Charles De Qaulle u/fl de Franse „Qrandeur" u/eer herstellen President heeft grote steun aan zijn vrouw Yvonne Koppig en eenvoudig mensdie niet van lekker eten houdt Bonestaak SALARIS VAN F 200.000. De eenzame DB LF.IDSE COURANT In Washington maaktt De Gaulle onlangs ken nis met mevr. Kennedy echtgenote van de demo cratische kandidaat voor het Amerikaanse presi dentschap. generaal Charles de Gaulle, de Franse president, is een schoolvoorbeeld van tegenstrijdigheden. Hij is één van de meest bekende generaals van de wereld, maar toch heeft hij nog nooit een grote veldslag gewonnen. Hij ziet zichzelf als redder van de vrijheid van zijn land, maar hij werd aan de macht gebracht door een staatsgreep van het leger en hij regeert met bijna koninklijke volmachten. De Fransen noemen hem „grote Charles" en men begint hem zelfs „Charles de Grote" te noemen, een subtiele woordomkeer, die wijst op De Gaulle's eigenmachtige daden. Ruim twee jaar geleden trok een groep in de woestijn geharde parachutisten naar de regeringsgebouwen in Algiers en versplinterde met machinegeweren de ruiten van die gebouwen. Hun bevelhebber, Jaques Massu, ver scheen op een balcon en proclameerde: „Wij zullen naar Gedurende de ruim 22 maanden, dat hij aan de macht is eerst als premier en later als president heeft De Gaulle vele moedige pogingen gedaan om de „grandeur" van Frankrijk te herstellen, om de Franse economie op een gezonde basis te stellen en het land te bevrijden van de kostbare en moeilijke oorlog in Algerije. Vraagt men zich echter af of hij hierin geslaagd is, dan zal men daarover verschil lende meningen van de Fransen horen. Die meningen zijn moeilijk in percentages uit te drukken, maar wel komt men tot de conclusie, dat De Gaulle beslist een deel van zijn populariteit heeft verloren. Hij heeft dat zelf min of meer bewerkstelligd door zijn vaak koppige manier van optreden. Het is namelijk dikwijls zo, dat hij liever gehoorzaamd schijnt te worden dan gewaardeerd! "jVTaar een voorbeeld van eigenmachtig op- treden en koppigheid van de De Gaulle behoeven we ook niet lang te zoeken. Dit openbaarde zich bijvoorbeeld nog in janua ri van dit jaar, toen de voornaamste mili taire en burgerlijke autoriteiten (generaal Maurice Challe en Paul Delouvrier) een reis naar Parijs hebben gemaakt, welke men ge heim heeft trachten te houden. Zij brach ten toen een dik dossier met militaire in lichtingen mee, die wezen op een nieuwe revolte In Algerije. Challe en Delouvrier wensten, dat De Gaulle zijn standpunt ten aanzien van Al gerije wat zou matigen. „Gezien de ern stige toestand in Algerije, generaal stellen wij voormaar verder kwamen zij niet want De Gaulle interrumpeerde nors en met een heftig gebaar: „Ik aanvaard geen voor- stellenl" Maar twee weken later werden 24 men sen gedood in het centrum van Algiers, er werden barricades opgeworpenen De Gaulle moest zijn houding ten aanzien van Algerije wijzigen! Dit incident is waar schijnlijk het meest dramatische maar er zijn meer gevallen geweest, waarin De Gaulle dikwijls zonder enige noodzaak zijn volk heeft geërgerd. Jeanne d'Arc of Clemenceau „Generaal De Gaulle is toch een merk waardige man. Je weet nooit waar je aan toe bent. De ene dag meent hij Jeanne d'Arc te zijn en morgen de tijger Clemenceau. Te wensen ware, dat hij zich eindelijk eens voor een van beiden uitsprak Dit is een uitspraak van de Amerikaanse president F. D. Roosevelt tijdens de laatste wereldoorlog en zijn woorden zijn thans nog even