13 Jo de Roo werd in de eindsprint door wereldkampioen Darrigade verslagen Frankrijk Nationaal ditmaal zeer sterk WIM VAN EST BEHIELD TWEEDE PLAATS Uitslagen en klassementen Oranje houdt zich tot dusver goed Nederlander Lotz leidt in Ronde van Oostenrijk VRIJDAG 1 JULI 1960 DE LE11 'SE COURANT André Darrigade boekte op het knusse •intelbaantje van St. Malo gistermiddag zijn eerste étappe-overwinning in deze Tour de France vóór Jean Graczyk, de Belg Planckaert en de Nederlander Jo de Roo. „Ik durf niet voluit te sprinten op sintels", was het excuus, dat de Roo na afloop voor zijn derde nederlaag in successie tegen de wereldkampioen aanvoerde. De jonge Zeeuw had im mers ook de voorgaande twee dagen op de boulevard van Verdun in Dieppe en op de wielerbaan van Caen geen antwoord gehad op het felle eindschot van de geroutineerde spurter André Darrigade, toen het om de eer van het grote peloton ging. De Roo was in vijfde positie achter Planckaert, Grac zyk en Beuffeuil aan het wiel van Dar rigade naar binnen gereden. Toen Dar rigade voor de grote tribune binnen door schoot, ging De Roo mee. De Ne derlander werd echter in de voorlaatste bocht de pas afgesneden door Beuffeuil, die hem tegen de betonnen rand rond het voetbalveld drukte. Het werd de Franse regionaal noodlottig, want de Zeeuw weerde hem af, waarbij Beuf feuil ten val kwam. Maar inmiddels was Darrigade onbereikbaar geworden en had De Roo zoveel terrein verloren, dat hij ternauwernood nog aan het wiel van Planckaert kon komen, die op zijn beurt Graczyk voorbij had moeten laten gaan. De regionaal Le Menn, die alle ontsnappingen van deze vijfde étappe had ingeluid, kwam dank zij de val van Beuffeuil op de vijfde plaats. Deze zes renners waren tien kilome ter voor Saint Malo ontsnapt uit de groep van 38 man, die na zeventig kilo meter als een sneeuwbal was gegroeid. De Italiaan Defilippis won 29 seconden na Darrigade de spurt van deze groep, waarin zich de Nederlanders Martin van den Borgh, Jaap Kersten en Piet van Est bevonden. De hoofdmacht met de drager van de gele trui Henri Anglade, met Wim van Est, Coen Niesten, Ab Geldermans en Piet Damen en alle fa vorieten kwam met een achterstand van drie minuten en vijf en dertig seconden binnen. voorwaardelijke overgade gedwongen. De wapenstilstand duurde slechts kort. Eerst sprong Kersten met Bihouee en Cazala mee en toen dit avontuur op niets was uitgelopen was het de beurt aan Piet van Est, die met een zestal anderen de eerste vlucht van Le Menn tevergeefs probeerde af te ronden. In Bayeux, de eerste bevrijde Euro pese stad van 1944, ontplooide Jo de Roo grote activiteit bij een weer tot mislukking gedoemde ontsnappingspo ging van Le Menn. Er ontstond een kopgroep van achttien man, die gedu rende dertig kilometer hardnekkig een moeizaam veroverde voorsprong van dertig seconden tegen de samenspan nende krachten in de hoofdmacht Ver dedigde. En toen moest capituleren. Het was daarna weer de beurt aan Van den Borgh, die in gezelschap van onder meer Piet van Est, de van zijn „Gaulse" knechtschap bevrijde Luxemburger Al- do Bolzan, de Belgen Planckaert en Van Aerde en de Franse nationaal Eve- raert na 65 km. in het uit de invasie als herrezen St. Lo een opnieuw door Le Menn aan het rollen gebrachte vlucht ondersteunde. Nu maakten Rivière en de Duitser Junkermann, die zich nog maar zelden had laten zien, een einde aan het avontuur. Dit