkt 15 5 PARIJS licht bew. 20 7 BORDEAUX geheel bew. 25 14 GRENOBLE regen 22 14 NICE half bewolkt 24 17 BERLIJN zwaar bew. 15 9 FRANKFORT onbewolkt 17 5 MUNCHEN licht bewolkt 16 6 ZURICH licht bewolkt 19 6 GENEVE licht bew. 21 10 LOCARNO zwaar bew. 23 13 WENEN zwaar bew. 17 9 INNSBRUCK licht bew. 21 5 BELGRADO onbewolkt 9 ATHENE onbewolkt 32 23 ROME zwaar bewolkt 29 19 AJACCIO zwaar bewolkt 27 17 MADRID half bewolkt 28 15 MALLORCA zwaar bew. 32 17 LISSABON licht bew. 23 14 Korreltje Wat wjj bezitten heeft voor ons dikwijls geen waarde zolang wij het genieten, maar krijgt deze slechts, indien wy het verliezen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1