Negen koeien aan boord van schouw in de Zijl bij Leiden verdronken Expeditie van N.V. Hartog Leiden brandde geheel uit Vierde tour der Veren. Naties Dieven van aufo- wielen gegrepen Prol. Feuchtinger overleden „LUCIENNE" Weer op vacantie in Leiden en omgeving VRIJDAG 1 JULI 1960 DE LEIDSE COURANT Schade f. 10 OOO Negen koeien zijn vanmorgen om streeks kwart voor zes verdronken in de Zijl nabij de provinciale weg (gem. Leiderdorp). Een motorschouw uit Rijpwete- rlng van de fa. Van der Star voer met 14 koeien en een aantal biggen en varkens aan boord naar de vee markt te Leiden. Aan boord waren de knechtc v. d. Geest en het jong maatje v. d. Zwet. De koeienschouw, die (ten on rechte) niet afgesloten was aan de voorzijde met het z.g koeschot, liep onverwacht bij een hoge golf die door de krachtige wind tegen de boeg van de schouw uiteenspatte, vol water. Waarschijnlijk tengevolge van het feit, dat de koeien te ver naar voren stonden, verdween de schuit voorover in de golven. De koeien, met touwen aai de re ling vastgebonden, konden zich op vijf stuks na, niet bevrijden. De bei de jongens, waren de zwemkunst maar nauwelijks machtig. Zij grepen een houten buikdenning van het schip en bereikten watertrappelend de kant. Negen koeien echter ver dwenen loeiend en snuivend met het schip in de golven en verdronken jammerlijk. De varkens bereikten ongedeerd de kant. gers erin de schuit, waarin zich nog r>„ een verdronken kalf bevond aan de De gehele morgen is men aan de hrpnppn. weg langs de Zijl druk doende ge weest de verdronken koeien te ber gen en het schip op de wal te trek ken. Rond elf uur slaagden de ber- wal te brengen. De transporteur is niet verzekerd. De schade bedraagt tenminste 10.000 gulden. Russische journalisten op bezoek in Leiden Als onderdeel van hun reis door Nederland hebben gistermiddag drie journalisten uit de Sowjet-Unie het Leidse academiegebouw en de Sterre- wacht bezichtigd. De heren D. P. Gorjoinow, B. L. Leontiew en A. A. Wisjewskii, leden van de hoofdre dactie resp. directie van het officiële partij-orgaan de „Prawda", werden in de senaatskamer welkom geheten door de rector-manificus, prof. mr. J. E. Jonkers, die in het kort sprak over de Leidse universiteit, het „bolwerk der vrijheid". Onder leiding van prof: Jonkers werden hierna onder meer het groot auditorium en de gewelfkamer be zichtigd. Via de Hortus Botanicus wandelde het gezelschap naar de Sterrewacht, waar prof. dr. J. H. Oort als gastheer optrad. Deze en de hoogleraren prof. dr. P. Th. Ooster- hoff en prof. dr. H. C. van de Hulst vertelden over hetgeen op astrono misch terrein in Leiden is gebeurd en nog steeds geschiedt. Een levendi ge gedachtenwisseling temidden van uitgestald belangwekkend materiaal, was het gevolg. Om circa zes uur vertrok het Sow- jet-gezelschap, dat op uitnodiging van de Nederlandse regering ons land bezoekt, weer naar Den Haag. Eindexamen Gymnasium St. B0NAVENTURA Geslaagd diploma alpha: Kees Berg, Leiden; Kees v. d. Bosch, Lei den; Jan Hulsebosch, Voorschoten; Theo Kellerhuis, Leiden; Henk Kor- tekaas, Warmond; Piet v. d. Lans, Voorhout; Frites Meijer, Leiden; Hans Pqnacker, Noordwijk; Kees v. d. Zalm, Warmond. Een kandidaat werd afgewezen. Geslaagd diploma betha: Han Brands, Den Haag; Ton Brouwer, Zoeterwoude; George Dofferhoff, Sassenheim; Ton Goddijn, Leiden; Leo