is de Franse nationaal André Dar rigade, die de vijfde étappe in een sprint nit een groepje van zes renners heeft gewonnen. Sneeuwbal aan het rollen. Het was tenslotte weer Le Menn, die de sneeuwbal aan het rollen bracht. De Franse regionaal, wiens moedig volhou den uiteindelijk werd beloond met het niet te versmaden sommetje van ruim 1300 voor de strijdlustigste renner, legde met Jean Milesi de basis voor de beslissende ontsnapping. Dat gebeurde na ongeveer 75 km. in de prachtige bos sen van het departement Manche. En ditmaal waren de Nederlanders niet present, ook niet toen Bolzan, Colette, Hoorelbeke, Gauthier, Defilippis, Cazala Ruby, Adriaenssens en Reynolds zich bij de twee vluchtelingen voegden. Martin van den Borgh, die het maar niet had kunnen verkroppen, dat hij in de étappe naar Caen de aansluiting had gemist, waagde geheel in zijn eentje de sprong naar de koplopers, die hij na 80 kilo meter bereikte. Zijn solo was het sein voor een alge mene uittocht uit het peloton. Jaap Kersten volbracht de overtocht samen met Darrigade, Rohrbach, Manzaneque, Pipelin, Lach en Hoevenaers, terwijl Jo de Roo met Marigil, Bleneau, Gouguet, Rostollan, Picot en Sabbadin op stap ging. De invasie in de kopgroep hield niet op. Nog voor de ravitaillering na 120 km. in Avraches, was de kopgroep aangegroeid tot een lijvig peloton van 36 man, bij wie ook Piet van Est Op 1 min. 20 sec. volgden Groussard en Gainche, ruim een minuut achter dit tweetal verspreid nog enkele renners en tenslotte kwam het peloton met een achterstand van 3 min. 15 sec. Nu kwamen de ploegleiders in het ge weer. Marcel Bidot haalde Colette en Delberghe uit de voorste gelederen te rug om de tegenactie van het peloton te ondersteunen. Paul le Drogo mobili seerde zijn vier Bretonnen Picot, Ble neau, Le Buhotel en Pipelin, maar dat had een heel andere bedoeling. Zij kregen opdracht de opmars van Grous sard en Gainche te gaan ondersteunen en zij deden dit met succes. Intussen hadden de Franse in het pe loton het op een accoordje gegooid met de Duitsers en onder leiding van deze alliante werd een felle jacht ingezet. De voorsprong van de koplopers slonk tot 1 min. 25 sec. na 163 km., maar het na deren van de Cóte Emeraude, de prach tige Kanaalkust bij St. Malo gaf de vluchtelingen nieuwe inspiratie en heel langzaam werd het verschil weer gro ter. Bij het bord dat de laatste tien kilo meter aangeeft, werd door Le Menn, Planckaert, Graczyk en Darrigade de slotfase ingeluid. De Nederlanders zon den Jo de Roo mee. die volgens hen de beste kansen zou hebben bij een eind spurt. Martin van den Borgh maakte het gat, waardoor De Roo naar de groep Darrigade kon springen, met Beuffeuil aan zijn wiel. En zo arriveerde het zes tal in het sportpark van St. Malo, waar Darrigade en Graczyk de heerschappij van de Franse nationale in deze tour weer eens duidelijk onderstreepten. Vreedzame invasie. Evenals in de rit van Dieppe naar Caen werd ook gisteren van het begin af fel gestreden. Het parkoers voerde langs de invasiekust, door de steden en dorpen en langs de boomgaarden waar in 1944 de geallieerde legers na de grote landingen wekenlang om elke duimbreed grond verwoede gevechten hadden moeten leveren. De invasie van het wielerleger verliep in feite niet an ders, alleen waren hun wapenen heel wat vreedzamer. Al spoedig werd het duidelijk, dat de Nederlanders dezelfde tactiek bezigden