Haltegebouw Leiden-Zuid krijgt een 22 meter lange overkapping rr Bejaarden aan „ringen en rekstok" 1 Storm beukt schepen op de Noordzee Salarisverhoging kleuterleidsters DONDERDAG 30 JUNI I960 DE LETDSE COURANT T^E WERKZAAMHEDEN aan het viaduct te Leiden-znid vinden steeds voortgang. De nieuwe spoordijk is thans volledig gelegd en binnen kort gaat men over tot het verleggen van de baan. Er worden reeds voor zieningen getroffen om het huisje van de spoorwegwachter aan de over gang Herenstraat te verplaatsen. Een van de meest opvallende projecten ln dit werk is de bouw van een nieuw haltegebouw aan de linkerzijde van het viaduct (indien men met de rug naar de stad staat) ongeveer te genover de Melchior Treublaan. Deze halte maakt het mogelijk voor de bewoners van dit staadsdeel zich een rit naar het station te besparen, als zij richting Alphen willen reizen Bovendien is er een aansluitingsmoge lijkheid met het (Centraal) station. Enkele perspectieftekenin gen geven een goede indruk van de veranderingen, die ter plaat se worden aangebracht. Het viaduct waarvan hierbij een tekening wordt afgedrukt verbindt de Lammen- achansweg met de Trekvlietweg. eea oud zeer wordt hiermee genezen. De isolering van Leiden-Zuid en zuid west wordt gedeeltelijk opgeheven. Vooral ook voor de industrie in deze verbinding van belang. ZOALS BEKEND zal de tramlijn Leiden Katwijk-Noord wijk met ingang van 10 oktober aanstaande door bussen worden vervangen. Het is wel zeker, dat gelijk met het gereedkomen van dit viaduct ook de NZH-tramverbinding met Den Haag zal worden opgeheven. Eventueel echter kunnen in dit viaduct tramsporen en een electri- sche leiding worden aangelegd. HET HALTEGEBOUW, waarvan wij ook bijgaand een perspec tief-tekening geven kunnnen reizi gers bereiken, komende van de over steekplaatsen in het brede verkeers plein, via een betonnen trap. Boven aan de trap gaat men rechts af om via een deur de door een glazen wand afgesloten wachtruimte te be treden. In de wachtkamer kan men plaatskaarten kopen. De indeling van dit gebouw is als volgt: plaatskaartenkantoor, wacht ruimte en toiletten; voorts is er een dienstruimte. Het haltegebouw, 19,5 meter lang en zes meter breed, krijgt een 22 meter lange overkapping, die extra-cachet krijgt door de gelijmde houten ligger van 65 cm hoogte. Het gebouw wordt door elf heipalen ge stut. Rechts var. het aan de noord zijde van de spoorbaan op te trek ken haltegebouw zal plaats zijn voor beplanting, terwijl langs de wacht kamer aan de spoorzijde een bloem bak is geprojecteerd. Links van de betonnen trap, op de begane grond, verschijnt een langgerekte nouten fietsenstalling, die plaats biedt aan negentig fietsen. Beide tekeningen geven een goed beeld op de situatie van viaduct en haltegebouw. Zoals men zich uit vorige publi caties zal herinneren hopen de Spoorwegen de nieuwe baan en het haltegebouw vóór zomer 1961 it ge bruik te stellen. De Rijksgoedkeuring is thans bin nen. RIJNLANDS LYCEUM TE WASSENAAR. Geslaagd voor het diploma gym- nasium A: de dames G Jonker, J. van der Knaap, de heer P. J. Iden- burg. Er zijn geen kandidaten afge wezen. VERKOOP ZOMERPOSTZEGELS GROTER DAN OOIT. De verkoop van de Zomerpostzegels 1960 zal naar verwachting van d^ Stichting Comité voor de Zomerpost zegels met ongeveer tien procent stij gen ten opzichte van het vorige jaar Dit betekent, dat de netto-opbrengsi het kwart miljoen gulden in 1960 dicht zal naderen. Overal in het land heeft de fraaie serie bloemenzegels een gunstig ont haal gevonden. De toegenomen vei koop van de bloemenzegels, die geldig blijven tot eind 1961, is ongetwijfeld mede een gevolg van de bijzonder fraaie tekeningen en de gelukkige