waar als toen. hoewel zijn kleerma ker Vauclair het er vermoedelijk niet mee eens zal zijn. „De Gaulle is een eenvoudig man," zegt hij. „Hij wil niets van opschik weten. De stoffen, die hij voor zijn kostuums kiest zijn altijd eenvoudig." Die eenvoud laat hij ook t.a.v. zijn maal tijden blijken. Bijna iedere Fransman houdt van lekker eten, maar De Gaulle kan die bijzondere Franse gerechten maar matig waarderen. Hij neemt voor een diner geen tijd en het ergste wat men hem kan aan doen, is een lang officieel staatsdiner. Dan schuift hij heen en weer op zijn stoel en zet zijn bril wel tien keer achter elkaar op en af, verlangend naar het einde. Maar 's avonds als hij na het verrichten van zijn dagtaak op zijn landgoed in Colombey-les- deux-Eglises bij zijn vrouw is, is Charles de Gaulle de rust zelve. Hij leest dan graag in een boek en kijkt naar de televisie. Nie mand mag hem dan storen I Die merkwaardige eigenschappen van De Gaulle aan de ene kant zijn gevoel van superioriteit en „grandeur" en aan de an dere kant zijn eenvoud zijn volgens in siders zowel het geheim van zijn politieke successen als de oorzaak van zijn moeilijk heden. Over het geheel genomen kan men voorts zeggen, dat tot dusver zijn succes spectaculair genoeg is geweest om vele fouten door de vingers te zien. Sommige daden van De Gaule hebben echter niet het resultaat opgeleverd zoals de Franse president zich had voorgesteld. ln het centrum van de oude Franse stad Lille staat het huis, waar op 22 no vember 1890, Charles André Marie de Gaulle werd geboren. Het huis staat er thans nog evenals het Madonnabeeldje, waarvoor De Gaulle als kind heeft ge beden. Zijn vader, die professor in de filo sofie was te Parijs, liet hem studeren op het beroemde Stannislas-internaat, waar de jonge De Gaulle al spoedig de bijnaam kreeg van „bonestaak" in ver band met zijn enorme lengte. Boven de deur van het internaat staat zijn naam in marmer gegrift en wel in verband met het feit, dat De Gaulle in 1909 de beste leerling van het internaat was! Tijdens zijn studie op de kadettenschool koos De Gaulle zijn lijfspreuk „Frangais sans peur, Chrétien sans reproche". (Fran man zonder vrees, christen zonder blaam). De „accolade" hij een onderscheiding met het legioen van Eer". Zo heeft hij bij zijn maatregelen om meer orde in Frankrijk te brengen politiemaat regelen ingevoerd waaraan zelfs velen van zijn aanhangers zich geërgerd hebben. Ge durende het verblijf van Kroesjef in Frank rijk heeft De Gaulle bijv. bijna 1000 anti communisten in verbanning gezonden. Zijn bijzonder machtige ministerie van binnen landse -zaken en de D.T.S., de Franse ge heime politie, rechtvaardigen dit optreden met het argument, dat zij betogingen tegen Kroesjef wilden voorkomen, maar Ln de Ver. Staten, waar veel meer anti-communis ten zijn dan in Frankrijk, werd «iemand de Champs Elijsées opmarcheren als het nodig is om Char" les de Gaulle aan de macht te brengen." Kort daarna kwam De Gaulle uit zijn prachtige landhuis te voorschijn en reed met zijn stokoude Citroen naar het Elijsée „om zijn land van een burgeroorlog te redden." Sindsdien heeft de grote Charles de Gaulle een lange en moeizame weg afgelegd gedragen door hoge verwachtingen kwam De Gaulle terug in het openbare leven. Voor de Fransen, die beu waren van de politieke chaos en die 24 regeringen hadden zien vallen in nauwelijks 10 jaar, was De Gaulle het sym bool van kracht en eenheid. Hij was de grote man en dat is hij thans nog, maar het Franse