als een dag tevoren. Zodra een der vijandelijke soldaten op de pedalen ging staan kon hij erop reke nen een oranjetrui in zijn spoor te vin den. Martin van den Borgh gaf het goede voorbeeld bij de vlucht van de regionaal Ruby nog in de buitenwijken van Dieppe. Zij kregen de steun van Bihouee en Rohrbach, later ook van Cazala, Desmet, Ferrer en Jaap Kersten maar werden tenslotte door het peloton onder de persoonlijke leiding van de generaals Anglade en Baldini tot on- Etappe-uitslag. De uitslag van de vijf de etappe, Dieppe-St. Malo (189 km.) was: 1. Darrigade (Fr.) 4 uur 21 min. 31 sec. (met bonificatie 4.20.31); 2. Graczyk (Fr.) 4.21.31 (met bonificatie 4.21.01): 3. Planckaert (België) 4.2131; 4. de Roo (Ned.): 5. Le Menn (CMF); 6. Beuffeuil (CMF), allen z.t. als Planckaert: 7. De filippis (It.) 4.22.00: 8. Ruby (CZF): 9. Gainche (Fr. W.); 10. Le Buhotel (Fr. W); 11 van Aerdew (België) 12. Grous sard (Fr. W.) 13. Sabadin (It.); 14. Pi cot (Fr. W.); 15. Hoorelbeke (Parijs Noord; 16. Cazala (Frankr.); 17. Ble neau (Fr. W.); 18. Massignan (It.), 19. Morales (Sp.); 20. KerstenNed.);. 22. van den Borgh (Ned.); 24. Rohrbach (CZF): 26. Piet van Est (Ned.); 31. Fo- restier (OZO); 34. Adriaenssens (Belg.); 35. Hoevenaers (Belg.)37. Simpson (GB), alle in dezelfde tijd als Defilio- pis; 40. Wim van Est (Ned.) 4.25 06; 42. Anglade (Fr.); 43 Pauwels (België); 50 Niesten (Ned.); 53. Geldermans (Ned.); 61. Rivière (Fr.); 63. Brankart (België): 64. Nencini (It.); 67. Damen (Ned.); 78. Baldini (It.); 83. Lorono (Sp.) allen in dezelfde tijd als van Est; 4.25.06. Algemeen klassement: 1. Anglade 23.25.22; 2. Wim van Est 23.26.12, op 50 sec. 3. Graczyk 23.26.16, op 54 sec.; 4 Groussard 23.28.09, op 2 min. 47 sec.; 5 Simpson 23.28.56, op 3 min. 34 sec.; 6 Baldini op 3.49; 7. Adriaenssens op 4.36; 8. Planckaert op 4.38; 9. Pauwels op 5.33; 10. van den Borgh op 5.34; 11. Nencini op 6.18; 12. Darrigade op 6.31; 13. Bol zan op 7.32; 14. Beuffeuill op 7.44; 15. Milesi op 7.45; 16. Rohrbach op 7.46; 17. Rivière op 7.50; 18. Le Buhotel op 8.05; 19. Gouget op 8.20: 20. Massignan op 8.36; 2.1 Pambianco 23.34.48; 23. Gauthier 23.35.00: 24. Mahé (Fr.) 23.35.09: 27 Piet van Est 23.3536: 30 Brankart 23 35 42; 38. Piet Damen 23.37.26; 41. Ab Gelder- mans 23 37.32; 74 Jo de Roo; 81. Ker sten; 84. Coen Niesten. Ploegenktassement. Het ploegenklas- sement van de viifde etapne luidt: 1. Frankrijk 13.03.32; 2. Centraal-Zuid 13.05 02; 3. ex aeouo: Nederland (De Roo. Kersten, v. d. Borgh) en België beiden 13.05 31; 5. ex aequo: Italië Soanie. Pa rijs-Noord, Frankrijk-West en Oost-Zuid- Oost. allen 130600; 10 Groot-Brittannië 13.09.06: 11. Zwitserland-Lux. 13.12.12: 12. ex aequo: Duitsland en de internationale ploeg, beiden 13.15.18. Algemeen ploegenklassement. 1. Frank rijk 70.05.37; 2. België 70 15.13; 3. Italië 70.21.37; 4. Nederland 7023.56; 5. Frank rijk-West 70.29.50; 6. Parijs-Noord; 7. Oost-Zuid-Oost; 8. Centraal-Zuid; 9. Gr Brittannië: 10. Zwitserland-Lux.; 11. Spanje; 12. Duitsland; 13. internationale ploeg. Puntenklassement: 1. Graczyk 22 duo- ten; 2 t.m. 7. Nencini, Rivière, Defilip pis, Schepens, Privat en Darrigade allen 10 pnt.; 8. Anglade 9.5 pnt.; 9 t.m. 11. Cazala, Hoevenaers en Plancaert allen 6 pnt.; 12 t.m. 15. Wim van Est, Baldini, Simpson en Groussard, allen 4 pnt.; 16.. t.m. 20. van der Borgh, de Roo, Bolzan, Viot en Molenaers, allen 3 