kleurkeu ze, waardoor de bloemenzegels I960 met recht vreugdezegels zijn gewor den. - De 52-jarige liftmonteur H. E Spits heeft gistermiddag op het Spu. te Amsterdam tijdens werkzaamheder op de tweede verdieping van eer restaurant door een liftkoker een va van acht meter gemaakt. Hij liej slechts een gebroken enkel op. Problemen rond hun verpleging en verzorging De vice-voorzitter van de katholieke vereniging van bejaardentehuizen, de heer J. A. Duynstee, heeft vanmor gen bij de opening van de algemene vergadering van deze organisatie in Utrecht gesproken over de subsidie regeling voor nieuw te bouwen be jaardentehuizen. De heer Duynstee noemde het on billijk, de bouw van bejaardentehui zen nog langer over één kam te sche ren met de woningbouw, aangezien een compensatie van de subsidiever laging door middel van huurverho ging, bij de bejaardentehuizen onmo gelijk is. De federatie van bejaardentehui- zen heeft de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid dringend verzocht, de subsidiëring van bejaar dentehuizen los te maken van die van de woningbouw waarvoor, volgens haar, geheel andere normen gelden. De subsidies aan nieuw te bouwen bejaadentehuizen zal, naar het oor deel van de heer Duynstee, aanmer kelijk verhoogd moeten worden, wil men niet tot pensionprijzen komen, die de inkomens van de bejaarden ver te boven gaan. Over de opleiding van bejaarden helpsters zei de heer Duynstee, dat er momenteel op 12 cursussen 600 meis jes worden opgeleid. Het departe ment van maatschappelijk werk eist de aanstelling van cursusleidsters. Hiervoor wordt een belangrijke sub sidie verstrekt maar desondanks blijft er, volgens de heer Duynstee, nog een ongedekt tekort, dat het noodzakelijk maakt, de cursusgelden te verhogen van 40 tot 100 gulden per jaar. De heer Duynstee verklaarde ver volgens, dat iedere bejaarde op me dische en sociale indicatie in een be jaardentehuis opgenomen dient te kunnen worden. Om dat te kunnen bereiken moet men echter, zijns in ziens, niet een te lage en onverant woorde kostprijs berekenen; doch hen, die zelf de pensionprijs niet kun nen betalen, verwijzen naar de so ciale dienst der gemeenten. De be jaardentehuizen moeten in staa blijven, de bejaarden datgene te bie den waarop zij redelijkerwijze aan spraak kunnen maken, aldus spreker die hieraan toevoegde, dat bijvoor'; beeld een verpleegafdeling in gee: enkel bejaardentehuis meer mag ont$ breken. Verpleging van bejaarden. Dr. J. Th. R. Schreuder, van de ge.} meentelijke geneeskundige en gezond^ heidsdienst van Amsterdam, hiela vervolgens een inleiding over verl pleging en revalidatie van de bejaarfl den. Het voorkomen van ziekten bil jaarden hangt, volgens dr. Schreudel voornamelijk af van een goede bel jvegingstherapie. De bejaarde is gel neigd te denken, dat een zittend lel ven bij zijn leeftijd past, aldus spr| Hij meent, dat er veel minder ziekte'', gevallen zouden zijn, wanneer da oudere mensen voldoende beweginj kregen. Hij pleitte in dit verban! voor het oprichten van gymnastiekI clubs in de bejaardentehuizen en -soj ciëteiten. Bewegingsoefeningen ondel deskundige leiding van gymnastiek* leraar of een heilgymnast hebbecj een zeer goede invloed op de algel mene gezondheidstoestand. Dr. Schreuder waarschuwde echte tegen het brengen van een wedstrijc element in de „bejaardensport". Een belangrijk onderdeel van ci preventie is het voorkomen van onge vallen. De vloeren in de tehuize kunnen beter stroef mar veilig zijti dan keurig glimmend en onveilig aldus dr. Schreuder. Verkeersonde:| wijs is, volgens hem, een even aar.1 gename als zinvolle tijdsbesteding voor bejaarden. Revalidatie van zieke bejaarde. zou, naar het oorfdeel