Hoogeveen, Noordwijk; Kees Janson, Leidschendam; Dick de Jong Alphen-Rijn; Jacques Leenen, Kat- wijk-Zee; Barry Louwe, Leiden; Gerard Ragas, Lisse; Klaas Haye de Ruyter, Noordwijk; Koos Schrama, Voorschoten; Simon Stolwijk, Lei den; Fons Tonino, Voorschoten; Ton Verlaan, Den Haag; Jan Vreeburg, Leiden. Vijf kandidaten werden afgewe zen. Met een kandidaat wordt het examen voortgezet. CHRISTELIJK LYCEUM LEIDEN Geslaagd eindexamen gymnasium A: mej. J. M. Knotter, mej. A. Brun- sting; D. de Bruyn; W. G. Rietkerk. B: P. Olivier, J. Dompeling, J. v. Hartingsveldt, D. J. C. Heijl. Met twee kandidaten wordt het examen voortgezet. Om half zes vanmorgen is brand uitgebroken in de expeditie N.V. Hartog en Co's confectie-industrie aan de Hoge Rijndijk ter hoogte van de Burggravenlaan. De oorzaak is onbekend. Een sterke rookontwikke ling waarschuwde voorbijgangers, die onmiddellijk de portier op de hoogte stelden, waarna de brandweer werd gealarmeerd. Met drie stralen trahctte deze het vuur te bestrijden. Met succes, het vuur kon vrijwel tot de expeditie, die op de eerste ver dieping van het pand ligt, beperkt worden ;de ruimte brandde geheel uit. De inventaris liep echter veel wa ter- en rookschade op. Confectie- jurkjes die voor verzending gereed hingen werden onherstelbaar ver nield. De brandweer bestreed het vuur met drie stralen; om kwart voor negen was men het vuur mees ter en konden de wagens inrukken. De schade aan het bedrijf wordt ge schat op 5000,-, de schade aan de inventaris is echter veel groter. De ze was vanmorgen nog niet te schat ten. De N.V. is tegen bedrijfsschade verzekerd. LEIDSE-JEUGD-TOUR De vierde étappe van de Leidse- Jeugd-Tour is niet doorgegaan, daar de baan nat was. Op z'n natte baan zouden er teveel valpartijen ont staan. Vrijdagavond probeert men het opnieuw. Als 't weer dan wel mede werkt is de tour met vier étappes afgelopen. In 't andere geval zullen er pogingen worden aangewend om nog twee étappes volgende week te laten verrijden. Van 18 juli af rijdt voor de vierde maal de „Tour der Verenigde Na ties" door Nederland. Onder leiding van „Ome Joop" Legerstee trekt een karavaan van 120 jongens, begeleid door reclamewagens en een aantal auto's van de organisatie, door Ne derland. Leiden is dit maal niet als étappe plaats opgenomen, daar Haarlem meer faciliteiten geboden heeft. VW en verschillende gemeentelij ke autoriteiten te Haarlem hebben met het organisatiecomité van de „Muggenronde" een klein program ma samengesteld. Dit heeft de ba lans naar Haarlem als étappeplaats doen overslaan. Toch mogen er van „Ome Joop" twee Leidse ploegen ook dit jaar in de „Tour der Verenigde Naties" mee rijden. Twaalf jongelui uit Leiden en omgeving kunr.en op deze manier weer van een mooie vacantie genie ten. NIEUWKOOP Reeds meerdere malen werd des nachts op de Noordensewej* door onbekenden de wielen van de aldaar geparkeerde auto's afgehaald. Dank zij de oplettendheid van de heer J. Pietersen uit Noorden zitten de da ders nu achter slot. Vannacht kwun de heer Pietersen langs de Nocrdenseweg, toen daar twee verdachte figuren aan een auto bezig waren. De heer P. vertrouwde dit zaakje niet en noteerde het num mer van de auto, waarmee de twee late „bezoekers" kennelijk naar Noorden waren gekomen. Vanochtend bleken inderdaad de wielen van een auto verdwenen