pnt. Le Nenn van de Franse regionale ploeg centraal-zuid werd uitgeroepen tot de meest strijdlustigste renner van de vijfde etappe. De premie voor de onfortuin lijke renner in deze etappe ging naar de Duitser Altig. Resultaten j niet onbe vredigend j Het resultaat was voor de Ne- derlanders wederom niet onbevre- digend, want Wim van Eist behield 2 nog juist de tweede plaats in het algemeen klassement met een voor- j sprong van vier seconden op Grac- l tyk. De individuele klassering on- 5 derging nogal wat wijzigingen. 2 Groussard. die met zijn ploegge- noot Gainche de laatste infiltran- ten in de leidende groep waren i geweest, nestelde zich achter Grac- zyk op de vierde plaats, terwijl ook J Simpson zich naar voren drong. I Het slachtoffer hiervan werd Bal- t dini, die drie plaatsen zakte. Mar- 2 tin van den Borgh heroverde zijn tiende plaats ten koste van Nencini en Rivière en staat nog slechts vijf 2 minuten en vier en dertig secon- 5 den op Anglade achter. Een spec- 2 taculaire sprong maakte Piet van Est, namelijk van de 41e naar de 2 27e plaats. WIELRENNEN Het is weer allemaal Frank rijk nat;onaal wat de klok slaat. Na de overwinning van beau gargon Roger Rivière in de Brusselse tijdrit volg den ritoverwinningen van de spitse René Privat en van de magere blonde, hoekige Jean Graczyk. Het was toen inder- Klaas Büchly is minder grijs en minder eminet. Maar ook de in de tour als onaf hankelijke ploegleider debu terende Hagenaar heeft op deze zonnige donderdag tij dens de op en neer golvende rit door de slagvelden van Normandië toch ook doen denken aan de glorieuze ge neraal Patton, die zestien jaar geleden in dezelfde tijd van het jaar en in hetzelfde ge- Ale je geen renners hebt en als de stemming er niet is, bereik je niets. Zonder goede renners doen mannen als Bi- dot en Binda ook niets. Het is er nog niet helemaal uit gekomen, want Geldermans en Niesten bijvoorbeeld moe ten nog laten zien, dat zij niet voor niets in de tour zijn ge kozen. Maar ik ben er van overtuigd, dat ook die kna pen nog goed gaan fietsen. daad wel zo langzamerhand de beurt aan André Darriga de, de felle maar sympathieke wereldkampioen uit Dax. En toen Radio Tour gistermiddag bekend maakte, dat ook Dar rigade zich bij de vluchtelin gen had gevoegd, wist de vol gerskaravaan het al: wanneer het op de sprint zou aanko men, zou niemand de explosie van Darrigade kunnen weer staan. Het kwam op het roodlemen baantje van St. Malo op de sprint aan en de explosie van de man in de regenboogtrui was inderdaad onweerstaanbaar. Darrigade won, Anglade behield de gele trui, Graczyk de groene en de gehele Franse nationale équipe de gele petten als lei ders van het ploegenklasse ment. Het is botertje tot de boom in het bataljon van de grijze eminentie Marcel Bi- dot Met de complimenten van jacques Goddet en lean Garnault bied rond Avranches z'n man nen tot de beslissende door braak aanzette. Bühcly heeft zijn troep als een veldheer aangevoerd en al werd het geen étappezege. al verloor Wim van Eist iets van zijn voorsprong als tweede van het algemeen klassement, het werd toch weer een goede dag voor Nederland. Want men zal bij de beoordeling van de Nederlandse presta ties individueel zowel als équipe altijd rekening moeten houden met het feit, dat acht man minder kunnen doen dan veertien. Büchly zelf schuift alle eer van zich af. „Je moet niet denken dat je als ploeg