van dr. Schreul der, het grootste succes hebben inl dien alle ziekenhuizen en bejaarder.vj inrichtingen daarvoor speciale afdel lingen inrichtten. Aan de hand vafl enkele praktijkvoorbeelden zette ha de verschillende revalidatie methol den en hun mogelijkheden uiteen. i| Tony is weer terug De stoelen bleven te huur Schepen verloren hun deklasf Het ls de laatste dagen maar een sombere boel in de Nederlandse bad plaatsen. De stranden en boulevards zijn praktisch verlaten en in de stra ten lopen de in plastic gehulde badgasten in afwachting van betere tijden. De schade aan consumptietenten en strandstoelen is niet groot. De eige naars hebben het slechte weer tijdig zien aankomen en hebben hun spul len tegen de duinrand opgetrokken en vastgesjord (zie bovenstaande foto, genomen te Katwijk). teren grote vertraging. De boot ver trok enkele uren later van Schier monnikoog, omdat men bang was, dat zij bij de hoge waterstand uit de vaargeul zou waaien. Paviljoen weggeslagen. Het houten paviljoen bij de stei ger is door het hoogtijwater wegge slagen en men riep het hele dorp op om mee te helpen nog in veiligheid te brengen wat in veiligheid ge- Tengevolge van het stormweer bracht kon worden. Het paviljoen zijn op de Noordzee enige schepen werd geheel afgebroken. Men heeft een deel van hun deklast en zelfs goede hoop, de volgende maand het een motorboot kwijtgeraakt. Gerap- paviljoen weer op te kunnen bou- pórteerd werd, dat ten noorden van wen 0p het strand. Terschelling bij de boei E.T. 10, grote boomstammen ronddrijven. Verder heeft een schip gemeld, dat het op 53 graden, 33 minuten Noor derbreedte en 5 graden, 31 minuten Oosterlengte dit is ook ten noor den van Terschelling haar motor- reddingboot heeft verloren. De 496 ton metende Nederlandse kustvaarder „Tiny" uit Groningen, die onderweg was van Huil naar Middlesborough, is naar Huil terug gekeerd. Het schip heeft een lek op gelopen tussen de achterpiek en de drinkwatertank. Te Huil zal de schade worden hersteld. De loodsdienst te IJmuiden is door het stormweer al bijna 24 uur ge staakt voor alle schepen. Op de Noordzee is in het Noordelijk deel een nieuwe waarschuwing van kracht voor Noordwesterstorm, windkracht 9 en voor het Nederland se kustgebied voor Noordwester storm, windkracht 8. Het kuststation Radio Schevenin- gen heeft een waarschuwing aan de scheepvaart gegeven voor op zee ronddrijvende voorwerpen. De veerdienst tussen Oostmahorn en Schiermonnikoog ondervond gis- In een circulaire, gericht aan ge meente- en schoolbesturen, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in verband met de salarisverhoging per 1 januari 1960 in het kader van het algemeen loon- beleid richtlijnen gegeven betreffen de de toekenning van een tweede uit kering over het eerste kwartaal 1960 aan de hoofdleidsters en de leidsters bij het kleuteronderwijs. Voorts kan volgens deze circulaire aan de daar voor in aanmerking komende hoofd-,, leidsters en leidsters vanaf 1 april 1960 de looncompensatie voor de huurverhoging 1960 worden uitbe taald. Tenslotte wordt machtiging gegeven om met ingang van 1 april 1960 de salarissen van de hoofdleidsters en de De 12-jarige Tony Stephens, die 15 maanden geleden met zijn onder leidsters, die jonger zijn dan 21 jaar, wijzer was verdwenen, is door een vertegenwoordiger van de „Daily met 5 procent en van haar, die 21 jaar Mail" in West-Duitsland gevonden. Gisteren is Tony op het vliegveld van of ouder zijn, met 7 procent te verho- Leicester aangekomen. De onderwijzer is gearresteerd. Foto: een vrouwe gen. Ujke politie-officier is Tony behulpzaam bij het verlaten van het vliegtuig-

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6