volk is intussen niet meer zo eendrachtig als in de tijd, toen 78,49 van de kiezers voor het Franse presidentschap hem meer macht gaven dan welke Franse regering ook sinds Napoleon III had ver kregen. weggestuurd en er gebeurden geen onge regeldheden toen de Russische staatsman op bezoek was Ook De Gaulle's pogingen om een einde te maken aan de Algerijnse oorlog hebben tot op heden nog niet het gewenste succes gebracht. Integendeel, de opstandelingen, die hij een „vrede van de dapperen" aan bood, hebben dit aanbod als een teken van zwakte beschouwd en zij hebben hun ter reur verdubbeld. De Franse kolonisten en het Franse leger, die De Gaulle indertijd aan de macht hebben gebracht zijn even min ingenomen met zijn Algerijnse poli tiek. Zij hebben hem zelfs van verraad be schuldigd Ook buiten eigen land is het streven van De Gaulle naar „grandeur" vaak gepaard gegaan met conflicten. Zo heeft hij de toorn opgewekt van de NATO en de Amerikaan se militaire chefs door zijn Middellandse Zee-vloot te onttrekken aan het geallieer de commando, door de Amerikaanse vlieg tuigen met H-boramen van de Franse vlieg velden te verdrijven en door de NATO te weigeren geleide projectielen in Frankrijk op te stellen. Al deze daden vormen vol gens vele politieke waarnemers een onder deel van de campagne van De Gaulle om de Ver. Staten en Engeland te dwingen een NATO-driemanschap met Frankrijk aan te gaan om op deze wijze Frankrijk meer aanzien in de wereld te geven. Een diplomaat, die enige bijeenkomsten van De Gaulle en Kroesjef meemaakte, beschreef deze als „onderhoud tussen ijs beer en pinquin met een bij zo'n gele- genheid passende temperatuur". Of schoon Kroesjef zeer beleefd was, leek hij helemaal niet onder de indruk van De Gaulle's „grandeur" en het slotcommu niqué over him bijeenkomsten was zc slap als een in elkaar gezakte omelet jEén tong... Een deelnemer aan een van de vele diners, die president De Gaulle moet meemakenherinnerde zich een gebeurtenis, waarbij De Gaulle's grote gevoel voor orde en tucht zeer duidelijk aan de dag trad. Tijdens dit diner werd tong opgediend en De Gaulle had één vis per gast besteld. De tongen waren echter niet groot en één van de gacten was hongerig. Hij nam er twee. Dit zag De Gaulle. Hij stond zonder aarzelen op, nam de tweede tong van het bord van de honge rige gast en legde deze weer op het dienblad Onder fikse bescherming naar huis Speciale Citroëns voor lange benen yoor zijn levensonderhoud en voor de „hofhouding" in het Elysée-paleis te Parijs ontvangt president De Gaulle ruim f 200.000 per jaar. De kosten voor de „huishouding" op het Elysée bedragen ongeveer f 70.000 per jaar en voor zijn autopark heeft de Franse president elk jaar ongeveer f 35.000 nodig. Hij heeft o.a. twee speciale Citroëns laten bouwen om ruimte te hebben voor zijn lange benen. De auto's zijn echter niet voorzien van pantserplaten zoals de auto's van vele andere staatshoofden. De Gaulle laat zich echter wel goed beschermen, vooral als hij van Parijs naar zijn landgoed te Colombey reist en dat doet hij nogal eens. Voor de auto van de president rijden dan altijd minstens twee auto's en bovendien wordt hij nog gevolgd door een politieauto. Al deze auto's staan door middel van een mobi lofoon voortdurend met elkaar in con tact en de inzittenden van de auto's zijn zwaar bewapend. Bovendien is er in het gezelschap steeds een arts aanwezig, die voorzien is van vele medicamenten, bloedplasma, alsmede medische instrumenten. De