leider de volgorde van de klassementen kan bepalen. En over het algemeen geno men ben ik bijzonder tevre den tot nu toe. Elén ding staat voor mij nu al vast: ik ben met heel wat ploegen naar buitenlandse koersen geweest, maar ik heb nog nooit zo'n fijn stel jongens bij elkaar gehad als dit keer. Zij zijn allemaal even fel en de stem ming kon niet beter zijn. Ja werkelijk ik lach me af en toe tranen met die gasten". Klaas Büchly overdreef niet. Kritisch, bijzonder kritisch zelfs en met beslist geen hooggespannen verwachtin gen heeft de nationale en de buitenlandse wielerwereld het Nederlandse team en zijn directeur technique ontvan gen. Kritisch zijn de verrich tingen en de verhoudingen de eerste dagen beoordeeld. Parijs ligt nog vele tourdagen en -kilometers van St. Malo vewjjderd en de zaken kun nen snel een keer nemen, maar bij het opmaken van de eerste tussentijdse balans moet de conclusie luiden, dat Nederland in de Tour 1960 goed vertegenwoordigd is. Er wordt elke dag goed en at tent gereden, de Oranjeman nen zitten vaak in de slag en daardoor in de prijzen; de tweede plaats van Wim van Est, de tiende van Martin van der Borgh en de presta tie van Nederland in de ploegenklassementen spreken duidelijke taal. Tot hen, die de Nederlandse voorberei dingen voor de Tour de Fran ce op bijzonder kritische wij ze hebben gevolgd behoorden in de allereerste plaats de directeur van de Ronde Jac ques Godet en zijn secreta ris-generaal Jean Garnault. ^^Hennebont ]244km fHIIlj|| 11 ae Candé Riaille _V~mi Nort FMHiH De Nederlandse renner René Lotz uit Stein is erin geslaagd na de zesde étappe van de Ronde van Oostenrijk voor amateurs de leiding in het algemene klassement te veroveren. René Lotz ein digde in het étappeklassement op de zesde plaats en staat nu 1 min. 8 sec. voor op de Oostenrijker Inthaler en 2 min. 48 sec. op diens landgenoot Damm. De étappe-overwinning van WoergI naar Ried over een afstand van 191 km. ging naar de Zwitser Jaisli in 4 uur 44 min. 22 sec. Uitslag: 1. Jaisli (Zwits.) 4.44.22; 2. Ruiner (Oostenr.) 4.44.31; 3. Lengele (B.) 4.44.46; 4. Limbach (Did) 4.45.14; 5. Saletinger (Oostr.) 44.45.15; 6. Lotz (Ned.) z.t.; 7. Canton (Italië) 4.45.29. Jan Hugens (Ned.) eindigde als lie in 4.47.28, Van der Klundert (Ned.) als 18e in 4.48.37 en Mik Snijder als 24e in 4.48 53. Het algemeen klassement na de zesde étappe ziet er als volgt uit: 1. Lotz 28.11.16; 2. Inthaler 28.12.24; 3. Damm 28.14.04 4. Müller 28.14.38; 5. Mascha 28.14.55; 6. Kunde 28.17.51; 7. Jan Hu gens 28 20.46; 11. Mik Snijder in 28.30.56 31. Van der Klundert 29 24.56. Na de zesde étappe ziet het algemeen ploegenklassement er als volgt uit: 1. Oostenrijk 84 uur 55 min. 56 sec.; 2. Nederland 85.02.41; 3. België 85.44.20. HONKBAL Op het Amerikaanse honkbalveld te Amsterdam heeft het voorlopig Neder lands honkbalteam revanche genomen op de Stuttgart-chiefs voor de geleden 9—5 nederlaag. Nu wonnen de Neder landers in 8 innings met 32. toen deze heren hem kwamen complimenteren met het rij den van de Nederlanders en met de homogeniteit van Oranje als équipe. De Nederlandse renner Lot* is er In geslaagd na de zesde étappe van de Ronde van Oostenrijk voor amateurs de leiding In het algemeen klassement te veroveren. Op de foto siet men Lots (rechts) met de Oostenrijker die vijfde In het algemeen klassement la.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9