te zijn, doch met het genoteerde auto nummer konden de dieven spoedig achterhaald worden. Het waren twee Amsterdammers, die in verzekerde bewaring zijn gesteld. Een van hen heeft reeds een bekentenis afgelegd. KATWIJK Geslaagd Voor het propaedeu- tisch examen natuurkundig ingenieur slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft de heer A. J. Meerburg. Voor het examen geodetisch ingenieur is geslaagd de heer W. Flinterman te Katwijk aan Zee. HISTORISCH GEBOUW IN ZWOLLE AFGEBRAND. Het historische, voormalige Her vormde weeshuis in de oude binnen- nenstad van Zwolle is in de afgelo pen nacht grotendeels door brand verwoest. Het gebouw, dat voorkomt op de lijst van „Monumentenzorg", was sinds 1954 eigendom van de ge meente Zwolle. De schade is aanzien lijk, onder andere doordat 15.000 kostbare, voor uitvoer bestemde kunstboeken verloren gingen. De muren staan nog overeind en de oenedenverdieping is gedeeltelijk ge spaard gebleven, doch hier is de wa terschade zeer groot. De bekende Duitse verkeersdes- kundige, prof. dr. ir. M. E. Feuch tinger, is woensdagmiddag na een ziekte van zes weken in het zieken huis te Heidelberg overleden. Prof. Feuchtinger is op 9 september 1909 in Kiel geboren. Zoals bekend, heeft prof. Feuch tinger in het jongste verleden een verkeersplan voor Eindhoven en Utrecht opgesteld. Het stadsbeeld van Utrecht zou daardoor sterk ge wijzigd worden. Of het overlijden van de Duitse verkeersdeskundige gevolgen zal 'hebben voor de realisering van de plannen, staat nog niet vast. Men neemt echter aan, dat de staf van prof. Feuchlinger, die van zijn denk beelden en methoden op de hoogte was, in staat zal zijn zijn werk af te ronden. Een goederentrein en een land- bouwtractor zijn gisteren omstreeks tien minuten over twaalf op een par ticulier overpad tussen Zelhem en Doetinchem in botsing gekomen. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De locomotief werd licht beschadigd en de betrokken trein had een vertaging van een half uur. De 32 duizend ton gTote motor tanker „Barendrecht" is gisteren door de scheepswerf ,,De Schelde" te Vlissingen overgedragen aan de re derij Phs. van Ommeren te Rotter dam. De gemeente Barendrecht heeft een gemeentewapen aangeboden ter plaatsing op het kapiteinsdek. Vakantie aanbieding Wij starten met extra lage vakantieprijzen. HEREN-AFD.: Sportcoüberts ook in „licht gewicht" 29.75 en hoger BIJPASSENDE PANTALONS ook in Terlenka, 18.50 en hoger Herencostuums Speciale vakantieprijs 79.en hoger DAMES-AFD.: Geweldige keus in Japonnen (maat 36 t.m. 54) 17.50 en hoger Korte Jasjes alle kleuren 26.95 en hoger Alléén bij Maison SPIER KOOPT U MET PLEZIER! Haarlemmerstraat 109 Telef. 24016 Leiden Zich tzen ding op aanvraag. OEGSTGEEST GeslaagdVoor het kandidaats examen tandheelkunde slaagde 'aan de Rijksuniversiteit te Groningen de heer A Remmert- Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeu- tisoh examen Natuurkundig ingenieur de heer D. J. Schotanus- Verbouwing van schakelstation te Rotterdam gegund. Door de dienst van gemeentewerken te Rotterdam werd aan het Ingenieurs Bureau voor Bouwnijverheid N.V. te Oegst- geest het uitbreiden en gedeeltelijk verbbuwen van een schakelstation van het GEB te Rotterdam opge dragen voor 188.300. Geboren: Henderika W. J. dochter van Adrianus P. Zuidhoek en Wil- helmina