politieposten op de weg van Parijs naar Colombey worden nauwkeurig op de hoogte gehouden wanneer De Gaulle er met zijn auto passeert en bovendien staan er gedurende de reis steeds twee helikopters op het vliegveld Orly start klaar om onmiddellijk bij een eventueel ongeval of een aanslag naar de plaats des onheils te vliegen. Voorts houden de ziekenhuizen in de omgeving steeds een kamer gereserveerd voor de president. Yvonne de Gaulle de vrouw van de Franse president heeft in het leven van de Franse staatsman een grote rol gespeeld. De Gaulle leerde zijn vrouw kennen, kort nadat hij bij het 33e Injanterie-regiment was bevorderd tot kapitein, tijdens zijn verlof in Par\is. Toen hij daar een schilde rijen-expositie bezocht trof hij toevallig de heer Ferrand, een oude vriend van zijn vader, die in gezelschap was van mevrouw Vendroux en haar dochter Yvonne. De Gaulle accepteerde hier een uitnodiging voor een bezoek aan de familie Vendroux, waar de jeugdige kapitein, kersvers .van de beroemde militaire academie van Saint Cyr en de verlegen dochter van de biscuitfabrikant in Calais, Yvonne Vendroux, elkaar zouden leren kennen. Het werd echter een wel zeer merkwaardige kennismaking. Tijdens het bezoek vermeed De Gaulle namelijk voortdurend de jongedame ook maar aan te kijken. Hij sprak slechts met de heren over politiek en strategie tot hij op een gegeven moment door een onhandige beweging een kopje met thee omstootte, waarbij de inhoud over de nieuw japon van Yvonne ging Eerst toen keek Charles de Gaulle het meisje aan, maakte zijn verontschuldiging en als een soort „schadevergoeding" vroeg hij haar toen voor een groot dansfestijn in Versailles. Twee maanden later op 7 april 1921 trouwden zij. Van die tijd dateert ook de grote belang stelling van Yvonne de Gaulle voor de Franse tehuizen voor geestelijk gestoorde meisjes. De honoraria van de boeken van De Gaulle zijn en worden nog steeds ge schonken aan deze tehuizen. De Gaulle heeft thans nog twee kinde ren, Philip en Elisabeth. Evenals hun moe der treden zij echter zelden op de voor grond. Beiden zijn betrokken bij het mili taire leven, waar hun vader zo'n grote verering voor heeft. Elisabeth is namelijk getrouwd met kolonel Aldin de Boissieu de Luigne, telg uit een aristocratische fa milie, die nu in Algerije dient; Philip is bij de marine, maar anders dan majoor John Eisenhower, want hij wordt maar zelden in gezelschap van zijn vader ge- In moeilijke jaren kookte zij zijn geliefde „popotte" Het gebeurde kortgeleden in de grote balzaal van het Elysee, het paleis van de president van Parijs President De Gaulle had een belang rijke bespreking met hoge Franse ambte naren over de strijd in Algerije tegen de opstandelingen. Op het hoogtepunt van de conferentie verhief De Gaulle zich uit zijn kostbare zetel en zonder ook maar één woord te zeggen ging hij naar de deur en verdween de trap op naar zijn privé-vertrekken. De ambtenaren waren zeer verbaasd en vroegen zich af of wel licht een of andere belangrijke gebeurte nis het overhaaste en plotselinge vertrek van de president had veroorzaakt. Hiervan bleek echter geen sprake. Het was eenvoudig één uur in de middag en dat was de tijd, die de generaal had vast gesteld voor zijn warme lunch Ter wijl de verbaasde ambtenaren beneden aan hun glaasje met wijn nipten en sandwiches opknabbelden, die zij in al lerijl hadden laten aanrukken van een café aan de overkant, zat De Gaulle eenzaam te eten in zijn privé-eetzaal Dergelijke gedragingen hebben De Gaulle de nieuwe bijnaam van de „een zame" bezorgd! Voor Yvonne de Gaulle-Vendroux begon toen het saaie eentonige leven van een officiersvrouw in een weinig interessante garnizoensplaats. Maar reeds in deze tijd wakkerde Yvonne vurig het streven naar een grote 'oekomst aan, de honger naar „grandeur", die toen reeds aan De Gaul le's hart knaagde. De Gaulle was er na melijk stellig van overtuigd, dat zo'n toe komst hem wachtte en hij gaf daar ook meer dan eens blijk van in het openbaar wat hem nogal vijanden bezorgde. Als De Gaulle onenigheid kreeg met zijn collega's, die het met zijn vooruitstreven- Ie ideeën omtrent moderne oorlogsvoe ring niet eens waren en toch bleken dit ideeën later juist te zijn dan wisi ïvonne de zaak meestal wel weer in het reine te brengen door met de officiers- /rouwen de zaken te bedisselen. Toen De Gaulle in Londen de moeilijke ?n eenzame rol moest spelen van ver tegenwoordiger van een Frankrijk, dal toen in werkelijkheid niet meer bestond, was het Yvonne, die partijtjes organiseer de met vredelievende strekking, waar als gasten Dwight Eisenhower en Winston Churchill verschenen. Yvonne presteerde veel, maar af en toe ven >rzaakte de over heersende geest van De Gaulle toch ook bij haar een frons op het voorhoofd. Direct na de bevrijding was hij bij zijn terugkomst in Parijs met hulde over spoeld, doch nauwelijks een jaar later be leefde hij misschien wel de moeilijkste ogenblikken van zijn leven. Het bleek toen namelijk, dat men hem niet langer als de redder van Frankrijk zag. Diep teleur gesteld trok De Gaulle zich toen terug op zijn landgoed in Colombey en hij zei zich nooit meer me» politiek te zullen be moeien De geestkracht van zijn vrouw bleek evenwel bijzonder krachtig in deze moei lijke jaren. Zij hielp haar man over de teleurstellingen heei en zij deed dit op echt vrouwelijke wijze. Zij kookte voor hem zijn geliefde „popotte", het bekende Franse soldatenvoedsel en zij stimuleerde hem voortdurend bij het schrijven van zijn memoires. Yvonne zorgde ervoor, dat haar man niet gestoord werd en dat hij zijn noodzakelijke dagelijkse lichaamsbewe ging kreeg door wandelingen in het park rondom het wat afgelegen landhuis. Bij deze wandelingen vertoefden zij ook vaak bij een treurwilg een herinnering aan de grootste tragedie uit het leven van De Oaulle -Want onder die boom ligt het graf van Anne de Gaulle, zijn dochter. zien. Onlangs werd hem het commando opgedragen van zijn eerste schip, een kor vet in de Middelandse Zee. In de zomermaanden arrangeert me vrouw De Gaulle familiebijeenkomsten in het landhuis tv. Colombey. Dan krijgen bekenden van De Gaulle een indruk van die zeldzame ogenblikken als de president zich ontspant en speelt met zijn kleinkin deren. Zodra De Gaulle echter weer terug is Ln het grote en luxueuze Elysée-paleis in het hartje van Parijs, waarin zovele beroemde vrouwen uit de Franse ge schiedenis hebben gewoond, wordt hij weer de sombere, eenzelvige leider van zijn land. Dan spreken de Fransen, als zij opkijken naar het raam van zijn bu reau, weer over „le solitaire" (de een zame). En dat is waarschijnlijk het beeld, dat de geschiedenis van hem ook zal vastleggen: „le solitaire", even schitterend, even eenzelvig, met even veel facetten en soms even hard als een zeldzame diamant. Een van de ontmoetingen tussen de grote staatsmannen Winston Churchill en Charles de Gaulle. EXCLUSIEF voor De Leidse Courant

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6