C. van Velzen; Jan P. zoon van Willem J. v. Ree en Bertina J. Langendoen; Adeline H dochter van Maurits E. Kronenberg en Ottoline J. H- Hanegraaff. Ondertrouwd: Leendert van den Bent 30 jaar, 's Gravenhage en Geer tje van der Meij 19 jaar; Hans Gal- jaard 25 jaar en Henriëtte H. van Boven 25 jaar, Leiden. Getrouwd: Johan N. M. van der Voort 31 jaar en Maartje van der Meij 26 jaar; Pieter K. Pel 26 jaar, Leiden en Esther M. van Dunné, 24 jaar. VOORSCHOTEN 25e JUBILEITVITOCHT MET DE BEJAARDEN De Voorschotense bejaarden heb ben gisteren genoten van een prach tige jubileum tocht. Het comité rukte voor de 25e keer met 72 auto's en 300 bejaarden uit, ter gelegenheid van dit lustrum een grote dagtocht, 's Morgens om 9 uur werd gei tart vanaf de Voorstraat en daar ging het langs de Oude Rijn richting Utrocht. Utrecht werd gepasseerd, de Bilt eveneens stoppen had geen zin, want de meteorologen kon den het weer toch ook niet beter maken en eerst in Zeist werd ge stopt bij het Jagershuis. In deze mooie gelegenheid werd de koffie met gebak genoten en even later ook het prima verzorgde diner. Hier was ruimschoots gelegenheid om in de mooie Zeister bossen te wande len of te spelen in de speeltuin, waar men nooit te oud voor is. In het Jagershuis werden ook enkele chauffeurs gehuldigd, die voor de 25e keer de tocht hadden meege maakt. Dat waren de heren W. Eg- gink, G. Schrama, v. d. Heden en S. Jongeneel, de laatste eerst geruime tijd met de motor. De heren C. Eg- gink Sr en W. Meyer behoorden ook tot de jubilarissen Hun auto's waren altijd present en zelf verhinderd, lieten zij zich vervangen door hun zoons. Van de bejaarden was er geen enkele meer in leven, die de eerste tocht van 1930 hadden meegemaakt. Mejuffrouw G. de Graaf was de enige aanwezige, die 25 keer was meegeweest. De oudste deelnemer was de heer I'. Lamarcq, 88 jaar, maar hij ging voor de eerste keer mee! Om 2 uur werd Zeist verlaten voor een mooie tocht door het Gooi. Om circa half vier kv/ar de stoet aan in Oud-Loosdrecht, waar gestopt werd bij café-rest. „De Roef". Van hieruit werden rondvaartcr gemaakt over de Loosdrechtse plassen. Tij dens de romvcarten v/as het weer goed, fris doch droog. .Na de rond vaarten, die 3 kwartier duurden bleef men gezellig bijeen, er werd zelfs nog polonaise gelopen. De oud jes deden het nog best. In de aller beste stemming werd Oud-Loos drecht om e en half zeven verlaten en begon de thuisreis via Loe en, Uithoorn, Aalsn ^er om daarna bij de Haagse Schouw Voorschoten weer binnen te rijden. Bij het Ver- nedepark voegden de beid._ muziek korpsen „Benvenuto" er. „St. .Lau- rentius" zich tussen de stoet, die even later bij Het Wapen van Voor schoten ontbonden werd. Hier werd een delegatie van de Voorschotense bakkers gehuldigd. 25 Jaar lang hadden zij krentenbol len en kadetjes gratis ter beschik- HEEFT U ONZE COLLECTIE JAPONNEN al gezien? Exclusieve Damesconfectie BOTERMARKT 17 (Advertentie) king gesteld voor de bejaarden en nu kwamen ze zelfs nog .one met gebak! De heer D. Brinks sprak een dankwoord in versregels over de mooie dag. Via een klein comité werd hulde gebracht aan de zusters, aan mevrouw Xaayk, aan de heer en mevrouw Muller en aan dr M. v. d. Stoel. Allen werden .net bloemen fehuldigd. De voorzitter, dr M. v. <L toel, zelf ook een jubila s, kreeg een fraaie bak met bloemen en een kistje sigaren. D M. v. d. Stoel sprak het slot woord. Hij herinnerde aan de eerste tocht in 1930 toen gestart werd met 20 luxe „sleeën". Hii bracht hulde aan de initiatiefnemer wijlen de heer P. Kaayk, e jarenlang sceretaris is geweest. Spr. bracht ook dank aan de afgetreden comitéleden, de heren C. Eggink Si en W. Meyer. Burgemeester L. de Kool kon he laas de jubileumtocht niet meema ken wegens uweh'. k van zijn roon. De heer en mev-ouw De Kool had den 's morgens de «toet wel uitge leide gedaar en het comité had dan ook besloten ->m vanuit Zeist namens al de tochtgenoten een gelukstele gram te sturen. De heer J. de Bres was 's avonds aanwezig om namens de burgemeester hartelijk dank te zeggen voor *eze attentie. Dr M.. v. d. Stoel dankte allen, die maar op enigerlei wijze hadden bijgedragen tot het welslagen van deze mooie dag. De cha .ifeurs, di zusters, de middenstanders, e beide muziek korpsen en ii het bijzonder de heer en mevrouw Muller, die het vele or ganisatorische werk hadden ver richt. Bloemen en een luid applau» waren een uitii.g van dankbaariieid. JEUGDRIJSCHOOL EN PONYCLUB „NEW FOREST" OPGERICHT In Voorschoten is een jeugdrjj- school en ponyclub opgericht, die on der de naam „New Forest", de naam van een Engels ponyras, wil trachten een goede en aantrekkelijke vorm van recreatie te bieden aan jonge men sen van 8-16 jaar uit Voorschoten en naaste omgeving. De oprichters zijn er in geslaagd voor dat doel een ide aal terreintje te bemachtigen: rus tig en door hoog geboomte beschut tegen de wind, gelegen aan de Leld- seweg 253. Uit Engeland werden een aantal „New Forest" ponies geïmporteerd; bijzonder makke en gewillige rij- paardjes, ideaal voor de jeugd. Het behoort tot de grotere typen ponies. Een der merries heeft enkele weken geleden een veulen gekregen en het ziet er naar uit dat nog een andere baby op komst is. Het lesprogramma is op de Engel se wijze, speciaal voor jeugdinstruc- tie gebaseerd. Het is het plan met de meer gevorderden buitenntten te gaan maken in de duinen van de Wassenaarse waterleiding. Voor de toekomst gaan de gedachten ook uit naar jeugdruiterkampen. Ondanks de voortreifelijke rijkwa- liteiten stellen de ponies niet de on- derhoudseisen, welke een luxe rij paard stelt en daardoor in het moge lijk tarieven te calculeren „die geen onoverwinnelijk bezwaar behoeven te zijn voor ouders die hun kinderen het genoegen van de mooie en zeer aantrekkelijke ruitersport willen gunnen". Een transport van 555 kinderen is vanmorgen uit Oostenrijk in Neder land aangekomen. De kleine reizi gers werden gezonden door de Oos tenrijkse Caritasvereniging en onder auspiciën van het Nederlandse co mité huisvesting ondergebracht by Nederlandse katholieke gezinnen. Tachtig van deze kinderen zijn vanmorgen om half twaalf onder lei ding van mevr. Van Wely, die vorige week naar Wenen vertrokken is, op het station te Leiden aangekomen. Het was er weer de gebruikelijke drukte, maar al spoedig waren alle gasten bij hun pleegouders in Lei den en omgeving ondergebracht. Slechts twee koffers vergeten door de logé's bleven achter. Zij zijn van Christine Kammer uit Insbruck en van Ruth Machinek. De pleeg ouders van deze kinderen kunnen de bagage bij mevr. Van Wely, Bree- straat 12 te Leiden terughalen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3